Raadhuiskoppen. HE HEVEA FIETSBANDEN No. 8 7. Twëe bladen. DINSDAG 14 APRIL 19 3 1. Eerste blad. 174e Jaargang. De Vrijwillige Brandweer en de M. C. BINNENLAND. UITVOERING VAN DE TARWEWET. DE HOOFDREDACTIE VAN HET HANDELSBLAD. ZEELAND. N.V. De Middelburgsche Courant. De oogstfilm. Het Oost-Indisch Huis VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Christendom en Vrede. SCHOUWEN-DUIVELAND. Kort Zeeuwsch Nieuws- KERKNIEUWS. RECHTZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Valsche bankbiljetten vervaardigd. D« abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vliasingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal, Week-abonnementen in Middelburg te cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg T elef oonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke refe} meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven' cd „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Wanneer onze redactie wordt uitge- noodigd een verslaggever te zenden naar een algemeene vergadering eener vereeniging, die de belangstelling van velen heeft dan voldoet zij daaraan, en maakt plichtgetrouw verslag van het geen daar voorvalt. Zulk een verslag vindt men dan ook, elders in dit blad, van de vergadering waarop besloten werd tot ontbinding van de Vrijwillige Brandweervereeniging over te gaan. Daar is de Middelburgsche Courant nogal eens genoemd, en dat met niet al te veel liefde. Wij zijn nu echter m i e t verplicht in den breede te weerleggen wat voor onvriendelijks daar altegaar aan ons adres gezegd is. En we doen dat dan ook niet. Slechts moge verklaard worden, dat wij den heer Boone dank baar zijn voor zijne volkomen juiste con stateering, dat ons blad nimmer tegen de vrijwillige brandweervereeniging ge ageerd heeft integendeel, zoo zou den wij daaraan kunnen toevoegen: in dagen dat deze vereeniging om welke reden, of door wiens toedoen, dat laten wij ditmaal maar in het midden bij velen in de stede nu niet bepaald popu lair was, hebbes? wij haar de hand bo ven het hoofd gehouden. Volkomen juist achten wij dan ook de opmerking van den secretaris, den heer Van Oss, dat al deze door den voorzitter te berde gebrachte persoonlijke griefjes „buiten de orde" waren. Wij zullen het hierbij laten. Alleen dit Het gaat bij de nieuwe brandweer nóch om personen, noch om stelsels 1 het gaat slechts hierom: met het be schikbare materieel en in de door den nieuwen commandant te bepalen per soneelsformatie, een zoo efficient moge lijke brandweer voor onze stad te maken. En wij herhalen met andere woorden, wat wij vroeger daaromtrent ook reeds schreven: het is, dunkt ons, taak van eiken in brandweerzaken goedgezinden en te dezen opzichte bekwamen burger, onverschillig of hij tot de oude of tot de (nu voormalige) vrijwillige brandweer vereeniging behoorde, zijn kennis, kracht, ervaring én goeden wil ten dienste te stellen van de nieuwe Middelburgsche brandweer Het Hbld. verneemt, dat de uitvoerders van de Tarwe wet Zaterdag jl.l. aan de tneelimporteurs hier te lande het vejr- zoek hebben gedaan om vóór Woensdag a.s. op te geven, hoeveel bloem zij in voorraad hebben, waar de pairtijen liggen ptpgeslagen, hoeveel de voorkoopan be dragen die zij vóór 1 April hebben afge sloten en hoeveel mieel zij' gedurende de laatste vijf jaren hebben omgezet. Aan de meelfabrikanten zijn overeen komstige vragen gesteld De molenaars hebben reeds twee we ken geleden moeteinl opgeven hoeveeil tarwe zij gedurende de laatste drie ja ren hebben verwerkt. Uit vertrouwbare bron verneemt het Volk, dat 30 April de heer mr. J. Kalff tj j°^:re^,actie van het „Alge meen Handelsblad zal neerleggen. (Ingez. Med. MIDDELBURG. Inkomstenbelasting 1930/1. De ontvanger der Directe Belastingen te Middelburg verzoekt ons, belasting plichtigen er aan te herinneren, dat om vervolging en kosten te voorkomen, de aanslagen in bovenvermelde belasting, waarvan de biljetten vóór 1 Dec. 1930 zijn gedagteekend voor 1 Mei a.s. be- hooren te zijn voldaan. Met het oog op den te verwachten toeloop is het ge- wenscht de betaling niet tot liet einde der maand uit te stellen. De betaling kan geschieden aan het kantoor van den Ontvanger (Oostindi- sche Huis) aan het postkantoor te Mid delburg en aan de hulpkantoren der posterijen in de buitengemeenten. Tn de gisteren gehouden vergadering van Hoofdcommissarissen der N.V. De Middelburgsche Courant is, pp diens ver zoek, en met ingang van 1 Mei a.s., aan den heer J. K. van der Weel, boek houder-administrateur der Vennootschap, op de meest eervolle wijze ontslag ver leend uit de betrekking, welkte hij een dertigtal jaren, tot volle Itevredenheid, heeft bekleed. Met inganig van dienzelfden datum is tot boekhouder benoemd de heer C. Pi. B u ij s, thans le klerk ten 'kantore der Vennootschap. Door samenwerking tusschen de Ned. Reis vereeniging, afd. Walcheren, de afd. Middelburg der Ned. Ver. v. Huisvrou wen en de Ver. v. Vreemdelingenverkeer is het mogen gelukken, hier een ver tooning van de, ook in het buitenland zoo gunstig ontvangen, folkloristische oogstfilm van den heer D, J. van der Ven uit Oosterbeek, te doen plaats vinden. De groote Schuttershofzaal was daar bij niet dermate gevuld, als men wellicht uit het patronaatschap der drie ge noemde stedelijke vereenigingen zou meenen te mogen veronderstellen. De voorzitter der N.R.V. afd. Wal cheren, de heer A. A, Noest Sr. heette in het bijzonder den burgemeester en mevr, Dumon Tak welkom en toen werd, na een inleidend woord van den heer Van der Ven waarbij deze nog even de aandacht vestigde op de z.i. zoo belang rijke instelling, door het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen, van een commissie voor folklore de uit zes deelen en een naspel bestaande film ge draaid. De heer Van der Ven gaf daarbij telkens korte verklaringen, door iets uitvoeriger inlichtingen tusschen de film-deelen aangevuld, terwijl zijn echt- genoote, mevr. dr. Elise van der Ven ten Bensel bij verschillende gedeelten der film toepasselijke en door prof. Ju lius Röntgen speciaal hiervoor gecom poneerde, muziek ten beste gaf. Het spreekt vanzelf, dat het voor stu die deT oudheidkunde immers zoozeer toegankelijke Zeeuwsche publiek met meer dan gewone belangstelling kennis nam van het vele merkwaardige, dat de heer Van der Ven op het filmband wist vast te leggen, en dat de inheemsche folkloristische oogstgebruiken: De Zuid- Bevelandsche zaadfooi, in de Bath-Pol- ders en bij Kapelle opgenomen, en het Walcherensche Oogstmei planten te Grijpskerke en Zoutelande, zeer in het bijzonder gewaardeerd werden. De voorz. zeide na afloop den heer en mevr. v. d. Ven dank voor hun prestaties. Naar wij vernemen is het oude gri saille schoorsteenstuk me.t Mercurius- beeld, vervaardigd door den kunstenaajr M. J. Geeraerts (midden 18e eeuw), het welk geplaatst is in den moinumentalen ■schoorsteen van het lokaal in het Oost- Ihdisch Huis, waarin thans bet hypo- itheekkantoor is gevestigd, opgezonden) naar 's-Gravenhage, waar het geres taureerd zal worden. Gisterenavond vergaderde de Anti- rev. Kiesvereenig'ing „Nederland en Oranje" alhier tot het vaststellen v,an de can didatenlijst voor de gemee n ter aaldls- verkiezingen. Deze lijst luidjt: 1. mr. A. A. de Veer, aftr.; 2. Wi. A. den Hollan der^ aftr.; 3. mr. L. van Andel; 4. J. F, Heemskerk; 5. A. D. Littooy; 6. Chr. die Bruin; 7. K. Helder; 8. J. Wi. Kögeler; 9. J. S. Hoek en 10. P. I. Roth De heeren J. A. Vertregt en Chr. Hondius die met de heeren De Veer en Den Hollander aftredend zijn, stellen zich zich niet herkiesbaar. De hulpbank alhier is (geplaatst op de lijst van instellingen van openbaar nut bedpeld bij art. 123, eerste lid, on der b, der Ambtenarenwet 1929. Vrijdag zal de feestdag geopend worden met een reveille. Des avonds Het ware wezen van macht is deze te bezigen om te beschermen. Pascal. zullen in verschillende deelen der stad op 4 plaatsen muziekuitvoeringen plaats hebben. De betrekking van havenmeester van het kanaal door Walcheren te Vlis- sinlgten blijft na( 1 Miei a.s. voorloopig on vervuld. De technisch-amblenaren van den Rijkswaterstaat té Vlissingen en te Middelburg zijn, ieder voor zooveel het kanaal in hun dienst ligt, met de waar neming van het havenmeesterschap be last. (H.bl.) SEROOSKERKE (W.) In ,de algemeene ledenvergadering gehouden van d'c a surantievereeniging „Helpt Elkandier" ge vestigd alhier 'bleek, dat op 31 Dec. jl.l. de vereeniging' 1506 leden telde met een verzekerd kapitaal van f 10.988,381. Nietteg'enstaandje wederom de jaarpre mie over 1930, was gesteld op f 0,50 per f 1000 verz. kapitaal kon toch nog' bij dp reserve een winst worden gevoegd van f 6,250, zood,at thans eene reserve aan wezig' is van f 89.417.19. GOES. Gisteravond sprak in de Prins van Oranje voor de A. R. Kiesvereeni- ging de heer J. J. C. v a n D ij k, lid der Tweede Kamer, over het onderwerp: „Christendom en vrede". Het begrip vrede komt in vier betee- kenissen in de H. Schrift voor. Aller eerst de verhouding tusschen God en' den gerechtvaardigde in Jezus Christus. Verder de vrede der ziel, die geheiligd is in Christus, Ten slotte de vrede tusschen de vol keren. Hoe verdraagt zich nu het Christen dom met den vrede? De actie voor geweldloosheid is in be ginsel een revolutionnaire, omdat ze zich keert tegen het gezag Gods. Vele pacifisten willen het zoo uiter mate oppervlakkig oplossen door alleen te wijzen op de gruwelen van den oor log en dus eiken oorlog veroordeelen. Het moet onze bede zijn, dat de we reld gespaard mogen blijven voor den oorlog. Maar zij, die zich stellen op het standpunt der H. Schrift, mogen niet als militairisten worden aangemerkt. Zij pleiten voor een nationale weermacht, ter beveiliging van het volksbestaan. De ontwapening kan niet nationaal, maar moet internationaal geschieden. En hierin blijft Nederland in Genève niet achter. Bij hen, die roepen om vrede, zijn vo gels van diverse pluimage. Er zijn anar chisten onder, die geen enkele rechts orde willen. Er zijn revolutionnaire so cialisten en communisten, die zich ver zetten tegen de bestaande rechtsorde. Er zijn internationalisten, die willen komen tot een volkereneenheid. Er zijn er, die spreken over onze onmacht. Weer anderen die spreken Over de gruwelen van den oorlog. Er is ook een vereeni ging Kerk en Vrede, die zich op grond der H, Schrift wil onthouden van alle bewapening, Spr. acht ze èn wat naam èn wat werkwijze en karakter betreft, misleidend. iZe vergiftigt de gemoederen, vooral de jongere gemoederen, maar als de debacle komt, wascht ze de handen in onschuld en zegt, dat ze niet heeft aan gespoord tot dienstweigering. God gaf aan ieder volk een eigen! plaats, taak en roeping. Binnen de natio nale grenzen dient politie en justitie, maar ook de weermacht. Op grond der H. Schrift gelooven wij, dat de oorlogen nooit geheel zullen op-, houden. En toch moeten wij strijden tegen den oorlog. W(e kunnen strijden tegen den oorlog door middel van den Volkenbond, door samenwerking met andere volken, door te pleiten voor arbitrage, enz. Het Christendom heeft hier nog een groote taak te vervullen. Een oorlog kan echter rechtvaardig zijn. De oorlog is alleen dan zondig, in dien hij onrechtvaardig is. Wij hebben den eisch te stellen aan onze Overheid, dat alleen rechtvaardige oorlogen ge voerd worden. Niet alles in den oorlog is geoorloofd. Er is ook ethiek in den oorlog. Spr. beantwoordde ten slotte de vraag, buJU fre- diA die. QM. IsjriA. 0-u-O d vei (Ingez. Med.) wat Oude en Nieuwe Testament over den oorlog zeggen. Op grond van tal van uitspraken toont spr. aan, dat het Oude Testament zeker niet den oorlog veroordeelt, Nadat er was gepauzeerd was ér ge legenheid »voor gedachtenwisseling, ZIERIKZEE. Het eerste vliegtuig voor de luchtverbinding met Schouwen, spe ciaal voor vrachtvervoer was gecharterd door de firrn|a's liman den Boer, igebrs. Lokker en W. Merle, allen alhier, ter wijl het tweede vliegtuig is gechar terd door de bierbrouwerij „De Orau- jicbcir" vertegenwoordiger de heer J. A. Bienefelt alhier. De candidaten der Vrijz.-Dem. ;kiesvereeniging voor den. raad van Ier se k e zijn: 1. G. de Jager; 2. J. Bakker; 3. M. Westdorps 4. C. Hage, 5. Jan Ph. Bom; 6. Abr. Boone; 7. A, B. C, Robert; 8. A. Goeman Jzn. De werkweek aan de Eerste Nederl. Coöp. Beetwortelsuikerfabriek te S a s v. Gent i.s gebracht op 5 daigen, met een totaal aanlal uren van 40. De vervallen werkuren worden niet doorbetaald. Dit geldt natuurlijk alleen voor de zomer- ipiiaanden. Een en ander wegens de on,- igunstigen toestjand in de suikerindusi- trie. i Naar verluidt ligt het in liet voor nemen d,er werkgevers te St. Philips- land de uurloonen der landarbeiders met 3 cent te vermindteren. Het loom zal. dan 22 cent per uur bedragten. De gehouden verloting door de af- deeling Bres'kens van Volksonder wijs heeft netto opgebracht f 140. De plaatselijke afdeeling van de S. D.'A.Tt zal in samenwerking met de te Cadzand bestaande vereeniging van landarbeiders de volgende candidaten lijst voor de verkiezing van den gemeen teraad inzenden: 1. P.. Vasseur (aftr.), 2. J. Goossen (aftr.), 3. I. le Rooij, 4. P. de Die, 5. H. de Neef. De opbrengst van den verkoop der Emmabloempjes te Aarden burg heeft opgebracht f 78.19. Bij den landbouwer V. te Z u i d- ziamde zijn er dezer dagen eenige mfudV». den pootaaxdappelen ontvreemd. De po litie stelt een onderzoek ini naai- den •onbekenden dader. Als merkwaardigheid zij vermeld, dat aan twee personen te Zuidzande vrijstelling van den dienstplicht is ver leend wegens broederdiemst terwijl de overige 6 personen allen afgekeurd wer den. //c/2 t/oopen d- i/'zers/er/i (Ingez. Med.) Niet de Nederiandsche Protestan ten Bond,, doch de afdeeling Middelburg herdenkt in October haar 60-jarig be staan. Tot motabel der Ned. Herv. Gem. le Cadzand, werd bij herstemming met den heer D. Adriaansen-Verhage., benoemd de heer A. J. van Cruijniingen Maandag heeft de Bond van Neder iandsche Predikanten te Utrecht zijn veertiende algemeene vergadering ge houden. De voorzitter, ds. M. van Empel, te Middelburg, heeft de bijeen komst geopend met een redevoering, waarin hij er aan herinnerde, dat de bond dit jaar twaalf en een half jaar be staat, Na in d,e morgengodsdiensl in de Ned. Herv. Kerk te Haamstede be vestigd te zijn door ds. "Wi. M. A. Kalk man van Katwijk met d,e tekstwoorden van Johannes 13 vs. 20,t dteed ds. A. Kentie uit Woudjrinchem zijn intrede. Voorafgegaan 'door een uitgebreid voor woord, behandelde hij II Cor. 5 vs. 20 én 21. Na de predikatie richtte lyj toe spraken tot zijn gemeente, djen burge meester, d,s. Kalkman als bevestiger, ds. Koopmans als consulent, ringbroeders en verschillende kerkelijke autoriteiten. Daarna werd het woord gevoerd door ds. Griethuijzen namens ringbroeders en classikaal bestuur, dpor ds. Koop- mans, dpn burgemeester en het hoofd djer openbare schoot. Voor beide dien sten was veel belangstellilnjg. Geref, Kerk. Jac. Andree cand. te Krabbendijke is beroepen te Poortugaal. Ds. I. K. Wessels te Burum vroeger te Veere is beroepen te Harlingen, Oud-Geref, Gem. Tot oefenaar te St. Philipstandl is be roepen W. Blaak, leerend, ouderling' te Goudswaard. De politierechter te Utrecht veroordeelde 23 Sept. 1.1. den schipper D. de V. wegens mishandeling van een meisje tot een geldboete van f 50 sub. 25 d. hech. De schipper had tijdens een propagandaoptocht der S.D.A.P. te Bo degraven de orde verstoord en een. meisje mishandeld. Het gerechtshof be vestigde thans het vonnis van den po litierechter van Utrecht. Het Raadslid S. te Seijin, die tijdens de raadsvergadering aldaar den burge meester had beleedigd door telgen hem te zeggen: „je kent niks, je weet ni'k's, je hoort eerder thuis achter een mestkar'*, had zich voor de rechtbank te Maas tricht terzake van beleediging te verant woorden. De eisch van het O. M. was een geldboete. De reefttbank uitspraak doende verklaarde den Officier niet ont vankelijk in zijn eisch. iDe Kantonrechter heeft veroordeeld wegens met rijwiel rijden zonder licht: J. A. te Koudekerke: Niet ontvankelijkver- klaring in het verzet; T. A. v. Z,, Sou burg f 2 b. of 1 week tuchtschool; met een rijwiel buiten noodzaak de linkerzijde van den weg houden: M. P. te Middelburg f 5 b. s. 5 d. h.; met een motorrijtuig rijden zonder twee onafhankelijk van elkander krach tig werkende remmen: J. M. te 's Heer Arendskerke en H. de K. te Rotterdam ieder f 5 b. s. 5 d. h.i met een motorruituig rijden zonder spiegel: J. M. K. te Goes: f 2 b. s, 2 d. h.; zijn rijbewijs niet vertoonen: H. V. te Arnemuiden: geen straf in verband met de geringe beteekenis van het feit en de omstandigheden waaronder het is be gaan; overtreding Vleeschkeuringswet: H. M. te Aagtekerke f 5 b. s. 5 d. h. Een 47-jarige steendrukker en eeh 49-jarige man zonder beroep, zijn door de rechtbank te Dordrecht veroordeeld:

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1