provinciale No. 124. Twee bladen. VRIJDAG 29 MEI 19 3 1. Eerste Blad. 174e Jaargang. IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND. Domburg, ZEELAND, Aardenburg. dc stembevoegde fh- Kort Zeeuwsch Nieuws. KERKNIEUWS. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daavoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. ■1 EERSTE KAMER. Indische begrooting' Benoeming Gouverneur- Generaal. Bij de voortgezette behandeling der Indische begrooting heeft de heer S t e- g e r (r.k.) gezegd voor Indië zelfstandig heid te wenschen, als 't volwassen is, niet eer. Een politiek, gevolgd tegen de nationalistische beweging, acht hij niet juist. Men moet deze beweging in goede banen leiden. Hij pleit voorts voor een billijke verdeeling der goederen, wenscht zoo spoedig mogelijk afschaffing der poenale sanctie. De heer de Savornin Lohman (c.h.) klaagde over de onjuiste toepas sing der ordonnantie betreffende de ven nootschapsbelasting en meent dat een regeling moet komen om dubbele belas ting te voorkomen bij de heffing van de dividend- en tantième-belasting. Ook Prof, Lohman betreurde zeer het passeeren van oud-minister Colijn bij de benoeming van den Gouverneur- Generaal. Hij heeft groote waardeering voor den persoon van den heer de Jonge, doch dit verzoet in geen enkel opzicht de bitterheid van de niet-benoeming van ex-minister Colijn, Hij wenschte voorts de bevoegdheid van de Kroon om den Gouverneur-Generaad bevelen en wen ken te geven, behouden te blijven. Hij bestreed de meening, dat de Britsche politiek in Britsch-Indië, in Ned-Indië zou moeten worden gevolgd en bepleitte een constructieve politiek, gericht op de anti-activiteit van den Inlander, en waar van het doel niet anders mag zijn dan handhaving van het Koninkrijk. De heer Janssen {r.k.) meende, dat tegen de nationalistische actie moet worden opgetreden, wanneer die de orde en rust bedreigt. Hij critiseerde scherp de houding van den minister tegenover het geval-Kiewit de Jonge en meent, dat de finantieele toestand, hoe wel zorg barende, geen aanleiding mag zijn, tot het nemen van angstmaatrege len. Zoo oordeelde hij dus ook, dat de de verlaging der ambtenarensalarissen als eerste maatregel niet door de om standigheden gewettigd is. De heer Fock (lib.) achtte de begroo ting zonder waarde, omdat er nog 40 millioen op moet worden bezuinigd en betreurt dat een overzicht ontbreekt van de in te voeren bezuinigingen. De ambtenaarssalarissen mogen eerst wor den verlaagd, als alle andere middelen zijn uitgeput. In ieder geval moet overlegd worden met de corpsen en eenige degressie wor den toegepast. Hij pleitte verder voor krachtige Indianisatie ;vënschte geen fcritiek te oefenen op de benoeming van den nieuwen Gouverneur-Generaal. Want de heer Fock kent jhr. De Jonge r»een .nk< krachtig en eerlijk man. De minister van koloniën de heer D e ..r,a.,a stond alzoo eerst voor de pijnlijke taak de benoemingskwestie te behandelen. Pijnlijk ook voor Jhr. de Jonge en Dr. Colijn Pi! ac^_ het niet in het belang van Indië, dat inzake de benoeming van den Gouverneur-Generaal een derden per soon in debat gebracht is. De minister acht de hier gestelde vragen weinig gang- n€tl z®j^' regeering voor nie- ??ani overdeed in waardeering voor Dr. Colijn. Indien zij op een haar keus heeft laten vallen heeft zij daarmede met alle 1ïkeJfactoren reke ning gehouden in het belang van het land. Het spreekt vanzelf, dat de regeering niet iemand gaat aanzoeken, van wien zi, hoopt, dat hi, een weigerend ant woord zal geven. Dit zou onwaardig zijn. Ten aanzien van den persoon van den heer De Jonge sluit de minister zich ge heelaan bij wat de heer Fock daarom trent zeide. Komende tot den financiëelen toestand zeide de minister dat een eerste vitaal belang is een krachtig en beleidvol be stuur. Raadplegen der ambtenaren over kun salarissen was practisch onmogelijk. Heden voortzetting. Abonnementen en Advertentiën vooi dit blad worden aangenomen door den Agent W. TRIELLES. DE TARWEWET. Het Nederl. correspondentiebureau in Den Haag meldt: Naar wij vernemen zal de rijksaccoun tant M. de Bloeme worden belast met de controle in verband met de uitvoering van de Tarwewet 1931. Naar aanleiding van de in enkele bla den verschenen berichten omtrent een te verwachten bloemprijsverhooging met f 6 per 100 kg. in verband met een aan de importeurs van tarwebloem te ver- leenen tegemoetkoming, welke ongeveer f 3.600.000 per jaar zou eischen, verne men wij, dat deze cijfers volkomen uit de lucht zijn gegrepen en de daardoor zoowel bij de verbruikers als bij de in dustrie verwekte ongerustheid op geen enkele reëele basis berust. De plannen omtrent de tegenover de bedoelde im porteurs aan te nemen houding zijn nog niet vastgesteld en alle berichten daar omtrent zijn dus prae-matuur. Maar vast staat, dat niemand ter verantwoorde lijken plaatse aan een dergelijke verhoo ging, als waarvan deze berichten gewa gen, denkt. Naar ons ter oore kwam heeft de uit breiding van de tarweteelt hier te lande in 1931 lang niet die proporties aangeno men, welke door sommigen van de in voering der Tarwewet 1931 werden te- gemoetgezien. Terwijl volgens de statis tiek van de directie van den landbouw van 1921 tot 1930 gemiddeld een opper vlakte van 57.500 H.A. met tarwe was bebouwd en ook in Mei 1930 deze op pervlakte voor de tarweteelt was be stemd, blijkt uit de ingekomen voorloo' pige opgaven omtrent de thans bebouw de oppervlakte, dat deze in 1931 nog geen 70.000 H.A. zal bedragen, hetgeen een uitbreiding beteekent van ongeveer 20 pet., vergeleken bij de het vorige jaar opgegeven cijfers. DE AMBTENAARSSALARISSEN. Op een vraag van het Tweede Kamer lid de heer Braat, of de minister bereid is mede te deelen, of door hem reeds maatregelen genomen worden om de sa larissen van de ambtenaren hier te lande in overeenstemming te brengen met de algemeene conjunctuursdaling en de daaruit voortvloeiende daling der prij zen van de levensmiddelen heeft de minister van financiën geantwoord, dat de gestelde vraag inontken- nenden zin beantwoord wordt. DE VERKEERSDAG. Zaterdag 6 Juni a.s. is het de Ver- kpersd(ag. De Bond van Vrijwillige Verkeersitf- spectiën zal dan ook onder de jeugd propaganda maken, opdat de leuze „Veilig Verkeer" tolt in de schoollokalen zal door dringen. Er Wordt door bovengenoemden bond kosteloos een speciaal voor dit doel sa mengesteld verkperschriftje tfar be schikking van gemeente- en schoolbestu ren gesteld om dijt ter hand te stellen aan het onderwijzend personeel van de hoog ste klassen der lagere school, met verzoek op 6 Juni óf als op Zaterdag de school gesloten is, den daaraan voorafgaanden dag aan de hand daarvan een en lalnder te vertellen of voor te lezen. Reeds zijn duizenden exemplaren voor dit doel aangevraagd. Voor het geval ge meente of schoolbesturen een desbetref fend verzoek niet mochten hebben ont vangen, kunnen de geschriftjes nog wor den aangevraagd bij den secretaris, den heer C. J. van Wijngaarden van Rees te Utrecli t. VEREENIGING HET NED. WEGEN CONGRES. Gisteren hield de Vereeniging Het Nederlandsche Wegencongres haar jaar- lijksche excursie. Ditmaal te Apeldoorn, van waaruit de deelnemers ongeveer 225 in aantal, met autobussen de ver schillende soorten wegen, in en rond de stad aangelegd, in oogenschouw gingen nemen. De excursie, die onder leiding stond van den heer H. W. O. de Bruyn, secretaris der vereeniging, eindigde des avonds 6 uur. NED. MEISJESPADVINDSTERS. Het Nederlandsche Meisjes-Gilde der Nederlandsche Padvindsters hield gedu rende de Pinksterdagen haar jubelkamp te Millingen, waar ongeveer 1200 meisjes uit alle oorden des lands waren samen gekomen. Prinses Juliana bracht hen een be zoek en toonde zich zeer ingenomen met de demonstraties, die de meisjes ten beste gaven. Om te kunnen volharden echter moe ten we ons werk niet uitsluitend nuch ter bekijken, maar het trachten te zien in den stralenkrans van het ideaal. VERBREEDING VIADUCT VENLO—HORST. jHet plan bestaat om het viaduct op den kunstweg VenloHorst aanmerke lijk te verbreeden en het verkeer dat thans over den spoorwegovergang bij Blerik waarop op 14 Jan. jl. het droevig autobus-ongeval plaats vond geheel door het verbreede viaduct te leiden, waar door de spoorwegovergang zou komen te vervallen. B. en W. van Dordrecht heb ben den raad een crediet gevraagd van f 6.300.000 voor den bouw eener nieuwe electrische centrale. STERKE MOEDERS GEZONDE KINDEREN. Engelsche Ziekte in den wortel aangetast Achteruitgang van het gebit tijdens de zwangerschap is een duidelijk en veel zeggend teeken. Het beteekent, dat in het bloed te weinig kalk en phosphor aanwezig is om het nieuwe lichaam een stevig beenderstelsel te verzekeren. Deze onontbeerlijke bouwstoffen worden nu rechtstreeks aan het skelet onttrok ken en de tanden vertoonen de eerste sporen van dit nadeelige proces. Nadee- lig in twee beteekenissen. In de eerste plaats nadeelig voor het nieuwe orga nisme, dat in het bloed niet voldoende bouwstoffen vindt en dat dus reeds vanaf den oorsprong met een tekort te kam pen heeft, waarvan de gevreesde rachitis kort na de geboorte het treurige gevolg zal zijn. Nadeelig ook voor de moeder, wier geheele beenderstelsel door verlies van kalk en phosphor verzwakt. Vitamine-D bevordert de kalkafzetting in de heenderen. Zoolang Vitamine-D in voldoende hoeveelheid in het lichaam aanwezig is, groeit he't beenderstelsel op normale wijze en worden de tanden ge zond en gaaf. Philips-van Houtens „Dohyfral"-tabletten bevatten zuiver Vi tamine-D in nauwkeurig gedoseerde ge- wichtshoeveelheid. Regelmatig gebruik beschermt het lichaam der toekomstige moeders tegen te groot verlies van kalk en phosphor. Tegelijkertijd worden de ontwikkelingsvoorwaarden voor het kind gunstiger en is dit reeds bij de geboorte gewapend tegen de gevreesde kinder ziekte rachitis. N.V. Pharmaceutische Producten Mij. Philipsivan Houten, Heerengracht 270, AlQsterdam-C. (Ingez. Med.) „Achilies" veel voor de turnzaak heeft gedaan. De begrafenis is bepaald1 op Maandag middag te 2 uur. Gisteren had de jaarlijksche verga dering van de vereeniging tot bevordering der belangen van den dienstbaren stand alhier plaats in de Sociëteit St. Joris. Diploma's met bijbehoorend geschenk ontvingen de volgende dienstboden: C. van den Broeke wegens 45 jaar dienst 'bij de familie Pouwer; L. Passe- nier, 40 jaar bij mej. J. Enmerins; J. Wil- le'boordse, 25 jaar bij dhr. P.. v. d. Putte; J. Caijouw, 20 jaar bij mevr. Kosten; P. Davidse, 20 jaar bij mevrouw Ver- tregt; C. de Voogd, 20 jaar bij mevrouw Swaters; A. Hubregtse, 20 jaar bij me vrouw Snouck Hurgronje; C. Wattel, 10 jaar bij mej. Blacker; J. M. Huijsman, ,10 jaar bij wijlen den heer van Heuven; Adr. ]W|. Luteijn, 10 jaar bij mevrouw Bur- gersdijk; F. Crucq, 10 jaar bij mevrouw Bliek en W. Janse, 10 jaar nij mevrouw Boogaert—v. d. Swalme. Mevrouw Nonhebei trad af als be stuurslid en was niet herkiesbaar. In hare plaats koos de vergadering mevr,. Dumon Tak—van Trlgt. Mevrouw Nonhébel werd in plaats van mevr. Dumon Tak—van Trigt gekozen tot lid van het damescomité. In beide va catures was mevr. A. van der Yeur— van Wijk mede aanbevolen. De veel besproken baggermachine heeft gisteren haar reis naair de vest volbracht en ligt nu in het natte element te wachten tot zij haar nuttigen arbeid k;an aanvangen, het was een tocht! Van ongeveer twee en een halve wefek van water tot water. Nu ligt een dier bagger bakken op de helling bij de Houttuinen en gereed om ook tijdelijk het drooge te verkiezen boven het natte element. Voor die bakken staat een lage wagen gereed en zal hel vervoer daarvan dan ook wel heel wat sneller kunnen geschiedjen dan van de plompe, zware machine. Gisterenmorgen wilde de landbou wer H. uit Gapinge met zijn nieuw Utrechtsch wagentje van, uit de Mol straat de Spanjaardstraat in rijden en heeft daarbij vermoedelijk den draai te kort genomen. Het wagentje kantelde en de vrouw van H. bekwam een ver wonding aan een arm. Een 800 tal eieren maakten den val mede en kleurde de stiaat ter plaatse geel, WALCHEREN. VROUWENPOLDER. Alhier is Woens dag op 56-jarigen leeftijd plotseling over leden Je heer J. G, d.e Vlieger, sedert 1919 lid van den gemeenteraad voor de Chr, Hist. Partij. De overledene was bo vendien bestuurslid van verschillende landbouworganisaties en Vali de Boeren leenbank voor Serooskerke (W.) en om streken. In hem verliest de gemeente een geacht en gezien ingezetene. ïad&ijelutnJtfittar <sl Ziekengeld bij Werkverschaffing. De Minister van A., H. en N. heeft bepaald, dat voor de berekening van 't ziekengeld als dagloon voor de bij werk verschaffing te werk gestelde arbeiders uit de na te noemen gemeenten het achter de namen dier gemeenten ver melde bedrag geldt, ongeacht bij welke werkverschaffing de arbeiders te werk gesteld waren, toen zij ongeschikt tot werken werden: Vlissingen f 3; West - en Oost-Sou b urgf 2,75, MIDDELBURG. M. J. van de Kreke. f Op 60-jarigen leeftijd,1 overleed, na een vrij langdurig lijden gisterenavond de heer M. J. van d(e Krakfe, in leven! boek houder 'bij de Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij voor Zeeland;, weikei betrek king de overledene ruim 30 jaar heeft vervuld'. De heer Van de Krekje heeft ook tal van jaren gewerkt bij die Nijver- heidsvereeniging en was bij de leden van djen nu opgeheven "Buitentuin algemeen geacht als de volijverige administrateur. De Vereeniging „Uit het Volk—Voor het Volk" verliest in djpn heer Van de Kreke een bestuurslid, dat zich steeds len volle gaf, als er werk was voor het een of ander feest door de vereeniging ge- organsieerd. Ouderen uit de turnwereld zullen zich den overledene herinneren als een trouw en gaarne gezien turnmakker, die als voorzitter van het destijds ontbonden THOLEN. Jubileum H. J. Laban. THOLEN. Heden was het vijf- en-twintig jaar geleden dat de heer H. J. Laban alhier Verd heëedigd als secretaris der gemeente Tholen. Na dat hij als volontair ter secretarie zijn opleiding genoten had bij zijn vader, den heer P. Laban, toen secertaris alhier, werd hij na goed afgelegd examen in begin Februari 1900 als ambtenaar ter secretarie te Dordrecht benoemd, waar hij tot 29 Mei 1902 bleef. Daarna keerde hij naar Tholen terug, werd daar secretaris der Gezondheids commissie, en 25 Mei 1906 door den raad van Tholen tot opvolger van zijn over leden vader benoemd, en 28 Mei d.a.v. als zoodanig beëedigd. De heer Laban is lange jaren secreta ris van de afd. Zeeland van den Bond van Gemeenteambtenaren en maakt sedert 1924 deel uit van het hoofdbe stuur van dien Bond. Al die jaren heeft de heer Laban veel voor de gemeenschap gedaan. Hij was oprichter der afd. Tholen van het Groene Kruis, een der stichters van de Bouwvereeniging alhier, en nam een werkzaam aandeel in de overbrugging van de Eendracht. Hedenmorgen is in een niet-officieele vergadering van den gemeenteraad het jubileum herdacht bij monde van den burgemeester, den heer mr. A. J. van der Hoeve, die er op wees, dat hij er toe vallig achter kwam, dat het op 29 Mei 25 jaar zou zijn, dat de heer Laban in- dienst trad als secretaris, en ofschoon men rekening wilde houden met den PUDütNCFA BR'j&Z'POLJ&K* CRON/NCEN (Ing. Med.) wensch van den jubilaris en geen groot feest er van maken, toch heeft het zijn goede zijde eens stil te staan bij zulk- een jubileum en te wijzen op het vele, dat ue heer Laban met zijn vooruitzien- den blik voor de gemeente heeft ge daan. Het is goed eens te laten zien wat er door de werkers achter de schermen wordt gedaan. Spr. bood den heer Laban maar even eens de gemeente gelukwenschen aan en overhandigde den secretaris een. boekwerk als souvenir. De heer Blaas, oudste ambtenaar ter secretarie, wenschte den jubilaris geluk en schetste hen als een humaan chef, daarbij een rooktafel aanbiedend. De heer Overbeeke bracht namens de S.D.A.P. raadsfractie d.ank aan den heer Laban voor diens voorlichting over ge meentezaken. De heer Laban dankte ten slotte al len voor de gesproken woorden. Men vertoefde vervolgens eenigen tijd ten huize van den jubilaris, waar ook vele gelukwenschen en bloemen binnen kwa men. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. gélanden van het Nederlandsch gedeelte van de vereenigde polders beooste Eede en het hoogeland van Sint Kruis, hebben den heer C. Polondeel als dijkgraaf her-_ kozen. Ind(ien er dit jaar geciwegen hard worden, zal het dijkseschof vastge steld blijven op f 5.)50* (v.j. f 6). Het presentiegeld, werd afgeschaft. Een voor stel om ook d,ë koffietafel af te schaffen' wérd verworpen met 19 tegen 12 stem men. uw tres nge jrg. 2.25 1.95 2.95 3.75 3.95 B! de eo >or Bd- 11! Tot buitengewoon opziebtfer bij den prov. waterstaat in Zeelandj is benoemd die heer J. A. Pot te Vi'i s sii n gein. Tot d[agelijksch opzichter bij het wa terschap Oud en Jong Breskpns is be noemd de heer J. D. P. Smit te S I ui s. Te Kapelle is een vereeniginjg opgericht, dje ten doel heeft om de paardensport te beoefenen, in hoofdzaak ringrijderij. ER Openlucht Evangelisatie. Morgen zal op de Markt voor het Stadt huis alhier van uit den au to der open lucht evangelisatie, straatprediking plaats vinden. I Ned. Herv. Kerk. Dr. A. P. Wi. de Kluis te Serooskerke Wiheeft bedankt voor het beroep naar Axel. J. v. d. Wiel cand. te Den Haag is be roepen te Oostkapelle. Geref, Kerk, Ds. W. H. van der Vegt te Beitgum heeft het beroep naar Goes aangeno men. Ds. P. Ch. v. d. Vliet te Utrecht vroé- ren

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1