5 STEMT LIBERAAL Nieuw- St. Jocsland, GtSLOTEN ZIJN Herinnering* jo POLDER WALCHEREN. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. Hoe Zamora en de zijnen 't zullen bolwerken? Er zijn direct een regeeringsverklaring en een voorloopig statuut verschenen De terminologie is gematigd. De voorloopige regeering der repw bliek is er vast van overtuigd, dat de politieke en sociale krachten, die aan de vestiging van het nieuwe regiem heb ben medegewerkt, de discipline zullen bewaren. Daarvan hangt het aanzien en het toekomstig lot der jonge repu bliek af. De regeerltig is daarom van oordeel, dat ieder, die zij met macht heeft bekleed, aan de bevestiging van het aanzien der republiek, welke de vij anden van dezen staatsvorm willen on eergraven, zullen medewerken. Wat deze tegenstanders betreft, zoo hoopt de re geering, dat zij het buitengewoon ge wicht van het oogenblik voor de toe komst van Spanje zullen inzien en hun houding daarnaar zullen inrichten, In het voorloopig statuut „presen teert de regeering Zamora zich a.h.w. De regeering noemt zich voorloopig wegens den voorloopigen aard van hoogste organisatie, waardoor zij de souvereine functies in den staat zal uit oefenen. Het staat niet aan haar de opsomming der rechten van de burgers te formu leeren welker beginselen en concrete regeling de taak zijn van de consti tueerende vergadering. ORRESPONDENTIE. BELGIE. NICARAGUA ENGELAND. VEREENIGDE STATEN. Abonnementen en Advertentiën toot dit blad worden aangenomen door den Agent I. JOOFSF, MARKTBERICHTEN, Advertentiën: V e r 1 o o fd ANTHONIJ J. F. DEN BOER Jr. bn JOHANNA DE BRUIJN Ververijstraat 135 Middelburg Delfisehevaart 12b Rotterdam. Receptie v«m 2 tot 4 uur op 19 April t.e Rotterdam. Ondertrouwd; PIET W. POLDERMAN en NELLY VAN LANGERAAD L. Sineebtr. 186) „,b ,6.4.,SL N'euwep. P 200) 8 Huwelijksvoltrekking 29 April a s te half elt in de Koorkerk door den Weleerw. Heer Ds. v. Empel.' Heden overleed te 's-Gra vefbage, onze lieve Schoon zuster, Tante en Nicht, Mejuffrouw JOHANNA MARIA VAN DE ÏUN80U, in den ouderdom van 74 jaar Familie SPIERENBURG. Familie VAN ROTTEN. Middelburg, 16 April 1931. Eenige kennisgeving. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht U kennis te geven, dat heden zacht en kalm, is overleden onze ge liefde Vader, Behuwd-, Groot en Overgrootvader de Heer GERARD ISRAËL (Wedu wn. van M. C. Tazelaar) in den ouderdom van 86 jaar en 10 maanden. G. N. 0...ISRAËL. S. ISRAËLde Regt. C. J. HARINGMAN— TCT> A TfT H. M. HARINGVTAN. M. C. N.VAN DER WEELE- Israël M. VAN DER WEELE Pz C. M VAN DER WEELE— Haringman J J. VAN DER WEELE. M. O. N. VAN HFE Haringman. M. J. VAN HEB en Achterkleinkinderen Colijnsplaat, 16 April 1931. Voor de vele bewijzen van deel neming, ons betoond bij de ziekte, het overlijden van onze geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd- en Groot moeder JOHANNA JACOBA ME1JERS— Kousemaker betuigen wij onzen harteljjken dank. Uit aller naam P. MEIJERS N. Vl.igs. weg April 1931. bij M'burg, Voor de zeer vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het over lijden van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Zuster en Behuwdzuster, de Weduwe L. DE NOOD, geb. Van Molenbroek, zeggen wij hartelgk dank. Fam. DE NOODMarree (R'dam) Fam LAVOOIJde Nood Fam. KORSTANJE— van Molenbroek. Middelburg, 16 April 1931. I)e Heer en Muvrouw LOEFF Kunst zullen gaarne bezoeken ont vangen op de Zondagen 19 e i 26 April tussehen 3 en 5 uur. Het KANTOOR van den RAA0 VAN AR3E10 zal morgen, Vrij dag, om i uu? LIJST 8. DE ADMINISTRATIE. 0] der Coöp. Melkinrichting Zuivelfabriek „WALCHEREN". Uitgeloot zijn de Dummers3, 4, 45, 50, 84, 90, 107, 113, 153, 186, 242, 260, 269. 282. De uitgelote stukken en de cou pons dezer leeoing zijn vanaf 1 Mei a s. inwisselbaar ten kantore der Vereeniging van 1012 en 24 uur. DE DIRECTEUR. Het Dagelgksch Bestuur van den Polder Walcheren brengt ter kennis van ingelanden lo. dat het ontwerp der polder- begrooting voor het dienstjaar 1931 gedurende veertien dagen ter Griffie van den Polder ter inzage is nedergelegd en al daar verkrijgbaar gesteld a f 1.50 per exemplaar, 2o. dat de gewone voorjaarszitting der Algemeene Vergadering in het openbaar zal worden gehouden in het Polderhuis, Abdij te Middelburg, op Zater dag 25 April a.s des voor middags te tien ure. Middelburg, 11 April 1931. Het Dagelij ksch Bestuur voornoemd, H. F. LANTSHEER. Voorzitter. R W. VAN LYNDEN, Griffier. GEMEENTERAADS VERKIEZING. Het Bestuur van de afd. Middel burg der Liberale Staatspartij de heele bemanning deze bijeenkomst kon bijwonen. Daarna werd gemeenschappe lijk de plaats des onheils bezocht. Poor de bevolking van Rosehaerty, waar de grootste opoffering buitenge woon was tentoon gespreid, werd beslo ten den burgemeester met de bemanning van de Victoria te bezoeken. De omwenteling in Spanje, Al spoed'g werd 't een vraag, of Al fonso van Spanje inderdaad een abdica tie oorkonde heeft onderteekend, waar door hij dus geen koning meer is. We maakten gister melding van een min of meer dramatisch tooneel, dat zich Dins dag ten paleize te Madrid zou hebben af gespeeld. Wat blijkt echter nu uit het afscheidsmanifest van Alfonso Hierin zegt de koning wel overtuigd te zijn op het oogenblik de liefde van het volk te hebben verloren, doch niet voor al tijd, En dat hij daarom van geen van zijn rechten afstand doet, in af wachting van de publieke opinie in Spanje. Daarom geeft hij de uitoefening van de koninklijke macht op tot het volk heeft gesproken, en vertrekt hij uit Spanje, om daardoor te kennen te ge ven, dat het volk de alleenheerscher over zijn land is. Dit werd bevestigd door koningin Victoria, die met haar kinderen gister morgen om 12 uur uit Madrid is ver trokken. Het salonrijtuig was aan de Zuider-express gekoppeld, die om 9 uur 's avonds aan de grens arriveerde. Het heet, dat een speciale verslagge ver van de Matin in den trein een on derhoud met de Koningin heeft gehad. De Koningin was door de gebeurtenis? sen der laatste dagen zeer geschokt, en verklaarde voortdurend, dat zij de om wenteling als een vreeselijke gebeurtenis beschouwde. Wanneer de Koning tegen stand had geboden, zou naar haar over tuiging de heele koninklijke familie zijn vermoord. Heftig ontkende zij, dat de koning afstand van den troon zou heb ben gedaan, en zeide ook nadrukkelijk, dat de Koning alleen is vertrokken. Dat wil dus zeggen, dat Alfonso van Spanje nog koning is, doch niet meer in Spanje toeft, en geen staatsstukken meer krijgt toegezonden. Koning op non-acti viteit. Of nu nog een onderteekening eener werkelijke abdictie zal volgen Heeft de nieuwe regeering dit manifest als een laatste gebaar hoffelijkheidshalv.e ge laten? Men is geneigd dit te denken, want als werkelijk de nieuwe heerschers op een onderteekening stonden, dan konden zij, bij een constante weigering, niet anders dan den koning gevangen houden, hetzij in Madrid, hetzij elders. Afgescheiden daarvan staat de vraag, of inderdaad als o.a. in Griekenland .is geschied Spanje zijn laatsten Ko ning niet terug zal roepen. In 1874 is de eenige zoon van de verdreven Isabella II teruggehaald en de machthebbers van toen waren waarlijk geen onbekwame mannen. Alfonso is te Marseille aangekomen en dus niet van Carthagena direct naar Engeland gevaren. Men gelooft algemeen I en 't ligt voor de hand dat hij zich naar Parijs zal begeven. Daar vindt hij dan de Koningin en hunne kinderen. In een der Parijsche hotels is al een heele vleugel voor de familie gereserveerd. Van een toekomstig, verblijf op Kensing ton Palace te Londen bleek ter plaatse nog niets bekend. De nieuwe regeering, De regeering verklaart dan haar col lectieve en individueele werkzaamheid te zullen onderwerpen aan de Cortez, onderzoek van de daden der heerschers bij de ontbinding van het parlement in 1923 en, daarna; eerbiediging der indi- vidueele gewetensvrijheid en godsdienst vrijheid; erkenning van het beginsel van het moderne juridische dogma der syn dicale en coöperatieve persoonlijkheid; waarborg van den particulieren eigen dom (geen onteigening zonder vooraf gaande schadeloosstelling). De regeering zal alle finantieele ver plichtingen nakomen. Stabilisatie der peseta acht zij n'et urgent. Tenslotte verklaart de regeering, dat de indivi dueele vrijheid der belagers van de re publiek van hun manoeuvres afhangt. Er is zooals wij gister meldden een republiek Catalonië gesticht, maar in federatief verband met de Spaansche, Aldus -heeft ook kolonel Macia- ver klaart P»3 .algemeene iniEuk is dat de repu bliek zich consolideert, behoudens eenige vrees ten aanzien van de hou ding van de vakvereenigingen. Het is volkomen rustig te Barcelona en afgescheiden van den stilstand van iet werk heeft het leven zijn normalen loop. Toch nog ongeregeldheden. Er zijn hier en daar aldus wel onge regeldheden voorgekomen. Toen de ge vangenen te Sevilla vernamen dat de gevangenissen te Barcelona waren opengesteld, kwam het tot een muiterij, waarbij de bewakers werden overrom peld. 12 gevangenen slaagden erin te ontvluchten. Te Bilbao bestormde de volksmenigte evenals te Barcelona de gevangenissen en bevrijdden de gevan genen. Te Valencia ontstond eveneens opstand onder de gevangenen, de gou verneur stelde toen alle gevangenen in vrijheid. Te Malaga kwam het tot zeer ernstige incidenten', de menigte bestorm de het redactiegebouw van een dagblad. Te San Sebastiaan rukte de men-igte het standbeeld van Koningin Maria Chris tina van zijn voetstuk en vernielde het. De Kon. familie naar Engeland? Tot nog toe zijn in Engeland geen voorbereidingen getroffen om de Spaan sche Koninklijke fa-milie te kunnen on derbrengen, doch vele personen uit de hoog Society hebben hun hulp en mede werking aangeboden, In de haven van Southampton zijn voorbereidingen ge- tioffen om den Spaanschen Koning een waardige ontvangst te bereiden. De „Daily Express" weet mede te deelen ,dat het vermogen van Koning Alfonso op ruim 2J4 millioen Pond Sterling wordt geschat. Het grootste ge deelte hiervan zou in Engelsche papieren zijn belegd. Italië's en Frankrijks belang stelling. De gebeurtenissen in Spanje worden in Italië met belangstelling gevolgd, In de kringen van het Vaticaan neemt men ooralsnog groote terughoudendheid in acht en ook de Osservatore Romano, het orgaan van het Vaticaan, onthoudt zich van iedere commentaar. De Italiaansche pers bepaalt zich voorloopig tot een algemeene beschrij ving van de omwenteling zonder echter in de buitenlandsche politieke mérites daarvan te treden. Het officieuse blad Giornale d'Italia verklaart, dat de ge beurtenissen in Spanje met kalmte en onpartijdigheid moeten worden be schouwd, aangezien het de interne aan gelegenheden van Spanje geldt. Het blad is van meening, dat het lot van den Ko ning ais gevolg van de verdeeldheid nog niet definitief beslist schijnt te zijn. De Tribune meent, dat de huidige ge beurterdssen zich in zoover niet van de gebeunenissen der laatste 100 jaren onderscheiden, dat zij aan de opper vlakte van het volksleven zijn gebleven. Spanje heeft steeds heldere ideeën ge volgd waar het de uiting van nationale wenschen betrof. De Lavoro Fascistja is de meening! toe gedaan, da.t de gebeurtenissen in Spanje slechts een voorbijgaande dramatische beteekenis kunnen hebben. Het blad stelt de vraag, of het gelukken zal dat de door overlevering verstarde elementen van het politiek terrein te verwijderen. Ook de huidige „nieuwe mannen" schijnen niet de dragers van een nieuwe ged|achte te zijn. Het blad verklaart dan verder, dat men te Parijs niet zonder belangstelling hetgeen thans in Spanje gebeurt, gade slaat. Ciatalonie is een oud Fransch de sideratum, dat opnieuw zou kunnen op leven en ook Marokko is een gebied, waarbij Frankrijk in hooge mate geïn teresseerd is. De nieuwe toestand wordt gekenmerkt door verval en politieke ver (tegenheid, maar ook door versterking van de buitenlandsche begeerigheid', niet slechts uitgaande naar de laatste over blijfselen van wat eenmaal het grootste koloniale wereldrijk was, doch tevens naar het hart van Spanje zelf. Lavoro Fascista zegt in» de Vaticaan sche stad vernomen te hebben', dat de j'bgeeringswisseling ini Spanje den Hei ligen Stoel niet met bezorgdheid vervult, aangezien van de zijde van enkele ver tegenwoordigers van het nieuwe regime reeds bepaalde toezeggingen ontvangen werden. Men is slechts bezorgd over het lot van de koninklijke familie, aan- igezien de Paus naar menl weet, met haar steeds in nauwe relatie heeft ge staan De apostolische nuntius blijft Voorloopig te Madrid in afwachting van de verdere ontwikkeling van de situatie welke door het Vaticaan met een zekere optimisme wordt gadegeslagen. In Parijsche politieke leringen Tieerschl naar aanleiding van de omwenteling in Spanje eenige bezorgdheid. Er wohdt op gewezen dat de Spaansche revolu tie het prijsgeven van het Marokkaansch gebied in beginsel in haar program heeft opgenomen. Door de consequenties hier aan zou Frankrijk zich voor ernstige politieke en militaire moeilijkheden ge steld zien. Het was juist door de gemeen schappelijke houding in de Marokkaan- sche kwestie ,dat de betrekkingen tus- j voerd door J. de Paauw, „Griffioen", de sehen Frankrijk en Spanje den laatsten den 70 ct. per kg. tijd bijzonder vriendschappelijk werden. De vlootovereenkomst. De Engelsche, Fransche en Italiaan sche deskundigen hebben gisteren de be sprekingen inzake de definitieve redac tie van de vlootovereenkomst hervat. Na een kortstondige zitting werden de onderhandelingen tot Vrijdag a.s. ver daagd. Naar de correspondent van de N. Rott. Crt. te Brussel meldt, is de te KnoW- ke, vlak bij de voormalige monding van het Zwin, op enkelen honderden mabeiis van de Nederlandsche grens aangelegde luchthaven, sedert een week ongeveer, geheel klaar. Het terrein is voorzien van de noodigie signalen, de loodsen zijn vol tooid en de kantoren van de Sabena en andere luchtvaartmaatschappijen (ge nstal- leer d. Met 1 Mei vangt de exploitatie aan v.an den geregelden dienst Oostende Knokke-—Antwerpen en vice-versa, die met twee Fokker toestellen zal worden verzekerd. De onlusten in Nicaragua hebben 'n jgirooten omvang aangenomen en enkele gebieden zijn door de vreemdelingen ver laten. Naar wordt gemeld, zouden bij de jbngt ste onlusten minstens 9 Amerikaansche onderdanen zijn gedood, verscheidene in woners van Nicaragua zijn gedood of ge wond bij' de gevechten met de opstande lingen. Amerikaansche marinevliegtuigen hebben het kamp der opstandelingen ge- bofinfbardeerd. Een groot gedeelte van den spoorweg die naar het binnenland leidt is in handen van de rebellen. Voor de eerste maal in de geschiev denis van de oorlogsschulden heeft zich het geval voorgedaan dat een m(o|riatbri(- |ü(m moest worden toegestaan. In het La gerhuis deelde de minister voor de Domi nions J. H. Thomas mede, dat Engeland zich bereid heeft verklaard Australië 'n uitstel toe te staan voor de komlende 2 jiaar. Bij' de delging van de Australische oorlogsschulden gaat het om' 4 betaling gen van elk 814.000 pndst., die met een halfjlaarlijksche termijn vervallen. De toestand van den Koning van Engeland gaat goed vooruit. De Fordfabrieken te Detroit heb ben Dinsdag hun twintig mïllioenste Ford auto vervaardigd. IMiddelburg, 16 April. Op dc graanmarkt was de aanvoer gering. Tarwe, niet getoond, witte boonen 11 15, lange bruine boonen 710, kroon- erwten 10—11, maanzaad 26.50—28. Boter en eieren aangevoerd door Wal- chersche boerinnen (off. prijsnoteering): Kipeieren f 3.20. IBoter f 0.76. Kalkoeneieren f 6.—. Eendeieren f 3.50. Ganseieren f 13. Aangevoerd door handelaren: Boter f 0.70. Kipeieren f 3. Kalkoeneieren 'f 6.—. Eendeieren f 3.50. Ganseieren f 13.—. Part. prijs: boter f0.85, kipeieren 14, poelje f 3, eendeieren f 4.50. Op de veiling waren 73.000 eieren aangevoerd. Dc noteering was: kipeieren 52—54 kg f 3.13, 54—56 kg 3.23, 56—58 kg 3 34 —3.40, 58—60 kg 3.51-/3.61, 60-62kg 3.61-3.66, 62—64 kg '3.70-13.73 64 66 kg 3.85, bruine 56-58 kg 3.48, 58—60 kg 3.60, 60—62 klg 3.69, 62-64 k'g 3.70 3.72, 6466 kg 3.83; eendeieren 3.54, groote ganseieren 14—16, kleine 9, kal koeneieren 5. m Middelburg, 15 April. Op de vei ling werden de volgende prijzen besteed: Koolrapen 2—2,5, wijnpeen 1,52, 'witlof 14—28, beadlof 3, uien 34, baksla 27—40, snijsla 1263, spinazie 17—26, karoten 16, zomerpostelein 37 48, Nero 57, peen 4, alles per kg; blauwe poters 1.14—1.22, Zeeuwsche blauwe 2.12, bonte aardappelen 1.15— 1.18, Bravo's, groote 1.10—1.55, roode kool 30—1.06, zuring 23—25, selderie 8—9, bloemkool 49—1.81, alles per kist ibroeisla 17—20 per kg; peen 55,5, prei 4—7,5, radijs 46, alles pe'r hos sefderie 4—6, rabarber 731.09 alles per 10 bos; kropsla 37,5, 2e 13 per ferop; TuinKers 6—7, per doosje, aard beien le 7,5, ,21e, 1 cent beiden per stuk Bloemen. Tulpen: Bartignan 19, Pride of Haarlem 22—24, Franc Sanders 32, Igemengde 20, Orion 20, Clara But 17 alles per 10; Narcissen: Sion 45. Barric 44, Orttatus 44—80, sir Wathing 75, Bicolbr Vic toria 55, Silver Foenix 75, gewone 18 Emperior 37—49, blauwe druifjes '35 48, lelies 2,5 alles per 10 bos; madelie ven 29—31 per T0 stuks. De eerste nieuwe aardappelen, aange- In verband met de komende Staten verkiezing wordt onzen correspondenten in de kieskringen Middelburg en Sluis medegedeeld, dat wij voorzoover geen andere maatregelen werden overeenge komen van hen verwachten een zoo spoedig mogelijke telefonische of telegra fische mededeeling van den stembusuit slag in hun gemeente. Formulieren volgens welke deze uit slag moet worden gemeld, worden hun tijdig toegezonden; met de postautoritei- ten is overleg gepleegd omtrent het open- ïouden van post- en telegraafkantoren over heel Zeeland totdat de uitslagen nnnen zijn. In verband met andere getroffen rege- ingen verwachten wij van corresponden ten buiten de kieskringen Middelburg en Sluis geen enkel bericht aangaande stem- msuitslagen ditmaal. Telefoon voor dien dag: 269 en 139. ta Oe Gemeentesecretaiis vau Siiit- Laureus en zijue ecnigen<>o e be tuigen aug« dezen weg hunnen hartelijkeu dank voor de zeer vele big ken v«.n belangstelling zoo van hier als van elders ondervonden ter gele-enheid van hun veer igja rige Echtvereeniging op 10 April j.l. St. Laurens, 16 April 1931. 16 April. De Liberale Staats partij de Vrijheidsbond bestaat heden TIEN JAAR. Leve het springlevende Libe ralisme! De dagelijksche doodverklaring onzer tegenstanders is voortgeko men uit den wensch, die de va der van hun gedachte is. Het Liberale beginsel zal ons Volk blijven doordringen! Herhaaldelijk werd er door ons op gewezen, dat advertentiën voor ons blad aan ons bureau moeten be zorgd zijn voor twaalf uur en ZATERDAGS vóór HALF ELF, wil men ze in het blad van dien dag nog opgenomen zien, en dat advertentiën van grooten omvang gaarne een dag voor de opname worden ingewacht. Om teleurstelling te voorkomen, worden onze adverteerders be leefd verzocht met deze herinne ring rekening te houden. V. B, verzoekt den leden dezer af- deeling voorloopige candidaten voor de liberale lijst bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen bij een der leden van het afdeelingsbestuur in te zenden vóór WOENSDAG 22 APRIL. Deze opgaven moeten vergezeld zijn van een verklaring van of na mens den candidaat, dat hij of zij bewilligt in de candidaatstelling en genoegen zal nemen met de door het te houden referendum op de definitieve lijst aan te wijzen rang nummer. Het bestuur.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 3