Ijprouinciale zrcrmuschc HE XX'EEIW Fctografisciis Ateliers KEES HELDER Paascbdagen geopend. van Billijke prijzen No, 7 8. Twee bladen. DONDERDAG 2 APRIL 1931. Eerste blad. 174e Jaargang, BINNENLAND. ZEELAND. MIDDELBURG Lanqedelft V JL1SSIN GEN Bellamy park (Zondags gesloten) Modern Portretwerk Kort Zeeuwsch Nieuws. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. KUNST EN WETENSCHAP. «f S MIDDELBURGSCME COURANT abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.3Q, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg %8 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 eeni per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. By abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke r«g<w meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits 'm- drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot met meer dan 5 reg&ls opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent Hei laatstverschenen nummer van „De Volksstrijd", orgaan van de afd- Middel- borg der S.D.A.P., bevat een besehou- winkje naar aanleiding van de artikelen serie in ons blad, waarin wij onzen le xers de gelegenheid boden, van hunne fnziehten omtrent het werkloosheids vraagstuk te doen blijken. Zooals althans ten aanzien van een deel der gepubliceerde opstellen ver wacht mocht worden, heeit de redactie van het s,d. orgaan weinig waardeering voor de inzichten of opvattingen, welke (bij het niet-roode deel onzer lezers-in zenders bleken te bestaan. Wij duiden haar dat niet euvel, en wanneer zij eens wat krasse termen gebruikt, als daar zijn: „ontstellend gemis aan ook maar eenige elementaire kennis van onze hedendaag- sche maatschappij", „Godslastering" (art. no. 8), „De pruttelende burgerman" (no. 9) of „Inzender no. 19 heeit licht gezocht foij het walmende nachtpitje, dat de oud- liberale economiste mej. Elizabeth van Dorp heeft ontstoken".... wel, dan zijn wij ©ok daarover allerminst verontwaar digd. Men pleegt immers in de politieke polemiek dikwerf zoo duidelijk en plas tisch mogelijk te spreken! Zelfs de con clusie van „De Volksstrijd": „De en quête heeft wel aangetoond, welke waan denkbeelden nog in de burgerlijke kop pen rondspoken", treft ons niet als bij zonder onvriendelijk al huldigen wij, ten aanzien van de vraag, wat waandenk beeld»! zijn en wat niet, vermoedelijk een andere opvatting dan onze geachte iegene tander. Het vorenstaande vormt op zich zelf dus geen aanleiding, de zaak weer ter hand te nemen. De reden, dat wij zulks toch doen, ligt dan ook elders, en wel in de zeer eenzijdige voorstelling, die het bewuste artikeltje in „iJe Volksstrijd", ▼an onze enquête geeft. Dat een der ar tikelen (dat, ondei het pseudoniem „Tho mas Münzer", en, voegen we dit er eer- Hjkheidshalve dadelijk aan toe: in zijn soort een der beste) geschreven was door een vooraanstaand Middelburgsch soci aal-democraat, wordt niet vermeld. En toch viel dit voor den ingewijde, dunkt cms, wel te bevroeden, wanneer men daarii» b.v. leest: „Een planmatige productie, swoals het socialisme die bren gen zal, ziedaar het middel om deze tegenspraak, armoede uit rijkdom, te overwinnen." Gee® soc.-democraat zal dezen schrij ver rangschikken ouder hen „in wier bur gerlijke koppen waandenkbeelden rond spoken".. Of onder de „welwillende lie dendie niet verder weten te komen dam enkele pijnstillende middelen" doch wier politieke opvatting „niet nader wordt aangetoond". Hier volgen nog enkele citaten uit de ervoor vermelde beschouwingen: U4) .„Dit geld [ter leniging van den »<©#d Red. M. C.] moet door de overheid worden weggehaald bij hen, afte dit bezitten, in den vorm van belasting en wel onder de grootst «©gelijke progressie." ft5) „Om het evenwicht te herstellen, het verbruik weer opgevoerd moeten worden Een middel om het verbruik op te voeren is: „verhooging der loonen vaa de werknemers". Men kan aan nemen, dat de werknemers steeds aan* de grens van armoede leven," (17) „Middelen ter verbetering. Het opheffen van alle tariefmuren. Het regelen internationaal der productie. Waar een teveel aan goederen dreigt te ontstaan, het verminderen van den arbeidstijd in de betreffende in dustrieën, met behoud van het volle salaris. Het niet mogen ontslaan van personeel zoolang er nog een winst marge blijft, al is het nog zoo gering. Het onder toezicht stellen, inter nationaal door de knapste en intel ligentste personen van karakter en geest der groote industrieën, wereld concern s en bankbedrijven. Het me dezeggingschap in zaken, zoowel -wan werknemer als werkgever." Dat is, dunkt ons, wel voldoende om nog eens in herinnering te brengen, wat den oritischen en intelligenten lezer na tuurlijk toch al niet was ontgaan, dat de socialistische gedachtengang in den loop der publicaties de gelegenheid niet heeft ontbroken, zich vrij-uit te doen kennen in de kolommen van wat onze opponent zoo vriendelijk is te noemen „het leiden de liberale orgaan onzer provincie." Wanneer „De Volksstrijd" ook hiervan met een enkel woord melding hadde ge maakt, dan zou zijn beschouwinkje daar door zoowel aan volledigheid als aan objektiviteit nog gewonnen hebben, mee- nen wij. Maar: dan zou het de bewering, dat „de enquête ons niet bevredigd heeft" wellicht ook een weinig milder hebben moeten maken. Daarvoor was trouwens nog een andere reden. Het zal mag althans der redactie van „De Volksstrijd" niet onbekend zijn, welk contact ons blad, vóór het 'tot de publicatie der Werkloosheidsbeschou wingen besloot, behalve met andere po litieke stroomingen, ook met de dusge- noemde „moderne arbeidersbeweging" hier ter stede gezocht en verkregen heeft. En hoe wij daarbij gedaan hebben, wat maar eenigszins mogelijk was, om aan redelijke wenschen van de heeren tege moet te komen. Wanneer zij tenslotte evenwel ge meend hebben, in onze voorstellen niet te moeten treden, dan is dat hun goed recht. Maar wanneer zij dan, ondanks het feit dat de soc.-democratische inzich ten ten aanzien van het vraagstuk der werkloosheid reeds duidelijk tot uiting gekomen zijn, en, zoo zij ons de gevraag de medewerking niet onthouden hadden, wellicht nóg duidelijker en althans nog uitvoeriger onder de oogen onzer lezers gebracht zouden zijn geworden, door het resultaat „niet bevredigd" is dan heb ben de heeren dat uitsluitend aan zich- zelven, en niet aan ons, te danken of te verwijten! ROTTERDAM LLOYD RAPIDE. Het s.s. Insulinde wordt Donderdag 2 April 5 uur namiddag van Batavia te Marseille verwacht. De Lloyd Rapide vertrekt dienzelfden avond om 2'.15 uur vandaar, komt aan in Esschen op Vrij dag 3 April 18.04 uur, stopt rbet tn Roo sendaal, aankomst Rotterdam DP. 19.10 uur, Den Haag (Station H. S. M) 19.42 uur. SALARISVERMINDERING IN NED.-INDIE. V.D.-Aneta meldt uit Batavia: Hedenavond wordt een officieel be sluit verwacht, waarbij met ingang van 1 Juni 1931 alle ambtenaren 5 pet. op hun salaris zal worden gekort, welke korting met ingang van 1 Jan 1932 zal worden opgevoerd tot 10 pet. De mi- nisterieële bewilliging werd heden tele grafisch ontvangen. DE BADPLAATS TERHEYDE. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Monster is aangenomen het voorstel van B. en W. om over te gaan tot badexploitaiie van het zeedorp Terheyde. Naar aanleiding van het voorstel waren er eenige adressen ingekomen, waaronder van de Staatk. Geref. Partij en van kerkbesturen, waarin op gods dienstige gronden tegen dit voorstel werd opgekomen. Verder was er een adres van de R.K. en C.H. Kiesver- eeniging en de Plattelanderspartij, die wel willen meewerken om een bad plaats te stichten, doch alleen wanneer de Zondag niet zou worden ontheiligd. Er werd een commissie benoemd, welke de voorbereidingen voor oe bad- exploitalie van Terheyde zal treffen. Het Koninklijk bezoek aan Vlissingen. Volgens een publicatie van 'Sen bur gemeester van Vlissingen zal de Konin gin bij Haar bezoek aan Vlissin gen de volgende route nemen bij Haren rit door de stad op 17 Apiril a.s.Ka naalstraat, Piet Heinstraat, Dijkstraat, Gravenstraat^, Zeilmarkt, Walstraat4 Ketje olfolein. Badhuisstraat. Parklaan, Bou levard Evertsen, Kenau Hasselaa,rslra;U, Badhuisstraat, Koudekerksche weg, Bak- kersdorplaan, Koudekerksche weg, Kerk hof la an en van het ziekenhuis ^Bethes- da" naar het station: Kerkhoflaan. Sin gel, Koningsweg, Prins Hendrikweg. De meeste menschen, die u om raad vragen, zijn niettemin vast besloten om precies te doen, wat hun zeiven behaagt! MIDDELBURG. Ir. J. Boelen, f Ingewijden wisten reeds geruïmen tijd, dat ge .gezondheidstoestand van den heer ir. J. Boelen, hoofddirecteur der ge meentebedrijven alhier, te wenschen overliet en hij de laatste jaren meerma len aan het ziekbed gekluisterd was. Toen wij Maandagmorgen met hem in de Spanjaardstraat stonden te praten en hem met zijn groole overtuiging woor den van waardeering hoorden ui.enover de plichtsgetrouwheid van de oude brandweer, die ondanks alle critiek, toch nog steeds op haair post is, hadden wij niel gedacht reeds heden van zijn overlijden te moeien schrijven. Dinsdagmiddag is de overledene op zijn kantoor onwel geworden en giste renavond is hij op veel te 'j eugdigen leeftijd aan zijn gezin en zijn werkkring ontvallen. De heer Boelen was 31 Mei 1879 jgeboren en bereikte dus nng niet den 52-jarigen leeftijd. Na aan de teclin'sche school te Hannover zijn studies te heli- ben beëindigd, was de heer Boelen als volontair werkzaam te Charlottenluirg en keerde daarop naar Nederland terug, toen hij benoemd werd in gemeente dienst te Rotterdam. Na enkele jaren volgde zijn benoeming tot directeur der electrische centrale te Enschedé en met ingang van 1 Mei 1919, die tot hoofd directeur der drie gemeentebedrijven al hier gasfabriek, waterleiding en elec- Irisch bedrijf De gemeente verliest in den heer Boe len iemand, die zich met zijn geheele kracht en kennis gaf aan de aan zijn zorg toevertrouwde bedrijven. Welke groole veranderingen zijn er niet aan de gasfabriek aangebracht, hoe is deze niet (gemoderniseerd volgens zijn plannen. Welke groole werken heeft hij niet voor bereid aan de prise d'eau der waterlei ding, die als wij het goed hebben, zelfs nog niet geheel zjjn voltooid, hoe ge documenteerd zijn niet de door hem lui'ugebrachte rapporten inzake de nag steeds hangende drinkwatervoorziening' op Walcheren en ook het electrisch be drijf toont de kennis van hem, die veel te vroeg heen ging, o.a. in het nieuwe Igebouw aan den Poeledalesingel. Ook op zijn ziekbed gingen zijn gedachten steeds uit naar hetgeen 'in het belang van de bedrijven noodzakelijk werd ge acht en zijn werklust heeft zeker niet steeds zijn gezondheid bevorderd. Een flink hoofdambtenaar is heenge gaan, moge dfe overtuiging, dat dit in breeden kring erkend wordt, de achter- iblijvenden lót troost kunnen zijn. De ter aarde bestelling" van het stof felijk overschot is hepaald op Zaterdag a.s. des namiddags te half twee van het sterfhuis. Ook gisterenavond was het druk op den bazaar voor „Draagt elkanders lasten". De slutiing blijft bepaald op he denavond 8 uur, terwijl dan de toe gangsprijs is gesteld op 10 cent. Daarna fcolgt den publieken verkoop van het overschot der beschonken voorwerpt?!. Op de Markt is op het verhoogde deel, aan de zijde van het Stadhuis op eenigen aifstand van den rand een kaïkstreep geze't. De rijweg zalaldaap tmel dat stuk worden verbreed. WALCHEREN. ARNEMUIDEN. Woensdagavond viel een kind van v. d. G. in het kanaal op het havenhoofd. De heer Schroevers, die de drenkeling zag drijven, sprong ge kleed te water en had het gel.tk het kind vast te grijpen en weder op net droge te brengen Vermeld dient, dat de heer Schroevers reeds meei-dere malen daar ter plaatse, door gekleed in het water te springen kinderen van een wissen dood kon redden. SOUBURG. In de gehouden ledenver gadering der kiesvereeniging „Sou- burgsche Belang" werden voor de a.s, gemeenteraadsverkiezing de volgende candidaten gesteld. 1. W. Louwerse; 2, J. F. Jaqcues; 3, M. Ferase; 4, L. Koppejan; 5. G. F. de Grave; 6. M, J. Strijd; 7. L. Wisse; 8. L, G. v. d. Broeke; 9. B. A. Dievenbach; 10. D. v. d. Berge. (ingez. M.ed.} De Commissaris der Koningin heeft benoemd tot gemeenteveldwachter te Brouwershaven W. Jonker, thans agent van politie te Zierikzae. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van "s Rijks schatkist is ontvangen wegens over vorige jaren te weinig be taalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij Jen inspec teur der directe belastingen te M i d- d e 1 b u r g f 265 57; f 103.56; f 13.14; te Terneuzen f 148.47. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 22 tot en met 28 Maart in de provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Middel burg 1, 7aa m- slag 1, Diphtherie: Goes 1, Sas van Gent 1. Woensdag vierde de heer A Bim- meLzijn 50-jarig jubileum als organist der Ned. Herv. Kerk te AaJflekerke. Des morgens brachten ds. J. W Note- boorn en de president-kerkvoogd, de heer S. Wisse, den jubilaris een bezoek en overhandigden hem als huldeblijk een enveloppe met inhoud. Ook van andere zijde mocht de heer Bimmel vele felici taties ontvangen. Als bijzonderheid dient nog vermeld, dat de heer Bimmel gedurende die 50 jaar slechts eenmaal het orgel niet kon bespelen. Naar de Goesche Crt. verneemt zal de openbare wandelweg, welke vroeger langs het ziekenhuis aan den Oostwal te Goes liep, aan het verkeer worden onttrekken. De weg met de gedempte vest wordt tot tuir. van het ziekenhuis ingericht. Dinsdagavond heeft met veel succes in het „Concert- en Bioscoopgebouw" te Terneuzen de opvoering' plaats gehad van het blijspel in 3 bedrijven „Daar liegen we ons uit" door de vereenigiug „De Kunstclub" uit Middelburg. De medewerkende dames werden met bloemen gehuldigd. teur van het L, O in Z, Vlaanderen, het bestuur der gemeente, de commissie van toezicht op het 1. o. en andere genoodig- den hem op zeer hartelijke wijze gehul digd. Op de voordracht voor de benoe ming van een onderwijzeres aan de O. L. school te Slijkpaat zijn geplaatst dames C. de'Doelder te feirneuzen. I. Hamelinck te Hoofdplaat en E. S. Graefschepe te Sluis. Bij Kon. besluit .is benoemd tot ge woon noogleeraar in de afdeet'iy der bouwkunde aan de Techmsche Hoo- geschool te Delft, om onderwijs te geven in het handteekenen en de geschiedenis der schilder- en beeldhouwkunst Huib. Luns. directeur van het Rijks nstituut tot opleiding van teeken.eeramen, te Am sterdam. In de commissie, die in 1931 belast is met het examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid wenschen te ver krijgen tot het geven van middelbaar onderwijs in het boekhouden (akte K XII en Q), of tot het geven van lager onder wijs in de beginselen der handelskennis (akte U). zijn benoemd tot lid en voorzitter: dr. S. Elzinga, in specteur te Haarlem; tot leden om, W. Kosten en mr. dr. H. Schmidt Degener beiden te Middelburg. Mej. S. Doets vroeger te Middel burg woonachtig, voorgangster der afd. Oud-Beijerland van den Ned. Protestan tenbond, is benoemd tot hulppredikante te Gorinchem en Sliedrecht. De oudste dienstdoende predikant in ons land,, ds. Jac. Barbas J. A.zn., pred. der Nederl. Herv. Gem1, te Schaars- bergen bij Arnhem1 heeft na 58-jarige ambtsvervulling tegen 1 Juli emeritaat aangevraagd. Geref. Kerk. Tweetal te Goes ds, H. Knoop te Delfs- haven en ds. J. Meijer te Hoogeveen, De heer C. Dijkwel, onderwijzer aan de o, 1. school te Axel, heeft Dins dag j.l„ na een diensttijd van bijna 40 jaar, afscheid genomen van het onderwijs aldaar. Namens onderwijzers en leerlingen werd hem 's middags een geschenk aan geboden. 's Avonds hebben de inspec- T A r, ri" d. Iü S Der Tod Jesu, Gemengde Zangvereeniging „Hosanna". Wij toeven weer op den drempel van het nieuwe. De natuur staat op het punt te ontwaken. Het oude sterft langzaam af en het nieuwe breekt zacht en schuch ter door. Deze tijd, waarin de nooit-vol- prezen natuur zich van haar schoonstea kant laat zien, leent zich bij uitstek voor mediteeren, is wel uitermate rijk aan contrasteerende stemmingen. Sterven en opstanding. Dood en leven, In dezen tijd vooral worden wij hieraan telkens op treffende wijze herinnerd. Het zijn begrippen, die tot diep en ernstig nadenken aanleiding geven en in allerlei verheven vormen gesymboliseerd zijn ge worden. Wij denken hierbij in de allereerste plaats aan de klanksymboliek van den onvergetelijken en nimmer te overtreffen Bach, die in 't bizonder het lijden, ster ven en weder opstaan van Jezus in de meest-verheven en meest-aangrijpende klanken heeft weergegeven. Maar ook Graun heeft met zijn compositie „Der Tod Jesu" bekendheid verworven, en aan diens werk uit het begin van de 18e eeuw- dient men zeer zeker historische waarde toe te schrijven. Zonder twijfel is Graun een man van beteekenis geweest; het zou moedwillig zijn te ontkennen, dat dit oratorium schoone momenten bevat. Doch niet altijd is het den componist ge lukt de aandacht voortdurend gespannen te houden. Maar dan komt, net van pas, een groot opgezette Fuga (die door Beet hoven bewonderd werd) „Christus hat uns ein Vorbild gelassen", de belangstel ling weer gaande maken. De uitvoering zelf voldeed in veel aan strenge eischen. Het doel, een wijdings volle avond te schenken, is alleszins be reikt. De koorzang was van zeer goede hoedanigheden; daarvoor komt lof toe aan den leider, den heer Jan Kuiler. Hij had, als steeds, het ensemble geheel in s Sj 12 C d f C if t r

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1