|ïroitinciale JJeeuiusche No. 75. Twee bladen. MAANDAG 30 MAART 1931. Eerste blad. 174e Jaargang. BINNENLAND. ZEELAND. Éfe. MIDDELBURGSCHE COURANT 'Öe--abonnementsprijs bedraagt vbor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 4 2,30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen ia Middelburg cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiëa ,10 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regeL By abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 2.10; elke sefjfi S 3#- Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiëa" worden, mits drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiëa, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven o! „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent DE HULDIGING VAN VAN TIJEN. Zaterdagmiddag is de heer Van Tijen, de eerste die met een eigen Pander sport- diegtuig naar Indië vloog (als vertegen woordiger der firma Van Houten), Het *ro*rd werd o.a. gevoerd door den heer C. Th. v. d. Veer, directeur van den Êuchtvaartdienst namens de regeering, k. Bogaert van Handelsinrichtingen van Amsterdam, namens het gemeentebe- utatw, generaal Snijders en vele anderen. BE SUIKERBIETENUITVOER NAAR BELGIE. Brusselsch blad had gemeld dat voortaan geen Nederlandsche suikerbie ten meer in België zouden mogen worden ingevoerd. Aan de hand van inlichtingen, welke ctt Maasbode zoo juist bij het Belgische Ministerie van Landbouw heeft ingewon nen, kan het blad uit de beste bron me- dedeelen, dat geen enkele officieele «naatregel tegen den invoer van Neder- tandsche suikerbieten werd genomen, en dat momenteel ook niets in dien geest wordt overwogen. DE MERAPI. felgens dr. Neumann zullen eventu eel* nieuwe afstortingsgloedwolken niet «se*r aoo ver komen als dit in December kei geval is geweest. De toestand van berg was Zaterdag vrij rustig. Er is ge*n aanleiding voor ongerustheid als de Kstvloeiing van de lava zoo door blijft ©p den Vrijdag te Rotterdam ge kiemde* vlootavond van het Nationaal Jongeren Verbond heeft kapitein J. Th, Furstner, directeur van de Hoogere Ma rine Krijgsschool, in zijn rede over Groot- Nederland en zijn weermacht, o.a. ge zegds Ieder ingewijde kent de belangstelling «Har oorlogvoerenden, in die dagen voor d« vraag hoe sterk Zeeland wel door de Nederlandsche weermacht verdedigd werd, Engeland vreesde een bezetting door iet Duitsche legerkorps uit Ant werpen, met als gevolg, Vlissingen als eeat verbeterd Zeebrugge, duikboot ba sis tegenover de Theems, Duitschland was bang voor een landing opWalche- e waardoor de verdediging langs de Belgische kust in den rug zou kunnen worden aangevallen. Het eenige middel am hen gerust te stellen was een ophoo ping van Nederlandsche troepen en ka nonnen in Zeeland, hetgeen dan ook ge- t<ehi»óie. Te** later door de Duitsche Regeering dte invoering van den onbeperkten duik boot-oorlog werd overwogen, was het weer de bedreiging der kleine neutralen, speciaal Nederland, die Duitschland daar van deed afzien. De stem van Holland. lm hel te Semarang verschijnende „AJtg. Hbl." van 24-XII-'30 komt het volgende bericht voor: JDwcr dagen wej-d een familie in tee# Meuvelterrein opgebeld en tot de aheï geringe verbazing van die familie Srlonh éoor den telefoonhoorn de ma gische spreuk: ,,U spreekt met Middel burg5'. Wat Meek het geval te zijn? Te Mid delburg werd het nieuwe telefoonkan toor ingewijd [zoo eng is het niet: slechts se» nieuwe Indië-cel voor den draad- %Ksoe« telefoondienst _gold het hier! Bed. Si. C.l en men besloot dat te doen doos «en gesprek met Indië. Een Middelburgsche dame, die een Easter had te Semarang, was de uitver- korme voor dit gesprek! en heel rustig hebben de beide dames de een in het te lefoonkantoor te Middelburg, de ander iss haar woning op het Heuvelterrein met elkaar gesproken. We naderen rilsinaar dichte?- tot den tfld, dat we uit onze slaapkamer even opiiritte® naar de theetafel' in Holland!" MIDDELBURG, Luchtpost naar Indië. 2 April vertrekt het K.L.M.-vliegtuig PH-AFR van Amsterdam naar Batavia mei Baekman, eerste bestuurder. Blaak, iweede bestuurder en Deltenre, werk' taagfeundige-marconist. Naar men ons mededeelt, is de laat ste buslichting voor deze vlucht te Mid delburg Woensdagavond te 7 h. 15 m., het verdient echter aanbeveling de brieven en andere poststukken dien dag uiterlijk 6 uur ten hoofdpostkantore al hier bezorgd te hebben. Op de tentoonstelling van kunst foto's, die te Den Haag gehouden wordt in de fotokunstzaal van Berssenbrugge, georganiseerd door den Bond van Neder landsche Amateurfotografen-vereenigin- gen, werd een eerste vermelding (diplo ma) toegekend aan den heer K. Helder, alhier. Zooals uit het verslag der vergade ring van Handelsbelang is gebleken, wa ren de voorzitter en de heer Leijdesdorff het niet eens over de vraag of Vreemde lingenverkeer zelve ook verzocht heeft de vleeschhal aan haar af te staan. Direct meenden wij ons te herinneren dat het bestuur van Vreemdelingenver keer toch wel degelijk in dien geest was werkzaam geweest. Thans blijkt ons, dat dit juist is. In het tweede blad van ons nummer van 7 Janu ari 1930 komt een antwoord van hét Vreemdelingenverkeer aan B. en W. op een schrijven over de bestemming van de vleeschhal voor, welk antwoord o.a, de volgende zinsnede bevatte: „Het komt ons voor, dat aan de vleeschhal geen betere bestemming kan worden gegeven dan door haar aan onze vereeniging in gebruik af te staan voor Informatiebureel." Een uitgebreide motiveering is verder in het antwoord opgenomen. Zaterdag 21 Maart en ook Zaterdag j.l. was er gelegenheid plantjes voor Flo- ralia aan te vragen en hield een com missie uit het bestuur van Uit het Volk Voor het Volk en uit dat van de Ver eeniging voor school- en werktuinen zit ting daartoe in de Bakkerskamer van het Schuttershof. Vele oude getrouwen, die ook vroeger met meer of minder succes aan den ede len strijd in het kweeken der plantjes mede deden, maar ook verschillende nieuwe vriendinnen en vrienden van bloemen, kwamen stekjes bestellen en betalen, doch toch bleek dat er nog ver schillende personen moeten zijn, die ver geten hebben naar het Schuttershof te gaan, of die de aankondiging van de zit tingsdagen niet hebben gelezen. De commissie heeft daarom besloten ook a.s. Woensdag en dat wel van half acht tot 9 uur des avonds, in de Bak kerskamer, ingang Schuttershofstraat zit ting te houden. Dat is dan ook de laat ste gelegenheid om plantjes aan te vra gen. Zij, die dit alsnog willen doen, ver voegen zich dus dien avond bij de com missie. Aan het personeel der meelfabriek alhier werd, naar „Het Volk" meldt, Za terdag j.l. ontslag aangezegd, daar de fa briek wordt gesloten. Hierdoor wordt het toch reeds groote aantal werkloozen in onze gemeente weder met eenige tien tallen vermeerderd. VLISSINGEN. De S.D.A.P,-raadsfractie heeft zich met de volgende vragen tot burg, en weth. gewend: Is het B, en W. bekend, dat de koel inrichting voor het in aanbouw zijnde abattoir in het buitenland wordt besteld? Zoo ja, zijn burg. en weth. dan bereid hun invloed aan te wenden dat alsnog deze bestelling in ons land plaats vindt? WALCHEREN. Wfnterclub-lezing, DOMBURG. Vrijdag j.l. gaf mevr. Van den Broecke-De Man een voordracht avond in de Wïnterclub alhier. Voor de pauze stonden op het programma, frag menten uit Ibsen's „Peer Gynt", daarna „Uit hef leven van Wannes Raps" van Ernest Claes. In een korte, heldere inleiding schet ste de spreekster de stemming, waaruit „Peer Gynt" voortkwam. Ibsen's verbit' tering en teleurstelling over zijn tijd aan het Nationale Theater te Bergen en de slechte ontvangst van zijn toon telwerk oiten zich hier en maken Peer Gynt tot een geeseling van het Noorsche volk, hun gebrek aan wil, aan verantwoorde lijkheidsgevoel. Afwisselend met eigen woorden verhalend en voordragend uit de vertaling van Adama van Scheltema gaf mevr. Van den Broecke de hoofdmo menten uit Peer Gynt's leven weer Hierbij aansluitend werden, deelen van Grieg's Peer Gynt Suite op de gram mofoon ten gehoore gebracht. Reeds da delijk trof in de voordracht van het eer- Zoodra men den arbeid liefkrijgt, wordt het leven gelukkig. ste fragment: de twist tusschen Peer en zijn moeder, de soepelheid waarmee de tegenstelling werd gegeven tusschen de wrange kijverij en de tot poëzie groei ende, wilde fantasie van Peer Gynt's rit op den bergbok. In 't kort gaf spreekster daarna Peer's eerste ontmoeting met Solveig, de schaking van Ingrid, zijn verblijf in het rijk der Trollen weer en zij droeg daarop uit het derde bedrijf eenige prachtige fragmenten voor. In de eerste plaats Solveig's komst in Peer's berghut, het oogenblik dat hij het geluk had kunnen grijpen, wanneer hij den zede lijken moed had gehad zich aan het ver leden te ontworstelen, maar in zijn half heid de moeilijkheid omzeilt en vlucht. En dan het beroemde tooneel van Peer aan het sterfbed van Ase, zijn moeder, door mevr. Van den Broecke met fijn beeldend vermogen verto?kt. Peer, bang voor den doodstrijd dien hij voor zich ziet, stoot eerst bruusk die we-kelijk- heid van zich, vlucht dan in eigen kih- derverleden en verlicht al fantaseerend ook de stervensangst van haar, d;e hem tot diep in de ziel verwant is. Dan volgen Peer's omzwervingen, zijn ontmoeting met Anitra, de bedwelming en oververzadiging van dit leven en als tegenstelling. Solveig, die wacht, wier leven slechts met de liefde voor Peer vervuld is. Tenslotte Peer's thuiskomst als oud man, zijn angst voor den dood die hij in verschillende gedaanten ont moet, zijn komst bij Solveig's hut, zijn plotseling inzicht als hij haar lied hoort: „hier was mijn keizerdom." En, laatste, bittere symboliek van Peer's verknoei de leven, zijn ontmoeting met den knoo- pengieter, die hem slechts goed acht om wee- om te smelten, omdat zijn half heid" niet goed genoeg is voor den he mel, niet slecht genoeg voor de hel." Niet eens een zondaar is hij, heeft zijn metgezel hem toegevoegd en in zijn jammerlijke vernedering, gaat Peer tot Solveig om de erkenning van zijn zon de, d:e rij weet, beter dan iemand Maar hij krijgt haar zegen: in haar liefde, haar geloof en haar hoop is hij goed ge weest, en zij zingt hem, als moeder, het wiegenlied, dat zijn sterfbed wordt. Ontroerd was de uitbeelding van dit laatste fragment, de rust. en teederheid in Solveig's wiegenlied. Na de pauze het leven van Wannes Raps-iets heel anders: Vlaamsche een voud en humor tegenover Ibsen's inge wikkelde zielsconflicten en bitterheid. En toch: het leven en sterven van den Vlaamschen zwerver is door Ernest Claes zoo zuiver aangevoeld, hij stond zoo menschelijk en levend voor ons in mevr. Van den Broecke's uitbeelding, dat ook hij onvergetelijk zal blijven bij de leden van de Winterclub, namens wie de voorzitter de heer L. J. van Voorthuysen de spreekster een harte lijk dank en tot weerziens toeriep ZUID-BEVELAND. GOES. Zaterdagmiddag j.l. hield de Oudheidkundige vereeniging „De Beve- landen" een harer historische middagen Velen waren gekomen om te luisteren naar de rede van den heer P. C. de Gel leke, den voorzitter der vereeniging, die eene lezing hield over „Het verdronken Reimerswaal". Op onderhoudende wijze bepaalde spreker de aanwezigen bij de tragedie van deze eertijds zoo machtige handelsstad. Het dankwoord dat de waar nemend voorzitter, de heer A. Tolle naar, sprak, was welverdiend. Nog werd medegedeeld, dat bij genoeg zame deelneming een excursie zal ge maakt worden naar Brugge of naar Gent Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, GOES. Z a Ier dag vengaderde in het Schuttershof alhier onder voorzitter schap van den heer J. M. Van Bom mel van Vloten de vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. De voorzitter verwelkomde den ieere-voorzilter, burgemeester Hajenius, en herinnerde er aan, dat de heer 'Hou- ftekamer 10 jaar secretaris der ver- vereeniging is. Spr. dankt hem hartelijk voor alles wat hij voor de vereeniging heeft gedaan. Dank zij zijn) activiteit heeft zij zich .gunstig ontwikkeld. Spr. hoopt, dat hij nog vele jaren zijn werk zaamheden voor de vereeniging moge blijven vervullen. (Applaus). De heer Houtekamer brengt dank voor deze vriendelijke 'woorden, maar spreekt wederkeerig zijn dank uit voor de prettige medewerking van de andere bestuursleden. Hierna brengt de secretaris zijn! jaar verslag uit, waaraan wij het volgende onlleenen. Het aantal leden bedroeg op 31 De cember 1929: 293 en op gelijken datum van 1930: 288. In het afgeloopen jaar zijn onze pro pagandistische werkzaamheden geleide lijk uitgebreid. Naar het ontwerp van den beer Abe leven lieten we 500 reclameplaten ver vaardigen, waarvan ongeveer de helft is verzonden naar diverse reisbureaux, in fo'matiebureaux, enz. Bovendien zag een nieuwe folder het licht, welke 4-talig verscheen in een op laag van 5000 exemplaren. Hiervan wer den uitgegeven pl.m. 3000, zoodat nog 2000 ex. disponibel zijn voor het ko mende seizoen. Het bestuur verleende zijn bemidde ling voor het optreden van een Zeeuwsch Koor op de tentoonstelling te Antwer pen, terwijl het ook nadere gegevens verzocht naar aanleiding eener uitnoo- diging een Zeeuwsch koor te doen op treden in Amerika, Daarbij bleek, dat het beter was daarop niet in te gaan. Adhaesie werd betuigd aan het adres der V.V.V, Breskens aan de Provinciale Staten, om verlaging der boottarieven te verkrijgen, alsmede aan het adres der Verkeerscommissie van de Midden- standsvereenigingen te Goes inzake het vervoer van reizigers van Goes naar Wolphaartsdijksche Veer. Het bestuur trof de voorbereidingen van 't congres van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond, dat te Goes werd gehouden. Verscheidene keeren werden voor groepen van leden van den Vlaamschen Toeristenbond uitstapjes door Z Beve land in elkaar gezet. Op verzoek van de Vereeniging „Ne derland in den Vreemde", zonden we lectuur over landbouwaangelegenheden op, waaruit gegevens moesten worden verzameld door den heer Beverley Ben son, een Amerikaan, die zich belast zag tot het samenstellen van schoolboeken. Onze artikels in de Zeeuwsche bla den „Zuid-Beveland in bloei" en „De Vlag aan het hek" (in den kersentijd) hebben goed doel getroffen, In dit perio den brachten velen een bezoek aan Z. Beveland; o.m. voor kersenpartijen di verse scholen uit andere deelen onzer provincie en menigmaal hebben we velen van dienst kunnen zijn, wat zeer op prijs gesteld werd. Naar aanleiding van een verzoek van het Reisbureau A. C. T. O. te Rotter dam om materiaal voor een Zeeuwsche étalageweek te Rotterdam en Delft zorgden we, dat zelfs zeer waardevolle dingen van een juwelier hier ter stede, voor dat doel afgestaan werJen. De vertegenwoordiger der Ned. Spoor wegen te New-York, de heer Ravelli, schreef een propagandistisch artikel in verschillende Amerikaansche bladen over Z. Beveland, waarvoor we hem de gelegenheid verschaften, We regelde het bezoek van een ge zelschap Duitsche studenten uit Keulen en zorgden voor logies. We namen het initiatief voor de uit gifte van een nieuwen Zeeland-Gids in de Engelsche en Duitsche. taal. Aan de Rotterdamsche Meisjes H.B.S. Bond werd op verzoek een plan gegeven om een 8-tal dagen in Beveland door te brengen (in 1931). Menig landgenoot en vreemdeling bracht dit jaar een bezoek aan ons bu reau voor 't verkrijgen van inlichtingen Een apart woord van dank aan den di recteur der Bank-Associatie, den heer van Zaltbommel voor de welwillende medewerking in deze van hem onder vonden. De aanvrage om inlichtingen vermeer derden, ook uit het buitenland en dik wijls ook naar geschikte pensions. Vele bezoekers gaven hun ingenomen heid over hun bezoek aan Goes en Z.- Beveland te kennen. Doch niet alleen als toerist wendde men zich tot ons om inlichtingen, maar ook met. het oog op zich vestigen alhier. Tot slot wekt het jaarverslag op den ledenkring uit te breiden en brengt dank aan allen die medehielpen het werk der vereeniging mogelijk te maken. De rekening sluit met een batig saldo van f78.05. De voorzitter dankt de ge meentebesturen, speciaal dat van Goes Voor de extra-subsidie voojr de nieuwe Zeeland-folder. Overigens onderstreept spr. de wenschelijkheid, dat er meer leden komen. De begrootinig voor 1931 wordt vast gesteld met een eindcijfer van! f1088. Middelburg, H. Segeerstr. H 9, Tel 377, (Ingez. Med.) De aftredende bestuursleden, de hee- ren T. Faberij de Jonge, A. J. van Heel, ir. A. W. v, d. Plassche en H. C. J, Gunning, worden bij acclamatie herko zen. IBij de rondvraag vraagt de heer Ver- we r of het bestuur niet een verloting wil houden om aan geld te komen. ^De voorzit ter antwoordt, dat aan verschillende zuster-vefeenig.ngên inlich tingen zijn gevraagd. Die inlichtingen zijn van dien aard, dat het bestuur niet durft adviseeren daartoe over te gaan. Het verkoop der loten schijnt overal mloeilijk te gaan. Bovendien de voorwaar den, die door de bevoegde autoriteiten worden gesteld, zijn bezwarend. Op grond van de ingekomen brieve* heeft het 'bestuur van een verloting af gezien. Ook is een deel van de leden om principieel-godsdienstige redenen te gen een verloting. Het organiseeren daar van zou niet in het belang der vereeni ging zijn. De heer Houtekamer weet niet, of er leden zijn, die inderdaad princi- pieele bezwaren legen een verloting hebben. De heer L. V e r w e r gelooft, dat die principieele 'bezwaren er niet zijn, gezien de groote verloting, die verleden jaar jaar door de middenstands vereenigingeB bij gelegenheid van de feesten is ge houden. Spr. gelooft, dat een verloting hier wel zal slagen. De voorzitter leest nog een schrij ven van Handelsbelangen voor, waarinj juist om principieele redenen medewer king' aan een verloting wordt geweigerd. Het Bestuur wil nog wel eens over wegen, een middel tot versterking der kas te vinden, waartegen niemand be zwaar kan maken. De burgemeester van Goes wijst nog op het suoces, dat het Zuid- Bevelandsch a capella koor in Uamlburg gehad heeft. De voorzitter deelt mede ,dat op 24 en 25 Mei een gezelschap Zeeuwe» naar Spa zal gaan, en daar ongetwijfeld reclame voor Zeeland zal maken. KRABBENDIJKE. Vrijdagavond ver gaderde onder voorzitterschap van de* heer Jac. Welleman de Ver. tot bevorde ring van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders. Uit het jaar verslag van den secretaris, den heer Élen- baas, bleek, dat in 1930 wederom vier plaatsjes in gebruik zijn genomen, zoo- dat de vereeniging thans aan hypotheken uitstaande heeft een bedrag van f 36.000, Het aantal pachters bedraagt 92, Aan iederen pachter werd een reductie toe gestaan van 12,50, in totaal 1150, zoo - dat er in dit jaar een verlies was van 271.84%, welks bedrag afgeschreven zal worden van de reserve. Wegens pe riodieke aftreding van den heer Welle man werd deze met groote meerderheid herkozen. De penningmeester, de heer A, Tol lenaar, deed rekening en verantwoor ding. De uitstaande hypotheken bedra gen 36.000, saldo in bank en kas per 1 Jan. 1931 10.092, Aan rente werd betaald 3486, Aan pachten werd ont vangen 3709. De rente van de belegde gelden bedroeg 245.96. Het verlies be draagt 271.84%, Besloten werd dit be drag van de reserve af te schrijven, die bedraagt 6864. Daarna werd de balans en verlies- en winstrekening vastgesteld. Vrijdagavond werd te Kloetin- g e vanwege de P, Sluis fabrieken te Weesperkarspel vertoond de film „Ki*et eieren voor uw geld".

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1