HET GEVAL MAZAROFF HUtS»OU!>-S9ECERIJEM HOLLAMIMA SPECEÜ1JEH 6WEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBUKGSCHE COURANT VAN MAANDAG 30 MAART 1931. No. 75. waardeloos. BINNENLAND. het scheldevraagstuk. DOOR 3.S. FLETCHER. de vrouw als notaris. de betaalbaarstelling van wachtgelden. de verbinding nederland— nederlandsch indie. IN DE BIAUWE BUSJES MET DE PALMEN IN DE BEKENDE WITTE BUSJES DE BESTE KWALITEIT v.Silievoidts Speceryenrnalerg Annoltifó Rotterdam een nieuwe voedingswijze. ZEELAND. walcheren. Billijker kon ze niet wonen, Nu z'een zolderkamer had. Spaarzamer kon ze niet leven, Nu ze om den dag slechts st. Ondanks acten en diploma's, Spelende door haar gehaald,. Had ze maar heel weinig lessen. En clan nog heel slecht betaald. M ïzikaal en paedagogisch, Was ze bovendien beschaaid, En het oordeel was eenstemmig Van de critici: „begaafd Aan liefdadigheidsconcerten Deed ze vaak „welwillend mee, En dan kreeg ze altijd bloemen, Maar nooit geld voor een diner. Wel werd dan, het was reclame ïn de krant haar naam vermeld, Maar haar maag bleef zonder eten, En haar beurs bleef zonder geld. Zorgen kwamen er, geen lessen, Zelfs de zolderkamerhuur, Was voor haar niet te betalen, Bleek te hoog nog op den duur. Alle acten en diploma's, Waar men jarenlang voor strijdt, Hebben practisch enkel waarde. Als „geluk" hen begeleidt. ELAND. Uit Antwerpen wordt aan de N.r.c. gemeld De Vlaamsche vereeniging W'llems- fonds, hier ter stede had tegen Donder dagavond een openbare debatvergade ring over het Schelde-vraagstuk belegd. Alvorens den inleider, het Kamerlid mr. Joris, het woord te verleenen, deel de de voorzitter mee, dat vruchteloos was getracht, een bevoegd Nederlandsch spreker bereid te vinden als debater op te treden. Van bestuurszijde daartoe gedane pogingen zijn mislukt, wijl te Antwerpen woonachtige Nederlanders de voorkeur gaven, zich buiten bedoelde bespreking te houden. Mr. Joris zou zich bepalen tot een korte samenvatting, tot een schema van bestaand meeningsverschil met de Noor derburen. De moeilijkheden, zoo zeide hij, spruiten in hoofdzaak voo't uit de geografische ligg'ng van de Delta Bres- kens-Hoek van Holland, het dicht bijeen liggen van de havensteden Antwerpen en Rotterdam, alsmede historische en politiek.: omstandigheden. Antwerpen en Rotterdam moeten hun cliënten vinden in hetzelfde achterland. Vandaar tegenstrijdige belangen, die lijden tot concurrentiestrijd. Vervolgens gaf mr. Joris een korte opsomming van het uit 24 artikelen be staande Nederlandsch-Belgische verdrag van 1839. Het laatste bevat een bepa ling, die Antwerpen recht gaf op een goede verbinding tusschen de Schelde en den Rijn. In den loop der jaren bleek, dat in Nederland steeds de meening werd ver kondigd, dat Antwerpen geen Rijnhaven is. Deze meening is onjuist en wordt weersproken door van Duitsche zijde verschenen statistieken betreffende de Rijnvaart uit Antwerpen en uit Rotter dam. Het kanaal van Hansweert, daf goed moest maken het afsluiten van Je Oos- ter Schelde, kon aan de Antwerpsche scheepvaart niet de verlangde verbin ding naar den Rijn verschaffen. Daaraan verbonden bezwaren zijn van velerlei aard en kunnen niet worden opgelost. Het kanaal Antwcrpen-Moerdijk was reeds vóór den oorlog een onderwerp r Hij maakte daarover alleen een .'schertsende opmerking door te zeggen dat hij zijn verjaardag vergeten was'. Toon wij echter s avonds aan tafel zaten en ik mijn servet opnam vond ik daarin een bankbiljet van vijfhonderd pond; ik Ikeek hem verbaasd aan. waarop hij bloosde als een jongen, die betrapt wordt na hel uithalen van een ondeu gend (grapje. Mijnheer Marajroff, zeide ik. u is ie edelmoedig! Mij keek rond. hang dat de bedienden hem zonden liooren. Geen woord, vriend', mompelde liij. Stop het in je zak en praat er niet meer over ik ben er zeker van. dal je meer verdient dan zoon klein beetje geld! Ik begreep waar hij op doelde. Ge durende onzen locht hield hij niet op met te informceren naar den oorlog en naar hetgeen ik gedaan had. liet gat niets 0111 te zeggen dat ik heel veel daarvan vergeten was: hij wilde alles weten. 11ij kon daarover in groote extase komen; hij genoot bij het verhaal van een overwinning en was zeer terneer van bespreking tusschen de Belgische en de Nederiandsche diensten van Water staat en is hetgeen de stad Antwerpen noodig heeft om haar plaats als haven stad ten volle te kunnen ontwikkelen. In Nede land schijnt langzamerhand het getal .voorstanders te groeien om de oplossing te vinden in een kanaal Ant werpenWillemstad. De betrekkingen tusschen België en Nederland zijn in de laatste paar jaar gelukkig aanmerkelijk verbeterd en thans van een aard, die vertrouwen schenkt op het be-eiken van een wederzijds bevredigend einde van het Scheldevraagstuk. Tot besluit bracht de heer Joris een woord van hulde aan de nieuwe opvat tingen in Nederland, die z.i. aldaar de overtuiging zullen doen groeien, dat het geen België verlangt, niet onredelijk is en vatbaar voor inwilliging. Daar geen debat werd gevoerd, kreeg de amateur-waterbouwkundige mr. Rot- saert gelegenheid, hier en daar aan te vullen wat z.i. ontbrak aan de rede van den inleider, en tevens om de wensche- lijkheid te bepleiten, een openbare be spreking te wijden aan hetgeen noodig is ter verbetering voor de binnen-Schelde. Zooals reeds is gemeld, heeft het Twee de Kamerlid, mevrouw Bakker-Nort, een wetswijziging op het notarisambt inge diend. Aan de Memorie van Toelichting ontleenen wij: Zoolang de wet niet is veranderd, en elke twijfel weggenomen omtrent deze benoembaarheid, bestaat er een beletsel voor de benoeming van een vrouw, om dat sommigen vreezen, dat de rechts kracht van de door een eventueele vrou welijke notaris of plaatsvervangende no taris verleden akten aangetast zou kun nen worden. Het spreekt vanzelf, dat de vrouwelijke candidaat-notaris daardoor ernstige scha de lijdt in haar carrière. De toelating tot de notariëele examens heeft haar allen grond gegeven om te verwachten, dat zij niet alleen candidaat-notaris zou kun nen worden, een functie, die op zich zelf geen einddoel is, maar ook het ambt van notaris zou kunnen bekleeden. Zoolang echter het bovengenoemde dubium niet uit de wet is genomen, wordt de vrouwelijke candidaat waarschijnlijk niet tot notaris benoemd. Bovendien vormt het voor menigen no taris een ernstig beletsel om een vrou welijke candidaat-notaris in dienst te ne men, nu deze bij verlof van den notaris niet als plaatsvervanger kan optreden De voorstellers achten het gewenscht, dat er een einde komt aan deze achter stelling der vrouwelijke candidaat-nota- rissen. Op de vraag van het Tweede Kamer lid den heer Ter Laan betreffende het nemen van maatregelen tot betaalbaar stelling van de door het rijk verschuldig de •wachtgelden op den eersten dag van elke maand heeft de minister van finan ciën o.m. geantwoord, dat aan het be vorderen eener spoedige betaalbaarstel ling der wachtgelden aan zijn departe ment bijzondere aandacht wordt gewijd. Echter is het niet mogelijk de in de ge stelde vraag bedoelde maatregelen te treffen zonder "het reeds aan* de be staande regeling van betaling van het wachtgeld verbonden risico ten aanzien van tc veel genoten wachtgeld te ver- groolen. De directies der stoomvaart-maat schappijen „Nederland" en „Rotterdam- sche Lloyd" hebben besloten, een uitge breid onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden voor de versnelling der verbinding tusschen Nederland en Ne- derlandsch-Indië, zij Jiel per zeeschip dan wel door de lucht, doch zoo, dat de Ikoslen van het vervoer niet of niet aanmerkelijk- stijgen. Zij hebben in samenwerking met een groep Nederlanders, d.e hetzelfde doel beoogen, een overeenkomst geil den me de Luftschiffbau „Zeppelin" G. m. b. voor het gezamenlijk Lesludeeren van de (mogelijkheid van een verbinding mei IiUjchtschepen tusschen Europa en Ne- derlandsch-Indië. De nautici en technici der Maatschappijen zullen allereerst in Friedriclisliafén een studie van de con structie, de bestuurbaarheid, enz. der luchtschepen maken, 'levens is het de bedoeling, dal dr. Eckener in dien loop van dit jaar met een schip van de maat schappij „Nederland" of vai de „Rolt. Lloyd" naar Indië zal gaan, teneinde een onderzoek in te stellen naar de kllima o- logische omstandigheden op het traject Europa—Nederlandsch-Indië. Eveneens stellen de maatschappijen zich voor, op dit gebied een studie te maken ten aanzien van vliegtuigen en vliegbooten. (Ingez. Merf.) Mej. J. Roessingh, leerares koken en voedingsleer, schrijft ons: Naar aanleiding der artikelen: Een nieuwe voedingswijze voor gezonde en bovenal voor zieke menschen, door Augusta de Wit, voorkomende in de Mid- delburgsche Courant van 27 en 28 Maart, lijkt het mij wenschelijk het volgende hier tegenover te stellen: In genoemde artikelen wordt sterk propaganda gemaakt voor het gebruik van vitaminenrijk voedsel en bovenal voor de z.g. „rohkost". Inderdaad is het gebruik van vitaminen voor den mensch noodzakelijk en worden deze nuttige stoffen door het koken gedeeltelijk vernietigd. Hoewel het dus zeker is aan te raden rauwe groenten en vruchten te gebrui ken, lijkt het mij toch noodig tegen een tè groot gebruik hiervan te waarschu wen, daar niet ieders maag en ingewan den hier tegen bestand zijn. Bovendien zijn vitaminen toch niet het eenige noodige in onze voeding; eiwit, vetten, koolhydraten (meel en suiker- stoffen) zouten en water mogen evenmin ontbreken. En nu zal juist heel dikwijls bij het groote gebruik van groente en fruit het eiwitgehalte van het voedsel te laag worden. Volgens verschillende onderzoekers, b.v. Chittenden, behoeft dit niet zoo hoog te zijn als men vroeger algemeen aannam, pl.m. 100 gram per dag, doch de proeven, die deze personen namen, strekten zich meestal niet over langen tijd uit en over den weerstand tegen ziekten en van den lateren gezond heidstoestand der proefpersonen, is niets bekend, zoodat men toch niet al te veel waarde aan deze proeven moet hechten. Men zal dus bij het toepassen van deze nieuwe voedingswijze voorzichtig moe ten zijn en hier niet toe overgaan zonder den raad van een deskundige te hebben ingewonnen. (gestagen bij het vernemen van een on zer nederlagen; somtijds schreeuwde hij liet uit bij het liooren van een bijzonder pakkende gebeurtenis. Voor alle jonge lieden. die daarin hun aandeel hadden gehad, was liij vol bewondering, een be wondering, die dikwijls overging in een Heldenver eeri ng Wat een prachtkerels! riep hij dan uit O, als ik maar dertig jaren jon ger igeweesl wasl Wij konden hel uitstekend met el kaar vinden hij was een aangename, vaderlijke en broederlijke metgezel. Na I einde van "n maand waren wij onaf scheidelijk van elkaar geworden. Toen wij in het Zuidelijk gedeelte van Northum berland waren gekomen ,'gaf hij zijn chauffeur order den hoofdweg te ver laten en over Hexham en Wark te rijden naar de herberg ..De Houtsnip' 'in Mar- rasflalc Moor. HOOFDSTUK II. Herberg „De Houtsnip". Een uur lang, voordat wij de plaats van bestemming bereikten, waren wij door een wilde en eenzame landstreek gereden, over wegen, die, dat bleek dui delijk. weinigl in den smaak vielen van onzen chauffeur, Webster. Den hoofdweg hadden wij hij Hexham' vaarwel ge'.egd, daarna reden wij over slecht onderhou Geen salaris-wijziging, /Burgemeester en wethouders van ^aamslag hebben zich in opdracht van den raad dier gemeente, tot Ged. Staten gewend, met het verzoek, wel te iwillen besluiten tot een algeheefle her ziening van de jaarwedden van bur gemeesters, secretarissen, ontvangers en 'wethouders der gemeenten in Zeeland, speciaal van die van de hoqgstbezoldi.g- den. Aan de overige gemeentebesturen in de provincie is tevens verzocht, hier aan adhaesie te betuigen. Ged. Staten hebben thans aan het ge- •meentebcstuiir van Zaamslag medege deeld, dat zij geen termen kunnen vin den landwegen. Een daarvan bracht ons naai' „De Houtsnip", de herberg', die vol gens de kaart van Mazaroff in deze schaarsch bewoonde slreek aan een zij weg' lag. Toen wij, na het passeeren van een met heide begroeide rug, welke langzaam afglooide op onzen weg, ons doel zagen liggen, was ik hoog t ver baasd dal er een herberg van welke soort dan ook, in zulk een verlaten oord bestond. De herberg stond aan den kant van een groote heide, ingesloten, door hooige heuvels zoo verlaten als men zich moeilijk kjan indenken. Behalve 'die herberg was er geen spoor van een wo ning te ontdekken. Wat een hoogst eigenaardige plek voor een herberg! riep ik uit, toen wij naderbij kwamen. Zou daar ooit iemand komen Mazaroff wees met zijn hand naar de oir streken, als om duidelijk te maken da! hij van de streek goed op de hoogte- was Ik ken deze streek, zeide hij. I'M kwam hier veel als jongemnsch. En hoewel het waar is, dat hier geen tee- keii van leven is, behalve de herberg daarginds, is liet toch niet zulk een woestijn als dat het op 't eerste gezicht lijkt. Fr is hier op de hei niets te zien, maar je zult opmerken, dat er valleien tussschen de heuvels door naar de hei i kopen. Jn die valleien liggen dorpen en. '.lofrdeviien en verschillende landhuizen. den het verzoek in te willigen en aldus terug te komen o.p de eerst kort geleden door hen vastgestelde en door de Kroon goedgekeurde regeling, bovenbedoelde, bezoldigingen betreffende. DOMBURG. Donderdagavond hield de Vereeniging „Het Groeiie Kruis" hare algemeene vergadering onder voorzitter schap van dr. B. Vaandrager. De rekening over 1930 werd vastge steld de begrooting voor 1931 werd goed gekeurd, waarna hel jaarverslag' werd uitgebracht. Tol bestuursleden werden herkozen de heeren L. J. van Voorthuij- sen en L. Spronk. Uit het verslag van het zuig'elingenbureau bleek het groote 's,ucces van die instelling. Het bureau heeft in 1930, 50 zittingen gehouden De heer Adr. Provoost Pz. meende, dat het bedrag van f 0.25 dat thans hoven de minimum contributie voor in wonende leden betaald wordt te ge ring is, gezien de groote voordeelen aan het lidmaatschap veroonden, hij zou dit willen verhoogen tot f 1. De heer W. Brand wil dit voorstel liever eerst aan het bestuur in overweging geven. Na eenige discussie wijzigf de heer Provoost zijn voorstel in zoover, dajt voor Inwo nende meerderjarige personen een extra contributie van f 0.50 moet worden be lank!. Dit voorstel wordt daarna met al gemeene stemmen aangenomen én de datum van ingang der verhooging be paald op 1 Januari 1931. Nadat de voorzitter nog medegedeeld heeft dat er in het najaar voor leden der Vereeniging eene lezing zal worden gehouden en dat dank zij de daarna door den lieer Reijnhoudt Jr. gedane moeite kans be slaat, dat er een baker beschikbaar zal komen, wordt de vergadering gesloten. ST. LAURENS. Onder voorzitterschap van den heer P. Vader Hzn. hield jdje 'woninghouwvereen'ging „Huis en Hof', Vrijdagavond haar jaarvergadering. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het aantal leden geslegen is tot 36, uit dat van den penningmeester, dat dje ontvangsten over 1930 bedroegen, f 2.198. de uitgaven f2.172, zoodat er een goed slot is van f26.05 hetwelk hij de reser ve zal worden gevoegd. Tot lid van het Bestuur wordt dc heer A van Langevelde, herkozen. In de vacature, van lid van den Raad van Commissarissen, ontstaan door het overlijden van den lieer J. Francke, wordt de heer J. Wondergtem gekozen. VEERE. Zaterdagmiddag werd hier de jaarlijksche beproeving van de, in den Campveerschen toren onderge brachte, brandspuit gehouden Het is een gewone dubbele plunjer- pomp-spuit. Zij is voorzien van 8 m. aan- zuigbuis en een 250 m. 2" slang met mo derne Storz-koppelingen, Laatstgenoem de zijn na den grooten brand in Middel burg aangebracht. Teneinde de slangen niet met zoutwater in aanraking te bren gen, werd de spuit bij de welput aan het begin van de markt opgesteld. Het bleek, dat met een 100 m slang nog een flinke kracht'ge sf aal water te geven was. Het meerendeel der slangen was in goeden toestand; overwogen zal worden de aan maak van een eenvoudig haspel-wagentje teneinde het uitleggen der slangen snel ler mogelijk te maken. Voor eerste hulp bij kleinere branden is de Vtersche brandspuit toereikend; bij e nstigen brand z.J er hulp van elders moeten komen NOORD-BEVELAND. COLIJNSPLAAT. Woensdagavond hield de coö.p. Doerenleenbank te Golijnsplaat een algemeene vergadering. De voorzitter deelde mede, dat in het afgeloopen jaar 21 leden toetraden, terwjh er 7 afvielen Het ledental bedroeg op 31 Dec. j.l. 354. Het aantal spaarbankboekje;, rekening- courant en voorschotboekjes bedroeg resp. 552, 100 en 126. Deze cijfers Varen het vorige jaar resp. 536, 97 en 115. De rente van gebrachte gelden werd gebracht op 3y2 pet. en van opgenomen gelden op 4afa pet. Aan de rekening ontleenen, wij Ontvangen van de spaarbank f 117.922 Aan terugbetaalde voorschotten een be drag van f 42.047. Ontvangen in loopen- de rekening f 141.711. Ontvangen rente f 19976,37. Uitgegeven aan de spaarbank een be drag van f 151374,32. Gegeven voorschot ten f 60250. Uitgaven in loopende re kening f 394.209. Betaalde rente een bedrag van f 15.611. De balans luidde aldus: Bezit: uitslaande voorschotten een be drag van f 185.967. Tegoed in loopende rekening f215.210. Totaal vermeerderd met het kasgeld op 31 Dec. 193*0 een bedrag van f 410.875. Schuld: Schuld aan de spaarbank een bedrag van f 320 635. Schuld in loopen de rekening* f 70.570. Reservefonds een bedrag van f 17.599. Winst '1930 een be drag van f 2070. t Aan de andere zijde van die hérberg ligt het dorp, waar deze hei haar naam aan heeft te danken, namelijk! Marra.ala.le een vrij groote plaats. Dan liigt ep nog een ander in de vallei, daar rechts recht» Rirnside en verder op tus schen die heuvels in de verte ligt de kie.ine. marktstad Gilhester ik ken zo aiie nog goed vriend, ofschoon het veel jaren geleden is dat ik dat alles zag'. Zoo herinner ik me ook, dc namfen van dié 'boerderijen Williesliope en Biack- haugh en Halstoneflatts en vele andere U zult zich verschillende 'menschen van liier ook wel herinneren, merkte ik op. en wie zal zich u nog' herinneren? Niet na al die jaren! antwoordde hij vlug. En onder ons gezegd, IIolt'Tieb ik geen behoefte om' mij de menschen hier ie herinneren, noch minder dal iemand hier zich mijner 'herinnert. Wij zijn niets anders dan vreemdelingen touristen die hier rondzwerven, de bezienswaardigheden afloopen en hier in de eenzaamheid eenigen lijd wenschen door te brengen. Dal is onze 'bedoeling niet waar? Zoo is het, zeide ik. Ik begrijp u volkomen. Hij wees veel he teekeiicnd naar den chauffeur. Hij heeft geen flauw idee, dat ik ooit hier geweest ben. Ik heb met hem niet gesproken. Die kerels hebben altijd de eigenaardigheid m'et het hotel personeel le spreken over hun meesters. De voorzitter bracht een woord van lof aan den kassier, die bij het af sluiten van het 15de boekjaar getoond had. waf hij voor de "bank over had Hij sprak de hoop uit, dal na liet 25ste boekjaar weer hulde gebracht /a' kun nen worden aan denzclfden kassier. Met algemeene stemmen werd besloten de gemaakte winst over 1930 hij liet reservefonds te plaatsen. Tot lid van den raad van toezicht werd gekozen de heer Jac. van Gilst, lol lid van het Destuur de heer W. da Regt, terwijl als plaatsvervangende be stuursleden werden gekozen dc heeren A. Hartog en M. H. Kievit. Bij de rondvraag kreeg een der ledien van Kats dc toezegging, dal op zijn ver zoek gunstig' beschikt zal worden om! eens of tweemaal per jaar een zitdag te Kats te houden. Op voorstel van een der leden werd het bestuur gemachtigd om bij eventu eele noodzakelijkheid een pand te hu ren of le koopen voor ecu kjanloor der bank. In het afgeloopen jaar was plot seling verandering' noodig geweest en (daarom wilde het bestuur op zulk een tegenslag voorbereid zijn. Verder opperde een der leden nog het idee om spaarders hoven de f 1000 die hun geld voor minstens 1 jaar ter beschikking stellen, een liooger rente uit te lceeren De voorzitter wees op bezwaren legen dil plan. maar beloofde iocli bier- weet je en ik wensch n'.ol anders dau dat men mij hier voor een vreemdeling aanziet. Ik verbaasde mij er over. dal hij zoo geheimzinnig was. Van nabij gezien was de herberg een igroöi en regelmatig gebouw v,an g'rijze steen en eenvoudige architectuur, met :dfa,araaasl een groote stal, welke deed id enken, aan den vroegèren lijd v'an diligences en reiskoetsen. Op geringen afstand achter de herberg was de groo te heide in Oostelijke en Westelijkte rich ting doorsneden door een breeden weg, wit blinkend in het licht van de na middagzon. ;Dal is de weg naar Schotland,, {merkte de heer Mazaroff op. Vele dui zenden zelfs tienduizenden mensclicn en koeien licbhen over dien weg geloo- pen en dat gebeurt nog steeds en om die reden werd deze herberg hier ge- iboiiwd. We zijn aangekomen en het zal mij benieuwen wie nu hier woont. Wal slaat er op dal uithangbord? Boven de open deur was éen uithang bord aangebracht door den lijd ver bleekt waarop een houtsnip. Vliegend over heidelandschap, was ie herkennen. Daar onder was in vergulde letters tc le zen: Herberg De Houtsnip, eigenaar Ja mes Musgrave. fW.ordl vervolgd.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5