miKiriGm ANA heeren, we zijn het dus eens—er gaat niets boven den fijnen smaak en zui vere kwaliteit van Chief Whip HET GEVAL MAZAROFF VIRGINIA TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 11 APRIL 1931. No. 85. m door j.s.fletcheu RECHTZAKEN. ZEELAND. walcheren. KUNST EN WETENSCHAP. Be Beste voor Uw Gezondheid! LEGER EN VLOOT Hartstocht. Hartstocht de gruwel, de puntige klip, die tallooze vaarders op de levens zee belet het binnenzeilen van de, door rede gevonden en door goeden wil ten doel gestelde, veilige haven. Hartstocht de oerkracht van hec leven het lagere leven, zoo ge wilt, maar dan toch: het leven. Hartstocht de kracht, die door ijzeren wil en zelf-discipline, omgevormd kan worden tot aandrift voor hoogere levensdoeleinden: de sublimeering, zoo als de diepte-zielkundige van dezen tijd zegt. Merkwaardig: de beoordeeling van hartstocht-zonden is te allen kant mild. Hoe fel een enkele ijveraar of seniel man ze ook moge geeselen, bijna een ieder normaal mensch, uit welk kamp van politiek of kerk ook, is te dezen aanzien, zooal niet toe gevend, dan toch zeker ver gevend-gezind. Hierom: van den losbol af tot den naar hoog en zuiver leven met ernst strevende® mensch toe, kent men der hartstocht kracht. Weet men, hoe fel ze kan oplaaien, hoe dit verterend vuur den mensch kan overrompelen en overwel digen. Leidende tot stappen, misstappen vaak, die later soms reeds enkele oogenblikken later betreurd en diep berouwd worden. Maar dan is het gebeurd en zonde- besef is niet van nut voor het ver leden. Voor de toekomst wel? Dat hangt van den zondaar af De hartstocht is velen een blok aan het been, e®( barrière op den weg naar hooger en beter leven. De overwinning daarvan lijkt velen een onmogelijkheid. Toch moet de beheersching nage streefd worden. Slechts de onwaardige, on-mensche- lijke mensch, de geestelijk volkomen ver dierlijkte, zal willens en wetens de diep ten van de menschelijke ziel, afdeeling lagere geneugten en zonden, bewust en om der wille van de zonde zelf, kunnen en willen exploreer en. En dat zal hem alleen nog maar moge lijk zijn, wanneer hij van den een'en roes in den anderen vervalt, levende zonder tot bezinning te komen. Of ook maar te durven komen. De hartstocht is echter des menschen en dus te aanvaarden. Te vragen valt slechts: is er wat be ters mee te beginnen? De naam wijst daarp reeds: zij heelt met het hart van doen. En daarom is het mogelijk, haar te vervormen van aandrift ten kwade tot sterke kracht ten goede De hartstocht door sommigen libido genoemd staat' in nauw verband met de oerkracht des levens. Sommigen ver eenzelvigen haar ermede, maar dat gaat mij te ver. Er is meer, en beter. Maar een sterke kracht is zij. En zooals de in wildheid vernielende olifant te temmen valt om den mensch dan grootelijks van dienst te zijn, zoo is zonder twijfel een deel van de harts tocht-kracht vervormbaar tot een op- het-zonlicht van den geest gerichte werking. Deze sublimeering van het lagere s een leerstelling van de moderne diepte- zielkunde; zij is door wijsgeeren en pro feten, door kerkvaders en leeraren reeds eeuwen geleden verkondigd. De elementaire oerkrachten, die in den mensch werken, kunnen gemaakt worden tot motoren voor aandrijving van de hoogere werktuigen van den geest. Zette een elk zich aan dien hervor- 13.) Hoe eerder hoe beter, gaf May- thorne toe. Hij is misschien zonder testament gestorven. Daarover heeft hij mtet mij niet gesproken. Als hij zonder testament overleed,, en het staat vast dat hij Mer- chison is, dan zijn mevrouw Elphinstone en haar dochter de wettige erfgenamen. iWij moeten tezamen naar Mamasdlate Tower. Een vervelende geschiedenis! Een bezoek waartegen ik, 0p zie, mierkte ik op. Dat geloof ik graag maar er valt hier voor ons nog veel meer te djoen, voordat ailes in orde is, zeide Crole. Kom', u en ik gaan naar idp familie Elphinstcne en Maythorne begint zijn' onderzoek. Ik bracht Crole over d(e heide naar 'Marrasdjale Tower en vertelde hem' on derweg een en ander over do Ellphiinsto- ne's. Wij ontmoetten een van hen, na melijk Sheila, voor wij aan het dioel van onzen tocht waren en ik, begreep d,ade- lijkp dat zij het laatste nieuws had ge hoord. mingsarbeid op zijne wijze Het bewust- ■zijn van aller menschen kleinheid en het onvermogen tot bereiking van het ais ideaal gestelde einddoel, zij den mis moedige of vertwijfelende daarbij een aanwijzing tot voortgaan, inplaats vau stilstaan of.... teruggaan. Seneca Junior. SEROOSKERKE (W.) Vin, j.l. Maandag tot en met Woensdag werd alhier een bazar gehouden, ten bate van een wijk- igebouw voor het „Groene Kruis" in Se rooskerke en St. Laurens. Oinder de vele 'belamgs tellenden die de lokalen der Chr. School vulden merkten W6 iO.XÊj. op, Burgemeesters en leden van den Raad van Serooskerke en St. Lam- re/ns met hunne dames. De voorzitter van het „Groene Kruis* ds. de Kluis heette allen hartelijk wety, kom en sprak een speciaal woord van dank aan het volijverige Daimes Comité, dat onder de bezielende leiding van haar presidente mevrouw Hoegen van Hod gelande zulk een grooten arbeid heeft verricht. Het doet zoo warm aan zegt spr. hier eens iets te zien waar alen hun volle medewerking! aan hebben .gegeven, zon der dat ee®i|g!e scheidingslijn hier eenige stoornis in ibraebt. Spr. hoopte dan oplk dat de drie-daajg- sche verkoop niet zal staan in het ma laise teekem van onzen tijd. 'Hij hoopte dat deze bazar in ieder op zicht zal slagen, en dat als vrucht daar van een doelmatig Wijkgebouw binnen niet te langen tijd in Serooskerke zal ver rijzen. Spr. gaf de verzekering dat in deze dagen zijn gemeente mede leeft, én hoopte op een welslagen van deze bazar tot heil van vele lijdenden. Oud burgemeester van Teijtingen zeide het op hoogein prijs fe stellen dat Se rooskerke zijn oudSburgemeester niet vergeet. Op humoristische wijze vertelde spr. van zijn belangstelling bij iedere rit door -Serooskerke en het liezen van élk Raads*- verslag der gemeente. Spr. hoopte hartelijk dat het wijkge bouw dat jarenlang is besproken, doo,r het slagen van dezen 'bazaar, eerlang in werkelijkheid mag worden gezien. Hierna werden de geuloodigden in de door de Firma- van Nelle gereserveerde theeschenkerij, welker opbrengst geheel onverkort ten bate van de bazar komt, ververschdngen aangeboden. Hierna werd verkocht, en druk ver kocht aain de verschillende stands. Ook de attracties als grabbelton, en sjbelh'ak hadden het druk. Dinsdagmiddag werd dan ook f 1000 opgebracht. Woensdagavond plim. 8 uur heeft ds. de Kluis den bazar gesloten, met een dankwoord aan allen, die aan het welslagen hadden meegewerkt. De bruto-opbrengst werd geschat op pkn. f 1700. Instrumentale, De Vereeniging voor Instrumentale muziek alhier geeft Woensdag a.s, onder leicfing van haren dirigent den 'heer Joh. H. Caro, een concert in dé concert- en gehoorzaal, waar ,als soliste de Dekende Nederlandsche sopraan mej. Hèléne Cals zal optreden. Men heeft haar reeds vaak over de radio kunnen hooren. Door assumeering 'van enkele leden der A.O.V. is het orkest ditmaal com pleet, ook met blaasinstrumenten djus; het programma is in aantrekke'lijken stijl gehouden: om in radio-terminologie te spreken zou men het „semi-klassiek" kunnen noemen. 'HOOFDSTUK VII. De gedenkplaat. Crole stootte mij aan. De djochter, hè? fluisterde hij. Een knap meisje. Zij weet natuurlijk niets. Neen niets! antwoordde ik. Daarna fluisterd,e ik: Herinnert u zich, dat Ma- zaroff eenigszins loenschte met zijn rech ter oog? Ja, nu dat doet zij -ooik!; het valt bij haar bijna niet op. Dat geeft iets pikjants, zèidje fTiij. Nu, eerst mbeten wij die moeder sprekpn. Laat d,at gerust aan mij over, mijnheer Holt ik weet hoe ik dgt aan moet pakken. Ik 'liet het gaarne aan hem over. Intusschen kwam Sheila naar ons toe met een dieelnemende uil drukking op haar lief gezicht. Het spijl mij vreese-lijk, dal ik' dat slechte nieuws moest hooren, zeide zjij: Het zal wel waar zjijti-, ail hoorden we het terloops. Het is imiaar al te waar, antwoord de ilc. Toen zij na,ar mijn metgezel keek, noemde ik zijn naam'. Dit is mijnheer Crole, de notaris van 'mijnheer Mazaroff. Hij is juist uit Londen gekomen en 'hij wil uw moeder gaarne spreken. Zij toonde zich niet verbaasd; vermoe delijk dacht zij, dat Crole eenige vragen Arr. Rechtbank te Middelburg. Brandstichting. De rechtoariK atnier behandelde gis teren de zaak tegen P. de W. 40 jaar, werkman te 's Heer Arendskerke, in voorarrest, verdacht van opzettelijke orandktichting in zijne woning le 's H. Arendskerke op 16 Januari II., terwijl daarvan gemeen gevaar te duchten was voor dpn inboedel van zijn woning' en van de naast \erdachle bewoonde wo ning'. Verdachte ontkende brand in zijn wo ning te hebben gesticht. Eenige getuigen werdén gehoord, die bij het blusschen van den brand waren behulpzaam ge weest. Geen der gtetuigen echt-er had gezien dat vcrdachle de woning in brand had, gestoken.. De officier van Justitie zeide den in druk te hebben gekregen, dal verdachte de boel in brand heeft gestoken. Do eerste poging is mislukt, terwijl bij de tweede maal spoedige hulp aanwezig was en uitberiding kon worden voorko men. Volgens hét deskundigen rapport de 2de brand geen gevolg van den eer sten. i De Officier eischtte, gezien de reputa tie van verdlachte een gevangenisstraf van. 9 maanden. De verdediger van verdachte, mr. P. C. Adriaanse, zeide dat reeds uit het re quisitoir van het-O. M. blijkt d|at de fei ten niet bewezen zijn. Men mag' die overtuiging' hébben, het wettig bewijs is zeer zeker niet geleverd'. Pleiter verzoekt de rechtbank, ver dachte, wegens gebrek aan bewijs, vrij 1c spreken, én tevens verdachte's oin- middellijk invrijheidstelling. Nadat de rechtbank in raadkamer w!as geweest.) werd de onmiddellijke invrijheidstelling van verdachte geweigerd. In de zitting van gister werden nog de volgende zaken behandeld: F L. L„ 23 jaar, eleclricien te Selzaete (België) thans gedetineerd, werd ten! laste gelegd dat hij in de tweede helft van van Febr. 1931 te Slui-s'kil heeft weggeno men 2 porseleinen' stopcontacten, een [porseleinen roset, een z elke ring van 10 Oampère, een rol isolatieband en 6 rol letjes loodkabel, alles toebehoorende aan de Compagnie Neerlandaise de 1'Azote te Sluiskil Eisch 2 maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. Mr. A. Bolle, verdedigde den verdachte en vroeg vrijspraak en' bij eventueele veroordeeling-een clemente straf. W. E. K. K. G„ 26 jaar, chauffeur te Terneuzen was door den1 kantonrechter aldaar veroordeeld tot f 40 of 10 d. h. en intrekking van het rijbewijs voor een maand Verdachte was In eersten! aanleg ten laste gelegd dat hij op 14 Jan. 1931 te Terneuzen, langs het kanaal op zoo danige wijze en met zoodanige snelheid heeft gereden met een motorrijwiel, dat de vrijheid en de veiligheid van het Verkeer werd in gevaar gebracht. Dé' verdachte was tegen deze v-eroordeeling in hooger beroep gekomen. Eisch: Bevestiging vonnis van den Kantonrechter. G. T. M. S., 24 jaar, landbouwer te Stoppeldijk, was door den Kantonrech ter te Hulst vrijgesproken van de ten- laste legging als zoude hij op 8 Januari 1931 te Stoppeldijk, nabij de boerderij „Pauwhof" zich met een geweer in het Jachtveld hebben bevonden. De Ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie was in hooger beroep gekomen. Eisch: Bevestiging vonnis van den Kantonrechter. C, M. V., 32 jaar, arbeider te Koe wacht, was door den Kantonrechter te Hulst vrijgesproken van de tenlasteleg ging dat hij op 26 Januari 1931 te Koe wacht heeft gereden met een rijwiel en toen geen gevolg heeft gegeven aan een bevel om niet verder te rijden met zijn onverlicht rijwiel. De Ambtenaar van het Openbaar Mi- om trent Marras dale wenscMe te doen. Zij' 'vroeg ons haar te volgen. Moeder is thuis, merkte zij op. En vader is naar ©en gemeenteraadszitjting hij komt eerst vanmiddag thuis. Wij troffen 'mevrouw Elphinstone in de huiskamer. Zij keek ons met een vragen- den blik aan. Sheila maakte de zaak ge makkelijker door dadelijk het doel van onze komst mede te deeïen. Moeder! zeide zij. Het is juist, wat wij gehoord hebben omtrent dien onge lukkige n mijnheer Mazaroff. Dit is zijn notaris, mijnbeer Crole uit Londen en hij wenscht u te spreken. Mevrouw Elphinstone staarde mijnheer Crole aa;n. "Zij was een persoonlijkheid die iemand niet op zijn gemak doet ge voelen; Crole bleef echter zeer rustig Ik wenschte u gaarne eenige vragen te doen in verband met den dood van mijn cliënt, zeide hij. Om te beginnen wenscli ik' een feit vast ite stellen, dat u wellicht niet bekend is. Mijnheer Maza roff werd vermoord. Deze mededeeling had een verschil lende uitwerking op de heide dames. Sheila uitte een kreet van afkeer. Me vrouw Elphinstone keek Crole onthutst aan. i Is u daair zekér van? vroeg! zij. ;Dat is het oordeel der doktoren, me vrouw, antwoordde mijnheer Cnole. Daar CHIEF WHIP ARDATH LONDON (Ingez. Med.) nisterie was in hooger beroep gekomen. Eisch: Vernietiging vonnis van den Kantonrechter, f 15 b. s. 15 d, h. H. M. P. C„ 19 j., slagersknecht te Sluiskil, was dp or den Kantonrechter le Ter Neuzen veroordeeld tot f 40 of 10 dagen hechtenis ter zake dat hij op 13 December j.l. te Zaamslag met een auto heeft gereden langs de Ter Neuzensche straal op zoodanige wijze dat de veilig heid van het verkeer werd belemmerd oi' in g'evaar gébracht, terwijl daarbij dioor hem een wielrijder werd aangere den. De verdachte was in hoogter neroep- gekomen. Eisch: vrijspraak. Mr. Kuipers sloot zich hierbij aan. J, J. A., 31 jaar, koopman te Middel burg, was door den Kantonrechter te Middelburg veroordeeld tot f 75 boete aan 'behoeven we niet te twijfelen. Mijn cliënt werd doodgeschoten. Mevrouw Elphinstone wees naar de stoelen bij haar schrijftafel. "Wilt u plaats nemen? zeide zij. U zegt, dat u mij eenige vragen w-enscht te doen? Ik kan niet begrijpen waarover. Ik weet niets van dien armen man af. U zag, meen ik, mijn cliënt toen hij en mijnheer Molt blij' de herberg ston den, toen u met uw dochter voorbijkwam. Ja, dat deed ik, een gjroote man met een biaard niet waar. Ik nam hem terloops even op. Herkende u hem niet, mevrouw? vroeg Crole met een scherpen blik in !zijn' o-otgen. Mevrouw Elphinstone keek hem hoogst verbaasd aan. Hem herkennen? vroeg zij uit de Ltoogte. Wat scheelt u? Ik had gehoopt, dat Crole langzaam aan met zijn onthulling zou komen. Hij achter was van een andere meening. Wat ik bedoel is dit, mevrouw' antwoordde hij kortaf. De man, die u !zag wias, hoewel hij zich thans Salim Mazaroff noemt, Andrew Merchison', met 'wien u eenige jaren geleden trouwde. Dat is feit, mevrouw! Ik verwachtte hierna iets dramatisch. Er (gebeurde echter niets bijzonders. Sheila keek met open mond van Crole of 50 dagen hechtenis, ter zake dat hij op 8 September 1930 te Middelburg als eigenaar van een stier, die verschijnse len van mond- en klauwzeer vertoonde, daarvan niet terstond heeft kennis ge geven aan den Burgemeester. Verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: Bevestiging van het vonnis vain den Kantonrechter. De sergeant-majoor der mariniers W. F. Lowri-er wordt overgeplaatst van de marine-kazerne le Willemsoord naar de „Gelderland" e-n de sergeants der ma- mariniers J. Breel en J. van Wijngaarden van de marine-kazerne te Willemsoord' naar de afdeeling mariniers te Rotter dam. naar haar moeder. Zooals mevrouw ■Elphinstone daar in de volle waardig heid voor haar schrijftafel zat, leek! zij' 'uit steen gehouwen ,want geen spier van haar gelaat vertrok. Zij keek Crole aan met een uitdrukking in haar ooigen, die vroeg of hij een brutale leugenaar,- dan wel een waanzinnige was. Plotseling kwam een lachende trek om haar fijnle lippen en stond zij van haar stoel op. Volgt u mij als het u blieft, zeide zij. Wij volgden haar in stilte j Crole voorop, daarna Sheila en ik. Het scheed wel of Sheila iets tot mij wilde zeggen^ ik draaide echter het hoofd om. Zij bracht ons door de vestibule naar buiten en naar een poort in den muur,\ die den tuin omgaf en vervolgens naar het kerkhof. Zonder rechts of links te kijken iging zij -ons voor, de kerk binnen. Bij het koor stond zij even stil, wees naar boven en zeide: Ziet hier. Wij keken. Daar jn den muur was een eenvoudige granieten! steen aangebracht, waarop gebeiteld. Ter Nagedachtenis van ANDREW MERCHISON. Eertijds wonende in deze Gemeente. Verdronken in Mombasa Bay, 17 Oct. 1899 (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5