$3romrtciale Zeenwüthe XXTEIM Elecfr?J«* Model Twee bladen. MAANDAG 18 MEI 19 31. Eerste Blad. 174e Jaargang. Henr. Roland Holst. BINNENLAND, ZEELAND. Kort Zeeuwsch Nieuws. KERKNIEUWS. ft ft KUNST EN WETENSCHAP. LANDBOUW. MIDDELBURGSCHE COURANT1® Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daavoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. No. 115. m De held achter den dikken boom. Het is een goede gewoonte, dat de geregeld op een dagbladredactie binnen- tuimelende anonyme schrijfsels, uitingen van overmatige galproductie in een ver keerde richting, naar de prullemand verhuizen. Als we het druk hebben, en dat is als regel het geval, dan gaan deze naamloQze venijnigheidjes ongelezen in het massagraf der veroordeelde kopij; profiteeren we van een oogenbikje luwte, dan gebeurt het wel eens, dat de redac tiestaf zich een oogenblik vroolijk maakt over zulk een schunnig vodje, maar de papiermand is ook het einde. Dat is noodzakelijk voor onze ziele- rust en overigens ook het beste voor den boozen man, die, nu ja, z'n opgekropt gemoed eens even heeft moeten luchten, maar zich toch achteraf diep schamen zoude, indien men aan zijn geestes-wan- product dezelfde aandacht had geschon ken, die hij in zijn boosheid er aan be steedde. Edoch niets onberekenbaarders dan een dagbladredactie! Het lust ons dit maal namelijk wellicht geheel in strijd met hetgeen de schrijver verwachtte nu eens zulk een nameloos binnengeko men aanblaffinkje aan den schandpaal te nagelen en aldus publiekelijk ten toon te stellen. Ziethier dan, wat ons onder poststem pel 16-V-'31 per briefkaart voor schoons gewerd: Redactie! 10 a 30 verlossingen per jaar in de gemeente Middelburg. Dus gemid deld 20. De plaatsvervangend vroedvrouw (een dokier), dus toch iets meer dan een vroedvrouw, krijgt 25 per keer. Waarom wordt de gemeentevroed vrouw van 750 of 1000 gebracht, dus 50 per gemiddelde keer? Waarom zwijgen al de Raadsleden hierover en ook de Middelburgsche Courant? Dit is iets beters voor de Midd, Crt. dan: al het geharrewar over politiek! enz, in de XX eeuw! Schandetijdperk Adres: de Roofmoorden; de onbenullige straffen; dé lammenadige Recht spraak; de bladvulling in de Couran ten, waarom niemand iets geven kan; al het oude-wijven geklets enz. enz. ■enz[hier is de briefkaart helaas vol. Red.] Ziethier nu eens een goed voorbeeld origineel te onzen bureele voor een ieder belangstellende ter inzage van het type „anonyme scheldbrief" waar mede men dagbladredacties pleegt te be stoken, wanneer deze zich eens vermeten hebben iets te schrijven, waarmede de dierbare anonymus het niet eens was, dan wel wat een nóg moeilijker op gave is wanneer zij naliet, iets te schrijven, dat volgens dienzelfden ano nymen dierbare toch zoo hoogst noodza kelijk geschreven had dienen te worden! Wij kunnen dergelijk onbenullig en lammenadig achterbaks gekanker niet anders zien, dan als een heimelijk oude- wijvengeklets, dat wel niet uit zal zijn door deze publicatie als men de hor retjes wegrukt, dan gaan ze in een an dere kamer het geleuter voortzetten! ^a* *och wel eens een enkele maal in het licht der openbaarheid gesteld mag worden. Omdat het leerzaam voor anderen kan zijn: hij die zoo iets eens, zwart op wit ziet staan zal, zoo ook hem ooit de lust mocht bekruipen, zijn over vloeiende gal in de brievenbus eener courantenredactie te loozen, zich primo nog twee malen bedenken, voor hij het briefjen aan de post toevertrouwt en, mocht hij er toe besluiten, dan zal hij althans ruiterlijk zijn naam er onder zet ten. Op een ridderlijke behandeling kan hij dan zeker aanspraak maken en zij zal hem geworden ook. Maar de held, die achter een dikken boomstam verborgen gaat staan schelden en met modderkluiten gooien, die laten we als regel staan, en bij uitzondering pakken we hem eens bij z'n kladden, zetten hem midden onder het publiek in 't volle zonlicht, en laten hem daar, na een suizebollenden mep om de ooren, beteuterd staan kijken. Zulks geschied zijnde en het anony- melingetje dus, naar wij hopen, tot in zicht gebracht, rest de vraag: hoe zit het nu met de feiten, die hem (of haar) aanleiding waren tot opgemelde onbe- heerschte boosheidsuitdrukking? Wel, dat is heel eenvoudig. Waarom „al de Raadsleden" er over zwegen, dat kunnen we uiteraard niet bevroeden, maar waarom w ij er over zwegen is heel duidelijk: er viel n.l. niets te zeggen! Want heel het betoog van den ons on bekenden schrijver berust op de volko men foute voor-onderstelling, dat er ook in dit geval verband zoude bestaan tusschen het salaris van de gemeente vroedvrouw en hetgeen zij recht streeks voor de gemeente, c.q. het armbestuur, verricht. Dat verband is ech ter afwezig hier; men moet het salaris, dat zij geniet, beschouwen als een stand plaatstoelage, een tegemoetkoming voor het feit, dat zij, èn als gemeentevroed vrouw èn voor anderen, goed-, middel matig- en minder-gesitueerden, als vroed vrouw beschikbaar is. Op dezelfde wijze als er wel kleine of afgelegen dorpjes in ons land zijn, waar een „gemeentegenees heer" is met een „tractement" (lees: standplaatstoelage) van 1200 of meer, terwijl hij rechtstreeks voor de gemeente niet meer doet dan een enkele armlas tige bezoeken! Een vriendelijke open vraag aan onze redactie, zou bovenstaande enkel-zake- ijke uiteenzetting ten gevolge gehad heb- aen; wat wij ditmaal méér schreven, is aan inzenders anonymiteit en den on- hebbelijken vorm van zijn briefje te wij ten. Liefde is d'eenige kracht die de ziel naar boven draagt tot de sfeer van het eeuwige [leven vanzelf; zij bevleugelt ook 't laagste [streven daarom wil ik haar boven alles loven. tot eerste officier aan de kweekschool en in 1918 den heer Doncker als comnf- (mandant opgevolgd. DE MERAPI. Aneta meldt uit Djockjakarta d.d. 15 Mei De waarnemers van den Vulcanologi- schen Dienst namen een nieuwe gloed- wolk waar op de helling van den Merapi, De wolk bereikte gelukkig geen lagere regionen dan 1600 meter. De dienst, ver wacht meer gloedwolken in de naaste toekomst wijl nog steeds lava uitvloeit. DE KONINGIN NAAR PARIJS? De corespondent van de N.R.C. te Parijs meldt Een bericht van de Matin, volgens hetwelk de aangewezen president van de republiek met den chef van het pro tocol de détails van een bezoek zou, hebben geregeld, door Koningin Wilhel- mina aan Parijs te brengen, berust blijk baar op een misverstand. In elk geval is is het in hooge mate voorbarig. Te be- voegder plaatse althans is daarvan niets bekend. Het spreekt voor het overige vanzelf, dat een dergelijk bezoek ter gelegenheid van de koloniale tentoonstelling en de cereplaats, die Nederland daar inneemt, op den hoogsten prijs zou worden ge steld en allerwegen diepen indruk zou maken. Men kan zelfs zeggen, dat daar mee de wensch zóu worden vervuld van allen, die zich metterdaad voor de tot standkoming van het Nederlandsche paviljoen geïnteresseerd hebben. Een be zoek van een lid van het Koninklijk Huis zou een nieuw bewijs zijn van het saamhoorigheidsgevoel van Groot-Ne derland en van de banden, die het Vor stelijk Huis aan de overzeesche gewesten binden. DE REIS DER NEDERLANDSCHE JOURNALISTEN DOOR JOEGO-SLAVIE, Geimeld wordt: Een aantal Nederlandsche journalisten hebben zooals bekend is, op initiatie van de Nederlandsch-Joegoslavische Kn ■iner van Koophandel te Rotterdam een syeertiendaagsche studiereis door Joego Slavië gemaakt, onder leiding van een lia van het Presse-hureau te Belgrado welke reis beoogde ook met het oog op de wederzijdsche handelsbetrekkingen het nog zoo jonge rijk meer bekend heid te geven in het buitenland. Na afloop van deze veelzins leerrijke reis weraen door het gezelschap de te legrammen verzonden, om uiting te geven aan de gevoelens van erkentelijkheid en dankbaarheid aan den Koning van Joego Slavië, den minister-president en aan de Journalistenvereeniging te Belgrado. DE COMMANDANT VAN DE KWEEKSCHOOL VOOR DE ZEEVAART. De heer J. Oderwaid zal 1 Augustus wegens gezondheidsredenen aftreden als colmmandant van de kweekschool voor de zeevaart aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam, na gedurende 16 jaar aan deze inrichting verbonden te zijn geweest. Na als gezagvoerder van de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" te Vlissingen te hebben gevaren, is hij in 1915 benoemd MIDDELBURG. Heden/morgen had in de Lange delft dicht bij de Markt een aanrijding plaats tusschen een autobodewagen en een met paard bespannen melkkar. Het paard sprong den sloep op van het magazijn van de firma Vroom en Dreesmun, door dat het lemoen van den wagen brak en de auto van genoemde firma in den weg stond. Een agent van politie bracht het dier tot staan en voorkwam daardoor erger. Die tmtelkwagen kantelde om en een grooi- le hoeveelheid Lapte melk ging verloren. Verschenen is de zomerdienst-uit gave van den Walcherschen zakgjids van de firma R. M. Smits. Het handige boekje dat nu reeds jaren voor tallooze per sonen zijn onmisbaarheid heeft bewezen, bevat ditmaal ook weer de autobusdien sten van Breskens op Brugge en Knocke, laatstgenoemde beginnende op 1 Juli. De overige dienstregelingen voor trein, tram, autobus, booten, veeren, post, telegraaf en telefoon, enz. zijn in over eenstemming gebracht met de officieele dienstregelingen. Verbetering. In het verslag van den landdag van Volksonderwijs staat, dat deze vereeni- ging 16.000 leden telt, dit moet echter 60.000 zijn. Nog dient opgemerkt, dat bij een eenmanschool niet iedere klasse 4 zevenden, doch één zevende van den leertijd krijgt en dat men rechts niet de knie buigt door, doch voor de openbare kas. ZUID-BEVELAND. WOLPHAARTSDIJK. Vrijdag is te Hees bij Nijmegen in den ouderdom van 69 jaar overleden de heer C. Koert, van 1897 tot 1928 burgemeester van Wol- phaartsdijk. (N.R.C.) Tijdens het korte onweder, dat Vrijdagavond te O, en W. Souburg losbarstte werd een kalf van den land bouwer J. K in de weide door den blik sem getroffen en gedood. Bij Kon. besluit is de bronzen eereimeaaille, verbonden ami de orde van Oranje Nassau toegekend aan A. Tram per, veldarbeider op de hofstede van den heer A. G. van Dijke te W ol- p h a ar t s d ij k. De heer W. P. Edelman, die zijn 25-jarig jubileum als kerkmeester der R.K. Kerk te Vlissingen herdacht is door den Paus begiftigd met het gou den Kruis Pro Exclesia et Pontiefice, De classis 's-Gravenhage der Geref. Kerken heeft naar de Stand, meldt in haar jongste vergadering 'besloten om de wachtgeldregeling van Ds. H. Stratüng voorloopig onveranderd te laten tot aan de Gen. Synoae van Middelburg in 1933. Daarna zal zijn zaak definitief ge regeld worden. Ds. Joh. de Roer hoopt Pinkster- Maandag e.k. afscheid te nemen van de Geref. Kerk van Brouwershaven, pm Zondag 7 Juni d.a.v. intrede te doen te Zuid-Beijerland. Jubileum van dr. J. H. Gunning J.H zn. Dr. J. H. Gunning, emeritus-predikant te Bilthoven, redacteur van „Pniël", her dacht gisteren zijn vijftigjarig ambtsjubi leum in een dienst in de kerk der Ned- Herv. Gemeente te Wilhelminadorp zijn eerste gemeente. Velen van buiten de gemeente, vooral uit Goes waren in het eenvoudige dorpskerkje samengeko men, Te tien uur beklom dr. Gunning, na binnengeleid te zijn door ds. de Vries, predikant der Ned. Herv. Ge meente te Goes-Wilhelminadorp, Na gemeentezang en gebed las dr. Gun ning Ps. 23, denzelfden Psalm, dien zijn vader 50 jaar geleden heeft voorgelezen, toen hij hem bevestigde. Nadat gezongen was Ps. 25 vers 2 en 3, las dr. Gunning den tekst, waarover hij et n enkel woord zou zeggen, nl Openbaring 1 vers 7 deze woorden: „Zie hij komt met de wolken en alle oog zal Hem zien." Vooraf wilde dr. Gunning echter een persoonlijk woord spreken, waaraan wij iet volgende ontleenen: „Ik had de keuze uit 5 gemeenten, die mij begeerden. Maar mede dank zij het woord van mijn voorganger, ds. Van Geel Gildemeester, kwam ik naar het Goesche Und. De omgang onder de pre dikanten was toen gemoedelijker dan nu. Men war welwillender en beschaaf der tegen elkander. Men droeg niet zoo spoedig een etiketje op het voorhoofd. Wat was het 11 December 1881 ge zellig in de pastorie in den Polder. Bij burgemeester Van den Bosch, bij den jakker e.a, waren er gasten uitbesteed. De tekst waarmede mijn vader mij be vestigde, was uit Lukas 5: Jezus zeide tot Simon: Vreest niet, van nu aan zult gij menschen vangen." Mijn vader, mijn be.de grootvaders Gunning en Hoog en verschillende anderen legden zegenend de handen op mij en gaven mij een tekst mede. Des middags deed ik intrede met de woorden uit Jeremia 1: Ach, Heere, Heere, zie ik kan niet spreken, want ik jen jong, enz. Hel is vandaag de 8444-ste maal, dat ik het Woord bedien en als het aan mij ligt, dan komen er nog een paar duizend bij, want ik ben nog lang niet uitge preekt. Met stoute idealen ben ik naar Wil helminadorp gekomen. Ik meende zoo veel te kunnen doen en alles te kunnen veranderen. Het is daarom niet te ver wonderen, dat er in mijn afscheidspreek in 1884 een andere toon té? beluis'teren viel, nl, van teleurstelling. Die teleur stelling was niet misplaatst, maar ze was aan het verkeerde adres gericht. Ik had bij mijzelf en niet in de eerste plaats bij de gemeente moeten zijn. Dank breng ik nog voor al de hartelijkheid toen en later in deze gemeente ondervonden. De Zeeuwen zijn een trouwhartig en vriend- schapbewarend volk. Ik heb in de jaren, die ik hier arbeidde, wel mijn best ge daan, maar vaak mét een ijver zonder verstand. Fietsen waren er toen nog niet, zoodat ik vele wandeltochten heb gemaakt om al mijn gemeenteleden te bezoeken en mij naar Goes en Wol- phaartsdijk begeven. Door de vele vaca ture-beurten heb ik dikwijls driemaal gepreekt. Met den vromen Huet heb ik een in- nigen omgang gehad. Ik had toen reeds mijn ecumenische opvatting, waarover ik vaak verwijten heb moeten hooren van oudere ringbroeders. Mijn sympathie sprak ik uit voor het heilsleger en met mannen als De Pree, Wijting, Daan Bak ker e.a. stond ik op goeden voet. In de „schure" van Budding ben ik wel op ge treden. Ik heb mij nooit in eenig kerke lijk keurslijf kunnen vinden.' De deftige ds. Hage van Wolphaartsdijk heeft we" eens tegen mij gezegd: „Gunning, je bent een kerkelijke acrobaat". En inderdaad vele menschen ontving ik in mijn wo ning, die gewoonlijk in een Herv. pas torie niet komen. Ik heb in uw midden veel lief en leec ondervonden. Thans zit het tweede en derde geslacht van toen voor mij. Al de ouderlingen, die er toen waren, zijn than: gestorven. Maar al worden de bood schappers vervangen, de oude bood schap blijft. Thans na 'n 50-jarige Evangeliebedie ning, vol tekortkoming, mag ik toch ge tuigen, dat onze belijdenis is een vaste grond, waarop we kunnen leven en ster Middelburg, H. Segeerstr. H 9, Tel 377. (Ingez. Meid.) ven. Ik durf dit met volle overtuiging zeggen. Wie in Jezus gelooft, zal eeuwig leven." Na afloop hiervan zeide dr. Gunning, nu afscheid van deze gemeente te wil len nemen en haar het beste voor haar stoffelijk en geestelijk welzijn toebidden. „Ik zal den Polder nooit vergeten. De banden zijn weer nauwer aangehaald. God zegene u allen. Het was voor mij een aandoenlijke ure nog eens op dezen kansel te staan. Vaartwel lieve gemeente. De Heere bereide ons allen toe voor zijne komst." Dr. Gunning ging nu in dankgebed voor. Als slotzang werd gezongen Ps, 98 vers 4. Na dit zingen bracht ds, de Vries na mens de gemeente dr. Gunning dank, dat hij nog eens afscheid van haar had willen nemen. Zooals bekend is, is dr. Gunning, voor lij naar Bilthoven ging, óók eenige jaren predikant geweest te S e r o o s- terke (W.) Johan de Meester Sr, f De bekende journalist en schrijver Johan de Meester Sr, is Zaterdagmiddag kort na de opening van een tentoon- iS'telling te Uitrecht van werken door Anton van Rappard, ongesteld gewor den, en kort daarop overleden. Aan den geneesheer, die toevallig aanwezig was, had hij nog gezegd, last van zijn hart te hebben. Spoedig daarop igaf hij den geest Eliza Johannes de Meester was 6 Feb. 1860 geboren, en werd opgeleid voor .ambtenaar. Zijn journalistieke carrière begon hij aan de Zutphensche Gourant, daarna ;kw,am hij aan het Rolterdamsch Nieuwsblad. Daarna volgde „de Amsterdammer", het blad van De Koo. Van dit blad was hij een tijd lang correspondent te Parijs. Toen begon hij'zijn carriere aan de N. Rotterdamsche Courant, in 1892, waar van hij de chef werd der kunstrubriek. In April 1927 verliet hij de journalistiek. Naast zijn veel omvattend werk aan de N. Rott. Crt. had hij zijn arbeid alsj romancier. Hij vertegenwoordigde met Frans Netscher en Lodewijk van Deijs- sel, sterk het naturalisme, wat geïntro duceerd werd door „De Nieuwe Gids". Van zijn romans zijn wel 't bekendst „Geertje" (1906) en „de Zonde in het deftige Dorp" (1912), „Carmen" (1916). „Geertje" is wel 't karakteristiekst voor de schrijfwijze van de Meester. vIn de Zaterdag te Aardenburg gehouden jaarÜjksche algemeene verga dering der maatschappij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen werd besloten dat de tentoonstelling zal plaats hebben op '9, 20 en 21 September a.s. De aftre dende bestuursleden werden bij accla matie herkozen. Door de vele werk zaamheden ,aan het secretariaat ver bonden heeft de heer van Dijk zich ge- i oodzaakt gezien, voor deze functie te bedanken. Voorloopig wordt deze functie thans door den heer A. Hoolhorst, waargenomen.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1