Rugpijn VIERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 4 APRIL 1931. No. 80. BINNENLAND. ZEELAND. KUNST EN WETENSCHAP. KERKNIEUWS. SPORT. Eenzaamheid. In zijn diepste wezen is de mensch tot eenzaamheid gedoemd. En zoo staat hij dan, te midden der velen.anderen.óók eenzamen. De volkomen geestelijke gemeenschap van mensch met mensch is onbestaan baar, Er zijn graden van gemeenzaamheid en geestelijke gemeenschap, vele graden, loopende van oppervlakkig tot innig en innerlijk. Maar er blijft tóch altijd een rest. Omdat het volkomen opgaan in het an dere verlies van eigen persoonlijkheid noodwendig tot gevolg moet hebben. Dat kan niemand en dat wil nie mand. Wie in een verliefde bui er anders over denkt nu ja, die i s nu eenmaal ver liefd. En wat dezulken denken, dat neemt men niet onder het microscoop der ver standelijke ontleding of overdenking. Men laat het, voor wat het is en dat is heel wat, op zijne wijze, •r Tegenover de innerlijke eenzaamheid, die geldt als axioma, staat de uiterlijke, die geen probleem is. Wijl men haar naar verkiezen opheffen kan zoo althans <fe sterke arm geen grendel en tralies tus- schen den mensch en zijn medemenschen schoof. Onze tijd voelt de uiterlijke eenzaam heid van het verlaten strand en de wijde zee, van het donkere bosch en de uitge strekte heide, als een onduldbaar ver schijnsel. Dat hij dan ook naarstig be strijdt, door de verlatenheid te vullen met menschen, verkeer, lawaai en mu ziek. Dusdoende pogen wij de eenzaam heid te verdrijven, wat ons evenmin lukt als het kind, dat zijn schaduw wil grij pen. De uiterlijke eenzaamheid kunnen wij verjagen de innerlijke zal daardoor slechts te sterker tot bewustzijn komen. De gedwongen eenzaamheid in de cel, bij wijze van straf, op het verlaten eiland als noodlotsschikking is een verschrikking die den sterksten man tot waanzin soms voert. Maar de zelfgekozen eenzaamheid in de vrije natuur heeft een omgekeerde werking. Zij doet den mensch met heel zijn we zen opgaan in het andere-van-het-ik, zoo innig en zoo heerlijk, dat de mysticus ge voelt dan en daar zijn zielsche eenzaam heid geheel overwonnen te hebben. Terwijl ook de nuchtere natuur- en le vensvriend de eenzaamheid in de bloei ende en groeiende natuur ondervindt als een weldaad, als een bad, waaruit de geest gesterkt en gereinigd te voorschijn kan komen. De wezens-eenzaamheid legt, eens tot bewustzijn gekomen, een druk op 's men schen ziel. De eenzaamheid in de vrije natuur ver mag dikwijls dien druk weg te nemen, om zoo den mensch ook op dit punt met zijn lot te verzoenen. Seneca Junior. brieken te Delft, toegezegd een prae-ad- vies te zullen uitbrengen over „Plaats en taak van den middenstand in bet econo misch leven". Als speciaal onderdeel van hetzelfde vraagstuk zal dr. J. F. ten Doesschate, secretaris van den Nederl. Grossiersbond te Amsterdam, nog behandelen „De po sitie en taak van den grossier in het dis tributieproces". Het Bondsbestuur heeft besloten op de agenda van de Alg. Vergadering het onderwerp „V ermakelijkheidsbelasting" te plaatsen, zulks op verzoek van den Nederl. Bioscoopbond. Het is van actueel belang, getuige de bioscoopactie te Gro ningen en elders. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN BELGIE. Het ministerie van buitenlandsche za ken brengt ter algemeene kennis, dat se dert 15 Maart 1931 Nederlandsche arbei ders, die in België handenarbeid wen- schen te gaan verrichten, daar te lande niet zullen worden toegelaten, tenzij zij voldoen aan de navolgende voorwaarden: Zij moeten door tusschenkomst en ten overstaan van een Belgisch diplomaat of consulaire ambtenaar een schriftelijk ver zoek richten tot de administratie der openbare veiligheid te Brussel om ver gunning tot het verrichten van den door hen begeerden handenarbeid, Bij dit verzoek moeten worden overge legd: le. een arbeidscontract op hun naam, geviseerd door het ministerie van nijver heid, arbeid en sociale voorzorg te Brus sel; 2e. een bewijs van goed gedrag, het welk moet vermelden of en zoo ja, wel ke veroordeelingen belanghebbende in de laatste vijf jaren heeft ondergaan. Werd hij nimmer veroordeeld, dan moet dit eveneens uitdrukkelijk worden vermeld; 3e. een geneeskundige verklaring, op gemaakt door een daartoe van Belgische zijde aangewezen geneesheer en inhou dende, dat belanghebbende niet lijdt aan een besmettelijke ziekte of een ziekte, die zijn opneming in een hospitaal zou kunnen noodig maken. Wordt het verzoek ingewilligd, dan ontvangt belanghebbende de vereischte vergunning door tusschenkomst van den Belgischen consulairen ambtenaar, wiens, hulp hij inriep. Van de uitreiking van be doelde vergunning wordt een proces-ver baal opgemaakt, waarvoor belanghebben de een bedrag van 2 goudfranken ver schuldigd is. Vreemde arbeiders, die zich naar Bel gië begeven zouden zonder in het bezit te zijn van de evenbedoelde vergunning,, worden aan de grenzen geweerd. DE NEDERLANDSCHE VREDESACTIE De vredesactie in Nederland heeft zich sinds het einde van den wereldoorlog sterk ontwikkeld. Bestonden in Neder land vóór den oorlog slechts twee orga nisaties (Vrede door Recht en de Inter nationale Anti-Militaristische Vereeni- ging), thans is het aantal organisaties tot 32 gestegen met in totaal ongeveer 80.000 leden. De meeste dezer organisaties zijn bo vendien internationaal georganiseerd, o.a. in de Liga van Volkenbondsvereenigin- gen, het Internationaal Vredesbureau te Genève, de Internationale Vrouwenliga voor vrede en vrijheid, het Wereldver- bond van Kerken, bet Internationaal An- ti-militairisch Bureau, het Internatio naal Verbond van anti-n'ilitairische geestelijken, enz. Het aantal in Nederland gevestigde in ternationale vredesorganisaties of natio nale afdeelingen van in het buitenland ge vestigde internationale organisaties be draagt acht, In dezelfde mate als de vredesactie zich ontwikkelde, is ook het aantal re gelmatig verschijnende vredesorganen toegenomen tot 16 met een oplage van ongeveer 45.000. NATIONAAL MIDDENSTANDS CONGRES 1931. Op het 28ste Nationaal Middenstands congres, dat op 30 Juni, 1 en 2 Juli a.s. te Zandvoort gehouden zal worden, zul len eenige belangrijke prae-adviezen en referaten over actueele onderwerpen worden uitgebracht. Het bestuur van den Kon. Nederl. Mid denstandsbond heeft'Prof. Dr. N. J. Po lak, hoogleeraar in de Bedrijfsleer aan de Nederl. Handels-Hoogeschool te Rotter dam, bereid gevonden als inleider op te treden. Als onderwerp is gekozeil: -,,De huidige depressie en de gevolgen daar van voor den middenstand". Voorts heeft dr. C. Visser, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fa k i n k meent da,t zooiets dan ook niet mag beweerd worden, KLOETINGE. Donderdag kwam de raad dezer .gemeente in een' openbare vergadering bijeen. Besloten wordt zich ,aan te sluiten bij het ziekenhuis (Oostwal) - te ,Goes. Met algemeene stemmen aangenomen een voorstel van B. en W.. om aan de commissie tot werkverruiming op Noord en Zuid-B gveland een bijdrage van 1 cent per inwoner. Met a. st. wordt besloten de sloot bij de Ghr. bewaarschool te rioleeren en te dempen na verkregen loestelm- ming en zoo mogelijk met financieele steun van de belanghebbenden onder voorwaarde dal op het te dempen ge- deeltc door de daarop rechthebbenden afrastering van harmonica'gaas worde ge plaatst en onderhouden1. Eveneens wordt m. a. st. aangenomen om aan de gemeente Goes toe te staan voor hare rekening aan den Kloeting- slchen weg een lantaarn te plaatsen en om voor rekening dezer gemeente een lantaarn te verplaatsen in de richting van het R. K. ziekenhuis met vergrooting der lichtsterkte. Op een vraag van den heer Zweedijk antwoordt de voorzitter dat de grens tusschen de gemeente Goes en Kloetinge 'midden over den Kloetingschen weg loopt en dat dus gezamenlijk dien we:g moet worden verlicht. Bij een voorstel van B. en W,. om het terrein aan den 's-Gravenpoldcrschen weg op te hoogen, stelt t(|e heer Strauh voor het terrein niet te verhuren doch het te bestemmen als sportterrein. Hij wil het terrein voor de sportvereenigin igen in deze gemeente beschikbaar stellen doch onder die voorwaarde, dat des Zondags niet op het terrein mag worden gespeeld. iHet voorstel-Strauh wordt na dis cussie met 6 tegen 1 stem (de heer De Rijk) aangenomen terwijl B. en W„ wordt opgedragen in een volgende vergadering een voorstel in te dienen omtrent de op te leggen voorwaarden- waaronder het terrein ter beschikking zal gesteld wor den van de sportvereeni,gingen. Aan M. van Driel alhier werd onder hands aanbesteed het aanbrengen van een bliksemafleider op den toren1 met bepaling dat eventueele schade aan den toren voor zijn rekening wordt hersteld. Vastgesteld wordt het primitief kohier der hondenbelasting voor 1931 met 83 honden le kfasse en 2 honden 2 ld. tot een totaal bedrag van f 332. Aan den rijksveldwachter Kik eh den onbezoldigd rijksveldwachter Slagefr wordt een gratificatie van f 10 voor elk Verleend. THOLEN. ZUID-BEVELAND. KRUININGEN. Donderdagavond ver gaderde de gemeenteraad. De voorzitter deelde mede, dat de stemming voor den gemeenteraad door B, en W. is bepaald op Woensdag 17 Juni a.s. Een adres van de N.V, Weegbrug Oost- dijk om de in 1920 verleende jaarlijksche subsidie van 60, die na 1926 niet meer is uitbetaald, alsnog uit te betalen zal in een volgende vergadering worden be handeld. Het voorstel van de heeren Witte en Burkink om het Burg. Armbestuur op te heffen en diens werkzaamheden aan B. en W. op te dragen, wordt na uit voerige discussie verworpen met 9 tegen 2 st. (de voorstellers). Daarna een vergadering met gesloten deuren, waarna aan de orde komt het verzoek van N, J. van Dijke om eervol ontslag als secr.-penningmeesier van het Burg. Armbestuur. De v o o r z, zegt dat de vergevorderde leeftijd hem daartoe noopte, en niet de verhouding tot het college. Met algemeene stemmen wordt hem eervol ontslag verleend tegen 4 April a.s, De borgtocht voor den nieuw te be noemen secr.-penningm. wordt rastge- steld op 800, nadat een voorste 1 van den heer Minnaar om dit op lO'OO te brengen, werd verworpen met 9 tegen 2 stemmen. Daarna wordt met 11 stem men benoemd tot secr.-penningm, die heer J. H. J. Poleij, no. 1 der voordrac ht. Het voorstel der heeren Witte e n Bur kink geen schoolgeld te heffen van inko mens beneden 1000 inplaats van ƒ800, wordt met 9 tegen 2 stemmen verw orpen, na uitvoerige discussie. Een voorstel van de heeren Wi tte en Burkink bij begrafenissen boven de 8 jaar 1 uur gratis de klok te luiden, wordt met 7 tegen 4 stemmen verworp en. Met algemeene stemmen v/ordlt een billijker vergoeding gewenscht voo r het vervoeren van lijken buiten .'genu :ente, Met algemeene stemmen wordt, be paald het voorschot op de vergo eding volgens art, 101 der L. O. wet voi jr de Bijz. school te Hansweert op 815/. 12 en die te Oostdijk op 335.5.5. Aan he t be stuur der bijz, school te Oostdijk wo rden de noodige gelden ver-strekt voor het aanschaffen van nieu.we ïeermidd leien 289.35), met 3 sterrinaen tegen. Bij de rondvraag -zegt de heer B ur kink in het gemeenteblaadje van Hans- weert te hebben gelezen, dat daar des avonds geen mehsjes ongehinderd op straat kunnen lompen. Den voorz, is maar één geval ï#ekend. De heer Bt*r Probeert Sloan's. Het zal U verwonderen hoe snel dit werkt in alle gevallen van Rugpijn, Lendej icht, Rheumatiek en Spieren en Zenuw-Pijn. De pijn verdwijnt onmiddellijk. Millioenen hebben het ge bruikt. Sloan's dringt door. Verkrijgbaar bij alle Apo thekers en Drogisten. (Ingez. Meid.) STAVENISSE. Vrijdagmorgen verga derde alhier de raad. Het aandeel over het 3e kwartaal 1930 in den keurings dienst bedraagt voor deze gemeente f 273.11. Besloten werd aan het bekende adres van Arnemuiden, inzake „Onder wijs: Lichamelijke Opvoeding" geen ad- haesie te verleenen, omdat men meende, lid zijnde van de Ver. v. Ned Gemeen ten, niet op eigen houtje te moeten wer ken, maar het aan genoemae vereeni- ging over te laten, en ook in verband met de door den Minister toegezegde wijziging der Wet op het Lager Ouder wijs. Op een verzoek der Provinciale vereeniging voor Vreemdelingenverkeer in W.N.Brabant om toe te treden als lid voor f 20 per jaar, werd afwijzend be schikt. Van den Insp, der dhecte belas tingen te Zierikzee was bericht ingeko men, dat de kwade post op de inkom stenbelasting voor 1930 voor deze ge meente bedragen f 234.92, voor de pers- belasting f 39.60 en voor de vermogens belasting f 15. De Minister van O, K, en W. heeft gemeld, dat de Rijksuitkeering voor het L. O. voor 1931 alhier bedraagt f 14590. Inzake een circulaire van den Min. v. Binn. Zaken en Landb,, inzake de zorg voor jonge werkloozen, werd besloten zoo noodig te trachten hiervoor maat regelen te nemen. Op een verzoek van de diverse caféhouders alhier om af schaffing van de biljartbelasting werd thans afwijzend beschikt. Er zal dan blijken misschien, dat men dan wel tot andere maatregelen zal moeten over gaan. Aan Dr. Bernhardi zal over 1930 een tegemoetkoming van f 250 verleend worden, voor het niet meer in gebruik hebben van de gemeentegeneesheers woning. met winsi te exploiteeren, doch dit eerder met verlies geschiedt, terwijl de pacht prijzen nog dateeren uit tijden van gun stige landbouwresultaten. Adressanten verzoeken door een particieele pacht- verlaging hen te gemoet te komen, zoo als reeds verleden jaar door andere open bare bestuurslichamen en particulieren is gedaan. Het verslag van hetgeen in 1930 tot verbetering van de Volkshuisvesting is gedaan. Daarin wordt herinnerd aan het scheppen der bepaling van brievensleu- ven bij nieuwbouw. Gemeld wordt dat wat betreft panden, waarin woningen gevestigd zijn er 17 stuks nieuwbouw was, 5 herbouw en 13 verbouw, panden niet voor woning ingericht resp. 2. 4 en 21. Er kwamen 38 nieuwe woningen bij en 2 vervielen. Bij de onverplichte woningbeurs kwamen 26 aanvragen om huuren in, 37 woningen werden voor ver huring ingeschreven en 14 werden door bemiddeling der beurs verhuurd, wat aan- en verknop betreft waren de cijfer? 2 ge vraagd, 14 aangeboden, 2 verkocht. Er hadden geen aanschrijvingen van verbe tering plaats; alleen, het perceel P 100 werd onbewoonbaar verklaard. Het reeds gepubliceerde verslag van de gezondheidscommissie Bericht van Ged. Staten, dat zij de goedkeuring van de gemeente begrooting voor 1931 wederom hebben verdaagd en wel tot zooals het in het stuk staat 1 Juli 1930. Het reeds door Ged, Staten afwijzend beantwoord verzoek van den raad van Zaamslag inzake salarisherziening, waar aan adhaesie wordt verzocht, Een schrijven van het bestuur van den Polder Walcheren, dat in het bestek voor het uitbaggeren der vesten zal worden bepaald, dat de aannemer, Vjor zoover hij geen vast personeel in dienst heeft, zooveel mogelijk van Middelburgsche werkkrachten zal moeten gebiuik maken- Van den Kring Walcheren der Z.L.M. een uitvoerig schrijven, waarin verzocht wordt mede te helpen aan bet zoo laag mogelijk houden van de marge tusschen hetgeen de producent voor vee en var kens ontvangt en den prijs, die de con sument voor het vleesch bei aalt, door het zoo eenvoudig en sober mogelijk in richten van den keuringsdienst en de slachthuisexploitatie en de tarieven zoo te stellen, dat geen winst wordt ge maakt. Ten slotte van den heer Streefkerk een of twee exemplaren van de tot nu toe verschenen nummers van het Elec- triciteitsblaadje, voor zoover nog voor radig. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. De in het tweede blad vermelde voor stellen komen alle aan de orde in de Woensdag te houden vergaderin, voor welke de volgende ingekomen stukken ter visie liggen: Een schrijven van mevrouw E. Boelen- Müller, waarin zij het plotseling over lijden van haar echtgenoot, Ir, J. Boelen, in leven hoofddirecteur der gemeente bedrijven meldt. Een adres onderteekend door 7 pach ters van landerijen aan den. Kleveiskerk- schen weg, doch waarin slechts 6 namen wordeq. vermeld, in welk adres zij er op wijzen, dat het in de huidige omstandig heden onmogelijk is de bedoelde gronden Het Doorzitten bij Wielrijden en een door de Zon Verbrande Huid, verzacht en geneest men met Doos 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bii Aooth. en Drooisten (Ingez. Med.) Tot lid van het Historisch Genoot schap, gevestigd te Utrecht, werd be noemd de heer dr. D. Schoute te Wasse naar, vroeger te Middelburg. Wat reeds geschiedenis is! 20 April 1931 is het 50 jaar geleden, dat het contract voor den bouw van de eerste electrische tram met bovenleiding werd afgesloten, Werner Siemens be richtte hierover in April 1881, dat met de directie der paardetram te Charlotten- burg een overeenkomst was aangegaan, dat door de firma Siemens een lijn tus schen Charlottenburg en Spandau zou worden geëlectrificeerd', waarbij dan ge bruik zou worden gemaakt van een elec trische tram met bovenleiding. De predikantskwestie te Wassenaar. Naar verluidt, heeft jhr. dr. W. A. Beelaerls van Bloklandl, president-kerk voogd der Ned. Herv. gemeente te 'Was senaar een buitengewone kerkvisitatie te Itend ontslag aan prof. dr. J. R. Slote- ir.aker de Bruine als hulpprediker, zich gewend tot het classicaal bestuur van 's- Gravenhage met hel verzoek te Was- uenaar een buitengewone kerkvisitatie te willen houden, in verhand met de moei lijkheden, die aldaar gerezen zijn naar aanleiding van de vestiging van de twee de predikanlenplaals. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeen te le Wassenaar heeft in een voltallige vergadering' met algemeene stemmen het volgende besluit genomen: 1. Het besluit van dien kerkeraad van 27 Februari te li andhaven; 2. zoo krachtig mogelijk te bevorderen, in de 2e predikantsplaats proT. (dir. R. J. Siotemiaker de Bruine te beroepen; 3. zoo dje datum van de stich ting van een 2e pred|ikantsplaats vóór 30 Juni is bepaald, prof. Siotemiaker de Bruine te idoen blijven zoolang tot de vacalure vervuld, is zoo lezen wii in de N.R.C, Voetbal Zuid, 2e Klasse A. Overzicht. Het pleit is Zondag j.l. beslecht. Door dat de Bredasche tweedeklassers de- Baronie en Breda beiden 'n fb'nke over winning op hunne tegenstanders hebber bevochten het waren resp. U.O.S.K.O en R.B.C, zal Zeelandia degradatie- en promotiewedstrijden moet- n spelen Voor het kampioenschap van de derde klasse A komt in aanmerking Terneu- zen, terwijl de kampioen van de derde klasse B nog niet bekend is. Het is ir. 3 B. een strijd tusschen twee ex-tweede klassers met name Vlissingen en Al liance. De Scheldestadbewoners zijn reeds uitgespeeld, terwijl voer Alliance nog één thuiswedstrijd rest, n.l, teger Paars-Wit, die zij ongetwijfeld wel za weten te winnen. Het zal tusschen dezt twee clubs dus op een beslissingswed strijd uitdraaien. Dat Zeelandia het be houd harer tweedeklasserschap me' hand en tand zal hebben te verdedigen staat wel zeker vast. Maandag besluit zij haar programma op den Raayberg tege" D.O.S.K.O. Voorts spelen nog: 3e Klasse A. Vlissingen II— de Zeeuwen. Middelburg IIHulst. Zeelandia IISinoto. 3e Klasse B. Alliance—-Paars Wit, Middelburg speelt een friendly, game tegen S. V. V. uit Schiedam. Zeeuwsch-Brabantsche Turnkring van het K. N. G. V. Wedstrijden voor dames en heeren ii „De Hollandsche Tuin", op 11 en 12 April a.s, Het bestuur van den Zeeuwsch-Bra bantschen Turnkring van het Kon. Ne/ Gymnastiek Verbond, is er in gèslaag een flinke deelname te verkrijgen vooi de wedstrijden, die op Zaterdag 11'en Zondag 12 April gehouden zullen worden in het lokaal „De Hollandsche Tuin" van den heer Th. Aarts te Bergen op Zoom Voor de vereenigingswedstrijden i< vrije oefeningen naar keuze schreven cl volgende vereenigingen in: Dames. Volharding O. en W. Sou burg; Lichaamsontwikkeling, Vlissingen; Vlissingsche Turn vereeniging; Ons Huis Middelburg; U.D.I., Bergen op Zoom; Me dioburgum, Middelburg; Prins Hendri1 Breda; Olympia, Tholen; Achilles, Mid delburg. Heeren, Louis Botha, Kruiningen Volharding, Souburg; V. T. V., Vlissingen. Medioburgum, Middelburg; U. D. I„ Ber gen op Zoom; De Jonge Spartaan, Ber gen op Zoom; Volharding, Goes; Spart- Bergen op Zoom; Prins Hendrik, Breda Wilhelmina, Middelburg; W. I. K., We- meldinge. Bovendien nemen 40 dames en 52 hee ren deel aan de personeele wedstrijdei in toestelturnen, zoodat op een mooiei wedstrijd mag worden gerekend. Als juryleden fungeeren de heeren J van Tiel, Goes; J. H. F. Sommer, J r drecht; W. Boer, Den Haag, en E. Me -.k man, Bergen op Zoom, Wedstrijdleider is de heer K. de Vries Middelburg. We wedstrijden, die in hoofdzaak oj Zondag 12 April plaats vinden, word :i zoodanig ingericht dat door onmiddcl lijke publicatie van de behaalde cijfer- het geheele 'verloop en den stand d :i wedstrijden voor het publiek te volgen s Voor eiken wedstrijd worden slecb'i 3 prijzen uitgeloofd. De wedstrijden eindigen Zondagavond om 10 uur, waarna de prijsuitreikii.l plaats vindt en nog eenige uurtjes aan den dans zullen worden gewijd.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 11