^prouinciale Zeenwsthe :h WOENSDAG 3 JUNI 1931. 174e Jaargang. IN ONZE STATEN-GENERAAL. mm BINNENLAND. ZEELAND. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daavoor de tarieven. UITG,: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 No. 12 8. issas Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke rege! meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. TWEEDE KAMER, Kleinere wetsontwerpen, Regeling geldschietersbedrijf- Eerst gingen z.h.st. eenige kleine wets ontwerpen er door. Bij het onteigeningsontwerp voor een nieuw wegvak in den rijksweg 's-Gra- venhageNoord-Holl grens bewesten Oestgeest, heeft een debat plaats, waar bij de heeren Bongaerts (r.k,), v. d. Bilt (lib.) en v. D ij k (a.r.) betoogen, dat dit ontwerp niet vooruit mag loopen op de toekomstige verbinding voor snel verkeer AmsterdamDen Haag, De heer Ter Laan (s.d.) heeft daaren tegen geen bezwaar het wegsgedeelte zóó aan te leggen dat het eventueel past in een nieuwen verbindingsweg. Doah na verdediging van den minister van Waterstaat, mr. Reymer, die er op wees, dat de toestand van het wegge deelte onhoudbaar is, ruim onteigend dient te worden, en de Kamer zich later zal kunnen uitspreken over de verbin ding door den Haarlemmermeer, werd ook dit ontwerp z.h.st. aangenomen. Toen kwam aan de orde een wets voorstel-van den Bergh tot wettelijke regeling van het geldschietersbedrijf (woekerbedrijf). Hierbij wees de heer van Poll (r.k.), dat niet allen woeker hierdoor wordt ondervangen Mevrouw van Itallie van E m fa de n (v.d.) noemde den toestand ernstig, en de heer Vos (lib.) de bestrijding van den woeker uiterst moeilijk. Maar de credietnemers zelf gaan vaak hoogst roekeloos te werk, hij meende dan ook, dat de werkelijke credietbehoefte ge ringer is dan men oppervlakkig zou meenen. De heer de Wilde (a.r.) zag als hoofdoorzaak van den woeker het op verkeerde basis opnemen van geld; hier bij sloot zijn partijgenoot de heer Beu- mer zich aan. De heer Sn o eek Henkemans (ch.) is tegen gemeen telijke voorschotbanken, want deze wer ken 't gemakkelijk leenen in de hand. Vandaag zou de heer v. d. Bergh (r.k.) zijn ontwerp verdedigen. Hij dankte vast voor den welwillenden toon, waar mee het ontvangen is. HET RENTETYPE BIJ VOOR- SCHOTTEN INGEVOLGE DE LAND- ARBEIDERSWET, Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend met de bedoeling de rente, verschuldigd voor de voorschot ten, die ingevolge de Landarbeiderswet worden verleend, te verlagen van 4 op 3 pet. De regeering wenscht echter meer soepelheid in het bepalen van het rente type. Daarom wordt voorgesteld, dat de rente zal worden bepaald door den Mi nister van Financiën en die van Binnenl. Zaken en Landbouw en dat deze de 4 pet. niet mag overschrijden. DE TARWEWET. Het Tweede Kamerlid Van der Sluis heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw gevraagd of het waar is, dat, in verband met de uitvoering van de Tarwewet, aan personeel, in dienst bij importeurs van en groothandelaren in Amerikaansch meel, ontslag is gegeven en is aangezegd. Kan de minister mede- deelen welken omvang dit verschijnsel heeft aangenomen? Wat denkt de mi nister te doen om deze gevolgen van de Tarwewet zooveel mogelijk te her stellen? DE KORTING OP DE INDISCHE AMBTENAARSSALARISSEN, Bij de Tweede Kamer is het verzoek ingekomen van den Volksraad in Ned.- Indië, het daarheen te leiden, dat de door de Indische regeering beraamde korting van 5 pet. op de salarissen over 1931 achterwege blijft. Dit adres is toe gezonden aan de begrootingscommissie voor de Indische begrooting voor 1931. DE OPENING VAN DEN BEELD- TELEGRAFIEDIENST. In antwoord op het beeldtelegram, dat de directeur-generaal der P. T. en T. tot het hoofd van den Indischen dienst heeft gericht, is van den Indischen dienst langs denzelfden weg, op dezelfde wijze een dankbetuiging ontvangen, met den wensch, dat het nieuwe verkeersmiddel zal bijdragen tot steeds inniger contact tusschen het moederland en de Indische gewesten. AARDBEVING OP JAVA. Een telefonisch bericht uit Djogja- karta meldt dat een hevige aardbeving te Boemiajoe heeft plaats gehad, tenge volge waarvan het stationsgebouw ge scheurd is, terwijl gevreesd wordt, dat de spoorlijn is beschadigd. Nadere bij zonderheden zijn nog niet bekend. Het Hoofdbestuur van de Neder- landsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft voor tramweg personeel te Utrecht 'n congres belegd op 12 Juli a s. o.a. ter behandeling van 't rapport van de Staatscommissie voor het tramvraagstuk, de herziening der reglementen dienstvoorwaarden, enz. De Zeeuwen te Spa. In het blad „La Saison de Spa" komt een verslag voor van de Pinksterfeesten in die alom bekende Belgische stad, aan welke feesten ditmaal de Zeeuwen een groot aandeel hebben gehad. Dat het op treden van onze vereenigingen op hoo- gen prijs is gesteld en zeker mede zal helpen aan de propaganda voor een be zoek aan onze provincie moge uit de volgende aanhalingen uit het verslag blijken: Te 3 uur vertrok van het Casino een stoet, aan het hoofd waarvan het vaan del wapperde van de Fanfare St. Joseph uit Maastricht, gevolgd door dit gezel schap, vervolgens kwamen de Zeeuw- Geduld is niet altijd berusting, maar vaak ook stille strijd. sche vereenigingen, terwijl de Harmonie van Berchem (Antwerpen), voorafgegaan door haar standaard, met de driekleur, den stoet sloot. Na een wandeling door de stad zijn de bestuursleden der vereenigingen in de Brasserie van het Casino ontvangen, waar de heer Swemmen, lid van den gemeen teraad, hen allen in naam van het ge meentebestuur welkom heette. De heer Dommartin had op zich genomen de vriendschappelijke gevoelens van het feestcomité te vertolken. De heer L. B. J. van Oppen, burge meester van Maastricht, de heer M. Spitz, voorzitter van de fanfare St, Jo seph en de heer Christ, Mazure, voor zitter van Medioburgum te Middelburg, spraken van de oprechte wederkeerige vriendschap, die de beide naburige lan den, Nederland en België vereenigt. Deze hartelijke en geestdriftige woor den, werden gevolgd door het klinken der glazen, waarin de eerewijn tintelde. Terwijl de fanfare St. Joseph uit Maastricht de beste nummers van haar repertoire deed hooren, nam het pu bliek plaats op de galerei waar weldra de Nederlandsche vereenigingen hun liederen en dansen ten beste gaven. Het is onmogelijk dit uitgebreide programma de revue te laten passeeren. Laten wij er ons toe bepalen het dameskoor uit Westkapelle geluk te wenschen, dat ons de vriendelijkheid bewees door te be ginnen met de Brabanconne en nog wel in het Fransch. Daarbij kreeg men ge legenheid in het bijzonder te wijze op de mooie altstemmen en op den bekwamen dirigent, den heer P. de Rooy. Afwisselend ernstig, rythmisch, humo ristisch blonken de dames van Medio burgum uit Middelburg uit door haar oorspronkelijkheid. Vooral trof een groepje „Klepperaars" waarop de direc teur, de heer Chr, J. Mazure, met recht trotsch mag zijn. Ten slotte het Zuid-Bevelandsche Koor uit Goes, dat zich als expert op het ge bied van a capelle met onveilbare nuan ces en uitdrukking deed kennen onder onweerstaanbare leiding van den direc teur, den heer S. J. Tamminga, Het publiek bracht allen een oprecht warme ontvangst en dit zal ook aller deel zijn tijdens de Nederlandsche week op de Koloniale tentoonstelling te Parijs, Een mooi vuurwerk en een druk bal niettegenstaande het late uur, besloten dezen goed geslaagden dag. gelaat en hand doch deze waren geluk kig niet van ernstigen aard. In het mili tair hospitaal werd den man hulp ver leend. De hevige knal werd tot ver in den omtrek gehoord. De firma Gebrs. Brouwer alhiefr beeft op do te Smenwijk gehoudea bak- kerijtentoónstelling den tweeden prijs be haald voor ontbijtkoek in den wedstrijd, uitgeschreven door de N.V. Handelmaat schappij J. S. Polak te Steenwijk. Ja, hij was het, er viel geen o ogenblik aan te twijfelen. Aan het slot van zïjln optreden reed hij nog eenmaal rond, met ernstig gelaat buigend voor het applaus van het zich om de baan verdringende publiek. Met de voeten aaneengesloten gleed hij' dicht langs de plek waar Shei la was gezeten en zij en de man keken elkander vlak in de oogen. O, hoe her innerde 2fij zich den laatsten keer dat haar oogen dien ernstigen blik hadden opgevangen! Hij verdween naar de kleedkamers on der de tribune, maar zij bemerkte niei eens dat hij weg was. Onder haar mfaiil tel van luipaardbont rilde haar slanke lichaam zoo hevig van ontroering, dat zij een oogenblik de oogen sloot. (Weggevaagd was de herinnering aan dat schitterende tafereel op het door het zonlicht vergulde ijsvlak. Hoe pijn lijk was in tegenstelling; daarmee liet b^eld, dat in de plaats daarvan was op gedoken. Maar Sheija schudde het hoofd zoodat de roode kwasten op haar muffs bengelden, alsof zij die pijnlijke.,herinnet- ringen van zich af wilde schudden. Zij opende de oogen wijzer alsof z!ij' nog meer van de levendigheid en de vroo- lijkheid van haar omgeving; in zich, op wilde nemen. Zij haalde diep adem, zoo dat de koele lucht als een teug champag ne frappé naar binnnen drog en zij opende haar ooren om te luisteren naar het ge keuvel van de schare die haar omringde... Vol geestdrift was het jonge meisje naast haar nog niet uitgepraat over dien kunstschaatsenrijder. Men heeft hem reeds allerlei natio naliteiten toegekend. Soms heet hij' „de knappe Zweed". Nu, het is wel waar, wat ik gisterenavond hoorde opmerken, alleen een man, die is opgegroeid in een land waar het des winters flink vriest} kan zich zoo goed thuis gevoelen op het ij's. Anderen houden 'hem voor een Canadees. Weer anderen noemen hém! den „innemenden Oostenrijker*'..., Tk vermoed, dat men daarmee dich ter b'ij1 de waarheid is, merkte de oudere 'dame op. Hij heeft die vriendelijke m'a- nieren en daarbij dat weinig toeschietelij ke.... Neen, hij kon 'best een Oostenrijker zijn. Of zou hij misschien ook een Rus sisch grootvorst wezen, moedert In ieder geval is het hem aan te zien, dat het geen Engelschman is, '.ijeld MIDELBURG. Gistermorgen sprong op een motor bootje liggende aan den Potterbakkeirs- isingel alhier de toevoerbuis naar een kooizuurflesch, waardoor een begin van brand ontstond, dat door ter plaatse aanwezige ^personen met zand werd ge- bluscht zoodat het personeel van ge meentewerken, dat gewaarschuwd was, niet meer behoefde te blusschen. De ma chinist, [die op de boot aan het werk was, 'bekwam enkele brandwondeh aan Luctor et Emergo, "Gisterenavond hield de Zwemvereeniging en Mi-ddelburgschc Reddingsbrigade ,„Luctor et Emergo" haar jaarverga dering in hotel de „Nieuwe Doelen" on der voorzitterschap van den heer W. de Graaf die de aanwezigen welkom heette en de wensch uitsprak, dat men ook' dit} jaar weer even actief zal werken als ver- ledten jaar, de opkomst der leden geeft ten deze den voorztiter vertrouwen, i !Spr. drong aan op een goede controle der reddingskasljes. Bij de ingekomen sLukken was een schrijven van oud-meester Van der Staal, en dleelde de voorzitter mede, dat deze op l'l Mei j.l. 35 jaar aan de zwemschool als directeur vernonden was en dat het bestuur hem op dien dag is gaan compTi- menteeren ondier aanbieding van bloe men en een geschenk. Naar aanleiding van een schrijven van dten heer Geervliet, die er op wees, dat hij .steeds naar Vlissingen moet om exa men te dioen, daar het tje Middelburg op Zondag wordt afgenomen, deelde! de voorzitter mede, dat pogingen worden aangewend bij den "bond om de exaimieUs van Middelburg en Vlissingen te doen sa menvallen op een Zaterdag. De secretaris, de heer A. W. Zandee, bracht het jaarverslag uit', waaruit o.ai. blijkt, d,at de vereeniging telt 101 gewone leden, 7 gezinsleden en 10 aolspjranlen. tegen resp. 90, 7 en 12 het vorige jaar. Spr, wekt de Jeden op voorloopig ieder één nieuw lid aan te brengen. Spr. herin nerde verder aan net Zwemfeest op 5 Juli 1930, cl,at voor het eerst aan de ge meentel ijk,e zveminrichteng is gehouden, en tegen d,e praatjes en voorspellingen van booze tongen in, uitstekend! is ge slaagd,. De leiders der Brigade hebben ook niet stil gezeten, in September 1930 slaagden voor het praktisch gedeelte van diploma 'A 1 dame en 3 heeren, in December voor diploma A mej. Vader—Sinkje en voor C de heer Geervliet. In Januari j.l. slaag den voor het medisch gedeelte A 2 dames' en 8 heeren voor B 1 djamei en 1 heer. Bij dje Koninginnefeesten hebben de Ied(en van de brigade met 10 booten tij dens de gondelVaart in de kaden geva ren, idpch zij behoefden gelukkig niet handelend op te treden. Een 10-tal leden maakten gaarne gebruik van die geboden gelegenheid om deel te nemen aan den cursus in Eerste Hulp 'bij Ongelukken ge geven door mevrouw Weijl'. Het jaarverslag werd' goedgekeurd en bracht dé voorzitter den secretaris dank voor djit zijn eerste verslag, het blijkt dat men i n hem een eminente kracht heeft! De rekening van 'fllen penningmeester, den heer C. A. Minderhout, aanwijzend een goed slot vna f 158.12 tegen f 200.91 het vorige jaar en waaruit o.a. blijkt}, djat het zwemfeest aan die vereeniging f 77.77 heeft gekpsl, werdj z.h.st. goedgekeurd. De heer Geervliet .bracht daarna een technisch verslag uit over het werken der leiders, en wat daarmede in verband staat. De voorz. bracht dpnki aan de tech nische leiders en betreurde het verlies vanden heer A. P. Jongepier als zooda nig, wegens Vertrek naar Goes. Spr. noemde hel een geluk, dat er nu ook een vrouwelijk gediplomeerd leid- stei is. Tot bestuursleden herkoos de verga dering mej. W„ C. Davidse en den heer mr. P. C. Adriaanse. Bij de vaststelling van het werkplan besloot de vergadering op 11 Juli weder wedstrijden ie houden, na verkregen toe stemming aan de gemeentelijke zwem school. Mevrouw Hóllema zou dan gaarne ook een wedstrijd in schoonspringen en een humoristisch' nummer op het programma hebben; de heer Geervliet gaarne eién nummer schoolslag voor jongens van 14 en 15 jaar. De uitwerking van de plannen droeg de vergadering op aan eene commissie bestaande uit den heer Naezer, voorzit ter, mevrouw Hollema en de heeren Mdb- derhoud, Zandee, Geervliet en Julianus. Deelnemers zullen zich uiterlijk 7 Juli hij den secretaris kunnen opgeven, om dat een goede administratie van groot belang is voor het welslagen van het geheel. Ieder zal kunnen medezwernimen maar de vereenigingen in Zeeland eni die le Bergen op Zoom zullen een feijzohdere u-itnoodiging! ontvangen. Een zeer uitvoerige discussie ontspon zich over een voorstel van de leiders Geervliet en Jongepier, om de oefeningen in bet vervolg aan de gemeenteschool te laten voortbestaan, doch die gelegenheid aan de N.V. Zwemschool te doen ver vallen, gezien het feit er verleden jaar geen anirno voor deelname daar was. Dit voorstel ondervond groote bestrij ding en de zaak blijft zooals zij op dit oogenblik is. Een speciale commissie, beslaande uit den heer mr. P. C. Adriaanse als voor zitter en als leden mej. Vader—Sinke en de heeren Julianus, Thielens, Pieters, Geervliet en Jongepier, zal deze kwestie nader uitwerken. Ook wat betreft de uren waarop de leiders aanwezig zullen zijn enz. Bij de rondvraag kwam zooveel ter sprake, dat 't niet doenlijk is alles te ver melden. Er werd o.a. op een vraag ge antwoord, nat 14 jaar de leeftijd is voor adspiranten en 16 jaar voor leden. Een der leden kwam ook met een idee naar voren om als onder,af deeling eene vereeniging van 'beoefenaars van de kano op te richten. Dit en vele andere zaken zal hét bestuur nader onder oogen zien. Een lid, die verleden jaar den Schelde- wedstrijd medemaakte, meende dat het een wonder mag worden genoemd, dat er geen ongelukken bij voorkwamen. Plet weer was slecht en 12 booten op 24 deep nemenden veel te weinig. Spr. zou willen, dat het bestuur in het vervolg de leden waarschuwde na onderzoek. De Voorz. zeide, dat het geheel een de slanke Engelschman vol, die' blijk baar van het Deginsel uitging, dut enkel 1de Engejschen fatsoenlijke menschen zijn. Je kunt het ook zien aan de manier waarop hij1 zich kleedt. Ik denk daarbij niet aan z'ijn kleed}} bij zijn optreden, maar aan zijn dagelijksche Meeding. En hoe is die dan? Nu, vreemd. Ik zou toch zoo - graag meer over hem te weten komen, 'ging het meisje voort. Te KJosters noemde men hem.ge- woonlijk den doofstomme, omdat hij1 op zijn best zijn mond open deed en als hij dat deed dan kreeg men één letterg^epigé woorden te hooren, die hij misschfien op een school voor doofstommen door mid del van Ijjplezen had geléerd. Vindt' u in|i|e!t, dat hem dit nog interessanter miaafet? Heeft u oolc niet den indruk, dat hij door een bijzonder geheim wordt geplaagd? Iets dat hij' zijn leven lang moet dragen? Zullen we ooit iets omtrent hem1 te weten komen. PJptseling wendde Sheila zich' om, opende de lippen om iets te zeggen, dat bij het aaha ooren van dit gesprek h'a'ar geest steeds meer bad vervuld. Die..., Wat blieft u? vroeg het jongè meis je vriendelijk. Stheila herstelde zich en vroeg met teen onschuldig gezichj: Kan u van hjer de klok zien Ik zou zoo graag1 weten hoe laat hét is. Maar wat zij bijna had gezegd, was: Die meneer, die schaatsenrijder, die u allemaal zooveel belang inboezemt, is evenmin doofstom als ik. Plij is zoomin Oostenrijker of Zweed als Chineesdhl Het is een nFgelschman, zoo goed als u. En als niemand van u hem kent, lajafi ik dan zeggen, dat ik hem wel ken. Ik weet wie hij is, waar hij vanda(an komt, wat hij doet, en nog veel meer. Hij heet Farquhar, kapitein Djarol Farquhar. Ik weet alles van hem af! HOOFDSTUK II. Vleugels onder glas. En hoe kwam 'het, dat Sheila Curtis alles van hem af wist? Om dit uiteen te zetten moeten we zes maanden terug gaan. Toen was Sheila Curtis kan foor- bediende bij de firma Mackenzie en Moss 'diamanthandelaars, juweliers, en koop lieden in edelgesteenten. Voor de oni.rV- gewijden, waartoe ook Sheila behoorde vóór zij !bij de firma in betrekking kwalmi, roept allicht die omschrijving de gedach te op aan de schatten van Aladdin, aaln sprookjesachtige schoonheden en rijkilona men. „Kooplieden in edelgesteenten'', wat klonk dat veel belovend! Edelge- steenten van het zuiverste water, diaman ten schitterend als ijskegels in htet zon licht, parels zoo groot als hagel steeneri! Welk een heerlijk vooruitzicht voor een vrouw, om werkzaam te zijn óp een kantoor van een koopman in dèrgelijke kostbaarheden. Mocht zij niet verwachten soms achter haar lessenaar te zitten, terwijl i'zij de edelgesteenten tusschen haar vingers mocht laten glijden, ge lijk een kind met de vingers woelt lust- schen kleurige schelpen? En zou zij op den duur niet zoo vertrouwd er mede geraken, dat zij ook zonder er naar te kijken kon zeggen, of haar vingers een ijzig killen damant omsloten en niet een koelen smaragd, of een opaal, een sai- fier, dan wel een amethyst? Maar ook al mocht zij deze 'heerlijkheden niet met haar handen nganra ke,n, dan zou zij ze toch1 altijd in haar nabijheid hebben, zou him schittering haar werk opvroolijken! Geen sprake van! Hoe diep zouctt ge u te leurgesteld gevoelen, gelijk trouwens ook met Sheila het geval was, zoo ge ver plicht waart uw brood te verdienen in de omgeving, waar de kostbaarste sieraden van de vrouw worden gekocht en ver kocht en van eigenaar verwisselen, woor den getaxeerd, opnieuw gezet en dikwijls genoeg gestolen. Geen enkelen dag, dien zij het kantoor van den diamanthlaiidelaar doorbracht, was hét aan Sheila vergund» een 'blik te werpen op de kleinoodiën, welke zij had te boeken. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1