^Provinciale ^eeutusche KRUSTARDi sui#' FIETS WA-7 Pt No. 8 1. Twee bladen. DINSDAG 7 APRIL 1931. Eerste blad. 174e Jaargang. DE LES VAN HOUTRUST. BINNENLAND. ZEELAND. Naar 't Sportterrein op 'n Verlaagde prijzen - Stokvis fabrikaat Kort Zeeuwsch Nieuws. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. MIODELBURGSCHE COURANT D» .abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonaementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 eent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke reg*i meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden,, mits Uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regfcl* opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven' oi „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra Bewijsnummers 5 cent Na de groote nationale betooging op Houtrust, van 6 Sept. 1930, verscheen er in het avondblad van „Het Volk" van 8 Sept. 1930 een artikel onder den titel: „De les van Houtrust". Blijkbaar had de geweldige betooging, de grootste, welke ooit in Nederland werd gehouden, op dat moment eenigen indruk gemaakt op de sectarische groe pen, waaronder ook de S. D. A. P. mag gerekend worden. Onder de betoogers heerschte een blijde stemming, en vol vertrouwen meende men, dat een der gelijke demonstratie voor de zittende Re geering een vingerwijzing moest zijn. Wat is er echter terecht gekomen van dit vertrouwen? Niets, letterlijk niets. Er is in geen enkel opzicht gebleken, dat men zich in regeeringskringen iets aan trekt van betoogingen, petitionnementen ol manifesten, vooral niet wanneer deze uitgaan van groepen, welke geen verte genwoordiging in het Parlement hebben. Zoolang de Regeering in het Parlement een volgzame meerderheid heeft, kan men rustig doorgaan met liet knotten van volksvrijheden. Onder de betoogers van Houtrust wa ren natuurlijk ook vele Liberalen. Zij echter, die zich de moeite gegeven heb ben om op te letten en uit te zoeken, wie er waren en tot welke richting zij behoorden, zullen moeten toegeven, dat het Liberale deel daar aanwezig in aantal wel zeer gering was. De Liberalen toch zijn niet geschoold tot kuddedieren en niet gewoon hunne medewerking te ver- Ie enen- tot betoogingen. En toch moet Houtrust voor de Libe ralen een les geweest zijn. Maar meer nog moet deze nationale betooging een les geweest zijn voor de z.g, kleurlooze mid denstof. Zij, die aan politiek doen, beseffen dat er slechts één middel is om de tegen woordige Regeering iets aan het verstand te brengen, en dat is door middel van het stembiljet. Slechts voor verschuivin gen en veranderingen hoe klein ook, in het aantal uitgebrachte stemmen op de thans regeerende partijen, heeft men oog en oor. Zelfs geringe aanduidingen van een kenterend getij beteekenen meer dan de grootste nationale betoogingen. Als men zetels voelt wankelen komt er onge rustheid en zal men de oorzaken van deze kentering gaan begrijpen. Het was geen toeval, dat het radio- onrecht gepleegd werd kort na de laat ste Tweede-Kamerverkiezing. Men re kende er op, dat na drie jaren de opwin ding wel zou zijn gezakt, en dat wij wel wederom zouden berusten, en dat we derom de machtsverhoudingen niet zou den worden gewijzigd. Nu staan de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten voor de deur, en het is de gewoonte, dat men daarvoor in Ne derland niet zoo erg warm loopt, maar volkomen ten onrechte. Want het is de groote vraag of deze verkiezingen in de naaste toekomst niet van grooter belang zullen blijken te zijn voor ons land en volk dan de volgende Tweede Kamer verkiezing. Een verschuiving toch in de samenstelling van de Eerste Kamer kan van grooter invloed zijn dan een soort gelijke verandering in de samenstelling van de Tweede Kamer. Niet genoeg kan er de nadruk op gelegd worden van hoe groot belang deze Statenverkiezingen zijn met het oog op de samenstelling van de Eerste Kamer. Behalve het radio-onrecht, dat wij al len zoo duidelijk tot zelfs in onze huis kamers hebben kunnen waarnemen, zijn er in de laatste jaren zoo veel regeerings- daden geweest, waarin slechts rekening gehouden werd met de belangen van en kele groepen, en wat meer zegt, men heeft herhaaldelijk de eigen groepen be voordeeld ten koste van andere. En er is toch maar één partij in Nederland, welke zich steeds in zijn geheel en con sequent verzet heeft tegen dezen vorm van sectarisme. Nu mag toch met eeni gen grond verwacht worden, dat zoo vele kleurloozen ditmaal hun stemmen niet zullen verspreiden over allerlei klei ne politieke groepjes. We hebben maar één middel tot protest, en dat middel is ons stembiljet. Wat geeft het ons of wij ons in kleine of groote kudden laten voeren naar ver schillende betoogingen, en daarna, wan neer wij werkelijk kracht bij kunnen zet ten aan onze protesten, ons her- en der waarts versnipperen? De komende verkiezingen zullen een aanwijzing zijn of Nederland geregeerd wenscht te worden volgens de methode van de laatste jaren, of dat men het an ders wil. Men bedenke wel, dat duidelijk door deze Regeering is aangetoond, dat men slechts één uitspraak verstaat, dat is de uitspraak van de stembus. Niets, maar dan ook absoluut niets anders blijft ons, Nederlanders, over tot kenbaarma- king van onzen wil, «r De Liberalen en de naast-verwante groepen mogen bij zich zelf overwegen hoe de houding van deze Regeering zal zijn, wanneer de uitslag van de Staten verkiezingen zal zijn, wanneer de uitslag van de Statenverkiezingen de bestaande partijgroepeeringen totaal niet veranderd laat. Dit zou niets meer of minder be teekenen dan de erkenning door de groo te meerderheid van het volk: „Wij zijn over u tevreden, gaat zoo door, en, in dien ge er kans toe ziet, houdt nog wat minder rekening met rechten en vrijhe den van minderheden." Dan zal de les van Houtrust begrepen worden in de sectarische groepen, en zal den Liberalen en de hun verwante politieke groepen meermalen worden toegeroepen: „Ge blaft en gromt wel, maar als het op bij ten aankomt, verspilt ge uw kracht in onderling krakeel," Het zou inderdaad merkwaardig zijn: een groot volksdeel, dat zich een jaar lang eensgezind uit in woord, geschrift en vergaderingen, in protesten tegen de Regeeringsgroepen, en dat bij de eerste gelegenheid om de bedreigingen in da den om te zetten wederom uiteen zou vallen in elkander bestrijdende deeltjes. Ieder volk heeft de Regeering, welke het verdient. Laten wij, door de liberale zaak te steunen, onzen tegenstanders toonen, dat het ons ernst was met onze protesten, dat wij onze onderlinge ver deeldheid willen vergeten, en een halt willen toeroepen aan hen, die bezig zijn onze volksvrijheden ons te ontnemen. R, H. Tusenius- De meening, dat dit voor Zeeland als argument minder klemmend zoude zijn, omdat de nu te verkiezen Prov, Staten ditmaal niet over de samenstel ling van de Eerste Kamer zal meebe slissen, is volkomen onjuist. Om deze reden: dat elk nieuw college in zijn sa menstelling de sporen van het vooraf gaande draagt. En zoo zal men ook in de, in 1935 te kiezen, Prov. Staten van Zeeland, de gevolgen kunnen zien van de samenstelling van dit college gedu rende 1931'35! Red. M, C. foton A:3>Pi AMANDELTJES PUDDING PUDDINCFABR:A-.7PO£.*K'CRONINCEN (Ingez. Medi.) KON- NED. MIDDENSTANDSBOND. Op het 28ste nationale middenstands- congres, dat op 30 Juni, 1 en 2 Juli te Zandvoort gehouden zal worden, zullen naar de N.R.C. meldt, eenige prae-ad- viezen en referaten over actueele onder werpen worden uitgebracht. Het bestuur van den Kon. Nederl. Middenstandsbond heeft prof. dr. N, J. Polak, hoogleeraar in de bedrijfsleer aan de Nederl. Handelshoogeschoöl te Rot terdam, bereid gevonden als inleider op te treden. Als onderwerp is gekozen: De huidige depressie en de gevolgen daar van voor den middenstand.". Voorts heeft dr. C. Visser, secretaris De domste menschen zijn zij, die anderen verteilen hoe wijs zij wel zijn! van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Delft, toegezegd, een prae- advies te zullen uitbren Jen over Plaats en taak van den middenstand in het eco nomisch leven." Als speciaal onderdeel van hetzelfde vraagstuk zal dr. J. F. ten Doesschate, secretaris van den Nederl. Grossiers- bond te Amsterdam, nog behandelen De positie en taak van den grossier in hel distributieproces. De agenda van de algemeene vergade ring is nog niet definitief vastgesteld, doch het bondsbestuur heeft inmiddels besloten, daarop het onderwerp Verma kelijkheidsbelasting te plaatsen, zulks op verzoek van den Nederl. Bioscoop bond. HET PAASCHCONGRES DER S. D. A, P. In de zitting van Zondag heeft ir. Al- barda uitvoerig het standpunt van het partijbestuur in de militaire kwes tie toegelicht. Hij deelde daarbij o.a. mede, dat de Tweede Kamerfractie zoo spoedig mogelijk na dit congres bij de Kamer een voorstel zal indienen tot wij ziging van artikel 187 van de Grondwet, waarbij de Kamer beslist over mobili satie, alvorens het mobilisatiebesluit kan worden afgekondigd. Verder zal worden voorgesteld dat de Bijz. Vrijw. Land storm niet gemobiliseerd zal kunnen worden zonder de goedkeuring van het Parlement en verder het verbod van alle gewapende korpsen die niet behooren tot de gewone militaire organisatie. In de vergadering van Maandag werd een resolutie aangenomen, waarin van de Nederlandsche regeering zoodanige deelneming aan de Ontwapeningsconfe rentie wordt verlangd, dat de gevoelens van het groote volksdeel, dat ontwape ning wenscht, zoo sterk mogelijk tot uit drukking worden gebracht en dan tot de verst mogelijke beperking van de bewa peningen wordt medegewerkt. Voor Nederland wordt, afgezien va.i de vooruitzichten en de resultaten der internationale ontwapening, zelfstandige ontwapening geëischt. Het congres blijft rekening houden met de mogelijkheid, dat onder bepaalde omstandigheden een mobilisatie van be perkten omvang, op den voet van een veiligheidswacht, ook door de partij on vermijdelijk kan worden geacht ter be scherming tegen gevaren, waaraan een oorlog buiten onze grenzen, de bevol king van ons land blootstelt, of ter vol doening aan volkenbondsverplichtingen. In het dag. bestuur werden herkozen de heeren E. Boekman en J. W. Mat- thijsen, terwijl in de vacature van den heer A. B. Kleerekoper gekozen is dr. F. M. Wibaut. De heer Kleerekoper werd benoemd tot lid van den partijraad. Nog werd aangenomen een resolutie betreffende werkloozenzorg, waarin o.a. verlangd wordt spoedige wettelijke re geling der werkloosheidsverzekering, en dadelijke verlenging der uitkeeringster- mijnen voor rekening van het rijk,. (Men zie ook het tweede blad.) MIDDELBURG. Jubileums. Een tweetal 25-jarige jubileums zijn te vermelden. Het eerste geldt den heer L. de Kat, die vorige week 'n kwart eeuw in dienst was van de Coöp. Verbruiks- bakkerij en Verbruiksvereeniging „De Broederband". De jubilaris mocht de ge bruikelijke gratificatie van het bestuur en een geschenk van het personeel in ontvangst nemen. Heden is het de heer A. T, de Looff, die den dag herdenkt, waarop hij voo 25 jaar als agent van politie alhier in dienst trad. Zoowel van de zijde van het plaatselijk politiecorps; als van den Algemeenen Bond van politie-personeel in Nederland, kreeg de heer de Looff stoffelijke blijken van belangstelling; ook bloemen bleven niet achterwege evenmin als mondelinge en schriftelijke gelukwenschen. Zaterdagavond vierde de afdeeling Middelburg van den Christelijken Bond van fabrieks- en transportarbeiders haar 1ste lustrum in het Militair Tehuis. De voorzitter, de heer J. Tevel, wees er op, hoe de afdeeling op 9 April (Ingez. Mqd.) 1926 werd opgericht met 10 leden en nu bijna 90 leden telt. De voorzitter van den Chr. B. B., de heer P. M e 1 i e f s t e, bood de geluk wenschen aan de. jubileerende afdeeling aan. De afdeeling N. en St. Joosland voegde aan mondelinge gelukwenschen een bloe menhulde toe. De voorzitter bracht dank aan den kort geleden afgetreden penning meester, den heer J. Boone, voor wat hij in die functie voor de afdeeling heeft ge daan en bood hem als herinnering een electrische bureaulamp aan. De secretaris van den C. B. B„ de heer A, S. Boone, schetste als mede oprichter, de geschiedenis van de oprich ting der afdeeling. De avond werd verder in feestelijk sa menzijn doorgebracht. Het was wel jammer, dat niet veel meer belangstellenden waren opgeko men naar „Mercurius", waar Zaterdag avond de Middelburgsche Tooneelver- eeniging „A.V.E.D.O," een uitvoering gaf. De zaal was nu slechts matig bezet en de vereeniging had waarlijk beter verdiend. Den moed maar niet opgeven, A.V.E.D.O. Wellicht wordt de belang stelling nog wel eens beter. Er is werkelijk voor delittanten aardig werk geleverd, en qls men de enkele foutjes over het hoofd ziet, kan vastge steld worden, dat de opvoering van „Truusje Meijer", uitstekend geslaagd is. De hoofdrollen waren in goede handen en er is voortdurend hartelijk gelachen. Gaarne wenschen wij de opvoerenden een volgende maal een volle zaal toe. Tot in de kleine uurtjes duurde het bal, dat den avond besloot. In het huisvuil is een roestvrij ta felmesje gevonden. Benoemd tot opzichter bij de ver betering van den weg AardenburgSt. Kruis de heer D. S. Frelier te Groede; tot waterbouwkundig opzichter-teeke naar bij den Prov. Waterstaat in Noord- Holland de heer P. Boddingius te G o e s; tot bg. opzichter bij den Prov. Water staat van Zeeland de heer B. J. van Ooteghem te Breskens; tot dage- lijksch opzichter bij de uitvoering van werken aan den Sabina Hendrikapolder te Dintelsas de heer C. G. Vreugdenhil te Bruin is se; tot waterbouwkundige bij den Rijkswaterstaat in het arron dissement Goes de heer A. A. J. Ver hagen te Goes; tot buitengewoon op zichter bij den Prov. Waterstaat in Z.- Holland, standplaats 's Gravendeel, L. J. v. Welle te K a t s. De gemeenteraadsverkiezing is te Arnemuiden gesteld op Zaterdag 20 Juni a.s. Eenigen !l ij'd geleden is le R1 i|t t h e tn de prijs van het brood van 13 cent ge bracht op 11 cent. Thans is ook de melk prijs aanmerkelijk verlaagd, Hij was 11 cent de L. eji is thains, 9 cent geworden. Door de A.-R.-kiesivereeniging te Zierikzee is voor de a.s. gemeente raadsverkiezing de volgende candidalen- lijst vastgesteld: 1. A. Timmerman Cz. (aftr.), 2. L. Quant (aftr,) 3. W, den Roer, 4. P. Verbeek, 5- S. J, B;ij' de Vaa- te, 6. W. de Kam, 7- J. v. d. Wekken:,, 8. G. M. Bij! de Vante. Vrijdagnacht brak brand uit in de landbouwschuur van Corn, de W. onder 's-Heerenhoek. De brandweer uit 's-Heerenhoek verleende assistentie. Huis, keet en varkenshok bleven ge spaard. Verder brandde alles tot den grond af. De meeste landbouwwerk tuigen plus 21 stuks beestiaal verbrand den. Verzekering dekt de schade. Op verzoek van vele Vrijzinnige kiezers te K a p e 11 e, die geen lid eener kiesvereeniging zijn, hebben de leden der beide Vrijzinnige kiesvereenigingen besloten met één lijst uit te komen bij de a.s. gemeenteraadsverkiezing en wel met de navolgende candidaten: A. van der Have, B, de Jonge, A. J. van Liere, J'ohs. Schipper, H. Eeversdijk, A. Meeuse, Johs, Oele, A. van Willegen, P. van Over- beeke en Maatje de Jonge. Bij het passeeren van de Schore- brug voer het ijzeren sleepschip „Po seidon II", gezagvoerder P. Smit uit Gent (B.), met een zoodanige vaart tegen een ducdalf te S c h o r e, dat ten gevolge daarvan twee palen zijn ge broken. Deze ducdalf was kortgeleden nieuw daar aangebracht. Na de gebruikelijke borgstelling kon het schip zijn reis (n. Antwerpen), voort zetten. De heer J. V. te K,o r tg ene had Zaterdag] het ongeluk, terwijl hij bezig was een sorteerder op zijn kar te laden, zijn been ie breken. Overbrenging naar het ziekenfhuis te Goes was noodzakelijk. Te T holen overleed Vrijdag op 74-j|arig|en leeftijd de lieer L. M. Fride- ricks, diee ie Oud-Vossemeer een aan tal jaren lid van den raad was tot hij zich te Tholen vestigdeeen reeks van jaren vervulde hij oolc de betrekking van ge zworene van het Waterschap Oud-Vos- seimeer. Zondag 26 April a.s. hoopt ds. J. W. van Kooten le Heinkenszand van de N. Herv. Geim1. afscheid te nemen. In trede te Groede 3 Mei d.a.v. na des voormiddags bevestigd te zijn door ds. A. van Kooten te Rotterdam. Geref. Gem. Op het tweetal te Gouda komt voor d,s. A. Verhagen te Middelburg. Geslaagd voor het diploma machine- schrijven mej. Van Hoeven le Aarden burg. Vereeniging van Hooiden van Scholen, Te Amersfoort hield de Ned. Vereeni ging van Hoofden van Scholen haar 23e algemeene vergadering, onder voorzitter schap van den heer A. J. v. Goethem. Naar aanleiding van een enquête om trent de resultaten van het gewoon lager onderwijs, legde het H. B. als eerste con clusie voor: De resultaten van het openbaar lager onderwijs schenken niet de bevrediging die redelijkerwijze verwacht zou mogen worden. Na eenige discussie werd de conclusie op voorstel van Den Haag teruggenomen, terwijl er een nieuwe commissie komt, om het werk opnieuw te doen. Ook de middelen tot verbetering werden tot zoo lang aangehouden, Het karakter en de inrichting van het zevende leerjaar was het onderwerp van een rapport over het 7de leerjaar. De conclusies waren: 1. Er is geen meerderheid voor het in richten van het 7de leerjaar aan de school zelf, evenmin als voor het stichten van centrale scholen voor het 7de leerjaar. Beide systemen vinden in de vereeniging ongeveer evenveel aanhangers. 2. Het is gewenscht de leerlingen, be stemd voor het nijverheidsonderwijs te verplichten het 7de leerjaar te doorloo- pen. Bij stemming bleek de meerderheid te gen het zevende leerjaar als verplichting voor toelating tot het nijverheidsonder wijs (45-14 stemmen). De eerste conclusie werd aanvaard en zoodanig gewijzigd, dat het onderwijs zich zal aanpassen bij plaatselijke om standigheden. Inzake de cursuswet werd o.m, beslo ten, dat ten aanzien van de te kiezen vakken geen aantal moet worden voorge schreven. De cursus moet omvatten vier vakken

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1