bevordert natuurgenot 4 KERKNIEUWS. LANDBOUW. KUNST EN WETENSCHAP. BEURS- EN WISSELKOERSEN. ONDERWIJS. RECHTZAKEN. LAATSTE BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. WEERBERICHT etc. BEURSTHERMOMETER I* G. Hoekman, J. Priester, J. L. Allewijn en B. Louisse. koorts is een lijst ingediend door de Kruiningen: Vrijzinnigen: Job. Sinke, A. Dek Sr., F. V. de Graaf, A. J. Lin- denbergh, E. Jansen, H. C. Baarens, J. de Jonge. Voorts werden lijsten ingediend door de S.D.A.P., de V.D., de R.K. werklie den, de Chr. Hist., de Stk. Geref,, de R.K, en de A.R. Rilland-Baïh; V.B,: J. v. d. Sande (aftr.), J. J. van Gorsel, H. van Gorsel, M, C, van Wingen, A. J. Colpaart, J. v. Damme, T. Huisman, J. A. van Bo ven Jr. Voorts lijsten van de V.D., R.K., A.R., C.H., en St. Geref. NisseHervormde kiezers: Johs. van Liere (aftr.), E. Sanderse, C. J. Bos (aftr.), H. Dane (aftr.), Iz. Jansen, M. van der Hage, J. Schipper, M. den Dekker. Nog zijn lijsten ingediend door de Staatk. Geref. partij, de A.R. en R.K. Kapelle (Biezelinge): Vrije kiezers: A. v. d. Graaff (aftr.), J. de Roo en J. de Kam. Tot 'kapelaan te H u 1 s t is 'benoemd, den weleerw. heer E. Thomaes. Oud-Gereformeerden te Colijnsplaat. Een der correspondenten van de Standaard meldt aan het blad het vol gende Een groep Oud-Gereformeerden te Colijnsplaat heeft besloten over te gaan tot het stichten van een nieuw kerkgebouw, en zich dan aan te sluiten bij de kerkelijke groep van Ds, Kersten, Deze groep wordt gevormd door de uit- getredenen uit de Oud Geref, Kerk, welke hier ettelijke jaren geleden ge sticht is. Men bouwde toen aan den Mo lenweg een kerkgebouw en verkoos een landarbeider, zekeren L. Francke, tot predikant. Aangezien er geen predikant was bij die groep, bevestigde een ouder ling den heer Francke in het ambt van dienaar des Wloords. De groep kreeg den naam van Frankianen. In het eerst wies deze kerkformatie op tot een won derboom, maar het duurde niet lang of het liep mis. Sommigen keerden naar de Geref. Kerk terug, anderen zochten in een huis, daartoe opengesteld, elkaar op. Wekelijks minderde het aantal en de „huisgroep" wies nu weer aan. Deze laatste groep wilde wel gaarne het nieu we kerkje, doch de Frankianen die soms met 5 a 15 man kerkten, gaven het niet af. Ofschoon het voor sommigen niet meevalt, moeten zij nu weer op nieuw voor een kerkgebouw in den zak tasten. Ds, Francken heeft inmiddels het dorp verlaten. (Ingez. Medi.) 'leiding gisteravond gegeven heeft, was er anders wel' op berekend de minziek in een gunstig licht te plaatsen. Er is door het boor met goeden, frisschen felanik) gezongen, met een vastheid, die van ernstig voorbereiden getuigt. En dan wwas er een soliste, die er in alle opzichten wezen mocht. De stem van 'meVr. Jo Vincent klonk weer zoo rijk, zoo ontroerend mooi en zoo door voeld was haar voordracht, dat wij we derom tot de slotsom gekomen zijn, dat zij door geen sopraanzangeres van dezen tijd overtroffen wordt. Speciaal in Schu- taann's Fraueniiebe und Leben heeft zij ons weer overtuigd van haar schitterende zangkunst en sublieme voordracht. Afgezien van een paar kleine vlekjes, is de vertolking door het instrulmentale enseimlb'le zeer te loven geweest. De kerk te Cadzand. De fraaie Ned. Herv. kerk te Cad zand zal, naar de Standaard meldt, weder in gebruik worden genomen, een feit, dat in het geheele land van Cad zand met vreugde wordt begroet. De kerk zal plechtig in gebruik worden ge nomen, bij welke plechtigheid zullen worden uitgenoodigd, de Commissaris der Koningin in Zeeland, dr. J. Wey- land, voorzitter der Herv. Synode te Veere, het Prov. en Classicaal Bestuur benevens de vertegenwoordigers van de Rijksmonumentenzorg en B. en W. van Cadzand. De kerk is onder toezicht van Rijksmonumentenzorg voor f 48.000 ge restaureerd. Gemengde Zangvereeniging Vlissingen. Jo Vincent, (X) iBijna iéder werk van Mendelst- sohn vervult ons nog altijd met bewon dering voor het igenie van den com'pol- nist, die ook, als volkomen vakman de (meerdere was van zijn tijdgenooten. 's Meesters oratoria leggen hiervan het be wijs af; maar ook kan men gerust zeg gen dat Mendelsshons Psalm 42 het beter wist dan vele andere oratoriumhelden, die in de 19e eeuw te voorschijn zijn gekomen. .Maar met allen eerbied, dien wij den cotaponist toe dragen, wordt de muziek op den quut toch wel wat al te zoet sappig, gaan" de altijd volgens hetzelfde recept geschreven koren vervelen. Hoe geheel anders zijn de koren geschreven in Schumann's Requiem für Mignon. De uitvoering, die de Gemengde Zang- vereeniging onder Kuiler's slagvaardige De Landbouworganisatie. I Onder leid'injgf van den heer nïr. P. Dieletman hield de commissie uit de Zeeuwsche landbouworganisaties een ver gadering, waarop uitvoerig gesproken is over den toestand van den landbouw Hoewel erkend 'moet worden, dat de landbouwvraagstukken meer de aandacht trekken van regeering en Volksvertegen woordiging en de eerste steunmaatrege len zijn "getroffen, mag ernstig betreurd worden, dat deze absoluut onvoldoende zijn om tot een loonende uitoefening van het akkerbouw bedrijf te kornten, tetaeer daar de toestand zich nog wei nig gunstig laat aanzien, vooral nu op internationaal gebied weinig overeenstem ming is bereikt. Onder invloed van de crisis zijn de grondprijzen reeds belangrijk gedaald, welke daling nog niet tot slaan is geko- •men. Ook de pachtprijzen gaan naar be neden. De .gevolgen van de crisis doen zich allerwege gevoelen, hietgeen blijkt uit het toenemend aantal landbouwers, dat in financieel© moeilijkheden geraakt Er heerschit in dezen tijd van het jaar nog werkloosheid op de dorpen, hplgeen voordien niet voorkwam. De inkrimping van de bietenteelt wreekt zich thans reeds. De verhouding tusschen werkne- ïners en werkgevers dreigt in enkele dee. len der provincie verscherpt te worden. Algemeen was de vergadering van mee ning ,dat er krachtig doorgewerkt dient te worden en bij voortduring op betere steunmaatregelen aangedrongen Crisisactie. Van een te Krabbendijke opgerichte plaatselijke commissie, was 'f. verzoek ingekomen de oprichting van der gelijke commissies in andere dorpen in Zeeland te willen bevorderen en als cen trale te widen optreden. Nadat de wijze waarop de commissie tot stand was koim'en, nader was besproken, bleek er weinig voor .gevoeld te worden in deze richting werkzaam te zijn. Indien hjet platteland mobiel moet worden gemaakt kan dit beier gescnieden op deze wijze als de crisisvergadering is ontstaan h l door samenwerking van de betreffende gewestelijke organisaties. De landbouworganisaties, omvattende de direct-oelanghebbenden zullen in ei gen kring iet nadere voorstellen mpeten looimen. Zijn de centrale landbouworganisaties tot overeenstemming gekomen wat in de allereerste plaats een noodzakelijke voor waarde blijft, dan kan al naar de om standigheden verder worden gewerkt. Hoe de werkwijze ook zal worden, mien dief- ne steeds te bedenken, dat het laatste woord is aan de Regeering en de Volksr vertegenwoordiging. Er werd weinig gevoeld om' de leiding in handen te geven van comité's, die gel- heel buiten hipt organisatorisch verband staan. Op het verzoek zal afwijzend wor den beschikt. Herschatting calamiteuse polders. In een adres aan Gedeputeerde Staten van Zeeland zal krachtig worden bepleit om voorstellen te willen doen aan Provin ciale Staten tot wijziging van het Re glement op de cglamiteuze polders, zoo dat voor alle een tusschentijdsche her schatting zal kunnen plaats vinden, Credietvoorziening, Een ontwerp-adres aan Ged. Staten inzake crediet-voor- ziening met steun van de Provincie werd nader besproken en vastgesteld. In dit adres is tevens een onderhoud met Ged. Staten aangevraagd. Urgentieprogramma, Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de wijze, waarop een nieuw programma dient te worden opgesteld. Besloten werd een ontwerp samen te stellen en dit aan de organisaties voor te leggen. Bij de bespreking over enkele onder deden werd ernstig gevreesd dat onze uitvoer hoe langer hoe meer zal worden lelemmerd en daarom meerdere aan dacht geschonken aan de voorziening van de binnenlandsche markt. Het denk- aeeld werd geopperd, dat er minimum prijzen zouden moeten worden vastge steld, waartegen werd opgemerkt, dat iet steunen van de exportproducten een zeer moeilijke zaak is. Wanneer echter voor de producten, waarvan ons land te weinig verbouwt een flinke steun zou worden gegeven, zou het akkerbouwbe drijf rendabel kunnen worden beoefend. Daarbij zou de steun aan de suikerbie tenteelt belangrijk hooger moeten wor den benevens andere producten door productiepremies of door een verbruiks- verplichting in den zin van het maal- en menggebod voor tarwe. Voorts werden nog enkele opmerkin jen gemaakt en het urgentieprogramma erder nagegaan. Rekening crisisvergadering. Besloten werd, dat iedere organisatie naar rato van het ledental in de kosten zal bij dragen. der van alle overheidspersonen om de vogels te beschermen. Omtrent de oorzaken van het ver schijnsel is thans nog niet veel te zeggen, waarschijnlijk houdt het verband met de 'k.oude in Maart en April. De Ornithologi sche afdjeeling van (Jen Plantenziekfen» kundigen Dienst te Wageningen houdt zich o.m. met het onderzoek naar de oor zaken van dergelijke verschijnselen bezig. Aan hen, die aan deze onderzoekingen willen medewerken wordt op verzoek gaarne een handleiding voor medewer kers aan deze afdeeling, waarvan onlangs een nieuwe cjruk verschenen, is, toege zonden. Geslaagd voor tweeden stuurman de heer A. Eilander. Voor het voorloo|pig machinsten diploma de heer A. M. Kleijn beide leerlingen van de „De Ruy- terschool" te Vlissingen, - Bij het le 's Gravenhage gehloudien examen voor Technisch ambtenaar van den Rijkswaterstaat slaagde de heer H. J. Poppe, thans b. g. opzichter R.W.S, te Bres keus. - Bevordjerd aan de universiteit te Utrecht tot semiarts de heer F. J. Vaan drager en geslaagd voor het Iheor. tand- heelkundjigexamen le gedeelte mej. H. Vaandrager. Examens moderne talen. Tot lid en ondervoorzitter van de com missie voor het afnemen van het examen voor die acte Fransch L. O. is benoemd de heer S. A. Leopold leer,aar aan de R.(H.B.Si. te Goes, tot lid, dr. H. de Noo, directeur der R.'H.B.S.te 'Zierik,zee. In de commissie voor de acte Duijtseh L. O. is Denoemd tot lid de heer A. Petermeijer, leeraar aan het gymnasium' en d,e R.H.B.S.. te Middelburg en tot plaatsvervangend lid de heer dr. F. C. A. Philips, leeraar R.H.B.S. te Oost burg. De rechtbank te Alkmaar heeft den landbouwer te Warmenhuizen, die een paard een stuk van de tong had afgetrok ken, veroordeeld tot f 75 boete, subs 75 dagen hechtenis. De eisch was f 150 boete sub®. 60 dagen hechtenis. AMSTERDAM, 16 Mei.* Het eerste getal is de vorige noteering, daarop volgt die van heden, onder voor behoud ontleend aan de Officieele Prijs courant van de Ver, v. d. Effectenhandel, Ned. 22 A/B 1000-6 102%—102%. Ned. 18 1000-5 100—100. Ned. 17 1000-4% 102%—102%. Certificaten-3 78% Cert, N.W.S.-2% 68%—68. DuitSchl. 100-7 101%—101%. Engl. W.L. 50-200-5 104%—103%. Goes '30-4 98%—98%. Zeeuws. Hyp. B-4% 101101. A Amsterd. Bank 173%171%. A Bank Assoc. 42%42%, C Rott. Bankver. 100 A Pref. Jurgens A, 107107. A K.M. De Schelde 90% A Ver. Papf. v. Gelder 9899. C Am. Car Foundry 2220%, -34%. C Am. Smelt Ref. 34%- C Farbenind. I.G, 136% C U. States St. C. 107—104%. C C. Publ, Serv. 13%13%, C North Am. Cy. 68%68. A Born. Sum. H.M. 143143. A Ned. Wol Mij. 38%—38. A Singkep Tin M. 101—100. A J. C. Japan Ln. 48% A Rotterd. Lloyd 110 A S. M. Nederland 118 - A Amst. Thee C.M. 4444. A Houth, Alberts 79%79%. C Peruvian C. Pr. 1413%. A Erie Spoorweg 25 A Southern Rlw. 3533%. C Union Pac. Rr. 164%161. C Int. Nickel Cy. 13%12%, A Koloniale Bnk. 107105%, A N.I. Hbk. 1000 112% C Ned. H. M. 1000 133—132. A Alg. Kunstz. U. 70%—69-71. Tarweoogst 1930, Het Kon. Nederl. Landbouw-Comité, de Chr. Boeren- en Tuindlers'bond, de R. Kath. Ned. Boeren- en Tuindtersbond hebben in een gezamenlijk adres dien minister van binnenlandsche zaken en landbouw verzocht ook nog dien aanwe zigen tarweoogst van 1930 onder die be palingen van de Tarwewet le doen vallen en verder dienaangaande eene spoedige beslissing te willen nemen. Naar de N.R C. verneemt, zal dat verzoek op die eerst volgende vergadering v,an de Commissie van Advies inzak;e de Tarwewet een punt van bespreking uitmaken. Bescherming van vogelnesten noodzakelijk. Vanwege den Plantenzie'ktek'ubjdiigen dienst te Wageningen schrijft men ons Bij -de controle van vogelnesten in nestk,astjes, dje elk jaar ondier leiding van i lainci/iekteukundlgen Dienst xri tal van bosschen en parken in ons land wordt uitgevoerd blijkt dit jaar, dat liet aantal nesten zeer veel kjeiner is dlan andere jaren. In vele bosschen waar j woonJijk bijna alle nestkasten dp or vogels betrokken worden, is nu slechts' een derde deel der kasten 'bezet. Er zullen dit jaar belangrijk minder jongen lcomen d<an normaal', wat wellicht ook het vol gende jaar zijn invloed nog kan doen gelden. In verband hiermede vesligt de Pi antenzieklenkundjge Dienst er in het bijzonder dit jaar de aandacht op, dat het van gropt belang is, djat de weinige nesten, die er zijn gespaard worden en roept hij d'aarvjoor de medewerking in van alle weidenkenden en in het bijzon A v. Berk els Pat. 45%44%. C Calvé-Delft 105—104-%. A C. Suiker Mpij. 3231%. A Int, Viscose 16% A Küchenm. I. Acc. 64%i62-63. A Ned. Ford A.M. 277—276-78. A Philips Gem. B. 157%—145-48. C Unilever 164%163-66. C Anaconda Cop. 56%55-%. C Bethlehem St. 45%46%. C Gen Aviation 6%6%-7%. A A.N.I.E.M.—N.B. 230 C A. Gas El. Cy. 18%—18%. C Cities Serv. Cy. 13%13%. C Midd West Ut. 19%—18%-%. A Alg Explor. Mij. 69%69%, A Boeton Mijnb. 31%31%, A Kon. Petr. Mpij. 219%217%-20%. C Contin. Oil Cy. 7%7%-%,, C Shell Union O. C 5%5-%, A Holl. Amer, Lijn 11% A K.N. Stoomb. Mij. 45%45. A Ned. Scheepv. U. 112112%, A H.V. Amsterdam 309%303-07%. 16 Mei. Barometerstanden: Hoogste en laagste temperatuur van gistermorgen tot hedenmiddag 12 h.-. Hoogste 78. Laagste 51. Thermometerstanden Hoogste: 760 te Zürich. Laagste: 747.6 te Tliorshavn. Weersverwachting van het K. N. M. Ls Zwakke tot matige Z.W. kot Z.-O. windi meest zwaar bewolkt. Aanvankelijk wei nig of geen regen, iets warmer. Zondag 17 Mei. Zon op 5.05; ondpr 8.49. Licht aansteken klle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen! 9.19. Maan op 4.35; onder 9.15. Nieuwe maan 17 Mei. Maandag 18 Mei, Zon. op 5.03; onder 8.50. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en yoertuigem 9.20. Maan op 4.57 v.m.; onder 10.35 n.m. Eerste kwartier 24 Mei. HOOGWATER VLISSINGEN. Z o m e r t ij d. GEMEENTERAADSVERKIEZING TE MIDDELBURG. In de hedenmorgen onder voorzitter schap van den heer J, Onderdijk gehou den vergadering van het hoofdstembu reau voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad, werden alle op de ingediende candidaatlijsten geplaatste candidaten gehandhaafd, met uitzonde ring van den heer W. Bosman, wiens naam als nummer drie voorkomt op de lijst van den Vrijheidsbond, en die ook binnen drie dagen na de candidaatstel- ling niet de verklaring had ingeleverd bedoeld in art. 39 der Kieswet, dat hij genoegen neemt met de hem toegeken de plaats. Het gevolg is, dat alle candi daten op deze lijst, na no. 2, nu één plaats opschieten. De Heilige Stoel heeft -door haar nuntius te Madrid aan de Spaansche re- publikeinsche regeering een ernstig pro test doen toekomen wegens de wandaden die bedreven zijn tegen geestelijk© in stellingen Als protest tegen de gebeurtenissen van eergisteren toen bij een gevecht tus schen stakers en militairen 5 personen werden gedood en 5 gewond hebben de arbeiders in alle districten in het Noor den van Zweden het werk neergelegd. Bij het departement van Defensie is telegrafisch bericht ingekomen dat Hr. Ms. Jacob van Heemskerk op 15 Mei van Greenock is vertrokken. OVER DEN KOP GESLAGEN. Donderdagmorgen kwam in de gemeente Halsteren de heer B, uit Z i e r i k zee met zijn motor door de Dorpstraat gereden. Terwijl hij in een flinke vaart voortreed, sprong plotseling zijn voor band met het noodlottig gevolg, dat de .■■■■inpjiii i ■mm iondag 17 Mei 2 03 14 25 laacdag 18 2 36 14 58 Hnsdag 19 y> 8 0 15 35 Woensdag 20 M 3 49 16.12 'ocderdag 21 71 4 32 16 53 Trjjdag 22 1 5 16 17 38 aterdag 23 11 6 07 18 36 motor met den bestuurder eenige malen over den kop sloeg. Daarop bleef de man, die ernstige inwendige kneuzingen ïad bekomen, bewusteloos op den grond liggen. Het slachtoffer werd bij een der omwonenden binnengedragen. 's Avonds was het slachtoffer weer tot het bewustzijn teruggekeerd, DE MOORD OP DEN HEER ESCHAUZIER.Naar vernomen wordt heeft de commissaris van politie Vrij dagochtend mej. Z. de hospita van den gearresteerden K. aan een langdurig verhoor onderworpen. De dame kon echter bewijzen, dat zij Zaterdag in Gro ningen moest zijn in verband met haar werkzaamheden als variété artiste. Toen zij echter uit de bladen kennis nam van het voorgevallene in haar woning heeft zij het contract dat zij met haar impres- sario gesloten had, verbroken en is naar den Haag gereisd waar zij zich Donder dagavond bij de politie heeft gemeld. Het onderzoek wees met zekerheid uit, dat de dame geheel buiten deze zaak staat. Zij was zeer geschokt door het voorgevallene. De beide verdachten in de moord zaak Eschauzier te Den Haag, K. en P., zijn hedenochtend ter beschikking van de justitie gesteld en in het huis van be waring ingesloten. Hedenvoormiddag heeft onder enorme belangstelling op de algemeene begraaf plaats de teraardebestelling plaats ge had van het stoffelijk overschot van den heer W. G. J. Eschauzier, Vooral in de omgeving van het woonhuis van het slachtoffer waren honderden belangstel lenden op de been. Op den doodenakker wachtte een overtalrijke menigte deel- nemenden, o. w. velen uit de financieele wereld en uit de Indische cultures den rouwstoet op. Een schat van bloemen dekte de baar. Aan de groeve werd niet gesproken. Een familielid dankte voor de belang stelling. Ongelukken. Op de Prins Hendrikkade te AmH sterdam' was Woensdag de 8-jarige J. N. O. toet enkele kameraadjes op, een aanhangwagen van een vrachtauto geklauterd. De jongen verloor het even wicht en viel van den wagen. Hij kreeg het achterwiel over het hoofd en bleef in deerniswekkenden toestand op straat liggen. Hij is kort na dien overleden. A.Java Cult. Mij. 243237. A N.I. Suiker U. 137<133. A Poerworedjo S.O. 21%21%. A Deli Batavia 258%251%. C Deli Mij. 1000 290-281-82. A Senembah 326%326-23. C Chicago Milw. 4%4%. A Amst. Rubb. C. 8487-89. A Deli-Bat. Rubb. 41%—44. A Hessa Rubber 4445%. A Serbadjadi S.R. 3939. A V.I.C. Ondern, 4547%. C Interc, Rubber 2%3-2%. Prolongatie 1%>1%. WISSELKOERSEN. 15 Mei. 16 Mei. Londen 12.10% 12.11% Berlijn 59.32 59.32% Parijs 9.74% 9.74% Brussel 34 64% 34.65 Zwitserland 48.00 47.99% Kopenhagen 66.65 66.64% New-York 2,49 2,49 Koninkl. - Rubber Unilever Aku Industrie Suiker Accoust. MARKT Philips Amerika - H. V. A. Tabak Schepen j— Mijnen Wettig gedeponeerd

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 2