eesfenpraat GE&fzefr.ge mali Lel ij li nianoeu vree ren) SPhüothèrios door BUITENLAND, BRIEVEN UIT BERLIJN. AFLOOP VERKOOPINGEN BURGERLIJKE STAND. 'torschip „Vertrouwen" varende in <t<; richting Vreeswijk en een met steene'n gei aden (klipper eveneens „Vertrouwen" geheeten, welke op weg was naar de Zuiderzee. De boeg van beide schepen werd ingedrukt. Zij begonnen water te maken doch kondten nog bijtijds den wal 'bereiken. De aanglerichte schade heeft Voor beide schepen voortzetten der reis onmogelijk gemaakt. KIND DOOR EEN HAAN AANGE VALLEN. - Het 2-jarig zoontje van den heer P. v. dL R. te Mauri iq was fin de kippenren van de buren gekropen, waar het dpor den haan werd aangeval len. Het kind! is zoo ernstig in een der oogen gepikt, dat het .direct naar* het oogTijd'ersgesticht te Utrecht moest wor den overgebracht. JUWEELENROOF OPGEHELDERD. De juweelenroof, welke Maandag j.l. te B e r 1 ij n in de Ivanonnierstrasse ten na- deele van de firma Heiman plaats had is thans opgehelderd. In verband hiermede zijn gearresteerd de 23-jarige chauffeur Reiner, de 24-ja,- rige chauffeur Johan Rad'ke, de 35-jarige koopman Jakubowslki en de beruchte 47- jarige Spernau. Naar een 24-jarigen be. tenger wordt nog gezocht. De politie heeft hiermede een goedje vangst gedaan en talrijke roofovervallen, die gedeeltelijk reeds in het vorige 'jaar plaats hadden, wórden -hierdoor opge helderd. DE MOORD OP DEN BERLIJNSCHEN BRIEVENBESTELLER. - De Bterl'ijn- sche politie heeft telefonisch bericht ont vangen uit Genua bat Rein volledig' heeft beleend den moord op den Berlijnschen Ibrievenbesteiler te hebben gepleegd. Hij hekent den moord zorgvuldig te hebben voorbereid, en voor zijn doel op 29 April een 'kamer bij mevrouw MöRius te heb ben gehuurd. Op 1 Mei heeft hij den man in de k,amer gelokt en heeft hij hem van achteren aangevallen. De moor denaar ontkent dat zijn zuster iets met den moord te maken zou hebben. Hij zou haar 400 Mk. van het geroofde geld hebben gegeven. Bij d,e zuster werd even wel in de kleeren verstopt 1800 Mk. ge vonden terwijl 'bij Rein zelf 1740 Mk werden gevonden. DE VERWOESTE JAPANSCHE BAD PLAATS. Bij den enormen brand) in de •Japanschebaciplaats Yamnaka werden volgens tot nu toe ontvangen nerichten 3 personen g'cdpod en meer dan 100 ge wond. 3500 personen zijn dakloos. INTERN. MAILDIEFSTALLEN. De Amerikaansche en Engelsche postautori- teiten werken samen in een onderzoek naar een aantal internationale maildief stallen, waarvan de omvang nog niet is vastgesteld. Volgens een telegram uit Belfast in Ierland hebben velen al daar ledige enveloppen ontvangen van brieven die waardestukken moesten be vatten, DOOR HUN PARACHUTE GERED. Twee vliegers van de Royal Air Force die deelnamen aan oefeningen welke door twee escadrilles in de nabijheid van Aldershot gehouden werden, heb ben hun leven te danken aan het gebruik van de parachute. De twee machines botsten tegen elkaar op en stortten van een hoogte van ongeveer 3000 voet neer. De bestuurders sprongen per parachute over boord en daalden behouden op den beganen grond. HET SCHAAP. Bestaat er iets poëtischer, dan een grijsgebaarde herder met staf en brei kous, hoedend een kudde blatende schaapjes, die, bewaakt door een trou wen hond, de geurige heide afknabbelen? Wij weten, dat zooiets bestaat, Niet, omdat wij het zelf ooit aanschouwden. Neen, wij zagen hem op schilderijen en lazen over hem in oude boeken en min der oude gedichten; wij zouden haast zeggen: tot vervelens worden toe. En dan de schapen zélf, want daar gaat het toch per slot van rekening om; die schapen met hun vriendelijk, maar wat onbenullige aangezichten; de ram men trotsch en sierlijk-gebogen horens op den kop dragend; de ooien, gepast- bescheiden, zonder de emblemen van hun vervaarlijke echtgenooten, omringd door „dartele lammetjes", zooals de geijkte term luidt. Is „schaapskop" niet eer een compliment dan een beleediging? En zou „het zwarte schaap een ander karakter vertoonen, dan het witte (vuile)? Is een neger soms geen mensch? Is een zwart schaap soms geen schaap? O zoo! Zwarte schapen en witté scha pen leveren allen schapebout en schape kaas (Iaat ons hun dit laatste niet ver wijten). Maar in Nederland verschijnt 't schaap nog slechts bijna uitsluitend op het wei land. De groote kudden verdwenen, en met hen de schaapherder. En in de verdere toekomst? Dan keert de herder terug, gemoderni seerd en wel! Het tijdroovende voortdrijven der „wit- gewolde wolkjes" vervalt; des morgens vroeg zet de herder het gedierte op een grooten platten wagen, waarna hij de daarvoor gespannen tractor aanslaat, om drie minuten later midden op de heide, rustig gezeten bij de grazende schapen, een breimachine in werking te stellen. Af en toe luistert hij met zijn radio-kof- fertoestel naar het onfeilbare weerDe- richt, om terstond naar huis te tuffen, als het buiten minder aangenaam dreigt te worden. Welk 'n heerlijk vooruitzicht: het aantal vakvereenigingen kan weer eens uitgebreid worden en de Hollanders leeren eindelijk schapenvleesch eten. En wat prettig voor de schapen zelf! Het lange-afstand-marcheeren kan voortaan aan ons eminente leger over gelaten worden en als een arm kind ons op straat om een dubbeltje vraagt, zullen wij nooit meer, na het twee centen te hebben gegeven, zooiets als: „het arme schaap" murmelen, want het schaap zal een der meest benijde plattelandsbewo ners zijn! Ook voor het schaap licht een betere toekomst! (Nadruk verboden). DE TSJECHO SLOWAKIJSCHE LEENING. In een onderhoud] met den gezant van Tsjecho Slowakije d,eeldè deze het corr. bureau aangaande de nieuwe Tsjeclie Slowakijesche conversieleening mee, d„at wanneer men voorwaarden dezer leening vergelijkt met die van de in ternationale leenïng van 50 millioen dol lar welke in 1922 in Londen werd" ge plaatst en waarvan tot heden ongeveer de helft is gerepatrieerd deze nieuwe stap van de Tsjecho Slowakijsche re- g'eering een gelukjkig ingrijpen blijkt ter vermindering van de staatsschulden. De gunstige gevolgen kunnen reed.s aan stonds in de begrootng vpor 1932 tot) uiting worden gebracht aangezien de Londeiische leening tegen 1 Mei 1932 is opgezegd. Wat de voorwaarden der nieu we leening betreft deelde de gezant mede, dat het een leening is groot 50 millioen, tegen een koers van 95 met een rentevoet van 51/2 pet. en een 25- •ïjirige amortisatie. De Tsjecho-Slowalcfje- sehe 'banken zullen er 5 millioen. van overnemen. De berichten als zou idle leening voor andere doeleinden gebruikt werden zijn absoluut onjuist, hetgeen ten duidelijkste blijkt uit hef ontwerp tot volmacht verleening' <j{at aan de beide Kamers is voorgelegd:. Inzake d,e afgemeene economische toe stand van zijn lanid zei de de gezant dat het, zoowel in verband met zijn ligging als met zijn uitgebreide infdustrieele en agrarische capaciteiten béliang heeft bij een Europeesche oplossing' van de tegen woordige economische internationale pro blemen. Hierapor worfdt ooik het stand punt van Tsjecho Slowakije tegenover dp Duitsch-Oostenrijksche tollinie be- heerscht. Iedere eenzijdige oplossing moet op dit oogerib'likj worden tegenge gaan d,aar zij het evenwicht van de ba lans der economische krachten zou ver breken en nieuwe economische depres sie zou veroorzakpn. Het plan van dp Duitsch-Oostenrijksche toluilie wijst, in verschillende opzichten op deze eenzijdig heid,, zoo het al niet den indruk zou< kun nen geven dat men hier te doen had met een fragment van groote economische plannen, die gedurende den oorlog deel uitmaakten van het doel der óen't(rale mo gendheden. Evenals Nederland moet Tsjecho Slowakije trachten buiten deze kring te blijven en de bescherming van zijn bedreigde belangen zoeken in ver dere internationale samenwerking. BELGIE. In sommige door de crisis zwaar be proefde bedrijven valt een lichte ver betering waar te nemen, aldus de cor respondent van de N. Rott. Crt. te Brus sel. Zoo hebben te Mechelen 500 m|eHl- behnakers het werk kunnen hervatten, terwijl ook te Gent in de katoenindustrie een aantal textielarbeiders weer aan het werk konden gaan. De toestand is even eens verbeterd te Aalst en in de vlas- s treek van Kortrijk Corneille le Jeune, meubelmakers knecht, heeft geweigerd als soldaat op te komen. Hij is protestant en verklaar de voor den krijgsraad dat het bestaan van een leger in strijd is met het evan gelie, De krijgsraad heeft een heele zit ting aan deze zaak gewijd, en hem ver oordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Zooals bekend is, zijn er wel reeds ver schillende dienstweigeraars in België ge weest. Dit is echter de eerste veroordee ling. ENGELAND. Binnenk|Ort zullen proeven worden genomen met het landen van auto giro toestellen op de dakje 11 van groote ge bouwen te Londen. De deskundigen zijn ervan overtuigd dat spoedig de tijd zal komen dat vliegtuigen van dit type in staat zullen zijn verticaal te stijgen en te oSien ,en ae menschen tot in het hartj van de stad te brengten. Er worden geen moeilijkheden verwacht voor de con structie van de daken. Er zijn daken van 100 Yards en een autoglrotoestel kan vol- staan met 50. Voor d;e demonstratie zul len speciale lichte toestellen worden ge bruikt. De toestellen die thans worden gebouwd zullen in staat zijn 6 personen mede te nemen. (Ing. Med.) Het vertrek van den minister van iraitenlandsche zaken Henderson na^r Ge(- nève is op 12 Mei vastgesteld. Hij' zal zijn reis te Parijs onderbreken, waar hij niet Bri&nd besprekingen zal hebben. Op 13 Mei gaat hij door na,ar Genève. Verder wordt gemeld, dat de Engelsche staatss- jmristen van meen ing zijn dat de Duitschi- Oostenrijksche tolunie niet lp strijd is niet de bepalingen van de verdragen van Ver sailles en (Saint Genup;n. DUITSCHLAND' De O. SAlezische werkgevers in het mijnbedrijf hebben een verkolrting vdn den arbeidstijd voorgesteld mlet 1/4, en een overeenkomstige loonsverlaging. In tegenspraak met het krantenbet jicht dat er onderhandelingen tusschen het Rijk en Beieren plaats hebben in ver hand (met de belasting wetgeving, wordt gekneld, dat er thans geen onderhandelin gen meer plaats hebben. De Rijksregeei- ring is evenals voorheen bereid met de 'Bpiersche regeering tot overeenstemming te komen. POLEN- Dinsdagavond werd op de socialis tische drukkerij Walka een zeldzame ge wapende overval gepleegd. Toen de nieuwe editie van het blad op de pers was, drongen eenige met revolvers gewa pende mannen, onder aanvoering van den vroegeren minister van onderwijs, Dow- narowiez, de drukkerij binnen, terrori seerden de daar werkzame personen en begonnen op te ruimen. De indringers namen twee papiersnijmachines, geheel de oplage van het blad en het geheele voorraad materiaal mede. De rest van de inrichting werd gedeeltelijk vakkundig uit elkaar genomen, zooals b.v. de druk persen, of eenvoudig vernield. Een lid der redactie van de Walka, dat zich wil de verzetten, werd ernstig mishandeld. De politie stelt een onderzoek in. RUSLAND. In Z.WRusland zijin vele sleden en dorpen door overs trooiningen getei sterd. MAROKKO. De rust in Tatoean is thans geheel hersteld, doch de stratetigische punten worden nog door militairen bewaakt. MADEIRA- IUit Funchal wordt .gemeld, dat twee revolutionaire luitenant-kolonels, een ka pitein, drie luitenants, vier vaandrigs en twee doctoren, die hun toevlucht genor imen hadden aan boord van de London, bij het vertrek van dit schip overgebracht ,zijn aan boord vaai de Curlew, die nog te Funchal blijft. Twee luitenants, een dok ter en twee burgers zijn opgesloten. ARGENTINIË. Na een langdurige rustperiode heeft naar de Prensa meldt, de anarchisten bende San Giovanni, die 3 maanden ge leden door de terechtstelling van haar leider en eenige leden onschadelijk was gemaakt, weer een overval gedaan. Op klaarlichten dag werd in het centrum der stad een kassier van een transport onderneming overvallen, neergeschoten en van 20.000 pesos beroofd. Daarop vluchtten de daders in verschillende rich tingen. Bij de vervolging, die dadelijk werd ingesteld, en welke door verschil lende wijken ging, werden voortdurend schoten gewisseld. Hierbij werd een po- litie-agent gedood en werden 3 agenten gewond. Eén der bandieten werd neer geschoten. De anderen, die zich achter auto's en materiaal voor wegenaanleg verbarricadeerden, konden tenslotte ont komen. Veel faillissementen en ven duties. Van wie Berlijn het hebben moet. Goedkoopere theaterbiljetten en vrijkaar ten, opdat de zaal er niet zoo ongezellig leeg uit ziet. Het aanbod het tienvoudige "Van de vraag. Men zal het in uiter lijke dingen moeten zoeken. Berlijn in de lente: jeugd, sport en bandeloosheid. Eiken dag bijna kan men in de Berlijn- sche kranten lezen, dat de een of andere groote of kleine onderneming failliet ge gaan is. Het aantal openbare verkoopin- gen is legio. Wie in deze tijden nog over baar geld beschikt, kan werkelijk kost bare dingen nog voor een duit in eigen dom krijgen. Mijn Berlijnsche vrienden koopen lang niet altijd. Maar ze zouden het thuis niet kunnen uithouden met het gevoel, dat ergens in deze groote stad een boekenkast, die 300 Mark gekost heeft, voor 25 Mark weggaat, Hoe het leven is voor de menschen, die ten slotte na aftrek van gebruikelijke kosten deze 25 Mark opsteken, willen we liever niet nagaan. Ze heben het niet erg goed. Dat wilt u wel op m'n woord van mij gelooven. De Duitsche midden stand ligt op apegapen. En juist deze menschen waren de beste elementen van het volk. Men denkt er niet gaarne die per over na. Intusschen, ik bedoel niet de klanten uit den „burgerstand" alleen, maar ook de handeldrijvenden onder hen. Ik denk aan de vele tienduizenden kleine en groote neringdoenden in Berlijn, die niet meer over voldoende kapitaal beschik ken om het eenige jaren te kunnen uit zingen, Hoe 't h u n gaat, kunt u op een wan deling door eenige stadswijken beoordee- len. Ze gaan, om het eens populair uit te drukken, „bij risjes op de flacon". Hun winkels staan leeg. Hun woningen zijn te huur. Er is geen uitgaand publiek meer in de rijkshoofdstad. Wërelberoemde établissementen zijn nu ook al wegens gebrek aan klanten gesloten. Laten we eens even nagaan, van wie Berlijn het hebben moet. In de eerste plaats van vreemdelingen uit binnen- en buitenland. Hoeveel komen et zoowat per dag? Laten we veel zeggen: tien duizend. Nemen we aan, dat deze 10.000 drie dagen gemiddeld blijven en zich des middags en 's avonds over concert- en theater, cabaret en koffiehuis, lunchroom en bierlokaal verdeelen. Gemiddeld hon derd man over honderd lokalen. Wat be- teekent dat in deze reusachtige stad? De beroemde druppel op den gloeienden steen. Daar komen de tientallen schouw burgen, de honderden groote en kleine bioscopen natuurlijk niet van leven. Slechts deze vreemdelingen betalen volle prijzen. De Berlijner, die over het alge meen geen geld heeft en ook, omdat hij zijn woning tot zijn beschikking heeft, niet eiken dag de behoefte voelt naar verstrooiing buiten de deur, weet maar al te goed, dat het niet noodig is, veel geld uit te geven. Na korter of langer tijd vindt hij theaterbiljetten in zijn brie venbus. Die geven hem het recht voor 50 pet. en zelfs 25 pet. van de officieele prijzen een goed tooneelstuk te zien, Zul ke biljetten vindt hij ook bij zijn barbier, zijn sigarenhandelaar, zijn bakker. En desondanks blijft hij nog meestal thuis. Dan zijn daar de groote groepen, die voor werkelijk weinig geld het geheele jaar door abonnementskaarten hebben en dus wel moeten uitgaan, om de kaarten niet te laten verloopen. Dat zijn de menschen, die de zalen vullen zonder dat de theaterdirecties er zich bijzonder over verheugen. Naar de concerten voor eigen geld gaat hier ongeveer nie mand. Men wacht op de vrijkaartjes, die met meer dan milde hand worden rond gestrooid, opdat in 's hemelsnaam de zaal er niet zoo ongezéllig leeg uitziet. Èn dan: de koffiehuizen, de lunch rooms, de danshuizen, de restaurant, de kleine bioscopenJa, lieve hemel. Er wonen hier 4.4 millioen menschen. Daar van vallen toch zeker 1 millioen in de termen om ten minste éénmaal per maand met vrouw en kinderen uit te gaan. Dat zijn er dus een 50.000 per avond. Niet voor 5 pet menschen, die werkelijk geld uitgeven. Maar wel voor 95 pet. luidjes, die drie uren op één potje bier zitten en zich niet laten wegjagen! Neen: het aanbod is hier zeker het tienvoudige van de vraag geworden. En de modelokalen, die de kundige lezer hier bezoekt, zitten vol met spaarzame klanten, aan wie de ondernemer nauwe lijks verdient omdat ze van werkelijk verteren niets weten willen. Wie in deze lentedagen naar Berlijn komt, zal het in uiterlijke dingen moeten zoeken, die niet door de tijdsomstandig heden bedorven kunnen worden. De groote architectonische tentoonstelling opent binnenkort haar poorten. En reeds binnen enkele dagen zal rondom de stad, vooral om het stadje Werder, de „Baum- blüte", de bloesempracht met bijbehoo- renden roes-van-vruchtenwijn te genie ten zijn, die even beroemd is als onze hyacintenvelden. En dan is er het Perga- monmuseum, dat in het afgeloopen jaai reeds eenige honderdduizenden bezoe kers getrokken heeft. Slechts in de lente mits er een lente komt, wat nog volstrekt niet vast staat! is deze enorme stad werkelijk een genot om te aanschouwen. En de be zoeker van buiten moge dan vooral de meren in de onmiddellijke omgeving niet verzuimen, die een zeer bijzonder attrac tie vormen en voor die in Noord-Italië in velerlei opzicht niet behoeven onder te doen. Hij zal dan ook tot de gevolg trekking komen, dat Berlijns jeugd sport- lievend is en den toeschouwer bewijst, dat sport en athletiek van den modernen Berlijner iets anders gemaakt heeft dan de harde oorlogsjaren met de erbarme- lijk-ondervoede kinderen van toen ver moeden liet. Deze jeugd weet eigenlijk weinig van de slechte tijden, omdat zij immers niet vergelijken kan. En met eenige verbazing stellen wij ouderen vast, hoe goed haar het leven, dat wij zoo weinig aantrekke lijk vinden, bevalt! Duitschland heeft, sinds het geen volksleger en dienstplicht meer kent, den juisten weg ingeslagen, het heeft de sport, het leven in de open lucht, als aflossing gekozen. Met geest drift is het jonge volk daarop ingegaan. Maar ten deele ook met een vrijmoedig heid, die ons toch even verbaasd doet staan. Beide geslachten verkeeren met elkander zoo vrij en zorgeloos, dat oudere generaties de handen van verbazing in een slaan. „Weekend"-tochtjes van jonge mannen en jonge meisjes, die te zamen ook de nachten doorbrengen, vindt men hier in vele kringen niets bijzonders meer. In het teeken van „sport" schijnt nu eensklaps alles geoorloofd te zijn. Is het een „vergoeding", die der jeugd ge schonken wordt als „Ersatz" voor meer of mindere weelde, die de meeste ouders hun kinderen tegenwoordig niet meer bieden kunnen? In het bijzonder de Berlijnsche jeugd is in vele opzichten overgegaan tot een bandeloosheid, die natuurlijk aan de on gunstige inwerking van een wereldstad, waartegen de zeer afgenomen autoriteit der onder zorgen gebukt gaande ouders geen normaal tegengewicht meer vormt, geweten moet worden. De schoolkinde ren zijn hier nog goed gedisciplineerd, vooral in de volkswijken. De jeugd tus schen 14 en 20 jaar daarentegen komt ons ouderen vreemd voor en is hoogstens uiterlijk aantrekkelijk. Elke kiosk met de daar uitgestalde schandelijke tijdschriften, die het „nou veau régime" helaas blijft toelaten, elk in de kranten breed uitgesponnen sexu- eel proces, elke moord en zelfmoord, die tot een krantensensatie gemaakt wordt, kan zonder beperking op die jonge zielen inwerken. Het resultaat is droevig. „Deutschland" heeft Heinrich Heine gezongen, „ist ein kerngesundes Land". ~T' RÖLAND. Notaris H. Jonkers heeft Woensdag te Schore ten verzoeke1 van erven Lo- ihiers'Dekkers te Kruiningen, ig©- veild een hofstede c.a. bouw-, weiland. Kooper P. J. M. Lohiers voor f 57108.30 (of f1600 per ha), accessoiren f225. POSTERIJEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders on bekend zijn en die terugontvangen zijn in d e tweede helft van April Brieven Binnenland. De Bruin, Vlissingen. Buitenland, Brief'kaarten. Poype, Lourdes. Miss Covet, London. Goes. Ondertrouwd: S. Harkema, 32 j„ en J. A. Vos, 21 j. A. J. Soeters, 25 j. en P, Heijnsdijk, 25 j. R. G, Postma, 25 j, en G. A, Raven, 28 j. J. J. West- strate, 22 j. en M. Schipper, 23 j. Getrouwd: J. Nieuwenhuijse, 24 j. en M, W. de Puijt, 23 j. H. Kuijper, 61 j. en J. F. Wattez, 48 j. Bevallen: C. Joosse, geb. Dronkers, z. M. S. Vahlenkamp, geb. van Bra- band, d. Overleden: J. Pantus, 70 j., wed. van P. Koens. Aa. Willems, 66 j. BEVOLKING. In de tweede helft der maand April zijn in de gemeente GOES Ingekomen: C. Camman, dienstb., van Boxmeer, Westwal 36. H. J. E. Wattez, banket bakker, van Bloemendaal, Groote Markt 18, J, Tromper, kellner, van Zierikzee, Groote Markt 1, S. M. de Waele, dienstb., van Waalre, Schengestraat 7. J. van Fraassen, zonder beroep, van Kloetinge, Voorstad 38. V ertrokken: A. Goedhart, zonder beroep, naar Mid delburg, S 20. C. E. A. Washausen, verpleegster, naar Amsterdam, Amstel 51, J. W. H. Reinierse, depötknecht, naar Breda, Van Vlietstraat 29. J. Westdorp, chauffeur, naar 's H. Hendriks kinderen, No. 39. A. G. te Wilt, win keljuffrouw, naar Bergh, 40. P. Bod- dingius, opzichter, naar Haarlem, Klop persingel 67. G. Gieseler, zonder be roep, naar Amsterdam, J, Verheulstraat 143b, P. I. Catsman, koopman, naar N, en St. Joosland. P. Heijnsdijk, dienstbode, naar Kortgene. J. D. Brug- gink, leeraar, naar Rijssen, Enterweg 57. P. van der Giezen, dienstbode, naar Wolphaartsdijk A 155. P. J. Knopjes, dienstbode, naar 's-Heerenhoek, Timans- weg 7. J. Wondergem, dienstbode, naar Nieuwdorp, S. J. van Overbeeke, dienstb., n. 's H. Arendskerke E 25. J. F. Kuijper, geb. Wattez, z, beroep, naar Vlissingen, C, Buskenstraat 54. P. Bliek, dienstbode, naar Is H, Arendsker ke, Zandweg. M. M. Verbeem, zonder beroep, naar Etten en Leur, Pen. „St. Joseph".

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 7