provinciale .Zeeutu £»che NU UITGAVE: N V. MIDBELBUR.GSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg. No. 10 4. Twee bladen. MAANDAG 4 MEI 193 1. Eerste blad. 174e Jaargang, BINNENLAND. de koningin-moeder. huldiging van th. m. ketelaar. bezuiniging bij de directe belastingen. vreemdelingenverkeer in w. brabant. uitbreiding van het jaarbeursgebouw. opvoering van werkgelegen heid. een streven voor veilig verkeer. ZEELAND. vlissïngen. .yx WH der voor het n het COURANT D« aboanementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap VBasingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal, Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. PM abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 1—7 regels 2.10; slke rsfef meer jö cent. Ia de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, toi niet meer dan 5 regelt opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" oi „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent De Koningin-Moeder is voornemens op 13 dezer de residentie te verlaten en 21 dezer het Paleis Soestdijk te betrekken, Van 13 tot 21 Mei zal H.M. incognito verblijf houden te Velp (Geld.) en intrek nemen 'n het hotel Beekhuizen aldaar. In de algemeene vergadering van het Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en vacantiekolonies, is de heer Th. M. Ketelaar wegens zijn zilveren ju bileum als penningmeester gehuldigd. Bij de ontvangst door het gemeentebestuur van Amsterdam is hem een zilveren me daille der stad aangeboden. In een wetsontwerp tot wijziging van de begrooting van Financiën voor 1931, deelt minister De Geer mede, dat het in de bedoeling ligt in 1931 geen exa mens te houden voor surnumerair der di recte belastingen enz., terwijl het overi gens in het voornemen ligt deze ambte naren successievelijk te benoemen tot ontvanger in plaats van adjunct-inspec teur, zooals voorheen veelal gebruikelijk was. Waar voorts eenige adjunct-inspec teurs in verband met den aard van de hun opgedragen werkzaamheden en gelet op hun diensttijd tot inspecteur moeten worden benoemd, zal behalve het aantal surnumerairs ook het aantal adjunct-in specteurs in die mate inkrimpen, dat hieruit voor het loopende jaar een be sparing voortvloeit van ongeveer f 78.700. Men meldt uit Bergen op Zoom aan de N. R. Crt.: Eenigen tijd geleden is in beginsel be sloten tot oprichting van een Westbra- bantsche V. V. V. Er werd een voorloopig bestuur samengesteld, dat belast werd met de voorbereidende maatregelen. Za terdagmiddag is in het hotel „De Draak" te Bergen op Zoom een vergadering ge houden om tot een definitieve oprichting te geraken. Op deze vergadering waren aanwezig de V. V. V, van Bergen op Zoom, Roosendaal, Oosterhout, Breda, Ginneken en Willemstad; de gemeenten Bergen op Zoom, Steenbergen en Wil lemstad, de vereeniging Horecaf en het bestuur van de Hanze te Bergen op Zoom. Definitief werd besloten een bond op te richten, die tot naam zal hebben West-Brabantsche Bond ter bevordering van het vreemdelingenverkeer. Deze bond zal een federatief karakter dragen. Het doel dezer vereeniging is de be vordering en propaganda van de aantrek kelijkheid van West-Brabant. De volgende vergadering zal te Roo sendaal worden gehouden, waar een de finitief bestuur zal worden samengesteld. Naar aanleiding van het besluit tot nieuwe uitbreiding van het Jaarbeurs gebouw te Utrecht, stelt de raad van be heer zich voor het benoodigde bedrag, groot 855.000, te verkrijgen door de uit gifte van eene obligatieleening a 5 pet., aflosbaar in 50 jaren, groot 670.000, terwijl het resteerende bedrag, groot 185.000, uit de eigen middelen van de N.V. Mij. tot Expl, van Jaarbeursgebou wen zal kunnen worden gevonden. Daar bij is uitgegaan van de gedachte, dat, evenals zulks bij de eerste uitbreiding geschiedde, voor één derde 285.000) van het benoodigde bedrag door het rijk in de obligatieleening zal worden deel genomen, voor één derde door de ge meente Utrecht en dat het resteerende één derde gedeelte van andere zijde (uit eigen middelen en door deelneming van handels-, industrieele- en scheepvaart kringen) zal worden bijeengebracht. Na de opgedane ervaring meent de regeering met vertrouwen het voorstel te kunnen doen ook ditmaal in de obliga tieleening te participeeren. Ze heeft des wege in een Zaterdag ingediende supple- toire begrooting van het dep. van Finan ciën voor 1931 285.000 uitgetrokken. Het betrekkelijk geringe gebruik, dat, althans den laatsten tijd, gemaakt werd van de in 1923 in het belang van de op voering van de werkgelegenheid hier te lande uitgevaardigde regeling betreffen de 't verleenen van gedeeltelijke Staats garantie voor uitvoertransacties, heeft er toe geleid, dat de verleening van zooda nige garanties sedert 31 December 1928 is gestaakt. In verband hiermede is de begrootingspost tot dekking van uit die garanties voortvloeiende verliezen ko men te vervallen. Nu het bedrijfsleven opnieuw aan groote moeilijkheden het hoofd heeft te bieden, is de regeering, zooals de minister van binnenl. zaken en landbouw bij de behandeling van de in terpellaties van de heeren De Visser en Van den Tempel in de vergadering van de Tweede Kamer van 12 Februari j.l. reeds heeft opgemerkt, bereid, den be- treffenden post te herstellen. Daartoe is deze thans in memorie op genomen in een Zaterdag verschenen suppletoire begrooting van het dep, van Financiën voor 1931. In de gelederen van de Vrijwillige Ver- keers-inspectiën is een levendige actie merkbaar voor den op 6 Juni a.s. te houden Verkeersdag. En terecht het aantal verkeersongevallen neemt toe. De dagbladen gewagen schier eiken dag van aanrijdingen en ongelukken met doode- lijken afloop. Als een gelukkig verschijn sel mag intusschen worden beschouwd, dat de meeste ongevallen te wijten zijn aan eigen onvoorzichtigheid, aan het niet inachtnemen van de regelen van den weg. De meest elementaire wegkennis moet den weggebruiker nog worden bijge bracht. En daarom is een ééndaagsche grootsche propaganda voor de naleving van de regelen van den weg op haar plaats. Het buitenland is in deze richting reeds voorgegaan en kent zijn verkeers- weken en verkeersdagen. Voor ons land echter is een groote landelijke reclame, op één dag, voor veilig verkeer, iets nieuws. De Bond voor Vrijwillige Ver- keersinspectiën in Nederland zal in de zen de behulpzame hand bieden. Zoo zal dan Zaterdag 6'Juni voor ons land staan in het teeken van een streven voor veilig verkeer, ONDERZOEK NAAR SCHEEPS RAMPEN. In het V. V. der Eerste Kamfer over het ontwerp van wet tot vaststellen van bepalingen omtrent onderzoek naar scheepsrampen op de binnenwateren, wordt gemeld, dat hoewel men zich al gemeen met de strekking van dit ontwerp kon vereenigen, sommige leden zich af vroegen of het instellen van zoodanig onderzoek niet o'p eenvoudiger wijze had kunnen geschieden dan blijkens dit ont werp in het voornemen ligt. Naar hun meening had men uitsluitend den hoofdinspecteur van den scheepvaart daarmede kunnen heiasten; de omslach tigheid van de instelling eener comjmissie zou dan vermeden zijn. Ko*tgen9« Abonnementen en Advertentiën vooi lit blad worden aangenomen door den Agent K. DE YOS. Per auto naar het buitenland. Naar aanleiding van het bericht in ons blad betreffende de formulieren tot het aanvragen van grensdocumenten voor automobilisten of motorrijders, die naar het buitenland wenschen te gaan, vestigt men er onze aandacht op, dat deze aan vraagformulieren, behalve op de in dat bericht genoemde wijze vanwege den A.N.W.B., ook nog anders verkregen kunnen worden; zij worden namelijk elke week afgedrukt in „De Auto", het orgaan van den K.N.A.C. Aangezien wij zoowel de eene als de andere vereeniging een (even) goed hart toedragen, en tenslotte het eenige doel is met zoo weinig mogelijk hinder zoo snel mogelijk over de grens te komen, wij deze aanvullende mededeeling hier onzen lezers gedaan. Met de Zeeland op reis. De directie van de N.V. Stoomvaartmij. Zeeland zond ons een exemplaar van een door haar uitgegeven propagan(d)a geschriftje voor haar ©oedkoope retours naar Engeland. Het werkje is rijk met foto's van Engelsche havens en andere plaatsen verduidelijkt en ook is niet ver- Woorden zijn slechts de schaduwen van gedachten en gevoelens. geten een opwekking voor een bezoeik aan Walcheren te brengen en hotel Bri tannia niet: te vergeten. Zij, die dit sei zoen een bezoek aan Engeland willen brengen, zullen aan die verschillendfe bureaux en natuurlijk ook bij de Zeeland zelf alle gewenschte inlichtingen kun nen krijgen. MIDDELBURG. Hedenavond zal de Middelburgsche Mondharmonica-Vereeniging „Crescendo", directeur de heer I. J. Lindenberg, een serenade brengen aan het echtpaar P. v. d. Weel en A. Ml- v. d, Weel—Verhoef, wonende Simpelhuisstraat L 54, ter ge legenheid van hun 50-jarige echtvereeni- ging. Te 8 uur wordt afgempxcheerd van café „De Gouden Zon", Itouiaamsch Kade en gaat verder langs. Dwarskade, Dato» Giststraat, St. PieLerstraal, Balans, Wia- genairstraat, Hofplein, Noordstnatat, Markt, VUsmarkt, Simpelhuisstraat, al waar eenige nummers ten beste zullen worden gegeven. De terugtocht gaat langs Vlasmarkt, Bedde'wijkstraat, Langeviele, Lange Geere, Bjeestenmarkt, Koestraat, Gortstraa't, Markt, Langedelft, Kortedelft, Dam, Mol straat, Singelstraat, Schuitvlotstraat, Kor te Breestraal, Lange Breestraat, Neder* straat, Rotterdamsche Kaai, Biatejapport Rouaansche Kade („de Gouden Zon"), al waar de stoet izai worden ontbonden De drie jeugdige personen, die Vrij dag door de politie zijn aangehouden wegens inbraak in het kantoor van dje A. P. C. en die Zaterdag aan de justitie zijn voorgeleid, zijn thans naar het Huis van Bewaring overgebracht. B. en W. deelen den raad mede, dat de daar voor ingestelde commissie van taxatie, de waarfle der op 1 Jan. 1931 in het grondbedrijf aanwezige gron den schatte op f 580.947.86, terwijl de boekwaarde op dien datum f 602.580.41 bedraagt. Bij de in 1928 gehouden schat ting bedroeg de geschatte waarde f 602.537.15, terwijl de boekwaarde op 1 Januari 1928 f 662.581.15 bedroeg. B. en W. stellen voor de waarde vast te istellen op f 580.947.86 en deze waarde in de boeken van het grondbedrijf over te nemen. Zaterdagavond werd in hotel „Biri- tamnia" te Vlissingein een propagaindja- avond gehouden van de Vlissingsche Athletiekvereeniging „Marathon". Daar is o.a. het woord gevoerd door den twee den voorzitter van dep Zeeuwsehen Athlo- tiekbond den heer R. van Roo te MiddeN burg. Daarin heeft hij krachtig aange spoord de Athleliek in het algemeen en Marathon in het bijzonder te steunen. Afscheid van mr. Jan Smit als directeur van „de Schelde". In „de Ingenieur" van 1 Mei wordt ook melding gemaakt van het afscheid van den heer mr. Jan Smit als directeur van de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde". Ir. R A. van Sandick voegt daaraan het volgende toe: Wij vermelden nog, dat Jan Smit ge boren werd te Ridderkerk 19 Juli 1870. Als zoon van Arie Smit, den stichter van „de Schelde" en thans 86-jarigen eere-voorzitter van commissarissen, bracht hij zijn vrijen tijd als schooljoneen liefst door op de werf van „de Schelde", Maar hij kreeg geen technische acade mische opleiding, doch studeerde aan de rijksuniversiteit te Leiden in de rechten en toen hij het mr. voor zijn naam kon zetten, behoefde hij niet meer Jan Smit X genoemd te worden, zooals hij tot dusverre werd aangeduid, ter onder scheiding van de zoo heel vele familie leden, die ook Jan Smit heetten. Na korten tijd op een bank werkzaam te zijn geweest, werd aan zijn levens- wensch voldaan en hij kwam in 1899 aan „de Schelde", werd in 1902 adjunct directeur en in 1908 directeur. In 1925 bij het 50-jarig bestaan van „de Schel de", werd hij ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Hij kan met groote voldoening terug zien op zijn technische loopbaan. WALCHEREN. DOMBURG. Zondagavond omstreeks 11 uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de landbouwschuur ge naamd „de Brouwerij" 1e Domburg van den heer W. Behalve de landbo-uwf- 'schuur, die gedeel uitbrandde, kwamten in de vlammen om 5 sluiks hoornvee, een hit en landbouwwerktuigen. De brand weer die spoedig ter plaatse was, wist het aangrenzende wagenhuis te behou den. Verzekering dekt de schade. Teraardebestelling J. W. Perrels. Zrterdjgjmiddag is het stoffelijk over schot van wijlen den heer J. Wi. Peit- rels, in. leven agent van politie te V e e r e en bekend oudheidkundige, naar zijn laatste rustplaats gebracht. Tegen twee uur vereenigden zich voor het sterfhuis een groot aantal leden van de af dee ling Zeeland van den Algem'ee- nen Nederlandscnen Politiebond, die hun oud-a.fdeclings voorzitter en hoofd bestuurslid, de laatste eer kwamen bewij zen, terwijl enkele hunner, die als dra gers zouden fungeercn, naar binnen ging en klokslag 2 uur de kist naar buiten droegen, om vervolgens aan den lijkwa gen een aantal kransen en bloemstuk ken te hangen, w.o. van de gemfeerite Veere, van den A.N.PjBj., van het .aoofd!- bestuur en van de afdeeling Zeeland van die organisatie. Nog merkten wij onder de van particuliere zijden gezonden stuk ken er een op van den vroegeren bun- geimieester, jhr. H. A. van Doorn en mei vrouw Van Doorn. Achter den lijkwagen volgden de leden van den A. N. P. Bi. met de heeren H. de Groot, comtaissaris van politie te Zut- phen en A. F. Schreuder, inspecteur van Dolitie te Soest, beide leden van het hoofdbestuur. De deputatie voerde het (otafloersle vaandel mede. In de volgrijtuigen hadden behalve de familie o.a. plaats genomen de burgeh •mteester, de heen H. Dronkers "en de pre dikant, dr. G. J. Weijland. Het vertrek van het sterfhuis werd reeds door vele gadegeslagen en ook wa ren er vele belangstellenden op het kerk hof te Zandijk, o.w. wij opmterkten oud- burgemeester ihr. Van Doorn, den rijks archivaris in Zeeland, den heer mr. A. MeerkatoP van Etobden en den voor zitter van de afdeeling Walcheren van den Christélijken Rond van polilicbea/mll ten, van welke organisatie ook verschil lende leden aanwezig waren. Toen de droeve stoet op de begraaf plaats was aangekomen en de kist on der eerbiedige stilte aan den schoot dei- aarde was toevertrouwd, trad burgemeest ter Dronkers naar voren en zeide mie! eenigen schroom aan deze groeve net woord te voeren, omdat hij nog zoo kort in de gemeente verblijft en daardoor nog niet ten volle de waarde kent van de ver diensten va,n hem, die men weg brengt. Toch getuigt spr. dat het gemeentebestuur van Veere en de gemeente 'n zeer groot verlies heeft geleden door hjet overlijden van den heer Perrels, die een groot aantal jaren op zeer gewaardeerde wij ze de belangen der gemeente heeft ge diend en die zich door noesten ijver en zelfstudie 'n groote kennis had eigen ge- toiaakt. Hij heeft zich, opgewerkt tot ie mand, van wiens uitstekende adviezen mannen van de wetenschap gaarne ge bruik mlaakten. Maar niet alleen namens de gemeente, ook persoonlijk brengt spr. dank aan den overledene, die hem, toen hij a,ls burgemeester aan het hoofd van de politie werd geplaatst, meermalen van voorlichting diende, voor de wijze waar op dit geschiedde, brengt spr. speciaal dank. Zich richtende tot de familie zeide de burgemeester, dat deze een goed va der en echtgenoot verliest, tafoge allen tot troost kunnen strekken de wetenschap, dat men den overledene niet zal verge ten en steeds zal gedenken als zeer plichtgetrouw ambtenaar en als een der 'beste burgers van Veere. Waarde Perrels, rust in vrede, aldus eindigde de burgemeester. De tweede spreker, de heer mr. Meer kamp van Embden, zeide dat het hem een behoefte is en het hem gepast lijkt aan deze groeve den heer Perrels met een enkel woord te herdenken als ge schiedkundige en archivaris. De overle dene vereenigde hoedanigheden in zich, die hem zoo geschikt maakte voor zijn zelfgekozen taak op historisch gebied, dat zijn liefde had. Met vurigen ijver had hij zich een groote kennis eigen gemaakt van het archief der gemeente Veere en zijn vriendelijk karakter deed hem steeds ge reed staan om anderen voor te lichten. Bij zijn 40-jarig dienstjubileum is dit alles ook in het vakblad van de archivarissen nader uit gewerkt. Thans zal spr. vol staan met het noemen van een enkel geval, dat zich kort geleden heeft voor gedaan. Toen de commissie, belast met het samenstellen van een boekje over de molens op Walcheren, den heer Perrels verzocht om enkele inlichtingen aangaan de de geschiedenis der molens te Veere, ontving zij binnen ongeloofelijk korten tijd een omvangrijk pak vol dicht be schreven bladen. Het was een verzame- ling gegevens, zoo rijk als er nog over geen enkele andere gemeente was bijeen gebracht. Welwillendheid en ijver, de prettige hoedanigheden van Perrels, ble ken weder eens op overtuigende wijze. Door zijn hulpvaardigheid heeft hij tal- looze landgenooten en vreemdelingen aan zich verplicht, wat eene heerlijke ge dachte moge zijn voor zijne treurende nabestaanden. De forsche Germaansche reus is gevallen, eene markante figuur is van ons heengegaan, maar zijn geest zal onder ons voortleven. De derde spreker was de heer H. de Zeeuw uit Veere, die zeide geduren le 44 jaar met den overledene vriend te zijn geweest. Steeds hooger is Perrels in zijn achting gestegen, zulks door zijn mooi en edel karakter, nimmer heeft spr. vergeefs een beroep op hem gedaan. Het was een harde werker. Als spreker zijn lichten uit deed, brandden die bij Perrels soms nog uren en reeds vroeg was hij weer aan den arbeid. Veel heeft hij in het belang van de plaats gedaan. Dat men zooveel van de groote kerk weet, is aan hem te danken, en ook over het stadhuis en het carillon verspreidde hij veel licht, maar zijn voornaamste arbeid was die om te doen uitkomen van welk een groote beteekenis de Schotsche han del voor ons land en vooral voor Veere is geweest. De heer H. de Groot, penningmeester van den A.N.P.B., zeide, dat Perrels, toen hij verleden jaar in het hoofdbestuur voorstelde een vaandel aan te schaffen om bij begrafenissen mede te nemen, ze ker niet zal hebben gedacht, dat dit vaan del voor het eerst op zijn begrafenis zou worden gebruikt en zeker ook niet, dat toen hij tegen 1 Mei ontslag nam als hoofdbestuurslid om zijn werk aan jonge re krachten over te geven, dat men op 2 Mei reeds aan zijn graf zou staan. Het leven is vol raadselen, en het grootste raadsel is de dood, maar Perrels was geen raadsel voor zijn medeleden. Zij wisten, dat hij was een man van groeft karakter, die veel heeft gedaan voor den Politiebond, maar ook voor de geheele Nederlandsche politie. Dat men dit voelt, blijkt wel daaruit, dat schier uit alle deelen van Zeeland en ook van buiten de provincie de politiemannen naar Veere zijn gekomen om hem de laatste eer te bewijzen. De heer R. A. Avink uit Middelburg, voorzitter van de afdeeling Zeeland van den A.N.P.B., bracht namens alle leden en oud-leden van die afdeeling een laat sten groet aan den trouwen kameraad en bondsmakker, een groet, die getuigt van hunne groote erkentelijkheid jegens hem voor de vele bewijzen van vriendschap, welke allen van hem mochten ondervin den gedurende den langen tijd, dat hij als voorzitter van de Provinciale afdee ling van den Bond de belangen van vele politiemannen op een waardige, tact-, en meest succesvolle wijze wist te beharti gen. Bij zijn afscheid, enkele jaren gele den als voorzitter der afdeeling, is wel zeer duidelijk naar voren gekomen hoe groot de achting was, welke de overle dene algemeen genoot, Zij, die met hun nooden en klachten bij hem kwamen, dan wel zijn steun vroegen, zelfs buiten het terrein der organisatie, vonden, vrien delijk en wewillend als Perrels was, steeds een willig oor. Hij dacht slechts'aan de belangen van anderen en vergat die van zichzelve Zelfs na zijn aftreden als voorzitter bleef zijn belangstelling groot en zoo gaarne had men hem nog lange jaren van de zoo ruimschoots verdiende rust gegund, doch het mocht helaas niet zoo zijn. Beste Perrels aldus spr. ik geef de verzekering, dat allen, die U leerden kennen, zijn bezield met een oprecht ge voel van dankbaarheid voor al het schoo- ne dat door U als mensch en bondsmak ker is tot stand gebracht. Wij zullen U steeds blijven gedenken als een trouw en oprecht kameraad. De laatste spreker was de heer dr. G J. Weyland, die niet alleen als predikant, maar ook als vriend van 35 jaar lang, enkele woorden wijdde aan den heer Perrels, die oorspronkelijk een eenvoudig man, zich heeft gemaakt tot iemand, die alom geëerd en bemind werd op zijn ga ven van hart en verstand. Het overlijden van Perrels, is weer een bewijs hoe het leven plotseling kan worden afgebroken en spr. waarschuwde er voor zich ge-

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1