IJÏroirinciale DSCHAP N®. 83. Twee bladen. DONDERDAG 9 APRIL 1931. Eerste blad. 174e Jaargang. BINNENLAND. ZEELAND. MIDDELBURGSCHE COURANT D«> afcfeanementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen yf^2,30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 eent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 oent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel, Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; «Ike refel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regek opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. ui» Middelburg, 9 April 1931. Voor den aanvang der werkzaamhe den heeft gistermiddag 's Raads voor zitter met enkele, van groote waardee ring getuigenis afleggende, woorden den zoo plotseling uit het gemeentelijk milieu weggerukten hoofddirecteur der ge meentebedrijven, ir. Boelen, herdacht. De Raad heeft deze korte herdenkings rede staande aangehoord. Overziende wat er gisteren zoo al ge beurd is, valt vast te stellen dat zulks quantitatief vrij veel is: men heeft nog een aardig middagje volgepraat. En dat óók wel eens over zaken, die recht streeks in 't geheel niet, en zijdelings nog maar heel in de verte, met de Mid- defflmrgsche gemeentepolitiek in ver- baisdi kunnen worden gebracht. De drie punten die, ook van politieke en redekunstige franje ontdaan, van feitelijk belang blijken! en blijven, zijn wel: het sluitingsuur der café's; de steun- verieening aan werkloozen, en het sub sidie aan Vreemdelingenverkeer. Wat bet eerste betreft: onze soc.-de mocratische drankbestrijder in den Raad, de keer Van der Weel, heeft zijn best gedaan om de alcohol-schenkende ge- legeffiheden van gezellig verkeer eerder tot sluiten te noodzaken, dan tot dus verre bet geval Was.' En dank zij veler lei soort argumenten en merkwaardig»» stemmaenverhoudingen is dit ten deele nog gelukt ook. Reden bestond hiervoor naar onze meemïng niet. Wij] kunnen het maar niet als noodza ke&ijk inzien, dat de drankbestrijders, naast hun persoonlijken en prijzenswaar dige® bekeeringsarbeid, ook nog trach ten door wet en gemeentelijke verorde ning te bereiken of door te drijven dat, wat wellicht in des drankbestrijders oog hoogst wenschelijk is, maar wat de meer derheid van ons volk ondanks alle felle propaganda, dan toch nog maar niet heeft willen aanvaarden. Gaarne geven, wij toe: van zijn enge stamdpunt uit bezien heeft de drankbe strijder gelijk. Hij wil als einddoel: al leen gelegenheden waar caffeïne-vrije koffie en Ranja geschonken worden. Goed, dat is een stelbaar ideaal, waar naar het een ieder vrij staat te streven. Maar een tweede vraag is: moet dat ideaal bereikt of benaderd worden van onder-op en van binnen-uit, door over- tuigiag en propaganda? Of: is de weg, dat men met tal van subtiele argumen ten. tracht door dwang, wet of verorde ning steeds zooveel mogelijk „binnen te halen' als men geen heelen dag kroegensluiting kan krijgen, dan maar een halven; als het sluitingsuur niet op 10 uur te stellen is, dan is 11, half twaalf, twaalf uur, ja wellicht kwart over twaalf toch nog altijd weer beter dan half een Dit lijkt ons, ook al door den weerzin aie dit gepeuter bij den buitenstaanden burger opwekt, niet de methode. Maar de heeren moeten dat zelf weten. R -1* s'uiTingsuur in en door den Kaad, bij opbod en afslag tenslotte op 12 uur gesteld, vindt niet alleen zijn »ron in drankweer-motieven: ook het rgumen i 0rn uur de dag uit mi?et de kroeg ook maat 7afp Aad G °P|eld. Dat men voor den kon„H VOnd wil laten gelden standpunt,1,noyiwTïn0denkfnX"ChriStelijk -i 5 1 muenkenf maar voor t overige demonstreert het slechts, op hoe merkwaardige gronden en op welk een onoverwogen wijze dit vervroegde sluitingsuur tot stand is rfekomen Kennende de valschelisttgheid w diepverdorven gronden der menscheliik^ natuur, werd nog gewaarschuwd: maak het niet al te vroeg, want dan gaat men alom „sociëteiten" oprichten Het was een vrij droevige vertooning, deze sluitings-uur-comedie, en hoe of dé beide vrijzinnig-democratische dames- Raadsleden maar steeds hebben kunnen stemmen voor de verstgaande, dus vroegste, sluitingsvoorstellen dat is ons onbegrijpelijk. Ten ware, dat het goede hart van de „vrouw" hier de over hand kreeg op het meer nuchtere staats en e mansinzicht, dat vooral in drankzaken zoo nuttig en noodig is. De steunverleening aan werkloozen was voor een deel onzer inwoners zeker van nog grooter praktisch belang dan het voorgaande. Wanneer we het slechts in de tweede plaats vermelden, dan is het hierom, dat er wel veel over ge sproken is zelfs werd het standpunt, dat de Belgische soc.-democraten ten opzichte van de nationale defensie in nemen), door een geacht Raadslid in het geding gebrachtmaar veranderd is er tenslotte toch niets. Men heeft nogal enkele stevige woorden over den minis ter-president gezegd, omdat die op een met zooveel zorg ontworpen gemeente lijke steunregeling toch nog beknibbeld heeft, maar tenslotte moest de Raad het wel slikken, omdat de 55 pet. Rijkssub sidie anders verkeken zou zijn. Er zal echter getracht worden, toestemming van den minister te krijgen een bedrag van f 5000 nog voor een bepaalden vorm van steun te mogen besteden. De subsidie aan Vreemdelingenver keer is nu eindelijk met hangen en! wur gen op f 750 gebracht. Het lust ons niet, de redeneeringen die daarbij en daartegen gehouden zijn, aan een breedvoerige kritiek te onder werpen. Ons standpunt te dien aanzien is bekend; men kan het uiteengezet vin den in ons hoofdartikel, verschenen op den gedenkwaardigen 7en December 1929. Middelburg heeft als stad, als ge meente, als geheel, naar onze vaste overtuiging, groot voordeel bij een steeds toenemend vreemdelingenbezoek. Zij, die beweren, dat dit slechts enkelen voordeel brengt, geven daarmede blijk op dit punt wel heel kortzichtig te zijn. Ons heele ook stedelijke econo mische leven en streven is toch in dezen tijd zoo innig en alzijdig verweven, dat wat aan. een bepaalde groep midden standers in eersten aanleg ten goede komt, in tweeden aanleg toch zeker allen bevoordeelt. En de redeneering van wethouder De Veer; V.V.V, moest feitelijk duizenden hebben, maar omdat we dat niet kunnen betalen' ben ik tegen élke ook nog zoo bescheiden verhooging wel, daarvan zullen we óók maar niet veel zeggen Er heeft zich bij punt 3 van de agenda een scherp duel ontwikkeld tusschen den voorzitter en den heer Jeronimus, Als regel zijn zulke voorstellen tot begroo- tingswijziging van louter formeelen aard en niemand spreekt er. ooit een woord over. Ditmaal werd het echter een feil schermutseling, waarbij de heer Jero nimus telkenmale, snelle uitvallen met den degen deed en naar het ons toe- leek daarbij nogal eens een treffer maakte. Zijn wederpartij gebruikte tot zelfverdediging een zware klewang en de daarmede uitgedeelde houwen kwa men wel hard aan, maar of zij scherm- kunstig veel waardeering verdienen, be twijfelen we ditmaal. Wij zien liever een elegante partij floret Tenslotte heeft de heer Jeronimus tegen deze begrootingswijziging gestemd, omdat, zooals hij het uitdrukte „de Raad nu als een schooljongen strafwerk moet doen," Verder is er nog een plakseldebatje geweest: we zullen bij de komende ver kiezingen, als 't wat meeloopt, voldoen de gelegenheid tot plakken, zelfs met van gemeentewege gratis verstrekte stijfsel, krijgen Voor 't overige: zie het verslag elders in dit blad. DE CHRISTELIJK HISTORISCHE UNIE. De Christelijk Historische Unie hield gisteren te Amsterdam haar algemeene jaarvergadering, onder voorzitterschap van dr. J, Schokking. Dr. Schokking hield een uitvoerige rede over den eco- nomischen crisis, de internationale sa menwerking en den politieken toestand. Dr. Schokking bracht hierbij ter sprake de verhouding tusschen' liberalen en Chr. historischen, naar aanleiding van de on langs door Prof. de Savornin Lohman te Utrecht gehouden rede over het „eigen recht der Overheid". Wel is het „eigen recht van de Over heid" slechts het eene lid van de uit drukking van ons politiek beginsel, dat in het tweede lid omtrent den regel, waaraan het gebonden is en in den naam Men werpt alleen met steenen naar boomen die vruchten dragen. Perzisch spreekwoord. van Chr, Hist., in zijn vollen inhoud ver staan, zijn nadere uitwerking vindt. Maar dat eene lid is op zichzelf van waarde genoeg om het verschil in uitgangspunt te verstaan tusschen het liberalisme en de Christelijk Historischen en de onmo- I gelijkheid van overbrugging daarvan. Van toenadering, waar dit eenigszins kan, zijn wij niet afkeerig; en wannear ten opzichte van een aantal punten practische overeenstemming blijkt te be staan met de liberale partij zullen wij dat, evenals met betrekking tot anderen, dankbaar erkennen en niet uit enghar tige partijpolitiek trachten te verzwak ken door het anders te duiden. Maar -wanneer, vooral in den laatsten tijd stemmen worden gehoord die het voorstellen alsof er vooral na de dusge naamde beëindiging van den schoolstrijd geen reden meer voor afzonderlijke Chr. Protestantsche Partijen zou zijn en na vereeniging in een partij met de libe ralen van allerlei gading, die toch allen voor het meerendeel Protestanten zijn, dan kan dit slechts een loslating van het eigen politiek beginsel beteekenen, maar dan zou eer het pleit voor over gang naar die Protestantsche partijen verwacht worden' of het is een mis lukking van de beteekenis van ons poli tiek beginsel en den beheerschenden in vloed daarvan op de beoordeeling van de verschillende vragen. Drie leden van het hoofdbestuur de heeren dr. J. Schokking en J, ter Haar Jr. en mej. mr. C. F. Katz, die aan de beurt van aftreden waren werden bij acclamatie herkozen. Na de rede is een motie van de af- deeling Wolphaartsdijk behandeld om bij de regeering aan te dringen op een wijziging van de Leerplichtwet in dien zin dat kinderen die het 7e leerjaar der lagere school met goed gevolg heb ben doorloopen, ongeacht hun leeftijd de school mogen verlaten. Het komt n.l, voor, dat kinderen die het 7e leerjaar op 31 Maart hebben doorloopen en nog geen 13 jaar zijn, bijna tot het einde van hun 14e jaar de school moeten bezoeken, terwijl andere kinde ren, vóór 31. Maart 13 jaar zijnde, en het 7e leerjaar doorloopen hebbend, de school kunnen verlaten. Eerstbedoelde kinderen moeten op school blijven on danks het ontbreken van het 8e leerjaar Verschillende sprekers wezen op de moeilijkheden die ten plattelande ont- staan door de tegenwoordige regeling, waardoor plaatsing van kinderen op een land- of tuinbouwschool dadelijk na het doorloopen van de lagere school belem merd wordt. Het lid der Tweede Kamer de heer Tilanus heeft tenslotte gezegd, dat deze materie ongetwijfeld de belangstelling der Tweede Kamerfractie zal hebben. Plet voorstel werd daarop aangenomen, Nog werden behandeld een voorstel- Amersfoort over een meer bevredigende regeling der radiokwesties, waarbij de voorzitter er op gewezen heeft, dat men zich niet in een z.g. „neutrale" richting wil laten dringen. Tenslotte een motie-Loosdrecht, waarbij het Hoofdbest. verzocht wordt, gezien den noodtoestand in Land- en Tuinbouw de tergend langzame vorde ringen der Nederlandsche regeering niet af te wachten, maar op de vaststelling van een onderhandelingstarief met alle gepaste middelen aan te dringen. Nadat de voorzitter ook als zijn mee ning had te kennen gegeven, dat het de taak van de Unie is om niet alleen da land- en tuinbouwbelangen te beharti gen, maar die van alle volksgroepen werd het voorstel teruggenomen, DE UITVOERING DER TARWEWET- Npa-r het Il'bld. uit goede bron ver neemt, heeft een voorïóotpiigle inventari satie plaats gehad vian de hoeveelheden (binnenlandsche tarwe, welke noigj op de bouwboerderijen aanwezig is van den oogst 1930. Het resultaat van deze in ventarisatie is, dat men nog kan rekenen op een. -aanwezigen voorraad van hon- derdnegentienduizend ton. De groote vraag Jtriet het aanstonds, bin nen enkele wéken vast te stellen triaal- cijfer, is thans, welk gedeelte van die 119.000 ton toegelaten zal kunnen wor den gezien de qualiteit! tot het blroodmeel. De meeningen van -de land- 'bouworganisa tie-v-er tegen wo olrdige r s en die van de meelfabrikanten daarover loo- pen sterk uiteen. Het blad voegt er nog aan toe, dat deze uitkomst de verwachting van den regee- rings-tarwecommissaris, den heer S. L. Louwes, sterk heeft overtroffen. De oogst 1930 kon geschat worden op pltar. 180.000 ton, zoodat neg niet veel door de hoeren verkocht schijnt te zijn. DIERENMISHANDELING BIJ DE SPOORWEGEN. Het Tweede Kamerlid Van Rappard heeft aan den minister van Waterstaat' de 'volgende vragen gesteld: Is het waar, dat op 1 April j.l. een goederentrein het station Roosendaal is gepasseerd, wgariji eejj, wagen met een bodemoppervïak van 17 vierk. m, bela den met 17 stuks paarden, afkomstig uit Utrecht en bestemd voor België? Is het waar, dat na eenige uren' deze pending' als '„geweigerd" uit België is teruggekomen (en bij aankomst één der paarden dood was en een) ander ster vende Zoo ja, is de minister niet van meening dat het onverantwoordelijk is van) de Ne derlandsche Spoorwegen om zulk 'eeft (vervoer ia zulk een kleine afgesloten ruimte toe te laten? Is de minister bereid maatregelen te treffen ,dat een geval Van zoo- ergerlijke (dierenmishandeling in het vervolg niet meer kan voorkomen? INDISCHE LEENING. Ingediend is een wetsontwerp tot het aangaan van een geldleening ten laste van Nederlandsch-Indië. Voorgesteld wordt, den minister van Koloniën te machtigen om schuldbewijzen ten laste van Ned.-Indië te gelde te maken, tegen een door hem te bepalen koers en ren te, tot zoodanig bedrag als noodig is ter verkrijging van een som van ten hoogste f 200 millioen. MIDDELBURG. Vreemdelingenverkeer. In de gisteren (gehouden vergadering van het bestuur der Vereeniginjg voor ATfe e inde li ngen v er k eer in W alcheren is tot voorzitter gekozen de heer mr. J. Moolenburgh. Tentoonstelling van snijbloemen. Hel bestuur van Uit het Volk—-Voor het Volk heeft besloten aan de in Sept. te houden Flor aliate n to ons teling een nieuwe afdeeling te verbinden en wel eene tentoonstelling van snijbloemen. De vele liefhebbers van bloemen in onze stad en vooral ook ito de buitenwij ken hiel de voor- en achtertuintjes en -ook de bezitters van volkstuinen, krijgen hier dus gelejgenheid voor een edelen! strijd in het verzorgen der snijbloemen. Wilt men zich opgeven voor irizending in deze afdeeling dato is voor aangifte uitsluitend gelegenheid Zaterdag a.s." tus schen 2 en 4 uur in de B akker ska,mer van het Schuttershof. Gaarne wekken wij tot een groote aan gifte -op. Kan men niet persoonlijk gaan, dan zende meli een huisgenoot o-f beken de. Na Zaterdagmiddag 4 uur is de aan gifte gesloten. De bruto-ontvangsteto van den ba zaar van „Draagt elkanders lasten", heb ben niet minder dan f 2350 bedragen. WALCHEREN. BIGGEKERKE. In den nacht van Dins dag op Woensdag is een op het stations- emplacement staande stapel vlas, ver- me edelij k door kwaadwilligheid, ver brand. De brandweer rukte uit, doch kon weinig uitrichtten tegen!' de vlammen zee De stapel Adas was verzekerd op| beurs'polis. Gemeenteraad van Vrouwenpolder, VROUWENPOLDER. Woensdagmiddag hield de Raad dezer gemeente o-nder voorzitterschap van den Burgemeester 'n openbare vergadering, waarin alle leden,, uitgezonderd de heer Mesu, die imfet ken nisgeving afwezig was, aanwezig waren). De Voorzitter deelde nrede, d-at in de plaats van dhr. L. A. Pieterse tot hulp- keurmeester is 'benoemd de heer M. Hun- dersmi&rck te Zierfkzee, dat over l930-*3!l o-p de kohieren wegens G. I. Belasting en opcenten op de hoofdsom1 der R. I. Belasting respectievelijk is uitgetrokken f 8380 en f 1471, dat de kwade posten op de G. I. Belasting1 en op de opcenten der R. I. Belasting) over het tijdvak va» J«an. 1931 tol 11 Mei d.a.v. zijn vastgesteld op respectievelijk f 150 en f 60, dat het voorschot voor 1931 op de Rijksvergoe- diug (bedoeld hij art. 56 der L.O.-wet 1920 door den (Minister van Onderwijs is vast gesteld op f 64'30, dat aan het Gemeente bestuur van Utrecht over 1929 voor bij1- dragen in de kosten van het Middelbaar Nijverheidsonderwijs verschuldigd is f 92.78, dat aan bijdrage -over 1930 inge volge art. 104 der L.O.--wet aan de ge meenten Middelburg en Ser-ooskerke (WIJ respectievelijk verschuldigd is f 4)8-40 en f 11.02. Deze itiededeelingen werden voor kennisgeving -aangenomen. Op het verzoek van het gemeentebe stuur van Zaamslag, om adhaesie te be tuigen aan het door den Raad dier ge meente bij Ged. Staten ingezonden adres inzake verlaging der jaarwedden van Bur;- gpimeesters, enz. stellen B. en W. voor, bedoeld schrijven voor kennisgeving aato -te nemen, op grond dat bedoelde jiaar- Wedderegeling pas in werking is getreden en noch de Kroon, noch Ged. Staten, zich hebben gestoord aan de bezwaren, die tegen bedoelde regeling zijri ingediend) en dat h.i. -opgevraagde adviezen te dezer zake gieen succes zullen hebben. Na be spreking werd het voorstel' van B. en Wl met algemeene stemmen aangenomen. Het verzoek van de vereeniging van Ambtenaren in dienst der (gemeentefinari- ciën enz. om toe te treden -als buitenge woon lid -dier vereen-i-ging tegen een jaar- lijksche contributie van f 10, werd over eenkomstig1 het voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen'. De rekening der Gezondheidsconanist sie te Veere over 1930 aanwijzende in ontvang f 2117, in ujtgaaf f 769 werd m'.a.st. 'goedgekeurd, terwijl de begroe ting voor 1932 dier Commissie aanwij1- zende in ontvang -en uitgaaf een bedrag van f (L766 voor kennisgeving werd aan- Igenomen. Naar aanleiding van het adres van den Kring Walcheren der Z.L.M. om de keur- loo.nen en de sla-chthuisrechten zoo laag mogelijk te stellen in verband met de af zetmogelijkheid en prijzen voor de pro ducenten te verbeteren, deelden B. én iW. mede, dat de keuringsgelden in deze (gemeente slechts kunnen worden ver laagd door den Kring Oostkapelle waar toe de gemeente behoort, waarom zij. voorstellen dit %-dres voor kennisgeving aan te nemen. Aldus werd m.a.st. beslo ten. Na: breedvoerige bespreking en toe lichting door den voorzitter, werd over*- eenkomslig het voorstel van B. en W. m. a.st. besloten toe te treden tot het werk loosheidsbesluit 1917. Den heer Mesu werd ontslag verleend als onbezoldigd ambtenaar van den Bur gerlijken stand orider dankbetuiging voor de door hem alszoodaniig aan de gemeen te bewezen diensten. Tol leden der Schattingscommissie voor de rijks inkomstenbelasting werden herbenoemd de heeren Louwerse, Maas en Langebeeke en werd benoemd de heer De Vlieger. Daarna komt de heer De Regt, inge nieur van de P.Z.E.M. ter vergadering ten einde een nadere toelichting te-ge ven in verband met de electrificatie: der gemeente. Na afloop1 van het door den heer De Regt gesprokene, dankt de voorzitter den heer De Regt* voor de dui delijke wijze waarop hij alles den raald heeft voorgedragen en zegt dat men de nadere 'gegevens te dezer zake van de P.Z.-E.M. zal afwachten. De beslissing op het verzoek van J. Goedbloecl Jzh. om verlaging vari land pacht werd na breedvoerige bespreking aangehouden Lot het najaiar. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dal B. en"W. in verband met ingekomen verzoeken van belanghebbenden om over te gaan 'tot verharding vairt gemeen'te- 'wegc van daarvoor 'in aanmerking ko mende binnenwegen, na. breedvoerige be- istpreking den raad in overweging mee- nen te moeten geven o-ve-r te gaan tot verharding van den Slikweig N 10. den Nieuwen weg no. 11, den slikweg no. 13 en het nog onverharde (gedeelte van Hen (Melse'sweg no. 14 va,n den ligger der wegen en voetpaden der gemeente. Het traject waarin de Snouck HurgroWjeweg is gelegen komt hen te orivoordeelig voor om te Verharden. Nadat de voor zitter en wethouder Maas het voorstel stel van B. en W. nader hebben toege licht en uit eengezet, werd hierover '(achtereenvolgens het woord .gevoerd door de heeren Arend-se, Langebeeke en Kesteloo. De heer Arend se juichte het voorstel van B. en W. van harte toe, terwijl de heer Langebeeke liever het andëre traject verhard weuschls te zien, de verharding van het gedeelte (voorbij Looise is z.i. het beste voöral

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1