lïrouinciale Zteuxo&che mm Twee bladen. VRIJDAG 15 MEI 193 1. Eerste Blad. 174e Jaargang. IN ONZE STATEN-GENERAAL. siiiijpiin mm WMïi BINNENLAND. ZEELAND. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daavoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. No. 113. MS IS» Middelburg, 13 Mei 1931 Aanvankelijk waren we voornemens, den Kamer-overzichtschrijver van het Handelsblad na te volgen, die het over zicht van een uitermate onbelangrijke Kamerzitting eens afdeed met de woor den: „Niets overzichtelijks" en daar- meê uit. Evenwel: dat zou getuigen van een gebrek aan deferentie tegenover onze vroedschap en derzelver of moeten wij schrijven: hoogstderzelver? deli- beratiën, en dus volgen hier nog enkele notitiès. Hoewel de buitenwacht er weinig van hoort, toch schijnt er wel schot te zitten in de nieuwe brandweerorganisatie, 's Raads voorzitter deelde althans mede, dat reeds benoemd waren een onder commandant en een inspecteur der brandbluschmiddelen, tevens technisch adviseur, nl, de heeren A. J. W. Ma- thyssen, hoofdopzichter van de Stads- schuur en E. Visscher, leeraar aan de ambachtsschool en motor-expert. Wij meenen te mogen aannemen, dat de uit stekende verwachtingen, die men van deze beide functionarissen op goede gronden koestert, in vervulling zullen gaau. Verder zal, zoo vernamen wij, de leverantie van de nieuwe zware motor spuit en de ladderwagen gegund worden aan de N.V. Geesink Zonen te W e c s p, terwijl de noodzakelijke aan vulling van de uitrusting der burgerij spuit geleverd zal worden door de fa. Biivkers te Rotterdam. En dan deed de voorzitter, tot onze groote voldoening, nog mededeeling, dat zeer binnenkok den Raad plannen voorgelegd zullen worden om te geraken tot centrale op berging van het brandweer-materieel, met slangendroogtoren etc. Vermoedelijk betreft dit het reeds lang in de maak zijnde plan van de garage- Kievit, die voor eigen rekening der ge meente heeft aangeboden een brand weergarage met commandantskantoor, magazijn en slangentoren te bouwen. Deze zou dan, naar wij vernemen, recht tegenover de Vischmarkt komen te lig gen, en, na verwijdering der hekken, die thans nog daarvoor staan, was er dan een mooi „brandweerplein" met ruime uitrij beschikbaar. Nog zoo'n kwaad plannetje niet, zoo op 't eerste gezicht De benoeming van dokter Feikema tot „waarnemend vroedvrouw", zoo als de heer Naezer dat kort en krachtig uitdrukte gaf nog eenige aanleiding tot gewrijf. Op een dwaze en terecht door wethouder De Veer als zoodanig gebrandmerkte wijze haalden enkele rechtsche Raadsleden hier de „vrije art senkeuze" bij dat was er heelemaal naast Op de vraag, waarom de sporadische verlossingen die van gemeentewege te verrichten zouden zijn, bij uitstedigheid, ziekte of verhindering van de gemeente lijke vroedvrouw, niet door den ge meente-a r t s opgeknapt konden wor den, werd echter naar onze meening niet veel steekhoudends te berde gebracht. at zulks niet in z'n instructie staat, en dus, als het er in gebracht werd, ook weer apart gehonoreerd zou dienen te worden dat leek ons al een heel for malistisch standpunt. Ten aanzien van 'het bedongen hono rarium zn hier geconstateerd, dat vol gens enkele Raadsleden verscheidene artsen „het ook wel voor f 25— wilden doen", waarop wethouder Onderdijk onder algemeene hilariteit, het denk beeld van een openbare aanbesteding opperde Ged. Staten hebben en wij verheu gen ons daarover hunne goedkeuring onthouden aan het Raadsbesluit waarbij onbewoonbaarverklaring van het huis Kinderdijk P 100 huisbaas het Raadslid de heer A. Jeronimus illu soir yerd gemaakt door een verlenging van den ontruimingstermijn. Nu komt er aan dit leelijke gevalletj toen eindelijk eens een slot Wij hebben alle waardeering voor iemand, die uit overtuiging tegen den sterken stroom wil oproeien, maar wanneer het doel van zijn inspanning slechts is, te ontkomen aan den plicht tot het in redelijken staat van bewoon baarheid brengen van een bouwvall'g krot, dan wordt het toch wel moeilijk ook in d:t opzich: te blijven gelooven aan de ideeële onbaatzuchtigheid van den roeier. De abattoir-moeilijkheden en moge lijkheden zijn ook nog een beetje aan de orde geweest, maar veel is daarover niet gezegd. Dat aan een invoerkeur- loon voor de buitengemeenten niet te ontkomen zal zijn, is uit het gesprokene echter wél gebleken. Bij de rondvraag bracht de heer Paul het ambtenaren-reglement nog een ter sprake. Er bleek toen, dat de burge meester zich met een brief tot de ver schillende Raadsfracties heeft gewend, waarin een bemiddelingsvoorstel werd gedaan. Daarbij is uitgegaan van de ge zonde gedachte, dat behoudens de twee bekende geschilpunten die, hoe be langrijk ook in theorie, in feite heel weinig ter zake doen deze geheele Raad het over den verderen inhoud van nu wijlen ons ambtenarenreglement is eens geworden, en dat het toch wen- schelijk zoude wezen, dat ook deze Raad de zaak nog tot een einde bracht. Want: aangezien het geheele ont werp ambtenarenreglement bij de eind stemming verwerpen is, is er eigenlijk niets meer, cn het valt dus te betwij felen, of een nieuwe en wellicht anders samengestelde Raad niet opnieuw hei geheele ambtenarenreglement aan een bespreking zal willen onderwerpen. Men is het echter ook langs dezen weg nog niet eens kunnen worden en of dat tenslotte nog lukken zal? We hebben er een zwaar hoofd in. EERSTE KAMER, Tabaksaccijns; Het wetsontwerp tot aanvulling der Leeningwet en heffing van opcenten op den tabaksaccijns op sigaretten, kreeg in onzen senaat weinig oppositie. Althans geen tegenstemmende oppositie. Alleen de heer WIBAUT (s.d.) zou tegen de verhooging der sigarettenbelasting stem men, als gesplitste stemming mogelijk was. Daarbij bepleitte hij een regeling, waarbij het rijk in financiëel opzicht niet- krachtige gemeenten helpt bij de aflos sing der crisisuitgaven. Andere leden hadden evenzoo kleinere wenschen of voorkeur. Minister DE GEER had het dus niet moeilijk. Hij achtte beter de overschotten van het leeningfonds thans te samen met de verhooging der sigarettenbelasting te gebruiken voor dekking der crisisuitga ven, dan naast de belasting andere nieu we lasten op te leggen. Het ontwerp werd toen z. h, st. aange nomen, evenals eenige kleine ontwerpen, waaronder de wetswijziging op het no tarisambt. De vergadering werd daarna gesloten tot Dinsdagavond 9 uur. TWEEDE KAMER.* Drankwet. Bij de voortgezette behandeling der drankwet heeft de heer SLOTEMAKER DE BRUINE een amendement ingediend om het instituut der vennootschapsver gunningen niet uit te breiden tot de ge wone inrichtingen voor maatschappelijk verkeer. De heer VAN HELLENBERG HUBAR (r.k.) had een amendement om de com binatie beroepsmilitairen-vergunninghou ders uit te sluiten. De heer BEUMER (a.r.) zag liever dat B. en W. beslissen over een te verleenen vergunning aan een inrichting voor maat schappelijk verkeer. De heer KORTENHORST (r.k.) ver dedigde een amendement voor overschrij ving van het maximum mogelijk te ma ken ten aanzien van vergrootingen voor inrichtingen voor maatschappelijk ver keer, echter tot 10 pet van het aantal in de gemeente bestaande vergunningen. Minister VERSCHUUR had tegen het amendement-Slotemaker de Bruine wèl, doch tegen dat van Hellenberg Hubar geen bezwaar. De amendementen- Kortenhorst, ter vervanging van de onaannemelijke amendementen van Dins dag, zullen, aldus de minister, na de aan brenging van verschillende wijzigingen, niet meer onaanvaardbaar zijn. Alle leven komt uit het innerlijke voort. De levensbronnen liggen alle in ons zeiven besloten, laten wij daarom zooveel mogelijk tijd besteden aan ons innerlijk leven. De beslissingen over de verleening van een vergunning moet aan het centraal gezag blijven, voor alle inrichtingen voor het maatschappelijk verkeer mogen niet dezelfde eischen worden gesteld, en het percentage van buitengewone vergunnin gen moet niet 10 of 2 of 3 van het totaal aantal der vergunningen zijn. De amen dementen zullen dan niet meer onaan vaardbaar zijn, al geeft de minister er toch de voorkeur aan dat de Kamer ze verwerpt. De heer SLOTEMAKER trok hierop zijn amendement in, en de heer KOR TENHORST (r.k.) wijzigde de zijne in de door den Minister aangegeven zin en ver ving 10 pet. door 5 pet. Besloten wordt de verdere behandeling van art. 12 aan te houden. Op art. 13 verdedigde de heer VAN DER HEIDE (s.d.) een amendement om te voorkomen dat toelating van niet- leden tot sociëteiten aanleiding wordt tot ontduiking der tapverboden. Het artikel en de amendementen wer den aangehouden. Dinsdag voortzetting. DE NIEUWE GOUVERNEUR- GENERAAL VAN NED.-INDIE. De nieuw benoemde gouverneur-geaie- raal van Nederlandscli-Indië, jhr. rntr. B. C. dc Jonge, zal van Maandag a.s. af aan het departement ,;an Koloniën voor belangstellenden te spreken zijn. DE NIEUWE SPAANSCHE GEZANT. Naar vernomen wordt is thans be- noelmd tot Spaansch gezant in Nederland, als opvolger van graaf de Pradère, die naar men weet, ontslag uit zijn functie heeft verzocht en verkregen, de heer Vicente Gonzalez Arnao, afdeelingschef aan het Departement van Buitenlandsche Zaken te Madrid. DE ALGEMEENE OMROEP EN HET ZRNDTïJDBESLUIT. Het landelijk comité ter behartiging der 'belangen van de luisteraars in den ail- gelmeenen omroep, zonder voorkeur voor politieke of godsdienstige richting, heeft in samenwerking met eenige A.V.R.O.ts actie comité's o,a. van Middelburg een adres gericht tot den Minister van •Waterstaat, waarin er aan wordt her innerd, dat het juist één jaar geleden is, dat het zendlijdbesluit van den minister in werking trad, waarbij als basis voor de verdeeling de volgens den minister bestaande 4 groote denkrichtingen wer den aangenomen; dat dit volgens de mee ning van adressant juist is voor zoover betreft de Vara, de N.C.R.V. en den K.R.O., maar te eenenmale onjuist voor zoover het betreft de A.V.R.O., die niet anders is en ook niet anders wil zijn dan algemeen. Volgens adr. zou het billijk zijn den drie anderen omroepvereenigingien niet •meer zendtijd toe te staan, dan zij voor haar specifieke programma's blijken noo» dig te hebben. Adr. verzoekt zoo spoedig mogelijk aan de Avro vergunning te verleenen tot den bouw van een eigen zendersysteem ert tot verruiming van zendtijd ten behoeve van de Avro. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE. De Rotterdam Lloyd Rapide vertrok in aansluiting op het s.s. Slaimat 14 Mei 21 uur van Marseille. Aankomst te Es sen 15 Mei 17.21 uur (midden Europ. zomertijd) stopt niet te Roosendaal. Aan komst te Rotterdam D.P. 15 Mei 18.45 uur, te Den Haag (H.S.M.) 19.13 uur. bezoekers van deze uitvoeringen, zal het niet noodig zijn eene opwekking te schrij ven, maar telken jare vernemen wij toch weer van personen, die zeer gaarne goede muziek hooren, maar die nog nooit of heel zelden deze uitvoeringen bijwoon den en voor hen is het wel gewenscht nog eens den raad te geven: gaat eens naar de Abdij toe. Het onbekend maakt onbemind, maar als men eenmaal geno ten heeft van de mooie muziek in deze daarvoor zoo bij uitstek geschikte omge ving, dan heeft men geen opwekking meer noodig en dan heeft men er ook gaarne een kleiner of grooter financieel offer in de bussen aan de poorten voor over. Het is nu eenmaal niet mogelijk deze uitvoeringen te geven zonder de opbrengst van die bussen. Dit ook tot hen, die geregeld komen en meenen, dat een offer niet zoo noodig is, en of het geheel weglieten of het verminderden. Men is natuurlijk nimmer verplicht te geven, maar als ieder het naar zijn ver mogen doet, dan zijn deze uitvoeringen ook voor de toekomst verzekerd. De Hemelvaartsdag. Woensdag was de temperatuur hoog en vreesden velen voor onweer. Dit is niet gekomen, maar toch heeft het des nachts nog al geregend en is er eene afkoeling gevolgd. Zoo was er dan gis termorgen vrij wat wind, maar des mid dags was het goed weer en er is volop geprofiteerd van kortere of langere uit stapjes per rijwiel, auto, te voet of per openbaar Tniddel van vervoer, en vele buitenzaken zullen wel een extratje in het laadje hebben gekregen. Verschillen de vereenigingen trokken er gezamenlijk op uit en af en toe klonk muziek door de straten, hetzij van een der mondorgel- vereenigingen, hetzij van de signaalafdee ling van Achilles bij vertrek naar en te rugkomst uit Biervliet. Op de Markt trokken o.a. de deelne mers aan den knobbelrit voor auto's en motoren bij vertrek en aankomst veel Jpelangstelling. MIDDELBURG, De Abdij-uitvoering. Met een enkel woord willen wij er nog eens aan herinneren, dat het Mid- delburgsch Muziekkorps a.s. Zondag het zomerseizoen hoopt in te zetten met een uitvoering in de Abdij van 12 tot 1 uur. Voor de vele trouwe bezoeksters en Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen. Woensdagmiddag hield de afdeeling Middelburg van de Nederl. Ver. van Huisvrouwen een zeer druk bezochte feest vergadering in de Sociëteit St. Joris, ter eere van het tienjarig bestuurslid maatschap van de presidente, mejuffrouw M, Callenfels, Mevrouw Fagginger Auer en mevrouw Hoorweg gingen als afgevaardigden van het bestuur de jubilaresse per auto van haar woning afhalen en toen de dames in de zaal binnenkwamen, werd de presi dente door de aanwezige leden met het Bondslied ontvangen. Hierna nam de eere-presidente, me vrouw W. A. Dumon Tak-Van Trigt, het woord en bracht groote hulde aan het geen mej. Callenfels in de afgeloopen 10 jaar voor de afdeeling heeft gedaan. Zoo heeft zij twee tentoonstellingen krachtig geleid, is het aan haar en aan mevrouw Doets te danken, dat de tijdelijk kwij nende afdeeling weder in bloei toenam en thans 168 leden telt. Zij werkte mede aan de oprichting van een afdeeling van „Kinderverzorging en -opvoeding", maar om niet te vergeten heeft zij de zoo ge- wenschte samenwerking met de Huis houdschool ten zeerste bevorderd. Voor dit alles bracht mevrouw Tak de jubila resse hartelijk dank' onder groote instem ming der aanwezigen. Toen mevrouw Tak was uitgesproken, kwamen van achter een scherm jongejuf frouw Adatje Loman en jongeheer Jan Tellegen, die namens de afdeeling een groote bloemenhulde aanboden. Mejuffrouw Callenfels dankte hartelijk voor de gesproken woorden en voor de bloemenhulde. Dat de samenwerking met de huis houdschool goed is, werd dezen middag wel ten duidelijkste gedemonstreerd. De leerlingen hebben zich verdienstelijk ge maakt en dit niet alleen door het over nemen van de taak van de leden, die zich met het presenteeren van de thé enz. hadden belast, maar ook door het vertoonen van e^i aantal stillevens, die namen van bekende firma's in de stad weergaven. De leden schreven die namen op en onder haar, die alle namen goed geraden hadden, werd later een heerlijke cake verloot. Doch niet alleen werd deze afwisseling geboden. Mevrouw Loeff heeft de aan wezigen vergast op enkele liederen en mevrouw Verheijden heeft haar kennis van het pianospel gedemonstreerd. Bei de dames hadden daarvoor zeer verdiend applaus in ontvangst te nemen. Mevrouw Tellegen, de vice-presidente, was zeker aller tolk toen zij aan het slof der bijeenkomst hartelijk dank bracht aan allen, die door hunne medewerking dezen middag zoozeer hebben doen sla gen. VLISSINGEN. Nu het strandseizoen weer nadert en gisteren reeds ten deele fvèrd inge zet, zij no;g eens met kiem verzocht geen flesschen en andere gevaarlijke voorwer pen op het strand achter te laten. Gistel ren werd een 10-jarig imeisje vrij ern stig door glas aan den voet gewond bij het spelen op het strand.. ÏWoensdag had op den Singelweg een aanrijding plaats tusschen een motopriji; dier, die een duorijder bij zich had en 'n wielrijder, alle, vooral de duorijder, wer den gewond. De politie stelt een onder zoek in of er sprake is van schuld. WALCHEREN. ARNEMUIDEN. Verleden jaar maak ten wij reeds melding van een bekend making per omroeper dat er regenwater uit de regenbak van de Ned. Herv. Kerk voor de lidmaten dier kerk verkrijgbaar (te koop) was, waardoor een nieuw soort regenwater ter wereld kwam en wel „Nederlandsch Hervormd lidmaatschap water". Deze daad wekte bij verschil lende leden dier kerk en andersdenken den verontwaardiging op. Deze dagen werd per omroeper op nieuw hetzelfde in de gemeente bekend gemaakt. BIGGEKERKE. Dinsdagavond had al hier een bijeenkomst plaats, die onder leiding stond van den burgemeester den heer L. Simonse en waar tegenwordig waren de neeren Ir. de Regt en Beun van de P.Z.E.M. teneinde de noodige in lichtingen te verschaffen omtrent de thjains spoedig lot stand komende electrificatife der gemeente. Ir. de Regt deed de toezegging dat begin Augustus wel stroom kan worden gele verd. Een poging! om eet) commissie te vor- eien teneinde de ingezetenen tot aan sluiting aan te sporen, had nog geen succes. Er zijn thans reeds ongeveer 25 perceelen die onmiddellijk zullen aan sluiten. Dit getal moet evenwel nog alanf- zaenlijk worden verhoogd, wil de slrootnh prijs kunnen worden verlaagd. WESTKAPELLE; Donderdag had op den dijk een droevig ongeval plaats met doodelijken afloop. Eenige knaapjes ver maakten zich met het voortduwen van een kar op de rails van het wissel. Toen de kar voortreed, ging het 5-jarig zoon tje van J. K. voor een andere stilstaande kar teg«*g, het z.g. stootblok staan, waar op het veflftje bekneld geraakte tusschen twee stootblokken. Een dijkwerker was er dadelijk bij om het knaapje, dat over veel pijn klaagde, op te nemen. De va der, die kort daarop verscheen, bracht zijn zoontje naar huis, waar spoedig de dokter kwam. Een half uur daarna over leed de arme kleine. ZUID-BEVELAND. GOES. Hedenmorgen te 8 uur viel de tifmlmerman B, uit Kloetinge van een stel ling voor één op de Middelburgsche straat in aanbouw zijnd huis. Met een schedel breuk werd de 'man naar het St. Joanna^ gesticht overgebracht. 1 Hedemmbrgen om 10 uur werd mej. II. op den 's-Hendrikskinderendijk bij het oversteken der straat door een auto aan gereden. Met een dubbele beenbreuk werd zij naar het Gasthuis vervoerd. Den chauffeur treft geen schuld IERSEKE. Die schilder A. v. O., die op den Daim nezig was het dak van een schuur te schilderen, ha-d het ongeluk naar beneden te vallen. Ernstig inwendig gekneusd werd hij naar huis vervoerd. Dr. Klinkenberg verleende hulp. THOLEN. SC HE R PENIS SEDe heer J. Bolier aftredend raadslid voor den Vrijheids bond die oorspronkelijk voor zijn candi- datuur had bedankt, is op dit besluit te ruggekomen en als no. 2 geplaatst op de lijst van rl en heer C, G. Hartog (Midden stand Partij.) ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. BIERVLIET. Donderdag werd door de vereeniging voor vreemdelingenverkeer een sportfeest gehouden, dat in alle op zichten geslaagd mag heeten. Medewer king werd verleend door de gymnastiek-

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1