I ^Provinciale Smalende of hoonendë Godslastering. HEVEA-f'etsbanoen No. 9 9. Twee bladen. DINSDAG 28 APRIL 193 1. Eerste blad. 174e Jaargang^ BINNENLAND. ZEELAND. OPEN Kort Zeeuwsch Nieuws- I MIDDELBURGSCHE COURANT D« abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg es't agentschap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal, Week-abonnemeaten in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs ia, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mede deelingen 60 cent per regeL m abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St, Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent, In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regsU opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer eourant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent- Zoo is dan ingediend het met eenige spanning verbeide wetsontwerp van mi nister Donner, waarbij ons wetboek van Strafrecht zoodanige aanvulling krijgt, dat „smalende Godslastering op voor godsdienstige gevoelens krenkende wij ze" wordt strafbaar gesteld. De memorie van toelichting, waarvan men elders in dit blad een uittreksel vindt, legt er duidelijk den nadruk op, dat het hier er niet om gaat, de vrije meeningsuiting te beknotten. Dat is een goed ding. Want men zal het met ons eens zijn, dat bet terrein hetwelk hier betreden wordt, vol voetangels en klemmen ligt, en dat niet alleen voor den ongeloovige of den niet-orthodoxen Nederlander, Neen: wanneer enkel Godslastering ware strafbaar gesteld, dan zou niet te overzien zijn geweest wat daaruit alle maal had kunnen voortvloeien bij een zoo gaarne theologiseerend en in theolo- gicis zoo zeer verdeeld volk als het Ne derlandsche. Maar krachtens den voorgestelden wet-tekst moet de Godslastering „sma lend" zijn, de memorie van toelichting spreekt elders van „hoonen of smalen", om strafbaar te worden, In dezen vorm lijkt het voorgestelde ons aanvaardbaar maar er blijft een ernstig bezwaar over. Dat is: de inter pretatie. Dat hoonende of smalende Godslaste ring in Nederland bij de wet verboden zal wezen: wij hebben er niet het minste be zwaar tegen juichen het in beginsel toe. Maar: wat is „hoonen of smalen"? Blijft ook daar niet de mogelijkheid van subjectieve, door eigen wereldinzicht of eigen theologische wereldbeschouwing mede-bepaalde, interpretatie over? Want hoonen en smalen hebben dit eigenaardige, dat het bij uitstek subjec tieve begrippen zijn; zij hebben zoowel betrekking op de gevoelens en de bedoe lingen van hem of haar die het woord uitspreekt of neerschrijft, de teekening vervaardigt, als op de wellicht heel an dere gevoelens, die het gehoorde of ge ziene bij hoorder of beschouwer opwekt. En bij de beoordeeling van het al of niet aanwezig zijn van de overtreding zal de rechter dus, dunkt ons, in elk geval de subjectieve gevoelens van den vooron derstelden overtreder hebben mede te peilen. Hetwelk ons, indien deze te goe der trouw is, al een moeilijke zaak lijkt, maar indien de overtreder dit niet is, en zal trachten zich „er uit te liegen" dan lijkt het welhaast ondoenlijk. Want absolute normen zijn hier niet. In beginsel lijkt ons de voorgestelde wijziging van het wetboek van Straf recht ook voor den liberaal aanvaard baar, maar het zal goed zijn nog eens met nadruk te wijzen op de gevaren van een eenzijdige en subjectieve interpreta tie der terecht ingevoegde nadere be grenzing van het begrip Godslastering welke deze strafbaar zal doen zijn. STRAFBAARSTELLING VAN GODS LASTERING IN HET OPENBAAR Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot aanvulling1 van het Wetboek van Strafrecht met voorzienin gen betreffende bepaalde voor gods dienstige gevoelens krenkende uitingen. Daarin wordt voorgesteld in artik.el 147 van het Wetboek van Strafrecht een nieuwe alinea jn te voegen, luid endje: «Hij die zich in het openbaar, mondeling of bij geschrift of afbeelding d'oor sma lende godslasteringen op voor godsdiensti- Se gevoelens krenkende wijze uitlaat" 'Voorts wordt voorgesteld in te lasschen een nieuw artikel 429 bis, luidjende: „Hij die op een van den openbaren weg1 zicht bare plaats woorden of afbeeldingen stelt of gesteld houdt, die als smalende gods lasteringen voor godsdienstige gevoelens krenkend zijn, wordt gestraft met hechte nis van ten hoogste een maand) of een geldboete van ten hoogste f 100". Blijkens die Memorie van Toelichting gaat het bij den Minister van Justitie over den ook Votffl. De bestrijding, hoe critisch ook V(?or het godsgeloof op zich zelf, is 'r met in het geding. Zoolang in den n\ daarvan een bepaalde grens niet spel 0Verschreden, b'lijve de wet buiten Godsdienstvrijheid in den ruimslen zin immers is een vrucht van onze histori sche ontwikkeling, waarop wij trotsch mogen zijn. Doch waar dp bestaanjde geestelijke vrijheid) voert tot) bandeloos heid, worde deze in het belang der vrij heid zelf met kjracht tegen gegaan, Ge schiedt dit niet, dan ontstaat, sneller dan men zou denken, het gevaar, dat ais te rugslag met de bandeloosheid de vrijheid wordit geknot. Strafbaarstelling van alles wat godsdienstige gevoelens in meer of mindpre mate kpn kwetsen, zou te vèr strekjken. Teneinde de beoogde herziening zoo scherp mogelijk te stellen, is uitdrukkelijk vastgelegd, dat de godslastering een sma lende moet zijn. DE BEZOLDIGINGEN DER INDISCHE AMBTENAREN. Op vragen van het Eerste Kamerlid Moltmaker betreffende de voorgenomen korting op de bezoldigingen van de In dische ambtenaren, heeft de minister van koloniën geantwoord dat de Indische re geering overleg heeft gepleegd met den minister over haar voornemen, om tot korting op de bezoldiging van de Indi sche ambtenaren over te gaan. Hij vond geen vrijheid om tegen dezen maatregel bezwaar te maken. Met het oog op de noodzakelijkheid om geleidelijk tot herstel van het ver broken begrotingsevenwicht te geraken, komt het den minister onvermijdelijk voor ook de ambtenaarssalarissen, die een zeer aanzienlijk deel van het Indisch uitgavenbudget vormen, in de door de omstandigheden dwingend voorgeschre ven vermindering van uitgaven te betrek ken. Het is den minister bekend, dat de in uitzicht gestelde bezoldigingsvermin dering bij een deel van de ambtenaren niet gunstig is ontvangen. Onder de door de Indische regeering voorgenomen maatregelen tot bezuini ging op de Landsbegrooting zijn er zeker, die ook op de financiën van het Rijk direct of indirect van invloed kunnen zijn. Met het oog op den moeilijken fi- nancieelen toestand van Nederlandsch- Indië moet de minister de vraag ontken nend beantwoorden, of het niet van een verstandig beleid zou getuigen om de voorgenomen salarisverlaging niet te doen doorgaan. Dit vooropgesteld, is de minister uiter aard steeds ten volle bereid, zijn aan dacht te schenken aan maatregelen of suggesties, welke er toe zouden kunnen leiden om de ook door hem zeer ge- wenschte rust in de gelederen der amb tenaren te doen terugkeeren. VERPLICHTE WERKLOOSHEIDS VERZEKERING. De minister van arbeid heeft aan het gemeentebestuur van Schoonhoven, dat hem een adres ter zake had gezonden, bericht, dat een ontwerp omtrent wette lijke regeling van de werkloosheidsver zekering thans in voorbereiding is. EEN KANAAL ANTWERPEN— MOERDIJK. In het maandschrift Navigation du Rhin gaat de Antwerpsche schrijver, die zich Brabo noemt, na, hoe het staat met het Nederlandsch-Belgische vraagstuk. Hij oppert bezwaren tegen de uitvoering van het plan tot heropening van het Kreekrak en tot aanleg van een kanaal, dat bezuiden Bath zou uitkomen in een haven, dat in vrije verbinding staan zou met de Westerschelde, zich Noord- waartsch door de Oosterschelde zou voortzetten, langs de Eendracht zou loopen en bij Dintelsas -zich met het Volkeiak zou vereenigen. Wat de spoedige aanbesteding van de werken tot verbetering van het Hellegat aangaat, alle Belgische deskundigen, die het Nederlandsche ontwerp bestudeerd hebben, zouden zich tegenover de ge hoopte resultaten zeer weifelmoedig toonen. Zij stellen ertegenover, dat het voor den dijk aangenomen tracé met de normale richting van eb en vloed in strijd komt, en dat dientengevolge bin nenkort nieuwe secondaire geulen zou den ontstaan, met de gevolgen van dien gelijk drempels. Maar zelfs als die werk zaamheden geheel aan de optimistische verwachtingen van Waterstaat zouden beantwoorden, zou de verbinding van Dintelsas met de nieuwe geul langs den ontworpen dijk geenszins verbeterd worden. De schrijver licht zijn vrees in onderdeden toe en zegt, in overeen stemming met de meening in België de geestdrift van den heer Van Konijnen burg voor zulke dijken niet deelen. De schrijver vindt in het plan te veel dijken en den voorgenomen aanleg van leidam men te simplistisch. Hij begeeft zich in een subtiele polemiek met het bekende stuk van de Nationale Unie. Wie ieder genot smaakt en zich geen enkel ontzegt, wordt bandeloos; wie daarentegen ieder genot ontvliedt, evenals zwaarmoedige menschen, wordt stomp. België zou tot de uiterste grens van tegemoetkomendheid gegaan zijn, en Rotterdam zou van de uitvoering van de door België voorgestane plannen niets te vreezen hebben. De afstand van de Roer naar Rotterdam, die op het oogenblik 115 K.M, korter is, dan»die van de Roer naar Antwerpen, zou door uitvoering van de beoogde werken 70 K.M. korter worden, dan de afstand RoerAntwerpen, maar het dubbele schutten in het kanaal AntwerpenWillemstad en de langzame vaart op dezen waterweg moeten den waren afstand tusschen Dordrecht en Antwerpen verlengen, zoodat het ver schil ten behoeve van Rotterdam inder daad 90 tot 100 K.M. zóu bedragen. Brabo leidt daaruit af, dat België slechts de verdediging van zijn huidige verkeer beoogt. Hij herinnert eraan, dat meer dan 60 pet, van het verkeer te water tusschen de Belgische zeehavens, Nederland en den Rijn onder Nederland sche vlag geschiedt, en dat de zuiver BelgischNederlandsche scheepvaart meer dan 42.000 vaartuigen per jaar be treft met een vracht van meer dan vijf millioen ton. HET CONFLICT IN DE VEENSTREKEN. De waarnemend rijksbemiddelaar in 't lste district, mr. S. de Vries Czn., heeft de partijen, betrokken bij de staking in het veenbedrijf, te Bargercompascuum en omstreken, opgeroepen tot een bespre king op Donderdag a.s. ten gemeente huize van Zwolle. NED. BOND VAN CHR. FABRIEKS EN TRANSPORTARBEIDERS. De Nederlandsche Bond van Chr. Fa- brieks- en Transportarbeiders hield gis ter te Utrecht zijn tweede jaarlijksche algemeene vergadering. Uit het openings woord van den voorzitter bleek dat het ledental op 1 Januari 1929 8575 bedroeg, welk aantal gestegen is op 1 Jan. 1931 tot 13.091. Het financieel verslag doet zien, dat in 1929 aan contributies is ontvangen een bedrag van 187.550.55, in 1930 ruim 215.000, De balans over 1929 sluit in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van 256.230.80. freht/oopen d- //zersferfc (Ingez. Med.) Den 12en Maart 1929 stelde de afdee- ling Walcheren van de Ned. Mpij tot be vordering der Geneeskunst een adres op, aan den directeur-generaal der P.T.T,. waarin zij op klemmende medische gron den verzocht, de 8 Zondagsche speruren van de telefoon in Zeelands hoofdstac op te heffen. Het bestuur der Godshui zen alhier betuigde zijn volle instemming met dat adres „omdat het de voort durende openstelling der telefoon, ter bevordering van tijdige opname van pa tiënten, van groot belang achtte". Het Bureau van de Kamer van Koop handel te Middelburg vatte de zaak van zijn kant aan, en kwam na een gedegen studie der zaak tot het inzicht, dat het ook op andere dan medische gronden ten zeerste gewenscht was, de telefoon- speruren zoowel te Middelburg als te Goes op te beffen. De commissie voor verkeerswezen uit de Kamer voer de verdere redenen ter ondersteuning van dit betoog aan en de K. v. K. be sloot dan ook, zelfstandig een verzoek tot den dir.-generaal te richten in boven vermelden zin. De vereeniging Handels belang te Middelburg wijdde een bespre king aan dit onderwerp en besloot in gelijken zin; alleen het college van B, en W dezer gemeente heeft, om ons nog steeds onbegrijpelijke redenen, geen ad- haesie aan het verzoek tot opheffing der speruren betuigd „aangezien het de noodzakelijkheid daarvan niet kon inzien." Het verzoek is tenslotte gewezen van de hard, - met de mededeeling, dat de gevraagde voortdurende openstelling voor Rijksrekening niet bevorderd Eton worden. Hierin werd aanleiding gevonden, te overwegen, of dan wellicht die door zoo velen gewenschte en be pleite opheffing der Zondagsche sper uren wellicht voor particuliere rekening zou kunnen geschieden, ook al, omdat gebleken was, dat de tosten daarvan vermoedelijk niet bijster ïoog zouden worden. Op initiatief van den kring Walche ren der Mpij. tot bevordering der Ge neeskunst is toen een vergadering be legd met vertegenwoordigers van de verschillende belanghebbende groepen, corporaties en vereenigingen, en daar is gesloten over te gaan tot oprichting van een commissie voor de voortdurende openstelling van de telefoon te Middel burg op Zon- en Feestdagen. Dr. W. F. Th. van der Bijl, de voorzitter van de vereeniging, welke in deze zaak het ini tiatief had genomen werd voorzitter dezer commissie, die zich ten doel stelde: I..Een jaarlijksch garantiefonds bijeen te brengen, waaruit de onkosten voor opheffing der Zondagsche speruren te Middelburg zullen kunnen worden be taald. II. Zoodra de toezeggingen voor dit garantiefonds voldoende geoordeeld zouden worden, den directeur-generaal der P.T.T. te verzoeken, in overeenstem ming met de betrokken bepalingen van het Telefoonreglement, voor rekening der commissie de Zondagsche speruren op te heffen. Een tot de telefoon-abonnees gerichte oproep had een ongedacht succes: groot was het aantal aanmeldingen van hen, die in de kosten wilden bijdragen en de EC. v. K. gaf zelfs een subsidie aan de Commissie, om haar werk te steunen. Nadat toen "een deputatie van drie leden op audiëntie was geweest bij den directeur-generaal der P.T.T. (waar zij zeer welwillend werd ontvangen en van waar zij den indruk medenam, dat op de medewerking van dezen hoogsten post- autoriteit ten volle en gaarne kon wor den gerekend) werd een verzoek om openstelling voor rekening der commis ie ingediend en het verheugt ons zeer, thans te kunnen mededeelen, dat de Commissie hedenochtend bericht ont ving van minister Reymer, dat het telefoonkantoor te Middel burg op Zon- en feestdagen op de der Commissie bekende voorwaarden onafgebroken zal worden opengesteld. (Deze voorwaarden zijn, dat de kos ten van de bediening in de 8 zgn. sper uren door de Commissie ten volle be taald worden totdat het aantal abon nees de 1000 zal hebben bereikt, dan is het voor Rijksrekening. Weliswaar ver leent het Rijk wel bijdrage in deze kos ten wanneer het net meer dan 500 abon nees telt, maar aangezien hier ter stede de nachtdienst reeds geheel voor Rijks rekening is, kan de speruren-commissie van dit voordeel niet meer profiteeren.) Het verheugt ons zeer, zoowel om de medische belangen die hier gediend wor den, als om de belangen van handel, in dustrie en verkeer, als tenslotte om het aanzien van de hoofdstad der provincie Zeeland, dat het eindelijk is mogen ge lukken de speruren van de telefoon op Zondag in Middelburg en vermoede lijk nu ook wel in Goes opgeheven te krijgen. PI^DiNGrABR:^'J,i5ae^GR0NINQËN (Ingez. Med.) MIDDELBURG. -De algemeene vergadering van de Vereeniging Openbare Leeszaal en Bi bliotheek keurde .gisteren de rekening van den penningmeester goed en stelde de begroeting voor het volgend jaar vaisl. De vergadering herkoos als bestuurs leden mej. A. P. Ogterop en de hoeren Chr. Hondius en P. W,. Menalda van .Schouwenburg. Tot leden va:n de commissie tot nazien van de rekening over 1931 werden be noemd de heeren H. R. Struve en mr. ,1. H. Bybau. De secretaris brengt in zijn! verslag warme hulde aan de" belanglooze mede werking van den kunstschilder Louis iHeymans, die een fraaie reclapioplaal vervaaitligde voor de studiezaal. Het bezoek aan die rustige eh ,ge- te'ehig ingerichte studiezaal is wel is waar iets toegenomen ,maar is nog niet evenredig aan het groote nutj dat deze zaal kan bieden. In 1930 traden 117 nieuwe leden tofe, zoo dal het aantal thans 1200 bedraagt Het aantal bezoekers bedroeg 8049, te gen 7707 in 1929. In 1930 werden 33.554 boekein uitge leend, waaronder 4488 studiewerken. Het aanal banden vermeerderde met 300 en stet^g tot 10.579. De Chr. Muziekvereeniging „Oefe ning na den Arbeid" zal Donderdag avond ter gelegenheid van den jaardag van H.K.H, Prinses Juliana een muzi kale wandeling maken. Te kwart over acht vertrekt het gezelschap van den Buitentuin en gaat door de Zandstraat, Langeviele, Markt, Gortstraat, Varkens- markt, Hoogstraat, alle Kaden, Bateau port, Nederstraat, Breestraat, Brakstraat, Dam, Lange Giststraat, St. Pieterstraat, Balans, Abdij, Wagenaarstraat, Hofplein, Lange Noordstraat, Markt, Langeviele, Buitentuin. De Christelijke Besturen Bond te Middelburg heeft wederom een adres gericht tot den gemeenteraad van Bigge- kerke, met verzoek de gemeente te doen toetreden tot de regeling, vervat in het werkloozenbesluit 1917. WALCHEREN. ARNEMUIDEN. De sedert Woensdag! j.'l. opgerichte kiesverceniging bestaande uit arbeiders heeft voor de a.s. gemeen teraadsverkiezing' candidaat gesteld no. 1 J. Baaijens L.zn., no. 2 Abr. Theune Adr.- zn.no. 3. G. Sicreveld Adr.zn. en no. 4 Dl R. van Belzen Di..zn. KOUDEKERKE. De stemming voor den gemeenteraad, aanvankelijk bepaald op 22 Juni a.s. is dloor B. en Wi. nafder vastgesteld op Woensdag 17 Juni a.s. ZUID-BEVELAND. GOES. De A. R. candidatenlijst voor den gemeenteraad is als volgt samenge steld: 1. mr. J. W. Goedbloed (aftr.); 2. G. Eckhardt (aftr.); 3. A. de Lange; 4, Q. Trimpe; 5. B. C. Sliggers; 6. J. La- port; 7. W. L. B. J. Dekker; 8. F. C. van Dijke; 9. mr. R. M. Krans; 10. M, de Jonge Mz. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. BRESKENS. Gistermiddag maakte een Engelseh sporlvliegtuig op weg naiar Vlis singen en komende van Croydon een tus- schenla.nding in deze gemeente. Naiar wij vernemen heeft wethou der Woittiez, wegens familieomstandig heden zijn functie van waarnemend bur gemeester neergelegd. De melkprijs te Westkapelle 'js met 2 cent per L. verlaagd en gébracht van 12 cent op 10 cent per EL. Bij Kon. besluit is benoemd tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van der Tweeden Bath-polder, PNieu- wenhuyse te K r a b b e n d ij k e.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1