fïroitinciale Jfeeuiusche Twee bladen. DINSDAG 19 MEI 19 31. Eerste Blad. 174e Jaargang. BINNENLAND. ZEELAND. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daavoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. No. 116. DE RIJKSMIDDELEN IN APRIL 1931. De opbrengst van de Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand April 1931 bedroeg 39.072,413 tegen 44.145.893 over de maand April 1930. Het een twaalfde gedeelte der ra ming over het geheele jaar bedraagt 39.158.020. We laten hieronder volgen de op brengst over de eerste vier maanden van 1931 vergeleken met die over de eerste vier maanden van 1930. 1931 1930 Grondbel. 5.167.211 7.691.091 Pers. Bel. - 4.326.140 - 5.420.678 Ink. Bel. - 33.260.038 - 34.529.532 Verm. Bel. - 5.554.059 - 5.761.959 Div. en T. - 3.306.360 - 4.115.494 Inv. recht - 21.282.176 - 23.701.799 Stat. recht - 1.099.037 - 1.412.551 Zout - 755.550 - 827.394 Geslacht - 2.979.912 - 3.998.330 Wijn - 644.554 - 705.930 Gedistill. - 12.631.132 - 11.763.799 Bier - 4.092.878 - 4.534.933 Suiker - 16.096.455 - 16.379.619 Tabak - 9.637.904 - 9.343.603 Goud, zilv. - 287.438 - 353.661 Zegelrecht - 8.740.801 - 8.959.734 Reg. recht - 5.060.585 - 10.101.142 Succ. recht - 16.317.153 - 15.853.569 Domeinen - 1.911.781 - 1.910.073 Staatsloterij - 218.675 - 217.736 Loodsgelden - 1.486.389 - 1.654.411 Totaal 154.856.236 169.237.049 De opcenten ten bate van het Lee- ningfonds gaven over April 1931 een opbrengst van 6.517.338 tegen een bedrag van 8.511.100 in April 1930. De inkomsten ten bate van het „We genfonds" gaven over April 1931 een opbrengst van 4.058.008. Rijwiel belasting 42.037. DE INSTALLATIE VAN BURGE MEESTER J. M. KRIJGER. Gisteren is de heer J. M. Kryger, lid der Tweede Kamer, geïnstalleerd als burgemeester van Vriezenveen, waar hij opvolger is geworden van den heer J. Bouwmeester, die 45 jaren dat ambt heeft waargenomen. Een 100-tal genoo- digden waren tegenwoordig, waaronder vele burgemeesters uit de omgeving. HET MONUMENT VAN WIJLEN MR. H. C. DRESSELHUYS, Het door prof. A. W. M. Odé vervaar digde monument voor wijlen mr, H. C, Dresselhuys zal plechtig worden ont huld op Donderdag 4 Juni a.s. 's mid dags 3 uur aan de Carnegielaan tegen over den Rustenburgerweg te 's Gra- venhage. ARBEIDSKAARTEN AAN NEDERLANDSCHE ONDERDANEN IN BELGIE, Het Belgische telegra ai'agen tschap anieldt uit Brussel aan de N. Rott. Crt. Naar aanleiding van de opmerkingen van eenige leden van de Nederlandsche Tweede Kamer over de weigering! van 'arbeidskaarten aan Nederlandsche onder tianen in België, wordt uit goede bron meegedeeld, dat de Belgische regeering bhi verscherping van de werkloosheid te voorkomen, maatregelen genomen heeft om een onbezonnen toevloed van vreem de arbeidskrachten te keeren. Het is in hun belang, dat zij van te voren weten dat zij geen enkele kans hebben in België werk te vinden. Geen arbeider betreedt (België zonder op de hoogte van deze maatregelen te zijn gesteld. Een buiten lander, die een handwerk op Btelgisch grondgebied wil komen uitoefenen, moet een speciale kaart aanvragen, die ver leend wordt na een onderzoek van den minister van arbeid en industrie. Het spreekt vanzelf, dat dit verzoek gewei- gert wordt, als er een overcompleet be> staat. Het is een voorloopige m/aaitregel die zal worden ingetrokken, zoodra de 'arbeidsmarkt weer normaal wordt. Bel gië moet noodgedwongen zijn edelmoedig heid ten deze beperken. Verzachtingen in de geldende bepalingen zullen worden aangebracht voor bewoners van de grens streken. Met Frankrijk is terzake een overeenkomst gesloten en België is bereid dat ook met andere buurstaten te doen (Bovenstaande werd gemeld, vermoe delijk naar aanleiding van het V.V. aan gaande een wetsontwerp over naturab lisatieverzoelcen. Volgens dit verslag had den eenige leden er op geweizen dat wederom een aantal Belgen ter naturali satie wordt voorgedragen. Bij hen bestond daartegen bezwaar. De Belgische regee ring weigert tegenwoordig arbeidskaarten voor het werken ia Belgi,a aan perso nen van Nederlandsche nationaliteit, zeer tot schade van tal van arbeiders, die ge woon waren Van Zeeuwse h-V l a a n- deren uit naar België te gaan out daar te werken. Het is noodig, dat Ne derland zich daartegen verweert, o.a. door aan Belgen naturalisatie te weigeren. Andere leden achtten zulk een weige ring als verweermiddel weinig doeltref fend en bevalen oplossing l'angjs diplo- imatieken weg aan. EEN NIEUWE ECONOMISCHE VOORLICHTINGSDIENST. De regeering heeft bij de Tweede Ka mer een wetsvoorstel ingediend om een suppletoir crediet aan te vragen ten einde bij het ministerie van Arbeid, Handel en Nijverheid een nieuwen eco- nomischen voorlichtingsdienst in te stel len welke zich tevens zal bezighouden met de handelspolitiek en met de uit voering van diverse economische wet ten. Tevens wordt voorgesteld over te gaan tot de instelling van een economi sche raad, die samengesteld zal zijn uit vertegenwoordigers van handels en bedrijfsleven. De Memorie van Toelichting geeft een uiteenzetting, dat de tegenwoordige outillage onvoldoende is geworden en dat er naar moet worden gestreefd om haar op de hoogte van de omstandig heden te brengen. De kern van hetgeen als verbetering van den bestaanden toestand wordt voorgesteld bestaat in de vervanging van de tegenwoordige afdeeling Handel en Nijverheid van hef^ departement van den minister van Arbeid door een nieu we, aanzienlijk uitgebreide afdeeling. Aan het hoofd daarvan zal moeten staan een leider, die, economisch geschoold, in staat is de telkens actueele vraagstuk ken in hun voortdurende wisseling te onderkennen, te bestudeeren en tot on derwerp van zijn voorstellen aan den minister te maken. Het zal daarbij in voortdurend contact met het bedrijfs leven moeten staan, en door zijn be kwaamheid en ruimte van blik met dat bedrijfsleven veelzijdige relatiën kunnen onderhouden. Dienovereenkomstig wordt de positie van den leider der afdeeling gedacht met den rang van directeur- generaal en een wedde van 12.000. De directeur-generaal zal de leiding hebben over zijn afdeeling, die, naar de minister zich voorstelt, in wezen uit drie onderdeelen zal bestaan, welke hij voorloopig als volgt zou willen aandui den A. Algemeene economische poli tiek, in het bijzonder ook de handels politiek; B. Economische voorlichtings dienst; C. Uitvoering van speciale wet ten en alle onderwerpen, welke niet onder A en B behooren (Octrooiwet, Wet Kamers van Koophandel, Handels registerwet, Winkelsluitingswet, Mer- kenwet, technische voorlichtingsdien sten, middenstandszorg, etc.). Wil de nieuwe regeling het gehoopte succes hebben, dan zal haar het ver trouwen te stade komen van hen, die het meest direct het economisch lot van het land in handen hebben: de leiders van het bedrijfsleven zelf. De regeling moet dan ook, zooveel mogelijk, waar borgen in zich dragen, dat op dat ver trouwen kan worden gerekend. Er zal naar moeten worden gestreefd, om tot een nauwe samenwerking met belanghebbende kringen te komen en van de ervaring en de speciale deskun digheid dier kringen in het algemeen belang gebruik te maken. Het is daar om, dat de minister zich voorstelt, d e instelling te bevorderen van een Economischen Raad. Een wetsontwerp, gegrond op art. 78 der Grondwet, voor zoodanige instelling hoopt hij spoedig bij de Staten-Generaa" aanhangig te kunnen maken, nadat het onderhavige ontwerp tot wet is verhe ven, Die Raad, waarin zoo veelzijdig mogelijk het bedrijfsleven zal zijn ver tegenwoordigd, zal tot taak hebben, ad vies uit te brengen over onderwerpen, de economische politiek rakende, waar omtrent zoodanig advies aan hem wordt gevraagd of waaromtrent hij advies aan de Regeering meent te moeten geven. Langs dien weg zal, in voortdurende samenwerking van den Raad met den directeur-generaal, zoo goed mogelijk worden verzekerd, dat de stem van de practijk zich onbelemmerd en op zoo ruim mogelijke schaal kan doen hooren zonder dat de verantwoordelijkheid ook maar in het minst van den minister wordt afgenomen. De nieuwe afdeeling zal vermoedelijk Doe datgene, wat gij schoon en recht schapen acht, hoewel gij er geen eer door verwerft; want de onbeschaafde is een slecht rechter van schoone daden. Demophilus. per jaar ongeveer f 200.000 meer dan de tegenwoordige afdeeling vereischen. Doch dit is een einde, dat niet aanstonds zal worden bereikt. Om een aanvang te kunnen maken met de formatie der nieuwe afdeeling, meent de minister, dat dit jaar met f 40.000 meer dan thans voor het nog overblijvende deel van 1931 kan worden volstaan. Het is dat bedrag, dat thans wordt aangevraagd en dat in volgende jaren zal stijgen tot het boven genoemde maximum. Bij dit wetsontwerp heeft de minister aangenomen dat de dienst met 1 Juli a.s. zal kunnen gaan werken. VEREENIGING VAN TOT ZEKERHEIDSTELLING VERPLICHTE GEMEENTE-AMBTENAREN, Uit het verslag van het bestuur om trent den toestand der vereeniging over het boekjaar 1930 voor de Algemeene Vergadering blijkt o.a., dat de vereeni ging heeft moeten aanzuiveren: een te kort in het comptabel beheer van een lid in de provincie Friesland tot een be drag van f 5000; twee dergelijke tekor ten in de provincie Gelderland tot be dragen van f 1.636,26 en f 3000.vier in de provincie Noord-Holland tot be dragen van f 5.368.99, f 3.579.33, f 1000 en f 3.300.68; drie in de provincie Zuid- Holland tot bedragen van f 8200. f 62.16 en f 9000; totaal f 40.147.42. De vereeniging moest 20 aanvragen tot een bedrag van f 135.900 afwijzen. 21 aanvragen tot een totaal van f 257,100 werden op verzoek van het bestuur teruggebracht tot een bedrag van f 128.000. Het bestuur achtte van dit 21-tal de aangevraagde bedragen, in ver band met het door de vereeniging te dragen risico, te hoog. Aan dit bezwaar dat het bestuur op grond van het be paalde in art. 35 der Gemeente-borg- tochtenwet ter kennis gebracht van de betrokken gemeentebesturen, werd te gemoet gekomen. In 1930 zijn aangenomen 74 leden met f 358.050; op 31 Dec. 1930 bedroeg het aantal 976 leden met f 5.661.355. Uit de verlies- en winstrekening over 1930 blijkt, dat de aangezuiverde tekor ten bedroegen f 40,147; de herverzeke- ringspremie f 12.021; aan de Herverze- kerings Mij. in de terugontvangen te korten f 811, terugbetaald werd, van die Maatschappij in de aangezuiverde te korten een uitkeering ontvangen werd van f 34.125, en op tekorten terugont vangen werd f 977. DE ARBEIDSMARKT IN INDIE. V.D. Aneta seint uit Soerabaya: Naar aanleiding van de waarschuwing van prof. Schmutzer in het dagblad het Centrum om thans niet in Indië geluk te gaan beproeven, culmineerend in den uitroep: „doet het niet, ge weet wel wat ge hebt, maar niet wat ge krijgt." be toogt de Indische Courant dat zich hier een nieuwe taak voor de pers opent. Het blad verklaart dat Indië thans vol is, te vol zelfs iedere baar neemt hier een ander het brood uit den mond zoo hij iets vindt.. Het is rechtaf onverant woordelijk om voort te gaan met het colporteeren van de reclameleugen dat er in Indië altijd nog plaats is voor jon ge werkers die willen aanpakken. MIDDELBURG, De belangstelling voor het vervoer van den baggermolen van zijn element in de gracht over het droge naar de plaats, waar hij nog heter thuis is, na melijk de vest, met modder, blijft be grijpelijker wijze veler aanjacht trekken. Nad/at verleden week, heel w'at arbeid verricht was om de molen op den vas ten wal te brengen, is hij gisteren tot het einde van de Baanstraat „gerold", en was men heden toe aan de voorbereiden de maatregelen om hem1 de steenen te doen verlaten en op het grind van het Bolwerk voort te doen tippelen. Hier zal hij zijn draai naar links nemen en een zeer laag gedeelte opzoeken om terug te k;eeren tot het water. Maar als de molen daar in is aangeland, zullen nog enEele modderbakken denzelfden weg moeten afleggen en al zijn die veel min der zwaar, ook zij voelen zich op het land niet erg thuis. Is dit alles overgebracht en de molen gemonteerd, dan kjan het baggeren op het traject Langevielébrug—Seisbrug be ginnen. Later krijgt de Poelendale vest een 'beurt en moet de geheele baggervloot 'bij de Langevielebuitenbrug worden „overgezet." Hoe tenslotte de terugreis zal worden gedaan, het zij langs denzelfden weg of langs een anderen, is nog niet bepaald! - De nieuwe nummers, die op het ca rillon van den ADdijtoren zijn geplaatst en die ditmaal op verzoek van B. en W. kort zijn gehouden luiden: heel uur Lied an den Abendstern van Wagner; half uur De Speeldoos van Schrader; .Jcwart vóór O, Heer, die daar, uit Valerius' Gedenck- klanck en kwart over Ons HémèchL (Luxe uid urgsch Volksliedje). Zaterdagavond gaf de vereeniging van leerlingen der meisjesschool „de Ku bieke Meter", in samenwerking mét de gymnasiastenvereeniging „Nihil Sine La- bora", een bal in de soc. „de Vergenoe ging". De leden der H.B. S.-club „Rhe- lorioa"', waren hier bij als invite's te genwoordig. Het dansen werd afgewis seld door enkele voordrachten en mu zieknummers, waarhij vooral „Rhetorica zich gunstig onderscheidde. De avond had ondanks de storingen in het lichtnet een vlot ve'rloop. De dansmuziek werd verzorgd door de firma Van der Meer, alhier, die voor dit doel belangeloos een piek up-instaltla- tie beschikbaar stelde. Gisterenmidag reed een wagen met een voer .hooi een eiectrische lantaarn in de St. Janstraat af. Een duure middag voor den voerman. Op de Markt alhier trok hedenmor gen een reclame-auto terecht veler aan dacht. Het was een Engelsche auto, waar mede in samenwerking met de stoom vaartmaatschappij Zeeland een origineele en pakkende reclame wordt gemaakt voor bezoek aan de badplaatsen van En- geland's Oostkust en dit dan natuurlijk met de booten van de Zeeland. Zeer goede gramaphonemuziek roept de belangstellenden bijeen en terwijl deze de goede reclameplaten bekijken, wordt door den luidspreker in het kort in woorden de belangstelling voor Calc- ton-on-sea en andere bekende kustplaat sen gevraagd en er o.a. op gewezen, dat daar nog vele personen wonen, die af stammelingen zijn van Nederlanders, die zich voor enkele eeuwen als wevers of in andere beroepen daar vestigden. Maar ook hier blijft het niet bij. Keurig afge werkte, in het Nederlandsch gestelde boekjes, worden met kwistige hand ver spreid. Daarin wordt tevens ook pak kende reclame gemaakt voor een week end op Walcheren, Zondag is de auto overgekomen, gis teren en heden werden Walcheren en Zuid-Beveland bezocht en toen ging het verder Nederland in. De Middelburgsche Vacantieschool, Hoewel een groot aantal schoolgaande kjnderen. zelfs meer dan het vorige jaar, zijn aangegeven voor de uitstapjes van de Middelburgsche Vacantieschool, had toch, naai- ide meening van het Comité, het aantal aangitten van een bepaalde groep kinderen grooter moeten zijn, na melijk van die kinderen, wier ouders moeilijk of in het geheel niet de bijdra gen kunnen betalen. Het komt het Co mité voor, dat vrij veel ouders, die to tl de minder gegoeden behooren, uit te groole bescheidenheid nalieten, hun kin deren op te geven. Daar dezen toch niet de dupe mogen zijn, wil het Comité bij bedpelde ouders er nog eens op aan dringen niet te schromen, om op Donder dag 21 dezer, 's avonds van 7y2—9"/2 uur, in school C (Langedelft, ingang St. Janstraat) aangifte te dpen. Alle leerlingen van lagere scholen al hier zijn even welkpm. tfl. v) VLISSINGEN. Burg. en weth. van Vlissingen zul len in een op 5 Juni te houden raadsver gadering aan de orde stellen het rap port inzake de waterleiding, dus zal dan een beslissing moeten worden genomen of opnieuw concessie zal worden ver leend aan de N.V, Vlissingsche duinwa terleidingmaatschappij of wel, dat de ge meente het bedrijf in eigen exploitatie zal nemen. PUDO/NCFA CRON INC EN (Ingez. Med.) WALCHEREN. ARNEMUIDEN, Eenige personen die teveel aan Bacchus geofferd hadden waren Zaterdagavond na sluiting der café's rumoerig en verstoorden de open bare orde, waardoor de politie hen tot kalmte aanmaande. Hieraan voldeden zij niet, doch één erVaij bedreigde den gemeenteveldwachter Kievit. Deze greep den beschonkene- vast om hem met behulp van de rijkspolitie van de straat te verwijderen, waartegen hij zich verzette. Eén zijner kameraden trachtte hem te ontzetten, wat de politie evenwel kon beletten. Procesverbaal werd op gemaakt. Gemeenteraad van Souburg, 0. en W. SOUBURG. De raad der ge meente Oost- en West-Souburg verga dert Vrijdag 22 Mei 1931, des namiddags half drie uur, Punten van. behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededee lingen. 3. Ritthemsche weg. 4. Adres betreffende mobilisatie slachtoffers. 5. Wijziging begrooting 1930 en 1931. 6. Bezwaarschrift schoolgeld. T oelichting: Punt 3: Reeds meermalen is in den raad de overname van de gemeente Rit- them in onderhoud en beheer van den Ritthemsche weg, in behandeling ge weest en werd tot overname besloten. Door bezwaren van de zijde van Rit- them is bedoeld besluit niet tot ^uitvoe ring gekomen. In den laatsten tijd heb ben weer onderhandelingen met het ge meentebestuur van Ritthem plaats ge had, welke geleid hebben tot het navol gende voorstel. Het ligt in de bedoeling van Ritthem den Ritthemschen weg geheel te verbete ren en voor de uitvoering daarvan een renteloos voorschot aan te vragen aan de Provinciale Staten. Zonder een rente loos voorschot zal het niet mogelijk zijn den weg afdoende te verbeteren. De totale kosten van verbetering zullen naar raming bedragen rond f 70.000. Bedoelde weg wordt daarbij in twee deelen gesplitst, n.l. het deel liggende in de gemeente Ritthem en dat der ge meente Souburg. Hoewel het onderhoud voor Ritthem aanvangt aan het eind van het kerkhof zal de verbetering worden aangebracht onmiddellijk bij den kerkhofmuur aan hel Oranjeplein en verkrijgt de weg, behou dens plaatselijke verbreeding een nor male kruisbreedte van 7 M. Een aan te leggen rijwielpad van ba- saltinetegels wordt 1 m breed. De klin kerbestrating van den weg wordt 4 m. Om de opgeheven breedte van den weg té verkrijgen zal het noodig zijn, dat hier en daar tot slootdemping wordt overgegaan en de sloot wordt voorzien van een buisleiding van ronde beton- buizen met zinkputten, terwijl ter plaatse dan een eenvoudige nette af scheiding zal worden geplaatst. Daar de bochten uit den weg verwij derd zullen worden zal aankoop van grond noodzakelijk zijn, terwijl het huis

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1