^Provinciale Zeeuwsehe Aspirin Twee bladen. MAANDAG 1 JUNI 1931. Eerste Blad, 174e Jaargang, BINNENLAND. liberale gemeenteraads leden, de tarwewet. notariaat. schending van het briefgeheim bij de philips fabrieken? arbeidskaarten voor neder landers in belgie, de schade van de sumatra aanzienlijk. ZEELAND. middelburg. vlissingen. walcheren. Uw gezondheid eenig op de wereld zuid-beveland. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daavoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. No. 12 6. Te Utrecht vergaderde Zaterdag de vereeniging van Liberale gemeente raadsleden. Mr. M. H. de Boer hield een inleiding over „Ons nieuw gemeente- program en zijn toepassing in de ge meentelijke practijk". Onze partij, aldus mr. De Boer, heeft gemeend in haar gemeenteprogram voor op te moeten stellen het stelsel dat Tnorbecke heeft uitgewerkt in zijn ge meentewet; zij is van oordeel dat de al- gemeene lijn tot beperking van de vrij heid der burgers moet worden gegeven door de wet, terwijl de uitvoering wordt gelaten aan de gemeente. Dat naar deze laatste voorwaarde te weinig nog is ge handeld bij de winkelsluitingswet, is dan ook het voornaamste bezwaar van de liberalen tegen deze wet. De lib. partij blijft voorstander van de openbare school, ondanks alle fouten die daaraan in de practijk kunnen kle ven. De openbare school behoort te blij ven een onderwijsinrichting, waar reke ning gehouden wordt met de nationale gedachte en waar het gezag, in welken vorm ook uitgeoefend, geëerbiedigd wordt. Werkloosheid moet worden bestreden door onderlinge samenwerking, door in- dividueele en groepsinvloeden, die in het maatschappelijk leven gelden. De heer C. G. Roos behandelde den in houd en de beteekenis van het rapport der staatscommissie-Rutgers. De desiderata der lib. staatspartij toetsende aan de voorstellen der staats commissie, kwam de heer Roos tot de slotsom, dat de algemeene grief naast punten die te waardeeren zijn en an dere, waarmede men zich niet kan ver eenigen gevoeld.-wordt dat zelfs bij algeheele verwezenlijking der voorstel len onze onderwijswagen blijft in het veelszins verkeerde en doodloopende spoor, waarin hij zich aldus de heer Roos tot verdriet van velen bevindt. De vraag of de uitwerking van het be grip der financieele gelijkstelling in de wet van 1920 en nu opnieuw in de voor stellen -Rutgers onvoorwaardelijk als juist moet worden aanvaard, meende spr. in verband met de in een tijdsverloop van 10 jaren opgedane ervaring, ontkennend te moeten beantwoorden. Daar het zoo wel in financieel als in het onderwijs kundig belang is, dat het aantal kleine schooltjes vermindert, moet naar de heer Roos als zijn meening te kennen gaf het oprichten van nieuwe scholen niet ge makkelijker, wèl moeilijker worden ge maakt. Voorts is het te betreuren, dat de commissie geen enkel middel aan de hand doet tegen de thans bestaande ver spilling wat betreft gebouwen, salaris sen, exploitatie en personeel. Hij noemde het verkeerd, dat de com missie het geven van huishoudonderwijs aan meisjes op 1. scholen wil verbieden, en waarschuwde tegen de beperking van de bevoegdheid der rijksinspecteurs bij de benoeming der schoolhoofden. In verband met mededeelingen als zoude als gevolg van het in werking tre den van de tarwewet 1931 de broodprijs met 2 cent per brood a 8 ons worden ver hoogd, wordt er van bevoegde zijde, vol gens de Maasbode, op gewezen, dat be doelde mededeelingen niet als juist zijn te aanvaarden. Verhooging van den broodprijs als ge volg van genoemde wet zal zich zelfs, indien al met het oog op de bloemkwa- liteit een wat duurder buitenlandsche grondstof moeten worden vermalen dan thans, kunnen beperken tot 1 cent per brood van 8'ons. Bij Kon. besluit is benoemd tot no taris in het arrondissement Leeuwarden, ter standplaats Roordahuizum (gemeente Idaarderadeel) W. G. Gramser, candi- notaris te Bolsward, Het Tweede Kamerlid de heer De Vis ser heeft aan de minister van Water staat en van Justitie de volgende vragen gesteld Is het de Regeering bekend, dat het briefgeheim voor arbeiders, werkzaam aan de Philipsfabrieken te Eindhoven, blijkbaar niet is gewaarborgd, en dat tengevolge daarvan twee arbeiders, daar Werkzaam zijn ontslagen? Is het de Regeering bekend, dat van de correspondentie van die arbeiders een dossier is gemaakt, door hun cor respondentie te kopieeren of te photo- grafeeren, van welk dossier afschriften zich in handen bevinden of hebben be vonden van zekeren Leysen, secretaris van den Modernen Metaalbewerkers- bond te Eindhoven? Is het de Regeering bekend, dat de arbeiders ter plaatse de particuliere Philips-politie, in samenwerking met personeel van de posterijen, van de schending van dit briefgeheim verden ken, van welke schending genoemde Leysen op de hoogte zou zijn geweest? Is de minister van Waterstaat bereid, ernstig te doen onderzoeken, wie van het postpersoneel zich eventueel schul dig heeft gemaakt aan de schending van het briefgeheim of hierbij heeft gehol pen, en de noodige maatregelen te tref fen, opdat dit in het vervolg niet meer plaats heeft? Is de minister van Justitie bereid, te bevorderen, dat een rechtsvervolging wordt ingesteld tegen hen, die direct of indirect zich hebben schuldig gemaakt aan de schending van het briefgeheim, zooals te Eindhoven heeft plaats gehad en waardoor arbeiders broodeloos zijn geworden In een Nota n.a.v. het Verslag (o.b. 19 Mei j.l.) over een naturalisatie-wets ontwerp deelt de minister van Justitie mede, omtrent de weigering door de Bel gische Regeering van arbeidskaarten voor het werken in België aan personen van Nederlandsche nationaliteit, dat dit geen aanleiding behoeft te geven om naturalisatie te weigeren aan personen van Belgische herkomst, die hier te lande zijn ingeburgerd en wier belangen met die van hunne Nederlandsche om geving als het ware vergroeid zijn. Met andere leden is hij van oordeel, dat de gerezen moeilijkheden langs di- plomatieken weg zijn op te lossen. Deze aangelegenheid heeft dan ook reeds de aandacht der Regeering, Aneta meldt uit Batavia d.d. 30 Mei, dat Hr. Ms. „Sumatra" Woensdag in het dok is opgenomen, waardoor thans een overzicht van de schade mogelijk is. De neus onder den boeg, bestaande uit losse platen, waardoorheen aan weerszijden een ketting van paravanes loopt, welke worden uitgezet om drijvende mijnen los te snijden, is, wat de punt betreft naar stuurboord omgebogen, terwijl ook verschillende platen zijn beschadigd. Deze neus ving den eersten stoot op en temperde ongetwijfeld de verdere be schadiging, al moet deze aanzienlijk wor den genoemd. Het rif bestond uit ronde steenen met slechts een dunne koraal plaat. Scheuren zijn dan ook in den scheepswand niet te bemerken.' Duide lijk blijkt hoe de wand door stooten op de steenen met een golving en ronde deuken is ingedrukt aan stuurboordzijde tot den kofferdam, dat is de leege ruimte, welke de olietanks en de watertanks scheidt, aan bakboord tot voorbij den kofferdam en het daarop volgend ketel- ruim. De huidplaten zijn niet alleen in gedrukt, doch ook de spanten naar bin nen gebogen, waarbij de klinknagels zijn losgesprongen en de plaatverbindingen ontzet zoodat lekkage ontstond. Heel wat spanten en huidplaten moeten wor den vernieuwd, terwijl ook de inwendig ontwrichte dwars en andere schotten dienen te worden gerepareerd of ver nieuwd. Na een nauwkeurige opneming der schade heeft de „Sumatra" heden het dok weer verlaten om over 14 dagen weer te worden opgenomen voor de herstelwerkzaamheden. Jubileum C. G, Govaarts. Heden viert de heer C, G. Govaarts te Bergen op Zoom zijn gouden jubileum als musicus. Door zelfstudie heeft hij zich zeer ver bekwaamd. Na examen te heb ben gedaan voor Kapelmeester, volgde in April 1909 benoeming tot Kapelmees ter 4e Reg. Huzaren te Deventer. In deze functie is hij maar kort werkzaam ge weest. Val van het paard, gevolgd door ziekte, was oorzaak dat hij voor de be reden wapens werd afgekeurd en terug keerde naar de stafkapel te Bergen op Zoom, waar hij tot zijn pensioneering gebleven is. Ook als dirigent van Harmonie en Werk ruimt ons een plaats in in de wereld, het wijst ons een plek aan, die ons eigendom is; het onttrekt ons aan 't gevoel van onze kleinheid. Fanfarekorpsen kan de heer Govaarts op een goeden staat van dienst wijzen. In den loop der jaren dirigeerde hij korpsen te Hulst, Middelburg, Krabben- dijke, Rilland, Bergen op Zoom, terwijl hij thans als directeur verbonden is aan de harmonie „Ons Genoegen" te Vlis singen; harmonie „Hosanna" te Goes. Met diverse vereenigingen is door hem aan een 40 concoursen deelge nomen in binnen- en buitenland, waarbij vele eere- en eerste prijzen zijn behaald, benevens zeven prijzen voor directie. Veer ZijpelAnna-Jacobapolder. Het bericht in ons nummer van 28 Mei over het bovenstaande, geeft het Comité van Actie te Zierikzee aanleiding ons te verzoeken te melden, dat aan het comité van een vergadering onder lei ding van den heer Taal, niets bekend is, en dat genoemde heer het comité ook niet naar den Haag heeft vergezeld. In de in Augustus 1930 gehouden en druk bezochte vergadering is het comité gevormd met als voorzitter den heer de Broekert, secretaris den heer v. d. Vliet, penningmeester den heer Gerritsen en Iden de heeren Pik en Wepel. Na reeds herhaalde bezoeken in den Haag heeft het comité Woensdag 1.1. nog maals de verbeteringen bij den minister bepleit en zijn nu eindelijk de tarieven aanmerkelijk verlaagd en het aantal diensten tot 15 opgevoerd, Een dubbel jubileum. De beide vlaggen, die gisteren aan het Volks'gebouw „de Vooruit" in de Nieuw ste aal 'wapperden, toonden aan, dat er in de moderne arbeidersbeweging alhier reden tol feestvieren bestond en dat was dan ook gelegen in het 25-jariig bestaan van den Algemeenen Bond van Handels- en kantoorbedienden en het 15-jarig be staan van de afdeeling Middelburg van dien bond. Men had besloten deze beide jubilea, op één dag te herdenken. liet (feestprogramma bevatte reeds ar tikelen van de voormannen uit bond en a.fdeelingen, van het bestuyr van de Ver eeniging Handelsbelang en van de voor zitters van den Middelburgschen Be- istuurdersbond en van de afdeeling der S.D.A.P. Des middags hield het afdeelingsbe- istuur een zeer langdurige receptie in de Vooruit. Daar heeft de afdeelingsvoorzit'ter, de heer W. J. van Iren, een geschiedkundig overzicht (gegeven van het ontstaan en het werken der afdeeling, hebben zeer velen, namens de moderne organisaties, gelukwenschen aangeboden, veelal ver gezeld van fraaie bloemstukken. Oiok vond men hier gelegjenhteid den oud afdeelingsvojprzitter, den heer D. San- derse, te huldigen voor het vele door hem voor den Bond verricht onder aan bieding van een souvenir. De Bondsvoorzitter, de heer C. J. A. Smit Jr. mocht een ets van Middelburg in ontvangst nemen als waardeering voor het vele dat hij voor de collega's ver richt. Des avonds werd het feest voortgezet in de Schuttershofzaal, die geheel ge vuld was met belangstellenden, en in een bij het feest passend Meed was (gestoken. Te ruim 8 uur heette de afdeelings- voorzitter, de heer W. J. van Iren, alen welkom en in het bijzonder de vertegen woordigers van verwante organisaties. Spr. wees er op, dat het tijdperk, dat af gesloten is, alle reden» geeft om feest' te vieren. Veel is er voor de leden ver overd, ondanks ook veel tegenspoed. Het ledental van den Bond Mom van 234 tot over de 14.000; er is steun voor werke- loozen, steun voor zieken, pensioen voor oude collega's door den Bond ingesteld, er is een studiefonds, er zijn eigen han delsscholen. Spr. wekte ten slotte de le den der afdeeling op achter het be stuur te staan. Na de pauze sprak de heer Smit, de bondsvoorzitter. Ook hij meende, "dat er reden is voor feestvieren en herinnerde er aan hoe reeds kort na de oprichting de afdeeling Middelburg in 'een conflict werd gebracht door de staking bij de firma Boasson. Hulde bracht spreker spe ciaal aan den heer Sanderse ,thns lid van het hoofdoestuur, van zijn werkpn voor de afdeeling. Spr. hoopte, dat het; aantal leden der afdeeling spoedig van 200 tot 250 zal uitgroeien. De interna tionale 'band tusschen de vakgenootjen is thans ook zeer hecht, nml. 900.000 Men uit 49 organisaties in 24 landten. Spr. eindigde 'met een door applaus opder- steunde opwekldng lid te worden van de Algemeene. Vervolgens heeft de vo or zi ttjer van de feestcommissie, de heer J. Mondeel, in wel gekozen woordpn het bestuur ge huldigd, en namens "de leden den voor zitter, djen secretaris, den penningmeester en het eenige vrouwelijkje "bestuurslid, bloemen aangeboden en aan de afdeeling zelve een door een der leden vervaardig de keurige vlag, die het oude vaandeltje zal kunnen vervangen. Een der dames, die de vlag aanbrach ten, hield daar bij een duidelijk' uitge sproken en zeer passende declamatie. Voor zoover de meer officieele her denking der jubilea. Men was bijeen om feest te vieren en de feeststemming is zeker groot geweest, omdat de feestcommissie het goede idee had gehad het ook hier reeds zulk een goeden naam hébbende gezélschap Jan van Riemsdijk te engageeren. Hel is niet nood in bijzonderheden te treden over hetgeen het viertal gaf. Goede wijn behoeft 'geen krans en goede voordrachtkunst, het goed vertolken 'van het Nederlandsche levenslied evenmin. Het was weer af en de bloemen aan mevrouw Van Riemsdijk en Rie van de (Rovaert waren volkomen op "hun plaats. Het Jesayes-orkest zorgde voor de mu ziek tijdens de pauzes en gedurende het gezellig samenzijn met gelegenheid tot (dansen. De hoop, die tot en metf Zaterdag gekoesterd' werd, dat de uitvoering' van het Middelburgsch Muziekkorps nu zou k,unnen door gaan, is niet verwezenlijkt.! Reeds des nachts begon het Jé. regenen, doch Zondagmorgen vroeg was het droog en dacht men niet anders of de uit voering zou doorgaan. Toen om 10 uur de beslissing moest vallen werd het steeds donkerder, men stelde nog een half uur uit, maar toen regende liet en zoowel voor de muzikanten, als voor het publielx, is dit niet gewenscht. Men stelde tie uitvoering daarom uit tot a.s. "Zondag. i Zaterdag hebben de heeren J. F. Harting en J. Groenenberg beide baas op de fabriek der N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde", na resp. 54 en 52 jarigen dienst bij die maatschappij, afscheid genomen, daar zij den dienst verlaten. Het afscheid ging met verschil lende toespraken gepaard. De collecte voor het t.b.c.-fonds „Draagt Elkanders Lasten" heeft Za terdag f 567 opgebracht. DOMBURG. Ter gelegenheid van hun 25-jarig huwelijksherdenken, hebben de burgemeester van Domburg en mevr. Van VoorthuysenVon Steijn Callen- fels eenige giften geschonken aan ver schillende instellingen alhier o.a. aan 't Burgerlijk armbestuur en tot stijving der kas van schoolreisjes op de beide scho len. Teraardebestelling j. g. de Vlieger. VROUWENPOLDER. Zaterdagmiddag had onder groote belangstelling op de algemeene begraafplaats de teraardebe stelling plaats van het stoffelijk over schot van den heer J. G. de Vlieger in leven lid van den gemeenteraad. In den stoet waren met de familieleden mede- gekomen de burgemeester, wethouder Maas, ds. Tjebbes en de gemeente-secre taris, terwijl als dragers de raadsleden en de kerkeraadsleden der Ned. Herv. Kerk fungeerden. Nadat de kist aan den schoot der aarde was toevertrouwd en de familie kransen op de groeve had den gelegd, werd eerst het woord ge voerd door ds. Tjebbes, predikant bij de Ned. Herv. Kerk. Spr. herdacht o.m. het geen de overledene als kerkeraadslid voor de kerkelijke gemeente en het kerk- lijk leven is geweest en bracht hem dank voor de groote toewijding en de nauwgezetheid waarmede hij het kerk raadslidmaatschap heeft bekleed. De burgemeester zeide dat het be richt van dit plotseling overlijden hem, den raadsleden en den secretaris diep heeft ontroerd en men het zich moeilijk kan indenken dat men De Vlieger in de raadsvergaderingen, die hij altijd trouw bijwoonde, zal moeten missen. Hij her is het beste juist goed genoeg. Eischt daarom uitsluitend Aspirin- tabletten in de origin neele verpakking metj het wereldberoemde BAYER-kruis. rin-t rigi-i metj mda' Let op oranje band en Bayerkruis. Prijs 75 ets, (Ing. Med.) dacht den overledene als een nauwgezet, vriendelijk en welwillend man, die in de gemeente allerwege geacht en gezien was. Hoewel hij weinig sprak, werd het in den raad verhandelde steeds met groote belangstelling door hem gevolgd en heeft hij de belangen der gemeente steeds op onpartijdige wijze voorgestaan en behartigd. Spr. bracht den overlede ne bij zijn laatste rustplaats dank voor hetgeen hij gedurende zijn 12 jarig raadslidmaatschap in het belang der ge meente heeft helpen besluiten en Lot stand brengen, en tevens namens den raad voor de aangename wijze van sa menwerking en voor zijn steeds getoon de belangstelling in het welzijn der ge meente. De secretaris bracht den overledene dank voor de groote vriendschap en de aangename samenwerking die hij persoonlijk en het overige personeel der gemeente van den overledene heb ben mogen ondervinden. Spr. sprak de hoop uit dat het de weduwe en de kin deren tot troost zal mogen strekken dat de persoon van den overledene steeds in aangename herinnering bij het ge- meentepersoneel zal blijven voortleven. De oudste zoon van den overledene, dankte allen voor de laatste eer zijn lie ven vader bewezen, WOLPIIAARTSD1JK. Vrijdag hield de raad dezer gemeente een openbare ver gadering. Het nieuw gekozen lid Van Wel werd geinstalleerd. Medtegedeeld wérd dat er geen enkele sol licitant was voor de betrekking' van on derwijzer aan de o. 1. school te Oud- Sabbinge en dat de inspecteur van hét L. O. had geadviseerd geen nieuwen op roep te plaatsen voordat de examens voor onderwijzers zijn afgeloopen. Tot tijde lijk onderwijzer aan deze school hadden IBs. en W. qp advies van den inspecteur benoemd ;mej. S. Krijger uit Goes, Vastgesteld werd een verordening op het heffen van leges op ventvergunningen ad f 0.75 per dag. Goedgekeurd werden de rekening en de begrooting der gezond heidscommissie. Nu uitvoerige bespreking werd op voor stel van B. en W. goedgevonden voor g(ej- zamelijke rekening met den polder over te gaan tot het verbeteren der hoeken Papeweg— Achterweg en Achterweg—(Pro vinciale wegGaaslerhoe'k enkel voor re kening der gemeente. De heeren Lindenbergh en Klooster man spraken den wensch uit. gezien hét vele stof dat de bewoners van den Pa peweg opvangen in hun woningen ook deze weg door teeren stofvrij te maken en noodigden B„ en W. uit een bespreking te houden met bet polderbestuur dien aangaande en iin de volgende vergadering hiervan mededeeling te doen. Het voorstel om de nachtlampen op de hoeken oolc te laten branden van 1 Mei lot 1 Sept. werd verworden evenals het voorstel om de geheele straatverlichting ook te laten branden van 1 (Mei tolt 1 ÊfepL Een tusschenvoorstel v^ji B,. en W. om de straatverlichting pas uit te scha kelen met ingang zomertijd werd even eens verworpen. Aangenomen werd een wijziging in de bouwverordening om bij nieuwbouw ver plichtend te stellen het nieuw te bou wen perceel aan te sluiten a,an de drink waterleiding als die perceelen aan het buizennet komen te staan. Een voorstgj tot het aankoopen van een automatisch begrafenistoestel werd verworpen me;l 5 tegen 2 steimimen. Voor de beide wetlaouders. Met algemeene stemmen werd besloten de 'waarborgsom te .Jpeieggen bij de Biank van Ned. Gemeenten. Adnaesie werd be tuigd aan een adres inhoudende rente vermindering inzake de land arbeiders wet. ©jij de rondvraag besprak de lieer L i n- den'b'ergh de wcnscbelijkheid, om bij groote begrafenissen waf meer toezicht

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1