^promnciaïe j5eeuu*sctie HEVEA UITGAVE: N.V. MIDDELBURGS CHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg No, 8 9, Twee bladen. DONDERDAG 16 APRIL 1931. Eerste blad. 174e Jaargang, BINNENLAND. ZEELAND, Falconer. Kort Zeeuwsch Nieuws. rs BAN DEN KERKNIEUWS. MID0ELBUR6SCHE COURANT 9 abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 1 2,30, elders 2,50 per kwartaal, Week-abonnementen in Middelburg tê oent per week, De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 3° ecat per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regal' meer 30 cent, In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits tart- dxukkeüjk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven ol „Bevragen bureau dezer eourant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ceat. ggpvwu-—.aas» DE RIJKSINKOMSTENBELASTING EN HET GROOTE GEZIN. De heer Fleskens heeft den Minister van Financiën gevraagd, of hij bereid "was mede te deelen zulks naar aanlei ding van de toezegging, gedaan bij de openbare behandeling der rijksbegrooting voor 1931, dat zijn Excellentie zou over wegen of in de wet op de inkomstenbe lasting voor bet Rijk een wijziging ge bracht kan worden ,ten einde tot een ruimeren en meer billijken kinderaftrek te komen of zijn overwegingen tot eenig resultaat hebben geleid, m.a.w. bf de Minister bereid is, de indiening van een wetsontwerp tof wijziging van artikel 38 der Wet op de Rijksinkomstenbelas ting in den geest, als door den vrager werd gedacht, te bevorderen? TARWEWET EN BANKETBAKKERS. Naa,r het Hbld. verneemt, heeft de Nederlandsche Banketbakkersvereeniging op verzoek van de uitvoerders der Tar- fwewet aan hare leden verzocht, opgave te doen van de hoeveelheid meel,; door hen jaarlijks verbruikt. Dit 's taat in verband met het voorne men van den.'minister, om de banketbak kers, de biscuitfabrieken en de vermicel- lifabrieken vrij te stellen van het ge bruik van gemengd meel. MIDDELBURG. Filmavond Vrijz, Chr, Jeugd Centrale, iMen schrijft ons: De filmavond uitgaande vaM de Vrijz. Chr. Jeugd Centrale alhier, Woensdag avond gehouden in de kerk der Ver. van Vrijz. Hervormden, was goed bezocht, zoowel door ouderen als door joongeren. De heer A. J. Barto heette de aanwe zigen welkom en deelde een) en ander ïnede over de bedoeling van deze film avonden ,n.l. het brengen van werkelijk goede films, die vooral voor de jongeren waarde hehben. Achtereenvolgens werdeSöl vertoond „Uit het leven der bloemen", „Le Jarditt du Luxembourg", Reis- en Kampwerk uit de V.C. J.C., „Regen" en „De foover- klok". Na het zien van deze films moest men wel tot de erkenning komen, dat de V.C.J.C. een goed werk heeft gedaan toet bet organiseer en van dergelijke avonden. De films waren van zeer goede kwaliteit. Vooral troffen ons de bloe- menfilm en de natuuropnamen en de expressionistische film „Regen" van M. .Franken. Het was een prachtige leerzame avond en naar wij vernemen ligt het dan ook in de bedoeling van de V.C.J.C. alhier, in het vervolg meer filmavonden te orga- Ciseeren. 1 i VLISSINGEN. De eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad is bepaald op Woens dag 13 Mei. "Hedennacht om half drie hebben twee inspecteurs van politie zich aan boord begeven van 'het Nederl,tmdsche stoomschip St. Annaland. op weg van Antwerpen naar Engeland, waarop een matroos zich aan insubordinatie schul dig maakte, de man is van boord verwij derd en naar het politiebureau over gebracht. Aan het in d|e vergadering! vlainl gis terenavond, uitgebrachte jaarverslag van het Bureau voor beroepskeuze te Vlis singen is het volgende ontleend: Rustig' zette ons Bureau den arbeid in het jaar 1930 voort. In dp laatste; twee maanden was de aanvraag om inlich tingen aangaande beroepskeuze zeer ge- riung. Toch zijn in het jaar 1930 nog 33 Schriftelijke adviezen door het Bureau uitgebracht, ongerekend, de mondelinge inlichtingen, die op de zittingsavonden gegeven zijn. De arbeid, van het bureau is uitgebreid, doordat in de Bestuursverga dering van 29 April 1930 een commissie is benoemd voor de z.g. „Nazorg." Reed,s zijn eenige werkzaamheden dooi de commissie verricht, maar van een breeder overzicht zal pas in een volgend jaarverslag sprake kunnen zijn. Door het aanvaardien van een bestuurs functie dioor de heeren Hubregtse en Lu- ieijn heeft het bestuur het geheelé jaar voltallig kunnen arbeiden, wat van groot gemak was voor de zittingsavonden. Slechts twee bestuursvergadjeringenzijn in het afgeloopen jaar gehoudjen. Wel kwam het „dageiijksch bestuur" maande lijks bijeen, tot afdjoeningi van dé loopen- dp adviezen, verstrekt door de verschil- lendp commissie's. Is in een vorig jaarverslag dje klacht geuit, dat men zoo weinig meer van, hen, die advies kwamen vragen, hoorde, 'thans kan het bestuur mededeelen, dat het Verschillende malen schriftelijk of mon deling dank werd gebracht voor de ge geven adviezen of hulp bij plaatsing. De dank voor plaatsing kon dan meestal ge deponeerd worden op het Bureau voor Arbeidsbemiddeling, dat als steeds aan genaam samenwerkte. Natuurlijk geldt een aangename samenwerking ook d,r. A. P. Smitt, id!en schoolarts, die geheel be langeloos zijn medjsche adviezen ver strekte. ;.j Wat de aanvragen betreft wordt ge meld, dat een 5-taL jeugdige diaimes het Bureau met een bezoek vereerd,en. Eén wiidje onderwijzeres worden, waartegen gpen bezwaar bestond en waarvoor de weg werd gewezen. Een ander vroeg in lichtingen voor apothekersassitente; een derde werd geraden als hulp in de huis houding te gaan, terwijl twee diames in lichtingen inwonnen voor geschiktheid en plaatsing' op een kantoor. "Een 7-tal jeug dige personen wenschte plaatsing als bankwerker of electricien. Voor een vier tal bestond: daarvoor niet het minste bezwaar; zij werden dan ook spoedig ge plaatst. Eén werd, geraden de Ambachts school te bezoeken. Een werd gferaden plaatsing bij „een baas" te zoeken, om op die manier zijn doel te bereiken, wat gelukte. Eén werd; dit vak op medische; gronden afgeraden en aangeraden, de U.L.O.- school te bezoeken om zich daarna le bekwamen voor kantoorarbeid, Een an der drietal had zelf geen keus en vroeg advies Eén werd geraden de U.L.O.- school af té loopen om het d|plom!ai te behalen. De twee,dp werd aangeraden het einddiploma H.B.S. te halen, daar dan „verschillende mogelijkheden" voor hem lagen. De derde werd geraden de U.L.O.- schooï te verlaten en een v(ak te leeren. De verdere aanvragen hadden betrek king op: meubelmaken (1), modelmaker (1), stuurman ter koopvaardij (2), boek binder (1), leerschool „de Schelde" (1), smid (1), tuinman (1), timmerman (1), kantoor (3), waterbouwkundig opzichter (1), tuinman en venter (1), varensgezel (2), reclameteekenaar (1), beroepsveran dering' (1). I Aan al deze personen werd, na meest al ook medisch advies ingewonnen te hébben, zooveel in het vermogen was, in den ruimsten zin advies verstrekt. WALCHEREN. ARNEMUIDEN. Bij het opladen van een eg op een slede had de arbeider G. B., werkzaam op de hofstede „Nieuwer- kerk" het ongeluk zijn voet zoodanig tusschen de eg te klemmen, dat hij per auto naar huis gebracht moest worden, waarna geneeskundige hulp werd inge roepen. ZUID-BEVELAND. GOES. Gisteravond heeft hier ge sproken de heer J. M. Krijger, lid der Tweede Kamer, voor de c. h. kiesver- eeniging. De spr. betoogde, dat de c.h. Unie zich zal gedragen als een christe lijke politieke partij, vooropstellende de eenheid des volks, deze staande met beide heenen in de werkelijkheid. Spr. zeide verder, dat wij in ernstige tijden leven: de anti-christ is komende en spr. durft zeggen, dat de liberalen nergens in den lande den strijd op zoo'n gemeene manier hebben gestreden als in Zeeland. Altijd maar weer hebben ze hier gezegd, dat godsdienst en politiek niets met elkander hebben te maken. Men wist wel beter. Pas langzaam is het Zeeuwsch Christelijk volksdeel wakker geworden, Een Christen, die stemt op den Vrij heidsbond of de S. D. A. P., kent niet voldoende de beginselen dier partijen. Het gaat ook bij de komende verkie zingen om deze twee buitengewoon be langrijke dingen: gezag en vrijheid. Spr. schetste de Christelijke opvatting van het gezag en waarom wij voor de Over heid hebben te buigen. Daarentegen het beg'nsel van Vrijheidsbonders, vrijz. de mocraten en sociaal-democraten moet voeren naar de Russische hel. Dit gaat uit van de principes der Fransche revo lutie, Spr. besluit, dat alleen in de toepas sing der Chr, beginselen heil is gelegen,. Wie onwaar wordt ten einde vrede met anderen te houden, begint met den vrede voor zichzelf en eindigt met ook den vrede met anderen te verlie- zen. NOORD-BEVELAND. Gemeenteraad van Colijnsplaat. COLIJNSPLAAT. In de Woensdag middag alhier gehouden vergadering van den gemeenteraad waren alle leden aanwezig. Het bekende adres der ge meente Zaamslag werd op voorstel van B, en W, voor kennisgeving aangenomen. Hét kohier der hondenbelasting 1931 werd vastgesteld op f 263 en de staat van oninbare posten hondenbelasting 1930 tot een bedrag van f 8,50. De leden der schattingscommissie voor de Rijksinkomstenbelasting de heeren J. de Looff, M. H. Kievit, Jacs, van Gilst en P. Janse Jz, werden als zoodanig herbenoemd. Met alg. stemmen werden vastgesteld de verordeningen, bedoeld in art. 178 der gemeentewet. Daarna werd de rekening 1930 van het Burg. Armbestuur met alg. st. goedge keurd en vastgesteld met eindcijfers voor ontvangsten van f 1821 en voor uitgaven van f 1536. Door B. en W. is een onderzoek in gesteld om te komen tot verlaging van het percentage van eenige geldleeningen,. Een drietal geldschieters hebben ge meld, dat zij bereid waren het percen tage te verlagen en wel tot resp. 4%, 4% en 4M pet. De heer Van Dis is van meening, dat het percentage best teruggebracht kan worden tot 4 pet. B. en W. zullen in deze richting stappen doen. Besloten werd toe te treden tot het werkloosheidsbesluit 1917. Verder was ingekomen een circulaire van de commissie tot werkverruiming. Besloten werd om de gevraagde sub sidie van 1 ct. per inwoner toe te staan Hierna deelde de voorzitter me de, dat B. en W. na de verkiezing voor de Prov. St. een conferentie zullen, hou den met het bestuur van den Oud-N. Beyelandpolder om te trachten geduren de den volgenden winter aan de werk- loozen werk te kunnen verschaffen. Tot slot werd het gemeenteverslag 1930 aangeboden. Besloten werd, dat de heeren J. W, A. Stüte en W. Potappel hun functies als ambtenaren van den Burgerlijken stand zullem ruilen. De heer Potappel zal zich voortaan belasten met het voltrekken van huwelijken, terwijl de heer Stüte zijn plaatsvervanger wordt. Bij de rondvraag wordt nog gestemd over het voorstel om een stalen kast aan te schaffen, over welk voorstel de stemmen in de vorige vergadering staak ten. De uitslag was nu 4 tegen' 3, dus aangenomen, SCHOUWEN-DUIVELAND. BURGH. Dinsdagavond j.l. hield de afdeeling der S. D. A. P. een openbare vergadering. Na inleiding door den voorzitter den heer J. A. Hubregtse, trad als spreker op de heer L. Onder- dijk van Middelburg. Spr, behandelde in den breede den crisistoestand, het werk loosheidsvraagstuk en het belang der arbeiders bij de a.s. Staten- en Gemeen teraadsverkiezingen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. GROEDE. Op de gehouden algemee- ne jaarvergadering van de Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij, voor ge bouwen gevestigd te Groede, kon wor den vastgesteld, dat waren verzekerd 941 panden, ondergebracht bij 797 le den, welke panden zijn verzekerd voor een bedrag van f 6.314.000. In het afge loopen dienstjaar werd dit bedrag met f 275000 verhoogd. Aan brandschade over 1930 werd een bedrag uitbetaald van f 262,26, De maatschappij beschikt thans nog over een kapitaal van ruim f 116000. Door de Chr. Hist. Kiesvereeniging te B-iigigekerke is gisterenavond de volgende lijst van candidaten voor den gemeenteraad vastgesteld 1. J. Moens, aftr.; 2. P. Janse Az. aftr. 3. G. Schout, 4. P. de Lange, 5. S. Leijn- se, 6. L. Harpe Lz., 7. M. Gal jé. De heer Abr. Janse (aftr.) werd aan vankelijk als nof 3 op de lijst geplaatsl/, doch kon zichl met de wij'ze van stemj- aning niet vereenigen en bedankte hierna, voor een plaats op de lijst. B. en Wl hebben de verkiezing van leden van den gemeenteraad te Aagte- kerke vastgesteld op Woensdag 17 Juni aanstaande. De stemiming voor den Gemeente raad is door B. en W, van Bdgjigeke,i(- ke bepaald op 17 Juni a.s. Bij! den. landbouwer A. Moens te Biggekerke is mond- en klauwzeer onder zijn vee uitgebroken. B. en W. van Koudekerke heb ben de stemming voor de verkiezing, van leden van den gemeenteraad bepaald op Maandag 22 Juni. Bij den landbouwer Li. A. R. te West k ,a pel 1 e is onder het rund vet mond- en klauwzeer uitgebroken. Gisteren had de grondwerker C. v. d. V. te Heinkenszand bij het ver leggen van een duiker en het afbreken van deze het ongeluk bekneld te ralten 'tuisschen den grond en een brok steerix waardoor hij met een gebroken been uit de watergang moest worden gedra gen. Door dr. Griep werd de man ver bonden en later naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. i De stemming voor leden van den gemeenteraad van Kloetinge zal plaats hebben op Woensdag 10 Juni a.s, Voor het 13e concours van den Bond van Harmonie- en Fanfare ver- eenigingen in Zeeland, dat op 2den Pinksterdag a.s. te H a n s w e e r t zal worden gehouden, hebben zich 19 ver- eenigingen voor deelname aangemeld. Te u uü-V o s se mie er is door verschillende landbouwers het uurloon der veJdarbeiders van 24 op 22 cent ge bracht. De Vrijzinnige Kiesvereeniging to IJ z e :n d ij k e stelde de volgende heerén ca.ndidaat voor de igemeenteraadsverkie zing: A. L. Theri, I. iSchijve, M. de Blaey, W. J. van der Hooft, j. Vermeulen en P. J. Rosseel. Tot magazijnmeester-bode bij de afd. van het Groene Kruis te Aarden- burg is benoemd de heer A. Eversdijk. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 5 tot en met 11 April in de provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Clinge 1, Sas van Gent 1. DE PAASCHFEESTEN EN DE DAMPOORTSCHE KERMIS TE MIDDELBURG. Naar aanleiding van het artikeltje van L(evien) de B(ree) over Paschen-drie ontvingen wij een aantal brieven welke wij aan den schrijver van bedoeld opstel doorzonden. Naar aanleiding daarvan zendt deze ons de volgende aanvullende beschouwing „Ha, daar hebben we het. Zie je wel. Hij begint met te schrijven: de Paasch- feesten e n de Dampoortsche kermis. We krijgen gelijk." Ik hoor het de schrijvers der ingezon den stukken naar aanleiding van het ar tikeltje „Paschen-drie", in de krant van 27-3'31, al zeggen. En ja, laat ik maar direct vertellen: bij mijn tweede onderzoek naar de feest- gebruiken op Paschen in Middelburg bleek al gauw, dat de feestelijkheden aan de Dampoort op Paschen-drie, al droegen zij nog zoo het karakter van een kermis, toch nog wat anders waren dan de volksvermaken die samen D a m- poortsche kermis heetten. In het midden van de vorige eeuw be stonden eigenlijk drie Dampoortsche buurtfeesten: 1. die op Paasch-Maandag; 2. die op Paschen-drie; 3. die op den tweeden of derden Za terdag in Juli, Paasch-Maandag. In het stukje van 27-3-31 maakte ik reeds melding van het eieren garen, dat als Walcherensch gebruik ook „in stad" aan de Dampoort en op den Koud- steenschen dijk werd in eere gehou den. Het had plaats 's morgens tusschen vijf eii negen uur. Het spel van eieren- tikken, zooals dat b.v. veel langs den Gelderschen IJsel plaats vindt, kwam hier sporadisch voor. Ook heb ik al verteld, hoe er in een tobbetje en voor dien tijd in een vischbootje over de moddervest ge varen werd, en hoe een geblinddoekte met een kruiwagen reed, waar een an der inzat. Van een oud-Dampoortenaar vernam ik, dat er soms ook nog een wedstrijd in hardloopen was georgani seerd voor volwassen mannen, die bij tweeën, van den één het linker, van den ander het rechter been, aan elkander werden gebonden. Het happen in brood jes, die van te voren vol stroop waren gegoten en het turfrapen, waren vooral vermaken voor de jongeren. Maar met kerktijd moest alles gedaan zijn, 's Morgens tusschen negen en elf was het dan ook het drukst in de Dampoort sche cafétjes, 's Middags werd er veel geknikkerd met hazelnoten en door meisjes touwtje gesprongen. Én 's avonds verzamelden de kinde ren zich voor den al genoemden flam bouwen optocht, terwijl op sommige plaatsen (Varkensmarkt, Vischmarkt, Haringplaats) rond een lichtenden kring van vetkaarsjes werd gedanst en ge zongen. Of die „kaarsjes-ronde" verband houdt met de Paasch-vuren van elders is me onbekend. 'i Paschen-drie. Op dezen dag was het toch werkelijk kermis aan de Dampoort. Er stond een schommel, er was een draaimolen, ten- teniers sloegen er koek- en sinaasappel kraampjes op. Uit het overige deel van de stad, zelfs uit de dorpen kwam veel publiek. Maar volksspelen, zooals op Paasch-Maandag vonden niet plaats. Wel werd er gedobbeld om sinaasappelen en eieren. De Dampoortsche kermis. Zoo heette het feest, dat op den twee den of derden Zaterdag in Juli gevierd werd. Toen het in dé zestiger jaren van de vorige eeuw uitstierf, deed het bij veel menschen zijn naam over aan de vieringen gedurende de Paasch-dagen. En zoo kwam het, dat ik in mijn vorig artikel ook al van Dampoortsche kermis sprak. Het dient direct vermeld, dat dit derde volksfeest het meest algemeene was. De organisator ervan was een paarden koopman die, zoo schrijft mij een oud bexvoner van de buurt: „al weken te voren in de Walchersche dorpen mede dingers opzocht voor het oude ringrij- dersspel. Want in een „baene" op het Arnemuidsch-voetpad werd met Dam poortsche kermis door niet minder dan 2530 kampioenen om den rienk ge- rejen." Hoewel dit steekspel het voornaamste deel van het feest uitmaakte, moeten toch ook nog vermeld worden: het ring- loopen (voor jongeren) en het balgooien. Het behoeft niet gezegd, dat veel be langstellenden, eens aan de Dampoort kwamen kijken, en van een „onder-ons" (zie mijn vorig artikel) kon dan hij dit feest moeilijk gesproken worden. Ik geloof, door dit tweede artikeltje de briefschrijvers wel tevreden gesteld te hebben. Althans, nu is aan de preciese waarheid geen woordje te kort gedaan. De feesten van Paasch-Maandag, Pa schen-drie en half de Juli-maand zijn zonder onjuistheden opgeteekend. Levien de Bree, (Ingez. Med|.) Naar het Handelsblad verneemt heeft ds. D. Bakker, sedert Sept. 1927 predikant van de Vrijzinnige Ned. Herv. Gem. te Amsterdam, het beroep naar Drachten aangenomen. Ned. Herv. Kerk. Ds. W. Bron neger Onnekes te Wedde, heeft bedankt voor het beroep naar Re- nesse. Zeeuwsche Ouderlingen-conferentie. Op de op 29 April a.s. te Bergen op Zoom te houden 12e Zeeuwsche Ouder lingen-conferentie der Geref. Kerken, zal in de morgien vergader ing refereeren de heer E. Tang©, onderling, over het onderwerp: „De ouderling en het ge zinsleven in verband met het huisbezoek" en in de middagvergadering prof. dr. G Ch. Aalders, met het onderwerp: „Doop, belijdenis en avondmaal."

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1