iprouinciale Zteumsche Zeeuwsch Profetenbrood No, 7 6. Twee bladen. DINSDAG 31 MAART 1931. Eerste blad. 174e Jaargang, BINNENLAND. ZEELAND. Kort Zeeuwsch Nieuws. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. BUITENLAND. ONDERWIJS. Algemeen Overwicht. MIDDELBURGSCHE COURANT 9» abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen jf 2.30., elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg J® cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 36 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V, MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Tele ïoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke refel meer 30 cent. in de rubriek „ivieme Advertenuen" woraea, mus «na drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, lot niet meer dan 5 regefo opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven oi „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 eent. DE VERTEGENWOORDIGING VAN DE ECONOMISCHE VOLKEN BONDCONFERENTIE. Op de vragen van het 1 weede Kamer lid den heer Van der Waerden betref fende het niet aanwijzen van een Neder- ïandsch deskundige, vertegenwoordigende de sociaal-democratische denkrichting, «aar de a.s. conferentie van den Volken bond, ter bestudeering van oorzaak, verloop en herhaling van de economische depressie, heeft de minister van Binnenl. zaken en Landbouw o.a. geantwoord dat een afvaardiging van de „delegaties" naar deze besp-eking blijkens de uitnoo- diging geenszins in de bedoeling lag. Ove rigens was er geen enkele reden om, aan gezien de aangewezen deskundige ge heel van deze aangelegenheid op de hoogte kon worden geacht, naast hem een tweeden deskundige uitsluitend op grond van diens politieke denkrichting aan te wijzen. Van een krenkende achterstelling door Se Regeering van eenigerlei p ilitieke ge- tóndheïd, de sociaal-democratie daarbij «begrepen, is geen sprake. DE WATELER-VREDESPRIJS. De Carnegie-Stichting te 's-Gravenha- ge heeft den Wateler-vredesprijs voor 1931 toegekend aan Sir Eric Drummond, secretaris-generaal van den Volkenbond, op grond van zijn bijzondere verdiensten voor de ontwikkeling van de organisatie der internationale samenleving. Sir Eric Drummond heeft echter het bedrag, daar zijn functie het hem be- rwaarlijk maakt het te accepteeren, ter beschikking gesteld van de Carnegie- stichting, die het daarop heeft toegewe zen aan de Internationale Unie van Vol- kenbondsvereenigingen, gevestigd te Brussel IJKWEZEN. Bfjt Kon. besluit zijn, te rekenen van 1 Januari 1.1., benoemd tot ijker der maten en gewichten de adjunct-ijkers Th. Pie- ters, A. W. Schrier en H. P, Blom. het echte M FETERSE, Confiseur-Patissier. (Ingez. Med.) Het Koninklijk bezoek aan Vlissingen, De Koninklijke familie zal Vrijdag 17 April a.s. met den mailtrein van 12.38 te Vlissingen aankomen en zich te voet begeven naar het marine-emplacement aan de binnenhaven, waar de aanwezigz opleidingstroepen zullen worden geïn specteerd en het wachtschip Noord-Bra bant en ook de gebouwen op dit terrein ia oogenschouw worden genomen, Het bezoek hier zal duren van 12.45 tot 1.30 Weder te voet begeven H. M, de Ko- ningim, H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. de Prins zich dan naar de koninklijke wachtkamer in het station, waar het per soneel Tan het Nederlandsch Loodswe zen, onder leiding van den directeur, ka ostein ter zee R. H. Arntzenius, gelegen heid zal hebben zijn opwachting te ma ken, Te 1.45 begeeft de vorstelijke familie zich aan boorcj van de motorveerboot Koniagnu wilhelmina, die aan haar ge wone aanlegplaats za! liggen en aan boordt waarvan zich dan reeds ongeveer 150 geuoodigden zullen bevinden. Met de aaotorveerboot zal een korte vaar tocht op de reede worden gemaakt, om dan de nieuwe haven in te varen. Na een toespraak van den minister van' wa terstaat zal H. M. een kort antwoord ge ren ets daarop een gedenksteen onthul len, die later in den kaaimuur, waarbij de boot zal stil liggen, wordt aangebracht. Na deze plechtigheid vaart de boot naar haar aanlegplaats terug en debar- keerem de hooge gasten om vervolgens over de nieuwe keersluis te wandelen naar het z.g. Eiland, waar de Oranjebom: n net eiland-comité in de gelegenheic sullen worden gesteld hunne opwachting te maken. 8 Te 3.10 wordt plaats genomen in f j met een korten rit door ue i, e 3-30 het in aanbouw zijnde zie- ^esda te bereiken, waar orzj ter van het bestuur, ds. J. M Je\r 6en gespraak zal houden en iri. oningin den gedenksteen zal ont de de hullen, die een tekst zal bevatten. In het ziekenhuis wordt de thé ge- aruikt, waarna naar hét station wordt teruggereden, om te ruim 4 uur met een extra trein naar Den Haag terug te kee- ren. MIDDELBURG. Hedenmo-gen toen de hee«- Ver- straate binnenkwam in zijn gisteren door iet vuur vernielde huis, bleek hem, dat het vuur in den schoorsteen nog aau het meulen was. De politie was spoedig ter plaatse en nam maatregelen om uitbrei ding te voorkomen. Met een enkel woord herinneren wij de alhie- wonende leden van de Ver- eeniging Ziekenhuisverpleging op Wal cheren aan de vergadering welke voor hen is belegd op hedenavond te kwart over acht in de Bakkerskamer van het Schuttershof, met het doel een onderaf- deeling Middelburg op te richten. NA DEN BRAND. Van den uitslaanden brand, die giste ren in de Spanjaardstraat gewoed heeft, zou voor den critischen en niet volmaakt ondeskundigen beschouwer, nog wel het een en ander te zeggen vallen. Maar aan gezien de brand tenslotte bedwongen is, zonde* belendingen ernstige schade te aerokkenen, en aangezien tevens de nog niet gereorganiseerde, dus de oude brandweer, met althans zeer lofwaardi- gen ijver en toewijding, haar taak ver vuld heeft, zullen wij de opmerkingen ten aanzien van taktiek en organisatie, wel ke wellicht te maken waren, maar in de pen houden, om slechts den ijver en goe den wil, die tenslotte tot het beoogde re sultaat voerden, te loven. Twee zaken blijven er dan echter nog over. In de eerste plaats heeft het velen ver wonderd dat de onlangs benoemde brand weer-commandant, overste Bierman, dit maal niet de leiding van het blusschings- werk had. Ons verwondert dat niet. Eenerzijds en dat zou op zichzefi al een afdoende verklaring zijn omdat overste Bierman uit de stad was; en nie mand kan of zal eischen, dat een brand weercommandant de plaats zijner inwo ning nooit verlaten mag. Maar er is nog een andere reden. Wan neer wij het wèl begrepen hebben, dan heeft de heer Bierman wel 15 Maart j.l, zijn functie aanvaard, maar het comman do heeft hij nog niet overgenomen. Zijn taak ligt voorloopig, meenen wij, elders: in het voorbereiden en opbouwen van de nieuwe organisatie. En eerst wanneer deze er is, en zoodanig geoefend is ook, dat van haar met reden verwacht mag worden, dat zij een brand aAnkan eerst dan, zoo hebben wij het begrepen, zal de heer Bierman het actieve commando bij brand overnemen. Thans echter lijkt het ook ons beter, dat we voorloopig nog in geval van nood vertrouwen op de oude brandweer, die in elk geval nog over den organisatie vorm beschikt, welke voor de nieu we brandweer nog opgebouwd zal dienen te worden. De tweede zaak, die bespreking eischt, is echter van meer belang. Het gaat hier namelijk om de zgn. bur gerij-spuit. De kwade geruchten daaromtrent na men den laatsten tijd met den dag toe en de onzinnigste dingen werden ervan verteld; wat er niet aan deugde, daar -over waren deze kwaadsprekers het niet eens, maar in één opzicht gaf men elkaar niets na: die burgerijspuit lei totaal in puin, dat was zeker. Wij hebben aanvan kelijk deze geruchten gelaten, voor wat zij waren, maar toen tenslotte de legende van de verknoeide burgerij-spuit bleef leven, hebben wij daar, waar zulks wen schelijk leek, ons licht nog eens opge stoken. En toen werd ons van volkomen deskundige zijde nogmaals bevestigd, wat bij ons steeds als een paal boven water had gestaan, dat onze burgerij-spuit een uitstekend stuk werk is. Natuurlijk: het is een machine, en de bedieningsman- schap moet zulk een mechanisme leeren kennen. En hoe jammer het ook is, dat een losgewerkt schroefje, bij een klein brandje, waar de hulp van deze spuit niet eens noodig was de burgerijspuit tot werkloosheid dwong, dat heeft op zichzelf met de deugdelijkheid der ma chine niets te maken. Die deugdelijkheid is gisteren echter bij een zware krachtproef gebleken. Want opgesteld aan het Dok, heeft de burgerijspuit door een 450 m uitgelegde slang over een dak van pl.m. 10 m hoogte heen gedurende ongeveer 20 mi nuten een straalpijp gevoed met zoo danige kracht, dat er zeker nog een twee- Het hart bewaart krachten om te lijden wanneer het er geen meer heeft voor de blijdschap. de straal op gekoppeld had kunnen wor den. En dat, zonder dat de eveneens klaar staande reserve-huurspuit er nog als aanjager tusschen gezet was! Wanneer men nu in aanmerking neemt, dat deze brand woedde op het in brand weerkringen meest-gevreesde punt van de stad, immers zoo ver mógelijk nóg verder dan het midden der Abdij van open water verwijderd, dan is het wèl een geruststellende gedachte, dat wij thans over materieel beschikken, dat bij een ernstigen brand zelfs op die plaats krachtdadig ingrijpen veroorlooft. Wat het door sommigen opgemerkte feit betreft, dat de burgerijspuit pl.m. 7 min. gevechtsklaar heeft gestaan zonder water te geven: dat vindt zijn verklaring in het feit, dat men in de L. St. Pieter straat teen nog niet gereed was met het opvoeren van slang en straalpijp over den voorgevel van hët huis van den heer Dorleijn. Toen dat gebeurd was, werd het signaal gegeven en onmiddellijk daarop was er ook water. VLISSINGEN. Gisteren heeft de heer W. van den Hoek, commandant der Kon. Marechaus- sée alhier, afscheid genomen van het korps alhier in tegenwoordigheid van zijn onmiddellijken chef, van den substi tuut officier van justitie, den comman dant van de Rijksveldwacht en den com missaris van politie, en zijn opvolger, luitenants Walts Meijer. Verschillende toespraken werden ge houden en bloemen en een blijvend sou venir aangeboden. De Oranjebond neemt alsnog maat regelen H. M. de Koningin en de andere vorstelijke bezoekers op 17 April een waardige ontvangst te bereiden. THOLEN. SCHERPENISSE. In de alhier gehou den vergadering van den dijkraad van het Cal. Wat. Scherpenisse, werd de beg' oo ting voor het dienstjaar 1931-'32 vastge steld op een ontvang van f 30.542 en een uitgaaf van f 27.670 met een post voor onvoorziene uitgaven van f 2.872. Van de aangrenzende polders zal geen bijdrage worden gevorderd. ZEEUWSCH VLAANDEREN W. D. BRESKENS. Men schrijft ons: De velen, die Vrijdag 27 dezer waren opgekomen naar het gebouw Sumajo ter bijwoning van de uitvoering van de Zangvereeniging Bresken s, onder lei ding van haren directeur R. Hindrichs hebben daar kunnen genieten van een programma, waarvan alle nummers cor reet en kunstzinnig werden uitgevoerd. Gebleken is hier, wat een bezielende lei ding vermag. Het ten 'gehoore gebrachte door koor, solisten en strtjkensemble was alles af. Zoo een uitvoering mag in het muziekleven van W.Z.-Vlaanderen een mooie gebeurtenis genoemd worden. De Staatkundig' Gereformeerde kie.« vereeniging te Arnem'uiden heeft voor de. a.s. gem'eenreraadsvertkiezing' candidaat gesteld no,. 1 P. A. Baaijens, 2 Blaas de Ridder J.P.zn., 3. Adl*. de Rid der Jac.zn. en 4. Mar. van de Ketterij Gor.zn. Met de Staatscourant van 30 Maart zijn verzonden afdrukken van de akten betreffende de N.V. Fabriek voor Hout bewerking „la Vitesse" (de Vaardigheid voorheen S. van der Peijl te Goes. Het Rijnschip Francois, dat te Hansweert met erge lekkage was binnengekomen, is door Smit's bergings bedrijf met pompbooten naar Ruysbroek (België) gesleept. Het luchtvaart-Comité Schouwen Duiveland heeft bericht ontvangen dal de Commissaris der Koningin in Zeeland op 4 Mei a.s. officieel het vliegveld Wes- ten-Schouwen hij Haamstede hoopt te openen. Vijftien vliegtuigen zullen op dien dag alsdan landen. De stemming voor de leden van den gemeente-aad zal te Schetpenisse plaats hebben' op 19 Juni. Zondag j 1. is onder Sas van Gent een lijk opgehaald uit het Kanaal, dat bleek te zijn van den fab ieksarbei- der R. uit Maldeghem, die sedert 16 Fe bruari tijdens de Carnavalsfeesten werd vermist en vermoedelijk in dronkenschap te water is geraakt. Gisteren is eveneens onder die ge meente een lijk opgevischt waarvan de identiteit nog niet is vastgesteld. - Maandagmiddag is de 45-jarige schipper van het mosselvaartuig „Philip pine 24 met een zijner tusschen de kop peling van den motor geraakt Het been werd gedeeltelijk afgerukt. De schipper is in zorgwekkenden toestand naar het R K, gasthuis te Goes vervoerd. In de gisteren gehouden vergadering der Vrijzinnige kiesvereeniging is voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing te A a r- denburg de volgende candidatenlijst opgesteld: 1. E. J. v. d. Broecke-De Man; 2. P. de Bruijne Az,; 3. F. Dirkx; 4- I. A, de Brauwer; 5. C. v. Overbeeke; 6. J. J, v. d. Hooft; 7, A. Butler; 8. M. Pattist; 9. J. Kievit-Pieters; 10. J. Cijsouw Jr.; 11. J. Hollebrand-Boogaard; 12. J, de Bruijne Deez, Deze lijst moet volgens art. 7 der Gemeentewet op den 2en Dinsdag in Mei ingeleverd worden. De heer J. J. v. d. Hooft wenschte niet meer aan het begin der lijst te staan om aldus herko zen te worden. Onder voorzitterschap van den heer Iz. v. d. Berge hield de muziieikvereern- ging N. E. G. te W a t e r 1 a n d k e r k j c zijn algemeene vergadering. Uit de re kening van de penningmeesteresse bleek dat in 1930 was ontvangen f 262,50, uitgegeven f 134,30. Tot bestuurslid werd herkozen de heer C. J. Meeuse en gekozen in plaats van wijlen haar vader de heer A. HubregLse rnej. J. W. L. Hubreg'tse. Met algemeene stemmen werd besloten een verloting te houden in 1931, daar nieuwe instrumenten moe ien aangekocht worden. De heer C. Nijsse, woonachtig in Noord-Amerika, heeft aan de Ned. Herv. Kerk te Driewegen geschonken f 400; aan de Geref. kerk f 400 en aan Kinderzorg" te Middelburg f 200, van wijlen zijn zuster P.a. Nijsse, overleden te Driewegen. Gerei. Kerk. Cand. Jac. Andree te Krabbeudijke is beroepen te Vrijhoeve-Capelle. Beroepen te Rotterdam-Zuid (Katen- drecht) ds. A. Wijngaarden te Bedum; le Feijennoord-Rotterdam ds. A. Dixck- sen te Klundert. in de waterbouwkunde aan de Techni sche Hoogeschool te Bandoeng. Hosanna. Het is de laatste jaren in ons land, en over onze grenzen al zeer vele jaren gebruikelijk, in de Passieweek muziek te doen hooren, die betrekking heeft op het lijden en sterven van Christus. Zoo geeft de Gem. Zangver. Hosanna alhier morgen een tweede uitvoering van „Der Tod Jesu" van Graun. Gelet op de groote belangstelling twee jaar gele den, waagt zij het, binnen betrekkelijk korten tijd met een harhaling te komen. Het werk is in ons land weinig be kend, wat des te merkwaardiger is, als men weet, dat er een tijd was, dat de Mattaus-Passion van Bach te kampen had tegen de uitvoeringen van Der Tod Jesu. Hoe langer hoe meer wordt Grauns werk echter door de koorvereenigingen op het programma genomen. Door ongesteldheid van mevr. v. d. Meent-Walter heeft het bestuur de me dewerking moeten vragen van mevr. J. Offerhaus, alt, Rotterdam, terwijl de re citatieven en aria's gezongen zullen wor den door den heer Evert Miedema, tenor, Den Haag. Geslaagd voor radiotelegrafisl 2e klasse de heer C .de Doelder, leerling van de De Ruyterschool te Vlissin gen. Ir. J. J. I. Sprenger, van den dienst van gemeentewerken te-Rotterdam zal ter beschikking van den Gouverneujr Generaal van Ned. Indiê worden gesteld om- te worden benoemd tot hoogleeraar Het Al-Indisch Congres. Hel Al Indisch nationaal congres te Karachi heeft een resolulie aangc-n nnen, waarin het accoord tusschen Gan lhi en Lord Irwin, den onderkoning van Indiê wordl goedgekeurd. In dezelfde resolutie wordt het doel om te komen tot de algemeene onafhankelijkheid van Indië opnieuw bevestigd terwijl de volledige controle over militie en financiën wordt geëischl. Het congres sprak zijn vertrou wen in Gandhi uit, en benoemde hem tot leider der delegatie naar 3e nieuwe! Ronde tafelconferentie. De Tol Unie. De Engelsche minister van buitenland- 'sche zaken Henderson beeft in het La gerhuis over de Duilsch-Oostenrijksche tolunie gesproken. Hij zeide, dal het tijdstip en de wijze, waarop de overeenkomst openbaar is ge maakt, terecht tot uitvoerige beschou wingen aanleiding hebben gegeven, daar door is wantrouwen gewekt en een vrije gedachtenwisseling onmogelijk gemaakt. Bij deze overeenkomst zijn verschillende juridische en technische vraagstukken betrokken, waarvoor beraadslagingen van deskundigen noodig zijn. Hij behandelde speciaal de antwoor den van Ooslenrijk en Duitschland op de [Fransch-Engelsche aanmaning de zaak voor den Volkenbcn Israad te brengen. De (Oostenrijksche regeering heeft er n.l. .geen bezwaar in de juridische zijde te doen besludeeren door de regeeeringen* die het protocol van Tlencve ondertee kend hebben; de Duilsche ziet geen en kele reden, dat dit verdrag iets met des Volkenbondsraad te maken zou hebben. Hel b mogelijk, dat de raad van den volkenbond zal aarzelen zich over de moeilijke technische en juridische vraag stukken van de kwestie te uiten, zonder het advies van het internationale ge- a-techtshof te 's-Gravenhage te hebben ingewonnen. Henderson voelde persoonlijk veel voor deze opvatting. Mocht algemeen de wensc"h blijken, dat de raad van den volkenbond het advies van het gerechtshof zal inwinnen dan zal Henderson ongetwijfeld er voor pleiten. De juridische kwesties in verband met de aangelegenheid zijn al yerwezen naar de juridische adviseurs van de kroon. Voor zoo ver het handelsverdrag met Duitschland daarbij betrokken is, kan er geen twijfel bestaan, dat artikel. 42 van het verdrag de voordeelen van meest begunstigde natie uitsluit, die aan' een land worden toegestaan, dat met Duitsch land door een tolunie is verbonden* of dat van plan is met Duitschland een tolunie te sluiten. Overigens kon Henderson zich nog niet uitlaten over de gevolgen voor den En- (gelschen handel, voor het geval de tol unie tot stand zal komen. Britaing zal heden antwoorden. Een debat te voeren, waarvan de waarde niet meer dan theoretisch is. betwijfelt niemand. FRANKRIJK. Herriot is afgetreden als burge meester van Lyon. Naar uit Lyon wordt gemeld heeft bij Bonneval in de omgeving van Valen ces r»en ernstige aardschuiving plaajts gehad, waardoor de gemeente Bonne val wordl bedreigd Een groot deel van een naburig woud is reeds tengevolge van de verschuiving vernield. Autoritei ten zijn in de zone aangekomen. Er be staat ,geen mogelijkheid de aardmassa's te stuiten .'Een groot gedeelte van' de huizen in de gemeente Bonnefral is ont ruimd. De Fransche Kamer heeft in de® afgeloopen nacht de begrootinig '1931-'32 in tweede lezing behandeld. Bij de stem ming over de pensioenen der oud-strip- ders stelde de regeering de vertrouwens kwestie. Zij kreeg een meerderheid van 91 stemmen. De Kamer bracht slechts weinig ingrijpende verandering in de be grooting aan, zoodat de behandeling In den Senaat wel geen' moeilijkheid zal ondervinden. VENEZUELA. Uit Bogota in den staat Columbia; wordt gemeld, dat in het Westelijk deei van Venezuela eert revolutionnaire he-

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1