^rotiirtciale tusche XX'EELI^ FOTO ATELIERS CORNS. IIENMNG binnenland. zeeland. zijn de 3 paaschdagen den geheelen dag geopend. bekende smaakvolle uitvoe ring tegen billijke prijzen. middelburg - markt. vlissingen - badhuisstraat. No, 79. Twee bladen. VRIJDAG 3 APRIL 19 31. Eerste blad. 174e Jaargang, Kort Zeeuwsch Nieuws. MIDDELBUPGSCHE COURANT abfcoanementsprijs bedraagt voor Middelburg en "t agentschap Vlissingen 2-30, eiders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. ®ij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V, MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg rTelefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regfels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" oA „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Ssm Wij zi'n geschrokken. Hevig geschrokken. Want men heeft ons een heel erge be schuldiging voor de voeten geworpen. Men? Wie? „De Zeeuw'. Luister, wat het slot van zijn fel requisitoir is „Het is niet noodig aan deze laster taal veel aandacht te schenken. Wij volstaan met er onze blijdschap over uit te spreken, dat het gelukkig, zelfs in verkiezingdagen, slechts zel den voorkomt, dat op zoo brutale wijze, waarvoor Dajakkers en Batak- kers zich zouden schamen, met opzet, de woorden van den politieken tegen stander worden verdraaid." Ziet, dat is gespierde mannentaal. Geen woord Fransch is er bij. Wij heb ben „lastertaal" uitgeslagen en „op bru tale wijze de woorden van den politie ken tegenstander verdraaid" Wij kunnen ons voorstellen, dat een dagblad, hetwelk zelf steeds met de pijnlijkste nauwgezetheid er naar streeft de meening of de woorden van den poli tieken tegenstander zoo getrouw en volledig mogelijk weer te geven we weten dat eigener ervaring 1 op den bovensten trans van den toren klimt om het onrecht uit te bazuinen dat hem of zijn politieke vrienden wordt aangedaan, wanneer men hem belastert en zijn woorden brutaal verdraaid worden. Nu, dat mag ook niet. Dat is Ieelijk, heel leelijk zelfs Maar: hebben wij ons aan dit schandelijk misdrijf schuldig gemaakt? Ons dunkt van niet. Want er is niets meer gebeurd dan dit: wij hebben, zonder er een woord aan af of toe te doen of zonder een uitdrukking ook maar te wijzigen, afgedrukt twee alinea's uit „De StandaardEn wij hebben ons veroor loofd dezen eerst en vol'edig weergegeven tekst te interpre teeren, zoo, als wij dien tekst begrepen hebben. Voor een anderen milderen uit leg was zij niet vatbaar. Nu echter deze vraag: is dat laste ren? is dat iemands „eer en goeden naam schenden, door schandelijke din gen, strijdig mét de waarheid, opzette lijk van hem uit te strooien?" Of is deze qualificatie niet veeleer van toepassing op hem, die geschrokken door de onverwachte draagkracht van de woorden zijns partijgenoots, inplaats van te trachten ze te verzachten of anders te interpreteeren, maar met zulk grof ge schut op den vijand lostrekt Onder het motto: recht of niet een kanonskogel slaat toch altijd in NOTARIAAT. Bij Kon. besluit is aan J. H. Al- pherts op zijn verzoek, met inganig van 27 April a.s. eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Wijhe. EEN BRANDWEERCONFLICT TE ROOSENDAAL. Door net bestuur van de brandweer te Roosendaal is een schrijven gericht aan het college van B. en W. der ge meenten Roosendaal en Nispen waarin zijn corps brandmeesters, ingevolge een unaniem genomen gesluit, collectief eer vol ontslag heeft aangevraagd, omdat van het College van B. en W. voor het corps geen enkele medewerking is te verwach ten. Zelfs de aan het College gezonden brieven en verzoeken werden meerma len geen behoorlijk antwoord waardig gekeurd. MIDDELBURG. Vrijwillige Brandweervereeniging. Naar wij vernemen is in een dezer" dagen gehouden bestuursvergadering van de alhier na den grooten brand opge richte „Vrijwillige Brandweervereni ging' besloten, aan de binnenkort bijeen te reepen algemeene ledenvergadering MAANDAG, ?en Paaschdag, zal ons blad NIET verschijnen. Daar wij Dinsdag vroeger ter perse gaan, zullen advertenties niet later dan HALF ELF v.m. kunnen worden aange nomen. voor te stellen tot ontbinding der ver- eeniging over te gaan. De reden hiervan is, zoo vernemen wij verder, deze dat bij de thans in voorbereiding zijnde nieuwe personeels-organisatie van de vereeni- ging als zoodanig geen gebruik zal worden gemaakt. Liberale Staatspartij. Tot voorzitter van de afd. Middelburg van de Liberale Staatspartij De Vrij heidsbond is op een dezer dagen gehou den ledenvergadering gekozen dr B. D. H. Tellegen alhier. De teraardebestelling' van het stof felijk overschot van wijlen den 'heer Ir Boelen in leven hoofddirecteur der gemeentebedrijven alhier zal niet plaats hebben om' lialf twee, doch om twee uur van het sterfhuis. - Hedenmiddag' reden op de Markt twee wielrijdende 'jongens tegen elkaar op. Een van hen brak daarbij een pols. WALCHEREN. Men schrijft ons DOMBURG. Donderdagmiddag had al hier de voltrekking plaats van het huwe lijk van den Commissaris der Konin gin in Friesland., mr. P. A. V. Baron van ITarinxma thoe Slooten, met Vrouwe A. G. Snouck Hurgronjc, wed.uwe van mr. E. L. Um'bgrove. Van den toren, waar de Nederlandsfche driekleur uithing', klonk plechtig klokgelui, toen het paar zijne schred.en richtte naar het stadhuis, dat inwendig met enkele bloemen en planten was versierd,, terwijl de provin ciale vlag van Friesland, hoven den in gang was aangebracht. Het huwelijk werd voltrokken door den 'burgemeester, den heer L. J. van Voorthuysen, die het echtpaar hartelijk toesprak. Er was uit d.en aard der zaak zeer veel belangstel ling, zoowel in de trouwzaal als daarbui ten, ook van filmoperateurs en fotogra fen Onmiddellijk na afloop vertrokken de Commissaris en Baronesse van Hariinx- ma naar Vlissingen, waar in Hotel Bri tannia het huwelijksdejeuner in intiemen lering plaats vond. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. Gemeenteraad van Ter Neuzen. TER NEUZEN. In de Donderdag ge houden raadszitting complimenteerde de Voorzitter den heer J. J. de Jager, die voor 25 jaar als raadslid werd be- eedigd en de laatste 8 jaar de functie van wethouder bekleed. Hij memoreerde het veranderd karakter dat het bestuur der gemeente in dit verloopen tijdvak heeft ondergaan. Van meet af aan nam de heer De Jager in den raad een positie in en trok vooral het financieel beheer zijn bij zondere aandacht. En mogen de tijden bok aanleiding zijn geweest dat zijn kijk daarop wel verandering heeft onder gaan, zijn grondbeginselen zijn toch de zelfde gebleven. Hij sprak de hoop uit, dat het den heer De Jager nog vele jaren moge gegeven zijn, zijn krachten aan het bestuur der gemeente, tot haar welzijn, te blijven wijden. Onder instemming der vergadering bood hij hem als zichtbaar blijk van waardeering een bloemstuk aan. De heer De Jager dankte voor de hem bewezen waardeering en sprak we- derkeerig de hoop uit, dat de gemeente nog lang zou mogen genieten van het bestuur van den burgemeester Hui zinga. De heer De Bruijne feliciteerde hierop namens den raad den burge meester met de herdenking van zijn 64sten geboortedag. Hoewel Ged. Staten aan den gemeen teraad van Zaamslag een afwijzend ant woord zonden op zijn verzoek tot her ziening der jaarwedden van burgemees ters, secretarissen, ontvangers en wet houders, besloot de raad op voor-tel van den heer Scheele met 8 tegen.3 stem men zich eveneens tot Ged. Staten te richten met hetzelfde verzoek In handen van B. en W. om advies werd gesteld een adres van de olaatse lijke bouwvakarbeidersbonden, waarin wordt verzocht de Bouwverordening zoodanig te wijzigen dat voor het geven van een bouwvergunning als voorwaar Cc» - -.v.iJië ,£T. 7^'.--;. (Ingez. Metf) de zal worden bepaald, dat voor werken door of namens de gemeente uitgevoerd de daarvoor noodige werklieden voor 80 pet. moeten zijn inwoners der ge meente en voor de andere bouwwerken vóór 60 pet., en dat de-te betalen loonen moeten overeenkomen met de geldende loonen. ter plaatse. De voorzitter deelde mede, dat Burg, en Weth, hieromtrent van adressanten nadere inlichtingen hebben gevraagd. Aangenomen werd het voorstel tot het bouwen van 6 arbeiderswoningen voor het gemeentelijk Woningbedrijf te Sluis kil. Op voorstel van den heer Van Driel werd gotdgevonden'dat hiervoor tweeër lei inschrijvingen zullen worden gehou den, nl. zonder beperking voor wat be treft de te bezigen werkkrachten, en voorts een prijs met uitsluit-'-nd gebruik maken van in de gemeente wonende werklieden. Burg. en Weth. werden gemachtigd de opdracht voor het leveren van een nieuwe beerschuit aan de N.V. Ter Neu- zensche Scheepsbouwmaatschappij voor f 6355.—. Tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs werd benoemd de heer I. van de Sande, Besloten werd gelden beschikt aar te stellen voor aanschaffing van nieuwe schoolbanken aan het R.K. schoolbe stuur en voor het bijbouwen van een nieuw lokaal aan het bestuur der Ned. Herv. school. Naar aanleiding eener informatie van Ged. St. op welke motieven de raad bij de vaststelling der begrooting 't voorstel tot 't aanschaffen eener nieuwe ciuto-motor- brandspuit met een capacite:t van 1800 L. per minuut heeft verworpen, was op nieuw ingezonden een voorstel \an B. en W- om tot aanschaffing eener nieuwe spuit over te gaan, met een uitvoerig technisch rapport van het bestuur der brandweer, waarin met nadruk er op ge wezen werd dat met het aanwezige bluschmateriaal niet in alle deelen der kom met vrucht eventueelen brand zal kunnen worden bestreden. Na breed voerige bespreking besloot de raad met 7 tegen 4 stemmen voor die aanschaffing aan Burg. en Weth. een crediet te ver- leenen van f 9600. Besloten werd tot conversie van geld- leeningen aangegaan in het belang der Volkshuisvesting, tegen eene rente van 4 lA pet. In antwoord op een vraag van den heer Colsen gaf de voorzitter te kennen', dat er voor B. en W. geen aan leiding is tot bijzondere maatregelen om te verkrijgen de te werkstelling van in de gemeente wonende werklieden bij de industriën te Sluiskil, omdat zij de over tuiging hebben, dat er te dien aanzien geen aanleiding is tot klagen. Onze werklieden worden bij het te werk stel len niet vergeten. Wat betreft het werken van Belgische 'arbeiders aan rijkswaterstaatswerken zal aan den Directeur der Arbeidsbeurs ver zocht worden bij het Departement van Waterstaat aan te dirngen op het op nemen van een bepaling in de bestek ken, dat voor het uitvoeren der werken alleen Nederlandsche arbeiders in aan merking zullen komen Naar aanleiding eener opmerking van den heer B e d e t over den slechten toe stand der gemeentehaven werd geant woord, dat deze kwestie onder de oogen zal worden gezien. De heer Colsen kreeg vergunning te interpelleeren over de in de vorige vergadering door den heer Geelhoedt tegenover hem uitgesproken beschuldi ging, dat hij grond van de Woni'ngbouw- vereeniging zou hebben verpacht en het geld daarvan in zijn zak te hebben ge stoken. Hij had verwacht, dat de heer Geelhoedt dit in een onbewaakt oogen- blik had gezegd en daarvoor excuus zou hebben gemaakt. Nu is hij verplicht daarop terug te komen. Gebleken is, dat indertijd een grenspaaltje door den ar chitect verkeerd is geplaatst. Dit was aan spreker niet bekend. Toen ie grond aan de gemeente kwam en zulks bij op- met'ng bleek, heeft hij geen bezwaar gemaakt dien grond weer af te staan. Hij heeft later met Burg en Weth. een accoord getroffen over terugbetaling van door hem ontvangen pacht, met af trek van de kosten van buizen die hij in dien grond had laten leggen, niet we tende, dat die grond niet van hem was. Hij meent dus aan zijn verplichtingen te hebben voldaan en dat er gïen reden is voor zoon ernstige beschuldiging Ware zij juist, dan hadden Burg. en Weth. hem in de gevangenis moeten laten stoppen. De heer Geelhoedt zet in den breede c'e historie dezer kwestie uiteen. De heer Colsen heeft niet voldaan aan een raadsbesluit tot betaling van een bedrag waarop de waarde van het ge bruik der 90"roeden grond gedurende 4 jaar geschat was. Burg. en Weth. hebben zich nadat herhaaldelijk op betaling was aangedrongen zich bij een lager bedrag neergelegd, maar naar zijn meening was de heer Colsen z.i. moreel verplicht nog het verschil tussch 96 en 180 bij te passen, B. en W. hebben zich ten slotte er bij neergelegd, omdat riet zij doch de Woningbouwvereeniging een procedure zouden hebben moeten Instel len en die vereeniging inmiddels was ontbonden. Tegenover de voortdurende prikkelende, vaak persoonlijke houding tegenover B. en W., in het bijzonder jegens zijn persoon, heeft hij gemeend er eens op te moeten wijzen hoe de heer Colsen zelf tegenover de belangen der gemeente stond. De voorzitter sprak ais zijn mee ning uit dat de wijze waarop de heer Colsen gewoon is te ageeren ten slotte tot dit incident heeft geleid. Aan üen heer Colsen werd toege zegd, dat zal onderzocht worden de mo gelijkheid van controleering der werk- loozen te Sluiskil zonder dat ze daar voor naar de Arbeidsbeurs in de kom moeten komen, B. en W, zullen bij de benoeming van gemeentewerklieden wel degelijk reke ning houden met de belangen van hen die tijdelijk de gemeente dienen en als zoodanig voldoen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D, AARDENBURG. Men schrijft ons Dat de postdienst ten plattenlande niet zoo vlug gaat, en in het bijzonder niet in het afgelegen Zeeuwsch-Vlaanderen, zal niemand ver wachten, doch dat een brief, die met de tram van 18.16 verzonden wordt eerder in handen komt van een geadresseerde in Amsterdam dan in Oostburg zal me nigeen Joch wel onwaarschijnlijk voor komen. De reden hiervan is, dat als re gel de post met die tram, in gesloten zak, onder de hoede van den tramcon ducteur naar Breskens medegegeven wordt, en dan den volgenden morgen te ruggezonden wordt naar Oostburg met een postauto. Deze auto is reeds ver trokken als de eerste post van hier al daar aankomt, zoodat corr ïspondentie voor Oostburg hiermede verzonden, eerst aldaar des namiddags besteld wordt. Men diene hiermede rekening te houden. De postverbinding naar Sluis- Cadzand v.v. is door den autodienst versneld. AARDENBURG. Men schrijft ons De belangstelling van vrijzinnige zijde voor de a s, ge meenteraadsverkiezing is dit jaar maar matig te noemen. Op de Maandag 1.1. gehouden vergadering der Vrijzinnige Kiesvereeniging waren van Je j l.m. 50 leden, slechts 14 aanwezig, van wie 5 bestuursleden. Andere jaren was de op komst steeds grooter. Deze 14 men- schen moesten samen de candidatenlijst samenstellen. Het gemeentebestuur van Aar- denburg heeft in het publiek ver pacht voor den tijd van vijf jaren, eeni- ge perceelen tuingrond gelegen buiten de kaaipoort ter plaatse waar de Ha- vendijk afgegraven is, In doorsnede bracht deze grond 22 cent per Ro«de op. Een viertal perceelen gelegen bij de Kloosterweide brachten het tot 7, 11 5 en 14 cent. De A. It. kiesvereeniging te Bigge- kerke heeft"de volgtende lijst van can- d;idateii opgemaakt voor den gemeente raad. 1. D. Coppooise aftr. 2. J. Jan se afitr. 3. P. Polderman. 4. J. Lampert Pz, 5. Joh Dekker. 6. L. Verhagte Pz. 7. J. van Keulen. 8 M. Houterman. Te' W estk ape 11 e is gisteren avond een afdeelimg opgericht van den Ghr. Bouwvakarbeidersbond met 13 Le den Tol bestuursleden koos de vergade ring de heeren D. Verhuist, A. Gabriël- se en J. Gabriëlse. Door de Stk. Geref. partij te Dom- b u r g zijn candidaat gesteld voor de ge meenteraadsverkiezing 1. J. de Plaiglter Lz„ 2. P. Wisse, 3. S. de Visser Pz., 4. Joh. de Visser. Voor de in de vorige vergadering der lanclbouwvereenigïnig te Krab be n d ij k e benoemde crisiscommissie heeft ir. Siebenga, secretaris der Z.L.M. de crisis ten plattelandc en hare bestrjj- dingy. behandeld. De voorloopige commissie werd daar na definitief benoemd. De heer Jac. Welleman was op verzoek bereid zitting in deze commissie te nemen. Besloten werd uit alle takken van be drijf iemand uit te noodigen in deze com missie plaats te nemen, om gezamenlijk te werken voor de belangen van het platteland. Voor den Chr. Landarbeidersbond trad 'gisteravond ,t e Kapel le op1 de heer A. de Lange uit Goes. Een afdeeling met aanvankelijk 11 le den werd igevormd. Voor de 2de maal is het s.s. „Zee ster" van Ierse k e vertrokken met een lading zaaioeslers voor Denemarken. Te Ou d-V o s s e ml eer is Woens dagavond opgetreden' de heer L. Onder- dijlc van Middelburg met een rede over de üeteekenis der S.D.A.P. in dc Staten vergadering' enz. Door het te scherp nemen van een bocht sloeg de auto van den heer M. te Breskens over den kop. Wondejr

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1