Tïrotiinciale .ZeeuuiscHe HUISHOUlI'SPISCiltlJiN H@ULAJ31»BA SPSCiHUEt* Twee bladen. MAANDAG 11 MEI 1931, Eerste Blad, 174e Jaargang. VOOR DE POORT. \nzic..V n? slechts streve naar we erzij sch begrijpen, ten bate van onze Provincie worden bereikt. Laat niet de eerste beslissing die de nieuwe Staten zullen hebben te nemen, zoodanig zijn, dat zij, die denken als wij, aanleiding kunnen vinden om boven den ingang van de Statenzaal het bekende woord van Dante te schrijven: „Gij die hier binnen treedt, laat alle hope varen". BINNENLAND. IN DE BLAUWE BUSJES MET DE PALMEN IN DE BEKENDE WITTE BUSJES DE BESTE KWALITEIT vSillevoldts Speceryenmalerij ArmolBïï Rotterdam ZEELAND. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2,50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daavoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -:- Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. No, iaag 110. Men schrijft ons: Ternauwernood hebben de verkiezin gen voor de Provinciale Staten haar be slag gekregen of wij zien „De Zeeuw" en het „Protestantsche Zuiden" in een, laat ons zeggen broederlijke, polemie"k gewik keld over de vraag, op welke wijze straks de plaatsen in het college van Gedepu teerde Staten zullen worden vervuld. Be trof het hier slechts een rixa amantium twist van minnenden wij zouden ons er gevoegelijk buiten kunnen houden, doch het tusschen beide ter sprake ge brachte, inderdaad zeer belangrijke, vraagstuk, heeft ook een zijde, die in de debatten tot dusverre niet, althans naar wij meenen niet voldoende, is belicht. Het college van Gedeputeerde Staten is, dit worde hier voorop gesteld, niet in de. eerste plaats een politiek college, het is een administratief, een regeerend col lege. Is deze stelling juist, dan is het niet bovenal de vraag, hoe zullen de verschil lende partijen in dit college vertegen woordigd z.ijn, evenmin welke partijen zullen in het college vertegenwoordigd zijn, m.a.w. zullen alle, verschillende of enkele partijen daarin vertegenwoordi gers hebben, doch de vraag, op welker beantwoording het bovenal aankomt is deze; welke personen zullen in het col lege zitting nemen? Daarom zal bij het doen eener keu ze meer op de persoonlijkheid, dan op de politieke kleur dienen te worden ge let en zal elke partij voor zich dienen na te gaan, niet op hoeveel zetels zij, door de macht van het getal, aanspraak meent te kunnen maken, maar welke personen zij c.q. voor de bezetting dier zetels zal kunnen voordragen, Noodig is niet in de eerste plaats het bezit van een welgevestigde staatkundige overtuiging het bezit van zoodanige overtuiging wordt trouwens door het feit van het Statenlidmaatschap gewaarborgd maar noodig is een juist inzicht in de nooden en behoeften der Provincie, als geheel beschouwd, èn in de grenzen waarbuiten de Provinciale bemoeiingen zich niet ongestraft kunnen begeven. En voorts begrip en inzicht in het dagelijks ingewikkelder wordend administratief raderwerk. Op dit laatste wordt, naar onze meening, wel eens te weinig de na druk gelegd en over het hoofd wordt ge zien, dat, bij onze tegenwoordige staats inrichting, de regeering zelfs over een klein gebied niet kan worden uitge oefend dan met behulp mede van eenig historisch inzicht en een zekere kennis van de ontwikkeling en den gang der administratie. De regeerder die, van hoe goeden wille ook, komend uit den gewo nen gang zijns dagelijkschen levens, lei ding zou willen geven aan de openbare zaak, loopt het zeer groote gevaar, be wust of onbewust, in meer of mindere mate, aan den leiband te gaan van de onder hem werkende ambtenaren. Bezetting van de zetels in een admi- nistreerend college naar zekere nume rieke verhoudingen zal in het beste geval alle, of althans de meeste der, in een ver tegenwoordigend college tot uiting ko mende geestesstroomingen naar voren brengen, doch waarborgt niet dat aldus ook steeds „the right man in the right place" zal komen. Men zal zijn eischen m omgekeerde volgorde moeten stellen: eerst de man, daarna de kleur. We staan thans voor de poort, waar- ac er een nieuwe vierjarige periode als nog voor ons verborgen ligt. Veel kan er in die vier jaren, ook bij verschil van DE KONINGIN MOEDER. De Koningin Moeder is voornemens 13 dezer in den morgen per trein maair Arn hem te vertrekken vergezeld van l\aiar hofdame baronesse Schimmelpenninck van der Oye en den particulieren secretaris. Te Arnhem ui H. M. zien per auto naar het netel Beekhuizen te Velp be- geven. DE NEDERLANDSCHE SCHOENEN INDUSTRIE. Men heeft Zaterdag in ons blad kunnen: lezen van de excursie, die de Nederlandsche dagbladpers gemaakt heeft naar het centrum onzer schoenen industrie in Brabant. Een enkel beschouwend woord moge daaraan hier nog gewijd geworden. Wij hebben het reeds gezegd, en her halen het hier nogmaals: het streven der C.W.S., de commissie tot werkverrui ming in de schoenenindustrie, verdient onze volle waardeering. Wanneer een tak van bedrijf in ons land kwijnt, mede tengevolge van gebrek aan belangstelling of aan kennis van zaken, dan dient daarin verandering gebracht te worden en binnen de door de goede journalis tieke zede getrokken grenzen zal de dagbladpers daaraan zeker gaarne het hare bijdragen. Althans, wanneer het gaat om de collectiviteit ten aanzien van den enkeling gaat het niet, want dan zou in de redactioneele kolommen verzeild geraken, wat elders in de cou rant tehuis behoort. De C.W.S. dan heeft, naar wij verna men, een heel programma opgesteld, ten einde haar doel; Nederlandsche schoe nen aan Nederlandsche voeten, te berei ken. Men zal begrijpen, dat de paar artikelen waarin de dagbladen aan deze quaestie hun aandacht schenken, slechts het geven van voorlichting en het wek ken van belangstelling ten doel hebben. Deze interesse was echter al gewekt en wordt levendig gehouden door een serie volgens de regelen der moderne adver tentie-techniek heel goed ontworpen ad vertenties, welke men in de dagbladen regelmatig aantreft. Deze advertenties hebben het tweeledige doel: a. in het algemeen te wijzen op het doel der com missie en b. het merk, dat deze com missie door alle deelnemende schoe nenfabrieken doet gebruiken, algemeene bekendheid te geven. De vorm van dit merk is verre van fraai en ook niet sprekend; te egocen trisch gedacht heeft de commissie zich zelf met haar afkorting op den voor grond gesteld niet bevroedende, dat de gemiddelde Nederlander zich voor „C.W.S." evenmin interesseert, of nog minder, dan voor „B.Z.K." of zoo iets. Beter ware een sprekender embleem ge weest,, b.v. in samenwerking met het bekende merk van de vereeniging Ne- de'rlandsch Fabrikaat. Een tweede quaestie is nog belang rijker: wat is de be teekenis van dit C.W.S.-merk? Enkel dit: dat de schoen, die het draagt, in een Nederlandsche fabriek gemaakt werd. Meer niet. Om trent de qualiteit zegt het merk niets. De vraag kan gesteld worden en zij x s gesteld zou een kwaliteit s- merk niet meer waarde hebben voor het publiek? Het wil ons voorkomen van wel, en hoe groot wellicht de moeilijk heden terzake van technisch-organisatori- schen aard ook mogen wezen, toch zou den wij met nadruk het in deze richting willen sturen: zorgt gezamenlijk voor een qualiteitsmerk met vaste winkelprijzen. Daar hééft het publiek wat aan, dat is een vaste reëele basis voor een reclamecampagne, dan wéét de kooper, dat hij niet alleen Ne- derlandsch fabrikaat koopt, maar ook deugdelijke waar tegen rede- 1 ij k e n p r ij s. Dan zijn er nog twee speciale punten. Het eerste is de quaestie van de zoo ver mogelijk doorgevoerde rationali seering. Wij hebben wel eens hooren ver luiden, dat in dit opzicht de hoogste volmaking door de Nederlandsche schoe nenindustrie nog niet bereikt werd. Ze ker is, dat wij op ons bezoek verschil lende bedrijven in onderscheidene ratio- naliseeringsstadia gezien hebben. En al was het bedrijf, dat ons onder aan dezen ladder scheen te staan, al uitgerust met heele series van moderne en snelle ma chines, toch vernamen wij, dat een elders geziene nog belangrijk verdere Amerikaniseering van de productie methoden toch een zeer gunstigen in vloed op de bedrijven kan uitoefenen. Maar direct werd daar tegenover gesteld een groot bezwaar: de grilligheden der tegenwoordige schoenenmode, vooral bij de dames. De ongelooflijk snelle veran deringen daarvan maken het gladweg onmogelijk, ook voor dit deel van het werk machinale massa-productie in te voeren: het maken van de modellen en het uitsnijden van al die flardjes en tierelantijntjes, waaruit de tegenwoor dige damesschoen in elkaar wordt ge- Groote wijsheid is het, niet overijld te zijn in het handelen, noch op eigen meening halsstarrig te staan. flanst, is handwerk en moet dat volgens onze zegslieden, blijven. Wel hebben we bij onszelven een oogenblik de vraag opgeworpen, of ten behoeve eener strakkere en goedkoopere productie de mode zelf wellicht niet te beïnvloeden ware - maar dat hebben we ons meteen maar uit het hoofd gezet. Daar is toch geen beginnen aan En dan, tenslotte, de namen. Het i s een schande voor den Neder lander, dat hij er zoo dol op is, maar: buitenlandsch fabrikaat is toch maar je ware. Zooals die bekende Nederland sche diplomaat ervoer, die zeide: „ik kan niet anders dan op Engelsche schoenen loopen, ik draag altijd „Easy- walking".... en dit is nota-bene een schoen, die in de Langstraat in een echt Nederlandsche fabriek gemaakt wordt Maar: we gaan ons er nu toch langza merhand voor schamen, voor die buiten land na-aperij. Daarom dezen raad aan de C.W.S.: 't is nu het juiste moment ervoor, schaf alle quasi-Engelsche of andere namen radicaal af Voer Nederlandsche namen in, met een Nederlandsch qualiteitsmerk en redelijke prijzen voor uw deugdelijke fabrikaat. Dan zult gij uw doel berei ken, en dat ten voordeele van het schoenendragend publiek, van de ge meenschap en onzentwege ook van uzelven DE VERBETERING VAN HET HELLEGAT IN VERBAND MET DE MOSSEL- EN OESTERCULTUUR. Verschenen is een nota van ir. E. van Konijnenburg betreffende de verbetering van liet Hellegat in verband met mossel en oestercultuur op Krammer en Greve- lingen. Uit dit zeer uitvoerige rapport blijkt, dat noch onder normale omstandigheden (dat is bij gewone afvoeren van de bo~ venrivier), noch onder abnormale om standigheden (dat is bij de hooge afvoe ren van de bovenrivier), noch in de da- gelijksche eb- en vloedbeweging veran dering mag worden gebracht, wil men geen schade aan mossel- en oestercul tuur veroorzaken. Opgemaakt is een consolidatieplan, dat de westelijke en oostelijke vaargeul van het Hellegat bijeenbrengt. De volgorde bij de uitvoering van het werk in acht te nemen, teneinde ten volle verzekerd te zijn, dat geen schade voor mossel- en oestercultuur kan ont staan en die ook aan de scheepvaart ten goede zal komen, is voorgesteld in zes phasen. Zij luiden: Phase I. Het Ventjagersgaatje wordt gesloten en tegelijkertijd het bestaande vaarwater in overeenstemming hiermede verruimd. Met den aanleg van den dam over de platen wordt aan landzijde een begin gemaakt. Deze dam, die de platen van de vlakte moet vastleggen, zou ook tot halftij of iets hooger tot hoog water ■kunnen reiken. Het is echter wensche- lijk de kruin van den dam boven storm vloedshoogte te leggen, teneinde een kalme invaart voor het Hellegat te ver zekeren. Als kruinsbreedte zou met 1 m kunnen worden volstaan, tenzij deze dam als veerdag zou moeten dienst doen- Phase II. De afsluiting van het Vent jagersgaatje is voltooid, de dam wordt voortgezet en afgewerkt en de verbin ding tusschen Oost-Hellegat en Ventjes- jagersgaatje gedicht. Een en ander met voortzetting van het baggerwerk. Phase III. Het streksche werk langs den rechteroever van het vaarwater wordt aan het zeeëinde bij den dam be gonnen en voortgezet in de richting van de geul. Phase IV. Voortzetting en voltooiing van het onder phase III bedoelde strek sche wei-k. Aanvang wordt gemaakt met den uitbouw! van den linkeroever met daarbij behoorend baggerwerk, Deze uitbouw is in feite de regulateur van het geheele werk en kan geleidelijk worden voortgezet. Met de kribben heeft men dit geheel in de hand. Op den oostelijken oever doen zij bovendien meer nut dan op den westelijken oever. Phase V. Voortzetting van het werk en van het baggerwerk. Phase I. Voltooiing door aanvulling van de ruimte tusschen de kribben als de juiste lengte is bereikt. Is men tot phase III gekomen, dan kan men, indien men dat wenscht, den in Tfngez. Med.) vloed der werken afwachten, alvorens met den uitbouw van de linkeroever te beginnen. Phase I en II kan in 1931 worden be gonnen en: voltooid tot een kruinbreedte van 1 y. m voor den leidam. Later kan deze worden verbreed. In 1932 kan de rest van het werk volgen. Het werk kan op elk oogenblik stop worden gezet, zonder dat het bestaande vaarwater wordt geschaad. Het vaar water blijft waar het is; zijn richting strookt met dat wat de natuur aangeeft. De verkleining van het profiel houdt gelijken tred mei de verruiming. Het hoogwaterprofiel is gelijk of grooter dan dat van het Volkerak. In de water- verdeeling bij de grootere en kleinere afvoeren van de rivier wordt geen ver andering gebracht. Het profiel van het Haringvliet blijft ten minste gelijk aan dat wat bestaat boven het eiland Tien Gemeten. Het consolidatieplan brengt noch tij dens den uitvoer, noch na de voltooiing wijziging in de waterbeweging door het Volkerak en is de eenige natuurlijke op lossing, die geen gevaar voor mossel- en oestercultuur oplevert. HULDIGING DR, F. M. WIBAUT. Zaterdag is te Alm sterdam op den hoek van het Henrietje Itonnerplein en de straat van dien naalm de beeltenis van dr. F. M. Wiblaut, wethouder van Amsterdam onthuld. Deze huldiging w,as uitgegaan van de Amsterdamscbe Woningstichting «,,D<e Dageraad." Er was groote belang stelling uit de kringen van het gemieentcv bestuur en van de S.D.A.P. Na afloop defileerde de A.J.C. voor dr. Wibaut en zijn familie. DE VERLAGING DER INDISCHE AMBTENAARS SALARISSEN, Hel Comité van Actie imzaike de ver laging der salarissen der Indische amb tenaren heeft in zijn Zaterdag te Den Haag gehouaen vergadering een motie aangenomen, waarin het Comité zich ernstig voorneemt aan de uitvoering der besiuiten van de motie, aangenomen op de vergadering van Indische ambtenaren, gehouden op 5 April in den Dierentuin te B|a,t,avia, 'krachtig (mede te werken. De vergadering werd gepresideerd door ir. P. J. Ott de Vries, en was zeer druk bezocht. HET WERKTIJDENBESLUIT VOOR WINKELS IN VERBAND MET HEMELVAARTSDAG. Het Bureau van den Kon, Nederl. Mid denstandsbond brengt onder de aandacht van 'belanghebbenden, dat ingevolge het bepaalde in artikel 5, eerste lid onder b van het Winkelwerklijdenbesluit, een man of een vrouw op den dag, voorafgaande aan Hemelvaartsdag (13 .Mei a.s.), gedu rende ten hoogste elf uren arbeid mag verrichten, onder voorwaarde, dat in den winkel op Hemtelvaartsdag niet wordt ge werkt. Art. 24 van genoemd besluit maakt het den werkgever ntogelijk om de afwij king vain de geldende arbeids- en rust,- tijdenregeling, door deze werkitijdverlen ging] noodzakelijk geworden, te vermelden op een door hem onderteekend geschrift, dat naast de arbeidslijst wordt opgehan gen. De arbeidslijst zelf kaai dus ongei- w'ijzjgd blijven. Uit het geschrift mjoeili echter duidelijk blijken (b.v. door hel aangeven van de namen) voor welke ar beiders de daarop vermelde regeling geldt. Jeugdige personen (beneden 18 jaar) vallen niet onder deze uitzonder ringsregeling. Tenslotte wordt nog de aandacht geves tigd op de magelijkheid om den weker lijkschen vrijen halven dag, te geven in de week van 10 toit en met 16 Mei e.k te stellen op Hemelvaartsdag (14 Mei), waarop de meeste winkels toch gestoten zijn. Waarschijnlijk zal hiervoor en voor den Tweeden Pinksterdag wel de facili teit, dat men deze wijziging, op eon g schrift op te hangen naast de arbeidslijst, kan vermelden, worden toegestaan. Dit is althans door den Kon. Nederl. Midderu- slandsbond te bevoegder plaatse verzocht. TOENADERING TUSSCHEN BELGIE NEDERLAND. Het B. T. A. meldt uit BrusselTer uitvoering van het verdrag betreffende intellectueele toenadering tusschen Bel gië en Nederland heeft de Belgische re geering, in overleg met de Nederland sche regeering, zes hoogleeraren aange wezen om lezingen te houden aan de Nederlandsche Universiteiten. De lezingen zullen dit jaar worden ge houden aan de Universiteiten van Lei den en Utrecht. BESCHERMING VAN DEN VOGELSTAND. De besturen v,an den Chr. Boeren- en Tuinaersbond, den Kath. Ned. Bioeren- en Tuinders'bond, het Kon. Ned. Land- bo uiwcomilé, de Ned. Vereeniging tot be scherming van vogels, de Ver. lo't behoud van natuurmonumenten, het uitvoerend comité 'tot opheffing van de vangst van beschermde ini]andsehe vogels en de Ned. Ornithologische Vereeniging nebben zich 'met een gezamenlijk adres gewend tot den minister van binnen] andsche (^aken en landbouw, waarin zij den minister in overweging geven, de instelling van een commissie te widen bevorderen, aan wel ke de opdracht zou zijn te geven, de leemten en gebreken der Vogelwet 1912 onder de ooigen te zien, zich te laten voorlichten en van haar bevindingen, eventueel vergezeld van bepaalde voor stellen tot 'wetswijziging, aan de Regeering verslag uit te,brengen. MIDDELBURG. Comité voor Wandelconcerten. 't Comité voor wandelconcerten heeft eenige dagen geleden vergaderd onder leiding van den voorzitter den heer L. A. Stofkoper. De secretaris de heer P. de Vos heeft verslag uitgebracht betreffende de werkzaamheden van het Comité in het afgeloopen seizoen. De penningmeester mr. P. C. Adri- aanse deed rekening en verantwoording van zijn gehouden beheer waarvoor hij onder dankzegging werd gedechargeerd. In de vacature-Weijers werd gekozen de heer P. J. Dronkers. In principe werd besloten', indien zulks finantieel mogelijk blijkt, door te gaan met het inrichten van Wïandelcon- certen. i Juist op den dag da't hij 50 jaar in zijn zaak was, en dat hij 50 jlajar getouwd was, overleed alhier leden de heer A. J. van de Woestijne, barbier in de Wa- ■genaarstraat. De feestelijkheden, die men zich had voorgesteld in de buurt te doen pfaats vinden, 'waren reeds uitgesteld, wegens ernstige ziekte van de echtgenoo- te. Zaterdagavond werd in het gebouw „Mercurius" met veel succes een tweede voorstelling gegeven van „Truusje Mey er", door de Middelburgsche tooneelver- eeniging „Advedo". De zaal was geheel bezet. Na afloop was er een geanimeerd bal'. Gisteravond is W. H. die tot Za terdag in het Oude Mannen- en Vrou wenhuis alhier als verpleegde in woonde, doch reeds herhaaldelijk was gewaar schuwd door het bestuur, omdat hij zich aan dronkenschap schuldig maakte, en die nu Zaterdag weder dronken thuis kwam en toen door de politie, in arrest is gesteld, op het bureau om nachtver blijf gekomen, waar men, hem een bon voor een logement verstrekte. Toen hij dien in zijn bezit had, is H. op de kade, vermoedelijk toen hij de Beliinkbrug op wilde gaan, mis geloopen en in het water terecht gekomen. Zeer spoedig was hulp aanwezig en door het inslaan van de ruit van het hokje van de reddings brigade op den hoek van de Nieuwstraat

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1