HET GEVAL MAZAROFF Oeerste Huiduitslag. TWEEDE BEAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 6 MEI 1931. No. 106. DE STERRENHEMEL 613 Mei, 20 uur M. T. ZUID BINNENLAND. KUNST EN WETENSCHAP. RECHTZAKEN. ©VOUE HAAN 3 LAATSTE KWARTIER ^nieuwe MAAN VENUS MARS JUPITER <3> SATURNUS DE WIJZIGING DER STUWADOORS WET. Aan de Mémiorie van Antwoord op het Voorl. Verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de Stuwadoorswet is het volgende ontleend: Het aanhangige ontwerp is, wat het voornaalmste onderdeel daarvan, de re geling der arheids- en, rusttijden, be treft, een consolidatie van den toestand, die sinds jaren in verreweg het grootste deel der ondernelmingen in het haven bedrijf krachtens accoord der werkge vers- en arbeidersorganisaties bestaat Voor deze ondernemingen brengt de voor gestelde regeling geen verzwaring van 'lasten. Wel is dit het geval voor enkele ondernemingen, die Ihans nog een lan gere werkweek dan die van 48 uren hebben, waartoe de bestaande wet de vrijheid laat. Bestendiging van deze uit zonderingspositie, die een gevaar ople vert voor de handhaving van de bestaan de werktijden in het imeereadeèi der on dernelmingen, acht de minister van Ar beid, H. en N. niet verantwoord. Er is dus in liet heerschen eener crisis thans geen voldoende aanleiding p|m do wijziging der Stuwadoorswet te laten rusten. Over alle algemeene maatregélen van bestuur ter uitvoering der wet zal de Hooge Ra,ad van Arbeid worden gehoord Dat regelingen tusschen werkgevers en arbeiders onderling steeds beter en soe peler werken, zou de minister niet dur ven onderschrijven. In elk geval kan als bezwaar daartegen worden aangevoerd, 'dat hét gevaar niet denkbeeldig) is, dat de arbeiders zich niet geheel vrij gevoed Jen olm zich tegen een door hun pa troon gewenschte regeling te verzetten. Indien de buitenlandsche concurrentie er toe nopen zou, dat in het havenbedrijf langer gewerkt moet kunnen worden dan volgens de in het voorgestelde artikel neergelegde normen, kan zulks door al- getmeene of bijzondere over werk vergun ningen bereikt worden. De (minister deelt niet de zienswijze van de leden, die als him oordeel le kennen geven, dat met een maximum van 45 uren per week in het algemjeen volstaan zou kunnen worden. Mocht, indien de economische inzinking langen lijd blijft voortduren, de invoering van de gewijzigde wet in verhand (met de dan heerschende omstandigheden onver hoopt op groote moeilijkheden stuiten, clan kan deze nog eenigen lijd wordfen (uitgesteld. Er zijn nog eenige verbeteringen van ondergeschikten aard in het out werp aan gebracht. j HET AANTAL RADIOBEZITTERS IN NEDERLAND. In het eerste kwartaal 1981 bedroeg het aantal aangegeven radio-ontvangin- richtingen in Nederland 269.862, terwijl het aantal aangeslotenen aan radio-dis- tributies-eentrales 189.965 bedroeg. In totaal komt dit overeen met een gemiddelde van zes luisteraars per 100 inwoners. i Het Lorentz-monument, Dr. J, Th. de Visser, voorzitter van het nationaal Lorentz-comité, heeft aan de N.R.Ct. meegedeeld, dat de berich ten in de bladen met betrekking tot de a.s. onthulling van het Lorentz-monu ment te Arnhem, voorbarig zijn. Eerlang zal een uitvoerige officieele mededee- ling omtrent deze plechtigheid namens het comité aan de bladen worden ver strekt. WB—n—MW DOOR J.S. FLETCHER 34. Ik deed zooals hij vroeg. Zonder aan te kloppen opende ik de deur van de zit kamer en gingen wij binnen. Wij vielen midden in een druk gesprek. De zitting had veel van een tooneeluitvoering. De eigenares van de flat, met een lorgnet op haar neus, zat, de handen gevouwen in haar schoot, op een chesterfield bij het raam. Sheila stond met een verontwaar digd en uitdagend gezicht bij een tafel, terwijl mevrouw Elphinstone in een leun stoel bij den haard zat. De heer Elphin stone had plaats genomen op een stoel in den anderen hoek der kamer en voel de zich blijkbaar weinig op zijn gemak. Het leek mij dat de komst van twee per sonen van zijn eigen sekse voor hem een opluchting was, geen woord, moeder, vóór u mij heeft gezegd, hoe u aan dat testa ment kwam! zeide Sheila met nadruk, toen wij binnenkwamen. Het is aan u om het eerst te spreken u is Zij hield op, of liever Maythorne viel haar in de rede. Hij was naar voren getreden. Uw dochter heeft gelijk, mevrouw Elphinstone, zeide hij kalm, Het is aan u Opgravingen, ;De Leidsche archeoloog dr. H. C. Bursch, die in de omgeving van Emmen opgravingen doet, vond in een omvang rijken grafheuvel een hunnenbed dat van alle tot dusver gevonden steengroeven (door zijn geringe groote afwijkt. De •merkwaardige vondst is afgestaan aan het gemeentebestuur en het humtenlbert is overgebracht naar het centrum van het dorp en opgebouwd in den tuin van 'het gemeentehuis. Begraven gouden Apostelen. Men schrijft ons: "Naiar aanleiding v,an de medecleelin- gen van 'den heer secretaris van helt Zeeuwsch Genootschap1 der Wetenschap pen over de oorkonde, die handelt over schatten, die in een tuin te Sluis zouden begraven zijn, en in welke mededelin gen zoo'n prachtige behandeling der gje- heele zaiak uitblinkt, getuigende van een 'zorgvuldigen maftr veel eischenden ar beid, mag het misschien wel vermeld worden ,dat die schatbegraving van de twaalf apostelen ook elders wel opgeld hebben gedaan, al werd ze dan niet door zoo hi echt document in het leven ge- irioepen, maiar eenvoudig steunende op oude mondelinge overleveringen. Zoo herinneren wijl ons,, dat eenige jaren ge leden onder de gemeente Oud-Vosseine|er een huis werd afgebroken hij! een hoeve in den Oud Vossémeerschen polder, bekend ais de „Hoogkamer"^ 'waarschijnlijk een overblijfsel van een soort ridder hoeve, de bijliggende vijvers en de solide samenstelling van de wo ning met haiar dikke muren en -groote kelders, wijzen in de richting, dat zij éenlmjaal werd bewoond door 'n persoon, die maar niet zoo'n gewonen boer was. In den volksmond werd het een hoeve genoemd, waaraan bijzondere gebeurte nissen waren verbondeno.m. werd ons meermalen verhaald van een „broeder moord", daar een hevige twist was ont staan door den bewoner dezer hoeve met zijn broeder, die op ongeveer een kwar tier afstands op de „Torenhoeve" woon de; de "kelders der beide hoeven had den een gemeenschapsgiang, altijd vol gens de legende, onder den grond en op eenen mpoien dag ontmoetten de broe ders elkaar in die gang, waarbij man slag werd gepleegd. Als herinnering daar aan zegt de volksmond verder, dat in den barren winternacht nog steeds de „imfoordenaiax" qp zijn schimmel rond rent langs den Langéweg, waar de hoe ven aan gelegen zijn. Maar daarmede wais mog niet alles uit. In de gronden of de woning van de Hoogkamer waren 'sjchatten begraven en drie kwart eeuw geleden zou door *n mfetse!a;ar, die in de kelders herstellingen moest verrichten, "n ders herstellingen moest verrichten, een rijken buit zijn gevonden, gjeldschatten waardoor de betrokkene opeens een man in bonis zou geworden zijn, een ver haal 'dat zuiver berust óp de voljks- niondfanlasie, maar die toch in zekeren zin een paar jaar geleden bij de af braak der woningen weer opdook in den 'vorm vande schat der twaalf gou den apostelen, die evenals te Siluis daar 'een rustige sluiuierplaats zouden ge vonden hebben totde rust zou ver stoord worden tot de gelukkige slooper der woning deze vreedzame sluimering (zou komen storen, natuurlijk om dan daardoor groote schatten te krijgen, die 'hem rijk zouden maken. Alzoo een soort zelfde geschiedenis als van Sluis, zonder documenten, maai de slooping heeft geen resultaten gege ven in de oplossing van de vondst, die dtus alleen berust op de in Ze-eiland gangbare overleveringen over begraven gouden Apostelen in onze 'Provincie, ove rigens voldoende bewijs, dat zulke oude overleveringen niet zoo gauw zijn uit- gesio-rven en dat misschien onze meer nuchtere tijd meewerkt o;m langzaam zul(ke. voor goed naar den hoek van .eervolle begrafenis te verwijzen. om de noodige opheldering te geven. Kom, vertelt u nu maar, mevrouw El phinstone, hoe u in het bezit van dat testament is gekomen, dat, laat ik u dat dadelijk vertellen, veilig is opgeborgen in de brandkast van mr, Crole. De heer Elphinstone bromde, mevrouw Elphinstone werd boos. Hoe durft u op zoo'n manier tot mij te spreken? vroeg zij. Met welk recht. Mijn waarde mevrouw, viel May thorne in de rede, houd u kalm en wees verstandig. Denkt u eens na. Er is een vermogend man vermoord onder zeer verdachte omstandigheden. Hij had zijn testament bij zich met andere papieren van waarde. Hij is vermoord en beroofd van alles wat hij bij zich had. Van zijn eigendommen kan niets teruggevonden worden. Eenige dagen later ontdekte uw dochter, dat het testament in uw han den is! Wat denkt u wel dat de Justitie daarvan zal zeggen, mevrouw Elphin stone? Mevrouw Elphinstone keek hem ver wonderd en stijfkoppig aan. Toen zij bleef zwijgen werd hij nog vrijmoediger. Ik zei ik vraag u om inlichtingen, mevrouw Elphinstone! Ik sprak over de Justitie waaraan geeft u de voorkeur: om mij alles te vertellen of door de Justi tie ondervraagd te worden. Dat laatste zal zeker gebeuren. Een woord van mij, en dan.... Maar ik geloof dat u be grijpt.... Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep, droog daarna voor zichtig af, doe er dan wat Purol op en strooi daar overheen nog wat Purol- poeder. Herhaal diteiken dag, zoolang het noodig is. (Ingez, Med.) Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De volgende zaken werden behandeld: P. A. K., 49 jaar, autoverhuurder te Zaamslag, was door den Kantonrechter te Ter Neuzen op 27 Februari 1931 ont slagen van alle rechtsvervolging ter zake van hem ten laste gelegde overtreding van de Motor- en Rijwielwet. Verdachte Was ten laste gelegd, dat hij op 21 Ja nuari 1931 in de gemeente Sas van Gent een auto heeft bestuurd op de West kade terwijl hij verkeerde onder zoo- danigen invloed van het gebruik van al coholhoudenden drank, dat hij niet in staat mocht worden geacht het motor rijtuig naar behooren te kunnen bestu ren. Subsidiair was hem ten laste gelegd dat hij alstoen de vrijheid en de veilig heid van het verkeer heeft belemmerd en in gevaar gebracht. De Ambtenaar van het Openbaar- Ministerie was in hooger beroep ge komen. Eisch: Vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter en vrijspraak. E, L„ 32 jaar, koopman te Sint Lau- reijns (België) werd verdacht dat hij op 1 Januari 1931 te Sint Kruis de woning van E. J. Blondeel is binnengegaan en op de slaapkamer een lade heeft ge opend, die op slot was, terwijl zijn plan om te stelen niet is gelukt, doordat er iets viel en Blondeel naar de slaapkamer kwam en verdachte de vlucht nam, Eisch: 4 maanden gevangenisstraf. J. K., 29 jaar, landbouwer te Axel, was door den Kantonrechter te Ter Neuzen op 10 Maart j.l. veroordeeld tot f 1 of 1 dag hechtenis met bevel tot in levering van het niet-inbeslaggenomen geweer, of betaling der geschatte waarde ad f 20 subsidiair 5 dagen hechtenis ter zake van overtreding van de Jachtwet op 26 December j.l. De verdachte was in hooger beroep gekomen, Eisch: Bevestiging van het vonnis van het vonnis van den Kantonrechter. P. E., 41 jaar, werkman, wonende te Watervliet (België) was in eersten aan leg voor het Kantongerecht te Ter Neu zen ten laste gelegd dat hij op 7 Maart j.l. te Philippine met 2 voertuigen, die aan elkaar waren gekoppeld, heeft gere den met korten dissel. De Kantonrechter had bij vonnis van 7 April j.l. de telaste- legging nietig verklaard. De Ambtenaar van het Openbaar- Ministerie was in hooger beroep ge komen. Eisch: Vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter en ontslag van rechtsvervolging. J. J., 48 jaar, landbouwer te Haam stede, werd ten laste gelegd dat hij op 19 Januari j.l. te Haamstede bij de inven tarisatie na zijn faillietverklaring ter bedriegelijke verkorting van de rechten zijner schuldeischers verschil lende goederen aan zijn boedel heeft ont trokken, nl, een linnenkast, twee fau teuils, vier stoelen, een theetafel, een emmerkachel, een spiegel, een eiken houten tafel, een theeservies, een vloer kleed en zeil, overgordijnen, een tafel met schemerlamp, twee bloemtafels met potten, een stel kastpotten, een pronk tafel, en een petroleumlamp, door deze voorwerpen verborgen te houden. Eisch 4 maanden gevangenisstraf, A. S-, 24 jaar, chauffeur te Yerseke, De heer Elphinstone schoof onrustig in zijn stoel heen en weer. Het is zeer pijnlijk! mompelde hij, zeer onaangenaam. Werkelijk ik ik geloof Marion, dat weet je als ik jou was zou ik zeggen hoe je aan dat document komt ik zou wer kelijk Mevrouw Elphinstone zal moeten verklaren hoe zij dat stuk kreeg en van wie, merkte Maythorne op. Mevrouw Elphinstone stond plotseling op, Met welk recht stelt u mij vragen? vroeg zij aan Maythorne. U is niet van de politie en ik begrijp niet van wien u volmacht heeft. Als ik juffrouw Apper- ley was, zou ik u vragen om deze ka mers onmiddellijk te verlaten! Wat mij betreft, ik ga, en zij die mijn adres wil len weten: ik logeer in Short's Hotel. Je kunt me daar vinden, Sheila, ik zal je niet weer naloopen. Het is zeer practisch, dat wij uw adres weten, mevrouw Elphinstone, zeide Maythorne hardnekkig, ongetwijfeld zult u bezoek ontvangen in uw hotel. En wat ons binnendringen bij juffrouw Apperley betreft, ik geloof dat juffrouw Apperley genoeg heeft gehoord om zeker te zijn, dat wij gerechtvaardigd waren. Dit is een moordzaak! En of u dit al dan niet wenscht, mevrouw Elphinstone, ik zal on derzoeken wie Mazaroff vermoordde. In dien u het weet, dan is u medeplichtig. Deze woorden hadden geen uitwerking. Bovenstaande kaart vertoont ons den sterrenhemel, zooals deze de komende maand in Nederland te zien zal zijn, op den in het opschrift aangegeven t':d. Er is echter een verschil, dat men wel in het oog moet houden. Wanneer wij den blik naar het Noorden wenden, en met den rug naar den Zuidelijken hori zont gekeerd staan, dan is het Oosten waar zon, maan en sterren opkomen aan onze rechterhand, het Wes ten is dan links van ons. Op de kaart is dat net andersom. De reden daarvan is deze: dat men anders de sterrebeelden in spiegelschrift afge beeld zou zien Er' zijn wel sterrekaar- ten, die zoo geconstrueerd zijn, maar de oriëntatie is er niet gemakkelijk op. De verwisseling van Oost en West levert voor den beschouwer van den sterrenhemel niet het minste bezwaar op, wanneer men slechts een klein deel van den hemel tegelijk beschouwt. Wie naar het Noorden kijkt, die draaie het kaartje zoo, dat „Noord" onderaan komt, en zoo verder. De namen van de sterre beelden treft men op dit kaartje aan in staande drukletters; de geschreven namen daarentegen zijn de eigennamen van enkele der bekendste en helderste vaste sterren. was door den Kantonrechter te Goes op 13 Maart 1931 veroordeeld tot f 10 b. of 10 dagen hechtenis wegens overtre ding van de Motor- en Rijwielwet te Kloetinge op 8 Februari 1931. Verdachte was in eersten aanleg ten laste gelegd dat hij op 8 Februari j.l. te Kloetinge als bestuurder van een auto, daarmede over openbare rijwegen heeft gereden, en toen de linkerzijde van den weg heeft gehouden, terwijl dit toen niet noodig was voor het uitwijken of in halen; en dat hij bij een ontmoetings punt van den weg gekomen, en daar een andere auto tegenkwam, geen voor rang heeft gegeven aan het verkeer van rechts. De verdachte was in hooger beroep gekomen, Eisch: Bevestiging van het vonnis van het vonnis van den Kantonrechter. Mr. P. C. Adriaanse, verdachte's raads man, was van oordeel, dat de recht bank niet tot een veroordeeling kon komen en vroeg vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. De gebogen stippellijn, loopende van het Oosten door de Zwaan en den Wagenman, dan ten Zuiden van de Tweelingen en in het Westen uit komende, duidt de ligging van den Melkweg aan; men pleegt deze lijn den galactischen equator te noemen. Men zal opmerken, dat de stand van den Melkweg aan den hemel thans aanzien lijk minder gunstig voor den waarnemer is geworden, dan wel op andere, vroegere sterrekaartjes het geval was. In het Z.O. komt thans de Schor pioen (Scorpio) weer boven den horizont; eenigen tijd later dan het tijd stip, waarvoor dit kaartje geteekend werd, staat zijn helderste ster, de roode A n t a r e s, in het Zuiden. Nu staat daar S p i c a, de helderste ster van de Maagd. Hooger boven ons hoofd vin den we Arcturus, de „hoofdster" van Boötes den Ossenlioeder; wie hem op 't eerste gezicht niet ontdekken kan, die verlenge de gebogen staart van den Grooten Beer; dat zgn. „alignement" brengt hem bij Arcturus. Jupiter staat nog steeds in de Tweelingen; Mars is door de Kreeft heengewandeld en kuiert nu op R e g u 1 u s van den Leeuw af, De volgende vonnissen werden uitge sproken vervalsching van een rijbewijs: R. A. van de V., 39 jaar, smid te Hontenisse, f 25 of 25 d. h.; overtreding van de Motor- en Rijwiel wet A. J. F., 19 jaar, fotograaf te Bier vliet, vernietiging vonnis van den Kan tonrechter, vrijspraak; overtreding Arbeidswet: A, J. de V., 26 jaar, aannemer en metselaar le Zaamslag, schuldig verklaard, doch geen straf opgelegd; het doen vervoeren van vee dat lij dende was aan een besmettelijke ziekte: W. du B„ 29 jaar, vrachtrijder te Bres- kens, vernietiging vonnis van den Kan tonrechter, vrijspraak; op den openbaren weg spek te koop in voorraad hebben op een handwagen: M. van F., 57 jaar, koopman te Middel burg, bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter f 3 of 1 dag hecht.; oplichting: P. B., 44 jaar, brillenkoop- man te Bergen op Zoom, 1 maand gev. Mevrouw Elphinstone wandelde naar de deur, gevolgd door haar man. Ik geloof werkelijk, zeide hij tot Maythorne, dat er wel een verklaring voor is, hoe mevrouw Elphinstone dat testament kreeg. Laat mevrouw Elphinstone dat zeg gen, mijnheer. U kunt niet ontkennen, dat de zaken staan zooals ik heb gezegd! Als mevrouw Elphinstone er de voorkeur aan geeft om verdacht te worden, dan is dat haar zaak. Als mevrouw Elphin stone op een onschuldige manier aan dat testament kwam, waarom zegt zij dat dan niet? Waarom helpt zij ons dan niet in plaats van ons tegen te werken? Mevrouw Elphinstone wierp ons een verachtelijken blik toe. Doe uw eigen werk! riep zij uit. Ga je mee, Malcolm? Zij liep de gang in, zonder op haar man te wachten. Hij treuzelde nog en keek Maythorne smeekend aan, Ik hoop, dat u niet naar de politie zult gaan, zeide hij. Het is alles zeer on gelukkig en onaangenaam, maar ik ben zeker, dat alles zal worden opgehelderd. Het is heel onaardig en dom van mijn dochter om er met dat document van door te gaan, voordat zij haar moeder daarover gesproken heeft. Juffrouw Merchison deed zeer ver standig, viel Maythorne in de rede. De heer Elphinstone schudde zijn hoofd. Hij keek ons allen aan, zonder een woord te zeggen, en volgde zijn vrouw. U kunt misschien zeggen, dat ik hard was tegen mevrouw Elphinstone, zeide Maythorne. Ik geloof echter niet dat u alles begrijpt. Nu ik zooveel weet, kan ik er de politie niet buiten houden! Het is onmogelijk! Er is iets, waaraan u niet gedacht heeft, zeide juffrouw Apperley plotseling. Mevrouw Elphinstone kan het testament gevonden hebben. Als dat zoo is, zeide Maythorne, waarom zegt mevrouw Elphinstone" dat dan niet? Waarom weigert zij inlichtin gen te geven? Neen, mevrouw Elphin stone heeft het testament niet gevonden. Ik weet vrij zeker, wat hier achter zat. Hij zeide dit op zulk een overtuigen den toon, dat wij hem allen aankeken. Er is iemand, dien mevrouw Elphin stone wil redden, zeide hij. Dat is de zaak! Wie kan dat zijn? Zonder eenig antwoord af te wachten, klopte hij mij op mijn schouder en ver trok. Ik bleef nog een oogenblik om een paar woorden met Sheila te wisselen, daarna volgde ik hem. Geloof je, dat Maythorne? vroeg ik, toen wij bij de lift stonden te wachten. Natuurlijk! riep hij uit. Mijn gezond verstand zegt mij dat! Zij weet er alles van Als zij niets wil zeggen, ga ik naar de politie. Maar tusschen nu en morgen heeft zij den tijd om na te denken. En intusschen (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5