Internationale koloniale 1 TENTOONSTELLIN DE WERELD IN ÉÉN DAG MEI-NOVEMBER 1931 Kort Zeeuwsch Nieuws. SPORT. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. GEMENGD NIEUWS. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. LANDBOUW. LAATSTE BERICHTEN. BEKENDMAKINGEN. ONDERWIJS. RECHTZAKEN. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. BEURS- EN WISSELKOERSEN. BEURSTHERMOMETER (Ing. Med.) vereeniging „Achilles" te Middelburg, de muziekkorpsen van Watervliet en Bier vliet, de kinderzang en de gemengde zangvereeniging „Excelsior" te Biervliet. Liet het weer zich in den voormiddag ernstig aanzien, langzamerhand veegde een fiksche bries de lucht schoon en ver- vroolijkte de zon het feestterrein. Te ruim één uur werd de stoet der deelne mende vereenigingen in de Noordstraat bij de R. K. kerk opgesteld en voorafge gaan door twee ruiters werd onder het spelen van vroolijke marschen een rond gang door het dorp gemaakt en naar het sportterrein getrokken, waar zich in kor ten tijd een groote belangstellende me nigte verzamelde. Het begon met sportdemonstraties van Achilles, die met een 135 leden aanwezig was. Het programma, dat 12 nummers bevatte, werd onder de kundige leiding van den heer Bal uitstekend uitgevoerd en oogstte veel bijval, Achilles ontving de zilveren herinneringsmedaille; de lei der ontving een mand bloemen. Daarna had er een voetbalmatch plaats tusschen Unitas I van Biervliet en Z.V.B. I van Oostburg. Laatstgenoemde vereeni ging behaalde de zege met 2—1 en ver wierf den beschikbaar gestelden lauwer tak. Na een korte pauze werd op de ruime muziektent op de Markt een concert ge geven door de Harmonie van Biervliet, het muziekgezelschap van Watervliet en de gemengde zangvereeniging „Excelsi or De directeuren der muziek- en zang verenigingen ontvingen ook een me daille Woensdagavond had te Hein- kenszand de verloting plaats van prijzen waarvan gedurende den bazaar loten waren verkocht. Bij deze gele genheid gaf „Het strijkje" een concert, eenige leden van de tooneelvereeniging voerden een eenacter op Dinsdagavond werd te Hoedei- kenskerke opgericht een afdeeling]van den Chr. Landarbeiders bond. Te Burgh is Dinsdagavond j.l. naar aanleiding eener uiteenzetting van doel en werking van den Nederl. Bond voor land- en tuinbouwarbeiders een afdeeling opgericht, waarbij zich reeds staande de vergadering 26 leden aan sloten, Werkloozen te Scherpenis- s e hebben een request aan den gemeen teraad gezonden om werk of onder steuning. Een dergelijk verzoek is aan den minister gezorfden. In de gehouden gemeenteraads vergadering werd tot wethouder van Scherpenisse gekozen (bij loting) vacature J. M. v. d. Graaff de heer D. K. Rijstenbil. B. en W. van IJ z e n d ij k e bepaal den de raadsverkiezing op 19 juni. De heer J. J, Brugge te Bres- k e n s deed met goed gevolg examen voor het diploma der makelaardij in on roerende goederen, hypotheken en assu rantiën van de Nederlandsche Broeder schap van gediplomeerde makelaars, onder toezicht van de Kamer van Koop handel voor 't Gooiland. De knobbelrit van Scheldegouwen. De gisteren dpor* de motorclub „Schel degouwen" van uit Middelburg gehouden k(nobbelrit is een groot succes geworden. Ten eerste dpor de groote deelname, van niet minder van 66 rijders, o.w. uit Antwerpen, Ossendjrecht, Tilburg en Rotterdam. Van deze rijders kwamen er 62 op tijd binnen 'en er was niet hard of onvoor zichtig gereden, van waarschuwingen ot erger door de politie was geen sprake. Degenen, die op tijd aankwamen, kre gen alle een der door Zeeuwsche firma's beschikbaar gestelde prijzen. De 10 eerste prijzen werden als volgt behaald: 1. J. de Baar, 's Heerenhoek 28 punten; 2. C. Wiel e maller, Biggeker- ke; 3. P. Huisson, Middelburg; 4. A. de Muijnckp Borsselen, alle 27 p.; 5. H Schijf, Driewegen; 6. M. Broekstra, Goes; 7. A. Vosselaar, Tilburg; 8. P. Good, Middelburg; 9. F. van Hover# Goes alle 26 p. en 10 C. Matheeuwsen, Os- sendrecht 25 p. De prijsuitdeeling had na afloop di rect plaats in* het Nederlandsch Koffie huis. Ned Herv. Kerk, Ds. A. Buurman te Wijk bij Duurste de heeft bedankt voor het beroep naar Scherpenisse. drijf te begaan is veroordeeld tot 3 maan den gevangenisstraf. De Officier van Justitie was reeds in hooger beroep gekomen. DE VERKEERSONGELUKKEN GEDU RENDE DEN HEMELVAARTSDAG, -t Nabij Monlfoort onder de gemeente L i n- schoten wilde Donderdagavond op den Rijksstraatweg een auto uitwijken voor een motorrijwiel. De auto welke een vrij groote snelheid had, haalde te ver •naar links uit, botste tegen een telegraaf paal die afknapte, sloeg over den kop en kwiapn in een sloot langs den weg terecht De auto werd totaal vernield. De wagien behoorde toe aan de familie v. K. te Den Haag. Twee inzittenden werden ern stig gewond en geraakten bewusteloos. De dame had een rib benfractuur en de heer had een heen gebroken. Donderdagmiddag stak op den Heer- derweg te Epe de heer J. G. uit Enj- schedé per motorrijwiel den weg over zonder teeken te geven met het gevolg, dat hij werd aangereden door een ach ter hem rijdenden auto, 'bestuurd door den heer V. uit Heerde. De motor sloeg olm en de motorrijder en een op de duo gezeten dame werden tegen den .grond geslingerd. De heer G. werd toet een gebroken been naar zijn woonplaats ver voerd, de dame kreeg een hoofdwonde. De auto kwam er goed af, evenals de chauffeur. Donderdagavond wilde een circa 20- jlarig meisje den Bijksslraatweg te Na ar den oversteken. Zij raakte haar stuur kwijt en viel tegen de voorruit van een auto. De bestuurder de heer S. uit Am sterdam had nog geremd, doch de aan rijding was niet meer te voorkomen. Het meisje heeft een ernstige hoofd wonde. omroep met ingang van 2 Juni a.s. ter beschikking gesteld van het hoofdbestuur der reedersvereeniging voor de Neder landsche haringvisscherij. Dit hoofdbestuur heeft besloten de radiovisscherij-omroep met ingang van dien datum in werking te doen treden. De uitzending geschiedt alle dagen be halve des morgens 8 uur precies over Scheveningenhaven met een golflengte van 1054 m. Het bericht van de ontslagaanvrage van Briand als Fransch minister van buitenlandsche zaken, heeft in Volken- bondskringen groolen indruk gemaakt. Men vreest dat de werkzaamheden der Europeesche Commissie wier initiatief net- imer Briand is, er nadeelig van beinvloed zullen worden. tRriaud arriveerde hedenmorgen te 8 uur te Genève. Tegen het diplomatieke gebruik werd hij aan het station har telijk begroet door Henderson. De Groningsche rechtbank heeft de surseance van betaling der Nederlandsch- Amerikaansche hypotheekbank te Gro ningen op verzoek der bank met an derhalf jaar verlengd, Donderdag is de boerderij van P K. in de Verre heide bij Hemert to taal afgebrand. De inboedel ging verlo ren. Het vee kon worden gered. - Vrijdagmorgen brak brand uit in de boerderij van J. S. te B u d e 1, waarbij de geheele inboedel, 200 kuikens en een hond, in de vlammen omkwamen. De boerderij is totaal afgebrand. De belen dende boerderij bekwam echter veel vuur- en waterschade. In het vervolg zal te Aarden burg op Zondagen om 8.45 een post verzending plaats vinden. Met ingang van 25 Mei a.s. zal het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te T h o 1 e n voor wat betreft den tele foondienst opengesteld zijn van 821 uur. Uitvoering Tarwewet 1931. De Gewestelijke tarwe-organisatie voor Zeeland deelt in een advertentie in dit nummer mede dat uiterlijk 18 Mei a.s. de aangifte voor leden voor levering tar we oogst 1931 d.efinitief gesloten wordt. De landbouwers die op dien datum geen aanvraagformulier en formulier voor de inventarisatie van de bebouwde op pervlakte hebben ingezonden, zullen dus hun oogst 1931 niet ingevolge de tarwe wet kunnen leveren. Er zal hieraan be slist de hand worden gehouden. Geslaagd voor het te 's Gravenhage gehouden examen van technisch amb tenaar hij den Rijkswaterstaat), de heer J. v. d. Broecke, thans b. g. opzichter bij den Rijkswaterstaat t'e Goes. Het Kunstmuseum, De Algeineene ledenvergadering van de Vereeniging „Het Kunstmuseum" alhier benoemde mevrouw B. Berdenis van fBtcrlekom1—Fak Brouwer tot bestuurslid in plaats van de periodiek aftredende mei- vrouw M. Evers—Keg. De rekening en verantwoording sloot met een batig saldo van f 501, wat nog ontoereikend is om de groote kosten tot verbetering der 3de zaal te bestrijden. de heropening zal blijken, dat het Museulm nu een derde meer expositie)- ruilmte heeft gekregen, terwijl zelfs, als deze in gebruik is genomen, nog een voldoend aantal schilderijen opgeborgen is, om te verwisselen. De vereeniging telt 7 begunstigers en 18 leden. A. V.. 35 jaar, kellner te Vlissin- gen, heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank van 1 Mei j.l, waarbij hij ter zake van het door het verschaffen van inlichtingen een ander trachten te bewegen om een mis- Wegens plaatsgebrek moest het ver slag van clen landdag voor VollvSOiiiderwijs I blijven liggen. JEUGDIGE MOORDENARES. Te 's-Gravenzande is het 14-jial- rig dienstmeisje van den heer V. gear resteerd, dat bekend heeft uit wraak- neInring voor een standje twee kinderen azijn extract te hebben gegeven. De jiongste, een kind van V/s jaar is Dinsdag in het ziekenhuis 'te Delft aan de gevol gen overleden, i Naar men ons mededeelt is met de „ingediende lijst door P. Cornu en 35 an dere personen" voor de gemeenteraads verkiezingen te St. Laurens, bedoeld de Vrijz. Kiesvereeniging „Gemleentelbe- lang." De beide verdachten van den moord op den heer Eschauzier te Den Haag zullen Zaterdag naar het huis van be waring worden overgebracht. De politie heeft verscheiden malen huiszoeking ge daan in de woning van K. Verschillende voorwerpen van welke men kan vermoe den dat zij op eenigerlei wijze met den moord iets te maken hebben, zijn daar bij in beslag genomen. De hospita van K., mej. Z., is eveneens door de politie verhoord. De directeur-generaal der P. T. T. heeft het radiostation voor den zakelijken OUDERAVOND. Burgemeester en Wethouders van Middelburg, brengen ter openbare kennis 1. dat op Woensdag, 20 Mei 1931, des avonds 8 uur voor School J. een ouder avond zal worden gehouden in een der lokalen van die school aan de Molen straat; 2, dat tot den vorenvermelden avond toegang hebben de ouders, voogden of verzorgers van wie één of meer kin deren op school J zijn ingeschreven; en roepen hierbij die ouders, voog den of verzorgers op tot bijwoning van den ouderavond. Middelburg, 15 Mei 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. DUMON TAK, Voorzitter, M. VAN DER VEUR, Secretaris. Doumer opvolger van Doumergue, Woensdagmiddag bleek, zooals wij in een gedeelte onzer vorige editie nog kon den melden, was na de eerste stemming een herstemming noodig. Bij de eerste stemming waren 901 geldige stemmen uitgebracht. De absolute meerderheid was dus 449. Doumer kreeg 442 stemmen, Briand 401, Hennesy 15 stemmen. Toen na de eerste stemming, heeft Briand zich teruggetrok ken, tenbate van Marraud. Bij de twee de stemming kreeg Doumer 504 stemmen, en Marraud 334. Paul Doumer, voorzitter van den naat, was dus gekozen. Aan de tweede stemming was een kor te beraadslaging van het kabinet vooraf gegaan. Briand heeft toen verklaard niet meer mee te dingen. De officieele verklaring, waarin de re denen van het intrekken van Briand's candidatuur worden opgegeven, luidde als volgt: „Een groot aantal leden van de Nationale Vergadering heeft Briand ver zocht zijn candidatuur ook bij een twee de stemmign te handhaven. Hij verwierf echter een stemmenaantal, dat niet in overeenstemming was met zijn waardig heid. Zelfs al bestond de mogelijkheid van een succes, dan zou Briand toch niet de moreele autoriteit gevonden hebben, die nu eenmaal de bekleeding van de hooge functie van president vereischt." Paul Doumer, de nieuwe president, is reeds 74 jaar oud, welke leeftijd, ondanks de vele vermoeienissen aan deze repre sentatieve betrekking verbonden, hem geen bezwaar schijnt. Vijf en twintig jaar geleden stond hij ook candidaat, werd toen verslagen door Fallières, dien Cle- menceau, de toenmalige senaatsvoorzit ter, naar voren had geschoven. Doumer bleef toen met 371 tegen 449 stemmen in de minderheid. Een telkens weer te voorschijn treden de figuur is Paul Doumer in het Fran- sche politieke leven geweest. Een politi cus, die verscheidene hooge ambten heeft bekleed, doch op geen zijner func ties een persoonlijken stempel heeft ge drukt. Paul Doumer is als onderwijzer be gonnen, werd spoedig schoolhoofd, doch koos weldra de politieke loopbaan. Hij toonde zich, gelijk trouwens de meeste Fransche politici, die het thans tot groot aanzien hebben gebracht, in den aan vang zeer radicaal. In 1888 werd hij Ka merlid als afgevaardigde voor het de partement Aisne, later van dat van Auxerre, Doumer toonde zich vooral financieel expert. Als zoodanig kreeg hij naam, wat ïem den post van minister van financiën gezorgde in het kabinet Léon Bourgeois, in 1895. Doch veel kon hij als zoodanig niet bereiken, want het jaar daarop reeds werd hij ten val gebracht. Doumer werd toen gouverneur-gene raal van Indo-China. In die hooge functie heeft hij veel en belangrijken kolonialen bestuursarbeid verricht. In het begin de zer eeuw in Frankrijk teruggekeerd, trad hij met volle kracht in de politieke arena De Kamer koos hem in 1905 tot voor zitter, welk ambt hij slechts een jaar be kleedde. In 1909 werd hij bij de verkie zingen verslagen, doch kwam in 1912 in den senaat. Aanvankelijk was hij lid der republikeinsche Unie, thans hoort hij tot de Alliance démocratique. Tijdens den oorlog had hij zitting in het kabinet-Painlevé, en in het zevende kabinet-Briand, als minister 'van finan ciën; evenzoo was hij dit in 1925. Het ge lukte hem echter niet de daling van den frank tegen te gaan. Sinds 1927 was hij voorzitter van den Senaat. Voorwaar een staat van dienst, die respect afdwingt. Te meer als men be denkt, dat Doumer, die weduwnaar is, vier zoons in den oorlog heeft verloren! Briand neemt ontslag als minister van buitenl. zaken. Gistermorgen heeft Briand zijn ont slagaanvrage als minister van buitenland sche zaken ingediend. Hij meent dat de delegatie der Nationale vergadering niet een zoodanig vertrouwen in hem heeft, dat hij Frankrijk nog met dezelfde auto riteit zou kunnen vertegenwoordigen, Briand heeft er wel in toegestemd Frankrijk te Genève te vertegenwoordi gen, en is gisteravond daarheen vertrok ken. Zichtbaar in een slecht humeur, als uit Parijs werd gemeld. De toestand in Spanje. Nog steeds komen berichten in van aanvallen op kerken en kloosters. Zoo te Granada, waar de betoogers in den klokketoren klommen, en die op volle sterkte lieten luiden. Ook te Alicante, Cadiz, Arcos de la Frontera, Huelva en La Linea staken de betoogers de gods dienstgebouwen in brand. Uit Madrid wordt echter gemeld, dat AMSTERDAM, 15 Mei. Het eerste getal is de vorige noteering, daarop volgt die van heden, onder voor behoud ontleend aan de Officieele Prijs courant van de Ver. v. d, Effectenhandel. Ned. 22 A-B, 1000-6 1023/8-1023/8. Ned. 18 1000-5 100—. 1 Ned. 17 1000-41/a 1013/4—1021/8. Certificaten-3 7Ss/s—78s/s. Gert. N.W.S.-2i/2 673/4-681/4. Duitschl. pndst. 100-7 101 s/s1011/2 Engl. W.L. 50-200-5 103i/2—IO41/4. Goes '30-4 98y2 Zeeuws. Hyp. B.4i/3 101101. A Amsterd. Bank' 1743/4—1733,4. A Bank Assoc. 42%— C Rolt. Bankyer. 993/4100. A Pref. Jurgens A 107i/8107. A K.M. Do Schelde 901/4—- A Ver. Papf. v. Gelder 9898. 1 C Aan. Car en Foundry 23Vs22 C Am. Smelt Ref. 36%'34%. C Farbenind. I.G. 140136%. C U. States St. C. 111%106%. C C. Publ. Serv. 14%13%. C North Am. Cy. 70%68%. A Born. Sum. H.M. 143143. A Ned. Wol Mij 39%—38%. A Singkep Tin M. 105101. A J. C, Japan Ln. 50% A Rotterd. Lloyd 110110. A S. M. Nederland 119%118%, A Amst. Thee C.M. 4544. A Houth. Alberts 7879%. C Peruvian C. Pr. 15—14. A Erie Spoorweg 25 A Southern Rlw. 41% C Union Pac. Rr. 169%164%. C Int. Nickel Cy. 14% A Koloniale Bnk. IO8V2—107. A N.I. Hbfc. lOOO' 112-112 C Ned, H. M. 1000 1311/4—133. A AA]g. Kunstz, U, 735/8—716/2-691/;}. A v. Berkels Pat. 46%-L45%. C Calvé-Delft 108—105%-104%. A C. Suiker Mpij. 3232. A Int. Viscose 1716%. A Küuchenm. I. Acc. 65 65 -64, A Ned. Ford A.M. 281 275-279. A Philips Gem. B. 162—159-155%. C Unilever 169%—165%-163. C Anaconda Cop, 56%55%-55%, C Bethlehem St. 47%—45%-45%. C Gen. Aviation 7%7-6%. A A.N.I.E.M.—N.B. 233%—230. C A. Gas El. Cy. 18%—18%. C Cit'es Serv. Cy. 14%14-13%. C Midd. West Ut. 20%—19%. A Alg. Explor. Mij. 69%69%. A Boeton Mijnb. 33%31%. A Kon. Petr. Mpij. 235%221-17%. C Contin. Oil Cy. 7%'7%. C Shell Union O.C. 5%—5%-%. A Holl. Amer. Lijn 12%11%. A K.N. Stoomb, Mij. 45% A Ned. Scheepv. U. 112112. A H V. Amsterdam 315313-06. A Java Cult. Mij. 247:1/2— 243. A N.I. Suiker U. 140137. A Poerworedjoi S.O. 211/2— A Deli Batavia 254—258i/2. C Deli Mij. 1000 2901/j—291-89. A Senemibali 333)i/2— 326i/2'. C Chicago Milw. 5%4%-5. A Amst. Rubb. C. 86%—83%-84%. A Deli-Bat. Rubb. 42%—42%. A Hessa Rubber 4544. A Serbadjadi S.R. 3739. A V.I.C. Ondern. 46%—45. C Interc. Rubber 33-2%. Prolongatie 1%1%. WISSELKOERSEN. 13 Mei. 15 Mei Londen 12 10% 12.10% Berlijn 59.33 59.32 Parijs 9.74% 9.74% Brussel 34,65 34.64% Zwitserland 47.99 48,00 Kopenhagen 66.67 66,65 New-York 2.49 2.49 Tabak Unilever Suiker Rubber Accoust. Aku Koninkl. MARKT Amerika 1 Industrie Schepen Mijnen Wettig gedeponeerd

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 2