eenvou j.g_ geen l puzzie LAATSTE BERICHTEN. LANDBOUW. GEMENGD NIEUWS. BEURS- EN WISSELKOERSEN. AFLOOP VERKOOPINGEN SPORT. LEGER EN VLOOT. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. BEURSTHERMOMETER SW Tïngez. Med.) Verduistering. De advocaat-generaal bij den. Hoogen Raad heeft Maandag geconcludeerd tot verwerping van het beroep van K. V., die in hooger oeroep door het geretih|s- hof te Alm ster daim is veroordeeld tot 6 knaanden gevangenisslraf wegens verduis tering van een serie bedragen tot een to taal van f 7700 ten naöeele van Vjan der P. te Haarlem De Witte Stad-loten. De Hooge Raad heeft Maandag Van recntsvervolging ontslagen J. H., hoofd agent te Zwolle van de N.V. Exploitatie Wij. de Witte Stad, die door de Zwolsche rechtbank tot 2 maait f 100 boete is ver oordeeld 'wegens overtreding van art. 2 der derde loterij wet 1005 door het ver knopen van 3 pCt. Certificaten spelende op de Staatsloterij. Deze uitspraak is ge grond op een verkeerde ten laste legging- i Door het Seeamt te Stettin is uitspraak gedaan inzake de aanvaring, welke 16 Januari j.l. op de Schelde heeft plaats gehad tusschen het Nederl. s. Telegraaf 6 en het Duitsche s. Main, Het ongeval moet worden toegeschreven aan het feit, dat de Telegraaf 6 aan het ach terschip geen licht op had, terwijl dit zelfde schip ook in gebreke was geble ven, door twee stooten op de fluit, ken baar te maken, dat het naar bakboord zou overgaan. Tot directeur der Tarweorganisatie voor Groningen en Drente is benoemd, de heer E. Edzes te Groningen. „Wederzijdsch belang," De Ver. ter bevordering van de ver krijging van Onroerend Goed door land arbeiders „Wederzij dsch Belang" alhier hield hare jaarvergadering! ten kantore van den Rijksconsulent. Uit het jaarverslag bleek, dat de ver- eeni'ging in het bezit is van 3.64.05 ha bouwland, dat verhuurd is als los land in pacht aan 15 landarbeiders, verdeeld over de gemeenten Serooskerke (W.), Grijpskerke, Biggekerke, Ritthem en Ar- nemuiden. De pachtsommen kwamen ge regeld binnen. In het verloopen tooekjiaar is het eerst te Grijpskerke een plaatsje tot stand ge- ikölmen, waarvoor door bemiddeling der vereeniging en den Raad van Grijpsker ke, Rijkssteun werd verleend, ^oodat na 30 jaar het plaatsjje eigendom van den aanvrager zal zijn. Stand der warmoezerijgewassen. Aan het in de Staatscourant opgeno men overzicht van den stand op 30 April der Warmoezerijgewassen onder glas, ont- leenen wij het volgende: Ten gevolge van het koude weer is de ontwikkeling van de meeste gewas sen «enigszins (achterlijk; het verschil in ontwikkeling tusschen de glasproducten en de teelt in de open lucht is dit jiaar echter groot en blijft lang aanhouden, hetgeen aan de prijzen van sommige glas- producten ten goede komt. De stand van'de aardbeien is over het algemeen goed, op de Zuidholland- sche eilanden zelfs goed tot zeer goed; in enkele andere belangrijke productie gebieden, namelijk het Westland en de Zuidhollandsche venen, is de stand slechts vrij goed. De tomaten staan goed. De komkom m e r s vertoonen slechts een vrij goeden stand, behalve in de om(? geving van Utrecht waar de stand goed genoemd wordt. De bloemkool slaat goed tot vrij goed; de stand is goed tol zeer goed in de omgeving van Utrecht. Wortelen en sla slaan vrij- goed ook voor deze gewassen zijn de Utrecht- sche cijfers iets hooger. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Heden werden alhier de volgende lijs ten van candidaten voor de op 17 Juni te houden verkiezing van leden van den gemeenteraad ingediend: 1. Door de Liberale Staatspartij, den Vrijheidsbond: mr. Th. Portheine; mr, J. G. Veltman Fruin; W. Bosman; J. L. Diesch; C. W. D'huy; jhr, A. E. Boddaert; mej. A. W. Ermerins; mr. F, W. Adri- aanse. 2,,Door de bezuinigers: A. Jeronimus; mr. A. H, Kuypers; H, W. Naezer; M Polak; J. Vermeulen. 3. Door de Vrijz. Dem.: mevr. R. Weijl- Snuijf; M. H, Boasson; J. C, Peeman; dr. C. Orbaan; A, Veenhoven; A, L, Del- zenne en C. A. Minderhout. 4. Door de Chr. Hist.: mr, W. F, E. baron van der Feltz; A. S. Boone: R. van Roo; mr. J. H. Bybau; J. M. Hart- hoorn; D. de Vries Sr.; G. K. A. Non hebei; J. F. Visser; A. Flipse. 5. Door de anti-rev.: mr. A. A. de Veer; W. A. den Hollander; mr. L. van Andelj J. F. Heemskerk; A. D. Littooy; Chr de Bruin; K. E. Helder; J. W. Kögeler; J, S. Hoek en P. I. Roth. 6. Door de R. K.: L. J. Mes; J. A. M, Lambermont; G. M. Mes, 7. Door de Communisten: C. Fondse. 8. Door de St. Geref.: D. M. Geuze; K. Verhage en G. Dekker. 9. Door de S.D.A.P.: J. Onderdijk; W. P. Cornelisse; P. Ph. Paul; J. Mondeel; J. Wondergem; Ch. Bank; L, J, Geers; L. A. Bouman; L. P. J. Sulkers en E. de Priester. DE MOORD OP DEN HEER ESCHAUZIER. Omtrent den moord op den 59-jarigen heer W. G, J, Eschauzier, wiens lijk gis teravond in een kist gepakt gevonden is in een pakhuis aan de Westerbaanstraat, te den Haag, is tot op dit oogenblik geen volledige helderheid verkregen. Het vermoeden bestaat dat de heer E, tusschen de Witte Sociëteit en Cen traal in een auto is gelokt en daarin is vermoord. Daar het niet bekend is hoe groot het bedrag aan geld was dat de heer E bij zich had, is het nog onzeker in hoeverre roof het motief is geweest. K. blijft ontkennen. De politie zoekt naar medeplichtigen daar 't niet onwaarschijn lijk wordt geacht dat eenige personen bij den moord zijn betrokken. Mr. van Velzen, secretaris van den bond van Octrooihouders, heeft medege deeld dat hij den heer E., die zich zeer voor uitvindingen interesseerde en die hem gevraagd had eens te waarschuwen als hij eens een aardige uitvinding in han den had, met K, in kennis had gebracht. Toen deze hem juist in deze dagen was komen opzoeken om medewerking te verzoeken bij de exploitatie van een nieuwe uitvinding, het vervaardigen van een metalen klomp met een verwissel bare houten zool. K. was reeds bij Bur gers Co.'s bank geweest, die wel iets voor het idee voelde en in overleg met Van Velzen werd overgegaan tot de op richting van de N.V, Konings industrie, Van de zaak kwam echter niets, daar slechts voor enkele duizenden guldens werd ingeschreven op een emissie van een ton. K, verkreeg daarna een Engelsch patent op zijn uitvinding en kwam later de hulp van mr. v. Velzen inroepen, daar hij in financieele moeilijkheden verkeer de. Mr. v. Velzen, die zich het gesprek met den heer E. herinnerde, bracht hem toen met deze in connectie, waarvan een overeenkomst tusschen K. en den heer C. het gevolg was. Mr. van Velzen heeft van de zaak niets anders meer verno men dan dat de heer E. met een vriend het patentrecht had gekocht. K. is met geld van den heer E. naar Engeland ge weest in verband met de uitvinding, doch heeft het geld opgemaakt, waarna de heer E. de „uitvinder" heeft losgelaten, die hem tenslotte toch nog wist te be wegen hem nog eenmaal in Centraal te ontmoeten op Zaterdag j.l. Van Haagsche politiezijde wordt nog meldt, Zondagavond te Southampton brieven welke eenige d^gen geleden door aangekpmen, na tijdens den mist in aan- het mailvliegtnig van die K. L. M. uit varing te zijn geweest met de Eransche Holland waren aangebracht, tanklbool „Rhea" groot 7800 ton uit Ha vre. De „Wytheville" had een groot gat in den', voorsteven. Op dit schip werd vernomen dat de aandacht op den heer K. werd gevestigd door een brief, die in het kantoor van E, werd gevonden. Later bleek dat de eigenaar van het pak huis K. niet heeft herkend, doch zijn vrouw heeft hem wel als den huurder er kend. Of bij het plegen van den moord chloroform is gebruikt, zullen de deskun digen, die de sectie moeten verrichten, vaststellen, K. blijft halsstarrig ontken nen. De familie had Zondag een ton gouds uitgeloofd voor het vinden van den ver- dwenene. Mr. van Velzen verzekert dat hij in geen geval zich met den rechtskundigen bijstand wil belasten van iemand die er van verdacht wordt een zijner vrienden te hebben vermoord. UIT DE STAATSCOURANT. ?Bij Kon. besluit is gerekend te zijn ingegaan 1 Januari 1931, benoemd tot hoofdingenieur der Domeinen, de heer ir. A. G. Verhoeven, ingenieur der do meinen te Middel <b u r g. Op den Roodenhoek, gemleenle IJzendijke, heeft zekere L. Roedts van Nummer Een, gemeente Hoofdplaat bij het voetballen een been gebroken. Hij werd onmiddellijk ter verpleging naar het ziekenhuis te Oostlburg overgebracht. Maandagavond brak brand uit in de machinale papkokerij van de firma van Hoorn in de Willem Barentzstraat te Eind!hoven. Het geheele gebouw ging! in vlammen op. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. AMjSTERDAM, 12 Mei. Het eerste getal is de vorige noteering, daarop volgt die van heden, onder voor behoud ontleend aan de Officieele Prijs courant van de Ver. v. d. Effectenhandel. Ned. 22 A-SB 1000-6 l023/8-1023/8. Ned. 18 1000-5 100i/8—.100. Ned. 17 1000-41/2 102—llOU/s. Certificaten-3 78%—78s/8. Cert. N.W.1S.-21/2 67%-67ys. Duitschl. pndst. 100-7 101%—'dOls/s. Engl. W.L. 50-200-5 lOSy^-^i/s. Goes '30-4 98% Zeeuws. Hyp. B-4% 101101. A Amsterd. Bank 174%174%. A Bank Assoc. 42%42%. C Rott. Bankver. 99%>99%. A Pref, Jurgens A 107%108%. A K.M. De Schelde 90% A Ver. Papf. v Gelder 96%98, C Am. Car Foundry 2423%, C Am. Smelt en Ref. 38—37fi/2. C Farbenind. I.G. I I31/,—1373/d. C U. States St. C. lllyb1121Vk- C C. Publ. Serv. 14%—13%. C North Am. Cy. 70i/4—71'/8. A Björn, Sum. H.M. 1431/2—143i/8. A Ned. Wol Mij. 39/4—39. A Singkep Tin M. 106i/2—106. A J. C. Japan. Lu. 50i/4— A Rotterd. Lloyd 107i/2 A S. M, Nederland 116118, A Amst. Thee C.M. 4545%. A Houth. Alberts 79%—78. C Peruvian C. Pr, 15%15. A Erie Spoorweg 25 A Southern Rlw. 41% C Union Pac. Rr. 171—172%. C Int. Nickel Cy. 14%14%. A Koloniale Bnk. 108%—109%. A N.I. Hbk. 1000 111—112%. C Ned. H. M. 1000 133—133%. A Alg. Kunstz. U. 78—70%-75. DE BRAND IN DE „ARES". De heer J,ac. Bakker, kapitein vam het s.s. „Ares" van de Kon. Ned. Stoornjboot Mij. dat op 27 April bij Lissabon is verbrand, is in ons land teruggekeerd. Het Handelsblad had een onderhoud 'met den kapitein. Het voornaalmste is, zeide hij, dat de oorzaak van den brand onbekend is ge bleven. Zóó snel grepen de vlammen om zich heen, dat de passagiers en de be manning in allerijl het schip moesten verlaten en niets konden mjedenemen. De „Ares" lag vlak bij het Portugeesch schip „Loboti". Even hebben de vlamt», men zich aan dat schip medegedeeld, •maar het bleef daarbij begin van brand, daar de „Ares" tijdig een eind op zij kon worden gesleept. Het schip is brandende versleept en gedeeltelijk onder water gezet, maar hel mocht niet be tem De vlammen bleven doorloeien; de huid was geblakerd en ge deeltelijk gebarsten. Toen het vuur ten slotte was gebluscht, was het geen vaar tuig meer, er was nog slechts een wrak, een restje verbogen ijzer, dat eens de „Ares" was geweest. Het schip was geladen met kunstmest en kwam van Chili. De heimlanning telde 34 koppen aan 'boord waren dertien passagiers, waarom der vjer vrouwen en drie kinderen. Zij hebben vrijwel alles verloren. Dat aile opvarenden ongedeerd van boord konden komen is te danken aan het kranige optreden van de officieren, Alles is dan ook in de beste orde ver loopen. De kapitein is zoo lang mfngei- lijk aan boord gebleven om assistentie te verleenen 'bij het blussingswerk, maar op den duur werd het hem ook te macK- tig. De brandweer van Lissabon heeft tnet man en -macht gewerkt, maarzij kon de vuurzee niet 'bedwingen. Een succes is het reeds, dat het vuur niet naar de loodsen op de kade is overgeslagen. Dit succes is m/ede te danken aan de offi cieren, die ondanks de verzengende hitte, de trossen hebben doorgekapt, zoo-dat de „Ares" van de wal kon worden wegge)» sleept. AANVARING TIJDEN^ MIST. De vrachtboot „Wythevipe" van den Ameri can Shipping Board,, metende 6000 ton en afkomstig uit Newark in New Jersey is, naar de Britsche draad'looze dienst A v. Berkels Pat. 4645%. C Calvé-Delft 110—110-108. A C. Suiker Mpij. 3433%. A Int. Viscose 17171/2,-16%. A Küchenm. I. Acc. 68%66%65%. A Ned. Ford A.M. 283%—283-286. A Philips Gem. B. 168169-163, C Unilever 179%176-172. C Anaconda Cop. 56%57%-56%. C Bethlehem St. 47%48%-47%. C Gen. Aviation 7%7%-7%. A A.N.I.E.M.—N,B, 240-2363/2 C A. Gas en El. Cy. I81/21834. C Cities Serv. Cy. 14%—143/4-ï/2'. C (Midd. West U-t. 205/8— 19s/4. A Alg. Explor. Mij. 693/4-69y2. A Boe ton Mijnb. 33313. A Kon. Petr. Mpij. 233%—232-28%. C Co-ntin. Oil Cy 7%73/2-3/8. C Shell Union O.C. 5y2—5i/4-3/8. A Holl. Amer. Lijn 13—103/4. A KJST. Stoomb1. Mij. 45/4 A Ned. Scheep v. 115-115. A H.V. Amsterdam 3113/4— 308-12. niemand gewond, van de „Rhea" wordt een man vermist en zijn er twee ge wond. KATHEDRAAL DOOR DEN BLIK SEM GETROFFEN. Uit Napels wordt aan de „Messagero" gemeld, dat de bliksem is ingeslagen in de kathedraal van Castellamara, terwijl daar een dienst plaats vónd. Uit het gewelf vielen eenige steenen neer, waardoor twee personen ernstig gewond werden. Het ongeluk ver oorzaakte een paniek onder de aanwe zigen, die naar de uitgangen drongen; verscheiden menschen liepen daarbij twetsuren op. Volgens de bladen is ook een aardschok te Napels waargenomen. VOORWAARDELIJK IN VRIJHEID GESTELD. Graaf Christiaan zu Stol- nerg-Wernigerode te Jannowitz, die indertijd wegens het door onvoorzichtig reid veroorzaken van den dood zijns vaders tot negen maanden gevangenis straf werd veroordeeld, is naar de D. A. Z. meldt tegen betaling van 3000 mark voorwaardelijk in vrijheid gesteld, CARBID ONTPLOFT. Bij de jacht od vossen zijn Zondag bij H a m m (Duitschl.) twee kinderen zóó zwaar ge wond, dat zij het gezichtsvermogen heb ben verloren; twee andere kinderen zijn eveneens ernstig gekwetst. De kinderen hadden in een vossenhol verscheidene met carb'd en water gevulde flesschen neergelegd en wilden deze tot ontbran ding te brengen. Toen dit niet direct ge lukte streken zij eenige lucifers af met het gevolg, dat de flesschen ontploften en de kinderen eenige meters ver wer den weggeslingerd. HET EINDE VAN EEN MISDADI GER. Zaterdag heeft men te New- York een zekeren Vincent Gaffney, een bekeerd misdadiger, wiens ontsnap ping uit de gevangenis, dertien jaar ge leden, een der vermetelste uit de ge schiedenis van het gevangeniswezen werd geacht, dood gevonden. Men had hem 39 messteken toegebracht en ver volgens het lijk op straat geworpen, waar een voorbij rijdende auto het hoofd had verpletterd. Maandag werden te Axel ten overstaan van de notarissen Van der Veen en Callenfels krachtens art. 1223 van het Burg. Wetb., publiek geveild: Perceel 1. Een hofstede, bestaande in gebouwen, erf, tuingrond, bouw- en wei land, gelegen nabij de Axelsche Sassing en bewoond door P. Dekker Pz,, groot 46 gemeten 54 roeden. Kooper P. A. P. Dieleman, landbouwer te Axel-Spui, voor 510 per gemet. Perceel 2. 20 gem. 241 r. bouwland, behoorende bij voornoemde hofstede, eveneens voor 510 per gemet aan P. A. P. Dieleman, vnd. Perceel 3, 4 gem. 239 r. grond, alsvo- ren. Kooper Ph. Callenfels, notaris te Terneuzen. Perc. 4. 4 gem, 231 r. grond, bij de voorgaande perceelen, Kooper P. A. P. Dieleman voor 410. Perc. 5. De hofstede bewoond door L. Wolfert Mz,| groot 29 gem. 213 roeden. Kooper Dom. Oudenaerd, landbouwer te Koewacht, voor 580 per gemet. Postduiven, De eerste d,uif kwam Zondag niet te 11 uur 30 m. 21 sec., doch te 10 uur 20 m. 21 sec. De bootsman A. Overduijn is bevor derd tot schipper, de sergeant-schrijver S. J. H. Smits tot majoor-schrijver en de korporaal-schrijver J. de Vries tot ser- geant-schrij ver. De Kon. Militaire Kapel zal op 25, 26 en 27 September as. onder leiding van den directeur kapitein C. L. Wal- ther Boer een aantal concerten geven op de Koloniale tentoonstelling te P a r ij s. Voortaan kan ook des Zondags van 9—13 en van 14—22 van uit het po- politiebureau te Zierikzee en van uit de hulpkantoren en Telefoonstktjions op Schouwen-Duiveland getelefoneerd! wprden, aldus de Z. Nwsb. zoodat thans onafgebroken gelegenheid tot het aanvragen van telefoongesprekken be staat. Uit Batavia wordt gemeld Balt de idjrie motorige Fokker „Abel Tasman" bestuurder K/apitein M. Pattfist, J. J. Mol en de mecanicien S. Elleman he- denjmorgen om 6 uur vertrokken is met de enorme hoeveelheid mail w.o. vele A Java Cult. Mij. 235 240-44. A N.I. Suiker U. 136%—140-38. A Poerworedjo S.O. 2122. A Deli Batavia 252%260-57. C Deli Mij. 1000 287 —294 -90. A Senembah 331334-33. G Chicago Milw. 5y8—5y8. A Amst. Rubb. C. 85%89-87%, A Deli-Bat. Rubb. 42%43%. A Hessa Rubber 46%—46%. A Serbadjadi S.R. 35%41. A V.I.C. Ondern. 45%—47. C Interc, Rubber 3%3%-%. Groote spanning te Madrid. Het was na de latere berichten over de straatrelletjes te Madrid te voorzien: een vallen van kwaad tot erger. De ochtend verliep in de heele stad tamelijk rustig. De regeering had door middel van militaire vliegtuigen oproe pen aan de arbeiders omlaag laten wer pen, waarin van hen hervatting van den arbeid geëischt wordt. Als gevolg hier van hervatten tal van taxichauffeurs het verkeer, terwijl vele winkelzaken, die met het oog op de onlusten gesloten waren; opnieuw openden. Talrijke socia listische leiders hielden toespraken tot de stakende arbeiders, waarin zij zich keerden tegen de communistische strijd- methoden en aandrongen op opheffing van de staking. Doch omstreeks dit tijdstip hadden de communisten, ondersteund door het ge peupel op verschillende plaatsen in Ma- drd kloosters in brand gestoken, o.a. het Jezuitenklooster en het klooster der Carmelieten. Door de stad trokken com munistische benden die revolutionnaire liederen zongen en de bevolking opwek ten den strijd tegen de bourgoisie te be ginnen. De regeering heeft twee belangrijke besluiten genomen. In de eerste wordt de sluiting van alle Spaansche beurzen gelast. Het tweede heeft be trekking op de gebeurtenissen van Zon dag, De regeering, zoo heet het, heeft zich de laatste 25 uur zeer gematigd be toond, maar zij wil thans het bestaan der republiek met alle denkbare middelen verdedigen. Zij heeft de navolgende besluiten ge nomen: 1. Opnieuw gevangenneming van ge neraal Berenguer, tegen wien wederom een proces zal worden aanhangig ge maakt. 2. Onmiddellijke opheffing van de hooge militaire en maritieme rechtspre kende colleges, welke tot vrijlating van Berenguer besloten. 3. Arrestatie van alle monarchistische leiders 4. Het aanhangig maken van proces sen tegen alle toonaangevende perso nen, dje tijdens de dictatuur hunne be voegdheden hebben overtreden. 5. Het aanhangig maken van processen tegen de laatste monarchistische minis ters van Binnenlandsche Zaken, wegens hun optreden tegen het Madrileensche Athenaeum. Bovendien werd te Madrid de staat van beleg afgekondigd, en de voornaam ste pleinen der hoofdstad, evenals de kloosters en de kerken door militairen bezet, die machinegeweren in gereed heid brachten. Ook in de provincie werden kloosters in brand gestoken. Zoo te Malaga. Tot dusverre is het aantal slachtoffers 3 dooden en 16 gewonden. In 't g e- Prolongatie 2(1%. WISSELKOERSEN. 11 Mei. 12 Mei. Londen 12.10% 12.10% Berlijn 59.29 59.32 Parijs 9.73% 9.74% Brussel 34.63 34.65 Zwitserland 47.97 47.98 Kopenhagen 66.67 66.67% New-York 2.49 2.49 Suiker Accoust, Industrie Philips Aku Unilever Olie Rubber Tabak Koninkl. Amerika MARKT Schepen Mijnen Wettig gedeponeerd

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 2