Gepantserde armen KERKNIEUWS. beschermen Uw wagen op een Klinkerweg I Financiëele Berichten GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN STUKKEN. BEKENDMAKINGEN. ,1 - v - - derwijskwestie weer aan de orde zal stel len. De V. D. zijn voor alles voor de iQpenlbare school en tcjgjen separatisme en sectarisme, dje zich z.i. onder anderen sterk uilen in de radiokwestie. Daar hij blijkt o.a., dat men ook op de S.D.A.P'. ten d)eze niet meer volkomen vertrouwen kan zooals ook nog' te zien is bij dje po gingen in Limburg bijzondere scholen op te richten, d,ie veel van socialistische scholen zouden hebben. Spr. zou geen bepaling wenschën, dat er geen oijzon- dere scholen mogen zijn, maar men moet trachten de overtuiging bij te brengen dat het volk niet in deelen moet wor den gesplitst Spr.. erkent het goed recht van de voorstanders der bijzondere school en hel is niet toevallig!, dat dr. Bos een Vrijz. Dem. was, maar die wet,en haar- toepassing zijn zoo, dat men geen ware, doch een valsche bevrediging heeft gekregen. Er zijn allerlei misstan den ingeslopen. Komende tot de militaire kwestie herinnert spr. aan zijm debat met ge neraal Tonnet jndêzelfde zaal in liaar oude gedaante en daarna behandelt hij het verwijt dat de V.D'. revolutionnair zouden zijn geworden, omdat zij met hand en tand het standpunt verdedigen, dat de beslissing' over eene mobilisatie niet moet word,en genomen door de re geering alleen maai- direct door de Sta- ten-generaal'. Het komt z.i. niet uit, dat een derge lijke voor ons volksbestaan zoo belang rijke beslissing wordt genomen' zonder dat de volksvertegenwoordiging daarin tevoren is gekend. In 1914 kon dit nog, maar nu door het lidmaatschap van den Volkenbond, zal mobilisatie zich direct tegen de aanval lende partij richten en dan zal vóór dat de mobilisatie een feit is, reeds verwoes ting en vernieling in ons land zijn aan gericht. Over kleine zaken moet de Ka mer dikwijls beslissen, maar over een zoo groot belang niet. De heer Marchant heeft wel tegen re volutie gewaarschuwd, maar niemand meer dan de V. D. is tegen geweld of on wettige handeling. Maar juist om dit te voorkomen stelden zij in 1921 reeds een amendement bij de grondwetsherziening voor, doch ook de S.D.A.P. liet hen toen alleen staan, thans komt zij er zelve mede, wel een bewijs, dat de bewering dat de V. D. achter de S.D.A.P. aan loopt, onwaar is en dat het verschil tus- schen beide minder groot wordt is juist omdat de S.D.A.P, door haar practisch werken nader bij de V.D. komt. Spr. heeft verbaasd gestaan, dat de voorzitter van den Vrijheidsbond mr. Fock, in Deventer een nieuwe schei dingslijn vaststelde, waarbij alleen de Chr. partijen' en de V. B. als nationale partijen werden erkend, tegenover de S. D. A. P. en V. D„ welke laatste door hem ook revolutionnair werd genoemd. Dit omdat mr. Marchant heeft gezegd, dat de stem van het geweten kan gaan boven de moreele wet. De V. D. weten heel goed, dat men zich moet onderwer pen aan de meerderheid, maar er is geen moeilijker probleem dan tusschen het geweten en de wet. En dan zijn er velen, die uit overtuiging niet mede zouj- den kunnen doen aan een oorlog en voor die overtuiging moet men eerbied hebben. Spr. erkent gaarne, dat de liberalen veel goed hebben gedaan, maar zij maak ten de fout niet met hun tijd mede te gaan en' dit maakte de partij tot een versteende en conservatieve. Dan wijst spr. op iemand als Robert Fruin, die een 70-lal jaren geleden mr. Groen van Prin steren verweet, dat hij het volk verdeel de in antirevolutionnairen en revolution- nairen en zich daarbij beriep op een uit spraak uit 1796 van Rutger Jan Schim- melpenninck, en nu doet mr. Fock een zelfde daad, dit alles is volgens spr. een bewijs van achteruitgang van het libe ralisme in Nederland. De Provinciale Statenverkiezingen geven een mooie gelegenheid de kiezers een uitspraak te doen geven hoe zij denken over de richting, waarin ons land wordt geregeerd. Met een opwek king op 22 April V. D. te stemmen ein digde spr. De heer de Graaf gaf een resumé van het gesprokene en bracht dank aan den heer Oud voor zijn rede. Nadat de heer Oud nog een paar ge stelde vragen-had beantwoord, sloot de voorzitter de bijeenkomst. Dc heer Albert Ileyn le Aeirden- hout heeft aan de Ned. Herv. gemeente le Oostzaan een perceel land ter grootte van 8 II.A. in de gemeente Landsmeer geschonken. Zondag was ds: B. Zoete pred. te Avereest, juist veertig jaar in functie, Hij werd le G rijps kerke bevestigd op 12 April 1891. Later stond hij le Augustinusga in Friesland, Lopik (U.) eh Avereest, 1903 tot heden. Zondag in den voormiddalgsidienst heeft ds. Zoete een gedachtenisrede gehouden. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. B. M. van Dalfsen te D ie ver (Dr.) hneeft het beroep naar Aarden burg aangenomen. Een filmavond. De Vrijzinnig1 Christelijke Jeugdccntra- le (V.C.J.C.) in Nederland heeft den laat- slen lijd o.m. op haar programma staan het geven van z.g. filmavonden, waar goedje films worden vertoond. Verleden jaar werd ook opgenomen een Film uit Jy'N v<>-. v.v'--o<S dags onze stad vol loopt met vreemde lingen, dan zijn er toch vele kleine mid denstanders die zoon dag een dubbelen omzet hebben. Dit is het directe voor deel van sommige kleine middenstan ders, en het indirecte voordeel voor onze stad, is ter Raadsvergadering vol doende aangetoond, helaas zonder de tegenstanders te hebben overtuigd, 't Schijnt of 't nu een principieele zaak is, en dat is 't toch niet, 't gaat hier uit sluitend om stoffelijk of wilt ge stede lijk voordeel. Wellicht vraagt een lezerfes) moet hier nu nog over geschreven worden, 't is toch beslist? 'k Meende ja, want t.z.t. komt de subsidie voor V.V.V. misschien weer ter sprake, en dan weten de rechtsche Raadsleden, dat niet alle rechtsche middenstanders er over den ken, zooals de middenstanders, die in den Raad zitten. Niet alleen steller dezes, maar vele met hem, betreuren in deze de houding van de rechtsche raadsfracties. U mijnheer de Redacteur mijn dank voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, Een A.R. Middenstander* xK"<-^x - Geen slipgevaar bedreigt U. Zelfs bij den felsten regen nietEn ook voor verblinding zijt ge veilig. Zóó groot is de ijzeren macht van dat stroeve klinkerdekDaarom moeten alle Hollandsche wegen Klinkerwegen zijn de eigen Jeugd Centrale speciaal van het idpor haar telken jare georganiseerde Reis- en Kampwerk. Op Woensdag' a.s. des avonds le half acht zal in de Kerk der Ver. van Vrijz. Herv., Lange St. Pieterstraat, uitgaande van 'je V. C. J. C. alhier, zulk een filmavond worden gehouden, waai* naast de eigen film van het reis- en kampwerk zullen worden vertoond: „Uiit het (leven der bloemen" (bestuiving en bevruchting van bloemen, enz.), Le Jardin du Luxem bourg" (Natuuropname dit het Parijsche park te Luxemburg) „Regen1' (sleirj- mingsbëgldjêh" Pil' "de groot© stad) en „Yolaifde's droom" (gekleurde marionet- fenfilm). Het wordt dus naast een speciale pro paganda voor de V. C. J. C. kampen een avond van goede filmkunst. De toegangsprijs is vastgesteld; op f 0.10, om ieder in de gelegenheid te stellen er mee kennis "te maken, terwijl de avond toegankelijk is voor personen boven de 12 jaar. Vlissingsche Duinwaterleiding Maatschappij. In de Zaterdag gehouden algemeeine ver gadering van aandeelhouders der Vlis singsche Duinwaterleiding maatschappij, werden de balans en de winst- en ver liesrekening goedgekeurd en het divi dend vastgesteld op 60 per aandeel. Tol commissaris herkoos de vergade- dering d<M heer mr. G. J. van den Eroek te 's-Gravenhage. De vergadering besloot verder tot het aflossen van het nog resteerend gedeelte van de obligatieleening. BEROOVING. Zaterdagavond is een Hagenaar op den Schiedamschen dijk te Rotterdam op stap gegaan met twee hem niet bekende vrouwen. Zij zijn na vele café's te hebben bezocht, gaan toeren in een auto. De Hagenaar kwam later tot de ontdekking, dat hij van 16 biljetten van f 25 was beroofd. De vrouwen waren inmiddels ver dwenen. ZIJN VROUW MET EEN SCHEERMES ERNSTIGE WOND TOEGrEBRCHT. - Vrijdagochtend werd, de politie gewaar schuwd omdat in een perceel aan het Achterom in D en Haag1 een vrouw met een scheermes in dem hals was gesneden, in verband hiermee werd in dat perceel gearresteerd als verdacht van poging tot doodslag' de 45-jarige mijnwerker C. K., wonende le Utrecht, die zijm 40-jarige vrouw met een scheermes een ernstige wond. in den hals had toegebracht. Haar toestand is naar omstandigheden redelijk. Man. en vrouw hadden oneenigheid ge had naar aanleiding van de langdurige iwerkloots'heid van den mam. Omtrent dezen aanslag verneemt de N.R.C. nog', dat de 45—jarige mijnwerker K. wegens djoofheid voor zijn arbeid on geschikt was geworden. De vrouw had reeds meermalen te kennen gegfeven dal zij op zijn aanwezigheid niet langer prijs stelde; zij had intusschen een netrek- king als dienstbode in genoemd perceel verkregen, terwijl dje man in Utrecht verblijf hield. Onlangs was oogluikend toegestaan, |d, at hij voor acht dagen naar hier zou komen en gedurende dien tijd met haar zou samenwonen in het huis waar de vrouw als dienstbode intern was. Toen deze wilde opstaan" zei de man dal zij nog' maar wat moest blijven lig'g'en. Intusschen haaldie hij een scheermes onder zijn hoofdkussen van daan en kort daarop g!ar hij daarmee de vrouw een snede in den hals. Intusschen had K. getracht te vluchten, doch hij werd door de politie gegrepen. Inbraken. Vrijdagnacht zijn te Montfoort drie inbraken gepleegd,. Ingebroken is in de woning van de dames W. aan het IJssel- p'lein, waar f 300! is gestolen. Vervolgens is ingebroken in die woning van den graanhandelaar Th. van der D. waar zij zich niet ontzagen een aantal eieren le stelen. Tenslotte is in de villa v,aa den heer A. J. d,e G. aan den Hofdijk ingebroken. De bewoner hoordje de inbrekers, daar zij een groote ruit stuk 'lieten vallen. Zij zijn daarna ijlings verdwenen. In d en nacht van Donderdag op Vrij- dpg' heeft een inbreker een bezoek ge bracht aan die sociëteit Plaats Royal aan d;e Parklaan in Den Haag. Hij heeft zich toegang! verschaft door overklimming van een schutting' en openschuiving van een raam aan dje achterzijde van de keuken. Uit een geldkistje is ongeveer. f 4000 aan bankpapier g'estolen. Waar schijn] ijk is die inbreker in zijm werk ge stoord althans het zilvergeld en eeniige andere objecten vam waarde heeift hij la ten liggen. OFFICIER ALS INBREKER. -- Za- lerdjagnacht hoorde een 70-jarig eigenaar van een buitengoed,, zoo wordt uit P a r ij s gemeld,, plotseling eenig geluid, dial van achter de deur van de slaapka mer scheen te komen. Hij begaf zich naar het vetrrek naast zijn slaapkamer en stond plotseling' voor een gemaskerden inbreker, id, ie zich op hem wiep. Ondanks zijn lioogen ouderdom, slaagde hij na lange worsteling! er in dje revolver te bereiken, die op een stoel' in zijn slaap kamer lag. Hij loste twee schoten, waar door de indringer op slag gedood wórd. Toen de gendarmerie arriveerde, nleek uit d e papieren, dat de inbreker de zoon van een in de buurt wonend grondbezit ter was, die als officier dienst deed bij een artillerie-regiment. Men vermoedt, dpt de jongeman schulden had en tot in braak zijn toevlucht had, genomen om aan geld te komen. HAROLD LLOYD. De bekende filui- artist heeft een blindedarmoperatie on dergaan Met succes naar Reuiter aan de Maasbode uit Hollywood seint. HET SUBSIDIE-V.V.V. EN DE RECHTSCHE RAADSLEDEN. Hooggeachte Redactie, Tot mijn blijdschap las ik in uw blad dat de Gemeenteraad besloten heeft de subsidie aan de V.V.V. te verhoogen. Helaas ging dit niet van een leien dakje, en meenden de rechtsche Raadsleden te motten tegenstemmen uit een oogpunt van bezuiniging. Ze waren dus nog zui niger dan de Bezuin igers Mij, als klein-middenstander, komt de stelling onjuist voor, dat de kleine mid denstand niet veel zou heben aan het Vreemdelingenverkeer. Als b.v. Donder AANPLAKKEN VAN VERKIEZINGS BILJETTEN. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen ter openbare kennis: I. dat, met het oog op de aanstaande verkiezingen voor leden van de Provin ciale Staten en van den Gemeenteraad, kosteloos verkiezingsbiljetten zullen mogen worden geplakt op de navolgen de gebouwen, gesplitst in die, welke eigendom zijn van de Gemeente en die, welke aan particulieren toebehooren, en wel: Gemeente-gebouwen en -eigendommen: de muren van het Stadhuis in den Helm, de muren van de Stadsschuur, de muren van de Gasfabriek aan het Molenwater, de muren van de Nieuwe Poort, dc muren van school J aan het Veer- sche Bolwerk. de muren van de Stadsrijschool aan den Zuidsingel, Gebouwen en eigendommen van particulieren, de muren der kolenbergplaats aan de Bree E, 210, de muren van het hoekperceel (pak huis) Korte Noordstraat L. 73 en Pen- ninghoeksingel, de muren van het machinegebouwtje der Kon. Mij. ,,de Schelde" bij de Bateau- port, de in de St. Jorisstraat aanwezige tuinmuur van het perceel Lange Noord straat L. 124, een en ander met bepaling, dat voor het plakken op gemelde gebouwen niet anders zal mogen worden gebruikt ge maakt dan van kosteloos door de Ge meente beschikbaar gestelde plakmid delen (stijfsel). II. dat de sub I vermelde beschikbaar stelling in dier voege zal geschieden, dat plakmiddelen, die op een werkdag vóór 4 uur des namiddags zijn aangevraagd ten kantore van Gemeentewerken, op den daarop volgenden werkdag van 10 uur des voormiddags af aan de Stads schuur ter beschikking zijn. III. dat voorts particulieren vrij zijn in het plaatsen dan wel toelaten van het plakken van verkiezings-biljetten op de hun in eigendom toebehoorende gebou wen of perceelen. IV. dat zij, die gemeente-grond tijde lijk in gebruik mochten wenschen te ver krijgen voor het daarop plaatsen van stellages, getimmerten en dgl., voorzien van verkiezingsbiljetten, zich met hun daartoe strekkend verzoek schriftelijk tot Burgemeester en Wethouders dienen te wenden. V. dat voor het overige de bepalingen der Algemeene verordening van plaat selijke Politie terzake van het plakken van verkiezingsbiljetten dan wel schrij ven of schilderen van verkiezings-aan- bevelingen buiten de gemeentelijke aan plakborden en de hiervoren onder I en II vermelde aanplakgelegenheden in de aanstaande verkiezingsdagen ongewij zigd zullen worden gehandhaafd, en we derrechtelijk aangeplakte biljetten, ge schreven of geschilderde aanbevelingen zoo spoedig mogelijk zullen worden ver wijderd. Middelburg, den 8 April 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR," Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend dat de Raad dier gemeente, in zijn vergadering van 8 April 1931, heeft be sloten aan de Vereeniging tot het ver strekken van Lager Onderijws op Gere formeerden grondslag op haar verzoek, overeenkomstig de artt. 72 e. v- der Lager Onderwijswet 1920, het schoolge bouw der voormalige school I aan de Vcrwerijstraat beschikbaar te stellen. Middelburg, den 8 April 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. Electr. Drukkerij G. W. BEN BOER, Midaiffbuïg.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 6