DarolFarquhar NIVEA TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 4 JUNI 1931. No. 129. DE INTERNATIONALE KOLONIALE TENTOONSTELLING. DE AVONTUREN VAN BINNENLAND. KUNST EN WETENSCHAP. LEGER EN VLOOT. RECHTZAKEN. U lucM- en zonnebaden nemen! LANDBOUW, Het nationale Luchtvaart feest, Het Italiaansche pa viljoen, De baseliek van Severiana, Een Romeinsch piscine- i Teekenen van verval, Portugals verspreid koloniaal bezit- Het Ame- rikaansch paviljoen. Gedurende de Pinksterdagen had het Nalic/nale Luchtvaart-Feest plaats. Alles wat slechts vliegbrevet heeft was naar Vincennes gejaagd en als apotheose van den eersten dag vlogen niet minder dan 320 bombardements-toestellen tegelijk door het luchtruim. De brave Marokkaansche, Tunische, Annamitische, West-Afrikaansche en wat al andere soldaten uit de koloniale gebieden er op het terrein de paviljoens mogen bewaken, zullen met vreemde oogen gekeken hebben naar al die mon- stergroote witte vogels, die met een boosaardig gebrom door het luchtruim scheerden. Het is maar goed, dat de meesten hun ner geen kranten lezen, anders zouden ze volslagen de kluts kwijt raken, zooals ook wij nuchteren, die van de vredelie vende partij zijn, Enkele dagen geleden werd het Ita liaansche paviljoen officieel geopend. Het is inderdaad een meesterwerk, 't Lijkt ons fout, dat de imposante fasade naar de zijde van de Avenue Daumesnil is gekeerd en derhalve van het tentoon stellingsterrein slechts de achterzijde is te zien, welke in geenen deele het front kan evenaarden. Doch niettemin is het een schoon stuk arbeid. Binnentredende komt men in een hall, die door groote hoogpoorten toegang geeft tot een enorme ruimte, die een reconstructie is van de basiliek van Se veriana, Het dak wordt gedragen door twee boven elkaar geplaatste rijen van zuilen met Corinthische kapiteelen. De bovenste rij zuilen, die alle in roodmar mer imitatie zijn, draagt een galerij, die langs de beide zijden van de basiliek loopen. De zijzalen geven een kijk op de voort brengselen van de paar kolonietjes, die nog Italiaansch bezit zijn. Doch voor den minder polyglottisch ontwikkelde maakt Italië het moeilijk door alles wat beschrijving of verklaring aangaat in de taal der vaderen te laten Een aangename verrassing wacht ons wanneer we aan de rechterzijde het ge bouw wenschen te verlaten. Plots, eenige treden afdalend, betreden we een oude Romeinsche piscine, waaromheen de busten der voornaamste Romeinsche kei zers op hooge zuilen zijn geplaatst. Het dak is hier afwezig en in vollen rijkdom stroomen de zonnestralen neer om zich te weerspiegelen in het zacht ruischend water van de piscine. Aan de achterzijde van het gebouw dalen wij over een enorme trap af naar den weg, waaraan het gebouw is gele gen, De rij groene zuilen, welke daar het dak dragen, zijn langzaam maar zeker bezig hun groen af te schudden, doch dit is niet het eenige op de tentoonstelling, dat reeds teekenen van verval begint te geven. Ook in de Temple d'Angkhor en speciaal op den grooten zgn. cementen weg, die daarheen leidt, zag ik reeds verschillende stukken, die zich onder de onbestendigheid van het weer beginnen Ie begeven, Ook Portugal wierp de poorten open. Aanschouwt een wereldkaart, waarop .4)- - i- In de sombere kluizen van Halton Garden wordt nimmer een flonkering of ïlik'kering .waargenomen! Het zijn niets anders «ban donkere, stoffige,, muffige hokjes met een brandkast in een dei- hoeken, somber, lcelijk', terugslioolend! In den anderen hoek vindt men een' les senaar, waarachter een man, en ook deze is somber, leelijlc en onaantrekkelijk. Schatten zijn er samengebracht, m|a!ar er is geen spoor van te bekennen. Groe zeligheid is alom te hespeuren. Niet in weelderige restaurants en bars worden de zaken gedaan van die kooplui van kostbare steenen, maar in ordinaire ca- fé's, aan marmeren met melk bemor ste tafeltjes waaraan burgerluidjes zit ten en alkander versleten leeren porte feuilles of zelfs wel gekreukelde envelop pen overgeven, waarin ge, als hét u ver gund ware er een blik in te slaan, voor e«n waarde van twin tig duizend pond aan juweelcn, den prijs van een vrou- wenglimlach, zoudt hebben kunnen aan treffen. i f Hoewel de firma „Mackenzie en Moss" in vuile witte letters op een vieze, brui ne stond te lezen, was het reeds lang ge leden dat een Mackenzie of een Moss iets had te maken met den duffen ker de Portugeesche koloniën zijn aangege ven! Het is alsof die door een slordig man met inktspatjes is bemorst, minis- cule inktspatjes, die de heele wereld kaart hebben bezoedeld. Over de ge- heele wereld schijnt Portugal koloniën te hebben van het formaat Macao, waar men met een auto in een uurtje is door- getuft en het lijkt roekeloos den boel zoo te versnipperen. Begrijpelijkerwijze nemen Angola en Mozambique de voornaamste plaatsen in dit paviljoen, dat architectonisch gespro ken, niet bijster gelukt lijkt, te meer, waar het Portugeesche koloniale terrein in het Bosch van Vincennes, waarschijn lijk om consequent te blijven, eveneens versnipperd werd.... Het is weer een week van openen en nogmaals openen geweest, want ook Amerika heeft zijn paviljoen voor het publiek opengesteld. Zooals waarschijn lijk bekend, heeft Amerika een getrouwe copie gebouwd van het geboortehuis van George Washington te Mount Vernon, Voor niet minder dan f 60.000 aan „colonial furniture" werd uit Amerika ingevoerd om dit huis, dat een zeven tiental kamers telt, te stoffeeren. Het geheele huis in wit, doch de vensters, de deuren en paneelen zijn van het diepe groen, waarvoor onze voorouders zulk een voorliefde hadden. De bijgebouwen worden ingenomen door de werkelijke koloniale inzendin gen, ter rechterzijde die van de Philip- pijnen, ter linkerzijde Alaska en Hawai, inderdaad een ietwat uiteenloopende combinatie. En om ons nog meer Rex Beach voor den geest te halen, wanneer we droo- mend naar een uitrusting van een goud zoeker staan te turen, klinken uit de voorgalerij de tonen van een Indiaan- schen band, die van tijd tot tijd hun me lancholieke melodieën doet hooren. Maar al dragen ze nog de groote kap met arendsveeren op het hoofd, ze weten even goed als elk Europeaan wat Jasz is en ze spelen het beter dan menig orkest van Westerlingen of negers. Parijs, 29 Mei 1931 A. P, DE NEDERLANDSCHE JOURNALISTENKRING EN DE VREDESACTIE. Het bestuur van den Nederlandschen journalistenkring heeft licit bestuur van de Fédération Internationale des Journa listes waarbij de Kring is aangestoten, in overweging (gegeven ,aan de journalisten uit alle landen die in het a,.s. najaar lie 'isHGravenhage bijeen zuiden komen, teir opening van het Inlernaljionaal Eere-Ge- tfechtsbof voor de Pers, de volgende resolutie voor te ieggbn: „De journalisten, vereenigd in de Fé- déra'tion Internationale des Journalistes, hebben met toenemende bezorgdheid biennis jgenomen van den voortgezet,ten wedstrijd in bewapening tusschen ver- 'scliillendp naties, die zeer vermoede lijk wederom tot oorlog moeten leiden, als niet tijdig wordt ingegrepen; beschouwen het welslagen van de in 1932 te houden Ontwapeningsconferentie als een absolute noodzaak en betuigen hun volkomen instemming met de ver klaring van den voorzitter der voorbe reidende commissie, jhr. dr. J. Loudon, dat een mislukking van de bedoelde, conferentie een ramp aroor de gansche wereld zou zjjn: a<chlen het hun roeping, heit gevaar voor een nieuwen oorlog met alle kracht te bestrijden; verklaren al het hun mogelijke in het werk te zullen stellen, om dei toenadering tusschen de volkeren te bevorderen, van welke bereidheid de instelling van <een eere-iribuiia.al, dat zich tien doel stelt de goede verstandhouding tusschen tie volkeren te vestigen /te'handhaven en te versterken, mede uiting ïs besluiten deze resolutie te publiceeren en ter kennis te brengen van den Volken bond, van alle regearingen en van de O n t w ap e n ingscon leren tie. ker, waarin Sheila ha;ar brood verdiende. De firma, de gansche firma, werd enkel en alleen gevormd door den heer George Farquhar. Het was een bejaard man, hard en koud als de diamanten waarin hij handelde. Hij' had een paar staalgrijze oogen, een 'breed gelaat, maar toch een klein hoofd en een kort maar sierlijk gebouwd lichaam. AI cfe Faquihars hadden die gestalte en in de familie werctief» daarover trouw grapjes gemaakt. Zelfs op zijn zes en zestigste ja.ar liep de heer Farquhar kaarsrecht, vertoonde een slan ke, welgebouwde gestalte, zoodat hij nog de aandacht trok van vereerders van mannelijk schoon. Schoonheid is voor vele menschen vereerenswaard. Hij ver eerde evenwel slechts geld. Hij had juffrouw Sheila Curtis aan genomen omdat, toen zij voor de betrek king kwam sollicileeren, zij volgde op een sollicitante, die bij het vernemen van het salaris en den werktijd hem ronduit in zijn gezicht had uitgelachen en ver klaard had, dat zij nog liever in èen mijn zou werken; goeden avond! Sheila was doodaf, ontmoedigd door tal van sollicitatiebezoeten, die niets had den opgeleverd, en zij had zoo vaak den neus geslooten dat zij vreesde nooit een baantje te zullen krijgen. Zij had dus alles goed gevonden en met een zucht van verademing verklaard: Zeker, ik vind dat zeer aanneme lijk. Geen trek op het gelaat van den heer Farquhar dee<f 'bemerken, dat het hem innerlijk speet, dat hij' niet 10 shilling Opgravingen in Griekenland. De Nijmeegsche hoogleeraar dr. F. J. de Waele meldt aan de Maasbode uit Palacia Korinthos, dat hij bij de opgra- vingswerken aldaar het heiligdom van Asklepios, den antieken heelgod, ge vonden heeft. Het heiligdom van Asklepios te Ko- rinthe dateert uit de vijfde eeuw voor Christus. In de vierde eeuw werd 't vol komen herbouwd, en met zuilenhallen omgeven. De straat, die ten Zuiden van het heiligdom liep, is uitstekend bewaard, Groote menigten exvotos kwamen in af- valkuilen te voorschijn, zij zijn bijna zonder uitzondering in kleiaarde ge maakt en de meeste lichaamsdeelen zijn levensgroot of zelfs meer dan levens groot, Het heiligdom werd bij de ver woesting der stad in brand gestoken, maar bij den heropbouw hersteld door vrijgelatenen van M. Antonius, den triumvir, die later door keizer Augustus overwonnen werd. In de 4e eeuw heb ben de Christenen het heiligdom afge broken en in letterlijken zin geen steen op een ander gelaten. Ds. J. H. Ruijsch van Dugteren. f Te Breda is zooals gemeld overleden de legerpredikant ds. J. H. Ruijsch van Dugteren. Dit heengaan is snel en onverwacht gekomen. In het midden van de vorige week vervulde ds. Ruijsch van Dugteren nog zijn herderlijke functie. Een ernstige ziekte heeft in enkele etmalen den fieren eik geveld. Ds. J. H. Ruijsch van Dugteren werd op 21 Augustus 1872 te Zevenbergen ge boren, Hjj werd 17 September 1899 be noemd tot predikant bij de Ned. Lier- vormde Gemeente te Rit them. Van daar vertrok hij naar Hoek van Hol land. Toen daar het stoomschip „Berlin" verongelukte is ds. Ruijsch van Dugte ren met de reddingsboot in zee gegaan. De regeering gaf uiting aan haar erken telijkheid door den nu overleden pre diker te benoemen tot ridder in de Orde van Oianje-Nassau. Na de instelling van het instituut der legerpredikanten werd hij aangewezen tot legerpredikant bij de derde Divisie, gelijkgesteld met den rang van majoor. In deze functie is hij tot nu toejwerk- zaam gebleven. Kantongerecht te Goes- De Kantonrechter te Goes heeft ver oordeeld wegtens overtreding: vuur branden in de nabijheid van een openbaren weg: J. T., Col ij n,spina I, vrij gesproken overtreding drankwet: J. J., Nisse f 2.50 of 5 dlgn. als geleider op een hondenkar zitten: J. v B., Goes f 5 of 5 dgn.; met een hondenkar rijdende zonder drinkbakM. P. K., Yersekë f 3 of .3 dgn.; in een woonwagen jgjeen vergunning bij minder had aangeboden. Voor haar weekloontje werkte Shei la, (die, als de meeste vrouwen, in haar hart een romantisch gezinde Bolsjewist was) hard, nauwgezet en zonder klagen, ten minste niet hardop. Zij woonde in een Tehuis voor jonge dames in betretk- king, een afschuwelijke instelling! Zij' zat in het voorkantoor van Farquhar, waar het al niet veel beter was! Die lus't 'tot leven en van het leven gemeten, welke in den aard van het meisje lag, werd wel sterk gekortwiekt door de bana liteit van dat alled^agsche leven ju die sombere omgeving en i,n gezelschap van al die ter neer drukkende menschen. De heer Farquhar was bij zijn zaken vrienden bekend als „de Oudq, Kei", dit ter onderscheiding van zijn neef „de jonge Kei" die niet ouder dan 30 jaar was, de familietrekken, waaronder de fa|miilie- stuurschhëid vertoonde en niet veel te doen liad op het kantoor, waar Sheifa iverkte. Hij had 'blijkbaar buitendiieinst, hafl tot laak de kïarfoa op te zoelton' en. was dus slechts! sporadisch in Halton Garden. Bij" een zijner zeldzame bezoeken zat juffrouw Curtis in hel sombere voorkan toor, waar haar schrijfmachine en ver dere kantoorbehoeften waren te vinden en wachtte op den Ouden Kei voor de onder teekening van de door haar onder zijn dietaat getypte brieven. Zij had de enkele dingen cbe daarvoor in aanmer king kwamen afgestoft en op hun plaats gezet en nam het eenige, dat ibuitep' h'aar zelve kon strekken tot versiering van het lonbestraling (waltce nooit op e«n nat lichaam mag geschieden) stevig in met "M A ¥7 (voor de functie van dei 1^1 M JCi/m w JL*m WLt lhuid en voor massage) Beiden bevatten ali eenigsten in bun soort het huidverzorgende Eucerit, beiden verminderen het gevaar van een pijnlijken zonnebrand, beiden zorgen ervoor, dat de huid prachtig gebruind wordt, zelfs bij be wolkten hemel. Nivea geeft bovendien op zeer warme dagen een aange name verkoeling Nivea-Olie daarentegen beschermt U bij ongunstig weder tegen een te sterke afkoeling, die U een kou zou kunnen be zorgen, zoodat U ook op koele zomerdagen kunt baden in licht, lucht en water. Ntvea Doozen van 15, 20, 40 en 90 ets. Tuben van 45 en 75 ets. NLvea-Olie: Fiesschen van 85 en 135 Cts» PEBECO MIJ.. AMSTERDAM-C. (Ing. Med.) zich hebben: I. J. K., Middelburg f 5 of 5 Hagen; met een auto rijden zonder goede stuurinrichting: A. v. L., Borsseltei f 15 of 10 djgli.l met auto rijden zonder voldoende rem men: B. M. 's Gravenpolder f 10 pjf 10 dgn.1 linkerzijdje van den weg houden: A. J. W., Rilland Bath f 0,50 of 1 dag; fietsen zonder licht: H. Wi. d. L., Korlgene f 10 of 10 djgn. met een auto rijden over rijwielpad: G. K., die Werken (N.B.) f 10 of 10 |dg.; overtreding Arbeidswet: C. P. S., Goes f 40 of 10 id|gn. niet behoorlijk uitwijken: T. A. T., Goes, vrr ij spraak; visschen zondjer vergunning: A. M. J. P., Baarland; geen straf toegepast. Brandstichters. Te Roosendaal had de koopman J. P. zijn huis en inboedel aanmerkelijk hoog tegen brandschade laten verzekeren. Kort daarop begoot hij op den zolder alles met petroleum en stak den boel in brand. Het vuur Was spoedig gebluscht, maar verdachte werd in verzekerde be waring gesteld. De zwager van den brandstichter, een 20-jarig jongmenscb, A. K. genaamd koopman te Roosendaal, heeft getracht eenige dagen na de eerste proef het huis in vlammen te doen opgaan, doch ook toen gelukte het niet. K. had een kaars aangestoken, deze in stroo en papier gezet dat met benzine begoten was en legde er allerlei brandbare stof fen naast. De bedoeling was dat de vlam van de kaars vuur zou geven aan de brandstoffen, doch de opzet mislukte. De rechtbank te Breda had ieder van de verdachten wegens brandstichting veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf. In hooger beroep heeft de advocaat- generaal voor het Bossche gerechtshof vier jaar gevangenisstraf geëischt. De verdediger pleitte vrijspraak op grond van gebrek aan wettig bewijs. Betrouwbaarheidsriiten, Art. 14 der Motor- en Rijwielwet ver bood vroeger het houden van „snel heidswedstrijden" op den weg. Daarin is bij de wet van 1 November 1924 deze verandering gebracht, dat thans in art. 21 dier wet niet langer gesproken wordt van „snelheidswedstrijden", doch van „wedstrijd" zonder meer. De wetgever wilde daarmede ook treffen de „be- trouwbaarheidsritten". Ten aanzien van P. E, A. was bewe zen verklaard door de rechtbank te Zutphen, dat hij op 24 Augustus 1930 on der Diepenveen tezamen met anderen, vormende de regelingscommissie van de Deventer Automobiel- en Motorclub een wedstrijd voor motorrijtuigen heeft ge houden, bestaande in het rijden van een rondrit over een bepaalde route en af kantoor, in h,a,ar h,and. Het was een presse-papier van vier- duims dik .glas. Onder het glas was een opgezette vlinder met kleurige vleugels aangebracht, en IhJe't diertje schitterde in zijn roerloosheid als een kostelijk juwieel. Terwijl Sheila den presse-papier in dc hand 'hield en gedachlenloos naar het diertje staarde, schrok zij op door ©en een mannenstem achter haar, die plotse ling vroeg: Wat heeft u d,aa,r juffrouw Curtis'? Sheila teerde zich om en z;ag den jongslen Farquhar voor zich slaan, slank tenger en sluursch. Hij droeg ec|n nauw sluitend zwart jacket, een zwarte da,s met een slmal wit streepje en een groote zwarte parel als doekspeld. Zij wist, dat deze niet aan hem toebehoorde, maar aan de firma, en een wa;a,rde van 750 Pond vertegenwoordigd©. Het hoofd van de firma droeg een pendant er vah Wij wijze van reclame. Verder droeg hij een donker rves(, don kergrijze broekzijn haar was van het donkerste 'bruin, voor (zoover brillantine het echte rood kon temperen. Donkere wenkbrauwen overschaduwden zijn don kergrijze oogen. En wat ging er schuil achter dat alles? Er was zoo weinig aan den jongen man en zelfs zijn stelm' was opzettelijk kleurloos. Wat heeft u d,aa.r, juffrouw Curtis? Dit? Dat is een presse-papier, dien ik cadeau heb' gekregen als een soort va;n talisman. Zij dacht dat hij weer zou verdwij nen. Maar hij bleef staan zonder zich' te stand, welke rit ging o.m. over den rij weg Deventer-Zwolle, Ofschoon verdachte tegen zijn straf baarheid deswege aanvoerde, dat hier geen sprake was van een wedsrtijd, ver oordeelde genoemde rechtbank hem tot een geldboete wegens „het op een weg een wedstrijd met motorrijtuigen hou den." Van dit vonnis werd cassatie aange- teekend. De Procureur-Generaal bij den Hoogen Raad, mr. Tak, nam Maandag in deze zaak conclusie. De Procureur-Generaal concludeerde mitsdien dat het vonnis zal worden ver nietigd, enkel voor zoover het bewezene strafbaar is verklaard en deswegen aan requirant straf is opgelegd en voorts, dat deze van alle rechtsvervolging zal wor den ontslagen. Arrest 29 Juli. Landbouwschool te Schoondijke, Maandag j.l. had in de Landbouwschool te Schoondijke de openbare eindles plaats in verband met het eindigen van het cursusjaar. Aanwezig waren de Rijkslandbouw- consulent voor Zeeland, de heer Stevens, verschillende bestuursleden, leden van de commissie van toezicht en een aantal belangstellenden. De leerlingen der verschillende klas sen werden achtereenvolgens aan den tand gevoeld. Aan alle leerlingen van de hoogste klasse kon hel einddiploma worden uit gereikt. (Zie hieronder.) Dit geschiedde, bij ontstentenis van den voorzitter, met eenige toepasselijke woorden door den heer Bleiker. Daarna werden de gediplomeerde leer lingen toegesproken door den heer Ste vens, rijkslandbouwconsulent voor Zee land, die zoowel de leerlingen als het hoofd der school, den heer Van Dijk, met het behaalde succes geluk wenschte. Verder wekte hij alle aanwezigen op propaganda te maken voor het land bouwonderwijs en meende, dat Zeeuwsch Vlaanderen zich gelukkig mag prijzen met het bezit van een landbouwschool als die te Schoondijke en de manier, waarop daar het landbouwonderwijs wordt behartigd. Vervolgens sprak het hoofd der school de heer Van Dijk, nog een afscheids woord tot zijn leerlingen. Daarna dankte de oudste leerling met eenige toepasselijke woorden den heer Van Dijk en bood hem namens hen allen een klein stoffelijk blijk van waardee ring aan als blijvende herinnering van hunne erkentelijkheid. Bevorderd van de le naar de 2e k! ais so werden G. G. Dellaert, Au,g. Dellaert en W. Quaak te IJzendijke; J. J. de Feijter, J. I. van Gilst en H. Vermue te Schoon-, uilen en steeds maar op eigenaardige manier naar dien presse-papier slarend. Een talisman? J a, maar veel geluk heeft het ding me nog niet aangebracht, kapitein Far quhar, antwoordde Sheila, terwijl zij lang zaam met haar zakdoek liet glas opwreef. Het is natuurlijk wel toevallig, maar sinds ik het in mijn bezit heb, loopt me alles tegen. Sheila was niet bijster toeschietelijk tegenover heeren en tegenover dein ou den Farquhar liet zij doorgaans niet anders los als „ja mijnheer FarquWar.., neen, niemand heeft opglebeld, mijn heer. goed, meneer Farquhar." Maar tegenover den jongen was zij minder kort van stof, want ondanks ,a.l zijn sluursch'heia had zij toc.a met hem te doen. Zij gevoelde zich volstrekt niet van haar stuk gebracht door die sluursch- heid zoomin als door de onverstoorbaar heid van zijn gelaat. Zij gevoelde zich tot hem aangetrokken, voor een deel omdat zij iets gehoord had van een ro mantische geschiedenis, waarbij hij be trokken was. Zijn moeder was een wel bekende en zeer mooie Poolsche dan seres geweest, die zijn vader, de broeder van den Ouden Kei, had gehuwd na haar niet meer dan een week te hebben gevrijd. Misschien lag het aan het vermoei den, dat er achter dit onverstoorbaar uiterlijk een hartstochtelijker karakter schooi, dat S'hëila met hein' te doen ojad. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5