iprotiinciale Zteuwzche 15 KORTING PUROL stoomen en oppersen van Heerencostumes No. 12 5. Twee bladen. ZATERDAG 30 MEI 193 1. Eerste Blad. 174e Jaargang. De waarheid en wat er mee te doen. Seneca Junior. IN ONZE STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Indische begrooting. BINNENLAND. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN BELGIE. Cath. van Rennes. FILIAAL GROOTE MARKT 0 12 TELEF. 304 MI0DELBURG Gedurende de maand Mei en Juni geven we op het Doos30*60,Tube 80ct.Bij Apothen Drogistea (Ing. Med.) ZEELAND. Inklaring te Bath, MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND. I op eid pig* oel Itert Iten kni te MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Wee.k-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daavoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. Dit opschrift, mijn waarde lezer, •schrikke u niet af. Want waarlijk wat ik u ditmaal over de waarheid ga zeggen, is diepzin nig noch filosofisch. En de vraag van Pilatus in het XlXe hoofdstuk van het Johannes-evangelie ga ik u niet voor leggen noch minder zal ik pogen haar te beantwoorden. Niet over twijfelachtige waarheden wilde ik het met u hebben, niet over waarheden, waarover nog te praten valt of zij al dan niet waar zijn neen over waarheden als koeien, evidente, duidelijke, glasheldere, voor een ieder sprekende doodgewone waarheden. Z ij n die er De filosoof moge nu een bedenkelijk gezicht zetten, de practische wijsgeer zegt onomwonden: wel ja Ze liggen voor de hand Voorbeelden? Welaan: uw vriend zoekt zijn tabakspijp. Gij hebt 'm in uw jaszak gestoken. Daar zit-ie, als een tastbare waarheid. En als ge nu zegt „ik weet heusch niet, waar je pijp is", dan is dat misschien een heel onschuldig grapje en misschien ook de eerste stap op den slechten weg des diefstals, maar in elk geval is het een keiharde on-waar- heid. Minder frivool: vrienden van u heb ben een zoontje, dat voor galg en rad opgroeit. Zij vertroetelen het, maar een ander noemt het een beest; het treitert een ieder en z'n ouders het meest. Dit is een glasheldere waarheid. En nu vragen deze ouders u, wat ge van hun jongetje vindt? Als ge met een vriendelijk lachje hierop antwoordt, „dat het een aardig jochie is", dan bezondigt ge u aan een stellige onwaarheid. Een netelig probleem hé Als je niet recht weet, wat waar is dan kan het wel eens gemakkelijk zijn. Maar als ge het wèl weet tja, dan lean men met z'n geweten voor heete vuren komen te staan. En toch: zij die zeggen, dat hier heele- maal geen probleem ligt, want dat men natuurlijk altijd en overal de waarheid zeggen moet, doen mij aan studeerka- mer-zedekundigen denken. In de eerste plaats weet men zelf niet altijd zoo heel erg zeker, wat waar is en wat niet, maar ook in de gevallen waar we het nu over hebben, en waar men dus wel heel ze ker van z'n zaak is, dan nóg lijkt mij de stelling der altijd onverbloemde waar heidssprekers moeilijk te verdedigen. Zij was vol te houden in een we reld van volmaakt-wijsgeerige menschen. Maar in de onvolmaakte wereld, waarin w;e leven, is het vanwege die onvol maaktheid geboden, te overwegen o men de waarheid zeggen zal, of dat men zijn mond zal houden, dan wel, in het alleruiterste geval, haar liefdevol moet bedekken. Het is on-menschkundige en ook we! eens on-menschlievende drijverij, te al len tijde er uit te flappen, wat men meent waar te zijn. Als uw goede ge- buur een afgrijselijk zomerhoedje draagt, en zij, vraagt u niet ronduit om uw on omwonden aesthetische waardeering van dat chapellerie-product waarom dan haar te gerieven, door uw gekrenkte schoonheidszin opluchting te verschaf fen ten koste der goede nabuurschap? Dat is on-wellevend en zedelijk vol maakt overbodig. Als beschaafd en be- heerscht mensch, zwijgt ge erover, in zoo'n geval. Ik heb u het probleem gesteld zon der het op te lossen, dat weet ik. In een formule is die oplossing niet te gieten wat meer voorkomt in de praktijk des levens. Ik hoop evenwel, dat de diepere zin van mijn simpele voorbeelden u niet ontgaan zal zijn: de zedelijke» en be wuste mensch, die we'et de waarheic omtrent iets of iemand te weten weet tevens, wanneer hij die waarheid moet uitspreken, wanneer hij zwijgen moet of haar Wellicht liefdevol moet trachten te verbloemen. In zijn voortgezette rede, zeide minis ter De Graaf nog, dat de instelling van een commissie van advies ter beëin diging van dubbele belasting ingevolge de vennootschapsbelasting wordt voor- oereid. De salariskorting is vol strekt noodzakelijk en niet o n b i 1 1 ij k. Zij is door den minister in schriftelijk overleg met den landvoogd als ultimum remedium in de uiterste om standigheden voorgesteld, doch door de Indische begrotingscommissie zelfstan dig. Omtrent verdere bezuiniging kan de minister geen concrete mededeelin gen doen. Op den duur zou de bezoldi ging van een ambtenaarscongres op de tegenwoordige wet voor Indië ondrage lijk worden; overwogen dient te worden óf de salarissen, ook van het Europee- sche personeel, niet op een andere basis, in overeenstemming met den Indischen levensstandaard, moeten worden ge bracht. De heer B r i t (a.r.) betoogde, dat, uit de mededeelig van den Minister, dat de Regeering den heer Colijn condities had moeten voorstellen, die hij niet zou kunnen aanvaarden, volgt, dat dit con dities van staatkundigen aard moeten zijn en dat daarom de Minister den grondwettelijken plicht heeft mede te deelen, waarom de heer Colijn niet is aangezocht voor de functie van Gouver neur-Generaal. Blijft de Minister zwij gen, dan zal dat een ongunstigen indruk in het land maken. De heer De Savornin Lohman (c.h.) betoogde, dat de Minister formeel het recht had niet te antwoorden, maar dat hij, nu hij dat formeele standpunt niet innam, doch een antwoord gaf, ver der had moeten gaan. Minister De Graaff ontkende te heben gezegd dat den heer Colijn geen aanzoek is gedaan omdat hem con dities zouden moeten worden gesteld, die hij niet zou kunnen aanvoeren. Hij heeft objectief gezegd, dat, eenmaal de keuze gedaan, het geen zin meer zou hebben zich nog tot iemand te wenden van wien men kon verwachten dat hij de benoeming niet zal aanvaarden. Con dities stellen zou een absurditeit zijn. De begrooting werd toen aangenomen na mededeeling dat de soc. dem. tegen de geheele begrooting, en de vrijz. demo craten tegen de afdeelingen oorlog en marine zijn. Eveneens werd aangenomen zonder stemming de wetsontwerpen tot het ver- leenen van machtiging tot het sluiten van overeenkomsen met de Ned. Kol, Petroleum Maatschappij en de Bataaf- sche Petroleum Mij.; betreffende de op sporing en ontginning van aardolie enz. in resp. zes en vijftien terreinen. Bij het wetsontwerp tot goedkeuring van de besluiten van den Gouverneur-Generaa" tot nadere wijziging en aanvulling voor de begrooting van Ned. Indië voor 1930, betoogt de heer v. E m b d e n (v.d.) dat het eerste ontwerp, dat door de wijzi ging, waardoor de eenige post die het bevat (verdediging der petroleumhavens Balikpapan en Tarakan) wordt terugge nomen, een leege schil is geworden, ge heel moet worden ingetrokken. Het tweede ontwerp (eerste termijn kruiser) bestreed hij eveneens. Hij diende een motie in den Minister uitnoodigende de inirekking van het eerste ontwerp te bevorderen. Deze motie werd verworpen met 21 tegen 7 stemmen. De beide ontwerpen werden aangenomen De Surinaamsche begrooting were aangenomen z.h.s., nadat de heer Arntz (r.k.) heeft aangedrongen op een onder zoek van een deskundige ter bestrij ding van de middelen om Suriname er bovenop te brengen, waarop de M i- n i s t e r antwoordde, dat met spoed de noodige stappen worden gedaan om tot een oplossing te komen De Kamer ging daarop uiteen tot nadere bijeenroeping. 'Blijkens het bulletin der parlementaire vragen en antwooorden heeft naar de correspondent van de N. R. Crt. Ie Brus sel meldt, minister Heyman op vragen Die Engel van zoo groote kracht Is de Engel van 't geduld. het volgende antwoord gegeven: ,JpDe voorafgaande besprekingen tot het sluiten van een wederkeerig verdrag be treffende de verzekering tegen de gelde lijke gevolgen van ouderdom en voortij- digen dood tusschen Holland en België zijn thans geëindigd. De datum, waarop dit accoord zal wor den onderteekend en waarop dit voor de wetgevende macht zal worden bekrach tigd, kan nog niet bepaald worden. Het wordt den personen van Holland- sche nationaliteit aangeraden, vaan. dit jaar af, de stortingen voorzien bij de bepalin gen der wet d.d. 14 Juli 1930 in de Aï- gemeene LIjfrentekas te doen. (Wat ue Hollanders betreft die de 65 jaar ten volle hebben bereikt, kunnen geen maatregelen worden getroffen vóór dat het verdragontwerp, waarvan boven sprake, is bekrachtigd." HET VEER BIJ MOERDIJK. De A. N. Wu B„, Toeristenbond voor Nederland, en de Kon. Nederl. Automo biel club hebben aan den minister van waterstaat verzocht, het daarheen te lei den, dat voor den vervolge de versterkte dienstregeling van het veer bij Moerdijk; in stede van op 1 Mei op 1 of medio- April zal ingaan, desnoodig dezen maatregel te doen beperken tot de Zaterdagen en Zondagen der maand April. SCHEEPSRAMPEN OP BINNEN WATEREN. In de Mem. v. Antwoord op het Voorl. Verslag van de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling van be palingen omtrent onderzoek naaf scheepsrampen op de binnenwateren, verklaart de minister van Waterstaat, niet te kunnen inzien, dat de voorge stelde wijze van onderzoek door middel van eene commissie onnoodig omslach tig zou zijn. Een uitsluitend ambtelijk onderzoek, zooals door sommige leden gewenscht, zou z.i. niet de bevrediging schenken, welke het wetsontwerp be oogt. Wat het voorzitterschap betreft er kent de minister gaarne, dat voor deze functie een persoon, die nie alleen nau tisch, maar ook juridisch onderlegd is, in het algemeen de voorkeur verdient. Ill V 1 Will .1 UUVWUI41IIU (Ingez. Mod.) In antwoord op een desbetreffend ver zoek ontving het hoofdbestuur der Schip- persvereeniging „Schuttevaer" bericht, dat de bij den klaringsdiens t ie B,ath in gebruik zijnde roeiboot zal worden ver vangen door een motor vlet en de daar voor nooaige steiger zal worden aange bracht. Als het weer beter medewerkt, dan op 17 Mei, zal thans morgen de eerste Abdij-uitvoering van 12 tot 1 plaats heb ben. Voor zoover noodig herinneren wij er nog eens aan, dat men geen rijwielen mede in de Abdij mag nemen gedurende de muziekuitvoering. Pe twee eerstvolgende Molenwater uitvoeringen zijn vastgesteld op Vrij dagen 5 en 12 Juni. Gisterenavond ontstond een aanrij ding op den hoek van de Markt en de (Burg tusschen een aulto, die uit de rich ting van de Noordsitraat naar de Lange- delft reed en een jeugdig wielrijdsiter, die van de Bturg af kwam. Het rijwiel geraakte in den auto verward en werd deerlijk gehavend, het meisje kwam' te vallen, doch kwam vrijwel imet den schrik vrij. De chauffeur, wien volgens ooggetui gen geen schuld .treft, remde nog uit alle macht, wat door de streepen op de straat bewezen werd. Van een der lan taarns van den auto was het glas in stuk ken. De bedoeling was de betaling der kosten van schade 'toegebracht aan het rijwiel in der minne te schikken. Reeds voor den 33en maal is de zomerdienst van Wegeling's Reiswijzer in een zeer grooten oplaag verschenen en tegen een lagen prijs verkrijgbaar ge steld. bij de uitgeefster, de drukkerij de Lange Jan alhier. Deze Reiswijzer 'bevat een zeer groot aantal diensten van spoor, trams, auto bussen, booten en veeren en ook van bodediensten, maar is tevens makkelijk door de vermelding van uren van open stelling van tal van kandoren, door het opsommen van de vele bezienswaardig heden in onze stad, de namen van de geneesheeren en hun spreekuren, die van apotheken en van nog meer zaken, die stadgenoot en vreemdeling noodig kun nen hébhen. WAARDE, D,osid,erdag j.l. vergaderden de Ingelanden van het W.aterschapi Waar de. De rekening over hel boekjaar 1930— '31 werd goedgekeurd. De inkomsten bedroegen f 67.035, de uitgaven f 63.-996. De begrooting voor 1931'32 werd vastgesteld met een bedrag aan inkom sten en uitgaven ad' f 19.,989, waarbij he^ djjkgeschot vastgespeld is op f 15 per ha. Opgemaakt werd, ©ene aanbeveling van drie personen voor gezworen van het waterschap, wegens periodieke aftre ding van den gezworen P. Verbrugge, nl. 1 P. Verbrugge, 2 !M. Dijt, 3 Jan Blok Jr. WOLPHAARTSDIJK. Woensdag ver gaderden de Ingelanden van den polder Heeren. De rekening 1930-'31 sloot met een bedrag aan ontvangsten ad f 2.504 en uitgaven f 2.368. De begrootmg 1931-'32 sloot met een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f 2.302, onvoorzien f 287. Het dijkgeschot werd onveranderd vastgesteld op f 8 per ha, In de vergadering van ingelanden van den polder Oost-Nieuwland werd de rekening 1930-'31 goedgekeurd sluitend in ontvangsten f 4.581 en uitgaven f 3.886. De begrooting 1931 -'32 sloot met een bedrag in ontvang en uitgaaf van f 4473, onvoorzien f 353, Het dijkgeschot werd verlaagd met f 2.per ha en gebracht op f 20, In de vergadering van Ingelanden van den polder Nieuw-Sabbinge werd de rekening 1930-'31 vastgesteld in ont vangsten op f 1751 en uitgaven op f 1531 De begrooting 1931-'32 sloot met een bedrag in ontvang en uitgaaf van f 1552, onvoorzien f 92. Benoemd werd tot gezworene de heer M, J. Mol te Wolphaartsdijk. Benoemd werd tot afgevaardigde naar het Waterschap voor de uit watering door de Sluis in „de Piet" de heer Jan J. Klompe. Het dijkgeschot werd» verlaagd met f 2 per ha en gebracht op f 10. In de vergadering van Ingelanden van het Waterschap Oud-Wolphaartsdijk werd de rekening 1930-'31 sluitend in ontvangsten f 24.020 en uitgaven f 19,012 goedgekeurd. De begrooting 1931-'32 sloot met een bedrag in ontvang en uitgaaf van f 21.678. Op de aanbevelingslijst voor gezwo renen werden geplaatst de heeren: 1. A. Koert Jzn., 2. J. Driedijk, 3. A. Weijns, allen te Wolphaartsdijk. Benoemd werd tot afgevaardigde naar het Waterschap voor de uitwatering door de sluis aan den Oosterlandpolder de heer M. L. Smallegange te Wol phaartsdijk. Het dijkgeschot werd verlaagd met f 2 per ha en gebracht op f 24, ELLEWOUTSD-IJK. Donderdagavond kwam de gemeenteraad in spoedeischen- de vergadering bijeen ter behandeling van het voorstel van B. en W. tot het maken van een op- en afrit aan bet oostelijk haventerrein, zoodat de voer tuigen dichter bij de schepen kunnen ko men en het 'lossen en laden gemakke lijker kan geschieden dan thans. Nadat de voorzitter het voorsteL van B. en W. heeft toegelichtj, zeidie de heer Klooster zeer verwonderd te zijn dat over dit voorstel een 'spoedvergadering Is uitgeschreven, wijl toch verwacht mag worden dat B. en W'. niet heden bot de conclusie zijn gekomen dal een dergelijke verandering gewenscht is. Het werkje had best een paar dagen kunnen wach ten om een gewone vergadering te beleg gen nu verklaart spr. niet ia dé gelegen heid geweest te zijn zich ter plaatse van de noodzaak der verandering te over tuigen. Verder herinnert dit lid reeds vroeger zijn bezwaren kenbaar gemaakt te hebben tegen het lossen van schepen met de giek (motorische krachtl) waar door minder arbeidskrachten benoodigd zijn, doch dat door deze verandering dit euvel juist in de hand wordt gewerkt. Volgens den voorz. bestond het plan bij B. en W. reeds eenigen tjjd doch zijn zijn particuliere omstandigheden de oorzaak van deze spoed bijeenkomst B. en W. willen voor de aankomst van de verwachte basaltstjeenslag met het werk klaar zijn. Het voorstel \an B. en W. werd daarna aangenomen met 3 tegen, 2 stemmen. Ter uitvoering daarvan wordt een blanco cre- aiel Verleend. Tegen stemden de S.D-. A.P.ers Klooster en Goetheer. De West-Kraaijertpolder. De Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland heeft zich tot het bestaur van den West-Kraaijertpolder ite 's-Heer Aren d,s k e r k'e gewend met het vol gende adres: Tengevolge van den minder goeden staal waarin de dijk van Nieuwdorp ver keert schijnt het verkeer meer en meieir gebruik te maken van den Kraaijerlschen weg, welke dwars door den West- Kraaijertpolder loopt van 's-Heerenhoek tot den Postweg. De verwachting is alge meen, dat deze rechte weg in de toe|- Ikomsl de hoofdweg zal worden, omdat de ligging tusschen Nieuwdorp en 's- Heerenhoek zeer gunstig is. Destijds werden onderhandelingen ge voerd met de provincie over de overne ming van den W.-dijk langs Nieuwdorp, welke niet tot een resultaat hebben gel-- leid. Deze dijk wordt ons thans als bijna lonberijdbaar aangeduid. Indien de Kraaijertsche weg to,t hoofdweg be stemd is, zal liij eveneens moeten wor den verbeterd in verband met de eischen. die hel tegenwoordige snelverkeer stelt. Men is van bordeel, dat de breedte van den weg voorshands wel voldoende is, doch dat een betere verharding nood zakelijk geacht moet worden. De B.B.N. verzoekt om mededeeling of inderdaad thans reeds plannen tot verbetering van den Kraaijertschen weg in bewerking zijn.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1