HET6EVAL MAZAROFF Model HUISHOUD-SPECERIJEW HO LL AN DIA SPECERIJEN TWEEDE BLAD TAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 27 APRIL 1931. No. 98. BINNENLAND. ZEELAND. IN DE BIAUWE BUSJES MET DE PALMEN IN DE BEKENDE WITTE BUSJES^ DE BESTE KWALITEIT y.Sillevoldts Speceryenrnalerij Armö\833 Rötterd&w^ HET ON TWERP - ZIEKENF OND SWET. De Algemeene Raad ter Bevordering van het ziekenfondswezen, bestaande uit vertegenwoordigers van de Landelijke Federatie ter behartiging van het Zie kenfondswezen, van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen en van het Christ. Nationaal Vakverbond, heeft een adres gericht tot de Tweede Kamer over het ontwerp-Ziekenfondswet, waarin be treurd wordt, dat ingevolge dit ontwerp de ziekenverzorging van ziekenfonds leden onvoldoende zal blijven, doordat deze geen volledige specialistische hulp en geen ziekenhuisverpleging zal om vatten. Verder wordt aangevoerd, dat de re geering ten onrechte voorloopig geen subsidie aan de ziekenfondsen wil ver- leenen, nu het ontwerp de verplichting op de ziekenfondsen legt om ook voor gewone en buitengewone verloskundige hulp te gaan zorgen. Naar schatting zal de zorg voor de gewone verloskundige hulp de zieken fondsen reeds 1 millioen gulden per jaar meer kosten. Adressant zou verder een nauwer ver band tusschen de Ziekenfondswet en de Ziektewet willen leggen. Een der grootste bezwaren van den Raad is tenslotte, dat het ontwerp de gelden van het zoogenaamde prophy- laxe-fonds op deze wijze ten goede wil laten komen aan arbeiders, dat deze een betere verzorging genieten dan an dere leden aan eenzelfde ziekenfonds. De Raad zou deze splitsing willen voor komen door de regeling, dat de Regee ring een subsidie verleent tot een ge middeld bedrag, dat gelijk is aan den gemiddelden steun uit het prophylaxe- fonds. Hij ziet daarvoor des te meer aan leiding, omdat er door de zorg voor de verloskundige hulp, zooals reeds werd gemeld, een bedrag van 1 Ys millioen gul den aan hoogere kosten op de verzeker den wordt gelegd. HET ONTWERP-DRANKWET, De Nederlandsche Bond van Hotel-, Café- en Restauranthouders in het ver- lofbedrijf heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin omtrent het ontwerp-Drankwet, zooals het door den minister nader is gewijzigd, bezwaren worden ontwikkeld allereerst tegen het alcoholpercentage dat men te laag acht. Voorts wordt uiteengezet dat de bepa lingen omtrent het maximale stelsel in strijd zijn met elk redelijk begrip van recht. Nadat adressanten hebben uiteenge zet, dat de verkoop van alcoholische dranken in kruideniers- en andere win kels het drankmisbruik bevorderen en haar bezwaren tegen ongemotiveerde overheidsbemoeiing met overtreding van de Drankwet hebben vastgelegd beslui ten zij hun schrijven met de bemerking, dat een rechtvaardige toepassing van de Drankwet eerst dan mogelijk zal zijn, als medezeggingschap aan de organisaties wordt toegekend. DE SALARISKORTING IN INDIE. In de zitting van den Volksraad te Batavia heeft de regeeringsgemachtigde medegedeeld, dat de regeering ten volle haar standpunt inzake salariskorting handhaaft. HET TEXTIELCONFLICT TE ENSCHEDE. Het conclift bij de firma Nico ter Kuile en Zonen te Enschede, kan reeds als geëindigd worden beschouwd. Heden zou reeds een gedeelte der arbeiders het werk weder hervatten, terwijl de ove rigen geleidelijk te werk zullen worden gesteld. Het loon blijft vrijwel gelijk aan DOOP 3.5. FLETCHER 261). Bat is een bewijs, diat zij een goe den smaak, heeft, Frobenius, viel Crole beleefd in de rede. Welnu, vervolgde de jaiwelier mtet een glimlach om tot mijn verhaal te komenongeveer een maand geleden had een telefonisch gesprek met sir Sar pnuel Leeke. Hij vroeg mij om in Park ane te komen om een diamant te be kijken, die hem te ko,op was aangeboden. Met een 'taxi was ik spoedig bij hem. Sir Sajmuei en lady Leeke trof ik in huin 'bi bliotheek i n gezelschap van een vreeni^» deling, wiens uiterlijk, voor zoover ik rniïj herinner, overeen kwam1 met de be schrijving van Mazaroff in de couranten; in het bijzonder herinner ik mij zijn Joemschend linkeroog. Hij werd mij niet voorgesteld. Sir Sam'uel en lady Leeke zijn, ondanks hun rijkdom, nog weinig vormlelijk. Het bleek mij dat de vreemde ling, die handelde in diamanten, had ge hoord dat sir Samuel en zijn vtouw mis schien geneigd waren om'iels bijzonders te koopem, n.l. een zeer bijzonder paar blauwe* diamanten, waarvan hij er een bij zich had. Dat exemplaar moest ik zien liet vroeger genotene, slechts voor een gedeelte der wevers beteekent het een zeer geringe vermindering. Elecf*?J^ Middelburg, H. Segeerstr. H 9, Tel 377. (Ingez. Mett.) Niet op de hoogte. Het is ons reeds meermalen opgeval len hoe weinig' juist de onderschriften vaak zijn geplaatst in geïllustreerd!© bla den bij foto's betreffende gebeurtenissen, die in deze omgeving hebben plaats ge had. Thans kregen wij daarvan weder twee frapante staaltjes ondjer de oog'en na het bezoek van de Koninklijke familie aan Vlissingen. In een blad bomt een overigens zeer goede foto voor van Koningin, Prinses en Prins in gesprek met den Minister van Waterstaat aan boord, van de mot'orveer- boot „Koningin Wilhelmina" dpch het on derschrift deelt meede. dat dit aan boord van de „Noord-Brabant" is, waar de Mi nister niet eens geweest is. Een ander blad heeft een eveneens goede foto van het oogenblik, dat de Ko ningin het marineterrein verlaat. Het on derschrift vangt aan: H. M. de Koningin op de Marinewerf". Commentaar over bodig. MIDDELBURG. De heer A. C. H. van Hoorn, te Middelburg, is benoemd tot admini- strateur-yeilingsmeester, thans boekhou der, bij de Coöp. Veilingsvereeniging „Walcheren". De luchtpost AmsterdamBatavia. Op Donderdag 30 April a.s. vertrekt het K.L.M.-postvliegtuig PHAFS met de volgende bemanning: Tepas, eerste bestuurder; Van Onlangs, tweede be stuurder; Blok, boordwerktuigkundige. Aan boord bevindt zich wederom een passagier, v. L., met bestemming voor Batavia, Het reisplan van dit postvliegtuig is zoodanig opgesteld, dat het den 9en dag Batavia hoopt te bereiken en aldaar aan sluit op het vliegtuig, waarmede kapitein Pattist zijn door de Posterijen aangekon digde vlucht naar Australië (Sydney en Melbourne) zal uitvoeren. Het is derhalve te verwachten, dat de PHAFS een groote hoeveelheid post aan boord zal dragen, bestemd voor In- dië en Australië, en niet alleen uit Ne derland afkomstig, maar ook uit Duitsch- land, Frankrijk, België, Denemarken en zelfs Engeland, in welke landen groote belangstelling voor deze vlucht naar Aus tralië blijkt te bestaan. Naar men ons mededeelt, is de laat ste buslichting voor deze vlucht ta Mid delburg Woensdagavond te 7 h. 15 m., het verdient echter aanbeveling de Een blauwe diamant? vroeg Miayf- thorne, die altijd zeer nauwkeurig was. Een blauwe diamant, en een bijzon der mooie steen, zeide Frobenius. De eigenaar zei ta|ij', fdat de andere steen even tmooi was. Hij' zei verder^ dat hij geduf- rendee eenige jaren in den diaman thant- del in Zuid-Afrika was geweest en dit was zijn laatste transactie. Hij en! ik gpraken een oogenblik over dien han del; ons gesprek, dat bemerkte ik, prik kelde sir Samuel en lady Leeke, om dat zij begeerig waren om iets waafrdevols in handen te krijgen. En de Leelre's wijl den sveten, wat de beide diamanten waard waren. De verkooper en ik sprai- ken lang over dit punt. Hij was zeer schappelijk en wij kwamen ten slotte tot een overeenkomst over den prijs. En hoe groot was die? Wij: kwamen overeen, dat honderd zestig duizend pond een goede' prijs was. i HOOFDSTUK XV. De O'W.-ers. Ofschoon de juwelier deze groote som gelds noemde op een zoo gewone wijze als een groenteboer den prijs van zijn aalbessen, waren wij niet zoo flegma tiek en Crole uitte een kreet van verba zing. i Honderd zestig duizend pond voor brieven en, andere poststukken dien dag uiterlijk 6 uur ten hoofdpostkantore al hier bezorgd te hebben. VLISSINGEN. Een afscheid. Zaterdagmiddag vereenigden zich in de hall van het kantoorgebouw der N.V. Kon. Mij. „De Schelde", de directie, hoofdambtenaren en ambtenaren, om den heer mr. Jan Smit Az., die na 32 jaren aan de Mij. verbonden te zijn, met in gang van 25 April zijn functie als di recteur neerlegt, te huldigen. Mede waren aanwezig de commisaris- sen der Maatschappij, benevens mevr. Smit-Coster, mevr. C. Smit-Dyserinck en nog enkele familieleden. Bij het binnenkomen van het kantoor gebouw bood mej. Lodder aan mevrouw Smit-Coster een bouquet aan. Nadat allen plaats genomen hadden, nam de heer C. M. Kok, voorzitter van het huldigingscomité, het woord en sprak den heer Smit als volgt toe: Hooggeachte Heer Smit! Mij is de vereerende taak opgedragen, bij het nederleggen van uw functie als directeur der N.V. Kon. Mij. „De Schel de", namens ambtenaren een afscheids woord tot u te richten. Eenmaal komt er een oogenblik in 's menschen leven, dat men zijn werk kring verlaat om het werk, eens begon nen, aan een opvolger over te dragen. Om alles op te sommen, wat door uw initiatief aan de Mij. De Schelde tot stand is gekomen, zou een heele lijst vor men, doch ik wil mij bepalen tot enkele der voornaamste, en dan noem ik in de eerste plaats de groote veranderingen en verbeteringen op de werf zelf, moderne werkplaatsen, kranen en hellingen, waar door De Schelde een model-inrichting is geworden. Ten tweede de medische dienst. Bij uw komst een primitieve in richting, thans een moderne verbandka- mer met een staf van 3 doktoren en 2 verbandmeesters, een inrichting, die ten voorbeeld gesteld kan" worden aan an dere werkgevers. Verder memoreer ik het fonds „Aan moediging tot sparen", waaruit ontstaan is het ambtenaren-pensioenfonds met we duwen pensioenfonds; het verleenen van gratificatiën en medailles voor 25- en 40-jarigen dienst, gratificaties voor de jeugdige werklieden voor overgang- en eindexamens aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. Ook de huisvesting der werklieden had uw volle aandacht. Eerst begonnen met een complex woningen op het voormalig Glacis, stichtte u later de Verg. tot Ver betering v. d. Volkshuisvesting, waar door de werklieden thans goed gehuis vest zijn. Welke sociale wetten zijn er in wer king getreden gedurende uw directeur schap, die niet uw volle aandacht had den, en die te veel zijn om op te noe men, waarvan het personeel nu de vruch ten trekt, zooals het aanvullingspensioen fonds, Stichting Voorzorg, Ondersteu ningsfonds, W erkloosheidsverzekermgs- kas, enz. Ik wil het hierbij laten, want ik zbu te veel van uw geduld vergen. Toen wij vernamen, dat u op 25 April als directeur zoudt aftreden, werd on middellijk het plan gevormd om u bij uw afscheid te huldigen; of schoon wij weten, dat u v/ars is van elke'huldebetuiging, toch willen wij ons daaraan niet onttrek ken. Ik dank u uit naam van alle ambte naren voor hetgeen u in hun belang hebt tot stand gebracht, en hoop, dat velen daarvan de vruchten mogen blijven pluk ken. Voorts hóóp ik, dat het u gegeven moge zijn, de Mij. De Schelde nog tal van jaren van uwe zeer gewaardeerde adviezen te doen profiteeren. Als aandenken bied ik u namens de ambtenaren een zilveren theeblad met inscriptie aan benevens een album, ver een paar diamanten zeide hij. Dat is toch heel veel -U moet in aanmerking nemen, dat die diamanten iets heel bijzonders zijn, antwoordde Frobenius, met een rustigen glimlach. Natuurlijk zag ik er maar één. Maar de verkooper verzekerde mij, dat de andere even mooi was. Zoo'n paar worden slechts heel zelden aangetroffen. De som was volstrekt niet overdreven. Nu, antwoordde de juwelier, ik zou tien duizend pond minder gegeven hebben. Om er zeker een aardig duitje aan te verdienen? vroeg Crole. ^Ik zou er iets aan verdiend hebben, gaf Frobenius toe. Maar de diamanten werden mij niet aangeboden. Ik was slechts schatter. En wat gebeurde er vroeg May- thorne. Werd de koop gesloten Dat weet ik niet, antwoordde Frobenius. Nadat ik als mijn meening te t kennen had gegeven, wat een behoorlij ken prijs zou zijn, had ik mijn taak vol bracht. Mijn indruk was, dat sir Samuel den koop wel zou sluiten. En sinds dien tijd heeft u niets ge hoord? vroeg Crole. Niets. Ik heb sir Samuel Leeke, noch zijn vrouw sinds dien namiddag te ruggezien, zeide de juwelier. En natuur lijk heb ik den man van de blauwe dia manten evenmin teruggezien. Ik ben echter zeker, dat hij de man is,. waar (Ingez. .Med;.) meldende de namen der deelnemers, zoo mede een ontwerp van een gedenkraam, te plaatsen in het kantoorgebouw, als blijvend aandenken aan u tot in het verre nageslacht. Hierna nam de heer Smit het woord, om allen te danken voor de gebracht hulde en in het bijzonder voor de hem aangeboden souvenirs, die hij zeer op prijs stelde. Van het smaakvol uitgevoerde album is het titelblad geteekend door den heer C. J. van der Eijk Czn„ terwijl de na men gecaligrapheerd werden door den heer C. G. Dillen, beide ambtenaren bij de N.V. Kon. Mij. „De Schelde". Van de gelegenheid om persoonlijk van den heer Smit afscheid te nemen, werd door alle ambtenaren gebruik gemaakt. ZUID-BEVELAND. KRABBENDIJKE. Vrijdagavond verglJ- derde de hier gevestigde aifidieelinjg dtelr vereeniginig voor zlekenhuisverpleging op Noord- en Zuid-Beveland. Uit het verslag bleek, dat het aantal betplende leden thans bedraagt 207, het Iedeutial neemt langzamerhand! toe, wanneer de leden zooveel mogeijk propaganda maken, zal het aantal leden nog' belangrijk kunnen toenemen. In het af geloop en jaar waren 7 leden opgenomen in diverse ziekenhuizen. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 466,80, de afdracht aan de centrale kas f 376,48. Besloten werd den penningmeester eenige vergoeding toe te kennen voor zijn werkzaamheden. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden benoemd de heeren J. v. d. Sande—Kloet en F. v. d. "Bout. SCHOUWEN-DUIVELAND. HAAMSTEDE. Vrijdagavond j.l. hield de afdeeling „Westelijk-Schouwen" der algemeene vereeniging voor bloembollen cultuur een ook voor niet-leden toegan kelijke bijeenkomst. Na opening hield de voorzitter, de heer W. G, Boot Jr., een uitvoerige causerie over ontstaan en ge schiedenis der afdeeling, de cultuur, vei ling en bestrijding van enkele ziekten. Daarna werd gedemonstreerd de film „Van bol tot bloem". ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. Instandhouding van de vlasindustrie. Men schrijft ons uit T e r n e u z e n: De hopelooze toestand waarin sinds eenigen tijd ook de vlascultuur, handel en industrie verkeert (waarop ook door den heer De Feijter in de laatste ver gadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen werd gewezen) dringt belanghebbenden tot het overwegen van middelen die kun nen leiden tot het instandhouden der vlasteelt en bewerking. In enkele ge meenten werd van regeeringswege een kleine toeslag op het loon voor vlasbe werking verleend, onder voorwaarde dat de gemeente gelijken toeslag gaf, en gold die steun voor een bepaald tijdvak, in andere streken van ons land werden voor het verleenen van dien steun andere voorwaarden gesteld, en in weer andere gemeenten kon men den regeeringssteun niet aanvaarden omdat de door den Mi- over in de couranten als Mazaroff wordt gesproken. Ik geloof, dat wij beter doen om naar de Leeke's te gaan, zeide Crole. Wat zijn dat voor menschen? vroeg hij aan Frobenius. Deze glimlachte en keek ons veelbe- teekend aan. Zooals ik u reeds zeide, zijn het O.W.'ers. De man is, naar ik hoor, krui denier geweest en heeft met de contrac ten, welke hij in de eerste oorlogsjaren afsloot, veel geld verdiend en tegelijker tijd deed hij in de plaats waar hij woonde veel moeite om soldaten aan te werven; op die wijze kreeg hij den titel „sir". Het zijn vriendelijke menschen, die niet weten wat ze met hun geld moeten' doen. De heer Frobenius gaf ons het juiste adres van de Leeke's en vertrok. Crole en ik keken naar onzen met- gfezel. Kijk eens zeide Crole. Waar is Maythorne mee bezig Maythorne keek op van het patroon, dat hij machinaal inateekende op het tafellaken. Ik vraag me af, zeide Maythorne, heeft Mazaroff die diamanten aan sir Samuel verkocht en als hij dit niet deed dan moet naar mijn gevoelenArmin- trade ze hebben. Een kalme man, die Armintrade, dat is gebleken. En welke aanwijzing kunnen ''Wij krijgen dat hij en Mazaroff elkaar in Marrasdale hebben nister gestelde voorwaarden niet accep tabel waren, in verband met den door hem gestelden loonnorm, die lager was dan het loon dat werd uitbetaald. Onder alle omstandigheden beteekent die steun alleen werkverschaffing, doch is zij niet van invloed op het vlassers- bedrijf in het algemeen. Als vrucht van gehouden voorloopige besprekingen heeft de burgemeester van Axel, de heer F. Blok, in overleg met zijn ambtgenooten van Koewacht, den heer A. Dierick, en St. Jansteen, den heer B. H. Geirnaerdt, op Zaterdag j.l. een vergadering belegd, waarop waren uitgenoodigd eenige te lers, handelaren en vlassers, teneinde den huidigen toestand te bespreken en zoo mogelijk middelen te beramen, die tol verbetering kunnen leiden. De vergadering was eenstemmig van oordeel, dat onder de huidige omstandig heden het vlasbedrijf niet kan worden voortgezet, terwijl er wegens het groote bedrag dat bij de uitoefening van dit be drijf wordt verleend, en dat procentsge- wijs veel hooger is, dan voor de tarwe- cultuur of bietencultuur, zeker alle aan leiding is, dat daaraan door de Regeering steun wordt verleend, om het in stand te houden. Te meer is daarvoor aanleiding, omdat alsdan in de plaatsen waar de vlasbewerking wordt uitgeoefend, geen werkloosheid zal bestaan en alzoo geen steunuitkeering aan werkloosheid behoeft te worden verleend en evenmin bijslag op loonen e.d. Aan een commissie, waarin werden be noemd de heeren Blok, Geirnaerdt, L. de Feijter te Terneuzen, C. Th. van de Bilt te Axel, G. L. Martinet te St. Jan steen en N. J. Harte, secretaris der Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, werd opgedragen nader te onderzoeken of het mogelijk zal blijken in den zin der gehouden bespre kingen regeeringssteun te verwerven, SAS VAN GENT. In de Donderdag avond gehouden naadszitting was P.' Yse- baert afwezig zonder, kennisgeving. Onder de ingekomen slukken was een schrijven van de Neder!dakpannenfa- brikanten, om zooveel mogelijk de Ne derlandsche industrie te steunen. Beslo ten werd tz. 1. daarmee rekening te houden. Het verzoekschrift van Cl. Remeiry o;tn meerdere verlaging v,an zijn ejrf- ipaehtsgronden werd gefelnvoyeerd aan B. en W. om prae-.advies. Eesloten werd toit gedeeltelijke inhou ding van gelden! Ingevolge de ziekte wet, op het loon der werklieden bij de w erkver schaf fing. De missive van den minister van on derwijs, lokte zeer breedvoerige discus sies uit .Het gaat over het beschikbaar stellen van gelden of het openbare schoolgebouw, ten behoeve van het bijz. R.-K. onderwijs. Het advies vian den mi nister luidt: een lokaial bij! te1 bouwen! voor de openbare school en de beide Scholen door een muur vani elkaar te scheiden. De missive van den minister wordt !a,angenomen met 42 stemmen (Ver schaf fel en De Mul). Abonnementen en Advertentiën voot de Middelburgsche Courant kunnen voor Vlissingen worden aagenomen door Boekhandel F. LANDSMAN, St. JacobsiraaL ontmoet Hij is de gast van Courthope; dus Courthope of die dokter, Eccleshare, zullen wel weten waar Armintrade ge weest is, ze'de ik. Hoe wil je hen aan het spreken! krijgen, als Armintrade hun vriend is? vroeg Maythorne. Laat ons eerst naar sir Samuel gaan en hopen een stap ver der te komen. Wij lieten ons naar Park Lane rijden en hielden stil voor een prachtig huis, waar wij werden ontvangen door eenige knechten in pompeuze livrei. De kamer waarin wij werden toegelaten maakte op ons den indruk, alsof de stoffeerder carte blanche had gekregen om die in te richten. Ook zagen de stoelen er uit of zij nooit waren gebruikt. De kamer deed ons denken aan een meubel-ten toonstelling. Wij waren bezig alles nauwkeurig op te nemen, toen een klein mannetje binnen kwam vallen met een half opgerookte sigaar in zijn eene hand en onze kaartjes in de andere. Ik weet waarvoor jullie komen riep hij uit, terwijl hij voor ons boog. Over de Mazaroffzaak. Wat willen de heeren weten Hebben we de eer sir Samuel Leeke te zien? vroeg Crole heel beleefd. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5