^rotimciale ^tenmsche 15 KOHTING s s stoomen en oppersen van Heerencostumes |f p-'~ yg De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2,30, elders 2,50 per kwartaal, Week-abonnemenlen in Middelburg IS cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UiTC-AVE; N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St, Pieterstraat, Middelburg Telefoonnvisuners: Redactie 269 Administratie 139 Posidbtèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; slke rs$w§ meer 30 cent, In de rubriek „Kleine Advertentien" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" e! „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. No, 10 3. Drie bladen. ZATERDAG 2 MEI 193 1. Eerste blad, 174e Jaargang, BINNENLAND, PRINSES JULIANA. DE ZOMERREIS VAN PRINSES JULIANA, Bij informaties van de Maasbode te s-Gravenhage bleek dat het Engelsche bericht kon worden tegengesproken. Van een reis van Prinses Juliana naar Londen is bij bevoegde personen niets bekend. De Prinses zal de volgende maand met de Koningin haar jaarlijk- jsche zomerreis maken. HERDENKING VAN DEN TIEN- DAAGSCHEN VELDTOCHT. J DE SUIKERBIETENINDUSTRIE. Op vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Van Dijk, over den steun aan verbouwers van suikerbieten, die aan België leveren, heeft de minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw geant woord: De suikerbietenindustrieelen in België zijn overeen gekomen, geen suikerbieten uit het buitenland te betrekken geduren de het tijdvak, waarop het zoogenaamd plan Chadbourne van de Internationale Suikerfederatie betrekking heeft, name lijk van de campagne 1931—'32 tot de campagne 1934'35. De te treffen maatregelen tot instand houding van de suikerbietencultuur, zoo als deze zijn neergelegd in het ontwerp van wet tot wijziging van hoofdstuk V der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1931 (Uitkeeringen ten behoeve van ver bouwers van suikerbieten) maken het mogelijk, dat ook verbouwers van suiker bieten, die tot nu toe aan Belgische fa brieken leverden, van den steun zullen genieten, mits en voor zoover hun bie ten aan Nederlandsche fabrieken wor den geleverd. DE BRUG BIJ DEN MOERDIJK. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben zich gewend tot den minister van water staat met een adres, waarin zij er op wijzen dat zij uit de memorie van toe- Wegenfondsbegrooting 1931 met belangstelling hebben kennis genomen, dat van het jaar 1932 af jaar lijks 6 mulioen gulden uit het Wegen fonds zullen worden gebruikt voor den bruggenbouw over de groote rivieren, zoodat, waar de totale daaraan verbon den kosten door den minister blijkens een mededeeling in de Tweede Kamer, worden geraamd op 60 millioen gulden, met grond mag worden aangenomen, dat in 1941 de bouw van de bruggen óver de groote rivieren zal zijn voltooid. Genoemde vereenigingen zijn van mee ting, dat welke de volgorde ook zal zijn op het werkplan voor den bruggenbouw, het alle aanbeveling zal verdienen, den bouw van een brug bij Moerdijk als een opzichzelfstaand object te behandelen; immers deze brug is aan te merken als een ontbrekende schakel in den aller- voornaamsten Noord-Zuidelijken verbin dingsweg in ons land en tevens in de voornaamste verbinding van ons land met België. Handel een industrie uit de Zuidelijke provinciën gaan zich hoe langer hoe meer op Antwerpen instede van op Rotterdam oriënteeren, hetgeen uit economisch, na tionaal en politiek oogpunt in hooge mate te betreuren is. In verband hiermede hebben genoem de vereenigingen verzocht, dat met den bouw van de brug bij Moerdijk zoo spoe dig als mogelijk zal zijn worde begonnen, en dat de grootste spoed zal worden be tracht. (Ing. Med.) ZEELAND. Mr. F. J. N. van Dam. f Notaris A, Mijs te Oostburg schrijft ons Het heeft mijn aandacht getrokken, dat. van het overlijden te Velp, j.l. Zon dag, van mr. F. J. N. van Dam, oud-Kan tonrechter te Oostburg, op zoo sobere wijze is melding gemaakt; daarom dit ter aanvulling. De heer v. Dam, die van geboorte een Zeeuw was, is jaren lang (36 jaren) te Oostburg als Kantonrechter gevestigd geweest, waar hij een zeer geziene figuur was en de algemeene achting genoot. Hij was iemand van hooge levensopvat ting, buitengewoon welwillend en hulp vaardig, ook tegenover hen, die ambte lijk met hem in aanraking kwamen ,en als kantonrechter was hij tevens vrede rechter en vooral vredestichter. De heer van Dam, die jarenlang lid van den voogdijraad te Middelburg en lid van den raad van Oostburg is ge weest, heeft ook het district Sluis vele jaren in Prov. Staten vertegenwoordigd. De heer v. Dam was steeds bereid zijn persoonlijken invloed te geven, waar het betrof instellingen of vereeni gingen van algemeen belang op te rich ten; als zoodanig mogen genoemd wor den: het werklieden-ziekenfonds Onder linge Hulp, het Groene Kruis, de Nijver heidsschool en de R H.B.S. Bij zijn aftreden als kantonrechter werd de heer Van Dam benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Land en volk van Luxemburg. Voor de afd. Walcheren van de Ned. Reisvereeniging heeft gisteravond de heer S. S. Smeding uit Middelburg in Britannia te Vlissingen een lezing gehouden over: „Land en volk van Luxemburg", De heer A. H. Verbeek uit Middelburg heeft daarbij enkele volksliederen van dat land gezongen, aan den vleugel te elfder ure bereidwillig be geleid door den heer J. Muller in- plaats van den heer Th. C. Ferwer- d a, die ongesteld was geworden. De heer Smeding begon met zijn vreugde er over uit te spreken, dat hij in de gelegenheid was voor deze vereeni- ging te vertellen over dat mooie en vrien delijke landje, hetwelk hem in den loop der jaren, door veelvuldige bezoeken en vriendschappelijke relaties, zoo lief was geworden. Zijn hoofdzakelijke doel was, aldus spr., niet zoozeer een toeristieke beschrijving te geven van 't vele schoons van Luxemburg, maar het land en volk, door geschiedkundige en andere bijzon derheden, den Nederlander nader te brengen. In korte trekken schetste spr. daarop de geschiedenis van Luxemburg, aanvan gende met de stichting van het kasteel Lucillinburhuc, 260 n. Chr., door keizer Gallienus, tegen de invallen der Aleman- nen en Franschen, en eindigende bij den huidigen toestand: een souvereine en volkomen onafhankelijke staat, geregeerd door groothertogin Charlotte en slechts economisch door een tol-unie verbonden met België. Spr. vertelde de legende van Siegfried, den zoon van Wiegerik. en diens sprook jeshuwelijk met de schoone Melusina, de waternymphe van de Alzette; schetste vervolgens de verschillen. perioden van vreemde overheersching, de afstand van grondgebied, waartoe het voor en na drie malen gedwongen werd; de verheffing van graafschap tot hertogdom en later tot groothertogdom,dit laatste als persoon lijk bezit der Oranje-Nassau's; en de liefde der Luxemburgers tot hun eigen vorstenhuis en tot den koning-groother tog Willem II in het bijzonder, wijl die het land een liberale grondwet schonk. Tijdens de regeering van den koning groothertog Willem III was het feitelijke bewind in handen van diens broer Prins Hendrik; na den dood van Willem III ging de Luxemburgsche troon echter over op Adolf van Nassau. Diens zoon, Wil lem IV, regeerde slechts kort, en na een regentschap van de groothertogin Maria- Anne van Braganza kwam de eerste op Luxemburgschen grond geboren vorsten telg, Maria Adelheid van Nassau-Bragan- za, op den troon. Na den oorlog was deze sympathieke jonge vorstin gedwongen te abdiceeren en toen volgde haar oudste zuster prinses Charlotte later gehuwd met prins Felix van Bourbon haar op, tot den huidigen dag. Met verschillende bijzonderheden van den toestand des lands ten tijde van den wereldoorlog te verhalen, besloot spr. dit deel van zijn causerie. De heer Verbeek heeft daarbij op ver dienstelijke en gevoelige wijze enkele specifiek Luxemburgsche volksliederen in de eigenaardige taal des lands ver tolkt, waarmede een welverdiend succes geoogst werd. Daartoe door de bereidwilligheid der Luxemburgsche regeering in staat ge steld, vertoonde de spr. na de pauze een aantal bijzonder fraaie en exclusieve lichtbeelden van het vele natuurschoon, de mooie en talrijke oude burchten en ruïnes, en de fraaie en schilderachtige hoofdstad des lands, aangevuld met een collectie eigen foto's en ander materiaal, dat met behulp van een moderne projec tielantaren, de epidiascoop, op het doek gebracht kon worden. De heer Smeding besloot zijn met klaarblijkelijke aandacht gevolgde cau serie met er op te wijzen, dat de Luxem burger noch Duitscher, Franschman noch Belg is, doch er een eigen hechte nationa liteit op na houdt: hij is Luxemburger en wil dit, volgens zijn nationale zin spreuk, ook blijven: „Mir welle bleiwé wat mir sin'." De voorzitter der afd., de heer K. H. Noest jr., bracht den spreker, den zanger en den accompagnator, denrhar- telijken dank der vergadering. MIDDELBURG. Liberale Staatspartij. In een gisteren gehouden bestuursver gadering van de afd. Middelburg der Liberale Staatspartij is de uitslag vast gesteld van het onder de leden gehouden referendum over de candidatenlijst voor den Gemeenteraad. Dit referendum heeft de lijst als volgt samengesteld: 1. mr. Th. Portheine faftr.)2. mr. J. G. Veltman Fruin; 3. W. Bosman; 4. J. L. Diesch; 5. C. W. D'huy; 6, jhr. A. E. Boddaert; 7. mej. A. W. Ermerins; 8. mr. F. W. Adriaanse. De lljst-Jeronimus. Naar wij uit goede bron vernemen is de lijst-Jeronimus, bevattende de candi- daten voor den Raad die „met beharti ging van het volledige gemeentebelang wenschen te streven naar een zoo zuin'g mogelijk gemeentebeheer", samengesteld als volgt: 1. A. Jeronimus jr.; 2. mr. A. H. Kuypers; 3. H. W. Naezer; 4. Mau- rits Polak (Rouaansche Kaai); 5. J. Ver meulen (Kinderdijk), Toen gisteren de Commissaris der Koningin in de vergadering van Ged. Staten kwam, ontving hij van de leden van dit college een bloemenhulde en bood de heer J. A. van Rompu in zeer waardeerende woorden, den heer jhr, mr Quarles van Ufford de gelukwen- schen van alle leden aan met zijn 10- jarig ambtsjubileum. 9 e FILIAAL OROOTË IfiARKT S 12 ÏELCF. 304 fê?0ö£LSÜRS mr Gedurende da maand kUï an Juni gsvsn we up hat s®93@©®®@©©@@s©s©®©a©a«öi Gistermorgen van 7 tot 8 uur heb ben de klanken van ons klokkenspel de intrede, als van ouds, doen hooren om het begin van de Meimaand, en ook van het mooie weder, aan te kondigen. Gisteravond wachtte men te vergeefs tusschen 6 en 7 uur op het Vrijdagsche Meideuntje; elders in ons blad kan men lezen, dat de heer Ferwerda licht onge steld was. Gelukkig komen er nog vier Vrijdagen in deze maand en hoopt men dan te kunnen genieten van de muziek. De heer Aug. P. Weemaes, die tot nu toe een slagerij met handel in fijne vleeschwaren had in de Gravenstraat heeft de slagerij der firma den Hamer in de Lange Noordstraat overgenomen en dezen toch reeds netten winkel nog ge moderniseerd, en er zijn rook- en fijne vleeschwaren aan toegevoegd. Vooral des avonds als de winkel in een zee van licht baadt, zal hij aller aandacht trek ken, mede door de keurige étalage van mooi opgemaakt vleesch. VLISSINGEN. Bij Kon. besluit is toegekend de bronzen eere-medaille der Oranje-Nas- sau-orde aan mej. P. Buijs, dienstbode bij de familie Van der Beke Calienfels alhier. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Telefoonkantoor Goes ook op Zondag open. NOORD-BEVELAND. Havenlicht Colijnsplaat. SCHOUWEN-DUÏVELAND. ZIERIKZEE. Door de Christ. Histor. Kiesvereeniging alhier zijn op de candi datenlijst voor den gemeenteraad ge plaatst: 1. I. de Broekert (aftr.); 2. A. Groenendijk; 3. P. J. v. d. Doe; 4. L. M. Steendam; 5. J, J. Mathijsse; 6. A. J. v. Schelven (aftr.) 7. C. M. de Pooler; 8. C. J. Boogerd; 9. P. Kloet; 10. J, P. Overbeeke. Kort Zeeuwsch Nieuws. MIDDELBURGSCHE COURANT fNanr wij vernemen ligt bet in biet voornemen ven Prinses Juliana persoon lijk het nieuwe in s tr uc tic vaar t uig voor de Zee-, Rijn- en Binnenvaart van het Onderwijsfonds voor de scheepvaart dat „Prinses Juliana" zal heeten te wtater te laten. Het schip wordt zooals bekend, gebouwd op de werf „Gideon" van de iijtmi' J. Koster Hz. te Groningen. De te waterlating van het instructievaartudg „Prinses Juliana" zal plaats hébben op .Zaterdag 13 Juni des middags om 2 uur. De „Evening News" had vernomen dat Prinses Juliana voornemens is de volgende maand een bezoek te brengen aan Londen. De Prinses zou tijdens haar verblijf in de Engelsche hoofdstad de gast zijn van den graaf en de gravin Athlone. i Ter gelegenheid van de lérdenking van -den tiendaagschen veldtocht zat aldus de Bredasche Courant de Koningin in de eerste helft van Augustus in de buurt van Breda een ieger-revue houden, ver moedelijk op de Molenheid, ongeveer op dezelfde plek w*iir 100 jaar geleden ko ning Willelm I een revue heeft gehpuden over het vrijwilligersleger, aat aan den tiendaagschen veldtocht heeft deelgeno- taen. Aan aeze revue zullen deputaties uit -alle oudcrdeelen van het leger imeewerf- ken Ook de zeemacht zal vertegenwoor digd zijn. Naar wij vernemen zal zooveel mo gelijk een uitnoodiging tot bijwoning van de revue worden gericht tot de af stammelingen van hen, die aan den tien daagschen veld toch t hebben deelgenomen. Mislukt is geen leven, dat, worste lend, het Eeuwige leven wankelend nadert. N A. S. Carpentier Alting. De lijst van candidfaten der Chr. Hist, voor de raadsverkiezing luidt: mr. "W. F. E. baron van dér Feltz (aftr.); A. S. Boone; R. van Roo; mr. J. H. Bybau; J. M. Harthoorn; D. de Vries Sr.; G. K. A. Nonhebei; J. F. Visser; A. Flipse. De heer ir. H. Streefkerk stelde zich niet meer herkiesbaar. 9 9 9 9 9 9 9 (Ingfez. Madj.) De één Meiviering heeft alhier gis teren. het gewone verloop gehad. Desmor gens namen velen deel aan een wandel tocht naar Souburg', waar men met dje Vlissingsche geestverwanten te samen kwam. Des middags trok de jeugd met slaande trom naar het Schuttershof, waar zij zicli volop vermaakte, en des avonds te 7 uur verLrok van de Vooruit in de NieuwstraaJ een demonstratieve optocht waarin vele vaandels en doeken met verschillende leuzen, als medezeg'gingschap, ontwa pening, kprteren werktijd,, tal van borden met het opschrift „Rood geeft brood" en ten slotte een pi-opagandja stuk voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing werden me degevoerd. Op de maat van de muziek van „Fxelsior" en van een drietal tam- bours, trok de stoet door een deel der stad met als eindpunt het Schuttershof waar in de volle groote zaal de feesl- vergadering plaats had'. De beteekienis van den 1 Meidag en de verschillende éischen der arbeidersbeweging werden d,aar uiteengiezet door den heer F. Rippen uit Amsterdam, terwijl zang, muziek,, gymnastiek en tooneei dfeii avond verder vulden. Gisterenmorgen ontdekte het perso neel der A. P. C. „de Automaat", dat in het gebouw op het stationsemplaeemenl' was ingebroken. Ongenoode gasten had den door forceeren van de deur aan de zijde van het gebouw bij den spoorweg zich toegang verschaft tot den zolder. Daar was een gat gemaakt, doch toen slootte men op een tweede zoldering en gaf men het werk op. Er was niets weg genomen. De politie hield gisteren in verband daarmede drie jeugdige perso nen aan, resp. 21, 18 en 15 jaar oud, die bekenden reeds eenigen tijd het plan bekende reeds eenigen: tijd bet plan te hebben gehad te gaan inbreken om geld te bemachtigen. Een hunner had daarvoor reeds een ijzer bcwaayd, dat hij bij dezen inbraak heeft .gebruikt. Zoo als gemeld, buit hebben de jeugdige die ven niet gemaakt, wat echter straffen wegens inbraak niet zal voorkomen. Het drietal is hedenmorgen aan de justitie voorgeleid. Bij beschikking van de Ministers van A., H. en N. en van Financiën van| 17 Maart 1931 zijn de maximum bedra gen van de bij Kon. besluit van 22 Sept. 1920 en de ministerieele beschikking van 27 Ocl. 1924 aan de gemeente Mid delburg toegekende "jaarlijksche bij dragen van 'f 21.120,011/2 en f22.747.33, ter tegemoetkoming in het tekort op de exploitatie van resp. 115 (w.o. 1 winkel huis) en 147 (plus 2 winkelhuizen en 1 kantoor) door de woningstichting „Volks belang" en de Algem. Woningoouwver- eenigimg gebouwde arbeiderswoningen, met ingang van 10 Jan. 1931 verlaagd met f 2087.291/2 en f 197.06 en nader bepaald op f19.032.72 en f20.768.27. De candidalen der Christelijk IIi'sto ri sclic partij voor d;en gemeenteraad zijn: W. L. Huson, W. de Ridder, L. J. Pol derman, alle aftredend, mr. H. v. d. Bekje Calienfels, A. Cappon, M. Dekjker, W. H. van Breen, J. Looisen Sr., S. Roose, m W. Schmidt. 9 ZOUTELANDE. Voor de kiesvereeni- ging „Gemeentebelang" alhier is de vol gende candidatenlijst opgemaakt voor de gemeenteraadsverkiezing.' 1. J. Verhage Wzn., 2. II. Huygens, 3. P'. L. Francke, 4. G. Sturm iSr., 5. G. .Bergsinia, 6. S|. AVijk- huys. Naar het Handelsblad van officieele zijde verneemt, zal het telefoonkantoor te Goes binnenkort ook des Zondags den geheelen dag opengesteld worden. Van B. en AV. van Colijnsplaat ontving het Hoofdbestuur der Schipper svereenij- ging „Schuttevaer" bericht, dat de ha venverlichting gewijzigd is en wel in dier voege, dat de petroleum'ljantaarn staand- de ten N. van de haven is vervangen door een electrischen, staande ten V. daarvan. Vermoedelijk door het spelen met lucifers door kinderen geraakte een hooi schelf van M. de W. te Scherpenis- s e in brand. Door het uit elkaar halen! en wat emmers werd de brand ge» bloschl. Verzekering dekt de schade. Tot bestuursleden van de coöp. Flectr. Mij te Scherpenisse zijn be noemd de heeren J. Mulder en M. An- driesse, zulks in de plaats van D. A. Har- log ,die vertrokken en J. Muller, die overleden is. Met de Staats Crt. van 2 Mei zijn verzonden afdrukken van de akten be treffende de Coöpi. Boerenleenbank te Klcosterzande en van de statuten betreffende de Vereen. Handelsbelangen gevestigd te Goes (wijz. in de statuten) het Museum voor Zuid- en Noord-Reve- land, gevestigd te Goes.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1