^Provinciale iSeeutusche CR STIJFSEL Hoofdpijn it|a en Kiespijn P1ML PUROLPOEDER Verstopping No. 8 5. Twee bladen. ZATERDAG 11 APRIL 1931. Eerste blad. 174e Jaargang. BINNENLAND. Mijnhardt's Poeders ZEELAND. Kort Zeeuwsch Nieuws. Mijnhardt's Laxeertabletten Genees hei huidje van de kleine met en houdt het droog mei BIOSCOPEN. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. Handel, Nijverheid en Visscherij DOOR |J JLf lOctP. PAK BUITENLAND. 18 .01 .10 .30 .40 MIDDELBURGSCHE COURANT D« abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg S8 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 38 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V, MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43256 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke refas?1 meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" o! „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra Bewijsnummers 5 cent. DE WEDDEN DER INDISCHE AMBTENAREN. Het Eerste Kamerlid Moltmaker heeft den (minister van koloniën gevraagd of de minister zelf mede zijn invloed heeft doen [geiden óp de vermindering der weef den van de Indische ambtenaren. Acht de minister de politiek jiuist, de toch :al niet buitengewoon hooge inkomf- sten der Indische ambtenaren opnieuw te doen verlagen? Is den minister bekend hce een storm van verontwaardiging is opgegaan onder de straks ^gedupeerde ambtenaren. Is de minister ook niet van oordeel, dat de voorgestelde financieele bezuinigingen op de Indische begrooting geen belangrijke gevolgen kunnen heb ben voor het Rijk? ïs de minister niet van meening, dat, .zoo noodig in overleg met de Indische autoriteiten, het van een verstandig be leid zou getuigen de voorgenomen salaj- risverlaging niet te doen doorgaan? Is de minister dan bereid die maatrege len te overwegen, welke kunnen leiden tot het door ondergeteekende beoogde doel: de rust in de gelederen der amb tenaren te doen terugkeeren? INSPECTIE VOLKSGEZONDHEID. Bij Kon. 'besluit is, te rekenen van 1 Januari 1931, 'niej. R. P. Buisman, ber- moernd tot adjunct-inspectrice v.an de volksgezondheid, toegevoegd aan den in specteur van de volksgezondheid voor de drankbestrijding B. de Brey te 's-Gra- vemhage onder gelijktijdig eervol ontslag als commies bij het departement van Ari- ïjeid, Handel en Nijverheid. OVERCOMPLEET PERSONEEL BIJ DEN DIENST DER DIRECTE BELASTINGEN, ENZ, Ter vermindering van overcompleet personeel bij den dienst der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen is aan de directeuren dier diensten een op gave gevraagd van ambtenaren van den actieven dienst "van j55-jarigen leeftijd of ouder, die er geen bezwaar tegen heb ben, dat aan hen niet op verzoek eervol ontslag wordt verleend, zullen spoedig bedaren door •Vraag daarom Mijnhardt's Hoofdpijn poeders en Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Alleen echt als op doos en poeders de naam Mijnhardt staat. Let bij het fcoopen hierop. Per poèder 8 et. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar hij Uw Drogist. (Ingez. Med.) MIDDELBURG. De firma L. Gabliëlse in de Lange- viele alhier, toont in alle opzichten met haar tijd mede te gaan en heeft een groote verbouwing van haar magazijn doen plaats hebben, waardoor de winkel tweemaal zoo diep is geworden en een lengte van ongeveer 60 M. heeft bereikt. Dit heeft tot gevolg, dat men evenals in de groote magazijnen in Holland nu salon-, woonkamer- en slaapkamer ameublementen ieder afzonderlijk kan toonen en daardoor de keuze voor hen, die een huis of een kamer te meubelen hebben vergemakkelijkt. Hedenmiddag is het nieuwe magazijn geopend en des avonds zal de groote diepte in een zee van licht baden. De firma stelt gaarne ieder belangstellende in de gelegenheid een kijkje binnen te komen nemen. Gisterenmiddag geraakte het 9-jarig diochtertje van den heer S. wonende Rouaansche Kade ai spelende in de kade. Reeds maakte een zwemster aanstalten de drenkelinge na te springen toen het den patingvisscher Geers, die ter plaatse vischte, mocht gelukken de kleine te redden en aan wal te brengen. Op de Internationale Tentoonstelling ,jcfe Suiker" te Amsterdam, behaalde de firma A. van der Mij'le en Zoon alhier, djen derden prijs met marsepeinvruchten Met de Staatscourant van 11 April zijn verzonden afdrukken van de akten betrefl'end/e de N.V. Mantelmaglazijn „De Duif", voorheen ondier de firma A. Beek man te Middelburg. VLISSINGEN. Het Koninklijk bezoek aan Vlissingen. Naar wij vernemen zal Z. K. H. Prins Hendrik Vrijdag' a.s. na afloop van het Koninklijk bezoek aan Vlissingen deelne men aan een thé en daarna aan een diner, welke de burgemeester en me vrouw Van Woel/deren aan een aantal gasten aanbieden. Z. K. H. zat ten huize Van den Commissaris der Koninginover nachten. ZUID-BEVELAND. IERSEKE. In den nacht van Donder dag op Vrijdag ontdekte de nachtwacht een begin van brand bij den winkel van den heer P. aan den Havendijk. Geluk kig kon door snel ingrijpen ernstiger worden voorkomen. Anders ware de ramp niet te overzien geweest bij al die houten oesterloodsen. SCHOUWEN-DUIVELAND. HAAMSTEDE. Vrijdag j.l. vergaderde het comité voor de officieele opening van het vliegveld onder deze gemeente. Een uitgebreid programma voor den openingsdag werd vastgesteld, voor vol doend politietoezicht zal zorg gedragen worden, evenals voor ruim parkeerter rein voor auto's eni fietsen. Commissie's werden benoemd voor ontvangst, ver siering, autoregeling, huisvesting en muziek. Ongeveer half elf 's morgens landt het eerste vliegtuig met een paar leden van het vliegcomité Schouwen Duiveland en genoodigde autoriteiten uit Holland. Ook de Commissaris der Ko ningin en enkele medegenoodigden zul len per vliegtuig van Walcheren afge haald worden. De heer Jn. Meliefste, eerste wet houder, thans waarnemend burgemeester dier gemeente, wenscht te Rit them voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing niet meer als candidaat in aanmerking te komen. De heer Meliefste is bijna 20 jaar gemeenteraadslid geweest. B. en Wi. van Vrouw e n pol die r hebben de stemming' ter verkiezing van leden van den Gemeenteraad bepaald op Woensdag den 17en Juni 1931. De Chr. Historische Kiesvereen. te Vrou wenpo'ldjer en G apin.ge heeft dje volgende candidatenlijst vastge steld voor de a.s. gemeenteraadsverkie zingen: 1. C. Langebeeke Sr., Gapinge, (aftr.); 2 J. G. de Vlieger, Vrouwenpolder, (aftr.); 3. W. Kesteloo, Gapinge (aftr.); 4. L. Duvekot Szn. Vrouwenpolder, 5 K. de Nood, Gapinge. 6 H. Ma]jaars, Vrouwen polder. 7. P. Brasser, Gaping'e. 8 S. de Roo, Vrouwenpolder en 9 C. Dingemanse Jzn., Gapinge. Door een groep arbeiders is voor de a.s. gemeenteraads-verkiezing te Westkapelle de volgende candida tenlijst vastgesteld: 1. W. Huibregtse Pz. (aftr.), 2. K. Cijsouw Lz (aftr.), 3. A. Brasser Wz., 4. K. Huibregtse Kz., 5. S. Hengst Jz., 6. W. Westerbeke Jz., 7. W. Verhulst Nz., 8. S. Hengst Lz, TeZierikzee zijn door vergif tiging, door een onverlaat(en) in den vorm van stukjes worst met vergif op verschillende deelen van deze gemeente neergeworpen, in den avond of nacht van Woensdag of Donderdag, niet minder dan 25 honden en eenige katten gedood. Niettegenstaande streng onderzoek der politie is men de dader(s) nog niet op 't spoor. Bij beschikking van den minister van financiën is de inspecteur der di recte belastingen enz. G. H. Moolen- bergh, hoofd van de inspectie der di recte belastingen, enz. te Oostburg, verplaatst naar Dordrecht en aangewezen als hoofd van de inspectie der directe belastingen, enz. aldaar. of moeilijke en on regelmatige stoel vlug zonder kramp gang regelt men of pijn met Prijs p. doos 60 ct Bij Apoth. en Drogisten (Ingez. Med.) Het geloof heft het hart naar den hemel maar in de liefde daalt de hemel in [het hart. Byron. Puroi m Doozen van 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. en Purolpoeder ln Bussen van 60 ct. en 1 gld, Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. .Medi.) FLORA. Liefde en dollars* De inhoud van deze Fox-film, welke heden en morgen in het Flora-theater vertoond wordt en waarin Mary Astor, Charles Mortan en Earle Foxe de hoofd rollen vervullen, is als volgt: Op oudejaarsavond dwaalt Marjorie Lee, door de verlaten straten der we reldstad. Zij ontmoet een heusche mil- lionair en deze duwt zoo maar pardoes een 100-dollar biljet in haar handen. Marjorie, dolblij natuurlijk, gaat inkoo- pen doen, laat alles thuis bezorgen en.... verliest het kostbare lapje van 100 Een oude vriend, speelbankhou der van „beroep", wil haar gaarne hel pen uit den geldnood, maar als zij bij hem is, verzoekt hij haar wat „gezelliger en vriendelijker" te zijn. Dan verschijnt een individu ten tooneele, die nog iets op te knappen heeft met den speelbank houder. Na een woordenwisseling wordt deze neergeschoten en dan komt nog juist op tijd de millionair om Marjorie te redden. Gelukkig De Opiumsmokkelaars. Ook dit is een Fox-product, en de be kende George O'Brien, speelt hier in de rol van een der gebroeders Dickerey, de twee jongelieden, belust op avontuur. Zij beleven meer d'an hun; lief is! Een door de politie streng bewaakt schip, heeft hun volle aandacht. De mooie dochter van den kapitein is daar ook niet vreemd aan. Nu begint het spel eerst is de jongste broer met boot en al verdwenen; hij wordt teruggevonden, half dood. Voetsporen wijzen er op dat de schuldige op het geheimzinnige schip moet zijn te vinden. Bram, de oudste broer, beklimt met mannenmoed de schuit en komt een geheel complot op 't spoor, beleeft vele avonturen; en ten slotte mag de jongste broer de kapiteins dochter als schoonzuster begroeten, wat een schoon einde is voor een paar va- cantiedagen. ELECTRO. Het geheimzinnige eiland. Jules Verne, de in onzen tijd nög veel gelezen schrijver heeft in z'n fantastisch brein veel voorzien wat thans reeds lang' beslaat: duikbooten, onderzeeërs, (herinnert U zich dat knusse salonnetj'e als bij onze ^grootmoeder met dien glan zen vensterwand?), draadlooze telegrafie, en imeer iTLusies en utopiën, gekruid met gepeperde romantiek -waarmee het ge slac'ht. en zeker niet alleen bet tengere, in de dagjen van midden vorige eeuw zich amuseerde, maar waaraan het ook zijn avonluurlust bevredigde; een gezon- zonde avonluurlust die de energie sterks te. de aandacht boeide, en tot naden ken, tot logisch opbouwend) denken leid de. Zijn ze nóg die tallooze blauwe deel tjes, met de karakteristieke kopergravu res op de boekenplanken onzer jongleren Hopen we *t. Ze tzijn he't waard!! Niet vele zijner werken zijn verfilmd. f,,De reis naar de Maan" za^Jen we in de allereerste dagen der cinematograph;e hier te lande, als parodie kositelijk!) Thans het geheimzinnige Eiland. En we zijn wel heel gauw in de Jules Verne-sfeer. Dat geleerd/ gesprek tus- schen Dakkar en Falon (Lionel Bar ry more en Monlegu Love; d,uidelijk ver staanbaar Duitsch gesynchroniseerd) de theorie van het beslaan van een diepzee- dwergmensch, de duikboot zelf (zoo ty pisch Verne van constructie), de troe beler. in hel inderdaad zeer denkbeeldige Russisch-achtige rijk, de luchtpomp die niet meer werkt, zoodat de heele beman ning een eind tegemoet gaat, om iemand een nachtmerrie te Dezorgende ge vechten met de diepzee-monsters: 10 ac- ten van krachtige menschen, die alsmaar krachlig-ingrijpende daden verrichten, en ■voor wie de kansen beurtelings keeren. Dal de deugd (een sympathiek paar Lloyd Hughes en Jane Daly) 't tenslotte wint en de snoodheid wordt gestraft) spreekt van zelf. Helaas ging Dakkar's wensch niet in vervulling, d/at de onder zeeboot als oorlogswapen voor goed^zóu verdwijnen De spanning van het mysterieuse, van het griezelig-geheimzinnige ontbreekt ze ker niet. Daar zorg't knap spel en goedle regie voor, bovendien kleurenprojectie. In het Dijprogramma het bekendie ko- miekenpaar Stan Laurel en Oliver Hardy, als hun eigen senior en junior. Een gooi en breekpartij van innige dwaasheid. Geref, Kerk. Op het tweetal te Jen Helder komt voor ds. A. B. W. M. Kok te Zaamsijag. Tot hoofd der O. L. school te Bath is benoemd de heer L. J. Heij- boer te Hansweert. „Schuttevaer", In de gisteren voortgezette alge meen® vergadering der vereeniging Schuttevaer te Zuid-Scharwoude, heeft naar aanleiding van een voorstel van Vlissingen om aan te dringen op een misthoorn bij Westkapelle op den dijk bij het z.g. ijzeren licht, de directeur van het loodswezen, de heer Kruys, op gemerkt, dat voorloopig deze misthoorn er nog niet zal komen. Nadere interpre tatie van het woord voorloopig kon spr, nog niet geven. Verder waren er diverse wenschen van afdeelingen voor lichten, tonnen, seinen', enz., die werden aangenomen. Bij de behandeling van een voo.rstel- Stavenisse: Aan te dringen op af schaffing van de belasting voor Neder- landsche schippers in België, zeide de voorzitter van het ministerie van buiten- landsche zaken bericht te hebben ge kregen, dat deze zaak in het goede spoor is. Binnenkort hoopt de minister, dat aan de verlangens van Schuttevaer zal kunnen worden voldaan. Niet minder dan 11 afdeelingen had den een voorstel ingediend om aan te dringen op wijziging en verlaging van de watertollen. De voorzitter wees er op, dat hij te anderer plaatse nog kortelings op het euvel van de tollen had gewezen en op verlaging aangedrongen. Vanwege het hoofdbestuur zal aan het verzoek wor den voldaan. Bij de verdere besprekingen heeft de afdeeling Werkendam er nog op gewe zen, dat de onvoldoenden steun aan de suikerbietencultuur op de schipperij zal gaan doorwerken. Bepleit werd een verhooging van de steun te vragen. Hulde werd gebracht aan dr. C. J. K. van Aalst en mr. Bosman voor wat zij hebben gedaan in het belang van het W. Friesche Kanalenplan. De vergadering eindigde gisteren met een hartelijke huldiging van mr. H. Smeenge, de voorzitter van Schutte vaer gedurende 40 jaren. Mr. Reymer sprak den jubilaris hartelijk toe en deel de hem mede, dat de Koningin mr. Smeenge benoemd heeft tot Groot-offi- - -fUj.'V (Ingez. Med.) cier in de orde van Oranje-Nassau, waar voor deze ontroerd dank zegde. Een heele reeks van sprekers volgde toen. 's Avonds vereenigde het gezelschap zich aan een diner. ALK-emieJat, De revolutionnaire beweging in Portugal. Talrijke berichten bevestigen thans, dat de Portugeesche garnizoenen op de Azoren tot de opstandelingen zijn over- geloopen. Medegedeeld werd dat de re- volutionnairen geruimen tijd weerstand zouden kunnen bieden, en dat zij vol doende geschut en munitie hebben. lEen Engelsch vrijmetselaar, die had deelgenomen aan de inwijding van een nieuwe vrijmetselaarsloge op Madeira verklaarde dat de revolutionnaire be weging op het eiland de zelfstandigheid van Madeira beoogt. De militaire dic tatuur heeft een manifest uitgevaardigd, waarin wordt gezegd, dat de volledige autonomie van het eiland de eenigst.mo- gelijke oplossing der moeilijkheden isJ De Engelsche consul te Funchal heeft de Engelsche touristen aangeraden Ma deira te verlaten, aangezien de mogelijk heid bestaat, dat geen schepen meer kunnen uitloopen, en men het eiland niet meer zal kunnen verlaten. Het zakenleven ligt geheel stil, en de bevol king heeft zooveel mogelijk levensmid delen ingeslagen, en bij de banken zoo veel geld opgenomen als mogelijk was. De revolutionnairen hebben de telefoon verbinding verbroken, en een strenge censuur ingesteld. De uitvarende sche pen worden streng gecontroleerd, en het geheele motorbootverkeer is in hun han den. De omwentelingsplannen zijn door ervaren personen, tot in onderdeelen uit gewerkt. Wanneer Portugeesche regeerings- troepen arriveeren, zal men allereerst trachten in onderhandeling met hen te treden. Wanneer de troepen een poging zouden doen om te landen, zouden de re volutionnairen pogen dit met geweld te verhinderen. Alle regeeringsgetrouwe officieren en ambtenaren zijn gearres teerd De toestand in Portugal zelf is, on danks de tegensprekende regeeringstele- grammen tamelijk kritiek. Generaal Norton Matos, die bij het slagen van een omwenteling waarschijnlijk president der Portugeesche republiek zou worden, zou te Lissabon in arrest worden gehouden. De Portugeesche regeering heeft te Lissabon en in andere deelen van het land talrijke officieren, eenige oud-mi nisters en een aantal bekende politici laten arresteeren. Verder zijn het leger, de marine en de republikeinsche garde gemobiliseerd, om elke opstandige be weging in de kiem te smoren. Bij de Iuchtvaartafdeeling is groot op zien gewekt door het plotseling verdwij nen van een vliegtuig, dat met onbekend doel is vertrokken. Op Madeira blijft de haven nog steeds gesloten. Slechts vreemde oorlogsschepen kunnen binnen- loopen om de buitenlanders te be schermen. Alle buitenlandsche bladen met mede- deelingen over een poging tot revolutie in Portugal zijn in beslag genomen. 58 i 18 18 19 IS .40 .10 .35 i.15 1.37 i.0l '.21 (.37 i.35 1.12 1.43 .05 .15 „55 21 21 2( 2C 2C 2C 2C 21 5Ei l r ja» lijne ie

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1