W e stkapelle» TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 4 APRIL 1931. No. 80. DE LIBERALEN EN DE LANDBOUW. ft jmma door Dr. S. E. B. BIEREMA, m van de Tweede Kamer der Staten- GeneraaL We leven in een tijd, dat op velerlei gebied wordt geroepen om een nieuwe «ciënteering en velen valt het moeilijk réch aan te passen aan de eischen van een nieuwen tijd. Niet het minst geldt dit op bet gebied van de handelspolitiek. De handelsconventie van Genève, een aerate bescheiden stap om te komen tot een geleidelijke afbraak der tolbarrières, is mislukt door de houding van Engeland, van welk land men dat allerminst ge meend had te mogen verwachten. Er gaan in dat land, van oudsher het bol werk van den vrijhandel, vele stemmen op om te komen tot een algemeen in voerrecht, dat natuurlijk wel wordt aan gediend als fiscaal, maar waaraan een beschermende bedoeling volstrekt niet vreemd is. In midden-Europa is .--en tol- unie tot stand gekomen, die van vér strekkende gevolgen kan zijn voor de omringende landen. De handelspolitiek van Sovjet-Rusland vormt een voortdu rende bedreiging voor alle overige lan den en het is te vreezen, dat de economi sche waanzin met zijn invoerrechten en uótvoerpremies verderen voortgang zal •lebben, is er wel iemand, wien volkomen hel der voor oogen staat, wat onder deze omstandigheden wel en niet moet wor den gedaan? Het komt mij voor, dat het eenige juis te standpunt, dat men onder de gegeven omstandigheden kan innemen, daarin be staat, niet dat men het roer gaat omwer pen om een principieel geheel anderen boers in te slaan, maar dat men door tijdelijke maatregelen de excessen weg neemt, die daaruit voor groote groepen der bevolking voortvloeien. En dit geldt te meer, wanneer gelijk thans een groo te groep in de verdrukking verkeert, die zooals de boerenstand niet alleen econo misch, maar ook voor de instandhouding van de volkskracht voor den geheelen staat van eminente beteeksnis is. De omvang, dien de malaise in het land bouwbedrijf heeft aangenomen, die dui zenden op het platteland dreigt te gron de te richten en het economische leven vaat geheele provincies totaal te ont wrichten, maakt het noodzakelijk direc- ten steun te bieden. Van de noodzake lijkheid daarvan is de geheele volksver tegenwoordiging overtuigd, zooals wel duidelijk is gebleken uit de behandeling van de suikerbietensteunwet, waartegen alleen van communistische zijde verzet werd geboden. Het bleek nog duidelijker uit den aan drang, die door alle partijen op de Re- geeering werd uitgeoefend een meer vrij gevige houding aan te nemen, omdat men den voorgestelden steun onvoldoende achtte. Het is te begrijpen en te billijken, dat oor hen, die onder zoo grooten druk aerkeeren, elke vorm van steun welkom ós. Een volksvertegenwoordiger moet echter niet alleen de belangen der ver schillende groepen der bevolking, die daarbij in het geding zijn, tegen elkaar af wegen, hij moet er zich ook ter dege aekening van geven, dat men niet kunst- :taatig in stand houdt, wat door de gewij zigde omstandigheden misschien geen re alen van bestaan meer heeft. Tijdelijk anag men wel in een dergelijk geval steun verleenen, maar dan ook alleen met de 'uitgesproken bedoeling het bedrijf in de gelegenheid te stellen zich opnieuw te ■oriënteeren. Moeilijke vraagstukken geldt het hier ie beoordeelen. Want de moeilijkheden, waarmede onze landbouw thans wor stelt, zijn deels van kunstmatigen, deels ■»ok' van natuurlijken aard. Het is vrijwel onmogelijk met eenige zekerheid te zeg gen, aan welke van beide factoren de grootste beteekenis moet worden toege schreven. Men kan niet anders dan af wachten, hoe de dingen zich zullen ont wikkelen. Zoolang er echter geen zekere conclusies kunnen worden getrokken, zoolang niet vaststaat, dat onze bedrijven ^ich niet zullen kunnen aanpassen aan gewijzigde omstandigheden, zoolang -ou het toch economisch niet te verant woorden zijn, misschien volkomen le vensvatbare bedrijven te gronde te laten gfclcLB, De tijdelijke steunmaatregelen, die ge komen worden, zijn dan ook bedoeld om het akkerbouwbedrijf over het doode punt heen te helpen en deze maatrege len zijn ook m liberale oogen volkomen gemotiveerd. Wanneer nochtans de meerderheid der Jiberale Kamerfractie gemeend heeft Éaar steun aan de tarwewet te moeten •onthouden, dan is dat geen gevolg ge weest van het mzicht, dat geen steun moest worden geboden, maar alleen een gevolg daarvan, dat de halsstarrige hou ding van den Minister ten opzichte van i-en poging, om de uit het ontwerp voort vloeiende nadeelen voor andere groepen der bevolking zoo gering mogelijk te ma- sen, m hooge mate onredelijk was. Het desbetreffende amendement Boon-Oud •was ook aan de rechterzijde met sym pathie begroet en zou zonder twijfel met groote meerderheid zijn aanvaard, indien de onaannemelijk-verklaring de partijen ter rechterzijde niet het hoofd had doen buigen. Bij de behandeling van het ontwerp tot het heffen van opcenten op den ta baksaccijns voor sigaretten zag men het zelfde. Met uitzondering van de heeren Van den Heuvel, Weitkamp en Van Poll stemde toen de geheele rechterzijde te gen de afschaffing van de crisisopcenten op de grondbelasting wegens ongebouw de eigendommen, omdat het betreffende amendement onaannemelijk was ver klaard. Alle overige partijen stemden toen vóór. Er is zeker geen reden al te zeer te juichen over de steunmaatregelen, die tot dusver tot stand zijn gekomen. Men stelle het echter niet voor, alsof hier zou zijn gebleken van een sterke tegenstel ling tusschen stad en platteland. De in Zeeland in zoo sterke mate ondervonden moeilijkheden bij de suikerbietencultuur maakten het reeds in 1929 wenschelijk steun te bieden. Men meene echter niet, dat daartoe ondernomen pogingen in landbouwkringen elders in ons land steun en waardeering zouden hebben gevonden. Schrijver dezes heeft dienaangaande bij de verkiezing in 1929 eenige ervaring op gedaan, en die ervaring is, dat bedoelde pogingen veel sterker werden afgekeurd in landbouwkringen dan door de stedelijke bevolking! Velen, die zich tfans opwerpen als vurige voor vechters van boerenbelangen behoorden t o e n tot de felste bestrijders van steun maatregelen. Dit is niet bedoeld als een verwijt, maar louter om te illustreeren, dat ieder mensch tijd noodig heeft om zich in te leven in nieuw opkomende moeilijkheden. ft Is het dan wonder, dat een politieke partij als de liberale, die in haar vaandel de ontwikkeling van de zelfstandige kracht heeft geschreven, nauwgezet een vorm van steun wil overwegen, die niet leidt tot verslapping, waartoe ieder mensch maar al te gemakkelijk neigt, en waarbij niet of althans zoo weinig moge lijk de eene groep der bevolking wordt bevoordeeld ten koste van een andere? De liberalen hebben waarlijk overigens wel reden trotsch te zijn op him aandeel in de emancipatie, de bevrijding, van den boerenstand. Wie zijn het anders ge weest dan de liberalen en hunne geeste lijke voorgangers, die de boerenbevolking hebben opgeheven uit hun stand van on mondigheid en economische onderwor penheid, waarin zij werden gehouden on der het gildenstelsel, waarnaar de katho lieken nu nog met heimwee terug ver langen? Het vrije bedrijf heeft de bevrijding der boerenbevolking gebracht en dit tot stand te hebben gebracht blijft de ver dienste van het liberalisme. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Vergoeding over 1931 ge bruik laboratorium» B. en W. stellen voor de vergoeding door den Vee-Vleeschkeuringsdienst Vlissingen over 1930 aan den dienst Mid delburg verschuldigd wegens medege bruik van het laboratorium enz. te be palen op f 640.48, Subsidie-verhooging Vreem delingenverkeer. In de vergadering van 27 November 1929 werd met 10 tegen 7 stemmen ver worpen het voorstel van B. en W. om, naar aanleiding van het desbetreffende verzoek van het Bestuur der Vereeni- ging tot bevordering van het Vreemde lingenverkeer in Walcheren, het ge meentelijk subsidie ad 450.voor 1930 te verhoogen tot 1000. Thans heeft genoemd Bestuur ander maal zich tot den raad gewend, nu met het verzoek het jaarlijksche gemeente subsidie te verhoogen tot ten minste het bedrag der jaarlijksche contribuf.ën. Over 1930 beliep laastgenoamd bedrag 1245.zijnde rond 245.meer dan het gemiddelde der jaarlijksche contri bution over de jaren 1927 tot en met 1929. Bij de afwijzende beslissing door den raad is zeer zeker ook het, volgens de tegenstemmers, betrekkelijk age bedrag der jaarlijksche contributiën van parti culieren destijds een niet te verwaarloo- zen factor geweest en de meerderheid van B. en W. meent daarom goed te doen de bijzondere aandacht voor de hier- voren vermelde stijging te vragen. Diezelfde meerderheid sta^t ten aan zien van eventueele subsidie-verhooging nog op hetzelfde standpunt als in 1929 en ditzelfde geldt ook voor de minder heid. De meerderheid meent intusschen, dat de voorzichtigheid, die toen, op het punt van subsidieering van particuliere ver- eenigingen werd geboden geacht, in de huidige, voor de Gemeente niet bepaald gunstige omstandigheden eene verhoo ging, zooals toen door het haar voorge steld, onraadzaam doet zijn, en dat de Gemeente niet verder behoort te gaan dan eene verhooging tot 750. De minderheid achtte indertijd eene subsidie-verhooging niet gewettigd met het oog op den financieelen toestand der Gemeente. Zij is van oordeel, dat die toestand beslist slechter is gaworden en derhalve elke verhooging dimt te wor den afgewezen. Resumeerende stellen B. en W. voor aan de adresseerende Vereeniging, ge rekend te zijn ingegaan op 1 Januari 1931, een jaarlijksche subsidie van 750 te verleenen en de verhooging te vinden uit den post voor Onvoorziene Uitgaven. De C. v. Fin. deelt het volgende mede: De meerderheid der Commissie is van meening, dat voor Middelburg het vreemdelingenverkeer een bron van in komsten beteekent en zij, ook in deze benarde tijden, zich met het voorstel van B. en W. kan vereenigen, vooral nu door het kleine bedrag meer dan bij het vorig voorstel met den financieelen toestand der gemeente rekening is gehouden. De minderheid evenwel staat nog op hetzelfd" standpunt als indertijd door haar ingenomen, te meer zelfs daar de financieele toestand der gemeente sedert dien eer slechter dan beter is geworden. Verhuring gemeentegrond. B. en W. stellen, gesteund door de beide raadscommissies voor 40 c.A. grond aan het Smidsbolwerk opnieuw voor 1 jaar te verhuren aan A. Abra- hamse, en 80 c.A. aan het Cellebroers- hof aan J. L. de Lange. Overneming grond. B. en W. stellen, eveneens gesteund door beide commissies voor 12 vierk. M. grond voor woningen in den Jodengang om niet van de eigenaars over te nemen. Aanplakken verkiezings biljetten. Evenals in 1929 geschiedde met het oog op de verkiezing .van leden der 2e Kamer van de Staten-Generaal, wen- schen B en W. ook dit jaar, in verband met de aanstaande verkiezingen voor de Provinciale Staten van Zeeland en den Gemeenteraad, uitbreiding te geven aan het aantal plakgelegenheden voor ver kiezingsbiljetten en dergelijke. Zij laten een lijst volgen van gebou wen, gesplitst in die, welke eigendom zijn van de Gemeente, en die, welke aan particulieren toebehooren, op welke in de aanstaande verkiezingen het koste loos plakken zal kunnen wo den toege staan. Voor wat betreft de laatstvermelde categorie van gebouwen en eigendom men zal dan de Gemeente ervoor die nen te zorgen, dat op haar kosten, na afloop der verkiezingen, de aangeplakte biljetten behoorlijk worden verwijderd en de muren worden schoongemaakt. Over het algemeen worden voor het opplakken der biljetten kleefstoffen ge bruikt, die zóó vast in de poriën van steen en hout doordringen, dat bedoelde biljetten later niet dan met de grootste moeite kunnen worden verwijderd, waarbij als regel de muurvlakken enz. ernstig beschadigd worden. Bovendien vloeien uit een en ander tamelijk belang rijke kosten voort om alles te herstellen, bij te werken en over te schi'deren. Ter voorkoming van deze moeilijk heden zouden B. en W. daarom tijdelijk kosteloos en voor dit speciale doe plak middelen (stijfsel) ter beschikking van aanvragers willen stellen en gelijktijdig wenschen te bepalen, dat op de extra- plakgelegenheden niet anders dan met hetgeen door de Gemeente is verstrekt mag worden geplakt. De bovenvermelde lijst luid als volgt: Gemeente-gebouwen en -eigendommen: de muren van het Stadhuis in den Helm; de muren van de Stadsschuur; de muren van de Gasfabriek "aan het Mo lenwater; de muren van de Nieuwe Poort; de muren van school J aan het Veerschc Bolwerk; de muren van de Stadsrijschool aan den Zuidsingel Gebouwen en eigendommen van par ticulieren de muren der kolenbergplaats aan de Bree E 210; de muren van het hoekper- ceel (pakhuis) Korte Noordriraat L 73 en Penninghoeksingel; de muren van het machinegebouwtje der Kon. Mij. ,,de Schelde" bij de Bateau-port; de in de St. Jorisstraat aanwezige tuinmuur van het perceel Lange Noordstraat L 124 Naar B. en W. vertrouwen, zul'en bij deze regeling de verschillende politieke partijen wel in zooverre willen mede werken, dat zij geen aanbevelingen plak ken dan wel schrijven buiten de gemeen telijke aanplakborden en dj hi er voren aangeduide plakplaatsen. Moch1 zulks onverhoopt toch geschieden, zoo zullen zij dusdanige aanbevelingen zoo spoedig mogelijk doen verwijderen. Sluiting voor café's enz, fn de vergadering vam 25 Febr. wer den in handen van Bi. en Wi. gesteld ter fine van praeadvies een adres Van het plaatselijk Drankweercomité alhier, .hou dende verzoek het sluitingsuur van café's in deze geineente met éénl uur te ver vroegen en te bepalen op des avonds 11.30 uur, benevens een: adres van de afd. Middelburg en omstreken van den Nederlandschen Bond van Koffie huis- Restauranthouders en slijters en van .,de Hanze", afd Middelburg, waar bij gevraagd wordt niet aan dat ver zoek te voldoen en het sluitingsuur te handhaven op het thans daarvoor- be staande tijdstip, zijnde des avonds om 12.30 uur. Naar aanleiding van een en ander deelen Bi. en W. mede, dat zij zich groo- dendeels knnnen vereénigen met de mo tieven. neergelegd in bet adres van de afdeeling Middelburg en omstreken van den Nederl. Bond van Koffiehuis^, Re stauranthouders en slijLers om het be staande sluitingsuur te handhaven. Ook zij staan op het standpunt, dat het sluitingsuur van café's en dgl. inrichtin gen op zoodanig tijdstip behoort gesteld te zijn, dat, na aankomst van den Laat- sten trein, des avonds ocnl 11.45 uur nog gelegenheid behoort te zijn voor Waizigers om iets ter verfrissching of restauratie te bekomen. Bovendien heeft het thans bestaande (slluitingsuur nimmér tot bezwaren aan leiding gegeven, terwijl de motieven, die door adressante worden aangevoerd om tot een vervroeging Van dat uur te gera ken. hen overdreven toeschijnen en een ongewenschte beperking van de persoon- lijkje vrijheid van de burgers. Op .grond van het vorenstaande stel len zij voor op het adres van het Drank weercomité afwijzend te beschikken. Verlenging termijn» B. en W. stellen voor om in verband met den bouw van 10 één-gezinswonin gen den ternpjn voor ontruiming van perceel Kinderdijk P 100 te verlengen met 6 maanden ingaande 14 Mei. Beschikbaarstelling school- gebouw* Nadat B. en W.'d.d. 25 Febr. 1930 hadden voorgesteld medewerking te ver leenen aan het verzoek van het bestuur der Ver. tot het verstrekken vhn L. on derwijs op Gereformeerden grondslag al hier door beschikbaarstellingj met latere /eigendomsoverdracht, van het gebouw der voormalige school I aan de Verwe- rij,straat, bleef bedoeld voorstel in de vergadering van 2 April d.a.v. buiten be handeling als gevolg van de aanneming van een voorstel-Paul e.s. tot afwijzing van het gedane verzoek. In beroep nochtans bevolen Ged. Sta ten van Zeeland bij beschikking van 24 October dat de raad alsnog de ver zochte medewerking zou hebben te ver leenen. Tegen de beschikking van Ged. werd krachtens besluit van 5 November '30 voorziening gevraagd bij de Kroon. Bij Kon. besluit van 27 Febr. j.l. is dit beroep ongegrond verklaard^ zoodat door den raad thans medewerking zal dienen te worden verleend, waartoe trouwens het bestuur der Bijz. school, blijkens •schrijven van 16 Maart j.l. opnieuw het verzoek heeft gedaan. B.. en W. adviseeren derhalve tot on gewijzigde aanneming van hun voorstel dd. 25 Febr. a.p. met deze wijzig'ng dat de beschikbaarstelling geschiedt met in gang van 1 Sept. '31 of zooveel eerder als in verband met het in-orde-maken van hel gebouw mogelijk zal blijken. Afwijzende beschikking' C. Geensen, eigenaar der woning Hee renstraat H 132. verzoekt het besluit van 25 Febr. tot onbewoonbaar-verklaring van bedoelde woning weder in te trek ken, aangezien dat besluit is genomen wegens nalatigheid in het aanbrengen der voorgeschreven verbeteringen en hij die verbeteringen wèl zou hebben aan gebracht. Bi en W. herinneren era am dat de on- hewoonbaarverktaring is uitgesproken wegens het niet aanbrengen der voopge- ■sichreven verbeteringen, door welige, de woninp weder in bewoonbaren staat had kunnen zijn gebracht, en welke beston- uit: Ontbreken van een W. C. voorzien van licht en lucht, verzwaring en rechtleggen der balklaag in het sousterrain. herstel van den zijgevel aan de tuinzjjde, aan brengen van nieuwe ramen in het dak- kozijn, herstel van vloeren en trappen, behoorlijk beweegbaar en sluitbaar ma ken van ramen en deuren en dat de aan schrijving tot verbetering was gedaan krachtens besluit van B. en W. van 26 Maart 1929. Voorts merken zij op, dat alvorens hun voorstel tot onbewoonbaarverkla ring werd gedaan, nog een nauwgezette inspectie der betrokken woningen heeft plaats gehad. Daarbij is, voor wat de woning Hee renstraat H 132 betreft, gebleken, dat de eigenaar de verbeteringen op de meest primitieve en zeer onvoldoende wijze heeft doen aanbrengen. Het geheele pand verkeert, voor wat vrijwel alle on derdeden aangaat, in een desolaten toe stand, zoodat van een behoorlijke woon ruimte niet meer kan worden gesproken. Op grond van het vorenstaande stel len B, en W. voor afwijzend op het adres van Geensen te beschikken Steunverleening aan werkloozen» In de vergadering van 25 Februari werd besloten de hoofden van gezinnen, kostwinners en kostgangers, niet bij ouders inwonend, te steunen door ver strekking van ,een toeslag ad 20 pet. op de uitkeering der werkloosheidskassen, tot een maximum van 19.per week als gezamenlijke uitkeering en met dien verstande dat de toeslag alleen wordt verstrekt, wanneer het kasbestuur van den betrokken Minister toestemming heeft verkregen om den uitkeeringsduur der kas te verlengen. Voorts machtigde de Raad in diezelfde vergadering B. en W. om aan den Mi nister van Binncnlandsche Zaken en Landbouw goedkeuring te vragen op en bijdrage voor /eene, zoo noodig in te voe ren steunregeling, welke naar de opvat ting van B. en W. zou behooren te gel den voor werklieden van de ,,Vitrite Works", van „de Schelde" en van de Ijzergieterij der firma Boddaert Co., alsook voor timmerlieden, meubelma kers en schilders. I _£Ingec. Med.) Na desbetreffende briefwisseling met den Minister heeft deze thans voor het tijdvak 15 Maart tot en met 25 April ten aanzien van de alnier woonachtige werk loozen der 3 hierboven met name ge noemde bedrijven de navolgende steun regeling geldig verklaard en daardoor een Rijks-subsidie van 55 pet. toegezegd, I. Voor uitgetrokkenen: avoor gehuwden en ongehuwde kost winners 12.per week, benevens 1.25 per gezinslid boven 2 personen (tot een maximum van 19. b. voor kostgangers 8;per week. II. Voor dubbel uitgetrokkenen regle mentair nog niet rechthebbenden en on georganiseerden: a. voor gehuwden en ongehuwde kost winners 11.per week, benevens 1,per gezinslid boven 2 personen (tot een gezamenlijk maximum van 17); b. voor kostgangers 7.per week. III. Een buiten beschouwing laten der eerste 3.van het inkomen b'j bepa ling van den inkomsten-aftrek kan niet worden toegestaan. IV. Kostgangers zijn de ongehuwden» die bij vreemden inwonen. Echter wor den niet gesteund: akostgangers beneden 21 jaar tenzij hun ouders overleden zijn; b. kostgangers boven 20 jaar doch be neden 30 jaar, wier ouders in Middel burg of een aangienzende gemeente wo nen, tenzij de betrokkene reeds langer dan 1 jaar niet bij zijn ouders inwoont; c. kostgangers, die tijdens hun werk loosheid zich te Middelburg hebben ge vestigd of, toen zij werkloos waren, kostganger geworden zijn, tenzij dit een. gevolg mocht zijn van het overlijden der ouders van den betrokkene. Ofschoon de juist vermelde regeling in sommige opzichten belangrijk minder ver gaat dan B. en W. hadden gewenscht, hebben zij toch gemeend haar tc moe ten aanvaarden. Voor die categoriën, welke de Minis ter buiten de regeling doet vallen, zou den zij vooralsnog den loop van zaken willen afwachten. Mochten mettertijd maatregelen voor hen noodig blijken, zoo zullen zij hen op andere wijze trach ten te helpen door een van Rijkswege ge subsidieerde steunregeling. Voor zoover die hulp niet door werkverschaffing mogelijk zou zijn, zal alsdan aan den Mi nister gevraagd worden of hij bezwaren heeft tegen invoering eener gemeente steunregeling voor die personen en wier kosten geheel voor rekening van de Ge meente zouden komen. Voor wat betreft de financieerlng der uitgaven, voortvloeiende uit den te ver leenen toeslag, genoemd in den aanhef van dit voorstel, en uit de steunverlee ning, merken B. en W. op, dat de Ge- meentebegrooting 1931 een post van 3000.is uitgetrokken vooi „steun bij verplaatsing van arbeidskrachten en aan buiten woonplaats werkers", doch die omschrijving de vorengenoem de uitgaven niet zou dekken. Zij stellen voor de omschrijving van dat volgnum mer nader te doen luiden „Steunver leening aan werkloozen alsook bii ver plaatsing van arbeidskrachten en aan buiten woonplaats weikers" het tevens met 5000.te verhoogen, daar tegenover onder de Inkomsten in te voe gen een nieuw volgnummer „Bijdrage van het Rijk in de kosten van steunver leening aan werkloozen ad 2750.en eindelijk den post voor Onvoorziene Uit gaven te verminderen met 2250.— Na hei opmaken van dit voorstel is bekend geworden, dat binnenkort de Meelfabriek weder stil zal komen te liggen. B. en W. vragen daarom machtiging aan den Minister te verzoeken de be trokken werkloozen ook onder de steun regeling te rangschikken. Zij hebben aan de C. v. Fin. verzocht over het voorstel mondeling in dea Raad te willen adviseeren.. Abonnementen en Advertentiën vooi dit blad worden aangenomen door den Agent K. LIE V KNSB.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5