'Provinciale .Zeetuusche DE CENTRALE- In beginsel aanvaardbaar Drie bladen. ZATERDAG 16 MEI 19 3 1. Eerste Blad, 174e Jaargang. GELAATSMASSAGE. BINNENLAND, ZEELAND. Kort Zeeuwsch Nieuws- BIOSCOPEN, Vraag eens den weduwen MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daavoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. Na 114, Zooals te verwachten viel, is er heel wat geschrijf ontstaan over het door den minister van justitie ingediende wetsont- werpje tot aanvulling van ons wetboek van strafrecht in d en zin, dat smalende of hoonende godslastering, waardoor menschen in hun heilige gevoelens wor den gekwetst, strafbaar wordt gesteld. Wanneer men de aanleiding tot dit wetsontwerp, de geestesgesteldheid dezer dagen en al hetgeen in de memorie van toelichting is gezegd, in aanmerking neemt, dan is het ons onbegrijpelijk, waarom sommige linksche bladen zich zoo fel of scherp tegen dit voorstel kan ten. Men kan ook te vèr gaan, overal voetangels, klemmen en andere gevaren speurend, overal aanslagen op de vrij heid van meeningsuiting ziende. En door deze tot bewustzijns-verenging voerende èver-liberale geestesgesteldheid raakt men zelfs zijn rustig oordeel, zijn vermo gen, de dingen objectief te zien, kwijt. En dat is het ergste, wat ons overkomen kan want juist in de praktische par tijpolitiek was, is, en moet blijven der liberalen kracht: het streven naar volstrekte onbevooroordeeldheid, naar de juiste en eerlijke waardeering ook van des politieken tegenstanders woor den en bedoelingen, 't Is immers het ver heugende, dat het liberale beginsel daar tégen kan Een merkwaardig voorbeeld van de boven geschetste over-liberale wijze van zien is de beschouwing, welke de N R.C. onder het opschrift „Gelegenheidswetje" aan het onderhavige voorstel wijdt. In den breede worden de bezwaren ertegen uitgemeten en alles uitgaande van de, naar onze meening onjuiste, onderstel ling, dat het hoofdmoment in de Gods lastering is gelegen, en dat het adjec tief „smalende" slechts een epitheton ornans, een nog-wat-aandikkende toe- voeg:ng is. Dat de N.R.C. te dezen op zichte niet juist weet te onderscheiden, geeft zij zelf toe, wanneer zij daar schrijft: „Het fijne onderscheid tusschen „laste ring" en „smalende lastering" ontgaat ons," Verwonderlijk, dat wie dikwijls zoo scherp weet te onderscheiden en uiteen te rafelen, met al zijn scherpzin nigheid dit voor in zaken van godsdienst en in theolog'sche terminologie ook maar alleroppervlakkigste thqiszijnden, funda- menteele verschil niet vermag te vatten. Want, naar het ons wil voorkomen en we bevinden ons daarbij in té dezen opzichte goed gezelschap ligt hier juist het zwaartepunt van heel de zaak. Wilde de minister enkel de Godslaste ring strafbaar stellen: heel Nederland zou er tegen moeten opkomen. Want naar de algemeen geldende begripsbe palingen zou de orthodox-hervormde den vrijzinnige; deze beiden den roomsch-katholiek en deze drie weder om den jood, en vervolgens omgekeerd en in andere permutatie en combinatie iedereen iedereen eiken dag wel, met recht en reden van Godslastering kun nen beschuldigen. Dat zou een heksen ketel in den lande worden. Neen, dat is des ministers bedoeling niet. Lees de considerans van het wets ontwerp maar, waaruit blijkt, dat het eJ" om S^at, maatregelen te nemen tegen „bepaalde voor godsdienstige gevoelens krenkenae uitingen." De (c-h.) „Ned." wijst hierop met eeni- gen nadruk: „De regeering heeft geen voorziening tegen godslastering willen treffen; al lijk^van PCrS ^ans on°phoude- En minister Donner heeft het in zijn memorie van antwoord, dunkt ons, vrij duidelijk gezegd: tegenover strafbaarstel ling van Godslastering als zoodanig staat hij, uit hoofde van de in ons recht gel dende verhouding van godsdienst en overheid met groote reserve." Met andere woorden: daarvoor gevoelt de minister van justitie geen steek dien kant wil hij niet uit. Nu achten wij het onzuiver en ook onverstandig om tegen de mogelijk heid van beter weten in, toch maar van links-vrijzinnige zijde steeds de Gods lastering op den voorgrond te schuiven en de feitelijke bedoeling daarmede op den achtergrond te stellen. Want, uit gaande van deze o. i, onjuiste praemisse, is het inderdaad gemakkelijk „te wapen" te krijten. Al te gemakkelijk en te goed koop is echter dit succes. Sympathieker is dan ook ditmaal het betoog van de „Ned.", die, na herhaalde malen wat hij als het ware karakter van dit wetsontwerp ziet, op den voorgrond gesteld te hebben („niet dat God gelas terd wordt, maar dat menschen in hun heiligste gevoelens worden gekwetst is hetgeen de regeering tot haar daad geleid heeft. Dit moet klaar uitgesproken blijven,") dan tenslotte tot de conclusie komt, dat het wetsontwerp, hoewel te dier zijde nu niet bepaald met juichtonen ontvan gen, toch steun verdient, als de regeering desnoods nog eens met nadruk wil ver klaren, dat „zij zich tegen „bepaalde voor godsdienstige gevoelens krenkende uittingen" keert. Maar wij hopen, zoo voegt het blad daar nog aan toe, dat een formuleering gevonden kan worden, waarin het woord „Godslastering" ontbreekt," Dit is een rustige beschouwingswijze, die naar onze meening volkomen binnen het kader van de liberale gedachte óók past. Het is wel heel idealistisch, zooals de N, R. C. in het aangehaalde artikel doet, alles te verwachten van „opvoeding tot gevoel en beschaving", maar hoewel daaraan natuurlijk, bij voortduring en met kracht inderdaad moet worden en blij ven gewerkt, toch kunnen wij daarnaast niet missen strafbepalingen tegen vrijwel ons geheele volk ergernis of droefenis berokkenende, krenkende, hoonende en smalende uitingen in woord of geschrifte, voortspruitende uit een vooralsnog be staand gebrek aan dat gevoel en die be schaving. Onze strafwet laat niet toe, dat gij uwen buurman voor iets leelijks uit maakt, waardoor hij zich in z'n „ponte- neur" getroffen gevoelt. Maar wanneer menschen hun mede- menschen op leelijke wijze in hun heilige gevoelens diep treffen, en dit geschiedt met evident hoonende of smalende be doeling waarom zou de strafwetgever daartegen niet optreden? Wij zien daarin in beginsel geen ge vaar. Dat in de praktijk wèl eens moeilijk heden zullen ontstaan, en dat het vast stellen van het al of niet smalende of hoonende karakter van de als grievend aangepakte uiting tot moeilijkheden aan leiding zal kunnen geven, en zal geven, daarover schreven wij reeds eerder. En daarom is het misschien wel, ge- wenscht, indien uit den huidigen choc des opinions nog een andere en klaar dere formuleering mocht resulteeren, ïn beginsel echter blijven wij dit wets ontwerp zeer wel aanvaardbaar achten. Altijd een mooie en gezonde huid door een of twee maal per week des avonds tegen het naar bed gaan, het gelaat een paar minuten met Purol te masseeren, waarna men de niet in de huid gedrongen Purol met een droog doekje kan afvegen. De door massage in de huid gedrongen Purol zal dan gedu rende den nacht een verzachtende en reinigende werking op de huidweefsels uitoefenen en bij eenigszins regelmatige toepassing der hierboven aangegeven eenvoudige behandeling, aan de huid een bijzonder zachte en mooie teint geven. (Ingez. Med.) De wereld kan niet billijk oordeelen; zij heeft er geen tijd voor. Daarom oor deelt zij steeds naar den schijri. mms m DE NIEUWE GOUVERNEUR- GENERAAL. In aansluiting bij het reeds dezer da gen reeds gepubliceerde bericht, wordt aan de N. Rott. Crt. meegedeeld, dat de nieuw benoemae gouverneur-generaal van Ned. Indië op net departement van Koloniën alleen gelegenheid zal geven 'helfri te spreken, mits belanghebbenden vooraf schriftelijk van nun verlangen daartoe kennis hebben gegeven, onder opgaaf van het onderwerp, dat zij \venr schen voor te brengen. Betreffende den nieuw benoemden gou verneur-generaal van Nederl. Oost-Indië, jhr. mr. B, C. de Jonge, meldt de Zierik- zeesche Nieuwsbode, dat deze, uit het oude Zierikzeesche geslacht gesproten, de kleinzoon is van den algemeenen rijksarchivaris jhr. mr. J. C. de Jonge, die in 1793 te Zierikzee geboren werd in het huis aan den Mol, nu A 309. Van diens broeder, jhr. K. W. de Jonge (geb 1789) stamt het eenig nog op Schouwen en Duiveland wonende lid der familie De Jonge af, n.l. jkvr. H. C. W. de Jonge, weduwe vanjhr. mr, J, W. D. Schuur- beque Boeije, wonende op „Mon Plai- sir", onder Noordgouwe. WEER EEN RADIO-REDE VERBODEN. Gisteravond zou mr. J. E. W. Duijs voor d,e V.A.R.A.-microfoon spreken over „15 Mei in den Nederlandschea Radio- omroep", meldt „Het Volk.". De rad'io- censuur heeft dieze rede verboden, om dat er onderwerpen in worden behan deld, die verband houden met de radio politiek. Tegelijkertijd is een satiriek too- neelspeletje van Marlien Beversluis om dezelfde reden verboden. Mr. Duijs heeft namens de V.A.R.A. den staat der Neder landen in kort geding voor den rechter gejaagd en doorlating van deze uitzen dingen geëischt. De V.A.R.A. stelt zich n.'l. op het standpunt, dat! de normen van d;e radio-censuur zijn: veiligheid, openbare orde en goede zeden. Met de radio-politiek heeft de censuur iïiets te maken. De zaak zal in het begin van de volgende week voor den rechter komen, DE NEDERLANDSCHE REIS- VEREENIGING. In de gisterenavond te Amsterdam ge houden 25ste jaarvergadering van de Ned. Ileisvereeniging bleek uit het jaar verslag cjat de afdeeling op 31 December van het vorig jaar 70.009 leden lelde. Er zijn thans 33 afdeelingen. Wat d/e finanliën betreft) wordt ver meld, dat, terwijl 1929 met een overschot van f 3.370 sloot 1930 daarenlegr^it ©on tekort bad van f 32.520 voornamelijk ver oorzaakt door de hoogere kosten van het orgaan „Reizen en Trekken" ad f 17.550, het terugtoopen dier procenten groepsrei zen met f 8.450, de verhooging der sa larissen mét circa f 10.000, enz. De be grooting voor 1931 sluit met een bedjrag van f 237.05. DE HERDENKING VAN DEN TIEN- DAAGSCHEN VELDTOCHT. v Op vragen van den heer Ai'barda over het voornemen van het legerbestuur in de maand Augustus of omstreeks denzelf den tijd, waarop in 1831 de tiendaa'gscke veldtocht begonnen werd, ïieeft de mi nister van binncnlandsche zaken geant woord „Ter herdenking van de in 1830—1831 gevallenen en ter opwekking' tot dank baarheid voor .iet feit, dat gedurende een eeuw de vrede in het rijk van Eurov pa heeft mogen neerschen, heeft een plan bestaan, als in de eerste vraag bedoeld, zij het dan ook in soberder vorm, dan aldaar omschreven. Alleen reeds om de tijdsomstandighei- den zal de uitvoering echter achterwege blijven. Wat voor het plan in de plaiats zai treden, rnaikt bij de regeering nog een punt van overweging uit." Stoomwasscherij ..Zeeland" Larïgevlstesirfge! 0 197 - Te!, 637 Tsriëf per ki?o en per stuk. Pensions en Hotels bijzondere prijzen, (Ingez. Med.) boven het dak uit. Ook werden hlet aanr grenzend, aangebouwd pakhuis, dat in gebruik is bij de neeren Pilaar te Kapelle en Duvekots graanhandel, en biet pak huis van de 'heeren Van Heel ernstig bedreigd. Het pakhuis van de heeren Duvekot werd in allerijl ontruimd De brandweer was zeer spoedig ter plaatse en 'bestreed het vuur met vijf stralen. Het mocht gelukken den brand te beperken tot het pakhuis van den heer v. d. V., waarvan de zolderverdiej- ping zoo, goed als geheel is uitgebrand. De voorraad artikcien was momen teel niet groot. Alles was op beurspolisi verzekerd. MIDDELBURG, Indien de uitvoering van het Middel burgsen Muziekkorps morgenmiddag fliet (mocht doorgaan, dan zullen behalve de bekende vlaggel|es op de Langejan, ook weder witte vlaggetjes aan de beugels van de electriscne tram dit aankondigen. ZUID-BEVELAND, GOES. Vrijdagavond brak door tot nog toe onbekende oorzaak brand uit in het pakhuis van den heer C. van de V-, handelaar in grainen en veevoeder, lig gende aan de J. A. van der Goeskade a 1- h i e r. De brand liet zic.i. aanvankelijk ernstig aanzien. De vlalmmen sloegen hoog Rij Kon. besluit zijn de voorzitters van den Raad van Arbeid resp. te Mid delburg M. J. Harts en mr. J. W. Goedibloed te Goes, wederom voor den tijd van zes jaren als zoodanig benoemd Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 3 tot en met 9 Mei in de provincie Zeeland bedroeg: Eebris typhoïdea Ierseke 1. Roodvonk: Neuzen 3, N, en St. Joosland 1. Diphtherie: Goes 2, 's Heer-Abtskerke 1, Heinkenszand 2, Vlissingen3 Met Hemelvaartsdag gaf het mu ziekgezelschap Uit het Volk-Voor het Ik van Bres kens een concert te ,xel'. ELECTRO. Als ik koning was. Naar een roman (If I were king), het tooneelstuk: The Vagebond King; mo gelijk ook het muzikale gedeelte naar de opera „Si j'étais roi", doch dit laatste is meer een onderstelling onzerzijds. De Bourgondische tijd: een dankbaar onderwerp voor regiseurs, nu de kleu- renproductie steeds betert, hoewel van het volkomene nog ver is. Dankbaar om de tinten rijkdom der gewaden; de Go- thiek van gebouwen en interieurs, dankbaar door de romantiek die zoo goed in dergelijke décors past, dankbaar ook, omdat voor ieder het juiste type genomen dient, wil niet alles hopeloos vervallen in het belachelijke, waarvan trouwens het gevaar bij historische dra ma's (geheel anachronisme-loos is 't nimmer altijd blijft. Erkend dient dan, dat Ludwig Berger over 't algemeen, wel geslaagd is in keuze, opbouw, massa-regie. De Lode- wijk XI van O. P. Heggie b.v., en de astroloog van Thomas Rickets. Geen van beide de eigenlijke hoofdrollen, en toch: met hen stond of viel de waarde van deze film als historisch werk. Want Dennis King (die op Mosjoukine lijkt, doch alleen uiterlijk en 's Ko- n'ngs nicht Katherine (Jeanette Mac Donald, wel bekend uit de Love Parade) zijn een paar jonge menschen, behept met deugden, die de jeugd van gene ratie op generatie heeft gesierd en sieren zal: dapper, stoutmoedig, opoffe rend, enz., enz. Bovendien hebben beide goede stemmen, die ze eenige malen ge bruiken voor het zingen van aardige muziek. Alzoo een boeiend kijk- en hoorspel (de Duitsche synchronisatie laat aan duidelijkheid niets te wenschen) in een verhaal als uit die dagen, waarvan wij gaarne, thans zes eeuwen later, de bekoring ondergaan. FLORA, Vanavond en morgen: Het Noodlottig Schot, waarvan Mary Anthony verdacht wordt, die nu eenmaal in den hoek zit, waar de klappen vallen: vroeger al eens onschuldig veroordeeld tot een verblijf een opvoedingsgesticht. De rechter, die haar eens veroordeelde, werd haar pleegvader, een leven van rustig, gelijk matig geluk, leek haar perspectief, als zij nu maar niet een jongen man moest ontmoeten die behalve groote liefde voor het geestelijk ambt, grooter hartstocht voor diamanten heeft: een zeer edel aan trekkelijk, maar gevaarlijk gesteente, dat al heel wat noodlottige schoten heeft veroorzaakt. Aan dit schot blijken na vele wederwaardigheden noch Mary, noch de jonge dominé schuld te hebben. Dies ziet 't er in de toekomst beter voor hen uit. Mary Anthony: Clara Bow. Voorts: de sensationeele avonturen van wier echtgenooten ver zuimden een levensverze kering te sluiten, wat er in hen omging toen de slag kwam. Durft gij dan nog te zeggen, dat een polis voor U overbodig is? Vraag heden nog onze tarieven. RIJNSTRAAT DEN HAAG (Ingez. Med.). een Melkboer. Zoo heel vroeg in den morgen ligt een gewoon mensch gewoon lijk nog te bed. De straat is dan voor de fuivers die nóg, en de enkele werkers die al op zijn. Tot de laatste hoort de man, die in Amerika de flesschen achter de deur pleegt te zetten: de melkboer. Waarom zou een avontuurlijke van de eerste groep niet eens met den laatste willen ruilen, èn omgekeerd. Dat ge schiedt, met als gevolg een film, die on getwijfeld een amusant uur zal bezorgen. Hoofdrol: John Hines. Candidaatstellingen voor den Gemeenteraad. Wij maken nog melding van de vol gende candidatenlijsten voor de a.s. raadsverkiezingen gisteren ingediend: Arnemuiden: Wij ontvingen nog de volgende candidatenlijsten voor de ver kiezingen in deze gemeente A.R.: A. Schuit (aftr.), Adr. Corne- lisse Jac.zn,, P. van Belzen C.zn., C. de Jager en Jac. de Nooijer L.zn. St. Geref.: P. A. Baaijens, BI, de Rid der J.P.zn., Adr. de Ridder Jac.zn, en M. van de Ketterij Cor.zn. Lijst gevormd uit arbeiders: Jacob Baaijens Lzn„ Abr. Theune Adr.zn., G. Siereveld Adr.zn. en D. R, van Belzen Dzn, Biggekerke: Behalve de reeds ver melde lijsten is nog ingeleverd een lijst vermeldende de heeren Abr. Janse, A. Dommisse en Anth. Janse. Eerstge noemde had zich teruggetrokken van de C.H. lijst. De heer J. Poppe van de St. Ger. Partij, die aanvankelijk had be dankt, staat thans weer als nummer 1 op die lijst. Serooskerke (W.): A.R.: Joh. Wonder-* gem, P. Melis Wz., Adr. Goedbloed, Adr. Melis, I. de Buck, W. Louwerse Cz., H. Tavenier, P. Kesteloo, C, Ton, P. Meijers Jacz. St. Geref.: C. de Visser, J. v, d. Putte, Jacs. de Visser. C.H.: W. C. Allaart, P. W. M. Hoegen van Hoogelande, I. Cornelisse, P. Mal- jaars Az. P. Kluijfhout, M. Geluk. Veere: Chr. Hist.: F. J. Castel, Jac. Poppe, W. Kasse, Joos Mesu, W. de Buck, A. Goedbloed Jaspz. A.R.: P, Siifi^nse, D. Gideonse, L. C. Douw, D. Kasse Dz,, A. P. Kasse, J. de Bakker, J. Huybregtse. Lib. Staatsp.: P. Dekker, H. de Zeeuw, F. A. Holleman. Neutr. partij: L. Blind, F. Minneboo, S. Koekendorp. V.D.: J. J. van Be veren, J. W. Mar- kusse, A. Heerebout, geb. van Oeveren, M. C. Geldof. A,R. (vrije lijst): A, P. Wouters Sr, 's Heer Arendskerke; V.B.: D. "W. Lindenbergh (aftr.), H. v. Gorsel (aftr.) J. Noteboom, N. Otte, A, Priester, J. J, Harthoorn en Z. de Ruiter Fz. Voorts lijsten van de Chr. Hist. R.K. A.R. en Stk. Geref. Ierseke: Ingediend zijn lijsten van de C.H., A.R., V.D, R.K. St. Geref. en S.D.A.P. Hoedekenskerke: Door de inwoners van Hoedekenskerke van alle gezindten: Joh. Boone, L. Lous, P. J. Hoek van Dijke, Johs, Louisse, H. de Regt, J. Louws, L. v. Doeselaar, M. v. d. Ree,

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1