NIVEA HEVEA Transpireerende rWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 28 MEI 1931. No. 123. DE INTERNATIONALE KOLONIALE TENTOONSTELLING. ZEELAND. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. KUNST EN WETENSCHAP. Leert doelmatig zonnebaden! ONDERWIJS. rs BAN DEN RADIO. oksels en voeten GEMENGD NIEUWS. (Van onzen specialen Correspondent.) Koloniale aardrijkskunde. Holland is zoo keurig in orde. De tempel van Angkhor- België. De Koningin naar Parijs. Hoe meer paviljoens geopend worden, hoe meer aardrijkskunde we leeren; de arme Franschen kunnen het niet meer bijhouden en zelfs een bereisd mensch kan wel eens een opfrisschertje gebrui ken. Velen zouden met een mond vol tanden gestaan hebben, wanneer ze plots de opdracht kregen de Italiaansche koloniën te citeeren. Eerlijk wil ik be kennen, dat, toen ik de eerste maal het enorme Italiaansche paviljoen zou be treden, ik mij afvroeg of dit geheel be stemd zou zijn voor Italiaansche kolo niale aspiraties. In welk geval mij zelfs dit paleis te klein leek We zijn zoo veel vergeten, dat we wellicht eens op de schoolbanken heb ben geleerd, en waar Oubangui-Chari lag, aan wie het zou kunnen toebehoo- ren en of het een stad of een land was, ik wist het evenmin als menig lezer, en Diego-Suarez, dat in Madagascar ligt, zou ik ongetwijfeld in Portugal hebben gezocht. Thans is ook de beroemde Temple d'Angkhor geopend, en wederom moet met een zekeren trots vermeld, dat Ne derland eigenlijk de eenige is geweest, die met onfeilbare bewustheid laat zien, wat Holland als koloniale mogendheid heeft bereikt. Indo-China heeft te veel aan particulier initiatief overgelaten, met het gevolg, dat hier meer reclame wordt gemaakt door verschillende fir ma's, die, vanzelfsprekend, commercieele doeleinden beoogen, dan getoond wordt wat Frankrijk voor haar koloniaal bezit deed. De rez-de chaussée is geheel in genomen door handelsfirma's, die prach tige tapijten, kantwerken, zijden stoffen en dergelijke ten toon spreiden. Op de tweede verdieping laat het Gouverne ment in een groote serie graphieken en statistieken zien, wat bereikt werd door de verschillende takken van dienst. Doch het blijft droog en oninteressant voor ,,the man in the street" en we zullen niet dezelfde opmerking te hooren krij gen, die ik heden in het Hollandsche paviljoen opving. „Wat is het alles klaar en bevattelijk weergegeven. Er ont breekt niets Van het gebouw zelf is intusschen niets dan goeds te zeggen en het aange naamst doet wel de derde verdieping aan, waar in een groot getal buitenge woon goed geslaagde foto's afbeeldingen zijn ten toon gespreid van oude tempel- friezen, terwijl voorts een belangrijke verzameling oude tempelbeelden werd bijeen gebracht. Maar niettemin is het binnenste van den tempel eenigszins een ontgoocheling; het is allemaal te nieuw en te tijdelijk. Het is veel meer tijdelijk tentoonstellingswerk dan bijv. de groote ontvangzaal van Nederland, die zwaar en solide is. Ook België heeft de poorten geopend; het maakt een aangenamen indruk. De ontvangzaal is een enorme koepelzaal, die in het midden een groote gouden zuil draagt, waarop de namen van Leopold I. Leopold II en Albert prijken. In de ronde zijn buitengewoon goed geslaagde diorama's aangebracht, voorstellende Elizabethville, Leopoldville, Lac Reva, Stanleyville en voorts enkele beelden uit het leven in de Congo als de arbeid van de gouvernements-artsen en het temmen van olifanten. Vooral de mo- zaïkvloeren, die ongeveer in dezelfde kleuren zijn als de hooge koepeldaken van de drie aanéén grenzende zalen, zijn zeer mooi. Ook België heeft zich voor het meerendeel tot statistische ge gevens beperkt, ofschoon verschillende dure houtsoorten, waaraan deze kolonie rijk is, in verwerkten vorm worden ver toond. LI. Vrijdagavond werd het watertoo- neel geopend; daar zouden de Algerijnen voor de eerste maal hunne dansen ver- toonen. Naar verluidt (inmiddels bevestigd Red.) zal H.M. Koningin Wilhelmina op 15 Juni a.s. de tentoonstelling met een bezoek vereeren en zal zij de gast zijn van den Franschen President. De gede legeerde, de heer Moojen, is reeds naar Holland afgereisd om de Koningin van één en ander, dat te bezichtigen zal zijn, volledig op de hoogte te stellen. Het is waarschijnlijk, dat de Balineesche dan sers dan ook te Parijs zullen zijn en zij de eerste Vorstelling in tegenwoordig heid van onze Vorstin zullen geven. In een café genaamd Oana Moana tre den nu reeds Afrikaansche danseressen op, die dansen vertoonen, welke verre van aesthetisch zijn. Zou het een voor opgezet plannetje van het Comité géné- ral zijn geweest, dat deze brave lieden tegen den dierentuin aan geplaatst wer den? Hoe dan ook, de plaats, toevallig of opzettelijk, is buitengemeen goed ge kozen. A. P. De uitvoering der Tarwewet. De Landelijke Federatie van organi saties van handelaren in akkerbouwpro ducten heeft een adres aan den mi nister van binnenlandsche zaken en landbouw en aan andere autoriteiten ge richt, behelzende o.m. het volgende De federatie meent als algemeene ge dragslijn ten aanzien van in- en verkoop, levering en ontvangst van inlandsche tarwe in het algemeen belang van de bij de inlandsche tarwe betrokken per sonen te moeten aanbevelen een zoo weinig mogelijk verstoren van de tot hiertoe bestaande wijze van doen. Deze wijze van doen was, dat de tarwever- bouwer zijn product in de open markt verkocht en het product langs een eeuwenoud commercieel kanaal, behoor lijk gereinigd, verzorgd en geëxpedieerd, zijn bestemming bereikte. Als de federatie goed is ingelicht, wordt overwogen een wijze van uitvoe ring, waarbij de open markt dreigt ge sloten te worden en door een mecha nisch en kunstmatig distributie-systeem vervangen. Dit zal er h.i. toe leiden, dat de tarwe op kostbare en kunstmatige wijze tot eenheidskwaliteiten moet worden ge bracht. Dat de tarwekoopers hun kwali- teitseischen noodgedwongen moeten ni- velleeren, wat noch tot bevordering van een zelfstandig beleid bij de maal-indu- stire, noch tot een billijke prijsbepaling voor den verbouwer leiden zal. De de centralisatie (de handel in de open markt) paste zich aan bij de verschei denheid der eischen van den tarwever- bruiker, de gevreesde kunstmatige cen tralisatie voert tot een nivelleering, die zoowel voor kooper als verkooper het persoonlijk initiatief doodt. Reden waarom de Federatie verzoekt het daarheen te leiden, dat a. met inachtneming van de bedoeling van de Tarwewet en onder controle van de organisaties, die onder leiding van den regeerings-tarwe-commissaris reeds zijn tot stand gekomen, de tarwe onver mengd koopbaar blijve in de open markt; b. dat bij de uitvoering van de wet niet verder regelend worde ingegrepen .dan tot het verkrijgen van een voor alle inlandsche tarwe gelijke prijsverhooging vereischt word. Naar een door haar geschetste methode, waarbij aan eiken landbouwer, bezitter of teler van tarwe een genum merd certificaat wordt verstrekt, waar op het aantal kilo's beschikbare of per ha te schatten tarwe in honderdtallen of meervouden staat uitgedrukt, kan zulks naar haar inzien Worden bereikt. Ook heeft zij nog aanbevolen een overgangs maatregel, waardoor de landbouwers, die najaar 1930 hunne tarwe hebben verkocht, van de voordeelen der Tarwe wet nog zouden kunnen profiteeren. MIDDELBURG. Onder de werkzaamheden, die 't be stuur van „Uit het Volk,—Voor het Volk" verricht, neemt ook het uitschrijven van een wedstrijd in gevelversiering, georga niseerd door een commissie uit genoemd bestuur die laatste jaren een voorname plaats in. Ook. thans heeft tjie commissie, oe- staandie uit de heeren J. A. Tavenier, C,. W. D'huy en A. van ider Mijle zich weer tot de bloemenliefhebbers en .ai- 'len, die 'willen meewerken om de stad ge durende de zomermaanden een feestelijk aanzien te geven gewend,, met verzoek» aan den wedstrijd deel te nemen. Speciaal richt de commissie en dit o .i. terecht een woord van opwekking tot deelname tot degenen, die jaarlijks een bloemenversiering aan hun woning aanbrengen, idoch niet deelnemen aan den wedstrijd, welke toch alleen geslaagd kan heeten, als het aant|al deelnemers groot is. Het is geüleken, id|at een enkele be oordeeling zeer onvoldoende is om op oillijkje wijze d,e prijzen toe te kennen, en daarom zal de keuring dit jaar twee maal plaats hebben en wel in Juli en in Augustus en de bij beide omgangen toe gekende punten zullen opgeteld worden. Een afzonderlijke groep B is ingesteld yoor hen die gedurende de zomermaan- enkele weken afwezig zijn en dan him bloemen niet kunnen "varzorgen; voor deze af deeling zal alleen in Juli een be slissende keuring plaats hebben. Zij, die onverhoopt geen circulaire mochten ontvangen hebben, kunnen zich toch opgeven, bij den heer C„ Wi. D'huy, Lange Burg C 98, bij wien ook alle an dere deelnemers moge het er velen zijn de ingevulde strooken van de cir culaires djienen te doen bezorgen. WALCHEREN. Raad van Oostkapelle. OOSTKAPELLE, Gisteren vergaderde de gemeenteraad voltallig. Van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw en van diens ambt genoot van financiën is bericht inge komen dat de bijdrage aan deze ge meente f 2,3606 per inwoner bedraagt, Op een adres van de vereeniging be hartiging der belangen van mobilisatie slachtoffers te Smallingerland om ad- haesie te betuigen aan een adres, waar in gepleit wordt voor de totstandkoming eener spoedige wettelijke regeling, stel len B. en W. voor hiertoe te besluiten te meer daar hier in deze gemeente ook zulke slachtoffers zijn. Aldus besloten. In de politieverordening zal een nieuw artikel ingelast worden in verband met de hinderwet. Mededeeling is gedaan dat de plaats waar den laatsten tijd de inhoud der aschbakken en puin is gestort, vol is, zoodat naar. een andere plaats moet worden omgezien, B. en W, stellen voor thans met dit vuil een begin te maken met het dempen der vroonsloten; waar toe Wordt besloten. B. en Wi. worden gemachtigd om voor alle slangen der brandspuit dezelfde koppelingen aan te schaffen. De aanschaffing van een motorbrand spuit zal voorloopig worden opgeschort tot er een waterleiding in deze ge meente zal zijn. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten het salaris v»n den gemeente werkman te brengen van f 50 op f 75 en dat voor het onderhoud van het slachthuis van f 10 op f 15, beide in gaande 1 Januari 1931. De heer Maas vindt het vreemd, dat die verhooging wordt voorgesteld, zon der dat door de belanghebbende er om gevraagd is, ofschoon hij er in 't minst niet tegen is. Bij de rondvraag informeert de heer Maas of de werken aan de wegen niet door ingezetenen kunnen geschieden. De voorzitter antwoordt dat al jaren door H. Geldof uit Serooskerke deze werken tot volle tevredenheid zijn uitgevoerd en hier in de gemeente zijn er geen vaklui daarvoor. De heer Maas zou het dan in 't ver volg toch liever aanbesteden, zooals zelfs wel met het vervoer geschiedt wat toch een kleiner bedrag is dan de wer ken zelf, een voorstel wenscht hij hier van nu echter niet te maken. SEROOSKERKE (W.) De assurantie- vereenigingen „Helpt Elkander" en „On derlinge Steun" gevestigd alhier en uit sluitend werkzaam op het platteland van Walcheren, hebben laatst voor hun re kening 53 stuks vorstvrije Iffa Minimax brandbluschapparaten aangeschaft en over geheel het eiland gedistribueerd. Dat de activiteit van deze vereenigingen niet misplaatst was is uit de verslagen van het inslaan in N. en St. Joosland in ons blad reeds gebleken. THOLEN. SCHERPENISSE. Bij gelegenheid van de kermis op Maandag 2en Pinksterdag is het hier nog al rumoerig geweest. Een groepje jongelui uit Tholen kwam telkens in botsing met jongens van Scherpenisse, waarbij gevoelige klappen werden uitgedeeld en naar het zich liet aanzien ook het mes heeft dienst gedaan, want men zag verschillende personen met bebloede en verbonden koppen door de straat loopen. Een paar mannen werden opgeborgeft in het arrestanten lokaal. Ind. Stoomv. lijnen. Johan d,e Witt (tjhuisr) p. 26 Perim Patria, (uitreis) p. '27 Suez. Insulinje, 27 v. Rotterdam n. Batavia. P. C. Hooft, 27 v. Batavia n. A'dam. Stoomvaartlijnen op N. Amerika- Eid(am, N. Orleans n. Rott. 26 v. Ha vana. De C. W. van der Hoogt-prijs ten bedrage vainl f >1000 zal dit 'ja,ar, paar „Het Vad." verneemt, worden 'toegekend aan 'Arthur van Schendel voor zijn romanHet fregatschip Johanna Maria, op grond van het feit, dat hij zich in dezen roman ge heel vernieuwd heeft. Het nieuwsblad „Zelandia". De directie van de N.V. Nieuwsblad ,)Zelandia" te Hulst bericht, aldus de Maasbode, dat zij zich in verhand met de ongunst des tijds heeft genoopt gezien, het door haar 'tot dusverre dagjelijks uit gegeven nieuwsblad „Zelandia" ten ver volge slechts tweemaal per week te doen verschijnen. Deze wijziging treedt terstond in wer king. Tevens zal genoemde naaimlooze ven nootschap een politiek weekblad, tevens nieuws- en advertentieblad ga,an uitge ven, genaamd „Het Liajnd van Hulst.*' Richard Tauber verliest zijn stem. Uit Londen wordt aan Het Volk gemeld dat Richard Tauber, die voor 1500 Pond Sterling in het Drury Lane-theater te Londen in „Das Land des Lachelns" op trad, niet verder voor het Liondensche pu bliek kan optreden, daar hij door een keelaandoening zijn stem heeft verloren. Tauber zag zich genoodzaakt naar Zwit serland te vertrekken, waar hij zich onder wechsche behandeling hpeft moeten stel len. Reeds na de eerste twee voorstellin gen had Tauber zijn optreden gedurende een week moeten onderbreken. Daarna scheen hij zijn slem te hebben terugge kregen. Hoewel zijn succes groot was, was Tauber er zelf van overtuigd, dat alleen zijn routine hein redde. Den laat sten avond van zijn optreden was zijn stem naast die van zijn partneres Réné Bullard nauwelijks hoorbaar. Tauber is volgens zijn impressario een gebroken Wrijft U zich vóór de zonbestraling (welke nooit op een nat lichaam mag geschieden) stevig in met A 4 f?) IS W ET voor de functie van del 11 I v SLAm V 1 Uj l huid en voor massage j Beiden bevatten als eenigsfen in hun soort het huidver- zorgende Eucerit, beiden verminderen het gevaar van een pijn lijken zonnebrand, beiden zórgen ervoor, dat de huid prachtig gebruind wordt, zelfs bij bewolkten hemel. Nivea geeft bovendien op zeer warme dagen een aangename verkoeling. Nivea-Olie daarentegen beschermt U bij ongunstig weder tegen een te sterke afkoeling, die U een kou zou kunnen bezorgen, zoodat U ook op koele zomerdagen kunt baden in licht, lucht en water. Nlvea: Doozen van 15,20,40 en 90 ets. I Tuben van 45 en 75ets. Nivea-Olie; flesschen van 85 en 135 ets. PEBECO MIJ.. AMSTERDAM-C. (Ingez. Med.) man. Sir Milsom Rees en andere speciar listen hebben Tauber verder zingen ver boden. Rust en frissche lucht zijn hlem voorgeschreven. In de commissie belast met afnemen 'van het examen handteekenen is dit jaar o.a. tot lid benoemd de heer L. Heijmans alhier. Bij Kon. besluit is tijdelijk benoemd tot leerares aan de R. H. B;. S. te Zie- rikzee, mej. M. C. Monna te VGraven- hage. (Ingez. Med.). De 298 m-golf wordt bedreigd. Zeer binnenkort zal het geweldige En- gelsche krachtstation North Regional, dat met een energie van niet minder dan 70 K.W, werkt, van golflengte veranderen. Deze verandering zou ons niet bijster in teresseeren, ware het niet, dat de nieuwe we golflengte van dit station die van het oude station Aberdeen op 301 m was, meldt „De Courant". Het is aan inge wijden reeds lang bekend, dat het mi nimum toelaatbare frequentieverschil van 9 Kilo cycles beslist onvoldoende is om twee krachtige zenders, die binnen elkanders werkingssfeer liggen, behoor lijk gescheiden te houden. Nu heeft Aber deen juist 995 K/cs en Hilversum 1004 K/cs. Dat dit kleine frequentieverschil ons tot dusverre weinig last veroorzaak te, komt doordat Aberdeen slechts een energie van 1.2 K.W. bezat. Wat de ge volgen zullen zijn, wanneer op een zoo geringen afstand met 70 K.W. uitgezon den wordt, zullen de Nederlandsche luisteraars spoedig op een zeer onaan gename wijze moeten ondervinden. Over dag zal de 298 m golf mogelijk nog goed hoorbaar doorkomen, doch te verwachten is, dat Hilversum 's avonds zelfs niet meer met het beste toestel zal zijn te ontvangen. behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth, en Drogisten. I (Ingez. Med.) Ongelukken. 'Gistermorgen Is de 36-jarige pers sionhouder W,. J. v. E. van het dak van een pand aan den Schiedamschen Singel te Rotterdam gevallen. De man was op slag dood. Gistermorgen Iging op den Overtoom te Amsterdam een 26 jarige wiel- rijdster achter de tram om. Zij had de onvoorzichtigheid zich niet te overtuigen Sf idje weg veilig was. Toen zij achter de tram vandaan ik;wam, werd zij gegrepen door een auto en een heel eind meege sleurd. In bewusteloozen toestand werd zij opgenomen. Het bleek dat zij een her senschudding had maar boendien een been had gebroken. Vrijdagavond is te Lonneker de 24-jarige fietsrijder L. S. aangereden door een autobus. Hij werd zoo ernstig ver wond, dat bij is overleden. De autobus reed tegen een boom, ten gevolge waarvan de chauffeur een lichte hersenschudding en een kaakfractuur heeft gekregen; enkele passagiers wer den door glasscherven verwond. De bus werd zowaar beschadigd. Waarschijnlijk is de chauffeur onwel geworden,, waardoor hij de macht over het stuur kwijlt raakte. Verdronken. Dinsdagavond is de 24-jarige schipr ipiersknecht J„ afkomstig uit Den Haag bij hel zwemmen in de Maas te A in - imerzoden verdronken. DE MOORD; OP! DEN HEER ESCHAUZIER. De eigenaar van het pakhuis aan de Westerbaenstraat te 's- Gravenhage, de heer Born, die Maandagnaimiddag 11 Mei in dat door hem ,aan Konings verhuurde pakhuis het 'stoffelijk overschot van den heer E. vond en daarvan onhiidldellijk aangifte bij de politie deed, heeft thans door tus- .schenkomst van de politie een bedrag van f 500 als persponlijk douceur van "de familie E. ontvangen. HAAR TOESTAND GUNSTIG. De toestand van het anderhalf jarige doch tertje van den heer V., uit 'si-G raven- z a n d e, dat slachtoffer werd van de wraakoefening eener dienstbode, die bei de kinderen van de familie V. azijn-ex- tract heeft doen drinken, is thans gunstig. Voor haar levensbehoud bestaat thans geen vrees meer. UIT DE EERSTE VERDIEPING GE VALLEN. In de Kepplerstraat te A m- sterdain is een jongentje van 9 majajnr den, dat voor het raam v,an de eerste verdieping zat, daaruit gevallen. Toen de kleine opgenomen werd, bleek hij er twom- der hoven wonder goed afgekomen te zijn. Het ldnd had slechts een neusbloe ding. VAN DE TRAP GEVALLEN. Te N a a 1 d w ij k is Zaterdagavond de 80- jarige W,. V. van een trap gevallen en spoedig overleden. DE VILLA-BRAND TE BENNEBROiEKL Het onderzoek naar de oorzaak van den brand in de villa „Vredenhoef" te !B en nebroek, is door het parket uit Haarlem voortgezet. Na verhoor van de exploitanten van het hotel dat in de villa zou worden gevestigd, is de heer F., de gerant, naar Haarlem overgebracht en daar in voorarrest gesteld. Het onderzoek naar de oorzaak heeft tot op heden nog niet veel klaarheid in de zaak gebracht. VELDWACHTER MISHANDELD. Maandagnacht bemerkte een veldwach ter, die te N ij m e g e n surveilleerde, dat eenige wielrijders de verkeersregels overtraden. Toen de veldwachter hen daarop opmerkzaam maakte en hen daarbij met een electrische lantaarn be lichtte, werd hij door een der personen een opperman aangevallen, die den po litieman een stevigen vuistslag gaf, ten gevolge waarvan deze bewusteloos neerstortte. De woesteling heeft het slachtoffer vervolgens nog eenige trap pen toegediend en heeft zich daarna verwijderd. Zijn toestand is redelijk wel. De dader is gearresteerd. MtflU- ,,S BIJ HET BADEN VERDRONKEN. De 13-jarige H. B, is bij het baden in de zoogenaamde Leemkuilen onder de ge meente Best verdronken. In een wijk in het Hollandsche veld is het zoontje van den landbou wer de G„ dat zich te ver van den kant had gewaagd, bij het baden verdronken In de Delfshavensche Schie is bij het baden de 15-jarige J. Ch. uit Rotterdam verdronken. VERDRONKEN. Te Spijkenis- s e is het 4-jarig dochtertje van den schipper F. G. V. in den uitwaterings boezem achter de woning te water ge raakt en verdronken. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Dins dagmiddag kwam een vrachtauto op den ipnbewaakten spoorwegovergang van de lijn Apeldoor n—Dieren in botsing met een locaaltrein. De auto werd door de locomotief gegrepen en circa 200 m mee gesleept. De auto werd tonaal vernield. De bestuurder, zekere B werd uit de auto geslingerd en kwam terecht in een langs den weg loopende sloot. B. bleek na aankomst in het ziekenhuis reeds te zijn overleden. Daar het uitzicht op de spoorbaan vrij behoorlijk is, is het waarschijnlijk d,at dit ongeluk aau onop lettendheid is te wijtjen. MET DEN ELECTRISCHEN STROOM IN AANRAKING GEKOMEN. Toen de 27-jarige arbeider A., te Maastricht met een electrische looplamp wilde over stappen in een boogje, sloeg hij voorover in het water. Twee medearbeiders slaag den er in hem er uit te halen, echter le venloos en geheel zwart gebrand. De ongelukkige was met den elecltrischen stroom in aanraking gekomen.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5