lïroirinciale ifeeutuscKe No, 12 7. Twee bladen. DINSDAG 2 JUNI 1931. Eerste Blad. 174e Jaargang. BINNENLAND. Schopenhauer. ZEELAND.- Kort Zeeuwsch Nieuws. LANDBOUW. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daavoor de tarieven. UITG,: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. EEN GEWEIGERDE ERFENIS. Bij de Tweede Kamer is een. wetsont werp ingediend, houdende machtiging tot het aangaan van een overeenkomst van dading betreffende de nalatenschap van mej. R, C. A, Kuyl, overleden 3 April 1922 te 's Gravenhage, die, behoudens enkele legaten, den Staat tot universeel erfgenaam heeft benoemd. Daar er, bij gebreke van een testament, onder de erfgenamen familieleden van de over ledene zouden zijn, die in minder gun stige omstandigheden verkeeren en daar er geen bijzondere reden is aan te wij zen, waarom de Staat tot erfgenaam is benoemd, en de Minister van Financiën niet geheel onverschillig kan staan tegenover de bewering van de erfgena men, dat de erflaatster verstandelijk niet normaal is geweest, is het ontwerp inge diend tot het doen aangaan van een overeenkomst van dading op dezen voet, dat het bedrag, hetwelk den Staat zal toevallen even groot zal zijn als het be drag, hetwelk de gezamenlijke erfgena men bij versterf, nadat de verschuldigde successierechten zijn in mindering ge bracht, netto zullen ontvangen. DE OPVOLGING VAN GEMEENTE RAADSLEDEN. Het Tweede Kamerlid van den Bergh heeft aan den minister van binnenland- sche zaken en landbouw gevraagd, of de minister niet van oordeel is, dat de nieu we bepaling van art, 19, tweede lid, van de Gemeentewet, luidende „Zij, die hun ontslag hebben ingezon den, blijven leden van den raad, totdat de goedkeuring van de geloofsbrieven hunner opvolgers onherroepelijk zal zijn geworden", tot ernstige moeilijkheden aanleiding zal kunnen geven, "terwijl het uittreden de lid nog eenigen tijd, somtijds enkele maanden, lid van den raad zal blijven. Het lid vraagt of deze bepaling ten spoedigste opnieuw wijziging zal moeten ondergaan. Of moet uit haar wor den afgeleid, dat een door den raad toegelaten nieuw lid, althans indien de vacature door ontslag neming is ontstaan, geen zitting mag nemen, alvorens de goedkeuring van zijn geloofsbrief onherroepelijk is geworden? Indien dit laatste de bedoeling mocht zijn, verdient het dan geen aanbeveling een uitdrukkelijke bepaling van deze strekking in de wet op te nemen? Is de minister bereid, wijziging of aan vulling van de Gemeentewet in den eenen of den anderen zin te bevorderen? CONSULAATWEZEN, Bij Kon. besluit is de heer D. W, F. C. Ballot benoemd tot consul der Neder landen te Windhoek. Het ressort van het consulaat strekt zich uit over het man daatgebied van Zuid-West-Afrika, Aan genoemden heer kan in de Nederland- sche taal geschreven worden hoewel de Fngelsche taal de voorkeur verdient. DE ECONOMISCHE VOORLICHTINGS DIENST. Het verbond van Nederlandsche Werkgevers heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden inzake den ontworpen economischen voorlichtings dienst. In dit adres wordt er op ge wezen, dat reeds thans de minister moet erkennen, dat de nieuwe voorlichtings dienst niet de landbouwaangelegenheden zal omvatten, terwijl de voorlichting om trent onze overzeesche gewesten als tot dusver aan de zorg van het ministerie van koloniën zal blijven toevertrouwd. Zelfs wordt geen zekerheid gegeven, dat door de consulaire ambtenaren in den vreemde, de gegevens, die den onmisba- ren grondslag voor de werking van den voorlichtingsdienst behooren te zijn di rect aan de afdeeling handel en nijver heid zullen worden toegezonden. Nog minder wordt in uitzicht gesteld, dat de nieuwe directeur-generaal van deze af deeling zich direct met onze voorposten in het buitenland in verbinding zal kun nen stellen, Wanneer men zich van een en ander rekenschap geeft, kan men niet ontken nen, dat twee belangrijke voorwaarden ontbreken, om het door de regeering ge stelde doel te bereiken, nl. Ie, concen tratie van de verzameling, verwerking en verspreiding van de gegevens op één bureau en 2e. direct contact van den leider van dit bureau met degenen, die hoofdzakelijk zijn aangewezen de inlich tingen uit het buitenland te verstrekken. Daarom kan het Verbond niet geloo- ven, dat door de voorstellen van mi nister Verschuur een belangrijke verbe tering in de voorlichting van regeering en particulieren tot stand zal komen. Voorts vestigt het adres er de aan dacht op, dat in de organisatie van het departement van Arbeid geenerlei ver andering wordt gebracht, en de minister, naar het oordeel van het Verbond, al leen een betere personeelsbezetting wil bereiken. Gewezen wordt er op, dat op het bureau van het Verbond onder lei ding van een der algemeene-secretaris- sen werkzaamheden worden verricht, (door een tweetal personen), die mede, zelfs wanneer het Verbond zich reken schap geeft, dat de regeering zich voor een eenigszins uitgebreider taak ziet ge plaatst, dan het bondsbureau, 't bedrag van f 200.000 onvoldoende gemotiveerd maken voor de reorganisatie van de af deeling handel en nijverheid van het departement. Naar het gevoelen van het verbond komt het in hoofdzaak op een juiste keuze van personen en een doel treffende verdeeling van arbeid aan. Kan het Verbond zich dus met het plan van den minister van arbeid, han del en nijverheid in zijn geheel genomen niet instemmen, naar de benoeming van een economisch onderlegd leider van de afdeeling handel en nijverheid is te lang uitgezien dan dat dit onderdeel van 's ministers voornemen niet van harte zou worden toegejuicht. Voteeren van het daarvoor benoodigde meerdere bedrag ad plm. f 5000 zou dan ook de volle in stemming hebben. „Omtrent den iïï uitzicht gestelden Economischen Raad zullen wij ons, aldus het adres, op dit oogenblik nog niet in den breede uitlaten. Wij mogen uwe Ka mer wel mededeelen, dat wij over de werkwijze van den Nijverheidsraad zeer tevreden zijn en van den arbeid van breed opgezette adviescolleges tot dus ver weinig bevredigende resultaten heb ben gezien. Zou mitsdien met het in het leven roepen van den Economischen Raad aan het bestaan van den Nijver heidsraad een einde worden gemaakt, dan zou zulks naar ons oordeel zeer ze ker een stap achteruit beteekenen.' Wil binnen het kader der departe mentale structuur van den economi schen voorlichtingsdienst iets terecht ko men, dan zal niet alleen in schijn, maar ook in werkelijkheid naar concentratie en overzichtelijkheid moeten worden gestreefd en zal met veel bescheidener middelen dan de regeering thans voor oogen staan naar een geleidelijke ver volmaking onder krachtige en deskun dige leiding moeten worden gestreefd." DE GELDERSCHE VALLEI. Op de vraag van den heer van der Waerden betreffende uitbreiding van het onderzoek der commissie-Rutgers van Rozenburg in zake de verbetering van de afwatering in de Geldersche Vallei enz., heeft de minister van Waterstaat geantwoord, dat blijkens een inlichting van den minister van binnenlandsche za ken bij de instelling der commissie de gedachte heeft voorgezeten, dat zij, bij de vervulling van haar taak: „technisch en economisch nader in onderzoek te nemen de verbetering van de afwatering van bet gebied van de Geldersche Val lei", volle vrijheid zou hebben en dat daarbij dus ook de mogelijkheid behoort te worden gelaten om de vraag te over wegen, of verbetering van de afwatering technisch niet het best ware te bereiken door middel van een kanaal, dat dan tevens als scheepvaartkanaal zou kun nen dienst doen. Dit klemt te meer, om dat de behoefte aan scheepvaartwegen zich in sommige streken sterk doet ge voelen. NEDERLAND-EXPRESS. De speciale trein met post en passa giers in aansluiting op het s.s. „Johan de Witt" zal Donderdagmorgen 4 Juni te 10.20 van Genua vertrekken, aankomst Vrijdagmorgen 5 Juni te 8.05 uur te Ze venaar; 8.57 te Arnhem; 9.46 te Utrecht; 11 uur Den Haag (S.S.); 10.24 uur Am sterdam (W.P.); 10.40 Amsterdam (C.S.; 11.27 Rotterdam (Maas). DE OPENING VAN DEN BEELD TELEGRAAFDIENST, Ter gelegenheid van de opening van den beeldtelegraafdienst tusschen Ne derland en Ned.-Indië heeft gisteren de dir.-generaal van den P.T.T.-dienst een geschreven telegram, gericht aan zijn collega van den Indischen dienst, doen overbrengen, waarin de heer Damme zijn waardeering uitspreekt voor de in zoo goede samenwerking tusschen beide diensten tot stand gebrachte verbinding, waardoor, naar hij hoopt, de banden tus- De mensch is in zijn wezen toch wel een optimist. Immer blijft de mensch hopen en vertrouwen in de wereld, zelfs in de oogenblikken der diepst wanhopige inzinking. schen beide deelen des rijks nog nauwer zullen worden aangehaald. INLANDSCH VAKVERBOND IN HET I.V.V. Hel te Solo gehouden cönigreis van het Inlandsch va.Wverbond da't) 32.000 le den telt, heeft naar Heit Volk verneemt', ■besloten tot aansluiting hij het Inter nationaal Verbond van Valdvereenigingen. De vergadering - van dijkgraaf en hoogheemraden en hoofdingelanden van Delfland heeft besloten tot den bouw van "een nieuw igemaal aian de- Vijifsluizen, waarvan de kosten worden begroot op f 600.000 ingeval dit een buitendij'ksge- maal zal zijn. WALCHEREN. Dezer Jagen zijn van een tweetal personen, die onder de gemeente Vrou wenpolder aan het strand verble ven, en hun bovenkleeding in de duinen ter plaatse hadden neergelegd, uit ieders vest een waardevol gouden heerenhorlo ge en ketting met d,aaraanbevestigde gou den sieraden, gestolen. De politie stelt een onderzoek in. Misdrijf Hedenmorgen werd door eenige per sonen aan dien zeedijk, te Westkapel- 1 e gevonden, het lijk van een ongeveer 25-jarige vrouw slechts gedeeltelijk, ge kleed, dat blijkbaar uit zee was aange spoeld. Het lijk vertoonde een drieil(al snij wonden aan den hals over 'het strot tenhoofd, en een snede over een der polsen. De i nmiddels gewaarschuwde po litie heeft het lijk op grond dat hier ern stig vermoeden aanwezig is dat hier inis- djrijf is gepleegd, in beslag genomen en naar het lijkenhuis dioen vervoeren in af wachting van door de justitie nader te nemen maatregelen. Het lijk verkeerde nog in goedjen staat en had 'blijkbaar nog maar eenige uren in het water gelegen. V.Di. meldt betreffende het bovenstaan de nog, dat 't lijk op 'it Noorderstrand is aangespoeld. Het had slechts kort in het water gelegen en de dood moet voor ongeveer 12 uur zijn ingetreden. Z'iji heeft donker zwart haar en was ge kleed in een wit hemd een witte broek, een wit nachthemd en een linnen 'buik band. Op het lijk werd een lint gevonden met een zakmesje. SCHOUWEN-DUIVELAND. Het Hellegat, (BiRUINISSE. De door het gemeentebe stuur op initjatief van de Schippersver- eeniging Algemeen Schippers en Vis- schers'belang gevoerde actie tegen de uit te voeren werken ter verbetering van het Hellegat heeft tot resultaat -ge'jad, dat in een door het Gemeentebestuur ontvangen schrijven belangrijke conces sies z'ijn gedaan. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. De eerste Zeeuwsch-Vlaamsche Jaarbeurs. Men schrijft ons: De Zeeuwsch-Vlaamsche Jaarbeurs, die te Breskens van 213 Juli ge houden wordt, zal voor de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer aldaar, die het initiatief hiertoe nam, zeer waar schijnlijk een succes worden. De vele Zeeuwsch-Vlaamsche ondernemingen, die hun aanvragen om standruimte indien den, alsmede verscheidene buiten dit ge west gevestigde zaken, die tot deelname besloten, noopten de Vereeniging haar opzet aanmerkelijk te wijzigen. De 2 groote gebouwen, voor dit doel gehuurd bleken alras niet voldoende te zijn om alle stands in onder te brengen. De Ver eeniging zag zich dan ook verplicht er nog een 3-tal gebouwen bij te huren. Eenigen tijd geleden was in totaal al pl.m. 900 m2 verhuurd en men stond toen reeds voor de vraag of met het verhu ren verder te gaan, daartoe nog gebou wen in gebruik te nemen, dan wel het bordje „Vol" voor het venster te han gen. Na rijp beraad besloot men tot het laatste. De minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inko men en-of vermogen ge we ten sge 1 d) is ontvangen bij den ontv. der dir. belastin gen 'te Bro uwershavpn f 475.10 te O o s t b u r ig f 20.50, te S 1 ui's f 31.69. te Z i e r i Ikj zee f 70.43, djen ontvanger der registratie en domeinen tie M i d d e 1: - burg f 249.60; f 59.85. Voor dte vervulling van de vacature in den gemeenteraad vain V r o uwe n- polder, ontstaan door hetj overlijden van den heer De Vlieger, komt op de Christ. Hist, lijst als opvolger in aan merking de heer L. Duvekot Szn. Met die Staatscourant van 1 Juni zijn. verzonden afdrukken van de akten 'be treffend^ de N.V. Scheepvaartmaatschap pij „Limburg", te Terne uz en. iWiegens de ontslagname van den heer N. A. Hamelink,, als lid van den gemeenteraad van T.erneuzen heeft het hoofdstembureau benoemd verklaard den heer A. J. Harte. De heer A. Scheefe Ie Bir e s k e n s is benoemd tot opzichter aan de werken van de dijkverzwaring van den Calami- teuzen Margarethapold|er tie Tërneuzen. Verzoek om steun voor de vlascultuur en -industrie. Zooals reeds gemeld is in het begin der vorige maand te Axel onder lei ding der burgemeesters van Axel, Koe wacht en St. Jansteen een vergadering gehouden van belanghebbenden bij de vlascultuur, -handel en -bewerking. In die bijeenkomst werd overwogen dat het verdwijnen van het vlas en de bewerking een ontzaglijke uitbreiding der werkloosheid zou beteekenen, met al de gevolgen van dien. Er werd op ge wezen dat het werkloon uitbetaald voor een ha tarwe bedraagt f 94, voor een ha aardappelen f 190, voor een ha suiker bieten f 280, en voor een ha vlas f 239 door den teler en f 342.50 voor de bewerking tot vezel, alzoo in totaal f 581.50, de andere producten dus ver te boven gaand. Rekenend dat de laat ste jaren gemiddeld 12,000 ha in ons land werden geteeld, waarvan 6000 werden uitgevoerd, 3000 werden verwerkt als waterrood en 3000 als dauwroot, valt het totale loon te stellen op ongeveer 5 mil- lioen gulden, dat door honderden men- schen hetzij in loondienst hetzij in eigen kleinindustrie werd verdiend. Die bron is thans stop gezet door da ling van den prijs voor afgewerkt vlas, tot een peil dat de vlasbewerkers hun product daarvoor niet kunnen afstaan en zij voor nieuwe grondstof aan den teler nog geen 10 pet. van den kostprijs kun nen betalen. Dankbaar is kennis genomen van den steun die van regeeringswege is ver leend als bijslag op het loon, waardoor men althans op enkele plaatsen in het voorjaar heeft kunnen werken, doch die steun is niet afdoend en werkt voor ver schillende gemeenten en streken onge lijkmatig, zelfs nog niet gelijk vooP alle gemeentenaren in dezelfde gemeente, als gevolg van verschil van opvatting en be handeling dezer materie door verschil lende gemeentebesturen. De vergadering sprak zich ten slotte uit voor een verzoek voor het ontvangen van een steunpremie voor in het binnen land afgewerkt vlas, waardoor men meent, dat het geheele bedrijf gebaat is. De vlasser kan dan door het ontvangen van de premie zijn product van de hand doen voor een bedrag dat wel is waar nog geen winst verzekerd, doch hem in staat stelt zijn bedrijf gaande te houden, zijn werknemers het loon te betalen en den teler voor vlasstroó ook te betalen den kostprijs. Aan het comité bestande uit de hee- ren F. Blok, burgemeester van Axel, P, G. Geirnaerdt, burgemeester van St. Jansteen, L. de Feijter, lid der Kamer v. Kooph. te Ter Neuzen, C. Th, van de Bilt, vlasteler en handelaar te Axel, L. G. Martinet, vlasfabrikant te St. Jan- steen en N. J. Harte, secr. der K. v. K, te Ter Neuzen werd opgedragen, een verzoek aan de commissie-Lovink voor te bereiden. Deze commissie vergaderde daarop met afgevaardigden van de landbouwers organisaties en verkreeg daarmede over eenstemming over een in te zenden ver zoek. Daarop is aanknooping gezocht met de vlasbewerkers in Westelijk N. Brabant, die in een Zaterdag gehouden bijeenkomst daarmede instemming be tuigden. Uit die bijeenkomst vloeide voort het beleggen eener bijeen-komst van afgevaardigden van het Z.-Vlaamsch comité, van de R.K. organisatie in W. N.-Brabant, voorzitter de heer C. Sweere te Standaardbuiten, en der Ned. Maatschappij ter bevordering van de vlasindustrie, voorzitter de heer M. Du- tihl, secr. de heer A. R, van Nes, die te Rotterdam is gehouden en die ook werd bijgewoond door den heer Van Aken, burgemeester van Zevenbergen, als voorzitter der commissie voor werkver ruiming in West-Brabant. In deze vergadering had een geani meerde bespreking plaats van het door de Z,-Vlaamsche commissie aan de Re- geeringscommissie voor Land- en Tuin bouw verzonden adres, met het resul taat dat men zich algemeen met het daarin neergelegd systeem ver'eenigde en .de meening uitsprak, dat, indien het gelukken moge den gevraagden steun te verwerven, het bedrijf zal voortgezet kunnen worden en vooral van beteeke- nis zal zijn voor de kleine vlassers. Tenslotte is besloten een bespreking aan te vragen met de commissie-Lovink, ten einde daar nader het verzoek om bij slag per baal afgewerkt vlas nader te bepleiten en die commissie te verzoeken het verleenen dier steunregeling aan de Regeering te adviseeren. De grondlegger van de Druivencultuur. Het Westland heeft Maandag den grondlegger van Westland's welvaart eer gebracht door de onthulling van het mo nument voor pastoor Verburch, die de grondlegger geweest is van de druiven- cultuur, de cultuur die voor de geheele streek van zulk een ongekende waarde geweest is. Ter gelegenheid van deze onthulling i die op het veilingterrein te Poeldijk is ge schied had het zgn. Verburch-comité een aantal autoriteiten uitgenoodigd, waarbij de minister van staat, de mi nister van binnenlandsche zaken en landbouw, jhr. mr. C, M. Ruys de Bee- renbrouck. Het onthulde monument is ontwor pen door den beeldhouwer August Fa- lise en stelt voor pastoor Verburch in priesterkleeding, de eene hand op de borst, in staande houding, terwijl de an dere hand steunt op een voetstuk, waar in druiventrossen uitgehouwen zijn. Aan den onderkant van het monument is een steen gebeiteld, waarin de namen ver meld worden van de personen, welke in het Verburch-comité zitting hadden, be nevens de datum van de onthulling en de naam van den persoon, die de onthul ling verrichtte. De kosten van oprich ting van dit monument hebben f 10,000 bedragen. Het monument zal later, wan neer de gemeente Monster een daar voor bestemd plantsoen heeft aangelegd, naar het midden van het plantsoen wor den overgebracht. Pastoor Verburch is in 1647 als pastoor in het Westland aangesteld en genoot vrij spoedig de bijna algeheele sympathie van de Westlandsche bevol king de pastoor had n.l, de geeste lijke verzorging van alle Westlandsche gemeenten hetgeen mede te danken was aan den ijver waarmee hij ook de stoffelijke belangen van de streek wist te dienen, waardoor hij ook in de krin gen' van andersdenkenden een voor dien lijd groote mate van vrijheid onder vond, Op hoogen leeftijd, na 60 jaar ze genrijk in het Westland te hebben gear beid, is pastoor Verburch 1 Januari 1708 overleden Aardappelziekte. ©ij den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen is b er jent pinneng,©komen, dat de aardappelziekte (Phytopht\bra in- festans) is waargenomen in de soort Eer steling. Plet eerste optreden van de ziekte is dit jaar dus zeer vroeg. Hoewel hieruit hog niet volgt, dat de ziekte zich dadelijk sterk zal ujlbreiden, moet met de mo gelijkheid daarvan toch ernstig rekening gehouden worden. Daarom is het ge- wenscht de aardappelvelden welke door hun Ioofpntwikkeling hiervoor in aan merking komen, zeker als de weersomi-

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1