PHILIPS HET GEVAL MAZAROFF No. 2634 TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELSURGSCHE COURANT VAN DINSDAG 31 MAART 1931. No. 76. EEN HALVE EEUW SPAREN PER POST. BINNENLAND. ZEELAND. 'n Populaire instal latie - een uitmuntende combinatie van een drie- lamps-ontvanger en een krachtigen electromag- netischen luidspreker. En gemakkelijk te bedie nen Met aparte fijnregeling Complete ontvanginstallatie :*a 1 April bestaat de Rijkspost spaarbank 50 jaar. 375 millioen gulden inleg- gerskapitaal. Hce zij ontstond en wat zi) deed. Een iraai gedenkboek Morgen zal het vijftig jaar geleden zijn, Mat de wet tot instelling eenf£ Rijkspost spaarbank in werking trad. Ter herden- iking van dat feit heeft de Directie der .iank een door de Algemeene irukkerij keurig verzorgd gedenkschrift t «cht doen zien, dat in vijf hoofdstukken, voorafgegaan door een inleiding, een «verzicht geeft van verschillende we- Jfünswaardi^heden omtrent die instelling. "Tn de inleiding wordt de aandacht ge vestigd op de groote ontwikkeling van ket financieel-economisch leven in de afgeloopen 50 jaar, in het bijzonder op den opbloei van bedrijven, welke aan de Rijkspostspaarbank min of meer nauw verwant zijn. Door de betrekkelijk lage jente van 2.64 ten honderd, door de Post spaarbank vergoed, waren de andere spaarbanken in de gelegenheid zich krachtig te ontwikkelen. Daarnaast kwamen in 1901 de boerenleenbanken op. Gewezen wordt voorts op de groote vlucht van het verzekeringswezen, op de toeneming van het aantal spaar kassen en op de voor het sparen rem mende werking van het afbetalings- sielsel. Ofschoon de economische verhoudin gen hierdoor wel veranderden, zag toch de Postspaarbank het aantal harer in leggers en het bij haar ingelegd kapitaal gestadig toenemen. Vervolgens wordt in een eerste hoofd stuk de oprichting van de Rijkspost spaarbank besproken. Het denkbeeld om de postadministratie aan het sparen dienstbaar te maken, heeft zoo wordt daar vermeld niet direct tot de op richting van een dergelijke Rijksinstel ling geleid. Aanvankelijk bepaalde de tasschenkomst van de posterijen zich tot het verleenen van bemiddeling voor bet inleggen in- en verkrijgen van terug betalingen uit particuliere spaarbanken, waaromtrent een Kon. Besluit van 1875 oorzieningen inhield. Eerst het misluk ten van dezen maatregel is aanleiding tot de oprichting van de Rijkspostspaar bank geweest. Aan de behandeling van het desbetreffend wetsontwerp in de Sïaten-Generaal wordt in dit hoofdstuk de noodige aandacht gewijd. Merkwaar dig is de krachtige oppositie van prin- cipieelen aard, welke tegen de oprich ting is gevoerd door overtuigde aan hangers van de Manchester School. Het volgend hoofdstuk geeft een be knopt historisch overzicht van de voor schriften en de administratie der bank. Hierna volgt in een derde hoofdstuk een schets van de ontwikkeling van het bedrijf. Zooveel mogelijk is daarbij ge streefd den lezer voor cijfers te sparen. Waar voor cijfermateriaal de aandacht moest worden gevraagd, is het verloop Ier cijfers door een grafische voorstel ling in den tekst overzichtelijk gemaakt. Behandeld worden hier eerst de spaar bankboekjes waarvan er ultimo 1930 2.1 millioen in omloop waren; vervolgens de inleggingen en terugbetalingen, welke ultimo 1930 in aantal resp 2,5 en 1.3 millioen en in bedragen resp. f 149 en f 134 millioen beliepen. Meer in het bijzonder wordt evenwel aandacht ge vraagd voor den groei van het inleggers kapitaal. Dit kapitaal, thans 375 mil lioen gulden, is ontstaan uit hetgeen in den loop der jaren meer is ingelegd dein terugbetaald en uit de van dat saldo ge kweekte en niet terugbetaalde rente. De sterke schommelingen van de over schotten jaar voor jaar worden uitvoerig DOOP 3.S. FUETCHEB. toen ik den laatsten keer bier ertoefde, was zij hel eigendom van Ha- neshaws mompeiae mijn metgezel. Zij zijn allen zek.er overleden. Die man zal zekei Musgr^vG zijn hr verscheen een man in de deur. Het was iemand van middelbaren leef- V, sP°Dkleed!n!>, met een aangenaam ui! er lijk en. hetzij wij hem hadden ge stoord in zijn middagslaapje hetzij hij langzaam van aard w.is, in ieder gev-il zag hij er slaperig uil en was hij Traag" in zijn bewegingen. Achter hem aan kwam een vrouw, met een intelligent ge zicht, keurig en netjes in haar kleeding en blijkbaar een flinkje vrouw. Zij Rep den man voorbij en was 't eerst bij on zen wagen. Zij voerde hel woord. Goedendag', juffrouw, zei de mijn heer Mazaroff. U is zekeb de herbergier ster' en dat is zeker uw man? Wel nu wij denken er over onze reis hier voo,, een paar dagen af te breken. Heeft u kamers voor ons Zeer zeker, mijnheer! antwoordde de vrouw, terwijl zij den wagen en de in zittende terdege opnam. Wij hebben zeer goede kamers, mijnheer er kjOinen besproken, waarbij er op gewezen vo dt hoe wijzigingen in den rentestand (wisseling in de conjunctuur) duidelijk n het beloop van de cijfers der iaarlijk- sche overschotten zijn waar te nemen. In tijden van dalenden rentestand als b.v. in de jaren 18851895 ziet men de saldi sterk stijgen. Ook het abnor maal hooge saldo van ruim f 15 millioen over 1930 wijst in dezelfde richting. Aan den invloed van andere facto en op de saldicijfers wordt mede aandacht gewijd. Aldus is getracht de cijfers zooveel mogelijk te verklaren. De ontwikkeling van verschillende onderdeelen van het bedrijf wordt in een vierde hoofdstuk besproken. Aan de orde wo~den daar in de eerste plaats gesteld het sparen door middel van zegels en de spaarbankboekjes voor het marinepersoneel. Voorts enkele onderwerpen, welke buiten het eigen lijke spaarbedrijf vallen: belegging van gelden van minderjarigen alsmede aan- heer, de staangeldboekjes, belegging van gelden van minderjarigen alsmede aan koop van Nationale Schuld en de Staats schuldboekjes. Vooral beleggingen van kleine sommen voor minderjarigen en inschrijvingen op de" Staatsschüldboekjes zijn van beteekenis geworden. De in schrijvingen op laatstgenoemde boekjes bedroegen ultimo 1930 f 42 millioen nominaal. Het laatste hoofdstuk behandelt de belegging van gelden en de bedrijfsuit- komsten. De wettelijke grenzen van het belegginsveld zijn sinds de oprichting der bank vrijwel dezelfde gebleven. Ook de wet van 29 December 1928, waarbij voor de belegging van gelden van alle Rijksfondsen nadere regelen zijn gesteld, heeft in het beleggingsveld niet veel verandering gebracht. De kern der be legging is ten allen tijde ^geweest Natio nale Schuld en Schuldbrieven van pu bliekrechtelijke corporaties. Besproken worden de resultaten, welke deze uiterst solide doch eenzijdige belegging over een halve eeuw heeft opgeleverd. In perioden van stijgenden rentestand als van 1895 tot 1900 en van 1910 tot 1920 werd de bank getroffen door sterke waardedaling van haar effectenbezit, waa~tegen de gecumuleerde bedrijfsover- schotten niet opwogen. In de laatste periode van dalenden rentestand na 1920 kwamen echter dé bedrijfsoverschotten geleidelijk tot hun recht, zoodat ultimo 1929 de waarde van het effectenbezit de vordering van de inleggers met f 46 millioen overtrof. Deze gunstige fioan- cieele positie der bank was het welke ten vorigen jare aanleiding gaf tot het voorstel om in de wet de mogelijkheid te openen de rentevergoeding te gele gener tijd op 3 pet. te brengen, Het gedenkschrift bevat ten slotte een afbeelding van het gebouw, waarin de administratie in 1881 werd aange vangen, verschillende foto's van het in- en uitwendige van het administratiege bouw aan de van Baerlestraat, alsmede de portretten van de vroegere directeuren der bank mr, A, Kerdijk, A. P. Th. Sassen, P. J. F. Dubois en van den huidigen directeur mr. J. H. C. Busing. DE DUMPINGSKWESTIE In antwoord op de schriftelijke vragen van den heer Lovink betreffende het nemen van maatregelen van regeerings- wege in verband met bepalingen, die in het buitenland in voorbe-eiding zijn om producten tot beneden kostprijs op open; markten te werpen, deelt minister Ruys de Beerenbrouck thans het volgende mede Het vraagstuk der dumping en anti herhaaldelijk toeristen 'bij ons. Zijn uw bedden goed? vroeg' mijn heer Mazaroff. Onze bedden zijn uitstekend, ze worden steeds extra gelucht in het reis- seizoen. Wij krijgen veel bezoek van dames en heeren met auto's en wij zijn daarop ingericht. Indien u wilt bin- pénkomen, mijnheer En is uw tafel goed vroeg mijn heer Mazaroff. Deze Noordelijke lucht maakt een mensch hongerig, weet u, en u woont bier ver van een markt. Wat kimt u ons te eten geven? Ook wat dat betreft stelde zij hem ge rust; uit de vlugge wijze waarop zij haar provisiekamer opnoemde bleek, wel dal wij niet te klag'en zouden hebben en dal de wijnkelder even goed gevuld, was als de provisiekamer. Dan zal het wel gaan, juffrouw, zeide mijnheer Mazaroff. Uw man wil mijn chauffeur de garage wel wijzen en wilt u onze bagage binnen laten bren gen U heeft hier een prachtig uit zicht en de lucht is liier heer Lijk, ver volgde hij, terwijl hij uit den wagen stapte, en een flink huis, dat is zeker! Ik hoop dat alles naai- uw zin zal zijn, mijnheer, zeide de herbergierster terwijl zij ons binnen leidde. Wij' hebben hier gasten gehad, die het jammer von den om1 te vertrekken. Daar is een zit kamer, mijnheer, die geheel tot uw be schikking staat. dumping is eenigen tijd geleden door de Regeering voorgelegd aan de Commissie voor de Economische Polit ek. Een uit deze gevo mde sub-commissie heeft sedert aan de Regeering een (voorloopig) rapport omtrent het vraagstuk uitge bracht. De regeering overweegt thans de mo gelijkheid eener wettelijke voorziening, welke ten doel z„l hebben de gelegen heid te scheppen in daartoe leidende ge vallen tegen verschijnselen van dumping bepaalde afweermaatregelen te nemen. RIJKSSTEUN VOOR DEN AFZET VAN ZUIVELPRODUCTEN. De Alg. Ned. Zuivelbond (F.N.Zheeft zich met een adres tot den minister van Binnenlandsche Zaken gewend met het verzoek om regeeringssteun tot het ma ken van algemeene propaganda voor het gebruik van boter, kaas en melk in bin nen- en buitenland. En door het gebruik van deze zuivelproducten te bevo deren door middel eener goede voorlichting bij het onderwijs en door regeeringssteun tot het stichten van een propagandafonds ten bedrage van een millioen ter bevor dering van" den afzet. HANDHAVING DER RECHTEN VAN DEN MAN. Men zendt ons een manifest vanwege een zekere „Liga voor handhaving der rechten van den man in Nederland". Wij hebben daarvan niet eerder gehoord en de datum, waarop wij het publiceeren, een dag vóór den eersten April is verdacht. Maar toch: onder de eenzijdige overdrijving schuilt wellicht ook hier me nige vonk van juisc inzicht, en daarom wagen we het er op. Hier volgt de hoofd zaak van het manifest: „De afgeloopen decennia hebben ge bracht de emancipatie, 't stemrecht aan de vrouw, speciaal in de literatuur van den laatsten tijd wordt het resultaat van deze richtingen gedemonstreerd en de vraag doet zich voor: is de vrouw in haar streven om de gelijkwaardige, gelijkge rechtigde en de „would be" gelijkkunnen- de van den man te zijn, niet te ver ge gaan? Er zijn reeds pantoffelhelden genoeg, ook vrijgezellen, die de angst om het hart slaat als zij de tegenwoordige mon daine, zelfbewuste, dikwijls arrogante vrouw gadeslaan. Het is geen wonder, dat zij terugschrik ken voor een huwelijk. Onder de jongeren en onervarénen zijn natuurlijk altijd slachtoffers te maken, waaraan de arglistigheid van liefdoen, ge durende een steeds korter wordende pe riode, niet vreemd is. Maar: is de maatschappij verbeterd nu wij het vrouwenkiesrecht hebben? Wat heeft de vrouw gedaan voor be ter onderwijs, voor moderniseering hier van door 't meisje beter te instruëeren in alles wat zij moet weten voor 't huwelijk en de opvoeding van kinderen? Waaraan is het zoo onrustbarend stij gend aantal echtscheidingen te wijten? Is de zucht tot zelfstandigheid der vrouw door haar arbeid in fabrieken en op kantoren, niet voor een groot deel te rug te brengen tot ijdelheid en grof ego isme? Wordt de arbeid in de huishouding, voor opvoeding der kinderen in 't gezin, thans niet als iets kleineerends gevoeld in 't begrip der massa? Heeft die arbeid in fabriek en op kan toor, die tegen lager loon plaats vindt dan waarvoor wij mannen kunnen wer ken, als wij een gezin willen formeeren, niet tot gevolg meer werkloosheid? Beneemt elke vrouw die een plaats in neemt, welke beter door een man kan vervuld worden, niet de kans op een hu welijk aan een harer sexegenooten? En ten slotte: Voert de waarneming van een betrek- Zij bracht ons in een ouderwetsch ge meubelde kamer met hooge, smalle ra men, die uitzicht gaven op de heide en de heuvels. Mijnheer Mazaroff knorde tevreden. Dat lijkt mij, zeide liij;, Reserveer deze kamer voor ons zoolang wij hier blijven. Holt! riep hij uit nadat hij; niet de herbergierster had beraadslaagd over ons avondeten en. z'ij ons had veriaten, dit bevalt mij, je krijgt in die groote moderne hotels nooit die gemakken als in een óuderwe'.sche, Engel iche herberg! Naar zoo'n plekje heb ik herhaaldelijk verlangd als ik in plaatsen was, waar geen muur eenige schaduw aanbood en geen. boom om daaronder beschutting le zoeken; dit is een koel, rustig plekje, waar de tijd schijnt stil te staan. Dal' bevalt mij, Iloflt wjij zullen een whis- ky-soda nemen en voor oins diner een eindje rondloopen. Op onze wandeling bleek mij al heel spoedig, dat Mazaroff even goed bekend was met deze herberg, als de tegenwoor dige bewoners. Alhoewel hij daarover geen woord uitte, indien Musgrave of een van zijn menschen in de nabijheid was, merkte ik, dat hij elke steen van de oude gebouwen zoowel als elk plekje daar omheen kende; zoo nu en dan uitte hij een herinnering1 of fluisterde dal er iets was bijgekomen of verdwe nen. Er was een ommuurde tuin ter zijde van het huis; hij liep daarlangs met king door de gehuwde vrouw niet naar de ontwrichting der maatschappij, daar dit toch in vele gevallen zal leiden naar een immoreelen levenswandel, een ver kapt concubinaat? Indien u, geachte lezer, bij uzelf over deze vragen heeft nagedacht, zult u wel tot de conclusie komen dat een vereeni- ging als de onze, ten doel hebbende de positie van den man te verdedigen, reden van bestaan heeft in de tegenwoordige tijdsomstandigheden. Wacht niet lang, geeft u op als lid. De namen onzer leden worden niet gepu- bnceerd, daar helaas vele mannen den van ouds spreekwoordelijken „mannen moed" missen. Wat de middelen betreft, hebben en kele vermogende leden een som bij el- I kaar gebracht, voldoende voor de kos ten van propaganda en om de te voe ren actie te dekken, zoodat geen contri butie wordt geheven. Wij willen zijn vrije mannen, niet geknecht, gekweld en gekneusd in den huwelijksband. Wij zullen pal staan voor onze natuurlijke rechten. De vrouw en de man zijn nooit gelijk te maken; wij zullen de vrouw blijven eeren als moeder en opvoedster der kinderen, maar wij willen geen kemphanen van haar ge maakt zien." De onderteekening van dit manifest luidt: „Liga voor handhaving der rechten van den man in Nederland. Alg. secre tariaat: J. Banckerstraat 1243, Amster dam (W.)" MIDDELBURG. De bazaar in hei Schuttershof- Zooals wij gisteren reeds schreven heeft de opening van den bazaar voor het t.b.c.-fonds „Draagt elkanders lasten' gisterenavond plaats gehad. Zeer velen hadden aan de uitnoodiging om daarbij tegenwoordig te zijn, ge volg gegeven en de voorzitter, de hees- L. Pingemanse, heette allen welkom. Spr. deelde mede, dat o.a. van den Commissaris der Koningin en mevr. Quarfes van t'fforcf, van deffl burge meester en van den heer mr. II. M. van Dusseldorp bericht van verh'nlering was ingekomen, terwijl ook het hoofdbe stuur van het fonds en ds. O'bbink be richt van ve hindering zonden. Spr. deelde mede, dat de officieel© sluiting van den bazaar (door ds. Van Voorst Va der) bepaald is op Donderdagavond acht uur eii dat de Iheeschenkerij door de firma van Nelle dezen eersten avond niet plaats kon hebben in de kleine zaal. docli wel de volgende dagen. Ten slotte deelde spr. mede, dat in 1Q30 te Mid delburg f 1833 voor de t.b.c. lijders is uitgegeven en' in geheel hel land f 38.116.15. Vervolgens verzocht spr. ds. D. Ringnalda tot opening van den ba zaar over te gaan. De heer ds. Ringnaida noemde hel een aangename taak, waar het zulk een 'sympathiek doel betreft. Er is een tijd geweest, dat Frankrijk voor ging de vakvereeuigingen te verbieden, en dit slechte voorbeeld elders na volg'n g vond, doch in 1872 werd in Nederland het verbod opgeheven 'en spr. juicht het toe dat naast de neultrale vakvereen'g'ng en hel N. V. V. ook het Chr. Nationaal werkliedenverbond bestaal, dat goed so ciaal werk verricht, o.a. in zijn on derdeel ..Draagt elkanders lasten", welk, fonds zoo veel doet voor de t.b.c.-bestrij ding in de huisgezinnen. Prof. Obbink heeft eens gezegd, dat hij ontroerd was, over de geringe on'roe- ring in dezen materialistischen tijd. Door den laatsten wereldoorlog, is er men zie maar naar Rusland veel verruwd en vergrofd, maar daar tegenover staat het werk als dit, Waar voor men niet dankbaar genoeg kan zijn. 'Het is te begrijpen, dal de predikanten de vertrouwdheid van iemand, die zich daar thuis voelde. Toen wij den tuin uitliepen, ontmoetten wij Musgrave met een mand appels in de hand; Ma zaroff ging naar hem toe en wees naar een vierkante inzink,ing in 't midden van het veld. - Bel lijkL mij, merkte hij op. alsof daar vroeger dagen een kuil voor liane- gevechten is geweest. Musgrave knikte en zijn gewoonlijk sla perige oogen toonden eenige belangstel ling. Dat is waar, mijnheer! Die is er ge weest. natuurlijk lang voor mijn lijd, Ik heb daarover wel eens hooren spre ken door oudere menschen. Dat 'Vier kant. daar midden in liet veld daar was het. Zij hielden daar hanegevechlen, Zondagsmiddags, mijnheer; :ie heeren kwamen van wijd en zijd en brachten hun beesten mee e n die vochten daar terwijl de eigenaars er rondom! heen zaten op banken en weddenschappen: aangingen. Ik héb een of twee oudjes gekend, die zich dat wisten te herinneren maar zij zijn overleden. Goede oude tijd! mompelde Maza roff, ofslechte oude tijd! Eerder slecht dan goed, zou ik djen- ken, mijnheer, antwoordde de herber gier. Ik heb begrepen, dat het in die dagen hier een rare boel wfts. Het is nu in ieder geval heel rustig merkte (Ingez. Me*fc) werk als dit gaarne steunen, want in de eerste plaats is wel hun doel den gees telijken nood te stilLen, maar daarnaast hebben zij ook oog voor der menschen- nooden tn. behoeften en steunen zij gaar ne liet syhipathieke doet als dit. Spr .juicht de aanwezigheid van dr. Hoorweg toe. (De voorzitter had reeds dr. Orbaan als sec etaris der prov. ver. tot bestrijding der t.b.c. welkom geheeten), die den bazaar krachtig heeft aanbe volen, omdat het fonds zooveel vooor t.b.c.-patiënten doet. Spr wijst er verder op, dat hierl sjamenwerking noodig was lusscheii de dames, die den bazaar hielpen inrich ten en de heeren bestuursleden, dit is dikwijls, niet zoo makkelijk. Maar men .heefi samen het goede 'tot stand ge bracht en wat de dames betreft du|rft spr. eigenlijk niet meer te spreken van hel zwakke geslacht als hij' ziet wat die hebben geprésteerd, hij hoopt dat haar werk rijk mogen worden gezegend. Spr herinnert er dan aan hoe men zidh thans bevindt in de stille week, maai de stilheid van de ziet moet juist leiden tot groote. werkzaamheid. Spr. herinnert aan het „Bidt en. wenkt" en dit voor allen, die het noodig hénben. Middelburg heeft vele goede eigen schappen en een daarvan is, dat het goed bazaars 'k(an org'aniseeren. In de stille week doet men dat niet uitoundig', maar op gepaste wijze Spr. hoopt dat er veel verkocht zal worden, maar speciaal dat een door een liggende patiënte in vier jaar gemaakjte sprei een flinken prijs zal opbrengen, Mazaroff op. Nietwaar? Zoo nu en dan hebben wij hel erg druk, mijnheer. Vanmorgen kwamen hier heel wal klanten. En die hoofdweg daar wordt nog altijd veel gebruikt door die veedrijvers hel zal op dien weg mor gen een heele drukte zijn, want den dag daarop is er jaarmarkt in Cloughl- waite en dan komt hier heel wat volilc voorbij. Wij waren, terwijl Mazaroff en de herbergier samen praatten aan liet hek van den tuin gekomén en toen Musgrave op het punt stond dal te openen, zagën wij twee dames aankomen. Musgrave groette toen zij in onze richting' kieken; zij knikten beiden vriendelijk terug. Mijn oog viel voornamelijk) op een van hen, een meisje van ongeveer twintig jaren, met bruin haar en frissche ge laatskleur, slank en bevallig in haar landelijke kleeding en opvallend knap, zooals ik met een oogopslag' zag; de andere was een groote, knappe vrouw van middelbaren leeftijd, met een eenigs- zins strenge, en kpudc uitdrukking' op baar gezicht. Hun kleeding en hun hou ding deden zien, d,at zij dames van. aan zien wareneen halt' dozijn honden van verschillende ra sprongen vroolijk met lien mede. (Wordt vervolgd.)'

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5