IJrouinciale .Zeeuuisdie Fotografische Ateliers HELDER Paaschdagen geopend. Fa. A. i. H binnenland. Stoomwasscherij ..Zeeland" van Modern Portretwerk Billijke prijzen bioscopen. onderwijs. No. 8 0. Vier bladen. ZATERDAG 4 APRIL 1931. Eerste blad. 174e «Jaargang* Langevieiesingei 0 197 - Tel 637 Tarief per kilo en per sfuk ZEELAND. Kort Zeeuwsch Nieuws. (Zondags gesloten) RECHTZAKEN. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regeL Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regci meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. MAANDAG, 2en Paaschdag, zal ons blad NIET verschijnen. Daar wij Dinsdag vroeger ter perse gaan, nollen advertentiën niet later dan HALF ELF v.m. knnnen worden aange nomen. DE SALARISKORTING DER INDISCHE AMBTENAREN. De uiteenzetting omtrent de salaris kortingen is gegoten in den vorm van een „mededeeling van de regeering be treffende de uitvoering van je begroo ting voor het dienstjaar 1931". Hierin wordt nog gemeld: De regeering zal de herziening van de bezoldigings-, voor zoover noodig ook de pensioensregelingen, zoo spoedig moge lijk ter hand doen nemen, omdat zij over tuigd is „dat de wijze waarop in de naas te toekomst het salarisvraagstuk zal wor den opgelost voor een belangrijk deel be slissend zal zijn voor de ontwikkeling van dit land." In dit licht komt de voor genomen salariskorting op een ander en hooger plan te staan dan van een bezui nigingsmaatregel zonder meer, omdat zij moet worden gezien als een door den dwang der feiten opgelegde poging om de divergentie tusschen de behoeften van de importkrachten en 's lands draag kracht te vernauwen, voegt het Hbld. hieraan toe. Ook afgezien van den drang der tijds omstandigheden acht de regeering sa larisverlaging daarom onafwendbaar. Zij is gedwongen tot korting over te gaan, in afwachting van de wijziging der sa larisregelingen, die wordt voorbereid. De besparing hierdoor bedraagt 16 mil- lioen. 's jaars, plus 3 millioen voor de bedrijjven, monopolies en producten. Hierbij is met den invloed op de kosten van het gesubsidieerde onderwijs en de ziekenzorg nog geen rekening gehouden. Ongeacht de tijdelijke salariskorting zul len de pensioenen op basis van de orga nieke salarissen moeten worden bere kend. Evenzeer gebiedt de billijkheid de verlofssalarissen, pensioenen en onder standen voor weduwen en weezen op den grondslag der organieke bezoldigin gen te blijven vaststellen, terwijl ander zijds de bijdragen over dezelfde bezoldi gingen behooren te worden berekend. De totale bezuinigingen op den gewo nen dienst voor het dienstjaar 1932 ten opzichte van 1931 zullen aldus inclusief de salariskortingen 46.400.000 bedra gen. De ambtstoelagen zouden worden ver minderd met een bedrag van rond 193.000 door deze, al naar gelang de onontkomelijke representatieve verplich tingen bij de bekleeders van de betrok ken ambten in meerdere of mindere ma te aanwezig zijn met 10, 20 of 40 pet. te verminderen, n.l. voor de helft, met in gang van 1 Juli a.s. en voor het tweede gedeelte met ingang van 1 Januari 1932. In de derde plaats doet de aan den Volksraad gegeven uiteenzetting mede deeling van een zoo spoedig mogelijk in te voeren wijziging van het reglement op de buitenlandsche verloven, waardoor alle verlofssalarissen met vijf procent zul len worden verlaagd. COJ—liSSIE VAN OVERLFG DER DRIE MIDDENSTANDSBONDEN. Dezer dagen kwamen ten fcureele van den Kon, Ned. Middenstandsbond bijeen de drie Ned. Middenstandsbonden, Als een ernstige onbillijkh ïid wordt het gevoeld, dat winkels, hotels café's enz, nog steeds worden getroffen in de personeelc belasting, hetgeen ter» aan zien van fabrieken en werkplaatsen niet het geval is. Den Middenstandsraad zal worden verzocht stappen te doen. Behandeld werd de regeling van het kiesrecht voor de Kamers van Koop handel, waarbij de vergadering tot de conclusie kwam, dat het gewenscht moet worden geacht, het persoonlijn, kiesrecht te vervangen door een zakelijk kiesrecht. Besloten werd opnieuw een act'e in te stelle* tegen het geven door winkeliers van cadeaux aan fancy-fairs e.d. en het gedwongen plaatsen van adveitenties in gelegenheids-programma's en om alge meen aan de aangesloten vereenigingen in overweging te geven een besluit te nemen, waardoor het aan de leden ver boden wordt dergelijke cadeaux te geven en advertenties te plaatsen. De vergadering was van oordeel, dat maatregelen gewenscht zijn, ten einde te bereiken, dat na de inwerkingtreding van de winkelsluitingswet verkoop door middel van automaten alleen dan wordt toegestaan, indien de automaten kunnen worden beschouwd als een verlengstuk, van een gevestigden winkel, zooJat b.v. door middel daarvan geen andere arti kelen mogen worden verkocht dan die, welke ook in den winkel verkrijgbaar zijn. Aan den Middenstandsraad zal wor den verzocht na te gaan, welke wet gevende maatregelen tot dit doel zijn te nemen. (Ligez. Med.) Uitvoering Arbeidswet. De Commissaris der Koningin 'n Zee land heeft zich tot de burgemeesters der gemeenten gewend met een circulaire, waarin hij mededeelt, dat de Hcoidin- specteur van den arbeid in net 10e dis trict te Dordrecht hem er op attent heeft gemaakt, dat de medewerking van sommige burgemeesters inzake de con trole op naleving van arbeidswet en vei ligheidswet wel te wenschen overlaat. Van de burgemeesters, die ook na aan schrijving nalatig blijven de gevraagde staten in te zenden, verklaren sommigen, dat de controle op naleving van de wet ten door de gemeentepolitie in samen werking geschiedt met de ter plaatse ge- stationneerde rijkspolitie, anderen keur den het verzoek zelfs geen antwoord waardig De commissaris vindt aanlei ding den burgemeesters, voor zooveel noodig, 'e verzoeken, te willen zorg dra gen, dat het toezicht op de naleving van de arbeids- en veiligheidswet door de gemeente-politie naar behooren plaats heeft en dat de staten na afloop van elk kwartaal aan den hoofdinspecteur wor den toegezonden. MIDDELBURG. Op verzoek verwijzen, wij gaarne naar d,e elders in dit blad voorkomende advertentie inzake het Groot Paaschcon- gres van het Leger dies Heils alhier. On der leiding van den veldmajoor Gorter uit Goes zullen daar verschillende sa menkomsten gehouden worden en des middags is er een demonstratie van de padvinders van het Leger des Heils. VLISSINGEN. Toen Vrijdagmorgen een kranten bezorger bij de familie N. in de Verkuyl Quakkelaarstraat aanbelde, kreeg hij geen gehoor. Bij 't openen van de deur vond hij mej. N. ineengezakt achter de deur liggen. Een dokter kon slechts den dood constateeren. De vrouw is van de trap gevallen en is daarbij zoo ongelukkig terecht geko men, dat zij een hersenschudding heeft bekomen, aan de gevolgen waarvan zij kort daarop is overleden. WALCHEREN. ARNEMUIDEN. Donderdagavond ver gaderde de Christelijke Werklieden ver- eeniging „Arnemuiden", onder leiding van den heer J. J, Wijkhuijs, in de open bare school. Het voorstel van het be stuur inzake wijziging van het huishou delijk reglement van het ziekenfonds, lui dende: „De eerste twee dagen van elk ziektegeval in klasse 3, 4 en 5, zul len ten hoogste a ƒ1 per dag worden uitgekeerd", wordt na eenige discussie aangenomen. Hierdoor komt te verval len de uitkeering van 2 per dag voor de eerste twee dagen indien men buiten de Ziektewet valt. Het bestuurslid de heer J. Boone, vraagt of de vereeniging geen kans ziet 2 inplaats van 1 per dag uit te keeren, desnoods door de daarvoor bestemde gel den van het reservekapitaal af te nemen. De secr. J. Langebeeke bestreed dir voorstel en lichtte dit toe met cijferma teriaal, geput uit de afgeloopen maanden sinds de inwerkingtreding der ziektewet. DOMBURG. Gisteravond heeft de Neu trale kiesvereeniging „Gemeentebelang" voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing al hier candidaat gesteld de heeren: P. J. F.lout (aflr.j, H. J. Weslenburger (aflr.), W. Brand, G. Tichelaar, Joh. de Jager Wz., C. Maas Lzn., P. de Pagler Jzn„, A. .Trielier Dz., P. Kampman, H. v. d., Welle. ZUID-BEVELAND. HLINKENSZAND. Teneinde het ge- meenlevergaderlokaal practischer te doen inrichten hebben op initiate! van enkele vereenigingen verschillende dames en heeren alhier onder presidium van den burgemeester mr. dr. "Mes een comité gevormd om te trachten de noodige gel den bijen te krijgen ter bereiking van dat doel. Op 9, 10 en 11 April zal een/ bazaar worden gehouden in dat lokaal, ten behoeve der verbetering, waarvoor veel sympathie bestaat. De P.Z.E.M., heeft besloten een elec- trische propaganda aan den bazaar te verbinden. NOORD-BEVELAND. COLIJNSPLAAT. De vrijzinnige kies- vereeniging „Algemeen belang" alhier, hield Donderdagavond een algemeene vergadering. De rekening van den pen ningmeester gaf als ontvangsten f 52.34 en als uitgaven f 18.50 aan. Bij het punt: „Candidaatsti lling Ge meenteraad" deelde de voorz'tter mede, dat de heer M. de Regt zich niet meer beschikbaar stelt voor een evenlueele candidatuur. Verder stelt het bestuur voor een 8-tal candidaten t> stellen en bij stemming door de leden a7le te doen aanwijzen. De heer A. de Waard stelt voor te besluiten de 3 aftre lenden bo ven aan de lijst te plaatsen en vervol- getis vijf nieuwe candidaten te kiezen, welk voorstel wordt verworpen. De uit slag van de nu volgende stemming was als volgt: 1. H. M. Haringman; 2. J. F. Dees; 3. A. Hartog; 4. P. Janöe Jz.; 5 K. van den Berge; 6. A. de Pree Az.; 7. L. M. Vink; 8. Jacob Kramer. Hierna huldigde de voorzitter den heer M. de Regt voor alles, wat hij in het be lang der gemeente in de afgeloopen jaren heeft verricht. Hij sprak verder de hoop uit, dat hij nog zou b'ijv«m ijve ren voor den vrijheidsbond. De heer M. de Regt dankte voor de waardeerende woorden. Bij de rondvraag kwam een verzoek aan de raadsleden van de vrijzinnige partij om een legesverordening in het leven te doen roepen om aldus te trachten het publiek te vrijwaren voor een oplichterij, zooals in de afgeloopen week hier ter plaatse is voorgevallen. De heer H. M. Haringman zegde als wethouder een onderzoek toe om dan later, zoo mogelijk, een voorste! in te dienen. Vervolgens werd nog besloten een spreker te laten komen om de ideeën van den vrijheidsbond te propageeren. Tot slot deelde de voorzitter mede, dat de candidaatstelling voor den ge meenteraad zal plaats hebben op 12 Mei, terwijl de stemming zal volgen op 19 Juni. Te A a g t e k e r k e is door de P. Z.E.M. de stroomprijs vastgesteld op 45 cent per K.W. Onder zeer vele 'blijken van belang stelling zoowel van 't bestuur der school als de ingezetenen van Arnemtiidert vierde C. A. Wouterse haar vijf en twin tigjarig ambtsjubileum ais hoofd der Christelijke Bewaar-, Naai- en Brei- scliool. Haar werd bij deze gelegenheid een stoffelijk blijk van waardeering, in den vorm van een divan met kleed, aangeboden. ln het afg'etoopen winterseizoen zijn uit de volksnibliotheek te West- kapellc 1888 boeken ter lezing uitge geven. De politie te Goes hield een per soon aan verd,acht van diefstal van een acteiasch met inhoud. De man is ter be schikking' van de Justitie gesteld. i Benoemd tot waterbouwkundig op zichter-teekenaar bij den Prev. Water staat in Noord-Holland de hoer P Bod- dingius; tot waterbouwkundige bif den Rijkswaterstaat in het arrondissement Goes de heer A. A. J. Verhagen beiden te Goes. Onder leiding van den heer Mol van Utrecht is te Ierseke opgericht een afdeeling van den Ghr. Bouwvakarbei- ders'bond aanvankelijk met 10 leden. MIDDELBURG Lang?* delft VLISSINGEN Bellamy pa **k (Ingez. Med.) De politie te Wi sisehkerf'ke, Colijnsplaat en Kortgene, heeft een vierlal personen aangehouden af komstig uit Bergen op Zoom, als ver dacht van oplichting. Genoemde perso nen bezochten den laalsten tijd op de de verschillende dorpen in Noord-Beve land, personen, aan wien zij mededeel den brillenkooptnau te zijn en na de ver schillende menschen de oogen te hebben onderzocht, het noodig achten dat zij een bril aanschaften, terwijl achteraf die ge leverd,e brillen geen waa.de bleken te hebben, ofschoon er een bedrag van on- igeveer 8 a 9 gulden voor was betaald. Het viertal is ter beschikking van de Justitie gesteld en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Door idje in een bijeenkomst van arbeiders op 2 dezer opgerichte arbei ders kiesvereeniging van Aarden b u r g zijn voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing de volgende candidaten gesteld: 1. J. Hollebrand—jKools., 2 .H. Corthals, 3. W. Kieviet. 4 M. J. dje Roos. 5. P. Hol-Wage, FLORA. Zij trekt ten strijde- Een groot dramatisch filmwerk, naar den beroemden roman van Rupt Hu- ghins, die ons verplaatst naar 1917 ten tijde van de wereldoorlog. Groote trans porten militairen worden van Amerika naar Frankrijk gebracht. Daaronder is ook Renigdal van Ruyper die als vrij williger dienst heeft genomen Zijn ver loofde, miss Joan Morant (Eleanor Boardman) voelt er echter veel voor mee te gaan, niet als verpleegster der gewonden of iets dergelijks, maar om in tensief deel te nemen aan den strijd. In Frankrijk gekomen gelukt haar dit; want haar verloofde, doordat hij te veel aan den wijn had gezeten, was niet in staat mee op te trekken naar het front. Door een goede vermomming wordt niet opgemerkt, dat zij de plaats inneemt van hem die niet mee kon; we zien dan haar werkzaamheden in de loopgraven, met tanks, enz. Echter kruist haar weg daar die van Tom Pike (Al St. John), die haar ten slotte in bescherming neemt en voor haar zorgt, want het leven in de loopgraven is voor een vrouw zeker niet om lang vol te houden. Bij haar terug komst van het front ontmo t zij haar eerste verloofde die nu door haar voor een „lafaard" wordt uitgemaakt waar mede zij niet meer te doen wil hebben, Tom en Joan worden daarna een ge lukkig paar. Een schitterende gespeelde film met mooie opnamen. Daar komen de Schutters. In het dal hebben twee families al sinds jaren een veete tegen elkaar; een nimmer uit te vechten strijd Waar nu de eene familie in de minderheid was, wisten ze niet beter te doen dan een paar zoogenaamde „schutters" van de kermis om tp koopen om de andere familie schrik aan te jagen, wat hun dan ook na veel wedervaren geL.kt. Fr ko men veel kluchtige gedeelten in voor en er wordt hartelijk gelachen. ELECTRO. Zigeunerliefde- Vóór-oorlogsch, en dus ook vóór revo lutie-Rusland. De tijden, dat zigeuners nog Zigeuners waren (en niet een stel letje sjofele woonwagen-sch .oiers, als wij een paar jaar terug hier hebben ge zien die hun rossen bestegen, als Hol landers hun fietsen; Zigeune-s met hun vrouwen, hün bergen, hün dorpen; ob jecten van voortdurende belangstelling voor ruige kozakken, die zij met hun revolvers, en van mallotige, avontuur- zuchtige dames, die zij met bun blikken versloegen. Die hun tegenstanders, en wie hen maar in den weg kwam, met eenzelfde snelle behendigheid uit den weg ruimden, als hedendaagsche Al Capone's ongewenschte Chicagi neezen. Zigeuners der romantiek (wij worden ge neigd al het prae-1914-sche düs te be schouwen die Frans Léhar inspireer den tot zijn operette met de Jestljds be roemde, nóg bekorende wals Zoo een rooverhoofdman-Kaukasiër ontmoet maar even een ras-echte Russi sche prinses en de Zigeuneriiebe is in vollen gang. Waaraan wijden paar mee- sleepende melodiën (voortreffelijk ge zongen door Lawrence Tibbett met zijn helder-forschen tenor) te danken hebben. Plus sympathiek, fijngevoeld tegenspel van Catherine Dale Owen; plus de snaaksche grappenmakerij van het Hollywoodsche pendant der Deensche Watt en diens helft; plus een vóór-oor- logsch-overdadig aristocratenfeest (waar om dat anachronisme in de toiletten?) met een waarlijk magniefiek ballet. Heel Qie beminnelijke sfeer van twee elkaar minnende jonge menschen, maat schappelijk eikaars antipoden, maar zoo verstandig dat in te zien en er naar te handelen Een eind van.a happy hope ln de kleurenprojectie is het ïood in zijn diverse nuancen nog altijd het best. VOOR SO LIE DE MEUBILEERING, REPARATIE OF VERHUIZING, is uw adres Telefoon 560, Lange Noordstraat L 134, Middelburg. (Ing. Med.) Tol leeraar in het technisch tee kenen aan de Ambachtschool te Schie dam is benoemd de heer J. M. Adriaan- sen thans leeraar aan de avondschool voor N. O. te Vlissingen. Hedlen is het 50 jaar geleden dat mir. B. H. Carp, thans woonachtig te Oost b u r g aan de Leidsche Universi teit promoveerde tot doctor in de rjechtswetenschappen. Tot onderwijzeres aan de R.-K. Jon gensschool te Sluis is rntet ingang van l Mei a.s. benoemd, wej. B. G. Hast al daar. Politierechter te Middelburg. In hel bericht over de zitting van 31 Maart zijn vermoedelijk enkele regels 'weggevallen en diaardoor twee zaken samengevloeid1, wij lalen ze daarom bei de hier nog eens voigen: I. de B., 40 jaar, tuinder. Veere, we gens beleediging van F. J. Gastel. Niet ontvankelijkelijk verklaring in de rervol- ging. .T. Z., 25 jaar. koopman te Amsterdam,

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1