ARNHEM" HEVEA mïFTmfffl DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 16 MEI 1931. No. 114. DE VOORLOOPER DER MODERNE MUZIEK. ZEELAND, \Hchtloopend yzérsterk BINNENLAND. HENDRIK VAN LEUVEN'S DAAD. ALGEMEENE VERGADERING V. V. V. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. THOLEN, LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ APOTHEKEN, Handel, Nijverheid en Visscherij RECHTZAKEN. Financieele Betichten •Gustav Mahler, wiens 20en sterfdag wij 20 Mei herden ken is waarschijnlijk wel de grcotste componist van het einde der negentiende en be gin der twintigste eeuw, zijn composities verwierven voor al door Dr. Willem Mengel berg bekendheid. Gustav Mahler is den 7en Juli 1860 in het Boheemsche dorpje Kalischt bij Iglau geboren.-Zijn leven ontwikkelt zich regelmatig. Hij bezoekt de gymnasia te Iglau en Praag, daarna de universiteit en vervolgens het Weensche conservatorium dat onder leiding van Bruckner stond. Vanaf 1880 werkte hij als kapelmeester bij kleine orkesten. Wij treffen hem ach tereenvolgens aan in Kassei, Praag en Leiden, waar hij als plaatsvervanger voor Nikisch een half jaar de opera leidt. Doch dit trekkende leven wordt hij spoedig moe. Hij gaat in 1888 naar Boe dapest. De opera in die stad heeft veel aan hem te danken, doch een conflict met den Magyaarschen intendant, die zich door Mahler's beschouwing over de Duitsche muziek gekrenkt voelt, ver oorzaakt een breuk. Hij vertrekt daarop naar Hamburg. Buiten zijn vaste verbin tenissen is hij nog als gast-dirigent werk zaam. De periode 18971907 werkt hij als dirigent bij de Weensche hofopera, brengt een ieder in verrukking door zijn geniaal regietalent en leidt bovendien nog de philharmonische concerten. Doch het „hechte" repertoirestelsel hindert hem in zijn pogingen om experimentee- len arbeid te verrichten, waaraan hij met hart en ziel verknocht is. Nog andere factoren dragen er het hunne toe bij om hem tot het besluit te brengen den dirigeerstok neer te leggen. Hij begeeft zich tenslotte naar New-York, waar hij de Metropolitan-Opera en van 1909 af het Philharmonisch orkest leidt, tot hem een typheusche aandoening noodzaakt zich uit het muziekleven terug te trek ken. Hij wordt zwaar ziek en is den 18en Mei 1911 in Weenen gestorven. Gustav Mahler behoorde tot de kun stenaars, die hun kunst als een hoogere roeping beschouwen. Hij was een geloo- vige natuur in den zin van het onver moeibare zoeken naar God. Onverschil lig voor sensatie en de mode van den dag, was zijn leven geheel gebaseerd op de verwezenlijking van zijn kunstzinnige idealen, waaraan hij zich in die mate overgaf, dat hij voor zijn medemenschen vaak verstrooid en afwezig leek. Zijn fanatieke strijd voor de goede zaak gaf hem den roep, stroef, onverbiddelijk, ja brutaal te zijn. Hij was echter ook van een onverbiddelijke strengheid tegen over zichzelf, ontkende den noodzaak van lichamelijke rust en noemde ziek zijn het teeken, dat het talent ontbrak of een bewust-gewilde plichtverzaking. Mahler had een demonische, fasci- neerende persoonlijkheid met een bran dend temperament en sprankelende hu mor, driftig, onberekenbaar en kon tegelijkertijd teeder en kinderlijk-naïef zijn. Hij was tot op het laatst toe op recht en van een goedheid, die niet op een presenteerblaadje ligt, zoodat zijn biograaf Specht van hem kon zeggen: „Hij had iets van kapelmeester Kreisler, iets van Jacob Böhme en iets van An gelus Silezius". De wereld leerde Mahler het eerst als dirigent kennen. In deze qualiteit verlangde hij van het orkest dezelfde gespannen energie en uiterste wilsin- spanning, die hemzelf kenmerkte; zijn repetities waren berucht. Voor den componist Mahler begon men zich het eerst te intersseeren, toen toen hij directeur van de Weensche Hof opera was geworden. En toch had hij reeds drie symphonieën geschreven. Van iederen sleur afkeerig traditie is slam- pamperij, placht hij te zeggen heeft hij de Weensche opera eerst tot éen kunst instituut hervormd, en zoowel voor be langrijke noviteiten als voor verwaar- hiosde oudere werken belangrijke pio niersarbeid verricht. Hierbij was voor hem de tooneelenscèneering niet minder belangrijk, dan de taak der muziek. Tot wtlk tijdperk de opera's ook behoor den, steeds waren regie en enscenee- ring op den geest der muziek geïnspi- i6 *r e ^'n €nsceneeringstalent bereikte ie hoogtepunt in Gluck's Iphigenie, in igaro, Don Juan, Fidelio en Tristan. 6 uPPbxgskracht van Mahler, waar van ie groote Mahler-feest te Amster dam onder leiding van Mengelberg (1920) v.°- den eersten keer een goed over zicht heeft gegeven uitte zich vooral in zijn symphonieleer waarbij het zwaarte punt met in het middengedeelte, zoo- Bruckner, maar in de finale legt. Negen symphonieën heeft geschreven, daarbij komen dan „Das Lied von der Erde" dat ook op een symphonische basis be rust en ongeveer 30 liederen, die meerendeels als voorstudies tot de sym phonieën zijn te beschouwen. De liede- renteksten zijn voor het grootste ge- jdeelte aan de schoone verzameling „Des Knaben Wunderhoi'n" ontleend, de bron waaruit hij steeds weer put. Lied en symphonie zijn de beide polen van zijn scheppingskracht, in het lied liggen reeds de bronnen voor zijn monumentale symphonieën. Een bijzondere plaats neemt de Acht ste in, ook wel symphonie der „onmoge lijkheden" genoemd, één reusachtige combinatie van koor, solostemmen en orkest. „Dit zijn niet langer menschelijke stemmen," zei Mahler, „doch planeten en zonnen, die hun banen beschrijven." Het slot van zijn symphonieën vormt „De Negende", die een diep verlangen naar rust en vrede weerspiegelt en „Das Lied von der Erde" voor een tenor- en een altstem en orkest, ge ïnspireerd op de Chineesche lyriek van Li-Tai-Po. Nog nimmer is de herfst, het vallen der bladeren schooner bezongen dan in het tweede gedeelte van dit sym- phonisch meesterwerk. Meesleepend is het drinklied van de jammer der aarde, ontroerend in zijn stille en opgedragen onderworpenheid van het afscheid, ver bergt toch de weemoed van liet schei den den dank voor het genotene. Hier staan wij voor de wending in de moderne muziek, die Mahler, de laatste romanticus sterk heeft beïnvloed, hier treffen wij dan ook reeds geheel nieuwe klankcombinaties aan. In het werk van Mahler schuilt een diepe ethische kracht, Dit zal zelfs iederen leek opvallen, die in de bonte veelvoudigheid van zijn toonspraak, in de driftige wisselvalligheid van pathe tiek en idylle, van raffinement en pri mitiviteit, van landelijke eenvoud en mystieke complicaties niet onmiddellijk den weg weet en hij zal bemerken, dat hier een eerlijk mensch aan het woord is< Wie echter nog nimmer met Mahler kennis heeft gemaakt, dien kan ik zijn lied „Ich bin der Welt abhanden ge- kommen" ten zeerste aanbevelen. In de bewondering van zijn werk kunnen wij het schoonst den 20en sterfdag van den meester herdenken. (Ingez. Med.) Van Speyk,, Van Leuven en Hobein Gij zult oudj-HolIands glorie zijn; Dit tweeregelig versje is aEkpmstig uit! den tijd van den Belgischen opstand. De daad van Van Speyk is algemeeni hekend, ja zelfs spreekwoordelijk geworden. Wat Hobein gedaan heeft lot redding der Nc- deri'anjdsche vlag is een paar maanden geled,en in herinnering gebracht. Maai de naam Van Leuven is zeker voor velen onbekend. Toch dient ook die aan de vergetelheid ontrukt te wórden, daar Vant Leuven d.oor zijn daad zich eveneens op meer d,an gewone wijze heeft onderschei den. Daar het Zondag 17 Mei 1931 juist 100 jaar geleden is wat hij gedaan heeft, wil len wij dit in 't kjort niemoreeren, Hendrik van Leuven lag in garnizoen in de citadel van Antwerpen, waarover Chaussé hel bevel voerdje. Op 17 Mei 1831 was hij met .eenige manschappen werkzaam aan een ca- ponière ('bedekte gang in loopgraven) djcht bij de citadel. Een bandelo.oze troep Belgen van eeni ge honderden waagt het dicht 'bij de werkjzaamhed'en der ITollandsche solda ten te 'komen en deze de grofste schimp woorden toe te roepen. Als uitdaging planten zij de Brabant- sche vlag (later de Belgische vlag1 gewor den) op honderd schreden afstand van de rustig doorwerkende Hollandsche solda len. Deze hébben het bevel' gekregen niet het eerst tot handtastelijkhelden of lot vuren over te gaan. Hierdoor werden de Belgen wat over moedig en gaan voort met schimpen. Nu k,an Hendrik van Leuven het niet meer verkroppen. In zijn 'boosheid smijt hij zijn gereedschap neer en spx-ingl plotseling lusschen de scheldende Belgen. Verbaasd nemen deze de vlucht. Van Leuven grijpt de Brabanlsche vlag om haar te ver scheuren. Daar dit met zijn handfen niet vlug genoeg gaat, zet hij de tanden in hel dundoek en trekt dit zoo uit elkaar. Niemand der verblufte Belgen waagt het een hand naar Van Leuven uit te stekjen., Deze gaat weer naar zijn plaats terug om dén geslaaklen arbeid te hervaflten* Al werd hij eerst gestraft, omdat] hij zonder verlof zich van zijn werk, ver wijderd had (een bewijs van goede tucht) toch werd zijn daad op de dagorde dei- citadel lofwaardig vermeld en werd hij evenais Jacob Hobein met het ridder kruis der Willemsorde begiftigd. R. l B. J. d'. M'. De algemeene Nederlandsche vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer, geves tigd te 's-Gravenhage, houdt dit jaar haar algemeene jaarvergadering te Gou da. Als bizonderheid kan gemeld worden, dat, daar er te Gouda niet voldoende goede hotelruimte aanwezig is, de V. V. V. aldaar de beschikking krijgt van de Wagon Lits en de Mitropa over een vol- ledigen slaapwagentrein met restauratie- en bagagewagens. Het is de eerste maal dat op deze wij ze in Nederland een slaapwagenhotel- restaurant wordt geformeerd, Van deze wel heel bijzondere en goede logiesgele- genheid zullen zeer zeker velen gebruik maken. Ged. Staten van Zeeland hadden aan v. d, Kl, vergunning verleend voor het in werking brengen van een autobus dienst op het .traject St Annalan d Oud-Vossemee rT holen, Over hetzelfde traject werd door zeke ren Kl. een autobusdienst geëxploiteerd, doch deze had hiervoor geen vergunning. Te dezer zake stelde v. d. Kl. daarop een vordering in tot schadevergoeding tegen Kl. wegens een onrechtmatige daad. De rechtbank te Breda wees deze vordering toe en in hooger beroep werd het von nis der rechtbank door het Gerechtshof te Den Bosch bekrachtigd. De procureur-Generaal bij den Hoo- gen Raad heeft thans in deze zaak ge concludeerd dat de Hooge Raad Kl. in zijn beroep ambtshalve niet ontvankelijk wil verklaren, op grond dat dit beroep te laat zou zijn ingediend, en subs, ge concludeerd tot vernietiging van dit be roep. De procureur-generaal achtte het ar rest van het Hof op juiste gronden gewe zen. Voorts concludeerde mr. Berger tot verwerping van het cassatieberoep van Kl. tegen het arrest van het Bossche Hof, waarbij hij eveneens wegens het plegen van een onrechtmatige daad is veroor deeld tot betaling van de schadevergoe ding aan de stoomtramweg mij. Antwer penBergen op ZoomTholen, De Hooge Raad zal in beide zaken op 26 Juni uitspraak doen. VROUWENPOLDER. Vrijdagmiddag is het 3-jarig zoontje van den landbouwer van K., te Gapinge, in een onbewaakt oogenblik in den op de hofstede achter de schuur gelegen vijver gevallen; de ontboden en spoedig ter plaatse aan wezige geneesheer, kon, ofschoon al het mogelijke door hem in het werk werd gesteld om de levensgeesten weder op te vyekken, slechts den dood consta- teeren. GOES. In de Woensdag gehouden ver gadering van ingelanden van den Ki-eetkrakpolcler werd de re kening over hel dienstjaar 1930-'31 vastgesteld in ontvang op f 16.009 en in uilgaaf op f 14.631. De begrooling voor het dienstjaar 1931-'32 werd in ontvang en in uit gaaf vastgesteld, op f 14.483 met een post onvoorzien ad; f 873. Evenals in het vorig dienstjaar werd het dij'kgeschol, bepaald op f 25 per H.A. Op dén staal van aanbeveling ter be noeming van een gezworene wegens peri odieke aftreding van den heer Joh. Over- beeke werden geplaatst de heeren Joh. Overbeeke (aftredend) te Woensdrecht, M. van Liere te Rilland, (Kreekralcpol- der) en J. E. Vogelaar te Rilland (Vöjl- ckerpolder). GOES. In de Woensdag gehouden ver gadering van stemhebbenden ingelanden van den Eersten B; a t b p o 1 cl o'r werd de rekening over het dienstjaar 1930-*31 vastgesteld in ontvang op f 5.599 en in uilgaaf oipi f 4.298. De begrooling vopr het dienstjaar 1931- *32 werd in ontvang en in uitgaaf vast gesteld opj f 5.'799 met een post onvoor zien ad f (501, terwijl het dijkgeschot he* paald werd o|p| f 8 jVer H.A. In 1930-'31 bedroeg dit f 9 per ha In de Woensdag gehouden vergade ring van stemhebbende ingelanden van den tweeden B.alhpoider werd de reke- nnjg over het dienstjaar 1930-'31 vast gesteld in ontvang op] f 4.770 en in uit gaaf op, f 3.597. De begrootiug voor het diensljaar 1931- '32 werd in ontvang en in uitgaaf vast gesteld opj f 5.094 met een post .onvoor zien .ad f 678, terwijl het dijkjgeschot bepaald werd opi f 9 por ha. In 1930-*31 bedroeg dffc f 10 per ha. BIEZELINGE. Donderdag werd het Zangersfeest, tevens concours, der Chris telijke Zangvereenigingen, aangesloten bij den ring Zeeland, afd. van den Bond van Chr. Zangvereenigingen in Nederland, ge houden. De jury bestond uit de heeren Leo Mens, Leiden; Joh. J, Ponse, Rotterdam, en Joh. H. Caro, Middelburg. De navolgende punten en diploma's werden behaald: le afd. „Asaf", Axel, dir. P, C. Brak man, 299 p., 7 dipl. C; „Hosanna", Vlis- singen, dir. J. W. Bommeljé, 315 p., 7 dipl. C, met toekenning van een eersten prijs, 2e afd. „Loofd den Heer", 't Zand, dir. J. W. Bommeljé, 281 p., 6 dipl. C; „Cres cendo", Kruiningen, dir. J. J. Fram^ois, 281 p., 6 dipl. C; „De Lofstem", Goes, dir. H. Wolzak, 323 p., 7 dipl. B, toege kend 2e prijs; „Excelsior", Neuzen, dir. Aug. Eeckhout, 329 p„ 7 dipl. B, toege kend 1 prijs; „Psalm en Lied", Wolfaarts- dijk, dir. J. H. Tamminga, 219 p. 5, geen dipl. (terug naar de 3e afdeeling); „Ex celsior", Bergen op Zoom, Vrederust, dir, J. H. Schutte, 224 p. 5 geen diploma (te rug naar de 3e afdeeling; „De Lofstem", Nieuwdorp, dir. J. van Westen, 248 p„ 5 geen diploma (terug naar de 3e afdee ling); „Soli Deo Gloria", Ierseke, dir. H. Wolzak, 269 p. 6 dipl, C; „Tot Nut en Genoegen", Nieuwdorp, dir. J. H, Tam minga, 286 p. 6 dipl. C, toegekend een 3e prijs. 3e afd. „Ons Genoegen", Heinkens- zand, dir. LI. Wolzak, 261 p. 6 dipl. B; „Sursum Corda", Hoedekenskerke, dir. J. H. Tamminga, 258 p. 6 dipl. B; „Soli Deo Gloria", Kamperland, dir. A. te Gu- sinklo, 294 p. 7a diploma A (gaat naar de 2e afdeeling), toegekend 4e prijs; „Soli Deo Gloria", Souburg, dir. G, de Ru, 318 p. 7 a diploma (gaat naar de 2e afd.) toe gekend 2e prijs; „Looft den Heer", Co- lijnsplaat, dir. A. van Gilst, 255 p. 6 dipl. B; „Hosanna", Wissekerke, dir. A, te Gusinklo, 249 p. 5 dipl, C; „Hosanna Krabbendijke, dir. C. J, Smit, 221 p, 5 dipl. C; „De Lofstem", Wemeldinge, dir. H, Dekker Pz., 268 p. 6 dipl. B; „Hosan na", Driewegen, dir-, J. van Westen, 286 p. 6 dipl. B; „Looft den Heer", Wolfaarts- dijk, dir. J, H. Tamminga, 280 p. 6 dipl. B; „Looft den Heer", Oud-Vossemeer, dir. A. Toornstra, 266 p. 6 dipl. B; „Zang Veredelt", Anna Jacobapolder, dir. J. P. van Dijk, 276 p. 6 dipl. B; „Advendo" Biezelinge, dir. F. Fraanje Jz., 302 p. 7 dipl. A (gaat naar de 2e afd.) toegkend 3e prijs; „Excelsior", Rilland-Bath, dir. A. Kousemaker, 332 p., 7 dipl. A (gaat naar de 2e afd), toegekend le prijs; „Looft den Heer", Heinkenszand, dir. H. Lammers 293 p. 6 dipl. B, toegekend 5e prijs; „Soli Deo Gloria", Kattendijke, dir. H. Wolzak, 255 p., 6 dipl. B. OUD-VOSSEMEER. Woensdag j.l. werd alhier de jaarvergadering gehouden van ingelanden van het waterschap Oud- Vossemeer, waarbij 49 stemgerechtigden van de 56 aanwezig of vertegenwoordigd waren. De voorzitter, de heer J, L. van Gorsel, herdacht in hartelijke woorden den overleden dijkbaar P. den Engels man als ijverig ambtenaar voor de wa- terschapsbelangen. De rekeningen en be grootingen werden vastgesteld. De laat ste in totaal ontvangsten en uitgaven van 78.488, Van de polders Slabbecoorn ƒ2, Oud-Kijkduin, Leguit en Vogelsang is het dijkgeschot 3 lager dan in het vorige dienstjaar, Van Hikke, Kerke en Oud-Vossemeer 2 lager per ha. Dat de cijfers overigens nog niet laag zijn, blijkt uit de geheven geschoten respectievelijk in volgorde als hiervoren genoemd f44.50, f28.50, f36, f40, f28, f27 en f 27, Voor de Drie Groote Polders af zonderlijk wordt nog 6 voor liet stoom gemaal geheven, terwijl al de vroonen 13 moeten bijdragen. POORTVLIET. In de Dinsdag gehou den vergadering van ingelanden van den polder Poortvliet werd het jaarverslag en het rapport van de financieele commissie goedgekeurd. De rekening van de polders Poortvliet, Malland, Priestermeet, Nieuw-Strijen, Bartelmeet en Klaas van Steenland (ont vang 48.172, uitgaaf 38.506), die van het waterschap Poortvliet (ontv. 3406, uitg. 2726) en die van de exploitatie van de stoombemaling (ontvang 16,119, uitgaaf 15.879) werden vastgesteld. De drie goedgekeurde begrootingen, dienst jaar 1931'32, hebben in vorenstaande volgorde tot eindbedrag ƒ47.112, 3685 en 13.569, Het dijkgeschot werd voor Poortvliet, Malland, Priestermeet, Bartel- meet en Nieuw-Strijen van 22 op 20, voor Klaas van Steenland van 24,55 op 22.55 en voor Pluimpot van 2 op 1 per ha teruggebracht. De bijdrage voor de bemaling werd verhoogd van gemid deld 4.20 tot 5.60 per ha. Aan sub sidie aan het calamiteus waterschap Scherpenisse zal niets verschuldigd zijn. Aan den gewezen bode-ontvanger van haven- en kaaigelden, den heer P. van Dijke, werd wegens derving van pensi oen een jaarlijksche toelage verleend van 20, Met nagenoeg algemeene stemmen werd herbenoemd tot lid van den Dijk- raad van het cal. waterschap Scherpe nisse de dijkgraaf E. C. W. A. Geuze. In de vorige vergadering was besloten over te gaan tot verandering en uitbrei ding van de waterbemaling. Drie plan nen kwamen nu ter tafel: a. verandering van het bestaande gemaal, plaatsing van ruw-oliemotoren; b. stichting van een ge maal nabij de suatiesluis; c. stichting van een nieuw gemaal met electrische water bemaling en een boezem nabij de direc tiekeet. Na voorlezing van het concept contract met de P.Z.E.M, en van het rap port van prof. Visscher te Wageningen, werd op voorstel van het bestuur met algemeene stemmen tot het laatste be sloten. Daartoe werd het bestuur ge machtigd tot het aangaan van een geld- leening van hoogstens 25.000, rentende niet hooger dan 41/. pet., die in 20 jaar zal afgelost worden en kreeg het de be schikking over het reservefonds. Ten slotte werd besloten tijdens de ziekte van den waterbouwkundig ambtenaar 'n plaatsvervanger aan te stellen, Een polis der CÉ) is een waarborg voor het welzijn van Uw gezin. (Ingez. Med.) Engelschen tot 5 maanden, In hooger be roep eischte de procureur-generaal tegen J. G. F, een gevangenisstraf van 6 maanden waarvan 4 maanden voor waardelijk. Ten opzichte van de andere 4 verdachteji eischte spreker bevestiging van het vonnis der rechtbank. Het Hof achtte ten opzichte van de drie ge meente-ambtenaren de ten laste gelegde oplichting niet bewezen en sprak hen daarvan vrij. Het achtte overtreding van art. 363 bewezen het aannemen van steekpenningen door ambtenaren. Te dier zake werd J. G, F. veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, G. IJ. S. tot 8 maanden en W. H. G, tot 8 maanden. Bij alle drie verdachten werden de vroe gere in voorloopige hechtenis doorge brachte 2 maanden in mindering ge bracht. De Engelschman en .de Holland sche directeur werden van het ten laste gelegde vrijgesproken. Kantongerecht te Goes, De Kantonrechter te G o es heeft ver oordeeld wegens zijn naam niet op zijn schip hebben B. v. P. Stad aan 't Haringvliet f 5 s. 5 d. h,; varen zonder reglementen: G. C. L. Antwerpen f 3 s. 3 d. li,; rijden zonder spiegel: G. o. t. LI. We meldinge, f 3 s. 3 d. h,; fietsen zonder licht: M, de J. Kort- gene, W. J. M. Yerseke ieder f 5 s. 5 d. h.; auto besturen zonder geldig rijbewijs: A. P. v. t. V. Goes f 5 s. 5 d. h.; dronkenschap: N. G. v. V. Rotterdam, C. S. Wissenkerke, ieder f 15 s. 15 d. h„ le herhaling J. C. d. W. Goes, 3 dagen hechtenis. Zondag en de nachten der volgende week is te MG d d e 1 b u r g geopend de apotheek van mevrouw wed. J. C. v. d. Harst, Kortedeflt. Opgelegde schepen weer in de vaart. Van het opgelegde deel van de vloot der K.N.S.M, zijn vier groote schepen, de „Brielle", „Breda", „Alkmaar" en „Amsterdam" weer voor de vaart in orde gemaakt. De „Alkmaar" en de „Breda" zijn reeds op weg naar La Plata in Zuid-Amerika voor een lading graan en de „Brielle" en -de „Amster dam", welk laatste schip het grootste is dat onder Nederlandsche vlag vaart, komen begin Juni in den Chili-dienst. Het Hof te Amsterdam wees arrest in de zaak tegen de drie ex-gemeente ambtenaren J. G. T., G. H. S., en W. H. G. en de twee oud-directeuren van de Neuchatel Asphalt Comp. den Engelsch man C. B. H. en den Hollander W. N. P. die terecht hadden gestaan verdacht van fraude ten nadeele der gem. Amster dam. De rechtbank had J. G. T. tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld, G H. S, en W. B. tot 1 jaar, den Nederland- schen directeur tot 6 maanden en den N-V. Houthandel v.h. G, Alberts Lzn- Go. te Middelburg- In het jaarverslag van bovengenoem de N.V. over het boekjaar 1930 wordt medegedeeld, dat de resultaten zeer on gunstig werden beïnvloed door dalende marktprijzen, tengevolge waarvan weinig loonende prijzen te maken waren en een belangrijke afschrijving op de voorraden moest plaats vinden. Na de statuaire af schrijving op de vaste 'goederen ad f 12.000 blijft een saldo winst over 1930 van f 85.248.61, hetgeen met het onver deelde saldo van 1929 ad f 10.25161. een totaal bedrag ter uitkeering overlaat van f 95.499.77, waardoor een uitkeering van 6 pet. op diivdend-bewijs no. 32 mogelijk is. De winst- en verliesrekening geeft in crediet aan: onverdeeld saldo 1929 f 10.251,16, winstsaldo 1929, zijnde saldo der bedrijfsrekening na aftrek van alle onkosten, rente, verliezen, onderhoud enz., f 97.248 61, De debetposten zijn: afschrijving op vaste goederen volgens statuten f 12.000; reservefonds volgens art. 14a der statuten f 3.549.98; dividend 6 pet. f 72,000; tantièmes, dividend- en tantième-belasting en saldo f 19.949.79. De balans geeft aan passiva: aandee lenkapitaal f 2,400.000; reservefonds 72.576; obligatieleening f 233.000; on- opgevraagde coupons enz. f 2900; fondsen voor diverse doeleinden f 46.596; cre diteuren in rekening-courant f 870.946; diverse crediteuren f 253.062; voorschot ten op de bedrijfsrekeningen van 1931 f 3417; winst- en verliesrekening f 95.499, De activa zijn onuitgegeven aandee- len f 1.200.000; aandeelen in andere on dernemingen f 186,750; effecten f 20.202; kas en kassiers f 2688; debiteuren in rekening-courant f 225.953; diverse de biteuren f 568.535; inventaris van hout op diverse plaatsen f 898.325; voorra den enz. in gemeenschappelijke rekening met derden f 645.406; inventaris op vaste goederen f 218.300; idem van verbruiks- goederen f 5029 en voorschotten op de bedrijfsrekeningen van 1931 f 6807,

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 9