^rouinciale jïeeuuische N o. 12 2. Twee bladen. WOENSDAG 27 MEI 19 3 1. Eerste Blad. 174e Jaargang. NAAR ZUID-SLAVlë, BINNENLAND. jEen koele luchtstroom,; eenig op dewerdi ZEELAND. MIDDELBURGSCKE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2,30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Sij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daavoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke rege.' meer 30 cent. In de rubriek .Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. (Eigen correspondentie). Naar Cetinje, de vroegere hoofdstad van nu wijlen het koninkrijk Montenegro. Verdwijnende kleederdrach ten. Al vóór we met de auto's in Kotor komen, treft het ons, dat overal de natio nale kleuren blauw-wit-rood tapiitsge- wijze uit de ramen hangen. Een enkele maal ook is het een fraai kleurrijk ta pijt, dat op die wijze ter versiering dient. Soms neemt, wie noch het een noch het ander bezit, zijn toevlucht tot een oud, verkleurd lapje, dat den indruk maakt of de huisvrouw aan het kloppen is ge weest en nog even het voorwerp over de vensterbank te luchten heeft gehan gen. Maar de deelneming is algemeen. De banus, die in Cetinje resideert, komt en iedereen is in feestdos. De school kinderen staan in lange rijen met rui kertjes in de handen opgesteld, en in afwachting van wat komen gaat, juichen ze ons maar vast toe. Dan gaan we met een snelle vaart den zig-zag-weg op, de bergen in. En al heel gauw treft het geweldige verschil van toen en nu. Toen hielden de langs den weg gemetselde stevige muren bij de Oostenrijksche grens op en vorm den slechts toen rotsblokken de schei ding van den afgrond. Toen moesten we in het hoogere gedeelte af en toe stop pen, als op bepaalde plaatsen een water- verkooper stond, die in de vaten, door z'n ezeltje langs beide flanken gedragen, de lafenis voor onze paardjes gereed houdt, die hij een half uur ver beneden in een kloof moet halen. Hoe het dier tegen de steile helling opklautert, be grijp je niet. Nu wordt op tal van plaatsen de weg verbreed, maar bovendien zijn de flinke muren tot geheel aan Cetinje doorge trokken. Ook is men bezig verscheidene van de eindelooze bochten weg te wer ken dooor rotsen te doen springen en nieuwe weggedeelten aan te leggen. Zon der eenige vermoeienis zitten we uit te kijken naar de schitterende vergezich ten op den Boka Kotorska en het is pas tegen den middag, als we de hoofdplaats van het banaat zien liggen. Toen brach ten we het laat in den middag niet ver der dan het dorpje Njegus, dat nog even in het voorbijstuiven gewezen wordt, omdat het geboortehuisje van het toen regeerende vorstengeslacht Petrowitsch- Njegus er staat. Toen moesten de paard jes daar eenige uren rusten; we moesten in het dorpshotel ons verkleeden en het dikste aantrekken wat onze valiezen opleverden en bij fantastische maanver- lichting renden we, langs een enkele her berg, waar de mannen melodieuse, wat eentonige liederen zongen, de al verla ten dorpsstraat door naar het Grand Hotel toe. Maar hoe romantisch deden de ont moetingen aan met de zwaarbewapende Montenegrijnen, hoog op hun paarden, de revolver en dolk in den gordel, het onwaarschijnlijk-lange geweer op den rug. Wat een heerlijkheid den volgenden ochtend al die prachtig gekleede vrou wen, met haar witte hoofddoeken, de rood-fluweelen jakjes, zwaar met goud geborduurd, het lange lichtblauw of witte overkleed zonder mouwen, rondom de eenige pomp geschaard, waar ze in groo te blikken het kostbare water halen, kalm haar beurt afwachtend. De mannen t njm ,w9^e blauw laken broeken, breede ceintuur, roodlakensche vesten en witte slobkousen en schoenen. Veel goudborduursel en kleurige doeken over alles heengewonden, waar de wapens in steken. Soms zitten deze over lange, witte overjassen heen, zoodat deze den indruk maken van rokjes. Welk een feest voor de oogen! Men ziet dat ook hier destijds in de kleeding van man een vrouw, zoo goed als in de vlag, telkens de drie zelfde kleuren terugkeerden: rood: het bloed vergoten tegen de Turken èn het mor genrood, de herleving weergevend blauw: het geloof, wit: de liefde. En nu? Het is alles grauw en bruin zinneloos. Gelukkig vertelt men ons, dat er pogingen gedaan worden weer tot het oude terug te keeren. Of 't lukken zal? Confectie is zóó goedkoop, de na tionale kleeding was zéér kostbaar. Wel had de bisschop van Montenegro, dien we een dag vroeger op de boot ontmoetten, me verzekerd, dat er weinig veranderd was. Alleen het Russische ge zantschapsgebouw was tot school inge- ricnt en de koninklijke en prinselijke ver blijven waren bij wijze van musea te be zichtigen. Ach arm! Als we voor het nieuwe, in 1927 ge bouwde flinke Grand Hotel afstappen, staat er één oude, eerwaardige Monte negrin in z'n nationaal costuum, lid van den gemeenteraad, ons op te wachten, maar de burgemeester -is „gewoon en in de heele stad is alle kleedingblijheid verdwenen. Twee vrouwen heb ik nog gezien, die over een Westersche japon èn een jumper, zoo'n mooie, mouwloozen tot lichtgroen verkleurde over„jas" droe gen, Een enkele hoofddoek, nogal wat van de typische kapjes bij eenige man nen, soms nog een keurig vest onder een confectiejasje. Neen, in dat opzicht is van Cetinje niets meer over en dat het kleine theatertje van vroeger nu een nieuw keurig gebouw is, kan je niets schelen, al is het wel typisch, dat de staat de spelers betaalt en zelfs voor hun pensioen zorgt. Laat men niet ver geten, dat ook destijds Cetinje reeds z'n gymnasium bezat. Er is nu een groot hotel bijgekomen dat eerst CetinjeParis heete en nu tot CetinjeNew-York is omgedoopt en er is een derde in aanbouw, want Zuid- Slavië is om zijp natuurschoon zonder eenigen twijfel loeristenland der toe komst bij uitnemendheid. Nog is het al lergrootste en imposante boschgedeelte voor het toerisme niet ontsloten; nog is een rondvaart van een dag op het meer van Skutari langs de Albaneesche grens een te weinig gedane tocht. Maar dat is slechts een kwestie van tijd; nu het snel verkeer ook deze eenmaal onherberg zame streek zoo makkelijk toegankelijk heeft gemaakt. Men ga er dan op een Zondag- heen, als de kostbare kleeder drachten weer uit hun schuilplaatsen als feestkleedij te voorschijn worden ge haald. De nu bezochte streek met zijn uit voer van huiden, zijn rijkdom van hout en van Zuidvruchten heeft een toekomst, óók in handelsopzicht. Het hangt er maar van af hoe snel het Westen het wenscht te ontdekken. Toen wij onze reis hier begonnen, was een gezelschap Duitsche industriëelen eveneens op bezoek naar Zuid-Slavië. Veertien uur nadat we Dubrovnik ver lieten, zijn we er weer terug. Het is mak kelijk reizen voor wie wat uithoudings vermogen heeft, W. Wynaendts Francken-Dyserinck. BUITENLANDSCHE ARBEIDS KRACHTEN. Het 'bestuur van het R.K. Werklieden verbond schrijft ons: Reeds herhaaldelijk1! wterd in het Be stuur van het R.K. Werkliedenverbond besproken dje kwestie van het tewerk stellen van buitenlandsche arbeiders in ons land., terwijl ook in besprekingen, met Regeerings- en Departementale College's daaraan aandacht werd geschonken. Het nemen yan maatregelen ter be perking van het euvel stuittfe evenwel o.m. steeds af op de omstandigheid, dat nog vele Nederlandsche arbeiders vooral in DuitscMand zijn. 1 Inmiddels houdt de trek, yan buiten landsche arbeiders naar ons land aan en moeten ve'len onzer arbeidiers het aan zien, djat buitenlanders hier werken, ter wijl onze eigen land,g|enooten in grooten getale werkloos zijn en ondersteuning genieten of in werkverschafffing worden te w'erk gesteld^, veelal ver van huis en in mindier aangename omstandigheden. De in Maart door de Belgische Re geering getroffen maatregelen, welke des tijds in een persbericht van ons Depar tement van Buitenlandsche Zaken gepu bliceerd zijn, gaven het Verbondsbestuur opnieuw aanleiding om de kwestie onder 't oog te zien j De Belgische Regeer mg heeft door hare maatregelen het verkrijgen van werk door Nederlandsche arbeiders in België zoo moeilijk .gemaakt, djat ze prac- tisch wel ongeveer diezelfde uitwerking zullen hebben ais het weren van Neder landsche aroeiders, zooals oak de maat regelen, djoor de Duitsche O verheid ^geno men, tot gevolg hebben, dat de bedrijven waarin werkloosheid voorkomt, feitelijk voor Nederlanders gesloten zijn. Vooral in de grensstreken en met name in Limburg, waar blijkpns, djoor het Verbondsbestuur ontvangeni mededee- lingeD, Belgische arbeiders in vrij' groote aantallen over dje grens kpmen, wekt de huidige situatie ergernis. Een en a nder was voor het Verbonds- Het is een hooge bestemming, op het noodzakelijke oogenblik diegene te zijn, dien het land zoekt en noodig heeft. bestuur aanleiding de aandacht van den Minister van Arbeid', Handel en Nijver heid nog eens op dit euvel te vestigen en dén Minister te verzoekjen spoedige maatregelen te willen beramen, waarvoor onze Nederlandsche wetten ruimte la ten, en die practisch het resultaat heb ben, dat buitenlandsche arbeiders oinze eigen arbeidjers niet van hun plaats drin gen, met alle daaraan voor de Neder landsche samenleving verbonden nadee- len. NOTARIAAT. Bij Kon, besluit zijn benoemd tot no taris binnen het arrondissement Am sterdam, ter standplaats Amsterdam, H. J. Harting, candidaat-notaris te Amster dam en K. Abma candidaat-notaris te Amsterdam. CONSULAATWEZEN, Bij Kon. besluit is het vice-consulaat der Nederlanden te San Remo verheven tot een consulaat en is de heer A. Pede- monte benoemd tot consul der Neder landen aldaar, buiten bezwaar van 's Lands schatkist; bij beschikking van den Minister van Buitenlandsche Zaken is de provincie Imperia aangewezen als con sulair ressort voor genoemd consulaat; aan den heer Pedemonte kan in de Fransche taal worden geschreven, DE MERAPI. Zondagmiddag werd naiar Ameta meldt, een verhoogde werking van dein Merapi geconstateerd. Er wei-den zeven gloed- wolken 'waargenomen in een tijd van vijf kwartier, waarbij één zoo laag; dalt de heer Eooma Versteeg van den Vulcanolo- igischen Dienst op het punt gestaan heeft van Goenoeng Gono uit algemeen alarm over het bedreigde gebied te geven. Het Zweedsche pantserkruiserschip „Fylgia"' is hedenmorgen acht uur van M.almö te IJmuilen aangekomen, voor een beleefdheidsbezoek aan del Amster dam sche haven. die in het warme jaar- I getijde zoo weldadig aandoet, heeft vaak een verkoudheid ten gevolge. Neemt dan Aspirin-Tabletten. Vet op oranje band en Bayerkruis. Prijs 75 ets. (Ingez. Med.) MIDDELBURG. De heer P. C. de Jonge, benoemd tot directeur der Handelsscholen alhier is, naar „de Zeeuw" meldt, afkomstig uit Goes. Pinksteren Drie, Het klinkt voor buitenstaanders tel ken jare weder eigenaardig als zij hooren hoe speciaal te Middelburg en op het platteland van Walcheren Pinksteren drie wordt gevierd, hoe dan vooral het landbouwbedrijf stil ligt, doch ook de meeste zaken in de stad althans des mid dags dit voorbeeld volgen. Hoe het ook zij, voor duizenden is die heele of halve vrije dag steeds zeer welkom, hetzij om een reis tot drie of vier dagen te kun nen uitbreiden, hetzij, zooals nu bij het prachtige weder er nog w,eer eens op uit te trekken en te genieten van het heer lijk vertoeven in de vrije natuur, gezond heid op te doen en weder krachten en werklust te verzamelen voor de komen de tijden. Ook gisteren was het dan ook op vele buitenwegen weer druk, trams, autobussen enz. vervoerden honderden, doch in de stad was het stil in den. mid dag. Maar des avonds was het speciaal in de omgeving van dé Markt weer zeer levendig, de jongelui van buiten lieten er hun niet altijd even melodius gezang hooren, maar zij amuseerden zich en het is hun in dezen tijd van hard werken op het land van harte gegund. In ons stukje van gisteren verzuimden wij onder de middelen van verplaatsing, die vrij veel vreemden tot ons brachten, te vermelden de verschillende fraaie jachten, die aan de Loskade gemeerd hebben gelegen. Het is zeker zeer goed, dat men aan het station tot 5 minuten voor het ver trek van een posttrein brieven enz., nog kan posten, maar het is toch minder ge- wenscht zonder noodzaak steeds te wachten met het posten van brieven, die makkelijk ook eerder op het postkan toor of in een der stadsbussen konden worden gepost. Men vergete niet, dat de postbeambten, die aan den trein ko men slechts over betrekkelijk weinig tijd beschikken en de sorteering in den trein vooral voor brieven, die slechts over korten afstand vervoerd moeten worden ook dikwijls zeer vlug moet ge beuren. Dit alles geschiedt rustiger op het postkantoor. Maar bovenal is het weinig aanbevelenswaardig drukwerken bij groote hoeveelheden te gelijk in de stationsbus te depone eren, want dan is dit voor de beambten aldaar en voor de mannen in den trein zeer lastig. Men brenge deze minstens een half uur eerder op het postkantoor. Nu kan het voorkomen, zooals wij dezer dagen za gen, dat de beambte ze toch mede terug moet nemen naar het kantoor en de stukken toch mei den volgenden post trein verzonden worden. VLISSINGEN. Maandagavond is een 56-jarige man met zijn fiets op d.en Prins Hendrilkjwegl tegjën een Boom geredien. De man werd bewusteloos opgenomen en naar het St. Joseph-ziekenhuis overgebracht, waar hij Ier verpleging is opgenomen. Aan boord van een' der mailboolen is een werkman in het ruim gevallen. De. man werdi in bewusteloozen toest'pnd overgebracht naai- het StJ. Joseph-ziekien- huis.' j Een motor van een in de Buitenhaven liggend schip was stil gevallen. Een 17- jarig'e jongen trachtt|e -dien motor weer aan den gang te kjrijgein. Plotseling sloeg de motor weder aan en kreeg de jon gen den slinger tegen het hoofd, waar- dpor hij een ernstige hoofdwonde 'be kwam. De jongen wepel; overgebracht naar het St. Joseph-ziekjenhuis, WALCHEREN. KOUDEKERKE. Bij de Dinsdag gehou den ringrijderij vielen de prijzen ten deel aan; le prijs J. Renierse Pz,, 2e J. Koole, 3e J. Renierse Lzn., 4. C. Koole, 5e, W. Roelse, 6e A. de Potter, 7e L. Reijnierse, 8e P. Wielemaker, 9e J. Bras ser, 10e W. Koole, lie W. de Potter, 12e P, Jobse, 13e P. Bosschaard, 14e A, Kluyfhout, 15e P. Roose, 16e P, Brasser, 17e J. Cijvat, 18e C, Bosschaart, 19e A. Janse, 20e W. Kluyfhout, 21e A. Bras ser Cz., 22e J. Kluyfhout, 23e A. Bras ser Az., 24e J. Harthoorn, 25e J. Stroo; 26e C. Wielemaker, 27e A. de Lange, 28e W. Wielemaker, 29e J. v. d. Heijden, 30e L. Verhage, 31e J. Wiele maker Az., 32e M. Brasser. De medaille van den heer Dert te Vlissingen, de potlepel en het Wissel stuk van H. P. baron van der Borch tot Verwolde behaalde de heer L. Renierse. De wisselbeker van burgemeester A. Bakker won J. Renierse. Het vorige jaar waren prijswinners van het Wisselstuk van baron v. d. Borch J. Reijnierse en van den wisselbeker van den burge meester C. Koole, ZUID-BEVELAND. 1 Auto verbrand. RILLAND-B,ATH. Gisteravond ongeveer 8 uur, geraakte op den Provincialen weg alhier de Belgische auto no. 130098, van den heer P. J. de Clerkq, kunstschilder te Antwerpen, in 'brand. Er bleef niets anders dan wat oud-ijzer yan over. Ver zekering dekt gedeeltelijk de schade. KLOETINGE. Ged. Staten van Zeeland hebben het beroep, ingesteld door A. J. van 't Veer alhier tegen de geldigverkla ring van de lijsl-P. D'. Hoolgstraate door het hoofdstembureau, ongegrond ver klaard en de uitspraak van het hoofd stembureau gehandhaafd. NOORD-BEVELAND. De vergadering van den polder Oud Noord Beveland heeft op het ver zoek om verharding van een gedeelte van den Emelissendijk afwijzend beschikt omdat de Nieuw Noord Bevelandpolder als voornaamste belanghebbende niet bereid bleek de helft der kosten van aanleg en onderhoud te helpen dragen. In verband met een ingekomen schrij ven van de commissie ter verbetering van de tertiaire wegen in Noord Beve land waren met deze commissie bespre kingen gevoerd en zijn er plannen ge maakt tot verbetering van den weg Co- lijnsplaat-Kats waarvan 't resultaat is dat de onderhoudskosten welke thans onge veer f 400 per km bedragen bij ver strekking van een renteloos voorschot opgevoerd zouden worden tot f 900 a f 1500 per km zoodat besloten werd hierop niet verder in te gaan. Wel zal gevraagd worden wat de kos ten van verbetering zullen bédra gen van den Nieuwen weg en een gedeelte van den Emelissendijk welke op het Provinciaal Wegenplan voorkomen. De rekening over 1930-1931 werd vastgesteld in ontvang op f188.371 in uitgaaf op f 157.837. De begrooting voor 1931-1932 wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 98.338, met een post onvoorzien groot f 31.152. Aan de huurders van de poldereigen dommen is dan voor de weilanden eene verlaging van 20 pet. toegestaan, van de bouwlanden 30 pet. en van gecombi neerde perceelen bouw- en weiland 25 pet. onder voorbehoud dat de pachten op tijd betaald worden. Voor de arbeiders perceelen zal in het vervolg 15 cent per roede is f 108 per ha in rekening worden gebracht. De polderlasten blijven voor schot- baar land f 35 en voor vroonen en vrij landen f 15 per ha. Aan het bestuur werd een crediet ver leend groot f 1000 voor uit te voeren dijksverbeteringen tot werkverruiming voor de dorpen Colijnsplaat en Kats, mits de betrokken gemeentebesturen, naar de meening van het polderbestuur, voldoende in de kosten bijdragen. Besloten w.erd tot het aanvragen van verlenging der concessie tot het heffen van kaai-, lig- en havengeld voor de haven bij Glasjesnol (Oesterput) met dien verstande dat het laadgeld der sui kerbieten inet 5 cent per 1000 kg wordt verlaagd en dan zal bedragen 5 cent per 1000 kg. Tegen het ontwerp-ambtenaren- regle ment bestaat een overwegend bezwaar, hetwelk bereids ter kennis van Gedepu teerde Staten is gebracht. Wordt hier aan tegemoetgekomen dan kan de ver gadering met het ontwerp accoord gaan. Tot lid van den Dijkraad van den cala- miteuzen Leendert Abrahampolder werd herkozen de heer P. Zuijdweg te Kats. WïSSEKERKE. Dinsdag (3e Pink sterdag) werd alhier in lhe;t bosch van mevrouw de !wed. ;W. J. Vader van 's-Giiaf- venpolder een muziek- en zanguitvoering .gegeven Idoor de m uziekver eeniging „Apol lo" en het Mannenkoor „Zang en Vriend schap". Dat deze uitvoeringen van go- noemde vereenigingen altijd zeer in den smaak vallen bij het Noord-Be velandsch pulbliek, bleek weer uit de groote op- komst. 0,ok het prachtige bosch werkt mede om de aantrekkelijkheid voor deze uitvoeringen te verhoogen. Te twee uur weergalmden de toonen van Apollo* door de stilte van het aloude landgoed, de menigte beluisterde dit aandachtig; aan de gezichten kon men zien dat imen hier, trotsch is op zoo'n corps en hoe kan het ook anders, want welke gemeente in Zeeland kan zich hiermede evenaren? Ook de nog jeugdige mannenkoiorvereeui- ging had verschillende keeren een groot applaus in ontvangst te na,men. Op het terrein was een goede zorg besteed aan verschillende ververschingen. Aangezien het h'osch slechts enkele keeren voor hjet publiek wordt opengesteld is dit op> zich zelf voor de Noor d-Bie vel anders al een attractie. SCHOUWEN-BUIVELAND. Raad van Zierikzee. ZIERIKZEE. In de Dinsdag gehouden Raadszitting werd besloten een subsidie van f 50 te geven aan het comité, .dat; zich de restauratie voorstelt! van den z.g. „Plompen Toren" van het verdronken Koudekerke (Sch.), die Rijks eigendom is. Aan dfe Ver. voor Chr. Bijz. Onderwijs werd een verhoogd subsidie toegekend voor meer kosten aan de waterleiding. Besloten werd; tot toelating1 van het nieuw gekpzen Raadslid J. Enzlin, in de plaats van het lid, L. Koopman Cz. Als vertegenwoordiger der gemeente

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1