Old England Paaschbrood. OVERHEMDEN STOFFEN dvertentiën, Bakkerij 9L0K, WASCNBARE Schoenen maken den man! ■waren uitbegaan om netten uit te zetten^ zijn tijdens een hevigen sneeuwstorm! fewngekomen. De boot met het lijk van een der drie mannen is aan land ge dreven De verongelukten waren twee broers van ongeveer vijftig jaar en de twintigjarige zoon v.am een hunner. UIT RUSLAND. AFLOOP VERKOOPINGEN BEKENDMAKINGEN. Hoek Hesrensi aat, M'i 0 DIE L 8 U R 8. Nouvaauté's Voorjaar 1931. Verzoeke beleefd tijdige bestelling van Uw LANGE DELFT - TEL. 530 NIEUWE GEKLEURDE OOK NAAR MAAT OF MODEL TE LEVEREN. i,i. m i mm MIDDELBURG. Elke vrouw kent de groote waarde van stoffen, bestand tegen licht, zog en wasschen. Daarom hebben de fabrikan ten van Vlisco deze kwalitei ten reeds lang aan hun Vlisco- stoffen verbonden, zoodat de meest modieuze vrouw Jiaar persoonlijken smaak altijd kan volgen met de garantie, dat haar japon goed blijft. Dorothy Macnulty, de gelief de filmster van de Metro- Goldwyn-Mayer, hiernaast afgebeeld in een japon van Vlisco, is ook één der velen, die om de uitstekende hoeda nigheden Vlisco waardeert. (Nadruk verboden). De sovjet-pers. De censuur. Red.-cteuren zijn inktkoe lies. Toch veel invloed. De „muurkranten" Over heidszorg voor abonnementen. De „vergiftiging" met vij andige" berichten uit hel bui tenland. Elk tegengif ont breekt, Uitgebreid provin ciaal nieuws. De sovjet-pers is een verschijnsel, zooals de wereld wellicht nog nocit aan schouwd heeft. Zooals bekend is, bezit de pers in Sovjet-Rusland in het geheel geen vrijheid van beweging. De bladen mogen alleen die onderwerpen behan delen, welke de overheid wenschelijk acht. en daarbij in den geest, door de overheid aangegeven. Hoewel in Sovjet- Rusland alleen communistische bladen mogen ve~schijnen en tot hoofdredacteur steeds een communist benoemd wordt, wiens trouw aan de bestaande orde boven eiken twijfel verheven is, bevindt de pers zich onder voortdurend toezicht san de sovjet-censuur, die veel strenger is dan de tsaristische censuur ooit is ge weest. Daarnaast bestaat echter nog een an dere censuur, n.l. die van het plaatse lijke comité der regeerende partij. De redactie staat onder strenge controle, haar opvattingen en meeningen moeten steeds samenvallen met de meeningen en opvattingen van de leiding der partij, In gewone tijden is het bet ekkelijk makkelijk zich aan die opvattingen aan te passen, ze te kennen. In tijden van hevigen strijd op den bolsjewistischen Olympus is de positie van de redactie zeer moeilijk: je kunt nooit met zeker heid zeggen, welke groep de overhand zal behalen, en van de overwinning van deze of gene groep hangt af, welke op vattingen in het vervolg als de juiste zullen beschouwd worden. De redactie moet in zulke tijden elke bindende uiting vermijden en in een geest schrijven, die voor tweeëlei uitlegging vatbaar is. Na de beëindiging van den strijd kan men dan een „vervolg" op de tijdens de wor steling geplaatste stukken ge/en, dat het toen geschrevene zoo uitlegt, dat het in overeenstemming gebracht wordt met hetgeen op dit oogenblik als d e waar heid beschouwd moet worden. De redacteurs van de sovjet-b'aden zijn dus werkelijke „inkt-koelies". Merk- waa dig :s echter het volgende: oadankr deze positie van slavernij oefent de sovjet-pers een geweldigen invloed op de bevolking uit, die verre den invloed van de groote en vrije bladen van het Westen overtreft. Dat is een der vreemd ste paradoxen van het Russische leven. Dc boisjewiki hebben de Russische pers gereorganiseerd en aan een strenge discipline onderworpen. Zij hebben ver schalende soorten.bladen ingesteld, be- stsmd voor verschillende groepen van dc bevolking; elk blad kreeg zijn door dc overheid aangewezen afzetgebied, zijn lezerskring, aan wien het zich moet aan passen De belangrijkste groepen zijn: de groote pers (de belangrijke bladen van de hoofdsteden), provinciale bladen, fabrieksblad, bladen voor de kleine ethische groepen, bladen voor boeren. Daarnaast bestaan de z.g. „muur-k-an- ten". Bijna elke sovjet-instelling heeft een dergelijke krant, ook zeer veel scho len, gestichten, enz. De muur-kranten worden in den regel door de „redactie" geschreven, van teekeningen voorz'en en op de daarvoor aangewezen plekken op gehangen. De „redacties" hebben dus geen onkosten en geen begrooting. De gewone bladen jgtaan natuurlijk in Rusland, evenals in de kapitalistische landen, voor het vraagstuk: hoe de uit gaven in evenwicht te brengen met ont vangsten? In Rusland wordt dit vraag stuk echter op een andere wijze opgelost dan in het Westen: daar zorgt de staat voo- de dekking van de eventueele te korten, Ook de adverteerders zijn steeds rijksinstellmgen, zoodat de afhankelijk heid der bladen van den staat en de re geerende partij volkomen is. De overheid zorgt er voor, dat de in woners zich op de daarvoor aangewezen bladen abonneeren. Het aantal abonné's kan dus niet als bewijs van de werke lijke belangstelling voor de bladen die nen, maar het is een onloochenbaar feit, dat de kranten nu in Rusland veel en aandachtig gelezen worden, dat zij nu dichter tot de b~eede massa's staan dan vóór de revolutie. Het verlangen naar informatie is nu in Rusland zeer groot, de massa wil wegwijs worden in de in gewikkelde binnenlandsche en buiten- landsche verhoudingen, en zij zoekt een antwoord op alle vragen in de pers. Dat verklaa-t den geweldigen invloed van die pers, de intensiviteit die voor een Westerling onbegrijpelijk moet zijn. De pers is dan ook een der machtigste mid delen van de boisjewiki. Men denke z'ch maar een oogenblik in den toestand in. Gedurende 13 jaar prent deze pers haar lezers datgene in, at de hee-schers wenschelijk achten, e bevolking heeft geen middel om de •istheid van de mededeelingen van die - ers te controleeren, omdat alle sovjet- biaden in denzelfden geest, vaak zelfs in iezelfde bewoordingen schrijven. Zelfs de meest critisch aangelegde menschen moeten ten slotte in de juistheid van die nededeelingen gaan gelooven. Tijdens len oorlog hebben verschillende landen, hoewel in veel zwakkeren vorm. iets dergelijks doorgemaakt. Men herinne'e zich alleen maar de verbazing van de Duitschers in 1918 na het sluiten van den wapenstilstand, toen zij voor het eerst iets begonnen te vernemen over den werkelijken stand van zaken. Eiken dag leest de sovjet-onderdaan in zijn blad over het een of ande-e „front", over de campagnes voor dit of voor dat, over de geweldige successen, die de Sovjet-Unie op elk gebied heet te hebben behaald. Daarnaast wordt hij steeds opzettelijk verkeerd ingelicht over den toestand in het buitenland. Zelfs zeer beschaafde Russen voelen zich bij hun komst naar het buitenland een lan gen tijd in een vreemde stemming, zij kunnen maar niet aan de gedachte wen nen, dat de toestand geheel anders is dan hun voorgesteld was. Daarnaast wordt de sovjet-burger dag in, dag-uit vergiftigd door de bewering, als zou de geheele wereld slechts één doel nastre ven: Rusland te bespringen, het van al 2ijn rijkdommen te berooven. De Rus, die naar het buitenland komt, ziet in alle Westersche volkeren verb:tterde vijan den van Rusland, die complotten tegen Rusland smeden en een oorlog tegen het land der sovjets voorbereiden. Hoe sterk deze psychose is, getuigt het volgende geval. Tijdens het proces tegen de z.g. „Industrieele partij" te Moskou, lukte het een zeer beschaafden Rus uit een der kozakkengebieden, een tegen stander van het sovjet-regime, uit Rus land te vluchten. Hij vertelde daarna, dat hij sceptisch had gesiaan tegenover de mededeelingen van de sovjet-bladen, hij begreep dat de boisjewiki uit propa gandistische oogmerken dingen publi ceerden. die n:et in overeenstemming met de waarheid waren, maar, dacht hij, geheel gelogen zullen die beweringen wel niet zijn. Hij verwachtte daarom in het buitenland ove~al een koortsachtige voorbereiding tot den oorlog te zien, zware artillerie naar de Russische grens vervoeren, legers naar het Oosten mar- cheeren. En het kostte hem moeite te beg ijpen, dat niemand er aan denkt Rusland aan te vallen, dat al die bewe ringen van de sovjet-bladen over een spoedig te verwachten interventie van door Frankrijk aangevoerde staten uit den bolsjewistischen duim gezogen zijn. Jaren lang voert de sovjet-pers een systematische actie, brengt zij den be woners van de Sovjet-Unie bepaalde opvattingen bij, st-mpt zij dag-in dag- uit den menschen beoaalde gedachten in, te-wijl elk tegengif volkomen ont breekt. De resultalen konden dan ook niet uitblijven. Het is aan die bladen on getwijfeld gelukt de Russisch.» massa be- aaide opvatt'ngen in te prenten, het geen voor de sovjet-regeerir.g een zeer welkome steun is. Van zeer veel belang is ook liet' feit, dat de sovjet-pers de overheid in een nauw contact brengt met de over het onmetelijke land verstrooide dorpen en rfe'rucbten en dat de bevolking van de afgelegenste plaatsen gewend raakt in de bladen, die vroeger alleen iver de hoofdsteden en de belangrijkste plaatsen sch'even en daarbij over dingen, die de massa weinig interesseerde en ver bo ven haar begrippen urigingen, beschrij vingen van hun eigen dorpjes te zien en over dingen te lezen, die hen interes seeren, die hun belangen raken In de sovjet-bladen is n.l. de rubriek van cor- -espondenties uit de provincie zeer uit gebreid, waarbij in die brieven veel ge sproken wordt over plaatselijke aange legenheden en plaatselijke grootheden, over wantoestanden en verschalende on gerechtigheden. In elk dorp zijn er een paar „selkor's" (do-pscorrespondenten), op elke fabriek een paar „rabkor's (ar beiderscorrespondenten) te vinden, die alles aan de redactie overbrieven. De meeste co-respondenties bevatten klach ten, en de overheid wijdt veel aandacht aan die brieven, reageert er op, laat elk geval onderzoeken. De vertegenwoordi gers van het O. M. hebben bevel gekre gen elke klacht van een selkor of een j-abkor te onderzoeken; de meeste klach ten hebben dus tastba-e resultaten: de schuldigen worden ontslagen, gerechte lijk vervolgd, uit de partij gezet (de amb tenaren zijn in den regel lid van de com munistische partij). Dit stelsel heeft zijn goede en slechte kanten. De bevolking krijgt daardoor het gevoel, dat de overheid belang in haar zaken stelt, naar gerechte klachten luis- le-t. Aan den anderen kant echter staat het feit, dat zeer vele selkor's en rabkor's misbruik maken van hun positie om zich op tegenstanders te wreken. De bevol king beschouwt dan ook zeer vele sel kor's en rabkor's als verklikkers, als agenten van de politie, als „verraders". De bevolking wreekt zich op haar wijze, n.l. door de selkor's af te ranselen of te vermoorden. Wie de sovjet-pe-s gere geld volgt, weet, dat het aantal moorden op selkor's en rabkor's zeer groot is, dat c'ie moor e i v ge sireken een epidemisch karakter dragen. Over het jaar 1930 beschikken wij nog niet over volledige statistieken, maar in 1929 wer den in Rusland gemiddeld eiken dag 56 selkor's of rabkor's vermoord. Dit wijst dus duidelijk op een feilen haat bij bepaalde gedeelten van de bevolking tegen die correspondenten. Daar die corespondenlen door dc bevolking als handlangers van dc boisjewiki be schouwd worden, dragen d:e moorden het karakter van strijd tegen het sovjet regime. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. Xotaris H. It. Starve heeft Dinsdag in het koffiehuis van den heer Simjje- la.ar te Biggekerke publiek verkocht 70 aren 30 centiaren 1 geniet 238 roe den bouwland nabij den straatweg naar Westmolenhoek te K o u d ek er'k'e. hooper P. Rièiiniorse Iz. aldaar voor f1840, RIJKSBELASTINGEN. Kadastrale metingen en schattingen. De Burgemeester van Middelburg brengt Ier kennis van belanghebbenden, dat van heden af gedurende, dertig da gen ter gemeente-secretarie ingang Helm Ier inzage is nedergelegd, de op gave van uitkomsten van de metingen en vastgestelde schattingen van eenige in deze gemeente gelegen eieendomnifen Middelburg, 31 Maart 1931. •De Burgemeester der gemeente Middelburg. P. DUMON TAK. 0 KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders Tan. Middelburg, maken bekend, dat de op 23 Februari j.l. vastgestelde kiezerslijst, zooals deze thans luidt tot 1 April van het volgend jaar van kracht blijft behou dens de wijzigingen daarin tengevolge van rechterlijke uitspraken, welke wijzi ging der lijst bevelen, te brengen. De kiezerslijst blijft voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage nedergeiegd en in afschrift, tegen be taling der kosten verkrijgbaar. Middelburg, 1 April 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. j:1 No 139. GRATIS stalen, alsmede afbeelding van Parijsche mo dellen en filmsterren na inzending dezer annonce met uw naam en adres aanVlisco, Postbus 19, Amsterdam,. Trek maar eens een paar ridderlaarzen aan en de spiegel zal U het beeld toonen var. een onver- valschten Middel-eeuwschen ridder! Inderdaad! Er is geen ander onderdeel van Uw kleeding op te noemen, dat zoo sterk Uw geheele persoonlijkheid bepaalt, als juist de schoen. Let dus op dit belangrijke onderdeel! Draag schoenen van onberispelijke snit: Nederlandsche schoenen! Deze hebben een reputatie van bijna een eeuw voor prima snit en pasvorm. Het zijn schoenen die dóór Nederlanders vóór Nederlanders zijn gemaakt! Schoenen maken den man! Koop dus straks: Nederlandsche schoenen Bovenstaand contrölemerk waarborgt U schoenen van Nederlandsch fabrikaat.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 7