KUNST EN WETENSCHAP, LAATSTE BERICHTEN. BEURS- EN WISSELKOERSEN. ONDERWIJS. LANDBOUW. RECHTZAKEN. Handel, Nijverheid en Visscherij LEGER EN VLOOT. SPORT. AFLOOP VERKOOPINGEN GEMENGD NIEUWS. BEURSTHERMOMETER WISSELKOERSEN. Het 51e Zuider Zendingsfeest zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 15 Juli in het Mastbosch te Breda. De gramofoon en de Evangelisatie. Men deelt ons mede dat er eerstdaags gramofoonplaten zullen verschijnen, waarop de stem van den alom bekenden evangelist Joh. de Heer zal vastgelegd zijn in liederen uit zijn zangbundel. De „Vitalphon" zal voorloopig 8 dub belzijdige platen van dezen evangelist uitbrengen. Vereeniging voor Instrumen tale Muziek. Hélène Cals- (X) Het lichte genre, het genre dat alleen verpoozing schenkt en niets dan het uiterlijke raakt, tiert welig tegen woordig. Een avond met dergelijke mu ziek beteekent voor velen een gewilde attractie. Het wil zeggen, een avond zich geheel overgeven aan de eigenaardige bekoring dezer muziek. Een avond van weinig inspannend muziek-genieten; zich laten meesleepen door bloeiende melo dieën, levenskrachtige rhythmen en be korende harmonieën. Dat het publiek een dergelijken avond op prijs stelt, bleek uit de tamelijk groote opkomst. Dat bleek ook uit de wijze, waarop men op een dergelijken avond luistert of nog beter: meeleeft. Het is toch ook inderdaad wel een sterk sprekend getuigenis voor de zeldzame vitaliteit dezer muziek, die zich van de meest eenvoudige vormen bedient en daarmee dingen van zulk een verras sende bekoring bereikt. In zekeren zin is deze soort muziek ook daardoor iets bizonders, omdat zij tot allen spreekt, tot grooten zoowel als kleinen, tot den ontwikkelden musicus als den eenvoudigen liefhebber. Bij deze muziek kan er gesproken worden van een gelukzalige blijheid, van een levensvreugde, die niet alleen tegen moeilijkheden bestand is, maar hen een voudig terugdringt. Licht en teeder en luchtig blij is deze muziek en schoon. Geen somberheid, geen zwartgalligheid drukt ons; men geniet zoo'n beetje van ,,das himmlische Leben" in de Suite „Les Petits Riens" van Mozart, in de Balletmuziek van Schubert en evengoed in de streelende prikkelende wals1 van Arditi, Evenals de door Nicodé gecompo neerde Canzonetta werden alle werken door de Instrumentale Vereeniging met veel entrain uitgevoerd, al zou men ten opzichte van het rhythme terecht meer lenigheid kunnen verlangen. Maar een bizonder effect werd ver kregen door de medewerking van de bij velen bekende söpraanzangeres mej. Hélène Cals, die „Ch'io mi scordi" van Mozart en „Paria", wals van Arditi met orkestbegeleding en „Letzter Frühling" en „Ich liebe dich" van Grieg met kla vierbegeleiding vertolkte. De wijze waarop zij haar mooie stem en haar voorbeeldig ontwikkelde techniek in deze composities wist aan te wenden, de wijze vooral, waarop zij de juiste sfeer wist te scheppen, was voortreffe lijk, Was in de beide eerstgenoemde nummers de verhouding tusschen or kest en zangstem wel eens wat te sterk, het toegiftje „Wiegenlied" van Schubert liet in dit opzicht niets te wenschen. Vooral na dit laatste nummer was het applaus voor mej. Cals en! den dirigent, den heer Joh. H. Caro, wel verdiend. Mevr. W. van Doorn-van Lookeren Campagne, die in de concert-aria de obligaat-klavierpartij zeer verdienste lijk aanvulde, kreeg ook haar aandeel in het succes. HET KON. BEZOEK AAN VLISSINGEN. Z. K H. de Prins die gelijk gemeld, de opening door de Koningin van de haven- Iwerken te Vlissingen, zal bijwonen zal In dien nacht van" Vrijdtag op Zaterdag 4o- geeren ten huize van den Commissaris der Koningin in Zeeland, teneinde te Vlissingen te kunnen deelnemen aan het diner door den burgemeester te Vlissin gen ter gelegenheid van de plechtige jojpening te geven. EEN ONDERHOUD MET DEN SPAANSCHEN ZAAKGELASTIGDE. In verband met de berichten omtrent de Spaansche revolutie heeft het Corr. Bureau in het gebouw der Spaansche legatie een onderhoud gehad met den zaakgelastigde, den heer F. Olivan, Ka merheer van koning Alfonso, die tijdens de afwezigheid van den gezant Graaf de Pradères de leiding van het gezantschap heeft. De heer Olivan noemde de huidige situatie zeer ingewikkeld en zeer deli caat. Hij had bericht van Romanones ontvangen dat de koning niet geabdi ceerd is, doch slechts was vertrokken om een burgeroorlog te voorkomen. Hij hoopte, dat in de toekomst de betrek kingen even hartelijk zullen zijn dan tot nog toe. De heer J, de Vlieger, ambtenaar ter gemeente se ere tarie te Vlissingen herdenkt heden den dag, waarop hij voor 25 jaar aldaar werkzaam werd ge steld, Bij monde van den secretaris werd de jubilaris gelukgewenscht,^ en namens het personeel ter secretarfe een sou- venier aangeboden. Van Burg. en Weth. ontving hij een bloemstuk. Ter gelegenheid van de herdenking van het 10-jarig bestaan cler liberale Staatspartij de Vrijheidsbond werd heden namens het hoofdbestuur der partij een krans gelegd op het graf van m|r. H. C. Dresselhuijs te Culemborgl. In den afgeloopen nacht is te 'N ij - me gen brand ontslaan bij het slepers- bedrijf van de Firma P. Frederiks. Vier paarden kwiamen in de vlammen oin. Een personen-auto, 2 vrachtauto's eenige wa gens, benevens groote voorraden hooi, stroo en hout werden mede een prooi der vlammen. De oorzaak is onbekend. De schade wordt door verzekering ge dekt. In de metaalwarenfabriek „Fax'" te Culeimborgi heeft in den afgeloiol- pen nacht een felle brand gewoed. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de brandweer nagenoeg niets meer kon doen. De fabriek brandde geheel uit. Niettegenstaande toet een groot aantal slangen water werd gegeven. De schade die zeer aanzienlijk is wordt door ver- zekering gedekt. De 22-jerige K. te B1 e ij er he id e- Kerkrade viel uit een dakgoot en werd ernstig' gewond naar het ziekenhuis te Kerkrade overgebracht waar hij aia n de gevolgen is overelden. De 47-jarige F. M. uit Eijgelshoven werd door de autobus van den heer K. .aangereden, en in zoodanigen toestand) in een ziekenhuis te Kerkrade overge bracht, dat hij spoedig overleed. Benoemd tot gouverneur vaü Oost Java de heer G. H. de Man, thansi resi dent ter beschikking van den gouverneur van Qosl Java. 'i i Hedenmorgen is het 16e postvlieg tuig de PH-AGZ van Schiphol naar In- dië vertrokken. Wijlen de heer mr. Af. J. A. C. Bik voorzitter van het Oranje Nassau Mu seum hééft aan deze stichting een 'le gaat van f 10.000 vermaakt. Bij' het depai-teimfent van defensie is bericht ingekomen dat Hr. Ms. torpe- dobootjager Van Galen op reis van Cu rasao naar Ned. Indië op 14 April van Kaapstad is vertrokkenn toet bestemming Mo,m|)iassa. Sedert 24 uur woedt boven geheel Anatolië een hevig noodweer, gepaard met z war en regen eni sneeuwval. De Euphraat is in haar bovenloop buiten haar oevers getreden en vier dorpen staan onder water. De stad Adama is gedeeltelijk overstroomd. Hedenmorgen verschenen te B re sla u ongeveer 70 communisten in de nabijheid van het landgoed Borgonie in het district Neumark, teneinde door een belegering het ontslag van 2 be dienden ongedaan te maken en ter werk stelling van werkwilligen le verhinderen. De bewoners konden het gebouw niet verlaten terwijl de telefoondraden wer den doorgesneden. De politie slaagde er eindelijk in de communisten te verdrij ven. De door den ijsgang veroorzaakte overstroomingen te K o w n o hebben in den afgeloopen nacht groote materieele schade aangericht. Alleen reeds Tn de opslagplaats der Sovjet Handelsvertegen woordiging1 zijn 57 wagons suiker' en andere goederen ter waarde van meer dan 3 mi'llioen door het water ernstig beschadigd. De totale schade wordt ge schat op meer dan 10 mi'llioen Litis. Artillerie en génie hebben in den afge loopen nacht zooveel mogelijk de ijsbar- rière door middel van dynamiet uit den weg trachten te ruimen, doch de ge zwollen rivier stuwt steeds nieuwe ijs massa's op. De waterstand van de Memel is tusschen de 6 7 m. gestegen. Uit Teluan in Spaansch Marokko wordt gemeld dat aldaar ernstige onlus ten zijn ontstaan omdat de koloniale Spaansche autoriteiten hebben geweigerd de republikeinsche vlag te hijschen. Bij een botsing tusschen monarchisten en republikeinen werden 3 personen gedood en velen gewond1. De republikeinen zou den de ter doodveroordeeling van den Spaanschen bevelhebber kolonel Capar eischen, omdat hij bevel had gegeven om op de menigte 1e schieten. De Spaansche hoogë Commissaris, Generaal Jordana zou door de republikeinen' zijn gear resteerd'. De kroonprins van Denemarken die lijdende is aan een maagkwaal is in een ziekenhuis ter verpleging opge nomen. Volgens een bericht uit Buenos Aires heeft het geheele Argentijnsche kabinet bij den president der republiek zijn ont slag ingediend. tTe Turijn is overleden Prins Tho mas van Savoye, Hertog van Genua, een zoon van koning Victor Emmanuel van Italië. De eerste volledige Ministerraad in Spanje heeft besloten drie proces sen te beginnen over de vrantwoordee lijkheid der Monarchie. Het eerste pro ces zal de catastrophale militjaire neder laag behandelen te Mililla in 1921, waar bij' meer dan 10.000 Spaansche levens verloren gingen. Het tweede proces is gericht tegen de handelingen van alle leden van den dictatuur van Berenguer tijdens den duur van hun ambtstijd. Het 3e proces beoogt de revisie van het vonnis van den krijgsraad inzake den opstand te Ja ca. overeenkomstig den eisch van bet O.M., vrijgesproken AMSTERDAM, 16 April. Het eerste getal is de vorige noteering, i&arop volgt die van heden, onder voor behoud ontleend aan de Officieele Prijs courant van de Ver. v. d. Effectenhandel. Ned. 22 A-B 1000-6 102i/2— 102i/2. Ned. 18 1000-5 100y4— 100i/4. Ned. 17 1000-4i/2 102—1021/4- 'Certificaten-3 781/2785/s- Cert. N.WIS.-21/2 661/8—661/2. JDuitschl. pd. st. 100-7 1013/4—101. Engl. W.L. 50-200-5 1033/4-103i/2. IGoes '30-4 98 Zeeuws. Hyp. B-li/2 101—101. A Amsterd. Bank 180y8—180. A Bank Assoc. 4Sb/s— 45s/8. C Rott. Bankver. 108—IO21/4 ex-djv. A Pref. Jurgens A 1065/8—IO61/4. A K.M. De Schelde 90i/4— A Ver Papf. v. Gelder 943/4—96. C Aim. Gar en Foundry 30—29i/2. C Am. Smelt en Ref. 475/8—46yt. C Farbenind. I.G. 1533/4—150. C U. States St. C. 136y8—l©45/g C C. Putol. Serv. 173/8—1i65/8. C North Am1. Cy. 77—75. A Born. Sum. H.M. 140140. A Ned, Wol Mij. 5456 A Singkep Tin M. 117%114. A J. C. Japan Ln. 5353%. A Rotterd Lloyd 121 A S. M, Nederland 126%1 A Amst. Thee C.M. 57%56%. A Houth. Alberts 67—78. C Peruvian C. Pr. 19i/4— 19i/4. A Erie Spoorweg 28ji/2— A Sothern Rlw. 42i/2—403/4. C Union Pac. Rr. 172y2—17iy2'. C Tul Nickel Cy 17i'2—,17i/8. A Kal. Bank 125i/4—!ll8s/4. A N.I. Ilbk 1000 121 C Ned. II. M. 1000 146y2-fl45-i/2. A Alg Kunstz. U. 90i/i—<87-88i/2. Abonnementen en Advertentiëa vooi de Middelburgsche Courant kunnen voor Vlissingen worden aagenomen doai Boekhandel F. LANDSMAN, St. Jacobstraat. Op de voordracht voor de benoe ming van een onderwijzeres aan de open bare lagere school A te Goes zijn ge plaatst de heeren C. J. M. Mazure te Ge leen, R. W. de Vries te Elburg en M. C Wisse te Bruinisse. De Tarwewet. Voor den Kring' Walcheren zijn m/fet de uitvoering der Tarwewet belast de heeren C. Franse, KLeverskerke, voor zitter; Z. Maljaars, Oostkapelle en J. J. Mesu, N. en St. Joosland; plaatsvervan gende leden zijn de heer L. Maas, Vrout- wepolder en M. J. Verhuist te NieuWr en St. Joosland. l 'i De rechtbank te Leeuwarden heeft uitspraak gedaan in de za,ak tegen Ch. A., 42 jaar te Leeuwarden, wegens zware mishandeling van G. Hiemstra, de vrouw, met wie hij eenigen tijd had sa mengeleefd en die hem 29 Febr. jl.l. op het Zaailand te Leeuwarden ontmoette waar hij haar met een mes te lijf was gegaan. Uitspraak 8 maanden gevangenisstraf met lastgeving tot onmiddellijke invrij heidstelling van verdachte. Het gerechtshof te Den Bosch heeft E. S., leeraar te Rotterdam, die op 1 Augs. bij eene reünie te Maastricht een autobotsing heeft -gehad, tengevolge waar van een Amerikaansche dame is overle den en tegen wien dientengevolge een rechterlijke vervolging was ingesteld A. v. Berkels Pat, 53 C Calvé-Delft 113-108-111%. A C. Suiker Mpij, 35%35%. A Int. Viscose 20%19%. A Küchenm, I. Ace. 7677-75. A Ned. Ford A.M. 307%—306-299. A Philips Gem. B. 223%—216-219. C Unilever 205%—201 -203%, C Anaconda Cop. 68%67% -67%. C Bethlehem St. 52%—50%-50%. C Gen. Aviation 10%9%-9%. A A.N.I.E.M.—N.B, 257-254 C A. Gas en El'. Cy. 213/4'-20y2. C Cities Serv. Cy. 17i/2—17. C Midjd. West Ut. 22i/2—2U/4-22. A Alg. Explor. Mij. 70i/2—69-70. A Eoeton Mijnb. 40i/4—43-4, A Kon Petr. Mpij 263i/2—254-7. C Contin Oil Cy 9i/8—9i/4-i/2. C Shell Union O.C. 7i/8—7-63/4. A IIoll. Amer. Lijn 11 i/s A K.N. Stoomb. Mij. 44 A Ned. Scheepv. U. 1251/4jf.21i/o. A II.V. Amsterdam 368i/4— 357-5iy2. Aandeelhouders der N.V, Konink lijke Electrotinfabriek te Vlissingen hebben in hun vergadering de balans en de winst- en verliesrekening goedge keurd en besloten het saldö voor afschrij ving te bestemmen. De statutenwijziging kon niet behan deld worden, daar niet een voldoend aantal aandeelen vertegenwoordigd was. PROV. STATENVERKIEZING. Naar de „Maasbode" meldt, zijn de uitslagen der Prov, Statenverkiezingen als volgt LIMBURG: R.K. 36 (38), C.H. 1 (1), Lib. 1 (1), S.D.A.P. 4 (5), R.K. Landb. en Middenst, 3 (0). GRONINGEN R.K. 3 (2), A R. 10 (10), C.H. 5 (5), Lib. 5 (5), V.D. 5 (5), S. D. A. P. 14 (13), Comm. 2 (1), Plattel. 1 (2), Dem. P. 0 (1). N.-BRABANT: R.K. 50 (50), A.R. 2 (2), C-Ht 2 (3), S. D. A. P. 5 (3), Lib. 1 (2), R.K.V.P. 3 (2), V'D, 2 (1). (Tusschen haakjes vorige samenstelling)' Heden en gister wordt te Nijmlegen het 40-jorig bestaan der Koloniale Re serve gevierd. Namens de burgerij van Nijimegen werd met instemming der regeerjngs- en legar- autoriteiten het nieuwe vaandel aan de jlubileerende Koloniale Reserve geschon ken. Het Ned. elftal dat Zondag 26 April te Amsterdam in het Stadion tegen Duitschland uitkomt, is als volgt samen gesteld: Doel: Van der Meulen (H.F.C.), aan voerder; achter: Van Run (P.S.V.) en Van Kol (Ajax); midden: Paauwe Sr. (Fo,), J. Andriesse Jr. (Ajax) en Van Heel (Fo.); voor: Adam (H.V.V.), Tap (A.D.O.), Lagendaal (Xerxes), Van der Heiden (Wageningen) en Van Nellen (D, H.C.) Reserves: Odijk (Hollandianen), Weber (A.D.O.), Breitner (A.D.O.) en Steens (Z. F.C.) -Notaris J, C. Paap heeft Woensdag in „De Oude Vriendschap" in 't openbaar verkocht de volgende huizen en erven te Vlissingen: 1. Het winkelhuis met bovenwoning en erf aan de Coosje Buskenstraat 67, groot 1 Are 60 centiaren, 2. Het winkelhuis met bovenwoning en erf aan de Coosje Buskenstraat 69 en Badhuisstraat 1, groot 1 Are 63 centi aren, Kooper perceel 1 en 2 R. Bakker q.q. voor 22,700. 3. Het huis en erf aan de Gravenstraat 19 en Korenstraat 1, groot 67 centiaren. 4. Het huis en erf aan de Korenstraat 3 en 5, groot 58 centiaren. 5. Het huis en erf aan de Onderstraat 19 en Koudenhoek 44, groot 63 centiaren. 6. Het huis en erf aan den Kouden hoek 42, groot 59 centiaren. Kooper perceelen 3 tot en met 6, A. Caljé voor 15.350, 7. Het huis en erf aan de Kasteelstraat 22, groot 1 are. Opgehouden op 3025. De heer v. d. M. te N i e u w-V o s- m e e r, die een tocht maakte met zijn motor, is op den Dordtschen straatweg in de nabijheid van Zwijndrecht, willende uitwijken voor een wielrijder bij het A Java Cult. Mij. 269 -265-263. A N.I. Suiker U. 154-151-146. A Poerworedjo S.O. 23—21%-22%. A Deli Batavia 250%246% -248. C Deli Mij 1000 273%—273. A Senembah 321323-327. C Chicago Milw. 6%6%, A Amst. Rubb. C. 95%—95-92%. A Deli-Bat. Rubb. 47%47%. A Hessa Rubber 6362. A Serbadjadi S.R. 5553%-52%. A V.I.C. Ondern. 5048. C Interc. Rubber 3%3. Prolongatie 1%1%. stuur omwerpen en sterk remmen over den motor heen geslagen. Hij liep ver schillende wonden op en brak een been. Zijn dochter, die op de duo zat, kwam in een sloot terecht, maar bleef ongedeerd. GARAGE EN WINKELHUIS AFGE BRAND. In den afgeloopen nacht is in een der garages van 'de firma J. B. B. te Overdinkel brand uitgebro ken. De brandweer was spoedig ter plaat se doch het vuur greep zoo snel om zich heen, dat er van de houten garage, die tevens dienst deed als werkplaats, niets te redden viel. Niet minder dan negen autobussen en een auto werden een prooi der vlammen. Het duurde niet lang of het vuur sloeg ook over naar het wooa- en winkelhuis van den heer B. Ook dat perceel brandde totaal uit. Een éroote hoeveelheid rijwielen, radio-toestellen en onderdeden en electrische benoodigdhe- s^n gingen verloren. Ook van dien in boedel werd niets gered. De bewoners moesten zich in allerijl redden. Oorzaak onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Ongelukken. Donderdagavond is een om'streeks 50-jarlge vrouw in de Oranjjeboomstraat le Rotterdam bij het oversteken ge grepen door een tram' die snel voorbij reed. De vrouw werd tegen den grond geslingerd en moest imet een schedel breuk naar hel ziekenhuis worden ver voerd waar zij bij aankomst bleek te zijn overleden. HERKFND. Het lijk der vrouw, dat Dinsdagmorgen op de spoorlijn te Voorst gevonden werd, is herkend. Het bleek te. zijn de 55-jlarige mlevr. H. geb. T. uit Deventer. Vermoedelijk is de dame door den laatsten trein naar Zutphen den avond te voren gegrepen, VERGIFGDE FABRIEKSGASSEN. In Tilleur Ougree en Sellissin in het Maasdal zijn hedenmorgen ophieuw tallooze personen onwel geraakt tenge volge van ontsnappende fabrieksgassen. Een kindjte vam 8 (maanden verkeerde in zoo'n ernstigen toestand dat het nog ter nauwernood van den dood kon worden gered. Onder de bevolking is een paniek- stefcnlming ontstaan en de meeste meni- schen zijn naar andere plaatsen ver trokken. Ook zijh eenige kpeien door gas gestikt. 175 INBRAKEN OP ZIJN GEWETEN. De politie te Frankfort is er in geslaagd den 26-jarigen inbreker Willy Stüwer uit Bonn te pakken, die bekend heeft in den jöngsten tijd in het geheel 175 inbraken te hebben gepleegd. Alleen in de nuurt van Berlijn zou hij in vijftig villa's hebben ingebroken. Hij heeft ook in Frankrijk vertoefd en daar o.a. heb ben ingebroken bij Poiret, den modjeko- ning. f HET PALEIS BLüCHEP. Men meld de aan de N. Rott. Crt. uit Berlijn, dat liet paleis Blücher, dat Woensdagoch tend door brand voor een groot gedeelte werd verwoest, in de jaren 1869—'71 ge bouwd is. Het gebouw met zijn zeer breeden gevel, was inwendig buitenge woon weelderig ingericht. Ojp enkele ver diepingen bevonden zich 15 a 20 ver trekken. Meer dan een eeuw lang bleef het in het bezit van de familie Blücher. Verleden jaar werd het door de Ver. Staten verworven voor den prijs van 8 tmillioen mark. MILTTAIR VLIEGTUIG VERONGEr LUKT. Nabij de kust van Tunis is een Fransch militair vliegtuig omlaag gestort. De beide inzittende vliegers kwaj- imen om liet leven. DE RAMP VAN DE NOORDPOOL. De voorbereidende maatregelen, het op graven en overbrengen der lijken van de bemanning der Noordpool Ym. 132 wer den door den heer ds. H. J, Heida en A. Hora te Fraserburgh hoofdzakelijk Vrijdag en Zaterdag getroffen. De bur gemeester van deze stad stond hen in alles krachtig ter zijde. Na een meeting zou ds. Heida om de bevolking der gemeente van Fraserburgh te danken in de groote Parish Church het woord mogen voeren. De toeloop der bevolking was zoo groot dat de kerk was gevuld met ongeveer 1200 menschen. De Victoria Ym. 327 was een paar uren te voren binnen gevallen, zoodat de ge- Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 15 Apr. 16 Apr. 12.10% 12.10% 59.34% 59.33 9.74% 9.74% 34.65 34.64 48 01 48.01% 66.67 66.65 2.49% 2.49% Accoust. Industrie Koninkl. Suiker - Amerika Rubber MARKT - Tabak Wettig gedeponeerd.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 2