Het Wiegekind SPOOR'/ MOSTERD HET GEVAL MAZAROFF FWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 13 MEI 1931, No, 112, m BINNENLAND. DE ACTIE VAN HET VAN GEND LOOS-A.T.O.-PERSONEEL, ZEELAND. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Gemeenteraad van Groede. DOOR d.S. FLETCHER. Onder leiding van de respectievelijke hoofdbesturen zijn Maandag de vertegen woordigers van het Van Gend Loos- A.T.O.-personeel, georganiseerd in den Centralen Bond van Transportarbeiders en den Ned. R. K. Bond van transport arbeiders „St. Bonifacius", gisteren te Utrecht in vergadering bijeen geweest ten einde de verdere houding te bepalen te genover de weigering van de directie om aan de gestelde verlangens van het personeel tegemoet te komen. Nadat in beide vergaderingen verslag was uitgebracht van de gevoerde onder handelingen en een overzicht was gege ven van de stappen die daarna door de hoofdbesturen werden ondernomen om alsnbg zonder conflict tot overeenstem ming te geraken, werd met algemeene stemmen een motie aangenomen waarbij den hoofdbesturen wordt opgedragen: a. door middel eener schriftelijke stem ming het personeel de vraag ter beslis sing voor te leggen of de afwijzing der directie tot staking moet leiden; b, middelerwijl te pogen alsnog een bevredigende oplossing van het geschil te verkrijgen. Besloten werd over drie weken weder bijeen te komen tot het nemen van verdere beslissingen. RITTHEM. Dinsdagavond hield de afd. Ritthem van de Vereeniging tot Chr. verzorging van krankzinnigen in Zee land haar algemeene jaarvergadering. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter het overleden bestuurslid den heer M. Barentsen, die ook voor het werk der vereeniging zijn beste krachten gaf. De rekening en verantwoording over 1930 sloot met een batig saldo van f 1.67, De aftredende bestuursleden dr. H. van Oyen en A. Tange werden herkozen en in de vacature M. Barentsen werd gekozen de heer J. Meliefste. Tot afgevaardigden naar de a.s. alge meene vergadering werden benoemd de heeren J. Lijnse en H. M. van de Putte en tot hun secundi de heeren J. Me liefste en C. Wisse. Een spreker zal uitgenoodigd worden om in 't belang der stichting een spreek beurt te vervullen, SEROOSKERKE, (W.) Het Dames Comité van den gehouden bazar ten bate van 't Groene Kruis" hield haar laatste vergadering ten huize van de presidente mevrouw Hoegen van Hoogelande. De secretaris van het „Groene Kruis" gaf een. kort verslag van de werkzaam heden van den bazar, waarin uitkwam dat met groote toewijding door allen in Serooskerke en St. Laurens is gewerkt. De penningmeesteres mej, de Jager deelde mede dat de bruto opbrengst f 1985.64 bedroeg. Na aftrek der nood zakelijke onkosten bleef het netto be drag f 1712. Dit bedrag werd daarna af gedragen aan den penningmeester den heer Adr. Melis. Hierna heeft de voorzitter van het „Gr. Kr," ds. De Kluis uit naam van het bestuur alle dames van het comité har telijk dank gebracht voor den grooten ijver waarmee het werk van den bazar werd uitgevoerd. De opbrengst, zegt spr., heeft verre de verwachtingen overtrof fen, Op humoristische wijze brengt de voorzitter nog de drukke bazar-dagen in herinnering. De presidente dankt namens het da mes-comité het bestuur van het „Groene Kruis" voor de prettige samenwerking die zij mochten ondervinden, en ver klaarde daarna het comité voor ont bonden. Als gast van de familie Hoegen van Hoogelande bleven de aanwezigen nog een poosje gezellig bijeen. WEMELDINGE. In de Zaterdag jl.l. ge houden Raadsvergadering was de heer S£nils .afwezig. Bij de ingekomen stuk ken was o.a. een schrijven van den Lieer Simits ,aan de leden v,an den Raad, wiaiarthj hij verzoekt om ontslag uit de functie v;an Raadslid. Dit schrijven wordt wegens vormgebrek buiten behandeling jgelaifcen en voor kennisgeving aangenomen. Een adres van den Bond van Ver- eenigingen en stichtingen, bedoeld in art 6 der Landarbeiderswet in de provincie Groningen, houdende verzoek om adhae- sie-beluigjmg. aan een adres om verlaging van den rente-voet voor Rijks voorschot ten ingevolge de Landarbeiderswet, wordt gezonden naar B>. en W. ter zake van advies. Een adres van de vereeniging van Lüm'- burgsche DukpannenfabrikaiLlen, betref fende steun aan Nederlandsche fabrika ten, word't voor kennisgeving aangenomen. De rekening der Gezondheidscommissie over 1930 wordt goedgekeurd. Verslagen van de Bank voor Ned. Ge meenten, de N.V. Waterleiding Mij. „Zuid Beveland" en de Landarbeidersvereeni- ging „Eigen Erf" over 1930, worden vpor kennisgeving aangenomen. De rekening van het Burgerlijk Armj- bestuur over het jaar 1930 wordt ter goedkeuring aangeboden. iB,. en W. stellen thans voor een ge- een te-weger, -meter en teller te benoe men buiten bezwaar der gemeentekas op een nader vast te stellen instructie. Besloten wordt dit punt aan te houden tot een volgende vergadering en B. en W. op te dragen een instructie te ontwer pen. Voorts wordt besloten aan de N.V. P.Z.E.M. een perceeltje grond te ver- koopen voor den prijs v,a|n f 5 per vier kanten Meter ten behoeve van den bouw1 van een transformatorhuisje. Op voorstel van de Gascommissie wordt besloten om de gasprijzen gedurende de maanden Juni tot en met September met 2 cent 'te verminderen en alzoo vast te stellen op 10 cent per kubieken Meter, en de mfec terhuur van 35 cent te brengen op- 25 cent per maand. Bij de gewone rondvraag wijst de heer Lindenbergh er op, dat het nieuwe spoor boekje aangeeft, dat er weer eenigei tralmf- treinen uit den dienst komen te verval len. Tusschen de treinen van 7.44 en 13.14 (vertrek Weineldinge) zal geen ge legenheid zijn om per trein maar Goes te gaan. Spr. vestigt hierop de aandacht om- zooi moedig te overwegen of het nooidilg zal zijn maatregelen 'te nemen tot helt verkrijgen van een betere dienstregeling. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. De keiweg AardenburgSt, Kruis. AARDENBURG. Verschenen is een voorloopig rapport van de, door den raad benoemde, commissie in verband met de vernieuwing van den keiweg AardenburgSt, Kruis, waaraan onze correspondent ter plaatse het volgende ontleent De burgemeester meent, dat hij in verband met de bepalingen in de Ge meentewet de functie als lid der com missie niet kan aanvaarden, ofschoon hij zijn benoeming als zoodanig op prijs stelt. Op verzoek der andere leden, treedt hij daarom als adviseerend lid op, zoodat zijn mede-onderteekening van dit rapport alleen als zoodanige beteekenis verdient. De commissie achtte het haar taak een onderzoek in te stellen naar de gerezen klachten inzake de deugde lijkheid van het uitkomend oude, zoo wel als naar het nieuw aangevoerde materiaal; de ophooging van het zand- bed en wat haar verder gewenscht voorkwam. De werkzaamheden der commissie be- GROEDE. Maandag vergaderde de na|ad. Een verzoek van een zevental perso nen, waarbij zij ingevolge art. 13 der L» O, wet 1920 o|m eene vergoeding uit de Gem. kas vragen ter bestrijding der kosten van het 'bezoeken hunner kinderen op j d,e R. K. school werd! in handen ge- steld van Bt en W. om prae-advies. Verder deelt de voorzitter mfcde, den gemeenteraad hebben bepaald op 16 Juni a.s. en dat wegens ziekte van den gemeentewerkman vanaf 30 Maart j.l. als zijn plaatsvervanger is aangewezen J. van Belois tegen een dagilopin vani f 2.:2;a De vervanging; zal eindigen 16 Mei a.s. De pensioensgrondslagen van den heer M. Wagtho als ambtenaar van den B(ur- gerlijken Stand worden niet ingang van 1 Jan. 1922 nader vastgesteld en bevestigd topl f 1:72, Wedde f !50en Imet ingang !van gonnen met het bijwonen eener door dat Bi eji 1W. de verkiezing van leden van het gemeentebestuur van Sint Kruis aangevraagde gecombineerde vergade ring der dagelijksche besturen beider gemeenten, waarbij de technicus W, H. J. v. d. Hooft aanwezig was. Hier bleek, dat het gemeentebestuur van oordeel was, dat de oude, noch de nieuwe keien, evenmin als de uitvoering van het plan als zoodanig, zijn goedkeu ring kan wegdragen, en de nieuwe keien geenszins aan de eischen voldeden welke daaraan gesteld konden worden. Op verklaringen van den technicus afgaande werden de volgende conclu sies in deze vergadering genomen le. Het oude en nieuwe materiaal vol doet aan de daarvoor te stellen eischen, mits onder voldoende toezicht de keien voldoende wórden geselecteerd. 2e, Het plan, zooals het wordt uitge voerd, geeft geen aanleiding tot bijzon dere opmerkingen, of tot het nemen van bijzondere maatregelen. St. Kruis achtte het overbodig leden in de commissie te benoemen, daar ze volledig vertrouwen stelt in den tech nicus v. d. Hooft. De commissie meent zich met voren staande conclusies niet te kunnen ver eenigen. Haar hoofdbezwaren blijven: le. dat het uitkomend materiaal ongeschikt moet worden geacht om te verwerken zooals thans geschiedt; 2e, zal naar haar meening ook de ophooging van het zand- bed, volgens het plan, tot minder aange name verrassingen moeten leiden. De commissie komt tot de conclusie dat zij den ontwerper van het in uit voering zijnde plan, haars inziens niet daarmede kan gelukwenschen. Haar vertrouwen is mede eenigszins geschokt in dezen technicus, als afgegaan wordt op de door hem afgelegde verkla ringen betreffende het te gebruiken ma teriaal. Zoo werd door hem eerst aan de beide gemeentebesturen verklaard, dat het geenszins gewenscht was, voor dezen weg dolorietkeien te gebruiken, waarbij de verschillende bezwaren z. i. daaraan verbonden, uitvoerig werd enuiteengezet terwijl eenige dagen later deze keisoort wel weder aan te bevelen was, en de na- deelen werden omgezet in voordeelen. Ook merkte de commissie op, dat bij den aanvang van bovenvermelde verga dering de aangevoerde dolorietkeien be slist dienden te worden afgekeurd, ter wijl in diezelfde vergadering bedoelde technicus zijn meening weder geheel wij zigde, na te zijn gewezen op zijn plichten, dat materiaal weder deugdelijk te achten, alleen diende er eenige sorteering plaats te vinden. In verband met vorenstaande besloot de commissie, een deskundig bureau te dezer zake om voorlichting te vragen, waar zij als niet-deskundige dit noodig acht, om den gemeenteraad te kunnen in lichten. Zulks is geschied, en zoodra het toegezegde onderzoeken-rapport in haar bezit zal zijn, zal de commissie den raad hiervan onmiddellijk in kennis stellen. De commissie overweegt nog een con ferentie met de wegen commissie uit Ged, Staten van deze provincie, Het rapport is geteekend door: A. I. Catsman (lid); J. Hollebrand (lid) en Th. M. Overmaat (adviseerend lid). Moeders, geneest de gesmette deeler» met Purol en houdt het huidje altijd droog met ,Purolpoeder Belde artikelen ym bfy Apoth. e» ilI'Ji Drogisten. (Inges. Me«LJ ze van ontslag verleend eveneens per 15 Mei a.s. en onder dankzegging voor de langdurige waarneming van zijn functie. In de vacature de heer Bpone werd lbo* noejmd de heer Bpsschnart miqfc 5 slem- 1 Jan 19?6 1928 en 1931 eveneens au ullen (2 'L op de Jicer Hoste)> zood^ Pin' 7 e. laai evneens op d js benoemd lot secretnris-ontvan- f 172, met een wedde van) f 4.<L f !30 en ger vafl het Rm,g^k Armjbcstuw met VRAAGT Let op het Fabrieksmerk (Ingez. Med-) Aangaande een verzoek van de afd. Groede v,an den Nederl. Landarbeiders- bond om' herziening v,an de ingevoerde steunregeling, wordt vorgesteïd, naast het Burgerlijk Armbestuur nog een Raads- oo|aslnissie te benoemen, die dan met de leden van 't [Burgerlijk Arlmbestuuir, steun aanvragen zullen behandelen en afwild- kelen. i De heer van Hanegheta' stelt voor (man en vrouw iiedie|r' f 3 pfcai week l'e verf- strekken plus f 1 per week voor ieder kind. Wetnouder de Vlieger stelt voor per gezin uit te kieren f 5 per week, verhoogd met het 'bedrag dat georgani- seerden :ajs lid van den Bond aan contri butie aan hunne vereeniging schuldig zijn en voorts' f 0.50 per kind per week. De heer Herman vindt het billijk jongeren 'meer steun toe te kennen, dan de gepensioneerden ingevolge de Inval en Ouderdomswet. 'De Voorzitter zegt in het bezit te zijn van een steunregelinjg; voor een ande re gelmteente die door den Minister is goedgekeurd, die luidt: Kostiwinnejhsj f KJ per week plusl f 0.50 per kind benede^i 15 jaar, tot een maximum van f 8.50 per week (voor de georgani seerdenVoor kostgangers bedraagt de uitkeeriny f 5. Deze regeling is voor een uiLkeeringspe- riode van 14 dagen. Na 14 dagen n/bet weer opnieuw een regeling ter goedkeu ring worden voorgedragen. Het voorstel vu B. en W, is dan ook iedere aanvrage om ondersteuning door een vaste commissie uti den Raad met het Burgerlijk Armbestuur minitieus te doen onderzoeken, waarna die heeren ge zamenlijk hun beslissing nemen. Dit voor stel wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. Op voorstel v,an weihouder Lombaard werd besloten de Raadscommissie slechts te doen bestaan uif| 2 leden. Voor sten^ den de heeren de Vlieger, Lombaard, Be- cu en de Milliano. Tot leden werden benoemd de hee. ren van Iianeghem en Becu, 'beiden, na twee vrije stemmingen, de laatste boven dien na een herstemming. Aangaande de „Standplaats van Woon wagens" is het voorstel van B*. en \\A, Olm niet over te gaan lot hot in het leven roepen van een desbetreffende verorde ning en de toestand te laten zooals die is. De heer Becu zag gaarne, dat iiJfot den pachter van de graselting werd over- eengekolmen om de paarden, die in den. regel bij woonwagenbewoners worden aangetroffen te doen stallen oinder aan den dijk, in plaats van er naast of er op, in verbiand met het gevaar voor voor bijgangers. Aldus wordt besloten. Aan de heer J. L. Bioone wordt op zijn verzoek eervol ontslag als secretarisbonlj-. vanger van net Burgerlijk Armbestuur verleend, onder dankzegging voor de lang durige en nauwgezette waamdmilng van zijn functie, met ingang van 15 Mei a.s. Evenzoo wordt op' zijn verzoek aan den lieer J. Risseeuw als voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur eervolle wij- 40. Heb je aan iemand verteld, dat je naar Londen ging, vroeg Maythorne, Neen, mijnheer. Daar was geen reden voor. Ik sta alleen op de we reld er was niemand om afscheid van te nemen. Ik betaalde in mijn kost huis en ging er van door. Dat is zoo mijn manier van doen. Ik vond het niet noo- dig er over te praten. Het waren mijn zaken en van niemand anders, Waar heb je dr. Eccleshare ont moet vroeg Marmers. Waar het was_ afgesproken, ant woordde Parslave, Bij Reiver's Den. Hij zou daar zijn om mij orders en reisgeld te geven. En hij was daar Eccleshare kwam plotseling bij ons aan de tafel zitten. Juistzeide hij. Ik was daar en het lijkt mij beter om u precies te vertellen "Wat er gebeurd is. Ik had het misschien eerder moeten zeggen, maar ik had reden om te zwijgen. HOOFDSTUK XXIII. Wie was de vrouw Ik zeide, dat ik redenen had om te zwijgen, vervolgde hij. En die had ik, zeer ernstige redenen. Misschien heb ik verkeerd gehandeld in dit geval; in een dergelijk geval mag men niet zwijgen. Nu zal ik u precies vertellen wat Parslave en ik dien avond ondervonden. Laat ik beginnen met het begin. Voor ik naar Marrasdale ging om te jagen, be sloot ik mijn practijk te verkoopen I en ik heb die verkocht om in Zuid- Amerika mijnbouwkundige onderzoekin gen te doen en om te jagen. Ik had iemand noodig die gewend was aan het buitenleven. In Marrasdale ontmoette ik Parslave u kunt zelf wel zien, dat hij het type is, dat ik noodig had een flinke kerel. Ik besprak de zaak eens met hem en wij werden het spoedig eens. Hij kon in Londen nog verschillende dingen voor mij in orde maken en daar om sprak ik met hem af, dat hij vooruit zou gaan. Wij spraken verder af, dat hij mij op den avond van den marktdag in Cloughthwaite, waar hij werk had, zou ontmoeten om hem de noodige orders te geven en dat hij over Newcastle naar Londen zou reizen Waarom over Newcastle?, vroeg Maythorne. Het is misschien van weinig belang, maar waarom niet langs de ge wone route Dat zal ik u zeggen. Parslave heeft een huisje in Newcastle en omdat hij Engeland verlaat, wilde hij daar een zaakwaarnemer bezoeken om zijn be langen te behartigen. Daarvan kan hij u zelf vertellen. Goed.en.uw ontmoeting op dien avond, vroeg Maythorne, Daar kom ik nu aan toe. Ik had Parslave gezegd, dat wij elkaar zouden ontmoeten op het pad tusschen High Cap Lodge en „De Houtsnip", om onge veer acht uur. Na afloop van het avond eten bij Courthope ging ik op weg. Dat was ongeveer tien minuten voor acht. Wij ontmoetten elkaar bij Reiver's Den Voor zoover ik mij kan herinneren was dat even na achten. Wij stonden een paar minuten te praten, toen. Een oogenblik, als het u belieft, viel Maythorne in de rede. Hij haalde een opschrijfboekje te voorschijn en wees Eccleshare op een ruwe schets, d-'e hij gemaakt had. Dit is een schets, die ik maakte toen ik in Marrasdale kwam. Een schets van de voetpaden door de hei. Nu zijn er twee paden, die van High Cap Lodge naar „De Hout snip" leiden. Een er van loopt langs den voorkant van Reiver's Den, juist langs den voet der rotsen laten wij dat het hooge pad noemen. Het andere ligt vijftien of twintig meter lager; dat ,is dus het lage pad. Op welk pad liep u met Parslave Eccleshare boog zich een oogenblik over de schets. Hij wees met een vinger naar een plek. Wij waren ongeveer hier, op het lage pad. Maar ik weet niet of u het wel duidelijk hebt geteekend die twee paden komen bij elkaar aan de zijde van High Cap Lodge van Reiver's Den bij de hut van Cowie. Zij liggen daar een paar meter van elkaar. Daarna loopt het lage pad over de hei naar High Lodge; het andere loopt onder langs High Cap Lodge op een afstand van vijftig of zestig meter en komt uit op den weg van CloughthwaTe. In ieaer geval waren u en Parslave op het lage pad, niet waar? Wij waren op het lage pad mis schien op een afstand van honderd meter van Reiver's Den. En, zooals ik zei, wij" stonden daar een oogenblik te praten Het was toen donker, maar het was helder weer. Wij gingen de richting uit van High Cap Lodge, toen wij een schot hoorden. Volgens onze meening werd het gelost bij Reiver's Den. Wij hoorden verder niets geen schreeuw of iets anders. Wij schonken er dus ver der geen bijzondere aandacht aan, om dat wij beiden dachten dat het een schot ingang van 15 Mei a.s. Ter voorziening, in de vacature Ris seeuw wordt 'benoemd de heer A. J. Ris seeuw met( 4 st. (de heer J. de Lijs ver kreeg 3 stemmen). iB.ij de verharding van den toegang tot den oprit nabij molenaar Risseeuw, zegt de Voorzitter "dat de gemeente ar chitect twee plannen heeft opgemaakt Het eerste betreft verharding, van de geheele strook grenzende iaan den in'ob lenberg, het tweede de verharding van een op- en afrit naar den infolcnberg. Waar het hier grootendeels een particu lier Deilang dus geen Gemeentebelang be treft, stellen B. en W. voor niet o'p het eerste plen in te gaan, en het tweede plan eerst dan uit te voeren, wanneer blijkt, dat Risseeuw met verharding van zijn perceel grond is voorgedaan. Is dit gebeurd, dan zou de igemieente een op en afrit maken door het doen uitkisten daar ter plaatse, daarin oude keien te verwerken en deze te bestrooien mlef Taag ntacadam van 13. De heer Herman vindt, dat bij uit voering v,an het 2e plan slechts een ge deeltelijke verbe Lering is aangebracht De heer Becu zou willen voorstellen of het eerste plan uit te voeren of an ders niets te doen. f De heer van H a n e g h e m informeert haar de kosten, waarop de Voorzit ter antwoordt, dat moet gerekend wor den op minstens f 80 bij de uitvoering van het eerste plan en oip 'minsboud f 28 bij de uitvoering van plan 2. De beer B r a k m a n deelt i.n dezen de mteening van het college van B. en 'W. Een voorstel van den heer Herman o'm plan 1 te doen uitvoeren of anders den toestand daar te laten zooia/ls die thans is, wordt verworpen met 4 tegen 3 slehimen. Tegen de heeren wethouders en de leden Brakman en de Millliano.. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 4 telgen 3 stemmen. Tegen stelmden de heeren Herman, van Iiane ghem en Becu. T.a.v. een verzoek der Oudercom'mist sie te Kruisdijk om aanleg van een speel- plaats voor de kinderen, die de school aldaar bezoeken, zegt de Voorzitter den toestand aldaar te hebben opgenoi- tnen. De tuin van het hoofd der school zou bijna de eenige mogelijïte plaats zijn doich dit 'terrein blijkt wel wat te klein. Oesloten wprdt na eenige discussie het adres te stellen in handen van Bi, enW. om advies. IB.ij de rondvraag informeert de heer Herman waarom de overdekte speel plaats van de R. K. school eenige meters voor de gebouwen is geplaatst. Wanneer er een rooilijn beslaat, mag daarvan niet worden afgeweken. De Voorzitter zegt onderzoek toe. De heer Brakman vraagt wanneer de Nieuwe weg geopend zal worden, waarop de Voorzitter antwoordt dat hij zich 'het best hiervoor kan vervoe gen bij Ged. Slaten. Ook vraagt de heer Brakman of het uitgetrokken bedrag van een strooper was en wij gingen dus door met over onze eigen zaken te spreken. Toen het tijd werd voor Parslave om naar het station te gaan, sloegen wij het andere pad in. Nauwe lijks hadden wij dat gedaan of wij hoor den voetstappen. Dicht bij ons waren eenige hooge struiken en ik weet niet waarom, waar wij deden het wij kropen achter die struiken. En toen, een minuut later, liep er haastig een vrouw voorbij. Een vrouw? riep Manners opge wonden uit. Een vrouw! herhaalde Eccleshare rustig. Een vrouw i lang, slank, die zeer vlug liep wij hoorden haar ge jaagd ademhalen. Zij was in een oogen blik voorbij. In welke richting? vroeg May thorne. Naar Marrasdale, Toen gingen Parslave en ik verder. Wij hoorden of zagen niets meer. Wij kwamen voorbij Cowie's hut. U zei, dat Cowie ons samen zag. Dat is mogelijk! Maar wij zagen hem niet. Wij wan delden verder en namen bij den grooten weg afscheid van elkaar. Ik ging naar High Cap Lodge en Parslave.... laat hij dat zelf vertellen. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5