^Provinciale .Zeeuwsche HEVEA N o» 10 1, Twee bladen. DONDERDAG 30 APRIL 19 31. Eerste blad. 174e Jaargang* J. K. van der Weel. IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND. fSBANDEN ZEELAND. MIDOELBURGSCHE COURANT abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg es 't agentschap Vlissingen if 2.39, elders 2.50 per kwartaal, Week-abonnementen ia Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. SU abonnement voor beide veel lager. Mea vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDOELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieteretraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen; van 1—7 regels 2.10; ellce regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven' ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ceat. Het is geen gewoonte in ons blad, dat er onder redactioneele artikelen een naam voorkomt, maar ditmaal moet daarop een uitzondering gemaakt wor den, omdat het hier een persoonlijke aangelegenheid betreft: het afscheid van onzen getrouwen boekhouder-ad ministrateur J. K, van der Weel, Een man, die feitelijk meer dan een halve eeuw aan een bedrijf verbonden is ge weest, eerst in een bescheiden positie en daarna, door ijver en werkkracht, toewijding en ervaring, maar bovenal door het hart, dat hij de zaak toedroeg, opgeklommen tot den hoogsten admi nistratieven post in dat bedrijf, die gaat niet henen zonder dat er publiekelijk getuigd is van de gevoelens, die men te zijnen opzichte koestert. Ik acht het een voorrecht en een voordeel, hier en thans aan Van der Weels heengaan enkele woorden te mo gen wijden, O zeker, men kan er tal van formules voor vinden, die waarheden als koeien uitdrukken: dat het leven zijn voortgang heeft en. moet hebben, dat ouderen hun plaatsen voor jongeren moeten ruimen, dat het na gedanen ar beid zoet rusten is {al zie ik van die r u st in het onderhavige geval niet veel komen! en zoo nog meer maar dat geldt alles toch slechts in algemeenen zin. Of: voor anderen. Wanneer men er zelf bij betrokken is, dan verliezen deze schoone en ware formules hunne logi sche bekoring en slechts het mensche- lijke gevoel blijft over: dat men afscheid moet nemen, een band moet verbreken. En dat is en blijft altijd even een pijnlijk moment. Maar het is gebeurd, wanneer deze regelen verschijnen. Een prettige ge dachte moge daarbij zijn, dat Van der Weels heengaan in alle harmonie ge schiedde; bewijs daarvoor kan zijn, dat hij de banden met ons blad nog niet ge heel heeft willen verbreken en zijn er varing van een halve eeuw en zijn nog onverminderde scherpte als administra teur, op andere wijze en in losser ver band dan tot dusverre, der Middelburg- sche Courant nog ten goede wil doen blijven komen. Drie van mijn voorgangers heeft Van der Weel gekend: onder Pisuisse kwam hij „aan de krant" en ten tijde van Van de Pauwert en Deibei heeft hij zijn volle werkkracht als boekhouder-administra teur kunnen ontplooien. Bij mijn komst in 1929 is Van der Weel mij van den eersten dag af aller vriendelijkst tegemoetgetreden en' aan de samenwerking tusschen den „ouden getrouwe" der Vennootschap en mij heeft nooit ook maar het geringste ontbro ken. Dat kon en moest ook wel zoo we zen, door deze twee kenmerkende eigen schappen van Van der Weel: zijn groote liefde voor de zaak, en zijn volkomen loyaliteit. Het spreekt vanzelf: in een levend bedrijf als het onze, waar men zich niet voortdurend op hoogere auto riteiten beroepen kan, noch te allen kant gebonden is door dienstvoorschriften en reglementen, moeten verschillen van in zicht en vooruitzicht voorkomen. Het bedrijf zou niet gezond zijn, als 't anders ware. Maar ook dan nog was een ver schil van meening een genoegen inplaats van een verdriet, omdat men wist elk naar beste weten te streven naar bevor dering van hetzelfde doel: de voorspoed van het bedrijf. Waardoor we het in 99 van de 100 ge vallen eens werden en ook in het hon derdste geval elkaar volkomen respec teerden. Met Van der Weel gaat een trouw en voortreffelijk dienaar der Vennootschap heen, een bescheiden man met een warm hart, voor de zaak èn voor zijn mede-werkers stellig niet minder. Een werker, zoolang het dag was, een leider en bouwer in zijn afdeeling en daar bo ven uit, een scherpzinnig èn een goed mensch. Ik kan het zonder eenige reserve ver klaren, dat Van der Wleels heengaan een leegte zal achterlaten, dat het ons allen „van de Middelburger" onwennig zal aankomen, dat hij niet meer dagelijks in ons midden is, maar dat we hem allen een plaatsje in ons hart zullen blijven in ruimen. Dat onze besten wenschen hem op zijn verderen levensweg en tot in zijn levensavond vergezellen, spreekt van zelf. Middelburg, 30 April 1931. Sibold S. Smeding. Zeker de heer J. K. van der Weel heeft gedurende 29 jaar het admiinisfra- leurschap waargenomen van de N.V. De Middelburgsche Courant, maar het is veel langer d:at zijn naaju aan de Courant verbonden is. Reeds op 14-jarigen leeftijd kWaftü de nu scheidende als jongste bediende op het 'kantoor en al moge hij dan de ruim halve eeuw, die ons van dat oogenMik scheidt niet steeds uitsluitend &an ons blad hebben gearbeid, slecht één enkel jlalar is hij geheel los geweest van de ad ministratie. Ook in de jaren, toen de heer Varn der "Weel eerst i<*p het kantoor van den ontvanger van den Polder Walcheren, la ter op dat van den gemeentetontvager werkzaam was, bleef hij de avonduren werken voor de Courant, en eerst een jiaar voor zijn benoeming tot ad!ministraL teur, kwam daaraan een einde. Toen in het begin van 1902 de Ven nootschap plotseling zonder admiinistbaj- teur was, begrepen de loeiimjalige hoofd* commissarissen dat de heer van der Weel de aangewezen persoon was en al gin:g het nu niet zoo heel makkelijk, ook hjj was daarvan ten slotte te overtuigen, en ik, die nu zeventien jaar persoonlijk den arbeid van mijnen heengaanden vriend en medewerker, heb mogen gadeslaan, ik durf zonder eenig gevaar van tegen spraak const tateereu, dat het bestuur der Vennootschap toen jiuist heeft gehandeld. De heer van der Weel heeft de belan gen van de Courant behartigd op eene wijze, die ik niet onder woorden zal trachten te brengen. Zij, die met hem in aanraking zijn gekomen hébben steeds kunnen ondervinden dat hij trachtte fyen tegemoet te komen, maar dat van alles de belangen der Courant voor aan stop1 den. Familieomstandigheden maakten het heden niet mogelijk feestelijk afscheid te netmen van hem die wij allen nog gaarne in ons midden haddein behouden, maar wien we ook gaarne nog jaren van rust in goede gezondheid toewenschen. Maar een woord van groote waarde*#- ring op deze plaats meende ik, die van de thans aanwezigen het langste met den heer van der Weel mocht samenwerken, niet te mogen achterwege laten. J. P, Ph. Doorenbos, TWSBDE KAMER. Berner-Conventie en Auteurs wet. Wijziging Visscherij- wet. Het ontwerp t ot wijziging van) de Wo ningwet wordt met 64 tegen 20 stem men aangenomen, na de verklaring van den heer v. d. Bergh, dat de s.-d. fractie er tegen is wagens de voordeelen bij dit ontwerp toegekend aan de grondeigena ren. Voorts stemden de communisten te gen. Aan den heer Wijnkoop1 werd verlof verleend, op een nader te bepalen dag een interpellatie te houden over dia wie- ring van De Tribune uit de openbare leeszalen. Bij de ontwerpen betreffend de goed keuring van de herziene Bernar Conven tie en wijziging in de Auteurswet voor bescherming van Ietterknudige werken, vraagt de heer Schaepman (r.-k.) om pen onderzoek voor te. stellen] aan de Volkenbondscommissie van pers-experts inzake het beschermingsrecht op nieuws tijdingen. Minister D o u n e r antwoordt dat deze zaak thans niet kan worden beslist, aan gezien zij buiten het raam dezer ontwer pen valt. Een amendement-Schaepman om te bepalen dat bij overneming van nieuws berichten de naam van het blad waaruit wordt overgenomen volledig moet Ver meld, wordt bestreden door den heer Vlieger (s.-d.) en minister Donner op igrond van praclische bezwaren. .Het amendement wordt daarna ingetrokken. Beide ontwerpen worden z. h. st. goed gekeurd. Bij de wijziging der visscherijwet be pleit de heer Duymaer van Twist meer rekening te houden met de belan gen der beroepsvisscbers. De heer Van Zadelhoff (s.d.) pleit voor het recht van de vrije aengeiaarS. Intusschen kan samenwerking worden ge zocht met beroepsvisschers. Minister R uijs de Ree ren'bro uek Doe heden wat goed is en stel niet uit tot morgen. De volgende dag zal zich achter het slechte voorbeeld van den vorigen dag verschuilen. antwoordt dat het goed recht der sport- visschers wordt erkend, najaar dit rnrag niet de belangen der beroepsvisschers in gedrang 'brengen. De heer Mar chant (v.dj verdedigt een amendement om snoekliengelajars de bestaande vrijheid 'te doen behouden. Het amendement werd bestreden door de heeren Van Rappard (lib1.), Van Voorst (r.k.), Duymaer (a.r.) Beu- toer (a.r.) en Lo vink en verdedigd door den heer Brautigam (s.d.). Minister R u y s bestrijdt een amfende- fment dat de belangen van beroepsvisi- schers in het gedrang zou brengen. Het amendement wordt daarna met 30 tegen 28 stemmen verworpen. De heer Duymaer (a.r.) verdedigt het amendement om n akte ook voor vis- schers met één hengel verplicht te stel len. een ander dan de burgemeester wordt aangewezen, zal er daarbij uiteraard naar worden gestreefd, dat de te benoe men persoon voldoende waarborg biedt voor een juiste vervulling zijner functie. Voor zijn beheer zal de strandvonder loon blijven genieten. De vraag of er aan leiding bestaat, tot schadeloosstelling van de tegenwoordige strandvonders, beantwoordt de regeering in beginsel ont kennend. DE G. G. NAAR BATAVIA. Gouverneur-generaal De Graeff zal, naar het Bjat. JVM. méldt, in Juni elk', na het vertrek van zijn dochter, Bjuitenzong definitief verlaten en tut zijn vertrek in September zijn intrek nemen in het paleis te Batavia. (Ingez, Med.) NEDERLAND EN HET RIJNSCH- WESTFAALSCHE INDUSTRIE GEBIED. Öp uitnoodiging' van de comimissie uit den Senaat, betast met het organiseeren van voordracüten aan de Nederlandsche Handels-Hoogeschool te Rotter daim' heeft gistermiddag de heer K. Hofifbauer, direc teur van de „D uisburgl-R uhrorter Plat- fenverwaltung" te Duisburg, een lezing gehouden over „Die Beziehungen Hol lands zuni Rheinisch-Westfaliséhjen In- dustriegebiet." Spreker begon met eenige opmerkin gen van algemeen economischen aard, waarbij ook de oorzaken van de huidige depressie kort werden nagegaan. Daarna wees hij er op, hoe de belangen tusschen Nederland en Duitschland op het nauwsli verbonden waren. Dit blijkt niet alleen uit de Nederlandsche-Diuitsche Kaimiers van Koophandel in vele steden van Eu ropa en andere werelddeeleq., maar ook uit den inhoud van de gesloten handels verdragen, en de begeerte 'tot samenwer king op velerlei gebied, o,a|. uitkoimlend in het oprichten van Nederlandsch-DuiÉ- sche maatschappijen. Vervolgens ging spreker aian de hand van tjatoellen en gra fieken, uitvoerig na de 'beteekenis van den Rijn als voornaamste verbindings weg tusschen de beide landen. Hij verge leek de twee voornaiaimste Rijnhavens, Rotterdaim en Duisburg in hun weder- ^ijdsche verhouding pp verkeersgebied bij communiceerende va'en, die over en Weer op elkaar invloed uitoefenen. i Spr. gaf als zijn meening te kennen, dat de verlaging van sommige bunker- eh haventarieven te Rotterdam niet na zou laten een gunstige uitwerking op het geheele Rijnverkeer te hebben. De beteekenis van Rotterdam voor de Duitsche zeescheepvaart blijkt hjeruit, daft onder de in 1930 in Rotterdam binnenge- fcolmen zeeschepen zich bijna evenveel Duitsche, als Nederlandsche schapen be vonden. Onder Nederlandsche vlag kwa men 2985 schepen in Rotterdam, onder Duitsche vlag 2784 schepen, de derde plaats weiyl ingenomen door de B'ritsehe vlag, terwijl op verren afstand volgden de schepen onder Fransche, Zweedschie en Noorsche vlag. Het hoofdkenmerk van de belangrijk heid van den Rijn in de verbinding Ne- derland-Duitschland wordt duidelijk als 'men hiermede vergelijkt het vervoer per spoor, wat spreker met enkele cijfers illustreerde. Het Rijnsch-Westfaialsche industriege bied, kortweg gewoonlijk Roergebied ge- noe{md, is vooral aan te merken als „Hauptverkehrszubringen", wat uitvoerig gedoeufcmenlecrd werd door getallen en grafieken, die de aanwezigen uit een in brochure-vorm door spreker samenge steld overzicht, konden nagaan. Tenslotte werd een nieuwe film ver1- fcooud over de Rijnscheepvaart van en over de ijzerindustrie. HERZIENING WET OP DE STRAND VONDERIJ. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het Ontwerp tot herziening van het Wetboek van Koop handel {schipbreuk enz.) wordt het vol gende ontleend Als tegel zal de burgemeester strand vonder zijn. Wanneer bij uitzondering J. W. Perrels, f De, gemeente V e e r e heiaft gisteren een zeer groot verlies geleden door hiet plotseling op 66-jarigen leeftijd overlijden van den heer J. W. Perrels, die 15 Mei Mei a.s. gedurende 45 jaar ais agent van politie in die gemeeiïle werkzaam zou zijn. Plotseling heeft de dood een einde gemaakt aan het werk van iemand, die zich zelf van eenvoudig jongeling heeft weten op te werken tot iemand, die alom in de provincie en ook verre builen hare jgrenzen een zeer goeden naam had. Dit in de eerste plaats als politieman, omdat hij zich geheel heeft gegeven aau de belangen van zijn collega's, dit niet al leen als jarenlang voorzitter van de af deeling Zeeland van den Alg. Ned. Poli tiebond, welke functie hij een paar jaar geleden neerlegde, maar ook als hoofd bestuurslid van dien Bond, in welk col lege hij pen zeer [geziene persoonlijkheid was, en waaruit hij juist tegen 1 Mei ontslag had genomen. Toonde de overledene dus door deze functies hart te hebben voor zijn vak, ook op geheel ander terrein heeft de heer Perrels zich zeer verdienstelijk ge maakt. Voor het grootste deel van onze lezers zal'het duidelijk zijn, dat wij doe len op zijn werk' als oudheidkundige, want van zijn komst te Veere af heeft de ontslapene belang gesteld in Veere's ver leden en hét archief en de oudheidska mer waren voor heiü een eldorado. De .belangstelling is uitgegroeid tot een ken nis der dingen, die voor een grooten- de els self-made man als een unicum Ikunnem worden geboekstaafd. De vele couranten- en tijdschriftartikelen van de hand van wijlen den heer Perrels over de geschiedenis van Veere, ontleend aan het archief, getuigen Van een studie, die duizenden ten voorbeeld kan worden igêsléld. Geen vreemdeling, die Veere bezocht en daarbij naluurlijk ook het stadhuis, zal den vriendelijken inan vergeten, die daar als leidsman optrad en hetzij in het N'ederlandsch, hetzij in een der mo derne lalen, inlichtingen verschafte, die blijk- gaven van een groote kennis van alle. 'schatten, die daar geborgen zijn Dat de overledene lid was van hel Zeeuwscli Genootschap der Wetenschap pen, getuigt, dat men ook in dien kring zijn werk op hoogen prijs stelde. Nog steeds werkte de overledene aan het archief, maar de wensch bij zijn 40 jarig jubileum als politieman geuit, dat hij ook na het neerleggen van de po litietaak, aan het archief zou blijven werken, is helaas niet iml vervuiling kun nen gaan. Moge de overtuiging, dat zijn werk tot in lengte van dagen zal voortleven, en zijn nagedachtenis bij allen, die hem kenden in hooge* eer zal worden ge houden, eenige troost kunnen brengen voor izijn, reeds jaren door ziekte aan huis gebonden, eehtgenloote en zijn ver dere familieleden. Nader vernemen wij, dat de heer Per rels, die Zeeuwsch-Vlaming Van geboorte was, Dinsdag nog een bezoek aan zijn familie aan W. Z.-Vl. heeft gebracht, en zich bij t huiskomst onwel gevoelde, waarop reeds gisteren de dood volgde. Graanhandel en Tarwewet. Naar het Hbld. verneemt, heeft de Ge westelijke Tarweorganisatie voor de provincie Zeeland in haar Dinsdag gehouden vergadering in principe beslo ten, om den handel bij de uitvoering der Tarwewet toch maar in te schakelen. Het blad wijst er op, dat de acht gewestelijke Tarweorganisaties een vrij groote zelfstandigheid bezitten, waardoor zij tal van quaesties naar eigen inzicht kunnen oplossen, mits zij daarbij natuurlijk niet in conflict komen met de voorschriften van de landelijke Tarw.e- centrale. Zoo heeft b.v. de Gewestelijke Tarwe organisatie voor Groningen het bureau werk en de administratie voorloopig „uit besteed aan de Rotterdamsche Bank, terwijl zij voor de inventarisatie van den oogst 1930 bovendien de medewerking heeft ingeroepen van den graan-commis- siehandel. Zeeland is thans het eerste der acht tarwedistricten, dat besloten heeft den graanhandel niet uit te schakelen, zoo als de oorspronkelijke opzet was van den Regeerinsgscommissaris, doch ook in Groningen zal de handel waarschijnlijk een zekere rol mogen blijven spelen. Wellicht zal de quaestie van het uit sluiten of inschakelen van den graan handel óók een punt van bespreking uitmaken in de heden te 's-Gravenhage te houden vergadering der Centrale Tarweorganisaties. MIDDELBURG. De 1000e zuigeling. Wij vernemen dat aan het consultiatiefc bureau voor zuigelingen 1.1. Vrijdag 24 April de duizendste baby werd in,geschré ven. De kleine wereldburger werd zij het op bescheiden wijze bedachjfi ZUID-BEVELAND. NISSE. 'Dinsdagavond j.i. vergaderde de Coöperatieve Boerenleenbank. Uit de rekening van den kassier, blee'k', dat de inhoud der kas op 31 Dec. van het v'orige jaar was f 5629. Ontvangen! aan spaar gelden f103.983. Terug betaalde voor schotten f 21.905. Ontvangsten in loopen- de rekening van de medeleden f134.563, van de Centrale Bank f145.354. Totaal der ontvangsten f 423.599. Uitgaven: terugbetaalde spaargelden f83.024. Gegeven voorschotten f18.000, uitgaven inloopende rekening aan de le den f206.466, aan de Centrale Bank f 101.270. Totaal der uitgaven f423.599. De balans sluit met een bedrag totaal aan activa en passiva f211.859. De Boerenleenbank telt 143 leden. SCHOUWEN-DUIVEL AND. Het Hellegat. BRUINISSE. Zooals reecis gemeld is, bestaan er bij de belanghebbenden van de oester- en mosselcultuur in Zeelandl ernstige bezwaren tegen dje aanbestede werken tot normaliseering van het Helle gat. B. en W. van Bruinisse hebben thans bij d;en minister van waterstaat! en an dere bij de zaak betrokken ministers een memorandum over deze quaestie inge diend. Andierzijids hoopt men in de klingen van Belgische technici, d;ie groot belang hechten aan de veroelering vtain het Hel legat, dat men nog eenige wijzigingen in die voorgenomen werken zal aanvaarden. Het ware dus te wenschen, dat de heel© quaestie aan een nieuw onderzoek onder worpen werd ZEEUWSCH VLAANDEREN W. D, Gemeenteraad van. Aardenburg. AARDENBURG. Woensdagmiddag was er weder groote belangstelling voor de voltallige raadsvergadering. De héér P. Bonamie kreeg op voorstel van B. en W. een afwijzende beschikking op zijn verzoek tot het plaatsen gedu rende de kermis van een danstent in de Brouwerijstraat. Aan A. Dierick werd voor hetzelfde doel pl.m. 10 viek, M. gemeentegrond afgestaan. Dat deze wel gemeentegrond toegewezen krijgt, is zoo als de voorzitter zeide, omdat D. slechts een kleine uitbreiding vraagt naast zijn eigen terrein, terwijl B. uitslui tend publieke weg vraagt. De heer Cats- man wil geacht worden te hebben tegen gestemd. De geitenfokvereeniging verzocht over 1930 nog een subsidie van f 50 daar haar kasgeld niet toereikend is, om aan hare verplichtingen te voldoen. B, en W. stellen voor die subsidie voor 1931 te verleenen. De heer Hollebrand acht het ge- wenscht, dat de vereeniging eerst aan toont, door het overleggen harer reke-

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1