HET GEVAL MAZAROFF PRIMA HEVEA ZUIVERE KRISTAL STIJFSEL TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 18 APRIL 1931. No. 91 BINNENLAND. PER5KRONIEK. j Uchtloopend LANDBOUW- Handel, Nijverheid en Visscherij Lente. Er bestaat geen vaste dag voor het begin van de lente. Mee zegt wel op kalenders dat de nacht tusschen 21 en 22 Maart even lang is als de daarop volgende en daaraan "voorafgaande dag, en men noemt dien datuaa eufemistisch met een zangerig woord vol blijde belofte „Lentenacht- erening". Maar evenals we vóór dien officieelen dag een heel enkele zomer- scfce dag hebben gehad m onzen langen winter zoo hebben we ook na dien fa tale* termijn volop guurheid en koude ■gekregen, afgewisseld door stormen en regenvlagen. En niemand zal zeggen, dat we sinds 21 Maart louter lentedagen bebben mogen beleven, om van lente nachten beneden het vriespunt maar niet te spreken. Er is dus geen officieel begin der lente. Eyeamin als men precies zeggen kan dat op 21 Juni de lente eindigt en de zomer begint Het zomert goddank meestal veel vroeger, ook in ons noordelijk ge legen land. Doch of daarom iemand het zou wa gen te ontkennen, dat het lente wordt, onomstootelijk zeker? En of er iemand zou zijn die niets verstaat van de blijde boodschap, door de lente aan alle men- schenharten gebracht De lente spreekt ons van nieuw leven dat ontkiemt uit schijnbaren dood. Vraag het rond in de plantenwereld. Dood stonden schijnbaar boomen en struiken in den langen, langen winter. Kaal de takken tegen de winterlucht. Dor lagen de velden, vaal de weiden, zwart de omgewoelde akkers. En kom nu eens kijken De boomenkruinen zijn bruin en geel en sappig en malsch van zwellende knoppen en openspringende bloei. Hees ters zijn reeds overdekt met een groen waas van kleine blaadjes. Voorjaars bloemen kleuren bosch en veld. Hoe blinken de weiden van jong, uitspruitend gras En het harde zaad, toevertrouwd aan de vore, het schiet waarlijk al uit, en belooft weer een straks rijpende oogst. Het nieuwe leven ontluikt rondom ons De lente spreekt van liefde, die zich geeft, om dat nieuwe leven te wekken. Het is in de dierenwereld alles liefde die het nieuwe leven zoekt Hoor alleen maar naar de vogels. Verstaat ge niet wat zij u zeggen in hun levendig gekwetter, in hun kwee lenden hun hartstochtelijken roep Ze zingen van het nestje, en van de eitjes, en van het broeden, en van de jongen. En ze zingen er niet alleen van, maar ze doen er ook naar. Heel hun wezen wordt door dat nieuw komende leven beheerscht. Ze verliezen zichzelf in dat nieuw komende leven. En een tijd lang zullen ze enkel vaders en moeders zijn, welke woorden immers in hun oor spronkelijke beteekenis alleen getuigen van zich gevende liefde. Het nieuwe leven rondom wordt ge dragen door liefdekracht. Is er bij ons menschen ook mogelijk heid op een nieuw komende lente? Als wij ons eens niet opsloten in ons zelf. Als wij eens niet louter en alleen vervuld waren van onze eigen zorgen en onze eigen verdrietelijkheden. Als wij eens met open oog en open hart uitgin gen naar de wijde wereld rondom. En oog hadden voor het leven onzer mede- menschen. En hart hadden voor wat rondom ons opbloeit en hunkert en lijdt Dan zou het lente worden waar het nu nog wintert onder menschen en volken Een eeuwige lente zal komen op deze oude aarde, als de liefde zich geeft voor het nieuwe leven. Jacobus de Kleine. DE RIJKSMIDDELEN IN MAART 1931- De opbrengst van de Rijksmiddelen {hoofdsom en opcenten) over de maand Maart 1931 bedroeg 37.949.140 tegen 40.783.51 over de maand Maart 1930. Het een twaalfde gedeelte der ra ming over het geheel jaar bedraagt 39.158.020. We laten hieronder volgen de op brengst over de eerste drie maanden van 1931 vergeleken met die over de eerste drie maanden van 1930. 1931 1930 Grondbel. 4.465.816 5.469.327 Pers. Bel. - 4.725.166 - 4.837.851 Ink. Bel. - 22.587.366 - 23 602.665 Verm. Bel. - 3.753.588 - 3.942.918 Div. en T. - 2.157.389 - 2.294.790 Inv. recht - 15.916.080 - 17.868.670 Stat. recht - 821.259 - 1.070.225 Zout - 567.274 - 643.364 Geslacht - 2.245.326 - 2.991.213 Wijn - 598 760 - 655.601 Gedistill. - 9.410.269 - 8.901.644 Bier - 2.879.049 - 3.227.822 Suiker - 12.184.581 - 12.577.612 Tabak - 7.191.649 - 7.158.606 Goud, zilv. - 207.526 - 261.762 Zegelrecht 6.919.596 - 6.611.137 Reg. recht - .3.751 642 - 7.941.476 Succ. recht - 12.357.695 - 11.792.841 Domeinen - 1.692.625 - 1,727.509 Staatsloterij - 194.337 - 193.399 Loodsgelden - 1.156.819 - 1.320,714 DOOR 3.S. FLETCHER 19). Ik herkende die stelm reeds, voor ik btakeek. De oude heer Hassendeane, die ik bij ons binnenkomen had opgemerkt, was opgestaan en keek den coroner vra gend aan. Hij ging voort voor deze iets kon Ik was niet van plan iets in deze zaak te zeggen, totdat ik zag wat er ge beurde, mijnheer de coroner, ging hij voort. D«ar mevrouw "Elphinstone geen n?SilleTC verklaring kan afleggen, wensch Tk t? Z6®611' dat ik dat wel kan doerat rt .^drew Merchison goed gekend. Ik kende hem ook toen hij huwde met juffrouw Linton. En mijn geheugen voor gezichten is bijzonder goed en ik her kende hem onmiddellijk toen ik hem des avonds ontmoette. Het is ongetwijt- feld Andrew Merchison. Waar ontmoette u hem, mijnheer Hassendeane? vroeg de coroner, blijk baar verrast door deze wending in de zaak. hein op den avond, waai* op nij werd vertnoord, antwoordde de heer. Het was in Birnside, dicht Wij mijn huis. Ik had mijn tuinman ben- zocht en toen ik terugkeerde, zag ik iemand zijn sigaar aanstoken in het por tiek van het huis van John .Metcalfe Totaal 115.783.822 ƒ125.091.155 De opcenten ten bate van het Lee- ningsfonds gaven over Maart 1931 een opbrengst van 4.940.664 tegen een bedrag van 7.031.198 in Maart 1930. De inkomsten ten bate van het „We genfonds" gaven over Maart 1931 een opbrengst van 523.132. Rijwielbe lasting 24.380. DE SPELLINGS-ANARCHIE. Wie meendje, dat de bastaard-spelling! van minister Terpstra nu alhans van re- geeringswege dje eenige voortaan erken de, aanvaarde en voorgfeschrevene, dus officieele spelling zoude worden, waar naast d an De Vries en Te Winkel offi cieel getolereerd, zoude wezen, terwijl d,aarnaast dan Kollewijn en de Nieuwe Haagsche Gymnasiumspelling een onwet tig maar wellicht nloeiend, bestaan zou den voeren de eerste althans ze kern el,ie heeft zich vergist. Want zoo is het óók weer niet! Wat kan blijken uit een "circulaire, 'd,ie B. en W. van 's Gravenhage dezer- dagen hebben gericht aan de hoofden van het openbaar hooger-, middelbaar- en "ïager ondjerwijs in hunne gemeente. Zij luidt als volgt: Naar aanleiding van "die u bekende aanschrijvingen vlan dien minister van ond,erwijs, kunsten en wetenschappen no pens de schrijfwijze of spelling der Ne- derlandsche taal, hebben wij de aan dacht van den minister er op gevestigd, dat de abituriënten van scholen voor voortgezet onderwijs in deze gemeente o.a. geschikt moeten zijn voor de waarne ming van ad,ministratieve betrekkingen in den dienst van openbare bestuursorgaj- nen. I Met het oog daarop hebben wij tot het waaide een 'beetje. Hij hield de lucifer dicht bij zijn gezicht en ik zag duidelijk het loensche linkeroog en daar door herkende ik hein. ISprak. u Imet hem vroeg de coroner. Neen, antwoordde Hassendeane. Ik was het half en half van plan, hij ver wijderde zich echter plotseling, nadat hij zijn si,gaar had aangestoken en ging in de richting van Reiver's Den en High Cap Lodge. En is u zeker omtrent zijn identi teit? Absoluut! Het was Andrew Merchir son, hoe hij zich ook later mocht noe men. De coroner keek naar de j!uryleden, die bij hem zaten. Ik geloof, dat wij' thans de zitting kunnen sluiten, zeide hij. Op dat oogeublik kwam- een politiea gent binnen met een jongen man, die onderzoekend rondkeek. Koint u hier in verband met het onderzoek mijnheer? vroeg de coroner. De nieii w-aangekomene haalde een naalmkaartje uit zijn portefeuille, fluis terde een paar woorden tot den coroner en gaf hel over. Ik zag deze laatste [hoogst verbaasd kijken. Deze mijnheer, hij las het kaartje, Stephen Postlelhwaile, notaris uit York, vertelt m!ij dat hij een en ander over dit geval in de couranten las en daarom omj- (middellijk hier is gokomen om eenige fcnededeelingen te doen. Ik geef hét woord aan mijnheer Posüethwaite. Deze deelde mede, dat Mazaroff hem djen minister de vraag gericht, of d© re geering' voornemens is om zeer binnen kort in die van haar uitgaande stukken de door den minister aangegeven vereen voudigingen van de spelling in toepas sing te brengen. De minister heeft thans dqze vraag ontkennend beantwoord! Hij vestigt er (djaarbij de aandacht op, dat zijn circulaire van 12 September 1930, no. 10383 afdjeeling voorbereidend hooger- en middelbaar onderwijs nr. 5126 afdjeeling lager onderwijs algemeen, niet verd,er gaat, djan de daarbij aangegeven 'afwijkingen geoorloofd^ te ver klaren bij bepaald^ examens. [En de toepassingsvoorschriften in het leger d.anP Is dit nu anjarchie of niet? Red. M. C.] Ond,er deze omstandigheden moeten wij (B. en W. van Den Hatag), vasthouidiea aan dien eisch, dat voortaan bij het on derwijs in deze gefmieenle de spelling der Nederiandsche taal wordt onderwezen overeenkomstig dje regels van De Vries en Te Winkel, met de vereenvoudi gingen, welke tot dusverre reeds alge meen en in het bijzondjer in de van de regeering uitgaande stukken toepas sing vindjen I Wij begrijpen, dat voor zooverre in den loop van het schooljaar 1930—1931, door een minder juist inzicht in dq strek king van de ministerieel© voorschriften een andjere spellingwijze in de scholen is toegepast, daarvan thans, enkele maan den voor toelatings- en eindexamens niet meer kan worden afgeweken. Wij ver langen echter uitdrukkelijk, dat, te re kenen van den aanvang van het cursus jaar 1931—1932 af, met onzen boven omschreven wensch nauwgezet wordt re kening gehouden Naar de Vereeniging tot vereenvoudi ging van onze spelling mededeelt heb ben 25 hoogleeraren, 'die de vereenvou digde spelling toepassen, zich gewend tot hun ambtgenooten in Ned,erland om lien op te wekken, tot dje praktijLj van die spelling over te gaan, èn voor particu- culier gebruik èn in publicaties. Dit is d'e eenige weg, dunkt ons zoo: propaganda en practische toepassing der V. S. f LIMBURG ROERT ZICH. De Vereeniging van Limbungsche dak- pannenfabrikanten heeft zich met een adres gewend tot de gem'eentleraden in Nederland, waarin zij erop Wijst dat, tengevolge van de abnorm'ale tijdsomstan digheden waarin het industrieele leven zich bevindt, zich de noodzakelijkheid hoe langer hoe meer doet gevoelen, dat zooveel mogelijk opdrachten, welke de Overheid heeft te verstrekken, aan de Nederland se he Industrie ten goede ko men. De bestaansmogelijkheid der dakpan- nen-indrustrie wordt, door den enormen invoer van dakpannen uit het buitenland, voornalmelijk uit België, met zijn lager en loon- en levensstandaard, naast het inteer en meer toenemende gebruik van bui- tenlandsche leien, asbest/leien, [golfplaten en verdere Surrogaten, ernstig in gevaar gebracht. De vereeniging vraagt dus der gemeen teraden medewerking om erop te willen aandringen, dat voor de dakbedekking der door den Raad uit te voeren gesub sidieerde gebouwen, alsmede voor die der woningen, waarvoor de gemeente ge heel of gedeeltelijk gelden beschikbaar stelt, geen leien of andere buitenlandsche (materialen, doch uitsluitend dakpannen van Nederlandsch fabrikaat worden ge bruikt, daar deze den toets der critiek tmet elk ander dakbedekkingsmateriaftl .glansrijk kunnen doorstaan. den 23sten September had bezocht. De heer Mazaroff vervolgde hij1, was een totaal onbekende voor mii), hoe wel ik hem een paar dagen te voren in de stad had gezien met een heer, dien ik hier zie zitten. Hij vertelde, dat hij een paar dagen in York wilde blijven in het Nortn Eastern Hotel. Daarna deelde hij! mij mede, dat hij in Zuid-Afrika veel ,geld had verdiend en zijn gelden had gedeponeerd bij de Barak van Zuid-Afrika te Londen. Hij beweerde geen kinderen of familie te hebben en wenschte zijn testalmjent te maken. Op1 een vel papier had hij zijn wenschen neergeschreven. Hij' gaf rpij dat en vroeg mij aan die hand daarvan een behoorlijk testament te inaken. Hier is dat vel papier zeidie hij, terwijl hij een gele enveloppe voor den dag haalde. Toen ik had gelezen wat hij' had geschre ven, zeide ik helm, dat het niet noodzjaj- kelijk was om daarvoor een notarieele acte te maken, dat hij zijn stuik slechts behoefde te teekenen met raiiij en één 'getuige. Dit beviel hem echter raiet, hij vvensente een notarieel stuk opgemaakt te hebben. Dit is gebeurd en het testaimlent werd met twee getuigen geleekend, waar na hij het medenam. "Eenige dagen later ontdekte ik, dat ik had vergeten om hem 2ijn oorspronkelijk stuk terug te geven. Ik ging zelf naar het North F»aslern Ho tel, doch hoorde dat mfjmheer Mazaroff •met m'ijireer Holt naar het Noorden was i%rtrokkcn ©n geen adres had achterge laten. Gisteren las ik een relaas van den moord in de couranten en in het biijizon- Liberalen en ontevreden landbouwers. Men schrijft uit Schouwen-Diuveland aan „De Zeeuwsche Vrijheid": Het is wellicht voor de Liberale partij van nut, in verband met de aanstaande Statenverkiezingen de aandacht te ves tigen op een wantoestand, die nu reeds een tiental jaren op ons eiland bestaat. Gelukkig niet in de gelederen van de Liberale Partij zelf, want met vreugde mag wel vastgesteld worden dat, dank zij onze voormannen, hier van een opge wekt partijleven gesproken kan worden. Maar de wantoestand bestaat hierin, dat zoovelen, wier beginselen van huis uit honderd procent liberaal kunnen worden genoemd, zich niet bij onze partij aansluiten. En niet alleen dat, maar wat veel erger is, zich bij alle mogelijke gelegenheden inspannen om onze, en feitelijk daarmee ook hun partij, zooveel als hun maar even mogelijk is af te breken. Mien zal zich afvragen wat toch wel de oorzaak van dit euvel mag zijn? Om dit te verklaren moet men teruggaan tot de Kamerverkiezingen van 1922, toen de heer Braat hier bij bovengenoemden grooten indruk scheen te maken. Velen zagen toen in den Plattelandersbond d e partij der toekomst, zeiden hun steun aan den toen nog zeer jeugdigen Vrij heidsbond op en schaarden zich vol geestdrift achter den grooten Leider Braat Of daarbij persoonlijke eerzucht een rol heeft gespeeld, wie zal dit met zekerheid durven beweren? Wat echter wel vaststaat, is, dat na het eerste op treden van den heer Braat in Zierikzee, de geestdrift aanmerkelijk was bekoeld, ja dat enkelen ronduit hebben erkend zich over hun leider diep te hebben ge schaamd Was deze schaamte nu een reden om tot de Liberale Partij terug te keeren en zich dus te scharen onder de leiding van Dresselhuys en andere hoogstbekwame mannen? O neen, in tegendeel, met verdubbelde woede keerden zij zich nu tegen onze partij! En naarmate hun échec met de later tel kens weer opduikende soorten van plat telandersbonden grooter werd, werden ook hun aanvallen op de Liberalen hef tiger. Naar buiten wekte het den in druk of zij het armzalige figuur dat zij sloegen, trachtten te redden door maar steeds meer die partij af te breken, waaruit zij zonder aannemelijke reden waren weggeloopen Nu stemt het op dit oogenblik wel verblijdend, dat verschillenden van deze heeren weer zijn teruggekeerd tot de partij waar zij thuis hooren, n.l. bij de Liberale Staatspartij Maar nog steeds blijft er een kern over die elke gelegen heid te haat neemt om ons schade te be rokkenen, ook nu weer bij de aanstaan de verkiezing. Hunnerzijds is dan ook weer een poging in het werk gesteld met een aparte lijst uit te komen, die zij dan voor deze gelegenheid „agrarisch" had den willen noemen. Het doet vreemd aan, maar hun eigen namen hadden zij er liever maar niet op, blijkbaar stelden zij zich liever niet voor een tweeden keer aan een openbaar échec bloot, en diegene welke zij No. 1 wilden plaatsen schijnt voor de twijfelachtige eer te heb ben bedankt, zoodat de indiening van een lijst niet bleek door te kunnen gaan! Zij hebben daarbij getracht in troebel water te visschen, door de houding on zer Kamerfractie's inzake de steunver- leening aan den Landbouw onjuist voor te stellen, iets wat in deze uiterst zor gelijke tijden maar al te gauw inslaat. Veel succes hebben zij daarmee niet be reikt, vele nadenkende landbouwers zijn reeds nu tot het inzicht gekomen dat het juist onze Kamerleden zijn geweest die gepoogd hebben het uiterst ingewik- der dat mijnheer Mazaroff was beroofd van zijn geld en andere waardevolle din gen. ©n daarom vind ik het mijn plicht (olm hier te - komen, mededeelen \v,at ik vertelde. Mijnheer Postlethwaite eindigde even plotseling als hij was begonnen. Aller oogen waren op hem gevestigd, nieuws gierig om meer te hooren. Men hoopte ongetwijfeld, dat de coroner onmiddel lijk een onderzoek naar het testalment zou instellen. Hij begon echter met eenige oppervlakkige vragen te stellen aan die zen igetuige. Ik ben u zeer verplicht injijbheer Postlethwaite, zeide hij!. Volgens u droeg de vermoorde het testament blij1 zich Het is gebleken, dat al hetgeen hij bij zich had is gestolen. Het is van veel belang te weten dat er zulk een testament beslaat. Heeft m'ijjnheer Mazaroff u web licht meegedeeld, dat hij' vroeger een anderen naam heeft gedragen? Mijnheer Postlethwaite maakte een ontkennend gebaar. Neen, dat deed hij niet, antwoord» de hij, Heeft hij' niet gezegd, dat hij den naam Mazaroff nad aangenomen? Neen! Viel het u biet op, dat hij" voor een Einigelschiman een zeer ongewonen naam had? Dat wel? Maar ik ben in miijfn practijk meermalen zeer bijzondere na men tegengekomen. Heeft u niet gevraagd,, hoe hij er toe kw.ajtti om' zich bij u, in, York, te verV- 1 "(Ingez. Medj.) kelde steunvraagstuk te bezien uit een oogpunt van het algemeen belang. Al onze afgevaardigden zijn zich ten volle bewust van den noodtoestand waarin de Landbouw dreigt te geraken, en dat noodgedwongen zal moeten worden af geweken van ons beginsel dat de Staat zich dient te onthouden van inmenging in het vrije bedrijfsleven Maar dat sluit niet in dat men alles wat van de zijde der regeering als steunwet wordt aan gekondigd dan ook maar klakkeloos dient te slikken, ook al zitten er in dat voorstel zooveel fouten dat meg moet zoeken waaruit nu eigenlijk toch die steun bestaat Neen, onze mannen komt eer een woord van hulde toe dat zij ook nu weer getracht hebben een oplossing te geven waarbij ook de landbouw steun zou krijgen, maar tevens de belangen van andere groepen zoo min mogelijk werden geschaad; echt liberaal werk Het is toch te dwaas om los te loopen dat de Liberalen het platteland zouden willen „nekken Juist het omgekeerde was tot dusver altijd het geval, n.l, dat juist van de liberalen ten plattelande steeds de aandrang is uitgegaan om in hun bedrijven door den Staat zooveel mogelijk met rust gelaten te worden wmmmm (Ingez. Medj.) Het aantal gievallen van mondj- en klauwzeer gedurende de maand Maart 1931 bedroeg' in de provincie Groningen 11, Friesland 20, Drenthe 7, Overijssel 11, Gelderland 50, Utrecht 11, Noord- Holland 33, Zuid-Holland 120, Zee land 17 (Ellemeet 1, Hontenisse 1, Middelburg 2, Oosterland 1, St. Philips- land 1, Wemeldinge 2, Weslkapelle 3, Wissekerke 2, Zoute] and je 1, Zuiddorpe 3), Noord Brabant 733, Limburg 1- De cijfers duiden het a au Lal eigenaars aan onder wier vee deze ziekte werd gecon stateerd. De oesterverzending. Gister is voor de vierde en voor de laatste maal een schip met een lading zaaioesters naar Denemarken vertrokken. Plus minus 18 millioen zaaioesters van 40 en 50 KG. zijn nu weggegaan.. Een grootere hoeveelheid dan andere jiaren De uitvoer van zaaioesters naar Frankrijk is nog niet groot geweest, en zal als het niet spoedig veranderd miniem zijn. voegen? Neen, omdat hij' mij zeide, dat het jluist dien tnongen 'bij hem w.as opgekomen om zijn testament te maken, en dat hij, indien hij iets in zijn hoofd had, dit on middellijk ten uitvoer bracht. - U vertelde, dat hij1 u had gezegd, zeer vertmo.gend te zijn. Heeft hij ge zegd hoeveel hij1 bezat? Ja, dat heeft hij imij medegedeeld; acht honderd duizend pond. De coroner leunde in zijn stoel ach terover en keek eens rond. Daarna wendj- de hij zich wederom toit den getuige. Mag ik! u verzoeken, mfijnheer Post lethwaite, den uitersten wil van mijnheer Mazaroff voor le lezen? Onder doodsche stilte las hij Ihèt vol gende voor „Dit is de laatste wil v,an mij, Salim Mazaroff, het laatste woonachtig in hotel Cecil te Londen en in Kaapstad, Zuid- Afrika 941 Diaxling street. Ik legateer en vermaak al mijn roerende en. onroe rende goederen, die ik bij mijn dood 'bezit of waarop ik aanspraak heb, aan Mervyn Holt, wonende te Londen 559a Jeidmlijm street, en ik 'benoem den @e$- noelmden Mervyn Holt tot eenigen exe cuteur-testamentair en ik herroep pile vroeger gemaakte testamenten." Dat was alles. Maar ik gevoelde da| alle oogen thans op mij' waren gevestigd. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5