provinciale .ZeeutuscHe 1.1. MU1IJ „lOLltlDl" 15 KORTING stoomen en oppersen van Heerencostumes Twee bladen. VRIJDAG 1 MEI 1931. Eerste blad. 174e Jaargang. Loonen, prijzen en werkgelegen heid. IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND. FILIAAL GR00TE MARKFC12 TELEF. 304 MIDDELBURG Gedurende de maand Mei en Juni geven we op het ZEELAND, Kort Zeeuwsch Nieuws. MIDDELBURGSCHE COURANT O* abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.36, eiders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. By abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: t— Redactie 269 Administratie 139 Posichèque en Girorekening 43255 familieberichten en dankbetuigingen: van 1—7 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits us. drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 retfeU opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" oi „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ceat No. 10 2. assrsÈ a - vavsracE a Toen wij destijds op bescheiden schaal onze lezers van diverse politieke plui mage in de gelegenheid gesteld hebben van hunne inzichten, of opvattingen, ter zake van het werkloosheidsvraagstuk te doen blijken, is ons daarbij als iets merkwaardigs opgevallen, hoe door enkele inzenders de geldloonen van den arbeider als een heilig huisje gesteld werden. Wel was er sprake van verkor ting van den arbeidsduur, zoo, dat ook zij, die thans werkeloos toezagen, in den gang van het productieproces werden in geschakeld, maar daarnaast werd dan gesteld de bepaling: behoud van het zelfde geldloon. En ook in de verkie zingsdagen hebben wij dat liedje hooren kwinkeieeren: handen af van de loonen. Men heeft daar niet bij gezegd, dat het economisch gezien precies op hetzelfde neerkomt of men 100 arbeiders tegen zeker loon 8% uren per dag laat wer ken en daarnaast 100 werkloozen een zelfde bedrag uitbetaalt uit de publieke kas, dan wel of men de eene honderd en' de andere honderd elk 4 uur per dag laat werken en ze toch alle 200 een volle week loon uitbetaalt. Het eenige verschil is, dat in het laatste geval He financieele lasten, vermeerderd met den last van het ploegenstelsel, direct op de bedrijven en slechts indirect op de ge meenschap komen te drukken, terwijl4 in het eerste geval de bestaansmogelijk heid van het bedrijf gehandhaafd blijft en de gemeenschap direkt de kosten krijgt te dragen. Het is dus de vraag, of de eerstbeschreven toestand dus nog maar niet verkieslijker is maar dan zijn we ongeveer even ver als we nu zijn, en het probleem is geen steek nader tot de op lossing gekomen. We herinneren ons, onlangs eens door een „moderne" arbeidersleider te hebben hooren betoogen, dat bij de tegen woordige gerationaliseerde en geperfec tioneerde mechanische productiewijze het loon zoo goed als geen invloed meer zou uitoefenen op den kostprijs van het artikel. Met een paar voorbeelden, die ons zacht gezegd niet volkomen onaanvechtbaar leken, werd dat toege licht. Dezer dagen vonden wij echter in de N.R.C. (28-IV, Avbl.) een beschouwing van een klaarblijkelijk goed op de hoogte zijnd man, over de arbeidsloonen, de prijzen van levensmiddelen etc., in België. Deze werpen wel ietwat een an der licht op de zaak. Wij ontleenen daar om aan dat artikel „Loonen en prijzen" het volgende. „De loonen in België zijn in het alge meen niet meer dan de helft van die in Nederland en in sommige gevallen nog veel lager. Bovendien zijn de loonen in de Staats- en Gemeentebedrijven aller minst boven t peil der particuliere in dustrie opgevoerd, en is in het algemeen de overheidsbemoeiing aanmerkelijk ge ringer dan in ons land. Hieronder volgen de loonen zooals die onlangs te Namen zijn vastgesteld in overleg met de vakvereenigingen, daar naast zijn vermeld de loonen, die voor hetzelfde werk in Nederland worden be taald. Uurloonen. België Nederland gulden gulden Metselaar 0.35 0.70 a 0.80 Opperman 0.25 0.62 a 6.75 Grondwerker 0.27 0.62 a 0.75 Timmerman 0.38 0.70 a 0.80 Betonwerker 0.31 0.70 a 0.80 Hulp-betonwerker 0.20 0.62 a 0.75 De gevolgen van deze lage loonen ma nifesteeren zich in den index van de detailprijzen, die, wanneer April 1914 als 100 wordt genomen, in Januari 1931, 123.4 is. Volgens het Maandschrift van het Cen traal Bureau v. d. Statistiek zijn de kos ten voor het totale levensonderhoud van een arbeidersgezin in Nederland, thans 153.8 tegen 100 in 1914. Deze cijfers zijn wel niet volkomen vergelijkbaar, maar het verschil is zoo groot, dat men hieruit toch wel de conclusie mag trekken dat de lage Belgische loonen een sterke ver mindering van de detailprijzen tenge volge hebben gehad. Een paar spreken de voorbeelden van deze vermindering volgen hieronder. In België is doorloopend de prijs van het brood per K.G. 6 tot 7 cent lager dan xn Nederland. Een enquête in de maand Februari ingesteld, leerde b.v. dat de broodprijs in België was 1.60 francs, zijnde 11.1 cent, en in Nederland 17 cent Verschil 5.9 cent. Een jaar geleden was het verschil '7 cent. Aangezien België zoowel als Neder land vrijwel .^alle tarwe uit het buiten land moet invoeren, bestaat er in den grondstofprijs geen verschil. Het verschil in broodprijsnis dus alleen uit de lagere loonen te verklaren. Wanneer men re kent dat het broodverbruik in Nederland 3 millioen K.G. per dag is, dan maakt dat alleen een verschil uit van 65 mil lioen gulden per jaar. Onder de exploitatiekosten der spoor wegen in Nederland komen voor 95 mil lioen gulden arbeidsloon en salarissen. Volgens het Belgische loonpeil zou deze uitgaaf de helft minder zijn, en dus 47% millioen gulden worden bespaard. Vandaar dat de spoorwegtarieven in België in goudswaarde plm. gelijk zijn aan die van 1914, terwijl onze tarieven 50 a 60 pet. hooger zijn. Resumeerende blijkt dus wel, dat lagere loonen in het binnenland voor een zeer groot gedeelte gecompenseerd wor den door lagere prijzen van alle prduc- ten, terwijl tegenover het buitenland de concurrentie-mogelijkheid natuurlijk ver sterkt wordt. Vandaar dan ook dat het sterk geïndustrialiseerde België zooveel minder van de crisis te lijden heeft dan b.v. Engeland en Duitschland." Tot zoover de beschouwing in de N.R.C.welke nog eens in cijfers beves tigt, wat iedere Zeeuw die geregeld in België komt, reeds lang vernomen had. Nu zal men ter roode overzijde allicht gereed staan met het bekende verwijt: aha, de liberale theorie dat met verla ging van het loonpeil de crisis maar eensklaps verdwenen zal zijnWelnu, deze theorie is in zijn verwerpelijke al gemeenheid en onverstandige vaagheid de onze niet. Wij zijn stellig van mee ning, dat den validen arbeider loon naar werken gegeven moet worden', en dat de in zijn vak bekwame en dus der gemeen schap op zijne wijze belangrijke diensten bewijzende arbeider een behoorlijk loon toekomt, dat zelfs tot een flink, mits verdiend loon, moet kunnen stijgen. Wij hebben met het bovenstaande echter enkel en alleen dit willen zeggen: dat de simplistische theorie; het loon is geen factor van beteek eis meer in den kostprijs der artikelen, op goede gronden niet verdedigd kan worden. Omdat de feiten het tegendeel uit wijzen. TWEEDE KAMER. Visscherijwet. Bronovo, Aankoop Bij de voortzetting van de behandeling van het wetsontwerp tot nadere wijzi ging van de Visscherijwet wordt het amendement van den heer Duymaer van Twist, dat voor iederen hengelaar een acte noodig maakt, bestreden door de heeren Van Zadelhoff (s.d.) Van Rappard (lib.) en minister Ruys de Beerenbrouck, welke laatste het amendement ongewenscht vindt uit hoofde van den administratie ven rompslomp en omdat de volksge woonte in den wortel wordt aangetast. Hierna wordt het amendement ver worpen met 62 tegen 8 stemmen. Het amendement van den heer van Zadelhoff, met de bedoeling, dat bij den algemeenen maatregel van bestuur al leen vrije wateren kunnen worden ge sloten, wanneer dit is ter bevordering van vischcultuur, woi'dt aangenomen met 45 tegen 28 stemmen. De heer Van Zadelhoff (s.d.) licht voorts het amendement toe, om behalve beroepsvisschers ook sportvis- schers vertegenwoordiging te geven in den Raad voor visscherij. Spr. trekt het amendement in, nadat de minister toe gezegd heeft, dat hij een dusdanige ver tegenwoordiging zal bevorderen. Het Wetsontwerp wordt daarna z.h.st. aangenomen. Uitvoerig is hierna gedebatteerd over het wetsontwerp inzake de machtiging lot aankoop ten behoeve van de Staat van het gebouw Bronovo (lipt vroegere diacouessenhuis) aan de Laan van Meer- dervoort te Den Haag. De minister van finantiën, minister de Geer noemde het nieuwe terrein brood noodig. Hij voerde er veel voor het ge- Eerst in de stilte beginnen wij te vermoeden, wat in de stilte onzer ziel geschiedt. Just Havelaar. heele a.partement van Waterstaat naar het nieuwe gebouw te brengen. Want de beer Heemskerk (a.r.) achtte het gevaar niet te denkbeeldig, dat „ver var- den minister de dienst van de rijkswa- lerstaat zich vormt tot een afzonderlijk departement" onder leiding van een niet verantwoordelijk persoon 1 In Bronovo zou n.l. oa.. komen het bureau van den Direc-. leur-generaal. Het ontwerp werd z.h.st. aangenomen. Nadat de Kalmer zich aeeft vereenigd z.h.st. met riet wetsontwerp tot tijdelijke vrijstelling v.an de grondbelasting voor drooggemaakte Zuiderzeegronden wordt een begin gemaakt met het nieuwe ont werp der Drankwet. De heer Van Vu uren (r.k.) brengt een l ang rapport uit waarna 'blijkt dat de (minister van Arbeid, Handel en Nijver heid niet aanwezig is. De Voorzitter geeft zijn verwon dering hierover te kennen en verdaagt de vergadering tot Dinsdag. DE A.V.R.O. EN DE ZAAK-VOGT. Het Tweede Kamerlid mr. G. A.. Boon besprak gisterenavond, voor het A.V.R.O.- Actie-Comité te Aalsmeer heti rapport dier commissie De Vries—De Gaay Fortm'an— Romme, dat de vorige week, is versche nen. Hel was te voorzien, zeide hij, dat op de beschuldigingen aan het adres van den heer Vogt djoor andei-en met wellust zou Worden ingegaan en er werd dan ook gesproken over de A.V.R.O. als van een putje, waar men het deksel niet van had moeten lichten, van onthullingen waarvoor de luistervinkigelden dienen, van intriges, van een omgevallen vuilnis bak enz. Immers, wie zei Vogt, zei A.V.R.O. en wie zei A.V.R.O. zei algemeene om roep. In Vogt zou men d,en algemeenen omroep treffen. Mr. Boon ging daarop aan d!e hand van hel rapport uitvoerig' na, hoe van de indirecte telastleggingen van fraude en corruptie niets is overgebleven en dat slechts op twee punten af kp uiring «foor de commissie werd uitgesprolqen, welke afkeuring! spr. kon deelen, al voindl hij den vorm van de aanklachten niet gelukkig. Wil id,at nu zeggen, concludeerde mr. Boon, dat het 'bestuur van de A.V.R.O. zoo veelzijdig' is samengesteld', dat hierin geen verandering' moet worden gebracht? Geenszins en het zou mij een zaak van wijs beleid schijnen wanneer aanvulling werd gezocht in de personen van eenige algemeene bekende en geziene, politiek niet op den voorgronid tredende Neder- la'nders, want een omroep, die blijkens zijn statuten en zijn uitzendingen de eeni ge algemeene is en die te recht uitzen ding vraagt v,an een algemeen program gedurende een geheele week, behoort in zijn bestuur het vertrouwen t]e genieten van een zoo groot mogelijk aantal landge noot-en. DE ONBERNEMERSRAAD VAN NED, INDIë- Gister heeft prof. mr. M. W. F. Troub zijn voorzittersschap van den Onderneh (mersraad van Ned.-Indië neergelegd, met een uitvoerige rede. Hij zeide hierin o.a. dat, indien de wind in Indië uit den hoek blijft waaien, waaruit hij thans agres sief ethisch blaast, het wel kan zijn, dat, ondanks de uit den treure uiteend- gezette prmcipieele en practische bezwa ren tegen een wederinvoering van pro gressie in de zakelijke vennootschapsbe lasting, tegen de kapitaalsaamtooning enz., men tot een hern-aling hiervan kwam1, al ware het alleen om het den -aan het al gemeen welzijn vijandigen kapitalisten (moeilijk te maken. Over de inheemsche rubbercultuur zei de prof. Treu'b, dat waar de catastrofale vermindering van den rubberprijs niet het minst de in.ieemsdhen treft, die door regeeringsambtenaren worden aangewak kerd, zich op de ru'bberleelt te werpen, het onafwijsbare plichj -der regeering is he|m zooveel mogelijk te hielpen er weer bovenop le komen. Dit achtte hij moge lijk bij' een regeling, die toet inachtne ming van verschil in toestanden, zoo!- wel de ondernemers- als de bevolkings rubber omvat. IHtMMMWWWI (Ingez. Medj) DE LOONKWESTIE IN W. BRABANT, Naar de Grondwet verneemt zijn de bij de loonkwestie in den West Braba&t- schen landbouw betrokken partijen over eengekomen oud minister Aalberse uit te noodigen voor de benoeming van een onpartijdig scheidsrechter een keuze te doen uit een viertal candidaten. Als nummer een hebben beide partijen op de voordracht geplaatst dr. v. Beurderé'te Heeswijk. De vertegenwoordigers der verschil lende organisaties, voornamelijk die der werknemers, stelden' er voorts prijs daar van weerskanten nog zes verdedigers aan de arbitragecommissie toe te voe gen. NED. BLOEMENTENTOONSTELLING TE ZAGREB. Havas seint d.d. 29 April uit Zagreb, dat H.M. de Koningin-van Joego-Slavië de Nederlandsche bloemententoonstel ling heeft bezocht.' ROTTERDAM LLOYD RAPIDE. In aansluiting op de aankomst van het stoomschip „Tjerimai" rijdt de Rot terdam Lloyd Rapide op 1 Mei, vertrek om 11.50 uur van Marseille, aankomst te Roosendaal op 2 Mei 6.16, te Rotter dam D.P. 7.57 uur, te Den Haag (H.S.M.) 8.31 uur. Oefeningen met geschut te Vlissingen. In een bericht aan luchtvarenden wordt het volgende medegedeeld: Op 5 en zoo noodig op 6, 7 en 8 Mei 1931 zal worden geschoten met geschut, geplaatst op den Westelijken oever van de Marinehaven te Vlissingen en' ten Zuiden van het licht van Kaapduinen. De schietoefeningen vangen aan te 9 uur. Op of nabij de batterij, van waar wordt geschoten, zal van één uur voor den aanvang af tot het einde der schietoefe ning een roode vlag geheschen zijn. De sectoren, waarin geschoten wordt, strekken zich onderscheidenlijk uit over a. een gedeelte van de Westerschelde en van de reede van Vlissingen, tusschen de lijnen getrokken van de batterij aan de Marinehaven in de richting Oost, on derscheidenlijk Zuid, tot op een afstand van 6500 M. en tot een hoogte van 350 M-; b. een gedeelte van Galgeput, Oostgat en Deurlo tusschen de lijnen, getrokken van de batterij bij Kaapduinen in de richting N.W. onderscheidelijk Zuid tot op een afstand van 10,800 M, en tot een hoogte van 450 M. Aan vliegtuigbestuurders wordt ver zocht zich niet zonder noodzaak of niet onnoodig lang in bovenbedoelde sec toren op te houden. WALCHEREN. VEERE. De ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot van wijlen den lieer J. W. Perrels, in leven a-gein-l van politie alhier, is bepaald olpl morgen (Zaterdag)middag te twee uur. ZUID-BEVELAND. GOES. Naar de Zeeuw verneemt is de (gemeente Goes eigenares geworden' van da verkochte villa Ma Retraite aan den Patijnweg. Waar deze villa met tuin aan sluit aan Bouwplan III, valt het toe 1e juichen, dat dit mooie terrein ook In handen der gemeente is gekomen. SCHORE. Op de candidalenlijst van „Gemeentebelang" voor de a.s. gemeen teraadsverkiezingen zijn ig|ep>laatst 1. J. G. van Ni-euwenhuijzen, (burgemeester); 2. C. Rijn Wz. THOLEN. ST. ANN AL AND. In de vergadering van den Dijkraad der Walerkeering van den Calamiteuzcn Suzanna Polder op Woensdag j.l. gehouden, werd de jaar wedde van den waterbouwkundigen amb tenaar met algemeene stemmen vastge steld op f 2200 -met 8 pet vergoeding vo-or het gemis van vrije woning Tevens werd besloten, in aansluiting wiet hetgeen door andere Cal. polders reeds is gedaan, aan Ged. Staten het verzoek le richten te bepalen dat eene nieuwe schatting zal plaats hébben van de -onzuivere opbrengst- der gronden in die polders, in verband met de llian's heerschpnde malaise op landbouwgebied. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. CADZAND. Van Chr. Historische zijde isl voor de verkiezing van dien raad del volgende candidalenlijst vastgesteld 1 A. de Hullu (aftr.), 2. M. S. de Rruij- n,e—Van Meile (aftr.), 3. W. Pittmani, 4. I. de BruijneCapp-on, 5. Adr. Cappon 6. Abr. Mab-elis, 7. L. Cijsouw. De muziekvereeniging „Arne's Ge noegen" van Arnemuidjen maakte gisterenavond een muzikale1 wandeling dpor de gemeente ter eei-e van den Prin- sessed.ag'. Op het Stations- en Marktplein wérd halt gehouden Om eenige Vader- land.sche liederen ten glelioore 1e brengen De werkjgeversvereeniging te N. en St. J-oo si and besloot in haar laatsU gehouden vergadering de beslaande dag- loonen te handhaven. De Commissaris dier Koningin lieeft tot gemeenteveldwachter te KLoetin- g e benoemd den heer 'J. Fokker, agent van politie te Gou-d|a De stemming vo-or leden van den Gejmeenteraad te St. Annaland is be paald -op 11 Juni a.s. De prijs van de melk te St. Anna land is van I2i/a cent op 10 cent per liter gebracht. In de gehouden .algemeene verga dering' van de C-oöp. Eïec. Centrale te Scherpeniss e werd toet algemee ne stemmen besloten het bedrijf ovér te d-jfcn aan de P.Z.E.M. Voor de -a.s. Raadsverkiezing 1e Sclierpenisse wenscNt de heer Jb. Bolier Az. voor dpn Vrijheidsbond geen csin-didaluur meer aan te nemen. De Vrijheidsbond heeft candidaaj gesteld voor leden van den gemeenteraad te W a t e r 1 a nd.k e r k j e de heeren M. L. Verbruglge (aftr.) A. A. Herman (aftr.), ,T. Vermeulen (aftr.), J. J. Schilleman, F. P-oissonnier en J. Riss'eeuw. De heer A. M. van Noppen, lid, van d-en Raad te Oostburg, zal bij de ko mende verkjezingten geen candidatuur meer aanvaarden. De stemming voor leden van' den raad is door B. en W.. van Cadzand be- jpaald op 11 Juni.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1