"Jïrauirtciale Twee bladen. VRIJDAG 8 MEI 1931. Eerste blad. 174e Jaargang» IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND. ZEELAND. Kort Zeeuwsch Nieuws. KERKNIEUWS. RECHTZAKEN. LEGER EN VLOOT. AFLOOP VERKOOPINGEN BUITENLAND. HP MIDDELBURGSCHE COURANT D« abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Ylisringen 4 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg iS cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden laededeeiiagen 60 cent per regel Bij abonnement voor beide vee! lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat; Middelburg - Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Pestchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2,10; elke regel sneer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ot „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ces*" No. 10 8. TWEEDE KAMER. Drankwet. Aan den heer de Visser wordt verlof verleend te interpelleeren over de toe standen bij de werkverschaffing. Deze interpellatie zal op een nader te bepalen dag worden gehouden. Daarna de Drankwet. Minister V erschuur hervat zijn afgebroken rede en betoogt, dat men de nadeelen van het huidige stelsel niet moet gebruiken om een ander aan te be velen. De stelsels, die in verschillende landen zijn gebruikt, maar waarop men weer terugkwam, zijn bijna ontelbaar. Het huidige stelsel dient behouden en verbeterd te worden. Hij verdedigde voorts uitvoerig de invoering van het maximum-stelsel bij de verloven, welk stelsel ook in Engeland bestaat. Hij kende aan het bieralcoholisme een plaats van beteekenis toe. Plaatsen, waar dit aantal verloven de laatste jaren onevenredig is gestegen, zijn Eindhoven, Kerkrade, Helmond en Heer len. Op grond van deze sterke stijging is het optreden van den staat geboden ter bescherming van gezin en maat schappij. Hij meende dat het alcoholisme niet een uitvloeisel is van het kapita lisme en dat het onder de Batavieren reeds bestond. Als factoren die alcoholisme te voor schijn roepen noemde de minister de be hoefte en de gelegenheid. Op de eerste heeft de Staat geen invloed. Ten aan zien van de laatste kan de Staat ver edelend werken en is hij zelfs de eenige geroepene. Over de verpachtingen zeide de minister dat deze een ontduiking van de wet vormen, en dat niet ieder middel daartegen geoorloofd is.„ Toch hoopte hij dat het gelukken zal dit euvel den kop in te drukken. In overleg met de commissie van voorbereiding is de minister erin ge slaagd, een overgangsbepaling te ont werpen, die de grootste moeilijkheden bij de bestrijding van het verpachtings stelsel tracht te ontzeilen. De minister besprak voorts den invloed van het drankkapitaal en meende, dat de wet gever ervoor dient te zorgen, dat het zich niet kan vestigen overal waar het winst kan maken. De minister bestreed daarop plaatse lijke keuze. Hij meende zeer stellig, dat deze kwestie beter afzonderlijk behan deld kan worden en zeide dat men een doublure wenscht omdat het thans ook mogelijk is, een gemeente droog te leg gen. Aan plaatselijke keuze zit echter ook een belangrijke kwestie vast, n.l. het referendum. Wanneer het referendum in de wet moet worden vastgelegd, dient dit niet in het donker te geschieden. De droog legging in Amerika houdt de minister voor een ontzaglijke mislukking. Hij hoopte dat de Kamer het ontwerp ook zonder de plaatselijke keuze zal willen aanvaarden. Hierna wordt gerepliceerd. De heer Kortenhorst (r.k.) ver klaarde tegen het ontwerp te zullen stemmen als gehandhaafd blijft de com binatie van het maximum-stelsel voor de verloven en het verbod van verpach tingen. De heer Boon (lib.) zeide bij zijn re pliek in geen geval te zullen stemmen vóór het maximum-stelsel ten aanzien van de verloven. Na nog eenige replieken en dupliek van den minister werden de algemeene beschouwingen gesloten. NEDERLAND OP DE KOLONIALE TENTOONSTELLING TE PARIJS. Gistermorgen heeft op de Koloniale Tentoonstelling te Parijs de officieele opening plaats gehad van het Nederland- sche paviljoen. De opening geschiedde door dr. Swart, zulks ter vervanging van mr. D. Fock, die wegens droevige fami lieomstandigheden was verhinderd. Aanwezig waren de gedelegeerd-com missaris Mooijen, secretaris-generaal dr. L. J. van der Waals, hoofd der vierde afdeeling van het departement van Ko loniën, de voornaamste leden van het comité en vertegenwoordigers van het Nederlandsche gezantschap. De aanwezigen toonden zich zeer ia genomen met dit eerste buitenlandsche paviljoen dat geopend werd. HET VERBOND VAN NATIONALISTEN. De Centrale Raad van het Verbond van Nationalisten heeft aan de Tweede Kajtner in een adres verzocht opheffing te ibevorderen van het verbod voor le den van burgerwachten om lid te zijn van het verbond van Nationalisten. Geruchten. Zelandia spreekt in haar nuimmer van lieden zeff het in ons tweede blad van heden overgenomen bericht over 't ver dwijnen der gemeente Clinge tegen als zijnde geheel uit de lucht gegrepen. De K.R.O. in Zeeland. Het K.R.O. sextet piaakt een tournée door Zeeland. Het K.R.O. salonorkest geeft 16 en 17 Mei concerten te Hulst en te Goes. MIDDELBURG. De vacantieschool Gisterenavond hebben reeds vele ouders gebruik gemaakt van de gelegen heid om hun kinderen aan. te gieven voor deelname aan de Vacantieschool, en dit van bijna alle lagere schoten. Er was igezorgdc dat ieder vlug, kon worden geholpen. Voor iedere school vindt men iemand, die de namen en leeftijden op neemt en deze i n keurig ingevulde al- phabetische registers noteert. De kosten betaalden sommigen in eens, doch zeer velen maken ook gebruik van de gelegen heid in 14 daagsche termijnen te betalen waarvoor de Commissie Donderdags om1 de 14 dagen, dus het eerst weer ,op 21 Mei zitting houd): in hetlzeüJdle lokaal in school C Lang!ed,elft. Voor lien, die absoluut niet in slaat zijn te betalen door werkloosheid! öf andere oorzaken, kan vrijstelling van b'ijdjragen worden verleend, en het is juist van deze categorie, dat er gisterenavond; spora disch iemand versctieen. Wij wekken d.aarojn juist deze personen op heden avond lusschen half acht en half tien naar school C te gaan. Het vergemakke lijkt de administratie, als vroeg wordt) aangegeven. In den avond van Woensdag 6 Mei 1931 ten omstreeks 7 uur is voor een winkel aan de Markt alhier een verkeerd! d(amesrijwiel medegenomen, terwijl daar is blijven staan een damesrijwiel merk „Ijivicta" waarvan zich in het zadel- taschje eenige sleutels bevinden. De Commissaris van Politie te Mid delburg verzoekt degene, die deze ver gissing heeft 'begaan zich kenbaar te maken aan zijn Our eau ten eindje niet die verdenking op zich te Laden, dat opzet in het spel is. VLISSINGEN. De afdeeling van de Liberale Staats partij „de Vrijheidsbond" stelt de volgen de candidaten voor den gemeen ter aacf1 J. U. Paap (aftr.), 2 H. C. Wesseling (aftr) 3 W„ Anker sr., 4 Gf. J.. J Kuijpers, 5 mevr. G. LaernoesZouftnan^ 6 W. F. Nijzink, 7 J. Slooves. WALCHEREN. WESTKAPELLE. In een Vrijdagavond! 1.1. gehouden vergadering van de Staatk. Geref. en AntMRev. kiezers was, zooals reeds Maandag is gemeld een gecombi neerde lijst vastgesteld! van candidatjen voor ,cte a.s. gemeenteraadi'sverkiezing. Kort na die gehouden vergadering gaven over het algemeen dje Staatk. Geref. kie zers te kennen, d,at zij met de keuze van de gestelde candidaten geen genoegen konden nemen. Dinsdagavond vepgaderden nu de Stk. Geref. kiezers opnieuw tot het stellen van candidaten v(an hun partij. Op de lijst van de St. Geref. Partij zijn thans geplaatst de heeren H. Cysouw Lz. (aftr.). 2. Roelse Jz. 3 Wh. d,e Wite, 4 Joh. Bournes Wz. 5 P. Lievense Kz. In de Woensdagavond gehouden verga dering van Anti Rev. kiezers werden can- djdaat gesteld de heeren 1 iLeendert Dek ker, 2. J. van der Waf, 3. K. Gabriëlse Stefz. ZUID-BEVELAND. NISSE. Het militair vliegtuig 304, dat Woensdagmiddag op het weiland van de wed. F. Bostelaar in deze gemeente een noodlanding moest maken, wegens defect is Donderdagmiddag door militairen uit Soesterberg gedemonteerd, en met twe(e Zoolang u 't daglicht is gegund Werk ijverig en met lusten, De nacht komt, waarin ge niet werken [kunt, De vermoeide zal 't heerlijkste rusten. militaire auto's vervoerd naar Soester berg. Het landingsterrein werd naar schat ting door pta. 3000 menschen uit verschillende gemeenten bezocht. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. OOSTBURG. De lib. staatspartij de Vrijheidsbond besloot tot candidaten voor den gemeenteraad te stellen de heeren: F. J. van de Plassche (aftr.), R. Risseeuw (aftr.), A. Brevet (aftr.) Iz. Brakman, H. de Hullu Izn., C. de Vuijst, Iz, J. Nortier, P. van Gorsel en L. Wage. GROEDE. Woensdagavond j.l. hield de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen Departement Groede, een algemeene vergadering. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Amsterdam, werd be noemd de heer Jac, Frelier en als plaats vervangend afgevaardigde de heer A. J. van Lare, Besloten werd dit jaar evenals vorig jaar weer een cursus in handenarbeid te geven', zoo mogelijk dezen nog uit te breiden. Over den gehouden cursus was men hoogst tevreden, 28 jongens en 24 meis jes hadden dien met goed succes vol eindigd. Met algemeene stemmen werd beslo ten, de thans bestaande bibliotheek, die dusdanig in verval is geraakt, dat daar van toch weinig of geen gebruik meer wordt gemaakt, publiek te verkoopen. Met algemeene stemmen werd aange nomen deze publieke verkooping te hou den op den dag van bamissekermis, 7 October a.s. Tevens werd besloten we derom zooals vorige jaar een kist boeken te laten komen van de reizende biblio theek te Broek en Waterland. SLUIS. De a'.-r. cSifdfdaten~Vö"br de a.s. gemeen ter aa 3s verkiezing zijn H. van 'Ma- zijk (bij acclamatie;; P. F. v. Overbeejke Sr.. Adr. Lako, Abr. Willems, Jac. de 'Bruiine, Joh. du Fossé. 1 Te St. La,urens is nvevrouiw K in haar woning van den zolder gevallen en ernstig gewond, bewusteloos naar het Gasthuis tc Middelburg overgebracht. Aan den heer P. C. Hubregtse, le klerlc bij het gemeente gasbedrijf te Goes vroeger te Middelburg woonachtig is op zijn verzoek eervol ontslag verleend in verband met zijn benoeming tot ad junct-commies bij de boekhouding van de gemeente-bedrijven te Hengelo, ingaande 15 Juni a.s. Door de Vrijzinnige Kies ver ee nigkig te Waarde werden voor de 'aanstaan de gemeenteraadsverkiezing' de volgen de personen candiidaat gesteld: 1 J. J. Moll. 2 C. Mojl. 3 Dl. .Verburtgf. 4 Jan Bom. 5 M. de Jager. De Vrijheidsbond teT holen heeft ,candidaat gesteld voor den gemeente raad: J. M. Wagemaker, aftr., W. Moel- 'ker, afte., D. W. Klompe, J. Bierens, J. C. Stoutjesdijk, W. L. Klompe en J. K. van Nieuwenhuyzen. Te Scherpenisse is een af deeling -opgericht van den Algemleemen Ned. B<ouwerbcidersbond met aanvankel- 'llijk 15 leden. - De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist wegens over vorige jaren le weinig betaalde belastingen naar inko men en/of vermogen (gewetensgeld) is ontvangen bij den inspecteur der directe belastingen te Terneuzen f 179.77, B. en W. van Groede hebben de navolgende alphahelische voordracht voor het Burgerlijk Armbestuur opgemaakt: vac. de heer J. L. Boone nr. 1. A. F iBosschaart, no. 2. P. M. Hoste. Vac. de heer Joh. Risseeuw no. 1 J. de le Lijs, no. 2 A. J. Risseeuw. Die heer A. J. Bruijnooge, ambtenaar ter secretarie te S cho o nd, ij k,e is als zoodanig tijdelijk benoemd te Nieuwer- kerk aan d<en IJssel. De E.mmabloeni'-collecte heeft te S c h o o n id, ij k e opgebracht f 60 vorig jaar f 45. Near de Zeeuw verneemt zal de 11e Zeeuwsche Diaconale Conferentie op a.s. Vrijdag 12 Juni gehouden worden in de Geref. Kerk te Goes. Het zal dit jaar een lialve eeuw geleden zijn, dat dr. J. H. Gunning JHzm. Ihans als emeritus-predikant wonende te IBillhoven, zijn intrede deed bij de Ned. Ilerv. Gemeente te W i l h e 1 m i n dorp (11 December 18811). Naar de Chr. „Rolt." verneeimt, heeft de Kerkeraad van deze gemeente dr. Gunning uilgei- noodigd, in zijn eerste gemeente een julbi- leutmbpreek 1e houden en wel a.s. Zon dag. Voorts zal' de jubilaris op 22 Juni vijftig jaar doctor zijn; ten slotte besaat zijn 'blad „Pniël" dti jiaar veertig jaar. zijn blad „Phiël" dit jaar veertig jaar Dierenmishandeling. Beklaagd van dierenmishandeling stond Woensdag voor de rechtbank te Alkmaar terecht een 25-jarige landbou wer uit Warmenhuizen. Verd. had van een' dorpsgenoot een paard geleend. Hij wenschte dit paard te gebruiken voor werk op een akker, die alleen over het water te bereiken was. Het dier zou in een praam worden overgebracht, maar het paard, aan dit vervoer niet gewend, verzette zich te gen' de pogingen om zich in het vaar tuigje te laten trekken. Een andere landbouwer gaf toen het advies een strik te leggen om de tong van het dier een middel, dat hij meermalen met sue ces zou hebben toegepast. Dit gebeur de en het andere einde van het touw werd door een op de praam bevestig den ring gestoken. Er werd toen met alle macht aan getrokken, met het ge volg, dat het gemartelde dier tenslotte zijn verzet opgaf en aan boord van de praam geraakte, toen de lus tegelijker tijd losschoot Uit den bek van het paard droop eenig bloed en slijm, maar niemand nam de moeite hierop te letten. Het paard werd voor de egge gespannen en gerui- men' tijd voor het zware landwerk ge bruikt. Men ging daarna schaften, zon der zich verder om het dier te bekom meren, maar tijdens den schafttijd ver scheen een melkrijder, die een stuk paardentong uit het water had opge- vischt en den landbouwer daarop attent maakte. De eigenaar van het paard gaf, last het dier dadelijk te laten afmaken, wat volgens den getuige een dierenarts niet noodzakelijk was geweest, daar een paard de tong niet aanwendt om 't gras af te scheuren en met het overge bleven deel van de tong er was on geveer 7 cm afgescheurd had kunnen blijven leven. De verd. hield zich voor den domme en zeide slechts een „deskundig" advies opgevolgd te hebben, maar de andere landbouwer, als getuige gehoord, deel de mede, dat hij bedoeld had, dat de strik om tong en onderlip gezamenlijk zou worden gebonden. De officier eischte 150 boete subs. 60 dagen hechtenis. Vergund om naar Nederland terug te keeren aan den lsten luit. der ma riniers W. A. J. Roelofsen, dpn off. van den M.S.Di. 2e IcJ'. M. Kraal, en den luit. ter zee 2de kl'. P. C. Wouters. De schipper IJ. Dcensmia, de boots- ■man C. ,M. Straat, de sergeant-zieken1- verpleger G. !W|. J. Nieuweling en mfaijoort- machinist K. Strous, worden geplaatst aan boord van de Vulcamis, die te Wilk ïteim[soord op 11 Mei in dienst wordt ge(- steld. Notaris W. Hioolen heeft Donderdag in het openbaar verkocht een winkelhuis tmet bovenwoning -aan de Vlissingsche straat te Middelburg, K 55, groot ongeveer 183 centiaren en ongeveer 93 ca bouwterrein aan den Beenhouwers^ singel, zijnde de tuin achter perceel 1. Kooper Chr. C. de Rijk te Middelburg voor f 4000.1 Donderdag werd ten overstaan vam notaris Van Dijke te Waarde, voor de Erven van J. Geleedst verkocht een woon huis. Kooper P. Krijn sen aldaar voor 2310. Een perceel bouwland groot 1 Gbmet en 274 roeden, aan P. Koster al daar voor den inzetprijfsl a f 80(3 per Gef- Imet. Algemeen OvsmchL De vloot onderhandelingen mislukt. Volgens berichten in de Londensche bladen zijn de vlootonderhandelingen mislukt ondanks het feit dat het offi cieel communiqué deed verwachten, dat er nog hoop bestond op het bereiken van overeenstemming. De commissie van deskundigen die de Europeesche vlootovereenkomst defini tief zou opstellen is naar de diploma tieke medewerker van de Daily Tele graph verneemt voor onbepaalden tijd verdaagd. De regeeringen van Frankrijk, Italië en Engeland konden het tot nu toe niet eens worden over de belangrijkste auaestie n.l. die van het bouwen van nieuwe schepen voor oude door Frank rijk, zoodat verdere arbeid voor de des kundigen geen zin heeft. Gemeld wordt dat de vertegenwoordiger van het Fran- sche ministerie van buitenlandsche za ken reeds naar Parijs is vertrokken. De deskundigen zullen elkaar naar de Daily Herald verneemt weer te Genève ont moeten. Frankrijk en de Duitsch-Oos- tenrijksche tollinie Gisteren zijn de debatten begonnen over de Duitsch-Oostenrijksche tolunie. Over het algemeen werd een politiek van niet-toegeven bepleit. De groole rede van Briand over de buitenlandsche politiek werd niet voor vanmiddag verwacht, daar nog vele af gevaardigden het woord zouden voeren. Gister is het bijzonder opgevallen, dat geen enkele afgevaardigde den minister van buitenlandsche zaken Briand heeft verw.eten dat hij de Duitsch-Oostenrijk sche tolunie niet heeft voorkomen. Slechts één verweet hem, de oorzaak te zijn geweest, dat Engeland en Italië zich niet enthousiast tegen de Duitsch-Oos tenrijksche tolunie hebben uitgespro ken. Hierop antwoordde Briand direct dat beide landen zich bij Frankrijk heb ben aangesloten en dat Frankrijk der halve niet geïsoleerd zal staan. Briands rede krijgt bovendien betee kenis, doordat hij toch wel ernstig can- didaat schijnt voor de presidentsverkie zingen, Officieel staat hiervan nog niets vast. Zijn rede in de Kamer zal nu min of meer een gewichtige factor zijn, Is zij zan dien aard dat ook de rechtschen het daarin ontwikkelde standpunt kun nen aanvaarden, dan zou dit van beslis- s-enden invloed op de stemming van a.s. Woensdag kunnen zijn. Maar op het oogenblik zijn de recht- sche bladen nog niet erg over een candi- datuur-Briand te spreken. Aan den eenen kant zouden de natio nalistische groepen Briand natuurlijk gaarne veilig in het Elysée opgeborgen willen zien teneinde een andere, minder plooibare figuur aan buitenlandsche za ken te krijgen. Aan den anderen kant zouden zij de verkiezing van den Locar- nist Briand een ongewenschte tegemoet koming tegenover Duitschland achten. Een extra bewaking is ingesteld voor den persoon van Briand, want men vreest voor manifestaties van de zijde van royalistische studenten. Het voorzitterschap der ont wapeningsconferentie. In welingelichte kringen verluidt, dat het meerendeel van de in den Volken- bondsraad vertegenwoordigende regee ringen voorstander is van dé verkiezing van Henderson tot voorzitter van de ontwapeningsconferentie. Het gerucht loopt, dat Frankrijk liever niet zou zien dat Henderson benoemd werd en weder om Benesj wenscht de candideeren. Mocht er geen sprake ktmnen zijn van een éénstemmige benoeming, dan zou een neutrale candidaat worden be noemd. In dit verband worden genoemd de vroegere Ned. minister van buitenl. zaken jhr. mr. van Karnebeek en de voorzitter van de Geneefsche douane conferentie dr. H. Colijn. a D s r BELGIE. Gistermiddag heeft 'te Leuven in tegenwoordigheid van het Belgische

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1