iprotiinciale 55eeuu>&che No, 10 6. Twee bladen. WOENSDAG 6 MEI 19 31, Eerste blad. 174e Jaargang IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND. ZEELAND. WIENER MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2,30, elders 2,50 per kwartaal, Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 oent per regel j voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg T elefconnu mm ers Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent, In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ceel TWEEDE KAMER, Leening Indië. Drankwet- Allereerst werd behandeld het wets ontwerp tot het aangaan van een lee ning ten laste van Ned.-Indië. De heer Cramer (s.d.) klaagde er over, dat de Volksraad over dit ontwerp niet is gehoord en wees er op, dat dit raadplegen nog nimmer is geschied ten aanzien van leeningen. Voorts vroeg hij een spoedige indiening van een aange kondigde suppletoirbegrooting om de Kamer gelegenheid te geven de korting op de Indische salarissen te bespreken. Minister de Graaff antwoordde hierop, dat over eenige dagen de sup- pletoire begrooting is te verwachten. Het raadplegen van den Volksraad zou te lang geduurd hebben.. Verbetering zou mogelijk zijn, als het college van gedele geerden gemachtigd werd dergelijke zaken af te doen. Het ontwerp werd aangenomen met 65 tegen 2 stemmen. Bij de voortzetting der behandeling van wijziging der drankwet, bood mi nister Verschuur zijn verontschuldiging aan voor zijn afwezigheid op Donder dag j.l. De heer Van der Heide (s.d.) achtte het ontwerp te slap en onleesbaar en betreurde 't terugnemen van de plaat selijke keuze. Het alcoholgebruik is wel afgenomen, maar reden tot juichen is er niet. Dat is nog steeds de voornaamste oorzaak van de inbreuken op de straf wet en het alcoholisme is een vrucht van het kapitalisme. De heer Kortenhorst (r.k.) meen de, dat het drankmisbruik door andere krachten bestreden moet worden dan door wetten, en dat de wet slechts steun kan verleenen aan de zedelijke krachten die in het volk leven. Hij achtte 't juist, dat de minister de plaatselijke keuze uit het ontwerp heeft geschrapt, doch betreurde echter de af schaffing van het pachtstelsel, en vrees de dat daardoor de brouwerijen zich van de localiteiten finantieel zullen te rugtrekken, waardoor deze zijn overge leverd aan eenige monopoliehouders. Tenslotte vroeg hij, welke argumenten de minister had om het maximum stelsel ook uit te breiden tot de verloven. De heer SlotemakerdeBruine (c.h.) toonde zich zeer sceptisch; hij er kende dat het vermogen van de wet om de menschen braaf te maken uiterst be perkt is, al kan de wet stimuleerend werken. Doch tevens erkende hij de ver mindering van het drankgebruik in de laatste jaren. Bier en wijn nemen thans veelal de plaats in van gedistilleerd Tegen plaatselijke keuze hoeft niet meer zoon bezwaar te zijn. Sinds 1904 zit dat reeds in de wet, doordat de ge meenteraad aan de Kroon verzoeken kan bepaalde wijken droog te leggen. De heer Oud (v.d.) noemde dit ont werp lang niet zoo gevaarlijk als dat van minister Slotemaker de Bruine. Hij bestreed het maximum stelsel, dat tot misbruiken aanleiding geeft, en voelde er dan ook niets voor dit stelsel nu ook •te gaan toepassen op de verloven. DE INRICHTING VAN STEMLOKALEN. Het Tweede Kamerlid de heer Van den Bergh heeft den minister van bin- nenlandsche zaken gevraagd, of hij ken nis heeft genomen van berichten, eener- zijds, dat de inrichting van sommige stemlokalen bij de laatst gehouden Sta tenverkiezingen niet in overeenstemming was met de wettelijke bepalingen, ver vat in art. 67 van de Kieswet en in de artt. 1315 van het K B. van 12 Dec. 1917, en anderzijds, dat in sommige stemlokalen de stemming geschiedde in strijd met andere bepalingen der Kies wet, met name met art. 78, dat bijstand aan kiezers slechts in geval van licha melijke hulpbehoevendheid toelaatbaar verklaart. Hij vraagt onderzoek naar de juistheid der mededeelingen, en wanneer die is gebleken zoodanige wijziging dier stemlokalen, dat zij voldoen aan de eischen der wet, en handhaving van alle bepalingen der Kieswet betreffende den gang van zaken in de stemlokalen. De heer van den Bergh vraagt voorts het voorschrift van een afsluiting der lessenaars met een gordijntje, daar het hem ook uit persoonlijke waarneming, gebleken is, dat 't voor ieder, die in het stemlokaal vertoeft, mogelijk is waar te nemen op welke lijst de kiezer zijn stem uitbrengt. DE DRANKWET. De Algem. bond van koffiehuishou ders en slijters verzoekt den minister van arbeid, handel en nijverheid om, gelet op het groote aantal thans reeds op het wetsontwerp tot wijziging van de Drankwet ingediende amendementen, het denkbeeld van den bond om te ko men tot een centrale drankwetcom missie ernstig te overwegen. DE AMBTENARENSALARISSEN. Een gerucht, dat te 's-Gravenhage sedert enkele dagen de ronde doet, zegt, meldt het „Hbl." dat het in het voornemen van de regeering zou liggen met ingang van 1 October a.s. de ambte naarssalarissen met een zeker percen tage te verlagen. Te bevoegder plaatse waar men zulks zou kunnen weten, deelde men het blad, gevraagd naar de juistheid van dit ge rucht, mede, dat men principieel niet op een los gerucht wenschte in te gaan, dat in een tijd als deze, uiteraard zeer ge makkelijk ontstaat. ARBITRAGE TUSSCHEN PHILIPS EN DE BONDEN VAN RADIO HANDELAREN. Gelijk destijds reeds is gemeld heeft de N.V. Philips een arbitrage aanhangig gemaakt tegen den Ned. Bond van Ra diohandelaren N. B. R. en den Bond van Ondernemers in de Radiobranche „Bom", naar aanleiding van een door die bon den in een officieel orgaan gevoerde ac tie tegen Philips. De bonden hadden zich n.l. bij de verleden jaar met Philips gesloten overeenkomst verbonden direct noch indirect deel te nemen aan, eenige' actie tegen Philips gericht in verband met een licentie-aangelegenheid. Djezier dagen hebben arbiters in deze uiterst belangrijke zaak uitspraak gedaan. In een zeer uitvoerig geargumenteerd von nis worden alle verweermiddelen der bonden besproken en zonder uitzonde ring verworpen. Arbiters beslisten dan ook, dat de publicaties onrechtmatig zijn. Zij machtigen Philips tot openbaarmaking van hel vonnis in het officieele orgaan der Bonden. MIDDELBURG. De heer L, Dekker alhier, schrijft ons: Met belangstelling heb ik gelezen het geen door den directeur-hoofdredacteur en den heer Doorenbos is geschreven naar aanleiding van het vertrek van uwen administrateur, den heer Van der Weel, Dat de heer Smeding in den betrekke lijk korten tijd dat hij hier is, reeds met zulke waardeering over den heer Van der Weel kon schrijven, is reeds een be wijs van de vele goede eigenschappen die laatstgenoemde bezit en die goede eigen schappen zijn werkelijk niet alleen ten goede gekomen aan het administratieve en redactioneele personeel der courant, maar zeer zeker ook aan het advertee- rend publiek. En dat laatste is het, waar aan ik behoefte gevoel uiting te geven. Er is een tijd geweest, dat ik, voor mij, een tamelijk gebruik van de advertentie kolommen heb gemaakt (in den laatsten tijd ontbrak mij, wegens gezondheidsre denen, meestal de lust en den moed om op de groote trom te slaan, wat ove rigens voor iedere zaak zoo eens nood zakelijk is) maar de groote tegemoetko ming in dien tijd van den heer Van der Weel ondervonden en de royale wijze waarop hij zijn taak opnam, noopt mij hem langs dezen weg nog mijn oprechten dank daarvoor te betuigen. Ik wensch hem van harte toe, dat hij nog lange ja ren, met voldoening, mag terugzien op wat hij voor anderen, speciaal ook voor de adverteerders, is geweest. Waar ik weet, dat ik in het opzicht van waardeering, werkelijk niet alleen sta, heb ik steeds uitgezien of hieraan door geen bekwamer pen dan de mijne uiting zou worden gegeven, maar waar dit tot heden nog niet het geval is, kon ik niet langer wachten mijn gevoelens voor mij te houden. Gisterenmiddag is van een der autobussen van den dienst Veere-Mid- delburg onder weg naar Middelburg de achteras gebroken, waardoor een der wielen van den wagen viel. De bestuur Al wat de moeite waard is om voor te leven kost strijd. Werken is ver overen, de kunst is een tweegevecht met de natuur, elk kunstwerk is een gewonnen veldslag. der wist de bus tot staan te brengen aan den kant van den weg. De inzitten den werden door elkaar geworpen, rui ten braken, doch wonder boven wonder werd niemand gewond. 1 Met een enkel woord herinneren wij er aan, dat de aangifte voor de leer lingen van de openbare, bijzondere en lagere scholen, die dit jaar aan de va- cantieschool wenschen deel te nemen, Donderdag of Vrijdagavond tusschen half acht en half tien kan geschieden in school C aan de Langedelft. Voor een goede administratie is het gewenscht, dat alle kinderen voor wie men deelneming wenscht, thans worden ingeschreven; dit vergemakkelijkt het werk van het comité en bovendien is daarvan het voordeel, dat de betaling desgewenscht bij gedeelten kan ge schieden. Niet 113 boerenarbeiders, zooals gisteren in het bericht over de werkloos heid stond, zijn ingeschreven bij de ar beidsbeurs, doch 13. WALCHEREN. Duinbeek. Naar wij vernemen is, in verband met het vertrek van mr. G. J, Sprenger, be noemd tot directeur van de N.V. „Duin beek", jhr. H, J. van Adrichem Boogaert te Oostkapelle. Inwoners van Walcheren kunnen de vereischte wandeikaarten voor Duin beek, Eikenoord, Berkenbosch en West- hove voortaan dus, behalve bij jhr. P. J. Boogaert, Seissin'gel, ook verkrijgen bij den nieuwbenoemden directeur, Polder-, huis Walcheren, Abdij te Middelburg. Zooals men weet kunnen uitsluitend zij, die buiten Walcheren wonen, deze kaarten ook verkrijgen bij het informa tiebureau van V.V.V. te Middelburg. Gemeenteraad van St, Laurens. SINT LAURENS. In de Maandagmid dag gehouden raadsvergadering waren alle leden aanwezig. De voorzitter opende met gebed, waarna mededeeling wordt gedaan van de ingekomen stuk ken, waaronder de goedkeuring van Ged. Staten van de onderhandsche aan besteding van het nieuwe gemeentehuis; het bekende adres van de Limburgsche dakpannenfabriek; een bericht van het verzetten van de kermis te Aardenburg en een schrijven van Ged. Staten, dat de jaarwedde van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, belast met het voltrekken van huwelijken tien gulden bedraagt. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Het verzoek van den heer A. Servaas om vermindering van personeele belas ting, voor het in zijn café aanwezige biljart, wordt in handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Daarna bieden B. en W. het gemeen teverslag over 1930 aan. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over 1930 wordt na onderzoek goedgekeurd met in ontvang een bedrag van f 681.32 en in uitgaaf f 192,24. Besloten wordt tot het aangaan van een geldleening voor uitbreiding en aan schaffing van brandbluschmiddelen van ten hoogste f 1400 tegen 4 pet, rente. De heer W a 11 e 1 vraagt of inge zetenen ook kans krijgen tot het plaat sen van gemeenteleeningen, waarop de voorzitter bevestigend antwoord; ook deze leening is bij een ingezetene geplaatst. Hierna gaat de raad over in geheime zitting. Na heropening vraagt de heer Kwek- k e b o o m bij de rondvraag of bij het dempen van slooten voor het leggen van buizen andere personen mogen worden genomen, dan die welke daarvoor door de gemeente worden aangewezen. De voorzitter deelt mede, dat het leggen van buizen is opgedragen aan den gemeente timmerman, die in dat jaar voor de gemeente werkt en dat geen vrees behoeft te bestaan, dat men door deze wijze van uitvoering te veel moet betalen, aangezien de gemeentebouw- kundige de kosten begroot. De heer W a 11 e 1 vraagt of de trekhondenwet in deze gemeente wel met de noodige soepelheid wordt toegepast, omdat hij gevallen weet, dat b.v. in Middelburg honden worden goedgekeurd, die hier werden afgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat de wet behoorlijk, doch niet overdreven streng wordt uitge voerd, terwijl de heer Marinissen illustreert, dat hem juist het omgekeerde is overkomen; zijn hond, die alhier werd goedgekeurd, bezorgde hem een proces, omdat men in Middelburg vond dat deze niet aan de wettelijke eischen vol deed. ZUID-BEVELAND. GOES. Door de Chr. Hist, kiesver- eeniging zijn candidaat gesteld voor den gemeenteraad de heeren: A. L. v. Meile (aftr.), H. Hollestelle (aftr.), A. Vermaire Cz. (aftr.), A, D. F. v. d. Wart, I. Wessel, W. van Dalen, L. Goeman, A. de Bruijne, J. J, Duvekot en J. Vleugel. Het mede- aftredende lid, de heer :A. J. Potter, •wenschte niet meer- voor een plaats op de candidatenlijst in aanmerking te komen. HEINKENSZAND. Naar men ons uit Heinkenszand mededeelt heeft 'hedenmorgen ongeveer half- elf een mi litair vliegtuig (tweedekker) uit Soester- berg, (bemand met twee officieren, een noodlanding in de nabijheid der gemeen te Nisse moeten maken. De vliegeniers bleven ongedeerd. De zoon van den burgemeester van Nisse, die vliegenier is, hoorde aan het geluid van den motor, dat er iets haper de en heeft de vliegeniers per auTo afge haald. Het toestel is zeer weinig beschadigd, alleen de motor lakte wat. NOORD-BEVELAND. KORTGENE. Door een groep perso nen zijn candidaat gesteld voor den ge meenteraad de heeren Z. C. Salomé Sr. (aftr.), T. H. Wolse (aftr.), G. Heijboer (aftr.), J. A. Wolse, A. Maas en C. J, van Damme, allen links georiënteerd. SCHOUWEN-DUIVELAND. HAAMSTEDE. Dank zij het zachte weer, mocht het op 4 Mei geopende vliegveld „West-Schouwen" zich Dinsdag in bijzondere belangstelling verheugen. Er was veel animo voor de rondvluchten. Vanaf de opening tot Dinsdagavond 7 uur hadden 180 passagiers een luchtreisje gemaakt. Woensdagavond worden de eerste collectie bloeiende cacteeën ver zonden. De N. R. Crt. verneemt nog,dat het eerste vliegtuig van Rotterdam Dinsdag avond een zending bananen aangevoerd heeft, het tweede eenige minuten later een vracht bier van de brouwerij d'Oran- jeboom; voorts zijn dan ook nog meube len per vliegtuig naar West-Schouwen vervoerd. BRUINISSE. Donderdag vergaderde de raad. Een brief werd gelezen van C. I. Serlé te Eikerzee, dat hij bedankt voor de benoeming van Hoofd der school. Naar aanleiding daarvan deelt de Voorzitter mede, dat daarna een herhaalde oproeping is gedaan, waarop geen sollicitanten zijn gekomen, terwijl voorts aan de twee personen die met den heer Serlé op de voordracht stonden is gevraagd of zij hun sollici tatie wenschten te handhaven. Beiden waren daartoe niet bereid, zoodat B. en W. andermaal een oproeping hebben ge plaatst. Naar aanleiding daarvan zei de heer de Koning, dat aan beide personen is toegezegd, dat de woning in orde zal worden gebracht; naar hij vernam is dat nog niet gebeurd. Nu gaat het gerucht, dat den te benoemen hoofdonderwijzer een andere woning zal worden aange boden. De voorzitter antwoordde dat de toezegging is gedaan, dat hetgeen de benoemde vraagt, aan de woning zal worden veranderd. Nu beiden hebben bedankt en het te benoemen hoofd wel licht weer andere eischen heeft, zijn de werkzaamheden tijdelijk uitgesteld. Aan den heer M. C. Wisse werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer met ingang van 1 Juli in verband met zijn benoeming te Goes. B. en W. stellen den Raad voor den In specteur van het O. te verzoeken geen nieuwe oproep van soil, te doen gezien de opgedane ervaring het vorig jaar en thans weer bij de benoeming van een hoofd, doch den tijdelijken onderwijzer definitief aan te stellen. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aange nomen. Aan het bestuur der Chr. school werd 7t ttvc-at Onderjurken vanaf 3.25 £,U$ DLlx directoires 1.60 Zie etalage. (Ingez. Mjad.T een voorschot verleend, terwijl verder werd vastgesteld de uitkeering ingevolge hetzelfde artikel over 1929. Aan het be stuur moet nog worden uitgekeerd een bedrag van f 144. Een schrijven van ir. van Konijnen burg te Den Haag, waarbij wordt toege zonden het door hem uitgebrachte rap port inzake de quaestie stroomleidings- dam Hellegat. Hem is bereids door B. en W. dank gebracht voor het zeer uit voerig rapport, terwijl de voorzitter nog mededeelde, wat het College tot heden heeft verricht met betrekking tot die zaak, waarvoor "de Burgemeester, de heeren v. d. Berg en Vijverberg, plotse ling naar Den Haag werden geroepen. Een adres van de olievereeniging On derling Belang houdende verzoek om alleen te betalen aan de gemeente 5 cent per vat olie voor kaai- en havengeld, wat niet overeenkomstig de verordening is, wordt aangehouden tot een volgende vergadering. Aan de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk wordt vergunning verleend tot het gratis gebruik maken van het gemeente lijk vergaderlokaal voor het houden van godsdienstoefeningen gedurende den ter mijn dat het verfwerk in de kerk wordt uitgevoerd. Het bekende adres van den Raad van Zaamslag wordt voor kennisgeving aan genomen. Ten slotte werd aangegaan een geld leening van f 33.600 ten behoeve der Waterleiding maatschappij. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. OOSTBIJRG. Op uitnoodiging van de directeuren der R.H.B.S. en Rijkskweek school te Oostburg kwamen een 25-tal genoodigden gisteravond in een lokaal der R.H.B.S. bijeen om te trachten de eenige jaren geleden opgerichte afdee- ling Oostburg van de vereeniging voor Volkenbond en Vrede, van welker be staan bijna niemand meer iets wist, nieuw leven in te blazen, 27 personen hebben zich bereid verklaard als lid tot de afdeeling, die voortaan zal heeten afdeeling Oostburg en omstreken, toe te treden. De leiding zal tot na den Vol kenbondsdag op 18 Mei a.s., in handen blijven van de heeren Van Dalsum, Van der Warp en Cock, respect, directeur der R.H.B.S., Rijkskweekschool en Ambachtsschool. Vóór en op 18 Mei zal zooveel mogelijk propaganda gemaakt worden voor de werving van leden, ter wijl op genoemden datum een bijeen komst zal plaats hebben voor leerlingen der genoemde inrichtingen van onderwijs, des namiddags en 's avonds voor genoo digden, dames en heeren, OOSTBURG. De reeds in den loop van 1930 in den boezem v,ain het bestuur der N.V. tot Exploitatie van het beursge bouw te Oosillbui-g gehouden besprekingen liehben geleid tot het besluitt tot in stelling v,an een bloemenmarkt, die voortaan eiken Zaterdag in het beursge bouw zal worden gehouden. WATIERiL ANDKERKJE. Met het oog op dje in Juni ia.s. gemeenteraadsverkie zing zijn van Katholieke zijde in een ge houden ledlen vergadering candidaat ge steld voor leden van den gemeenteraad dte heeren A. H. dfe Milliano, J. B. Sturm (beiden aftr.), J. F. Feijnant, C. B. Tas, C. C. B. T[as en A. J. Buijck. 'Het aftredend lid de heer H. J. Wijf fels wenschte niet meer in aanmerking te k|omen. f i I

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1