OEERSTE KW. KUNST EN WETENSCHAP. WEERBERICHT etc. - RECHTZAKEN. DE STERRENHEMEL 13—20 Mei, 20 uur M. T. GEMENGD NIEUWS. -FIETSBANDEN licht loop end i 'ijzepsterk SPORT. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. ad f 4500 als aandeel geldt, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordt. Nadat de heer Becu ook inlichtingen had gevraagd inzake de meening van Ged. Staten over den weg, wordt de vergade ring gesloten. Das Paradies und die Peri. „Tot Oefening en Uitspan ning". Concertzaal, Onder de componisten was Schumann wel één der meest poëtische persoonlijk heden. Hij was een echt Duitsche natuur, in wien het geheele romantisme van de Duitsche ziel scheen te zijn gevaren. Een gevoelsmensch en idealist in de hoogste mate, die toch het logisch ver stand van zijn volk bezat, zoolang zijn geest helder bleef. In zijn klavierwerken staat hij nu nog hoog naast de kunst onzer tijdgenooten en is, evenals in vele zijner liederen, de intimiteit en poëzie een factor, die deze scheppingen tot iets bijzonders maakt. De zucht om naast zijn vrouw ook een schitterend figuur te maken, bracht hem tot het schrijven van grootere werken. Hij verdiepte zich in de kunst der or kestratie en schreef enkele symphoniën, In 1841 schiep hij ook zijn wereldlijk oratorium „Das Paradies und die Peri", zeker zijn beste werk in dit genre. Gelukkig dan ook dat dit oratorium op het repertoire blijft veler zangver enigingen. Zoo ook van „Oefening en Uitspanning", die düs niet beter Schu- manns nagedachtenis de 75ste ver jaring van zijn sterfdag kon eeren. Over Thomas Moore's tekst is reeds Vrijdag uitvoerig in ons blad geschre ven. Ook over de muzikale.waarde van dit hyper-romantisch oeuvre. Maar hoe goed was 't eens een paar uur in dien sfeer te toeven, in die wereld van wel luidendheid, van melodieën, die geen begrip, wèl onze ziel vragen. Muziek, die ons weer gevangen hield van aan vang de treurende Peri ,,vor Edens Tor", waaruit zij „eines Fehltritts hal- ber" verbannen was, tot het stralend- juichende: „Freud, ew'ge Freude, mein Werk is getan". De sopraan-soliste mevrouw Mak van WaayDooremans, had hier haar schoonste moment, haar „avond", 't Moest ook zoo. En hoe voortreffelijk was hier de koor-tegenzang: de welkomstgroet in het paradijs. Een climax, waarvoor lei der (de heer Joh. H. Caro), koor èn or kest een apart woord van lof toekomen! Trouwens het: „O heil'ge Tranen inn'ger Reue", met het solokwartet, even voor het slotkoor, trof ons ook. Zeer mooie zang hier Maar over het geheel: de zangver- eeniging had uitstekende momenten. We denken dan aan het strijdkoor in het eerst gedeelte, aan het slot van I, aan het vroolijke Houriskoor (begin III), met de geestige begeleiding. En vooral ook aan het „Weh, weh, er felhte das Ziel", in I; van het „Chor der Genien des Nils", hebben wij betere herinnerin gen behouden van de uitvoering in 1925; evenzoo aan het slotkoor van II. De begeleiding was over 't algemeen goed; soms wat te forsch. (Peri's eerste solo „Wtie Gliicklich Sie wandlen die sel'gen Geister elders weer juist har monieerend (in het kwartet der vier Peri's). Van de solisten, het gemengd vocaal kwartet, noemden wij reeds mevrouw Mak van Waay, wier stem wel zeer voor de Peri-partij ligt. Een heldere fraaie stem Naar mejuffrouw Jo Immink, hebben wij evenzoo met veel genoegen geluis terd; een diepe warme stem. Dat toonde zij in: lasz mich von der Luft durchdringen", het bekende lied der Jungfrau (als wij ons niet vergissen is hiervoor een mezzo-sopraan voorge schreven?) De heer De Vries, wiens geluid in het eerste gedeelte ons matig kon bekoren, werd na de pauze, in de lange recita tieven, verrassend veel beter. De heer Adriaan Rijbroek, heeft de Jbarytonsoli goed gezongen Een wel zeer dankbaar werk voor dirigent, solisten, voor alle medewer kenden. Een bekend, een geliefd en een populair werk, ook. Waarom was de Concertzaal niet stampvol? Nu waren helaas, vele stoelen onbezet. Dat ver dienen noch Schumann, noch „Oefening en Uitspanning noch deze uitvoering. Ad. int. Gemeente- en Waterschapsarchieven in Zeeland. De Rijksarcnivaris en inspecteur dier gemeente- en \vaterscliapsarc 11ieven in Zeeland', mr. A. Meerkamp van Eimfodlen, deelt in zijn jaarverslag als inspecteur med;e, dat hij in 1930 weder veel aan dacht heelt gegeven aan de voorzieningen tegen brand in archief]ok,alen. Op zijn verzoek heeft die heer D. Vleming, com mandant der Brandweer le Utrecht,, hem ingelicht over de beste methoden ter beteugeling van een begin van branch Daar water d,e archiefstukken sterk be schadigd, verdiend plaatsing van een bak droog zand met doelmatige schop bij de archieven aanbeveling. Voorts lichtte die heer Vleming den inspecteur in over de verdiensten der verschillende bluschme- Ihoden van minder eenvoudigen aard, Aan het eind, van het verslagjaar was dte briefwisseling nog niet afgeloopen, maar reeds de ontvanger wenken zullen veel nut kunnen slichten. Met den inspecteur der gemeente- on watersehapsarchieven in N. Brabant vond eenig overleg plaats over d,e afbakening van d,e resp. bevoegdheden ten opzichte van pold.ers, welke grondgebied gedeelte lijk in Noord,brabant gedeeltelijk in Zee land ligt. j i I I H H Inzage id,e gemeente Axe'l' herinnert de inspecteur aan het door hem toege juichte plan om de drie lokalen onder de burgemeesterskamer en ide raadzaal tot archiefkjluis in te richten, wat helaas door den raad werd afgestemd. De in specteur hoopt, d^t bij het intreden van gunstiger tijden het lofwaardig voorne men van het dag. bestuur Uer gemeente alsnog tot uitvoering moge komen. De inspecteur beval ide aanschaffing Van één- of twee Boyce-toestellen aan naast; de 3 aanwezige Muschapparaten. Betreffende de gemeente Burgh, merkt de inspecteur op, dat het tijdelijk raadhuis een vrijstaand gebouw is. Van de inventaris beslaat een complete inven taris. Er is waterleiding en de 'burge meester zal een brandjslang aanvragen op het verzoek van dien inspecteur, als mede aankoop van een handlbnandblusch- apparaat voorstellen. Er bestaan plannen voor een nieuw' gemeentehuis met een archiefkluis, die echter moeten wachten op uitvoering lot 'betere tijden. Het. oud-archief van de gemeente Dreischor, dat in 1929 door een misverstand' was toegestuurd aan den inspecteur, lag geheel dtoor elkander en stelde de inspecteur voor het archief bij hem te laten, hem te machfligcn polder archiefstukken aan d,e betrokken polders terug te geven en 'ten slotjte om een klein crediet toe le staan voor restauratie van de geschonden stukken. In Octofber herin nerde de inspecteur er nog eens aan en toen kwam de medledeeling,dat de raad' geen gelden beschikbaar stelde voor restauratie en verpakking van het ar chief. Voorloopig zijn maatregelen geno men om de ergste wanorde te herstellen, Sedert het bezoek van den inspecteur in 1922 is 't archief van D uivendijke opnieuw geordend. De plukken worden Chronologisch gerangschikt in portefeuil les en geborgen in de raadzaal, die niet vrij van vocht is. De burgemeester zal hier en daar zakjes ongebluschte kalk dtoen aanbrengen. Tot het bouwen van een kluis is in beginsel besloten, waarschijnlijk zal de kast, waarin de kadasterregisters wor den bewaard, worden doorgeslagen en de kluis op die plaats worden aange bouwd, waarvoor het terrein aan wezig* is. Te Eikerzee en te Ellemeet is het dosierstelsel ingevoerd. Voor deze gemeenten te samen met Burgh en Haamstede zal een motorbrandspuit wor den aangeschaft naast de brandslangen, die op de waterleiding kunnen worden geplaatst. In het bovengedeelte van fret nieuw gebouwde raadhuis te Haamstede ligt de archiefkamer. De inspecteur had de kamer liever gelijkvloers gehad met het oog op het brandgevaar. Het archief van 1811 af is er in ondergebracht. Met ingang van 1 Januari 1930 is het re gistratuurstelsel der vereeniging „Figa" ingevoerd. Ter secretarie staat eene vrij zwakke brandkast, waarin o.a. een enkel oud stuk, een brief uit 1598 berust. In het portaal hangt een uitstekend wer kend Ready-schuimbluschapparaat. Een handspuit is achter het gemeentehuis ge- stationneerd, maar de gemeente is niet aangesloten bij de waterleiding. Krach tig heeft de inspecteur het bouwen van een ruime kluis, wat overwogen wordt, ondersteund. Het archief der gemeente Hoek geeft den inspecteur o.a. aanleiding op te merken, dat een inventaris in bewer king is. De archiefkamer in het nieuwge bouwde raadhuis is voor het grootste gedeelte veranderd in eene kluis. Te Kerkwerve is veel verbete ring aangebracht door het verplaatsen van kasten en het toelaten van lucht, terwijl ook hier ongebluschte kalk mede helpt tot het drooghouden der stukken. Ook deze gemeente is niet bij de water leiding aangesloten en bezit een oude handspuit uit 1880, doch vervanging door een moderner instrument wordt over wogen. De plannen tot het bouwen van een kluis en uitbreiden der bergruimte voor het archief te Krabbend ij ke ver- keeren in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Een deel van het archief van Nieuw- en St. Joosland, uit de jaren 1799 tot 1810, bleek te Veere terecht te zijn gekomen en werd naar het archief te ruggezonden, waaruit het blijkbaar ver dwaald was. Ten dpzichte van Noordwelle deelt de inspecteur mede, dat nergens in die gemeente handbluschapparaten aanwezig zijn, en hij mondeling en schrif telijk op aanschaffing ter bescherming van raadhuis en archief heeft aange drongen. Voor beveiliging van het archief te Renesse is wel een theofakkel en een Ifax-apparaat aanwezig, doch deze gemeente heeft geen waterleiding en alleen een oude spuit, die uit een water put moet worden gevoed. De kasten voor het archief van S e- roos kerke (S) zijn nog al vochtig, en zullen zakjes ongebluschte kalk wor den opgehangen en de burgemeester zal voorstellen minimaxen aan te schaffen, die tot nu toe ontbreken. Te Tholen kan de gemeente-archi varis nog steeds niet werken in het koude jaargetij, omdat de archiefkamer nog steeds niet kunstmatig verwarmd en 13 Mei. Barometerstanden: Hoogste: 762,3 te München. Laagste: 749.1 te Westmanoer. Thermometerstanden Hoogste en laagste temperatuur van Zaterdagmorgen tot hedenmiddag 12 h,: '"Hoogste 67. Laagste 53. Weersverwachting van het K. N. M. h' Zwakke tot matige wind, uit! 1. rich tingen. Half tot zwaar bewolkt). Aanvan kelijk droog weer. Later wellicht kans op onweer. Weinig verandering in tempera tuur; later wellicht afkoeling. Donderdag 14 Mei, Zon op 4.09; onder 7-44. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en. voertuigen 8.|14. L 'j Maan op 3.00 v.m.; onder 4.22 n.m. Nieuwe maan 17 Mei. HOOGWATER VLISSINGEN. Middelbare tijd. donderdag 14 Mei 11 48 Z o m e r t ij d. Trjjdag 15 1 01 13 26 Saterdag 16 1 35 13 56 bondag 17 2 03 14 25 daandag 18 2 36 14 58 Mnsdag 19 3 10 15 35 oensdag 20 3.49 16.12 verlicht kan worden. In 1929 is een kluis gebouwd. Te Wolphaartsdijk wilde men de archiefkluis ten deele ter beschikking stellen van polders en waterlanden en heeft de inspecteur opgemerkt, dat het hem niet juist toe scheen, den huurprijs te laten afhangen van de grootte van de polders in plaats van van die der te bergen archieven. Na ook over eenige polders mededee- lingen te hebben gedaan komt de inspec teur tot de ordening en beschrijving vanwege de ProvinPie, De stukken van Westdorpe heeft de inspecteur beschreven, daar zij tijde lijk op het Rijksarchief berustten. Daar bij bleek, dat hoogstwaarschijnlijk nog andere stukken van vóór den Franschen iijd bij de gemeente aanwezig zijn en heeft de inspecteur het voornemen ter plaatse een nader onderzoek in te stellen. De heer ML de Brakke heeft de be schrijving van het gemeentearchief van Veere voortgezet. Aan de orde was de bewerking der rekeningen uit de jaren 14021600. Tusschen de rekenin gen van de stad bevonden zich talrijke rekeningen van den heer Deze laatste zijn uit de serie verwijderd en kunnen dienen als grondslag voor de reconstructie van het heerlijkheidsar chief, dat zooveel mogelijk zal worden bijeenverzameld. De losse stukken, in de rekeningen aangetroffen, zijn daaruit af gezonderd en voor zoover dit' mogelijk bleek als bijlagen tot de respectievelijke rekeningen verzameld en beschreven. Ook aan het archief van Nieuw en St. Joosland heeft mr. de Brakke zijne krachten gewijd. De ordening en de beschrijving zijn in het afgeloopen jaar geheel voltooid. Een supplement op den inventaris-Mulder 17001851 wordt van rijkswege gedrukt. Ter bewaring in het Rijksarchief wer den inventarissen verkregen van de ar chieven der gemeente Duivendijke 1800- 1930, en van de polders Nieuw-Beoos- ten-Blij-Bezuiden 17751815 en Noord polder 1780'1900. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 12 Mei waren de vol gende personen gedagvaard: M. S., 52 j., meubelmaker, zonder vaste woonplaats, ged. wegens landlooperij te Middelburg op 20, 21 en 22 April 1931 te Middelburg, Eisch en uitspraak 3 d. h. en 3 jaar R. W. L; A. F, d. W., 20 j„ werkman, Graauw, wegens mishandeling van J, Bouwens te Graauw op 19 Maart j.l. Eisch en uitspraak 1 maand gev. Uit spraak 1 maand gev, voorw. proeftijd 3 jaar en 25 of 25 d, h. en toewijzing civiele vordering ad 20,50; De verdediger, mr. P, C. Adriaanse, bepleitte vrijspraak. J. d. W., 48 j., werkman Graauw, we gens mishandeling van J. Bouwens en H. Bouwens te Graauw op 19 Maart j.l. Eisch en uitspraak 10 of 10 d. h. E, d. V., 22 wagenmaker te Graauw', wegens mishandeling van J. F. de Bak ker en C. J. de Bakker te Graauw op 1 Maart j.l. Eisch en uitspraak 15 of 15 d. h. A. v. A., 46 j., arbeider Westdorpe, wegens wederspannigheid tegen den rijksveldwachter J. Warrens, die hem, terwijl hij in dronkenschap op den open baren weg was, beetpakte om hem thuis ©V0UE MAAN O LAATSTE KWARTIER #NIEUWE MAAN Slechts den 19en vindt men op het tijdstip, waarvoor dit kaartje geteekend werd, de nieuwe Maan laag in het N.W. VENUS MARS J JUPITER CD SATURNUS boven den horizont. An tares van de Schorpioen staat hier nu net in het Z.O. te brengen, te Westdorpe op 5 April j.l. Eisch en uitspraak 15 of 15 d. h, Ph, P., 67 j,, landbouwer te 's Heer Arendskerke, wegens het schieten met een buks of een geweer op een duif, die later daarvan is gestorven en welke duif toebehoorde aan M. Visser te 's Heer Arendskerke op 29 Maart 1931. Eisch en uitspraak 10 of 10 d. h. H. C., 27 j., arbeider te Arnemuiden, wegens beleediging van M. van Schaik, rijksveldwachter te Arnemuiden, toen deze daar surveilleerde en hem aanhield wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet op 7 April j.l, Eisch en uitspraak 15 of 15 d, h, C, L., 23 j., werkman te Vlissingen, en P, L„ 25 werkman te Vlissingen we gens wederspannigheid tegen den agent van politie P, de Bokx, toen deze den verdachte C, L, beetpakte om hem op te brengen toen de ambtenaar hem in den nacht van 5 op 6 April j.l, in open bare dronkenschap bevond. Eisch en uitspraak 20 of 20 d. h. voor ieder. H. v. V., 27 j., werkman te Eecloo, we gens diefstal van 9 ijzeren bouten en moeren aan een ander toebehoorende te Sluiskil op 1 Maart j.l. Eisch 15 of 15 d, h. Uitspraak vrij spraak. W. H., 23 j., schippersknecht a. b. van het sleepschip „Willem", zonder vaste woonplaats, wegens beleediging van den wachtmeester Cambier en den mare- chaussée De Bukviel en den Rijkshaven meester te Terneuzen, toen deze daar dienst deden, Eisch en uitspraak 15 of 15 d, h. A. P, F. d. K., 25 j., arbeider te Hengst dijk, wegens mishandeling van Honorie van Gassen te Ossenisse op 19 Novem ber j.l. Eisch en uitspraak 15 of 15 d, h. Door G. H. A, L„ 39 jaar, vertegen woordiger van een verzekering te Bilt- hoven, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van 1 Mei j.l., waarbij hij wegens oneerlijke concurrentie is ver oordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en 50 of 25 d. h. De officier van justitie was eveneens in hooger beroep gekomen. is, op 25 Juli de eerste reis naar Indië aanvaarden. Op 15 Juli vertrekt het schip van Hamburg, 18 Juli van Bremen en een week later van Rotterdam, Ver wacht wordt, dat het schip de reis in 26 dagen zal doen. Voor den Rotterdamschen Lloyd is thans nog bij „De Schelde" in aanbouw het vrachtschip „Bengalen". Ind, Stoomvaartlijnen. Indrapoera uitr. 12 (8 v.m.) le Sabang. Baloeran (uilr.) 12 (10) v. Pt. Said. J. P. Goen (uitr.) 12 Mei van A'lgiers. XIngez. Med.) Postduiven. Zondag j.l. hield de Posid. Ver, „Zee- landia" een wedvlucht vanuit Quièvrain (België). 121 K.M. De duiven werden vermoedelijk gelost te 8 uur. Eerst aan komende duif werd geconstateerd om 10 h. 21 min, 34 sec; laatste 10 h 27 min. 50 sec. De prijzen werden als volgt behaald: le, 8e, en 10e pr. J. Marcus; 2e pr. J. Minderhoud, 3e en 4e pr. P. Pantus, 5e, 7e en 12e pr. S. Versluys, 6e en 9e pr. D. M. Klaassen, lie pr. G. de Blay, 13e, 14e en 15e pr. W. Adriaansens. De „Kota Nopan". Naar de N.R.C. verneemt zal de „Kota Nopan", het nieuwe motorvracht schip, dat voor rekening van den Rot terdamschen Lloyd op de werf De Schelde te Vlissingen in aanbouw DE MOORDi OP DEN HEER ESCHAU- ZIER. Omtrent den moord op' den heer E. kian nog worden medegedeeld, dat Dinsdagmiddag in het ziekenhuis te Dien H aag de confrontatie heeft plants gehad van K. met het lijk. OJmtrent het motief v,an den moord tast men nog in het duister, wel zijn en kele nieuwe gegevens de politie ter oore gekomen. O.a. onderzoekt de politie ook de mogelijkheid van een tweede zaken relatie tusschen K. en den heer E. wél ke betrekking had op een nieuwe uil- vinding van K. Ock kan nog worden medegedeeld dat het lijk van den heer E. gebonden melj een riem van een bagagedrager in de ldst werd aangetroffen. Na langdurige verhooren is er klaar heid gekomen in den moord op den heer Eschauzier. De aangehouden techniker Koning heeft 'beken d' dien heer Ew naar zijn kamer in de Prins Hendriks Ir. le hébben gelokt en daarna met behulp van Jen 21 jarigen kantoorbediende J. G. "W. P. die woonde aan het "Westeinde», te hebben vermoord: door mjddel' van een prop gedrenkt in aether. Het lijk werd daarna gebonden in een kist per aufo naar het pakhuis in de Wester- baanslraat overgebracht. Gisterenavond heeft de politie oolc P. gearresteerd die eveneens heeft bekend. De zaak 'blijkt zich als volgt te heb ben toegedragen aldus de Maasbode. Zooals reeds is meegedeeld, zou de heer E. Zaterdagmiddag in hotel Cen tral met K. een 'bespreking hebben over een d,oor laatstgenoemde gedane uitvin ding- Toen de heer E. van de „Witte" naar Centraal ging, werd hij opgewacht door P., die hem een brief van K. over handigde. In dien brief deelde K. mede dat hij zijn voet verstuikt hact en niet naar Central kon komen. Hij verzocht don heer E. op zijn kamer in de Prins Hen drikstraat te komen om aldaar de be spreking te voeren. Met een taxi reed, de heer E. die geen kwaad vermjoiedde), met P. naar de k,amer van K. Daar aan gekomen, werd. die heer "E. vastgegrepen en werd, hem een prop me't' aether in den mond geduwd. Zijn handen en voeten werden met een touw vastgebonden. De heer E., die terstond bewusteloos was, werd op een bed neergelegd. De bedwelming bleek echter zoo stei'k te zijn, dat de heer Eschauzier niet al leen bewusteloos was, maar spoedig aan de gevolgen daarvan overleed Terwijl P. met een gummistok bij het bed, waarop het ontzielde lichaam' laig, de 'wacnt bleef houden men vermoed de, dat hij weer bij zou kom'cin en dan wellicht alarm zou maken ging K. uit to|m een kist en een auto te halen om daarin den heer E. te vervoeren. Teen K. 'met een en ander terugkwam, hebben zij het lijk in de kist gedaan en naar het pakhuis in de Westerbaensti'aal vervoerd, waar het, zooals toen weet, Maandag door den eigenaar van het pak huis werd ontdekt. De bedoeling van K. en P. zou, vol gens hun verklaring, niet zijn geweest den heer E. te dooden, maar hem le dwingen schuldbekentenissen te teekenen

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 6