Financiëele Berichten BURGERLJKE STAND. WAAR IS WERK? Vcrkoopingen - Verpachtingen in Zeeland (Ingez. Medj GEMEENTERAAD VAN O, EN W. SOUBURG. SOUBURG. Gister vergaderde de raid Voorzitter de burgemeester jhr. H. A. van Doorn. Mededeelingen, Een verzoek van den kring' der Z L. M. om f*e keurloonen te herzien, word,t voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van de bewoners van den N. Vlissingsche weg voor betere ver lichting is ongezegelct, en wordt terzijde gelegd. Het bekende adres van Zaamsl ag wordt v. k. a. Regeling crissiwerkloozen. Het voorstel de eerste f 5 gezinsin komsten niet voor aftrek van 2/3 dier in komsten mee te tellen wordt! thans met 6 tegen 5 st. verworpen. (Jn (rij e vorige vergadering staakten de stemmen.) Schattingscommissie, De heer DE PAGTER vraagt of de heer Holthuijsen ontslag had; aange vraagd. De VOORZITTER zegt d,at B. en W. 't niet gewenscht achten er twee timmer lieden in zitting te doen ne<mjen. De heer H. is bovendien eenigszins belang hebbende. De heer SUURMOND betoogt, dat de heer H. zich toch in h^t practische le ven beweegt. Hij meent met alle achting voor den burgemeester, dat deze beter in de schattingscommissie op zijn plaats is dan de burgemeester. De heer DE PRIESTER zegt, dat vier jaar geleden de raad meende, dat d bur- gemeeser zittting moest hebben, dat is toen door spr. bestreden, omdat de huidige burgemeester toen nog niet in gewerkt was. Thans is 't wat anders. Bovendien is 't gewenscht dat er 'n jon gere kracht inkomt dan de heer Holthuij sen, en dat er geen twee bouwkundigen in de commissie zitten. Vandaar deze voordracht. De heer MELIS zegt, dat het algemeen belang' voor heeft gezeten bij de samen stelling van de voordracht.. De heer CYSOUW betreurt 't dat de hieer H. niet op de aanbeveling voorkomt. Na repliek wordt tot stemming over gegaan. Benoemd worden de heeren jhr. H. A. van Doorn, N. Cysouw, H.. G. van Dijk en A. Polderman. Commissie wering van school- 1 verzuim. Herbenoemd worden de aftredenen. Verkoop zijkanten Abeel- schen Zandweg. Hel voorstel wordt goedgekeurd. Adres s.d.a.p.-fractie salaris herziening gem. werklieden. Het gemelde voorstel is een meerder heids voor stel. De minderheid stelt voor de ioonen te bepalen op de bedragen zooals deze bij de behandeling der be ting 1931 door de s.d.a.p,-fractie zijn voor- gesleid (f 23 voor 3 werklieden;, f 25 voor de getm;. werkman v. d. Est.) De heer JANSSEN betoogt, dat reeds bij de begrooting uitvoeerig over de kwesb tie gesproken is, en verdedigt nogmlaals in het kort het voorstel. De heer CIJSOUW betoogt, dat liet be sluit eenjmaal bij de begrooting gevallen hij is tegen het minderheids voorstel. 2 tpct. pensioenstorting vindt spr. niet 200 erg. Spr. is dus evenjmin voor het Meerderheid svoors lel heer GOEDBLOED vindt de ,oo- nen le Laag en zal voor het minderheid st voorstel stemimen. De heer DE PRIESTER zegt, rlat de pensioengrondslagen in de begrooting zijn verwerkt, jn overeenstemimiing met het gedane voorstel der s.d.a.p.-fractie over ^arWeddeD- Pensioengrondslagen Z1lr "us thans .niet in overeenstelmiming met de huidige geldende jaarwedden. Die grondslagen waren echter aajngenof- Bnien en moeten dus nu herzien, of de jaarwedde gewijzigd tot de bij de be groeting 1931 voorgestelde. En dat nu stelt de s.d.'-fractie voor, dat is haar recht. Spr. begrijpt niet hoe men de betaling van de pensioensbijdragen kan verdedi- Pe Raad heeft zich destijds ook met tegen de salarissen der betere ca tegorie ambtenaren verzet. De heer MELIS betoogt dat de Raad dej taieening heeft gehad geen- loon te verlagen. 2 pCt. restitutie zou een loons verlaging zijn tengevolge hunner vaste aanstelling; vandaar het voorstel der meerderheid. De VOORZITTER is het hier mpje eens. De heer DE VISSER is het eens met den heer Cijsouw, doch zat voor de res titutie der 2 pCt. stemmen. Ook de heer SUURMOND acht de hou ding van den heer de Priester niet jluist dit weer in den Raad te brengen. Verbreeding Kanaalstraat. Over dit voorstel werd in geheime zit ting beraadslaagd, waarna z. h. st. be sloten werd aan Prov. Staten een rente loos voorschot aan te vragen ter ver breeding van de Kanaalstraat (tertiaire weg). Adres Arnemuiden. Naan aanleiding van het afwijzende prae-advies over het adhaesieverzoek van den raad van Arnemuiden, betoogt de heer SUURMOND dat hij het niet noodig acht het gymnastiekonderwijs verplichtend te stellen. Ook om finan- tiëele redenen, die toch ook voor deze gemeente gelden. Spr. wil dus aan het adres adhaesie betuigen. Evenzoo de heer LORIER. De VOORZITTER zegt dat de leeraar en het lokaal voor alle scholen gezamen lijk zouden zijn. De regeering stelt zich op het standpunt, dat geen ontheffing meer wordt verleend, met het oog op de lichamelijke oefening van de jeugd. De heer DE PRIESTER zet uiteen dat de onderwijswet het gymnastiekonderwijs verplichtend stelt. Alleen is eenige ma len uitstel verleend. Arnemuiden wil het gymnastiekonderwijs niet meer verplich tend stellen. De finantieele kwestie is op het oogenblik niet aan de orde. Spr. verdedigt het standpunt geen adhaesie te betuigen. Uit het lichamelijk onder wijs kunnen niet anders dan goede ge volgen voortvloeien; wij krijgen dan een flink, krachtig geslacht. De heer MELIS leest in het adres Ar nemuiden, dat men een kleine wijziging wil voor plattelandsgemeenten. Spr. ver wacht, dat op zoodanige wetswijziging gewerkt zal worden. De heer SUURMOND bepleit adhae- siebetuiging. Hij wijst er op, dat de fi- nantiën vele wenschen niet meer toe zul len laten. Als men steeds wettelijke ver plichtingen oplegt, wordt het maat schappelijk leven duurder. De heer DE PRIESTER waarschuwt dat de plattelandskinderen de dupe zou den worden van de finantieele politiek van de gemeente. Het voorstel-Suurmond (wèl adhaesie) wordt verworpen met 6 tegen 5 stem men, Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aangenomen. Kohier hondenbelasting. Wordt vastgelegd. Geldleening aankoop grond gemeentehuis. Z, h. st. goedgekeurd. Gemeenteverslag. Aangeboden wordt het gemeentever slag. Verbetering Ritthemsche straat. De VOORZITTER hoopt in een vol gende vergadering met de plannen te komen. De toestand is daar vooral in den winter onhoudbaar. De heer DE PRIESTER betoogt dat het adres door de bewoners van den Rit- themschen weg abusievelijk naar Sou burg is gezonden; dit is doorgezon den naar Ritthem. We hopen in een vol gende vergadering met plannen te ko men. De heer SUURMOND wil bij voorbaat zeggen, dat als het plan te hooge kos ten meebrengt, hij er tegen zal zijn. Spr. staat dus heel vrij ten opzichte van dat plan. De heer MARIJS zegt dat belangheb benden meenden bij Souburg te moeten zijn, omdat Souburg de goten heeft doen leggen. Die zijn door de P.Z.E.M. wegge nomen. Spr. wijst op den onhoudbaren toestand van den weg. We moeten in ieder geval geholpen worden. De VOORZITTER adviseert de plan nen af te wachten. De heer DE PRIESTER zegt dat het niet alleen aan de goten ligt. Toen er nog geen goten waren, werd er ook voortdurend geklaagd. Spr. gaat de voor geschiedenis der kwestie na. Thans zijn we weer in contact met Rit them, nu reeds kan spr. zeggen, dat als nu reeds aan het verzoek van de bewo ners voldaan werd, dit veel meer zal kosten. Na nog eenige discussie wordt overge gaan tot de behandeling van het punt: Rioleering Middelburgsche straat tusschen perceel 277 perceel 271s« De VOORZITTER beveelt de plannen zeer aan. 's Is hard noodig. Goedgekeurd m, a. st. Ruiling grond Kanaalstraat. Z. h. st. goedgekeurd. Rondvraag. De heer SUURMOND wijst er op dat bij Z.W. wind de papieren van de vuil nisbelt soms over het Marnixplein waai en. Hij vraagt die dan te doen opruimen. Spr. vraagt Tof de rioleering van de Vrij burgstraat in den watergang uitmondt. Ligt die niet erg hoog? Had die niet be ter 50 cm dieper kunnen liggen? Dan hadden de bewoners van den N, kant ook kunnen aansluiten. Aan de eene zijde is de sloot gedempt, waarom niet aan de andere zijde? De heer MELIS zegt dat naar die an dere sloot nooit gevraagd is, doch hij acht de opmerking juist. De heer DE PRIESTER zegt dat al verscheidene menschen van den N, kant aangesloten zijn. De uitmonding op den watergang is geschied volgens de eischen van den polder Walcheren. Hierna geheime zitting. (Ingez. Med.) N'V. Nationaal bezit van aandeelen der Kon, Mij. De Schelde te Vlissingen. In de heden gehouden vergadering van aandeelhouders, kon, waar „De Schel de'' zelve 6 pet. uitkeert, het dividend worden bepaald iop 6a/a pet. Uit het verslag bleeit dat in 1930 113 gewone aandeelen zijn uitgegeven wgaP* voor een gelijk aantal aandeelen van „De Schelde" werden ingebracht. De N.V. heeft nu 1670 aandeelen van de 'Schelde iadi f tl 000 in haar bezit, overeenkomende met het deel van het f 2.000.(000 groote anndeelenkapita&l, voor zoover het is uit gegeven. Op de preferente aandeelen wondW f .40 uitgekeerd. N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, In de heden (Zaterdag) ten kantore van bovengenoemde N.V. gehouden vergade ring van aandeelhouders, bracht de di rectie het jaarverslag uit, waaraan het volgende is ontleend: Gedurende het geheele jaar 1930 kon in alle afdeelingen van het bedrijf met nagenoeg volle kracht worden gearbeid. De bereikte resultaten zijn gunstig, zoodat kon worden voorgesteld, een di vidend van 6 pet. uit te keeren, terwijl aan de extra reserve 100.000 en aan de reserve voor afschrijving 250.000 kan worden toegevoegd, In de afdeeling scheepsbouw is thans veel te weinig werk; ook voor andere afdeelingen is tekort aan werk te ver wachten. Al zal wellicht het jaar 1931 zonder verlies eindigen, de verdere voor uitzichten zijn bepaald ongunstig. Orders zijn bijna niet te bekomen en de opbreng sten zullen aanmerkelijk beneden de kostprijzen blijven. Op 31 December waren in dienst 296 ambtenaren, waarvan 43 tijdelijke, en 2237 werklieden. In 1930 is voortgegaan met de onteige ning ten behoeve van verdere uitbreiding van de werf. De kosten van die onteige ning, welke grootendeels voortvloeien uit vergoeding voor in de toekomst te sloo- pen panden, werden weder afgeschreven van de extra reserve. De maatschappij leverde af een motor mailschip de Baloeran voor de N.V, Rotterdamsche Lloyd waarvan het casco naar plannen van de Schelde door de N.V. Feijenoord is gebouwd; vier Schelde-Yarrow-landketels aan electrici- teits- en andere bedrijven in Nederland. Het gezamenlijk verwarmend opper vlak der afgeleverde scheepsstoomketels (5 stuks) bedroeg 8300 vierkante voeten of 775 vierkante meters. Ook dit jaar werden verschillende herstellingen aan schepen en machines uitgevoerd. Op 31 December j.l. waren onderhan den of in bestelling: een vrachtschip, compleet met motor; een vrachtschip en een motor-mailschip alles voor de N.V. Rotterdamsche Lloyd; een flotieljevaar tuig en drie onderzeebooten van de O- klasse voor het Departement van De fensie; twee Schelde-Sulzer motoren voor de onderzeeboot O 15; twee dubbelwer- kende Schelde-Sulzer voor het motor mailschip Indrapoera en een dito met 3 hulpmotoren voor het vrachtschip To- sari, ook beide vag de N.V, Rotterdam sche Llpyd; twintig sluisdeuren voor de maatschappij tot uitvoering van Zuider zeewerken en 8 Schelde Yarrow-landke- tels voor verschillende centrales (het mo tormailschip, de Dempo, is inmiddels aan de reederij afgeleverd). Aan arbeidsloon betaalde de maat schappij 3.262,252,40. De verlies- en winstrekening geeft in debet de volgende posten: Interest ƒ80.822.10; salarissen en alge- meene, onkosten 805.061.40; onder steuning gewezen beambten 5327.13; bijdragen ten bate van personeelbelangen 110.043.63; kosten ongevallenwet en arbeidscontract 220.715.31; kosten in validiteit 78.543,80; onderh. gebouwen 41.001,98; afschrijvingen ƒ909.935,49; gereserveerd 350.000; netto-winst een som van 216.5^5.75. De creditzijde geeft: uitkomst van di verse werken 2,777.082.41; huur gebou wen en erven 27.372.58; exploitatie wo ningen 2897.98; expeditiekantoor haven 65.20; effecten 10.327,43; exploitatie dok te Vlissingen 251.04, De balans geeft aan activa o.a.: gebou wen enz. 6.060.910.03; bouwterreinen 52.514.54; woningen Glacisstr. ƒ35.000; deelneming in en vorderingen op andere ondernemingen 97.584.33; officieel ge noteerde fondsen 747.058.94; niet-of- ficieel genoteerde 3625.56; magazijn goederen 1.155,165.23; onderhanden werken voor rekening van derden 15.308.299.97; idem voor eigen reke ning 241.010.03; debiteuren ƒ664.793.49; kas en bankiers 198.129.44; te vorderen interest 908.96; te vorderen huur 803,15; onkosten 1.580,99. De passiva zijn aandeelenkapitaal 2.000.000; staat der Nederlanden 1.988,327.71; crediteuren 1.573.922.99; vooruitbetalingen op werken in behande ling 15.722.390; te betalen intrest 30.26; onopgevraagde dividendbewijzen 1150; pensioenfonds 115.438.52; blij vende rentetrekkers wegens ongevallen 242.687,88 reserve voor ongevallen- kosten 613,313.89; statuaire reserve 555.243.35; assurantie eigen risico 82.860.12%; assurantie, res. 100.000; res. voor onderhanden werken ƒ600.000; extra-reserve 275.482.18; reserve voor afschrijving 500.000; dividend 1930 120.000 en tantièmes en belastingen 76.545.75. Het verslag en de rekening en balans werden goedgekeurd en tot commissaris herkozen de heer J. D. Brand, directeur K, P. M. te Overveen. De heer mr. Jan Smit Az„ de oudste directeur, heeft in deze vergadering, na 32 jaar dienst bij De Schelde, zijn ont slag genomen. Dit gaf den heer B. E. Ruys, voorzitter van Commissarissen, aanleiding te gedenken, het vele, dat mr. Smit voor de Maatschappij heeft ge daan. Was omstreeks 1900 een schip van 5500 ton een heele prestatie voor de werf, in de laatste jaren zijn schepen tot 17.000 ton zonder moeite afgeleverd. De heer Smit heeft de werf weten te brengen en te houden op de hoogte van den tijd; hij laat een eerste-rangs be drijf, dat steeds bij de nieuwste construc ties, zoo voor marine als koopvaardij, is vooraan gegaan, in goede orde achter. Naast het eigenlijke bedrijf hebben te allen tijde de sociale maatregelen de volle aandacht van den heer Smit ge had. Goedwerkende pensioen- en zie kenfondsen kwamen tot stand, de me dische dienst met de verbandkamer, die hij oprichtte en leidde, zijn een voor beeld voor vele industriën geweest. Voor een en ander bracht de voor zitter den heer Smit hulde en dank en hij beval voor de toekomst de Schelde aan in zijn belangstelling. Hij deelde voorts mede, dat binnenkort aan aan deelhouders zal worden voorgesteld den heer Smit op te nemen in het College vari Commissarissen, (Ingez. Med;.) Vlissingen, Van 16—23 AprilOndiertrouwdlA. O. H. Fanoij 23 j. en C. van Sorge 22 j.; A. de Buok 24 j. en J. G. Wijkhujsen 19 j.j A. L. van Dijk' 29 j. en E. N. van Graafeiland 28 j.; A. S. Th. Pihl 21 j!. en M. M. E. Hulmer 23 j. Getrouwd.: J. van den Buuse 21 j. en M. R. Minderhout 22 j.; J. van Loenen 24 j. en C. M. van d|er Hout 23 j. Bevallen: L. d,e Kam geb. De Regt z.; E. R. J. van Hijfte geb. De Roos id|.; C. Mesker geb. De Kam .dj.D. M. Fre- geres geb. Langendpen z.; Th. du Pont geb. Van Gemert z.,- J. H. die Visser geb. Fregeres :d, 1 Overleden: S. Meertse 69 j. vrouw van ,T. Boogaard,. Oost- en West-Souburg. Van 16 tot 23 April. Bevallen: J. M. Roest geb. Van dp Velde z.; C. Wi. Castel geb. Florisse z.; N. Wisse geb. Corbijn z.; B. Matthijsse geb. Meuienberg z. BEVOLKING. Gedurende de eerste helft van de maand April zijn in de de gemeente OOST- EN WEST-SOUBURG. Ingeko men B. van Eenennaam, Tuindorp D 4, van Eindhoven; J. O. Voogdl en gezin Nieuwe Abeele C 228 van Vlissingen; L. M, Naaktgeboren en gezin Nieuwe Abeele C 268 van Vlissingen; Mej. H. Rogge, van Turnhoutstr. E 12, Duisburg,; J. M. Beun en gezin, Nieuwe Abeele C 246, van Vlis singen; N. Hoogesteger, Paspoortstr. B 260 van Den Haag; A. Bosselaar en gezin Kanaal,str. B 156, van Eindhoven; Mej. D. Bimmel—Barentsen, Vliss.str. BI 289 Vlissingen. Vertrokken Mej. M. C.. Pies, Vliss. str. B 292 naar Jssingen; A. D. Beaufort en gezin., Bitth. str. A 129 naar Amsterdjam; J. Faase en igezin, Groote Abeele A 246 naar Midjdlel- burg; Wed. Flipse geb. Kaaisteker, Vliss. sir. B 261 naar Vlissingen; J. Aarnoutseo en gezin, Tuindorp D 76a naar "Vlisr smgenJ. J. de Vroe, N.. Vliss. weg C '3 (naar Den Haag. GOES. Ingekomen: L. Eversdijk, orgelstemmer, van Ka- pelle, Scheldestraat 99; W. Slabbe- koorn, landarbeider, van Kapelle, Trompstraat 12; M. Houtekamer, dienst bode, van Wemeldinge, 's H. H, kind. dijk 21; J. Wondergem, wagenmakers knecht, van Vrouwenpolder, Middelb. straat 21; A. M. van Langevelde, ver- t ook Diergeneesmiddelen steeds voorradig in het Alleen-depot: N.V. APOTHEEK „CORONAE" BERGEN OP ZOOM, Zuivelstraat, 35 Telefoon 52. Postgiro 3269, Ret groote Pastoor Heumann-Boek 352 bladzijden, 150 afbeeld, ont vangt gratis en franco ieder iezer, die zijn adres inzendt aan L. Heumann en Co., Amsterdam C 87, Staalkade 4. Briefkaart voldoende. (Ingez. Med.) pleegster, van Katwijk, Oostwal 31; A. F. v. d. Walt Meijer, rijksontvanger, van Doesburg, 's-H,H,kind.straat 39; H. van Benthem, journalist, van Dordrecht, Zonnebloemstraat 8; A, P. J. ten Cate, depothouder, van Vilvoorden, Rimme- landplein 3; A. van Westen, Koopman, van Oudelande, Lange Vorststraat 78. Vertrokken: A. J. M. Bitter, winkelbediende, naar Rijpwatering, gem. Alkemade, p/a. fa. Th. Ludlage; A. Grijpma, onderwijzer, naar Zelhem, Markt A 79; J. C, van der Maas, varensgezel, naar Overschie, W!. A. Zwijgerstraat 41a; S. Affourtit, schoenmaker, naar Norg, B II; J. de Bonte, venter, naar Gorinchem, Rosmo- lensteeg 15; N. Glerum-Kaijser, zonder beroep, naar Hulst, Kreupelstraat 177; M. M. Does, tuinman, naar Kethel bij Rotterdam, Schietbaanstraat 8; M. A. Ossewaarde, zonder beroep, naar Maas sluis, Frederik Hendrikstraat 3; T. Brandt, dienstbode, naar Kattendijke, Wilhelminadorp B 51; I. van der Graaff, rijksklerk, naar Amsterdam, Sarphati- park 1111; A. H. Spaan, surn. Dir. Bel,, naar 's-Hertogenbosch, Hinthamerstraat 38; E. G. Riedel, .electricien, naar Amers foort, Soesterweg 3661. De Districts-Arbeidsbeurs voor de ge meenten tusschen O- en W. Schelde, zendt ons de volgende aanvragen bin nenland. ZAANDAM, bekwaam chauffeur, oni- geveer 30'35 jiaar, bekend mtet bejÉ zwaar-transportbedrijf en gewoon met! truc en aanhangwagen te rijden f 30 p. week, arbeidstijd is ongeregeld, vast werk. LEEUW ARDEN, rijwiellakker-vernik- keiaar, ongehuwd, f 25 per week ver moedelijk voor vast. UTRECHT, 2 kabebnjonteurs, in staat geheel zelfstandig, zoowel hoog- als in laagspanningsnetten te werken, bekend heid met werkzaamheden aan boven- grondsche geleidxngsnetten strekt tot aan beveling, f 36 per week, sollicitaties! voor 26 April a.s. op zegel. TERNEUZEN, bekwaam1 electricien, moet met schakelbord en met ander werk goed op de hoogte zijn, (groote electrifo sche Centrale'), dadelijk, aanvangsloon 5Q cent per uur, bij gebleken geschiktheid meer. UTRECHT, badmeester, ook voor hel verhuren van booten en houden van verlofzaak, liefst man en vrouw, dade lijk, loon nader overeen te komen. ROTTERDAM, voor gemeen tel-insiteiï- ling, amjbtenaar voor hulp van de direc tie, in rang van adjunct-commies, voor, werkzaamheden van juridischen en so ciaal-economische aard, bij voorkeur mr, in de rechten of dr. in de Handelsweten schappen, salaris f 2400 to/tl f 33G0 per jaar, sollicitaties vóór 1 Mei a s. HOORN, bekwaam schilder, zelfstandig kunnende werken, dadelijk, f 0,58 per uur, voor onbepaalden tijd. Aanbiedingen uitsluitend aan de Disi- tricts-Arbeidsbeurs te Middelburg. April. 27 N. St. Joosland, Paardenstal, enz, Blaupot ten Cate. 28 Biggekerke, Inspan, v, d. Harst, 28 Middelburg, Inboedel, Notarishuis. 28 Domburg, Inboedel, Blaupot ten Cate. 29 Westkapelle, Inspan Loeff. 29 O. Souburg', woonhuis Blaupot ten Cate. April—Mei. Wissenkerke, Hofstede Matthijjs. Mei. 8 Serooskerke, Hofstede, Hioolen. 9 Oostkapelle, Wijnen, meubilair, enz. J. L. v. d. Harst.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 7